pixelg
IDMSA - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48

IDMSA [IDM]

AKTUALNY KURS: 1,51 zł (+0,00%) 19-04-2021 09:35
SlawekW
0
Wpisów: 878
Wysłane: 20 sierpnia 2009 01:07:21 przy kursie: 526,08 zł
Bardzo prosze o cytowanie tylko istotnych fragmentow wypowiedzi przedmowcow.
Mnie tez dopadł kryzys.. jem spleśniały ser, pije stare wino i jeżdżę autem bez dachu....
Edytowany: 20 sierpnia 2009 01:10

tomcio55
0
Wpisów: 163
Wysłane: 20 sierpnia 2009 01:21:40 przy kursie: 526,08 zł
bulluk napisał(a):
tomcio55 napisał(a):

Nie ma zysku bez ryzyka, jak masz taką spółkę gdzie można jeszcze zarobić z 20% (bo tyle moim zdaniem jest potencjał do wyników) to dawaj.

No ale to juz zalezy od podejscia... Bo to o czym mowisz to juz raczej spekulacja a nie inwestowanie. Ja inwestowanie postrzegam jako patrzenie na spolke przyszlosciowo, ze ma dobry pomysl i go jasno realizuje a nie na zasadzie 'jak masz spolke gdzie mozna zarobic 20% (pod wyniki) to czemu nie'. A jak pod te wyniki spadnie 20% to juz nie bedzie tak kolorowo?
Wszyscy sie teraz ciesza, ze udalo sie zarobic kilkadziesiat % w tak krotkim czasie no i fajnie, ale w wiekszosci pewnie nie dopuszczaja do siebie mysli, ze rownie dobrze ruch by sie mogl odbyc w druga strone. Potrafie sobie wyobrazic te rzesze 'inwestujacych', po kilkudniowym spadku np o 15-20% z pytaniami co sie dzieje, przeciez mialo rosnac.
Dlatego rozumiem poniekad punkt widzenia tadka i innych ktorzy juz wysiedli z IDMSA.

PS. Zeby rozwiac watpliwosci, mam ta spolke w swoim portfelu.

Ależ ja podchodzę fundamentalnie co wyraziłem w moim pierwszym tutaj poście. A jak przy okazji jest pompka pod wyniki to wypada się tylko cieszyć bo akcje kupuje się po to żeby zarabiać a nie kisić w portfelu i zachwycać jaką to niedowartościowaną perełkę się ma. Teraz jazda pod wyniki za 2Q a potem 3Q, no a wyniki będą dobre bu fundamenty są solidne :)
Edytowany: 20 sierpnia 2009 01:43

Henryk_Anatol_Rzezucha
0
Wpisów: 179
Wysłane: 20 sierpnia 2009 06:08:13 przy kursie: 526,08 zł
tomcio55 napisał(a):

Ależ ja podchodzę fundamentalnie co wyraziłem w moim pierwszym tutaj poście. A jak przy okazji jest pompka pod wyniki to wypada się tylko cieszyć bo akcje kupuje się po to żeby zarabiać a nie kisić w portfelu i zachwycać jaką to niedowartościowaną perełkę się ma. Teraz jazda pod wyniki za 2Q a potem 3Q, no a wyniki będą dobre bu fundamenty są solidne :)

No ale juz same teksty w stylu "wzrosnie 20% pod wyniki" to nie jest fundamentalne inwestowanie. Ja nie wiem kiedy wzrosnie i do ilu, wiem ze spolka wciaz jest duzo ponizej tego na co ja bym ja wycenil. Ale kiedy ja rynek doceni to pytanie do wrozbitow, psycholow, analitykow technicznych, albo najlepiej do kolegi yogo z watku BBICAPNFI :)

Mnie troche smiesza te proby racjonalizowania wzrostu, zgadzam sie z (chyba) tadekmazur-em ze tu ktos duzy ruszyl kurs a teraz ciagna go technicy; buyback tez sie doklada.

Pisza tu niektorzy ze IDM to opcja na hosse i zgoda, ale zeby bylo zabawniej jest to rowniez jedna z lepszych (fundamentalnie, nie w sensie jak ja rynek wyceni bo kto to wie) opcji na besse - bo nie maja dlugow, maja gotowke i w dodatku maja regularnego dostarczyciela gotowki - Electusa.

Te porownywania z MCI sa nietrafione bo MCI to bardziej fundusz PE/VC a IDM to bardziej bank inwestycyjny. No i MCI ma ten lewar i to w dodatku na ABC date. Sprzedaz detaliczna sprzetu komputerowego - podejrzewam ze sie na tym przejada.

AMB
0
Wpisów: 7
Wysłane: 20 sierpnia 2009 08:27:45 przy kursie: 526,08 zł
tadekmazur napisał(a):
AMB napisał(a):
80% spółek na GPW nie ma fundamentów, a mimo to ich cena rośnie.

Do czasu.

Oczywiście że do czasu.

AMB
0
Wysłane: 20 sierpnia 2009 08:38:30 przy kursie: 526,08 zł
"Mnie troche smiesza te proby racjonalizowania wzrostu, zgadzam sie z (chyba) tadekmazur-em ze tu ktos duzy ruszyl kurs a teraz ciagna go technicy; buyback tez sie doklada".

Pragnę zauważyć że spółka nie osiągneła nawet 20% ceny ze szczytu hossy
Edytowany: 20 sierpnia 2009 14:38

tomcio55
0
Wysłane: 20 sierpnia 2009 08:48:35 przy kursie: 526,08 zł
Henryk_Anatol_Rzezucha napisał(a):

No ale juz same teksty w stylu "wzrosnie 20% pod wyniki" to nie jest fundamentalne inwestowanie. Ja nie wiem kiedy wzrosnie i do ilu, wiem ze spolka wciaz jest duzo ponizej tego na co ja bym ja wycenil. Ale kiedy ja rynek doceni to pytanie do wrozbitow, psycholow, analitykow technicznych, albo najlepiej do kolegi yogo z watku BBICAPNFI :)

Co to znaczy fundamentalne inwestowanie, inwestuje się żeby zarobić, zawsze na każdej spółce jest gra pod wyniki więc zupełnie nie rozumiem zarzutów.
Edytowany: 20 sierpnia 2009 08:49

tadekmazur
0
Wpisów: 1 151
Wysłane: 20 sierpnia 2009 09:54:53 przy kursie: 556,80 zł
AMB napisał(a):

Pragnę zaóważyć że spółka nie osiągneła nawet 20% ceny ze szczytu hossy

I to kusi!!! Zarówno w przypadku IDMSA jak i MCI. Żadna z tych spółek nie upadnie, a są notowane wielokrotnie taniej niż kiedyś były. W dodatku można im przypisać przynależność do potencjalnie bardzo dochodowej branży. Kusi?
Nie dziwię się. Mnie też. Dlatego wsiadłem w obie. Jednak IDMSA moim zdaniem wraz z utratą specjalnego traktowania przez KNF utracił swoją przynależność do potencjalnie bardzo zyskownej branży. Inwestowanie w Bomi itp. nie jest czymś sensownym z mojego punktu widzenia. Jeśli spodoba mi się Bomi to sobię kupię ich papiery bez pośrednictwa Leszczyńskiego. A na prostej brokerce kokosów nie zrobią.
Ergo MCI uważam za lepszy wybór, chociaż jak do tej pory to udało im się mniej niż powinno. Jednak nie przesadzajmy z krytykanctwem. To że jedna czy druga ich inwestycja okazała się klapą to normalka. Obecnie mają wszystko co potrzeba żeby dokonać czegoś naprawdę fajnego. Czy się uda? Nie wiem. Jednak tylko sztywne zasady powstrzymują mnie przed zapakowaniem w nich więcej niż 15% portfela.

Inna sprawa że przed nami chyba spora korekta spadkowa. Może zaraz, a moze za parę miesiecy. Wtedy prawdopodobnie obie firmy mocno spadną. Czy będą niżej niż obecnie są? Prawie na pewno, ale nie na pewno.

nocnygracz
0
Wpisów: 2 104
Wysłane: 20 sierpnia 2009 10:31:13 przy kursie: 556,80 zł
tadekmazur napisał(a):

Jednak IDMSA moim zdaniem wraz z utratą specjalnego traktowania przez KNF utracił swoją przynależność do potencjalnie bardzo zyskownej branży.

O tym, że IDM może być "specjalnie traktowany" przez KNF nikt z nas nie miał pojęcia przez długich kilka miesięcy, w trakcie których i tak spółkę traktowaliśmy jako należącą do "potencjalnie bardzo zyskownej branży".

Wygląda mi to Tadku na racjonalizację (termin psychologiczny). Najpierw sprzedałeś, a później znajdujesz kolejne dowody, aby przekonać samego siebie, że zrobiłeś słusznie. Oczywiście nie robisz tego świadomie, ot - samo przychodzi.

Oczywiście, żeby nie było, że się czepiam: ludzie (w tym i ja oczywiście) często racjonalizują i to chyba w każdej dziedzinie swojego życia. Ale świadomość, że to właśnie robimy, czasami pozwala spojrzeć na sprawę inaczej.

A więc Tadku nie obrażaj się, że używam jakiegoś terminu psychologicznego. Zdarzyło mi się już kiedyś, że użycie w dyskusji któregoś z podobnych do "racjonalizacji" terminów zostało przez interlokutora odebrane prawie jakbym powiedział, że jest nienormalny.

Edytowany: 20 sierpnia 2009 10:38

tomcio55
0
Wysłane: 20 sierpnia 2009 10:48:32 przy kursie: 556,80 zł
tadekmazur napisał(a):
Obecnie mają wszystko co potrzeba żeby dokonać czegoś naprawdę fajnego.

A tak konkretnie to co mają a czego nie ma IDM? Liczy się tylko kto ile ma kasy, a MCI nadal mimo sprzedaży bankiera ma spory lewar i kasy na nowe inwestycje niewiele.

tadekmazur
0
Wysłane: 20 sierpnia 2009 11:36:52 przy kursie: 556,80 zł
nocnygracz napisał(a):
tadekmazur napisał(a):

Jednak IDMSA moim zdaniem wraz z utratą specjalnego traktowania przez KNF utracił swoją przynależność do potencjalnie bardzo zyskownej branży.

O tym, że IDM może być "specjalnie traktowany" przez KNF nikt z nas nie miał pojęcia przez długich kilka miesięcy, w trakcie których i tak spółkę traktowaliśmy jako należącą do "potencjalnie bardzo zyskownej branży".

Wygląda mi to Tadku na racjonalizację (termin psychologiczny). Najpierw sprzedałeś, a później znajdujesz kolejne dowody, aby przekonać samego siebie, że zrobiłeś słusznie. Oczywiście nie robisz tego świadomie, ot - samo przychodzi.

Oczywiście, żeby nie było, że się czepiam: ludzie (w tym i ja oczywiście) często racjonalizują i to chyba w każdej dziedzinie swojego życia. Ale świadomość, że to właśnie robimy, czasami pozwala spojrzeć na sprawę inaczej.

A więc Tadku nie obrażaj się, że używam jakiegoś terminu psychologicznego. Zdarzyło mi się już kiedyś, że użycie w dyskusji któregoś z podobnych do "racjonalizacji" terminów zostało przez interlokutora odebrane prawie jakbym powiedział, że jest nienormalny.

Normalka. Ale kolejność była odwrotna. Najpierw się zraziłem do IDMSA, a potem już tylko czekałem na moment wyjścia.
Nie udało się tego zrobić na samym szczycie. Tak jest w 99% przypadków.
Ty też "racjonalizujesz" decyzję pozostania w spółce. Też normalka.
Edytowany: 20 sierpnia 2009 11:39

tadekmazur
0
Wysłane: 20 sierpnia 2009 11:42:49 przy kursie: 556,80 zł
tomcio55 napisał(a):
tadekmazur napisał(a):
Obecnie mają wszystko co potrzeba żeby dokonać czegoś naprawdę fajnego.

A tak konkretnie to co mają a czego nie ma IDM? Liczy się tylko kto ile ma kasy, a MCI nadal mimo sprzedaży bankiera ma spory lewar i kasy na nowe inwestycje niewiele.

Mają zespół managerów doświadczonych w PE/VC. Lepiej mieć lewar niż nadmiar gotówki. Pół roku temu było to groźne, ale teraz raczej sprzyja zyskom.

HENRY
0
Wpisów: 253
Wysłane: 20 sierpnia 2009 11:47:31 przy kursie: 556,80 zł
[quote=AMB]"

Pragne "zaóważyć"

Prosze... koledzy przynajmniej nie cytujcie ,a jezeli juz to robicie to chociaz to poprawcie ,bo mdłosci z rana dostaje.
Edytowany: 20 sierpnia 2009 11:51

Zahary
0
Wpisów: 268
Wysłane: 20 sierpnia 2009 11:50:05 przy kursie: 556,80 zł
Nie rozumiem, po co ta cała dyskusja..

Tadek miał IDM - to nie narzekał -> sprzedał spółkę i przestała mu się podobać, a nawet mam wrażenie, że dalsze jej wzrosty go irytują :)

Rozumiem Tadek - że za kasę z IDM'a kupiłeś MCI ?

Twój wybór - życze Ci powodzenia w tej inwestycji i obiecuję, ze nie będę na wątku MCI pisal o wyższości IDM'a nad MCI :)

Pozdrawiam

tadekmazur
0
Wysłane: 20 sierpnia 2009 12:27:24 przy kursie: 556,80 zł
Zahary napisał(a):

Tadek miał IDM - to nie narzekał -> sprzedał spółkę i przestała mu się podobać, a nawet mam wrażenie, że dalsze jej wzrosty go irytują :)

Twój wybór - życze Ci powodzenia w tej inwestycji i obiecuję, ze nie będę na wątku MCI pisal o wyższości IDM'a nad MCI :)

Pozdrawiam

MCI miałem wcześniej. Kasa z IDMSA poczeka na korektę.
Przy okazji Twojego posta pomyślałem o pewnej słabości forów dotyczących poszczególnych spółek.
Gromadzą niemal wyłącznie zwolenników danego papieru. To niedobrze!! Przydałby się jakiś krytyk na wątku MCI i na wielu innych. Chociaż jak widać to rola niewdzięczna bo pisząc sceptycznie o IDMSA najwyraźniej nie pasuję do tutejszego grona.
TAK. Od Kluzagate spółka mi się przestała podobać. I tak jestem zadowolony że spokojnie wyczekałem do 2.61 zamiast od razu puścić prawie dwa razy taniej.

Gdyby irytowały mnie wzrosty spółek które sprzedałem lub ich nie kupiłem to dawno bym się wykończył psychicznie.
Zatem nie krępujcie się chłopaki i podbijajcie cenę nawet do 10.00 i wyżej. Mi to nie wadzi. Wolę stracić okazję niż pieniądze.
Edytowany: 20 sierpnia 2009 12:28

Zahary
0
Wpisów: 268
Wysłane: 20 sierpnia 2009 12:45:05 przy kursie: 556,80 zł
tadekmazur napisał(a):
Zahary napisał(a):

Pozdrawiam

MCI miałem wcześniej. Kasa z IDMSA poczeka na korektę.
Przy okazji Twojego posta pomyślałem o pewnej słabości forów dotyczących poszczególnych spółek.
Gromadzą niemal wyłącznie zwolenników danego papieru. To niedobrze!! Przydałby się jakiś krytyk na wątku MCI i na wielu innych. Chociaż jak widać to rola niewdzięczna bo pisząc sceptycznie o IDMSA najwyraźniej nie pasuję do tutejszego grona.
TAK. Od Kluzagate spółka mi się przestała podobać. I tak jestem zadowolony że spokojnie wyczekałem do 2.61 zamiast od razu puścić prawie dwa razy taniej.

Gdyby irytowały mnie wzrosty spółek które sprzedałem lub ich nie kupiłem to dawno bym się wykończył psychicznie.
Zatem nie krępujcie się chłopaki i podbijajcie cenę nawet do 10.00 i wyżej. Mi to nie wadzi. Wolę stracić okazję niż pieniądze.

A mi od Kluzagate - przestał się podobać Kluza i cały KNF - choć zawsze ta instytucja była dla mnie "fikcyjna" o "bliskiej 0" skuteczności.
Tak jak Tobie cena 10zł nie przeszkadza - tak również mi nie przeszkadza Twoja krytyka IDM'u. Wypowiadałem się wyżej w kwestii Twoich argumentów i tak jak wspominałem - do mnie one nie przemawiają. Aczkolwiek zawsze z uwagą czytałem i będę czytał Twoje i innych krytyczne komentarze dot. tej spółki (i innych).

Co do IDM'u mam swoj scenariusz wyjścia i realizacji zysków - ale zapewne będzie to wyjście "pod korektę", bo uważam, że najlepsze czasy dopiero przed IDM'em - i tu się zapewne różnimy.

Pomyślałeś o pewnej "słabości forów" - ale Twój powyższy komentarz również się wpisywał" w pewien "szablon" obowiązujący na forach internetowych pt. "sprzedałem spółkę - to oznajmię wszystkim, ze jest beee" :)

Pozdrawiam

tomo
0
Wpisów: 69
Wysłane: 20 sierpnia 2009 12:49:25 przy kursie: 556,80 zł
Jedno jest pewne ci co kupują wiedzą dlaczego a ci co sprzedali liczą że będzie taniej.Moim zdaniem jedziemy na 3 peron.

tomcio55
0
Wysłane: 20 sierpnia 2009 12:58:08 przy kursie: 556,80 zł
tadekmazur napisał(a):

Mają zespół managerów doświadczonych w PE/VC. Lepiej mieć lewar niż nadmiar gotówki. Pół roku temu było to groźne, ale teraz raczej sprzyja zyskom.

A w czym to doświadcznie się przedstawia? Co do lewaru nawet nie będę komentować, ale napiszę jedno - w lewar zawsze się można władować a w nadmiar gotówki nie za bardzo ;)
Edytowany: 21 sierpnia 2009 20:08

Henryk_Anatol_Rzezucha
0
Wpisów: 179
Wysłane: 20 sierpnia 2009 14:11:57 przy kursie: 556,80 zł
AMB napisał(a):
"Mnie troche smiesza te proby racjonalizowania wzrostu, zgadzam sie z (chyba) tadekmazur-em ze tu ktos duzy ruszyl kurs a teraz ciagna go technicy; buyback tez sie doklada".

Z bieda osiagnela. Zapomniales ze obecny kurs uwzglednia emisje z pp.

Jurek28
0
Wpisów: 43
Wysłane: 20 sierpnia 2009 14:12:41 przy kursie: 556,80 zł
AMB napisał(a):

Kolega zapomniał że przy cenie ok.8zł zostały odcięte pp i spadek kursu na ok.4zł był z tym faktem związany.Czyli mamy już
ok.20% ze szczytu hossy.
Jak pisałem wczesniej tutaj nie warto nic kombinować,IDM do końca roku da jeszcze dużo zarobić.
Pan Grzegorz Leszczyński to gieniusz finansowy.Współczuje graczom technicznym,zostali ograni przez grubasów.
Pozdrawiam
"Tradycyjne mądrości mogą zawierać dużo tradycji i mało mądrości."

AMB
0
Wysłane: 20 sierpnia 2009 14:40:47 przy kursie: 556,80 zł
HENRY napisał(a):
[quote=AMB]"

Pragne "zaóważyć"

Prosze... koledzy przynajmniej nie cytujcie ,a jezeli juz to robicie to chociaz to poprawcie ,bo mdłosci z rana dostaje.

Już poprawiłem, to wszystko przez pośpiech..d'oh!

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48