Energia Słoneczna - Kozetka - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Energia Słoneczna

zabapinkfloyd
Wpisów: 514
Wysłane: 4 lutego 2011 12:40:40
Jakie firmy notowane na naszych rynkach się tym zajmują ?

noise
Wpisów: 279
Wysłane: 4 lutego 2011 12:57:22
Dobrze by było doprecyzować jaki rodzaj energi pozyskany ze słońca masz na myśli.Jeżeli chodzi o energię cieplną to temat zaczyna byc popularny w Polsce w instalacjach domowych, ale dużego operatora notowanego na GPW nie znam.

Natomiast jeżeli chodzi o energię elektryczną to mamy na NC czeski Photon Energy...

mocny123
Wpisów: 1
Wysłane: 28 lutego 2011 12:35:08
Jakie panele słoneczne polecacie? zacząłem ostatnio interesować się tym tematem i byłbym zainteresowany założeniem w domu ale nie wiem czy jest to opłacalne...

siekoo
Wpisów: 1 745
Wysłane: 28 lutego 2011 14:25:48
nie bede sie rozpisywal, po prostu zajrzyj tutaj:
link
milej lektury wave
Zawżdy znajdzie przyczynę, kto zdobyczy pragnie...

buldi
buldi PREMIUM
Wpisów: 5 064
Wysłane: 28 lutego 2011 18:11:28
Sieko ja się tylko częściowo zgadzam z tym co w Twoim linku przeczytałem.
Oczywiście do wspomagania CO jest to w naszych warunkach nieopłacalne, natomiast w przypadku CWU jak najbardziej.
Bzdurą jest to co gość tam napisał że są one niewydajne przez pół roku. Oczywiście wydajność zimą jest znacznie mniejsza ale jest to również opłacalne, tym bardziej jeżeli ktoś posiada (sprawniejsze) kolektory próżniowe.

Generalnie zwrot z inewstycji uzyskuje się w zalezności od indywidualnych potrzeb, czyli ilości osob korzystających z tych dobrodziejstw. Przy dzisiejszych kosztach wykonania instalacji, bez uwzględnienia dopłat jakie można uzyskać do instalacji na poziomie 4 osobowej rodziny jest to ok 7 - 8 lat. W pensjonatach itp zwrot uzyskuje się znacznie szybciej.

Zdaje się jednak że kolega pytał o ogniwa fotowoltaiczne - tu sie nie wypowiem, bo nie znam bieżacych cen i kalkulacji zwrotu. Wiem natomiast że jeszcze 3 lata temu było to nieopłacalne w naszych warunkach dla indywidualnych.

siekoo
Wysłane: 28 lutego 2011 19:33:18
buldi, to nie moj link, po prostu kilka miesiecy temu trafilem na ta stronke, a poniewaz jest tam kilka sensownych wskazowek, wiec pomyslalem, ze warto ja podac. polemizowac nie zamierzam, bo to nie moje poglady, a i nie pamietam tresci wszystkich artow. wydawalo mi sie, ze o fotovoltaikach tez cos tam jest d'oh!

odnosnie fotovoltaikow, to jakies 2 lata temu rozmawialem ze znajomym inz. sprzedazy takowych - wyszlo, ze sprawnosc to srednio 30% (tych dobrej jakosci, ale mozna tez kupic z Chin o polowe tansze o 'prawie' takiej samej sprawnosci Liar ). gdzie oplaca sie je montowac bez wzgledu na doplaty i ceny skupu - poludnie Francji i 'nizej'. jasne, sa wyjatki w lokalizacji, moze kolega mieszka w takiej wiecznie naslonecznionej miejscowosci. w Niemczech montowano na potege, bo... byly unijne doplaty a elektrownie mialy obowiazek placic za zielona energie ok 52 centow za kWh (w 2006), ile placa teraz nie moge znalezc. doplaty w Niemczech tez chyba juz sie skonczyly.

generalnie fotovoltaiki to duzy koszt, mala sprawnosc, problem z akumulacja pradu, nie ten klimat (!), problemy ze sprzedaza (masz obowiazek sprzedawac, a elektrownia nie chce skupowac). wiem, ze teraz sa nowe panele, ktore maja 3 warstwy aktywne (co nie oznacza, ze sa 3x sprawniejsze!), ale to i tak chyba niewiele zmienia.
znajomy ostatnio robil wycene - krzykneli mu chyba z 50k Euro z montazem za pol dachu szopy (jak cos, moge zapytac ile dokladnie i ile mkw to bylo) - gdzie panele leza obok siebie i koszt montazu na sztuke jest mniejszy. do tego niezbedny jest certyfikat, bo bez tego wyprodukowana energia nie jest eko. jak juz mamy to wszystko i przez 20 lat czesc paneli nie odleci podczas wichury, laskawie ominie je grad i bedziemy je myc co jakis czas, to zaczniemy zarabiac. a, jeszcze jedno - kolega mogl sie starac o 30% dofinansowania (w Polsce) - powiedzmy po 14 latach zaczalby zarabiac. no i dochodzi ryzyko zmiany ceny za kWh. co sie usmial to jego blackeye

bcebula
Wpisów: 312
Wysłane: 28 lutego 2011 21:10:41
zabapinkfloyd napisał(a):
Jakie firmy notowane na naszych rynkach się tym zajmują ?

będzie się tym zajmować LST pośrednio, tj. spółka zależna dokładniej - produkcja paneli.

Dapi
Dapi PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 1 002
Wysłane: 28 lutego 2011 21:25:21
Jakos mi spółka zależna nie pasuje - spółka w którą zainwestowali żeby wyjść/sprzedac z zyskiem chyba...
Rynki mogą pozostać irracjonalne dłużej niż ty możesz pozostać wypłacalny.

Rozbudowane wykresy: www.atcharts.pl
Centrum analizy technicznej: www.attrader.pl
Edytowany: 28 lutego 2011 21:25

bcebula
Wpisów: 312
Wysłane: 1 marca 2011 20:56:26
No nie, filozofia działania funduszu w aktualnym, odnowionym, kształcie to z jednej strony inwestycje typowo finansowe typu Podbij.pl, M4B, Emmerson czy Gymnasion (albo raczej to co po nim wartościowego zostało...) , i tu zgoda - kupić cudzy pomysł, poczekać, ewentualnie coś tam podrzeźbić i opchnąć, ale z z drugiej strony kilka mocnych wejść w przedsięwzięcia zaprojektowane i wymyślone od zera przez LST na bazie posiadanych, zasobnych w glinę, nieruchomości w Żarach, wśród których mamy m.in. LZMO (wkłady kominowe), Sunshine Garden (nawozy) i kilka innych w nieco mniej zaawansowanym stadium rozwoju, wśród których jest produkcja paneli słonecznych. Te projekty z definicji mają stanowić trzon nowego "otwarcia" LST który nie tylko staje w pozycji inicjatora, pomysłodawcy oraz dawcy istotnych aktywów a także kapitału w ramach tychże projektów, ale również zostaje kluczowym inwestorem "bezterminowym". Oczywiście każdy z tych wymienionych przedsięwzięć to nowa, odzielna, spółka zależna, to oczywiste.
Edytowany: 1 marca 2011 20:58

siekoo
Wysłane: 14 listopada 2011 21:09:38
z nieco innej beczki, chociaz dalej chodzi o eneregie sloneczna:

wyborcza.biz/biznes/1,100896,1...

del-201505154
Wpisów: 65
Wysłane: 30 grudnia 2011 08:47:58
Hej,
zaznaczę, że nie czytałem treści linków zamieszczonych w tym temacie.

Odnośnie energii słonecznej - dla użytkownika domowego jest to nieopłacalne. Poprzednie uregulowania prawne (które były dużo bardziej sensowne, niż obecne) narzucały wymóg, aby przy termomodernizacji budynków (w co wliczane jest również pozyskiwanie enegii z OZE) SPBT (czas zwrotu) przynosił wartości poniżej 10 lat. Oznacza to tyle, że jeśli inwestujemy w panele słoneczne/ocieplenie budynku/wymianę okien lub drzwi, inwestycja ta zwróciła się w przeciągu 10 lat (poprzez zmniejszenie kosztów, gdzie to właśnie suma 10 letnich oszczędności ma dać wynik odpowiedni). Ogniwa słoneczne dla domów mają SPBT dość wysokie (zależnie od producenta, mniej więcej 50-100 lat).

Teraz się troszkę zmienia technologia i można użyć np. paneli do podgrzewania c.w.u. jednakże są rozwiązania dużo lepsze i tańsze (jeśli chodzi o stopę zmniejszenia kosztów, a więc i SPBT). W dzisiejszych czasach warto zwrócić uwagę na:
1) pompę ciepła,
2) kominek z płaszczem wodnym,
3) dobrej jakości okna i drzwi.

Jeśli ktoś potrzebowałby opracowania audytu termomodernizacyjnego - zapraszam na priw.

Pozdrawiam,
Mikeroz

Energia
Wpisów: 1
Wysłane: 22 października 2012 15:59:32
Mocny123 oczywiście, że kolektory są opłacalne. Bateria słoneczna to energooszczędne oraz ekologiczne ogrzewanie, a przy dofinansowaniu, nie jest to, aż tak droga inwestycja, jakby mogło się wydawać...

dobrzynskikuba
Wpisów: 7
Wysłane: 25 października 2012 10:10:35
Jakiś czas temu interesowałem się tematem i nie było wcale tak łatwo z dostaniem dofinansowania. @Energia, czy coś się w tej kwestii zmieniło?

del-201505154
Wpisów: 65
Wysłane: 2 listopada 2012 09:58:22
@dobrzynskikuba
przejdź się do najbliższego Banku Spółdzielczego, a obsługa Ci prawdę powie. Nie wiem jak wygląda sytuacja z innymi bankami, ale BŚ'e zrzeszone w SGB-Banku S.A. podpisały umowę z BGK/NFOŚiGW na sprzedaż kredytów z premią termomodernizacyjną (tzn. bodajże 1/3 kredytu spłacane jest za Ciebie).
Nie jestem pewien detali, ale jeśli jesteś zainteresowany to się dowiesz na własną rękę.
Pozdrawiam,
Mikeroz

Michał R
Wpisów: 17
Wysłane: 30 marca 2013 12:23:38
Mam teraz wykłady na uczelni na ten temat z profesorem, który 25 lat siedział w PAN. Lobbuje ten temat, ale jeśli zadaję mu cięższe pytania to uzyskuję odpowiedź. Np już dowiedziałem się o żywotności baterii fotowoltaicznych, fakt że obecna jest w nich rtęć i trzeba poruszyć temat złomowania oraz parę innych informacji. Za niedługo będę miał wykład o wpływie wdrożenia nowej ustawy o odnawialnych źródłach energii na gospodarkę krajową. Więc jeśli ktoś ma jakieś merytoryczne pytania to mogę się pobawić w reportera i popytać. Profesor ma bezpośredni kontakt z zagadnieniem i nie jest tylko teoretykiem. Ja do tematu podchodzę sceptycznie, on optymistycznie więc gwarantowany pełen pluralizm.

majama
majama PREMIUM
Wpisów: 1 072
Wysłane: 17 kwietnia 2013 20:28:17
Michał R: zapytak więc jesli możesz:
1. Jak reaguja panele fotovoltaniczne gdy przy sporym naswietleniu nieodbiera sie od nich energii, czy to czyms sie objawia typu nagrzewanie albo utrata parametrów?

2. Czy w wytwarzaniu energii patrząc łacznie z przetwornikami i transformacja tego na siec przesyłową SN (a może WN?) mają jakis udzial moce bierne? Jekiego rodzaju i wielkosci?

3. Czy typowe farmy z paneli fotovoltanicznych sa dzielone na okreslone porcje aby w razie przekroczen mocy wynikających z potrzeb albo umów z energetyka zawodową odłaczać te częsci kaskadowo (zamiast wszystko na raz). Jesli sie stosuje takie podziały to jakiego rzedu wielkości sa to porcje?
To jest gra. Zabawa na pieniądze.

Mangekyo
Mangekyo PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 233
Wysłane: 18 kwietnia 2013 21:29:12
Jeśli dobrze rozumiem co piszecie, to wychodzi na to że nici z moich planów energooszczędnego domu w przyszłości. Myślałem, żeby koniecznie mieć dach pokryty panelami słonecznymi. Jesli jednak to nie ma sensu to co w zamian? Mała elektorwnia wiatrowa? (finanse.wp.pl/kat,104122,title...)

siekoo
Wysłane: 14 maja 2014 12:41:54
USA chca byc zieloni - link
skoro Usiaki przestaja smiac sie z Niemcow i sami zaczynaja coraz smieles w ten temat wchodzic, byc moze za 2-3 lata przydomowe instalacje solarne (bez doplat) stana sie sensowna alternatywa.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość