pixelg
KME - Spółki od A do Z - NewConnect - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3

KME [KME]

AKTUALNY KURS: 0,62 zł (-13,89%) 28-10-2020 15:00
soonny
0
Wpisów: 178
Wysłane: 9 grudnia 2015 09:11:34 przy kursie: 3,58 zł
Czy ktoś się orientuje czy ostatnia oferta prywatna się już zakończyła, ewentualnie kto pełni rolę oferującego ??

catchduck
0
Wpisów: 109
Wysłane: 9 maja 2017 17:54:49 przy kursie: 9,81 zł
Ostatnio poczyniłem parę różnych inwestycji w branżę, której m.in. reprezentantem jest ta spółka.
W miarę, jak czas pozwala, staram się czytać większość raportów przedstawicieli tej branży, jednak nie wszystko udaje mi się znaleźć.

Czy mógłby mi ktoś wskazać,gdzie w cash flow spółka pokazuje to, o czym pisze w nocie przychodowej. A prezentuje, że dłużnicy wpłacili jej 25 baniek. Gdzie to jest w fizycznym wpływie, kto wpłacił, ile, czy nie można tego rozbić dokładniej, pokazać w tabelce? To, że przychód ponad 25 milionów z tytułu wpłat od dłużników, to ok, ale od jakich, ile, w jakich miesiącach wpłacali? Przecież to są istotne informacje, chociażby dla kogoś, kto zaczyna robić DCF.

A może takie dane są, tylko przeoczyłem, za co z góry przepraszam. może ktoś jednak analizował i zechce podać na tacy;)

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
86
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 10 320
Wysłane: 9 maja 2017 20:41:52 przy kursie: 9,81 zł
Cytat:
Czy mógłby mi ktoś wskazać,gdzie w cash flow spółka pokazuje to, o czym pisze w nocie przychodowej. A prezentuje, że dłużnicy wpłacili jej 25 baniek. Gdzie to jest w fizycznym wpływie, kto wpłacił, ile, czy nie można tego rozbić dokładniej, pokazać w tabelce? To, że przychód ponad 25 milionów z tytułu wpłat od dłużników, to ok, ale od jakich, ile, w jakich miesiącach wpłacali? Przecież to są istotne informacje, chociażby dla kogoś, kto zaczyna robić DCF.

W OCF masz prezentację przez korekty wyniku, więc nie zobaczysz stricte wpływów. Jeśli chodzi o "tabelki", to zapomnij. Takich danych nie ujawnia nawet najbardziej transparentny w branży Kruk.

catchduck
0
Wysłane: 10 maja 2017 07:33:40 przy kursie: 9,81 zł
Dzięki i jeszcze jedno pytanie. Właściwie, to czemu ujemne przepływy CFO są uznawane u spółek windykacyjnych za normalne? Czy wynika to z tego, że szybciej kupują nowe portfele niż ściągają należności od dłużników i dlatego CFO jest często ujemny?

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
86
Wysłane: 10 maja 2017 15:46:01 przy kursie: 10,04 zł
W branży nie ma standardu. Część spółek nakłady na nowe portfele prezentuje w przepływach z działalności inwestycyjnej. Dla spółek w których wydatki na zakupy prezentowane są w przepływach operacyjnych to zjawisko dość normalne przy dynamicznym wzroście. Jeśli portfel windykuje się nawet kilkanaście lat, a wydatek ponosi na taki portfel w jednym roku, to jasnym jest, że przepływy będą ujemne jeśli spółka ma mieć charakter wzrostowy.

catchduck
0
Wysłane: 10 maja 2017 17:29:03 przy kursie: 10,04 zł
Tak myślałem. Czyli w zasadzie CFO nie zależą od tempa wzrostu przychodów, a jakości portfela albo efektywności windykacyjnej spółki. Można pokazać w jednym roku 50 mln przychodów, w drugim 100 mln, a przepływy mogą i tak się zmniejszyć, jeśli wpłaty od dłużników nie będą ściągane.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
86
Wysłane: 10 maja 2017 21:15:28 przy kursie: 10,04 zł
Zależą. W Przypadku KME wpłata od dłużnika jest przychodem. Z tego powodu CFO od nich zależy, podobnie jak od efektywności windykacji i (w przypadku spółek które pokazują w CFO nakłady na nowe portfele) przede wszystkim od poziomu inwestycji w nowe portfele.

catchduck
0
Wysłane: 11 maja 2017 10:43:31 przy kursie: 10,25 zł
A jeśli przychodem jest wartość nominalna nabytych pakietów, to jak zależą?
Akurat w KME faktycznie zależą, jeśli przychód jest spłatą.
Ale wierzycieli wielu i każdy ma swoją wizję księgowania przychodów.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
86
Wysłane: 11 maja 2017 16:43:16 przy kursie: 10,25 zł
Cytat:
A jeśli przychodem jest wartość nominalna nabytych pakietów, to jak zależą?

Co przez to rozumiesz? Że ktoś na przychód wrzuca różnicę pomiędzy nominałem a wartością godziwą?
Nie spotkałem się z takim księgowaniem...

Zobacz, że w KME przychodem jest spłata, a kosztem nabycia danej wierzytelności jest część kosztu własnego sprzedaży. W Kruku za to przychodem jest część odsetkowa. To w zasadzie nic innego jak spłata pomniejszona o przypisany koszt zakupu.

catchduck
0
Wysłane: 12 maja 2017 07:15:15 przy kursie: 10,25 zł
Nie wiem, czy tak ktoś to księguje. Raczej miałem na myśli, że przychodem jest zaktualizowany do wartości godziwej nabyty pakiet. Przychód wtedy byłby prognozą gotówki, jaką oczekujemy za pakiet.I tak się w tym pogubiłem.

A ta część odsetkowa, o której piszesz, to odsetki wynikające z umów za ściąganie należności od zleceniodawcy?

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
86
Wysłane: 12 maja 2017 09:32:28 przy kursie: 10,39 zł
Cytat:
Nie wiem, czy tak ktoś to księguje. Raczej miałem na myśli, że przychodem jest zaktualizowany do wartości godziwej nabyty pakiet. Przychód wtedy byłby prognozą gotówki, jaką oczekujemy za pakiet.I tak się w tym pogubiłem.

Tak nikt nie pokazuje przychodów.

Cytat:
A ta część odsetkowa, o której piszesz, to odsetki wynikające z umów za ściąganie należności od zleceniodawcy?

Nie. Kurka wodna, przecież na wątku Kruka już to przerabialiśmy:

anty_teresa napisał(a):
Cytat:
Po nabyciu pakietu wierzytelności spółka prezentuje go w aktywach w koszcie nabycia, po czym, po kwartale wycenia go do wartości godziwej, zwiększając aktywa finansowe.

W zasadzie wycena w koszcie nabycia jest już wyceną w wartości godziwej, ale to szczegół. Natomiast nie jest tak, że potem od razu rosną aktywa finansowe, a wycena pakietu się zwiększa. Jeśli nic się nie dzieje, to wycena w wartości godziwej jest taka sama jak w cenie zakupu.

Cytat:
W jaki sposób odbywa się ta wycena – na podstawie statystyk historycznych, czy jakimiś modelami matematycznymi? Czy my jako potencjalni inwestorzy możemy sami próbować wycenić taki pakiet i zestawić to z wyceną dokonaną przez członków spółki?

Wycena jest zależna od prognozy przyszłych wpływów na podstawie historycznych statystyk dla takich samych wierzytelności i zapłaconej ceny. Kupując pakiet od banku Kruk dzieli wierzytelności na grupy, które są podobne pod względem: salda zadłużenia, okresu przeterminowania, zabezpieczenia, dotychczasowej historii spłat, region dłużnika, zatrudnienie i wpływy, forma prawna, posiadanie danych teleadresowych, region itp. Na podstawie historycznych statystyk jest w stanie oszacować ile gotówki może w kolejnych okresach uzyskać z danego pakietu.

Przykład:
Spółka kupiła pakiet za 5 mln zł i spodziewa się z niego wpływów:
1 rok - 2 mln
2 rok - 2 mln
3 rok - 2 mln
4 rok - 2 mln
5 rok - 2 mln

Choć suma wpływów to 10 mln zł to w księgach ten pakiet będzie warty cały czas 5 mln zł. Dlaczego?
Bo sprawi to dostosowana stopa dyskontowa do ceny nabycia.

Pakiet w portfelu to suma wpływów, ale zdyskontowana do wartości bieżącej tak jak w DCF. Tyle tylko, że tutaj koszt kapitału zastępuje stopa dyskontowa(IRR), którą się tak dobiera aby pakiet po wycenie DCF był tyle samo warty ile zapłaciła za niego spółka.
Może ten obrazek pomoże w zrozumieniu:

kliknij, aby powiększyć

Cytat:
A zatem, czy kupując pakiet o wartości nominalnej przykładowo 10 mln zł od jakiegoś banku, za 4 mln zł (oszacowana wartość godziwa), spółka spodziewając się wpływów powiedzmy 5 mln zł (ponad wartość godziwą), zaprezentuje tam w sprawozdaniu memoriałowe przychody w kwocie 5 mln zł? A może 4 mln zł? Koszt nabycia jest mniejszy od wartości realnej wierzytelności i jednocześnie stanowi wartość godziwą?

Na powyższym slajdzie jest też prezentacja uznawania przychodów przez Kruka. Przychody to efekt przemnożenia wartości pakietu przez stopę dyskontową danego pakietu. Kosztem odpowiadającym cenie nabycia jest amortyzacja, choć tak naprawdę nie przechodzi ona przez rachunek wyników, bo sam przychód jest niższy od wpływu gotówki do spółki w danym roku.

Jeśli coś nie będzie jasne to proszę pytać.

catchduck
0
Wysłane: 12 maja 2017 14:26:55 przy kursie: 10,39 zł
Dziękuję za próbę wyjaśnienia.

catchduck
0
Wysłane: 8 czerwca 2017 10:35:30 przy kursie: 10,70 zł
anty_teresa napisał(a):

W OCF masz prezentację przez korekty wyniku, więc nie zobaczysz stricte wpływów. Jeśli chodzi o "tabelki", to zapomnij. Takich danych nie ujawnia nawet najbardziej transparentny w branży Kruk.

Po wyłączeniu tych korekt nadal nie widać tych wpłat od dłużników. W tabelce piszą 25 mln to spłaty a więc przepływ pieniędzy. Gdzie można go zobaczyć skoro CFO nie pokazuje tego?

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
86
Wysłane: 18 czerwca 2017 08:31:27 przy kursie: 10,58 zł
W przypadku KME to będą po prostu przychody. W CFO samych wpływów nie zobaczysz, bo jest rachunek robiony metodą pośrednią od strony zysku. CFO to przecież wpływy minus wypływy. Idąc od strony zysku netto do wpływów nie dojdziesz.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3