ujemne przepływy na działaności operacyjnej - Analiza fundamentalna - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3

ujemne przepływy na działaności operacyjnej

PLrc
Wpisów: 20
Wysłane: 25 stycznia 2017 19:48:53
Przepraszam, że odświeżam tak stary temat, ale jest bardzo interesujący. Również wiele razy się zastanawiałem jak to możliwe, że zysk operacyjny jest bardzo duży, a przepływy pieniężne są małe. Będę musiał przeanalizować dokładnie wszystko co zostało tu napisane, na razie mam prośbę. Czy możecie rzucić okiem do następujących raportów finansowych Taurona?

W tym raporcie finansowym za III kwartał 2016 https://www.tauron.pl/tauron/relacje-inwestorskie/raporty-okresowe/Documents/Skonsolidowane-sprawozdanie-finansowe-za-III%20kwartal-2016r.pdf na stronie 8. skromny zysk przed opodatkowaniem jest korygowany o odpisy aktualizujące wartość rzeczowych aktywów trwałych i aktywów niematerialnych w wyniku czego przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej stają się bardzo duże.

W tym raporcie finansowym za 2015 rok https://www.tauron.pl/tauron/relacje-inwestorskie/raporty-okresowe/Documents/Tauron_Skonsolidowany_raport_roczny_2015.pdf na stronie 26/265 startujemy z gigantycznej straty, korygujemy ją o gigantyczną kwotę odpisów aktualizujących wartość rzeczowych aktywów trwałych, aktywów niematerialnych i wartości firmy i robią nam się gigantyczne przepływy pieniężne z działalności operacyjnej.

W związku z tym mam następujące pytanie:
1. co u licha aktualizacja wartości aktywów ma wspólnego z przepływami pieniężnymi i to jeszcze z działalności operacyjnej? ;>
2. WatchDog pisał, że przepływów pieniężnych praktycznie nie da się zmanipulować. Czy tutaj nie mamy do czynienia z taką sytuacją? Czy Tauron nie prowadzi kreatywnej księgowości? Czy nie próbuje wydawać się dużo bardziej zyskowny niż jest w rzeczywistości? ;>
Edytowany: 25 stycznia 2017 19:50

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 9 483
Wysłane: 25 stycznia 2017 21:06:21
1. No... aktualizacja jak każde przeszacowanie wartości ma charakter niegotówkowy. Przepływy mają pokazać ruch gotówki. Skoro do ich wyznaczenia korygujemy zysk okresu, to znaczy, że jak jakikolwiek odpis/przeszacowanie obciążył wynik okresu, to przepływy trzeba o tę wartość skorygować ze względu na niegotówkowy w RAPORTOWANYM OKRESIE charakter. Podobnie jest przecież z amortyzacją.

2. Skoro ma straty na wyniku to chyba nie próbuje :)

Słaba koniunktura w branży i mizerne perspektywy każą zarządom spółek weryfikować wartość swojego majątku. Bo ten majątek w słabym otoczeniu może być warty mniej niż w dobrym. Tym bardziej, jak jest w zasadzie niesprzedawalny :) Rachunkowość każe zawsze pokazać majątek w kwotach zbliżonych do rzeczywistości (co nie oznacza, że spółki do tego się stosują, a nawet jeśli tak to stosują się w pełni). W najprostszym ujęciu amortyzacja jest dobrym miernikiem zużywania się majątku i w efekcie spadku jego ceny. Ale czasem sytuacja jest odmienna od założeń np na skutek zmian prawnych. Wtedy trzeba określić nową wartość majątku, a różnica tej wartości czyli przeszacowanie/odpis przechodzi jako koszt w okresie.

PLrc
Wpisów: 20
Wysłane: 26 stycznia 2017 22:51:24
Dzięki za odpowiedź. Nie jestem pewien czy dobrze Cię zrozumiałem: te korekty w rachunku przepływów pieniężnych są spowodowane tym, że Tauron ponownie wycenił swoje aktywa, wyszło mu, że są mniej warte niż sądził i różnicę odpisał od dochodu, czy co? ;>
Edytowany: 26 stycznia 2017 22:52

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 9 483

OL
Wpisów: 43
Wysłane: 26 listopada 2018 12:58:43
Cześć

ja również chciałbym odświeżyć ten temat. Pytanie wydaje się do niego pasować i kontekstowo też do tego, co było tutaj poruszane (tak myślę).

Przyglądałem się sprawozdaniu finansowemu Kruka (windykacji) za 2017 rok. Czy mógłbym poprosić o rozjaśnienie czegoś, bo sam nie jestem już pewien. W 2017 Kruk wykazał ponad 1 mld zł przychodów ze sprzedaży, przełożyło się to na niemalże 421 mln zł zysku operacyjnego. Po odjęciu pozostałych kosztów i podatku daje to 295 mln, z kawałkiem. zysku netto. I od tego wyliczany jest CF operacyjny, który po wszystkich korektach wychodzi -223 mln zł. Największą korektę (552 mln 668 tyś zł) stanowi “zmiana stanu inwestycji w pakiety wierzytelności i nieruchomości”, czyli jak rozumiem kupno portfeli wierzytelności. To, czego nie rozumiem, to czemu koszt kupna portfeli nie pojawia się w rachunku zysków i strat? Czy dlatego, że jest traktowany jako działalność inwestycyjna, a nie jako koszt operacyjny (koszt uzyskania tego miliardowego przychodu)? Jeśli tak, to czemu w rachunku CF nie pojawia się w sekcji “Przepływy pieniężne z działalności inwestycyjnej”?

Będę wdzięczny za wskazówki.

Z pozdrowieniami,
OL

Kasia Stefanska
Wpisów: 1 177
Wysłane: 30 listopada 2018 11:22:10
Cześć,

Korekta w CF oznacza zazwyczaj właśnie skorygowanie zysku netto (podstawy wyliczenia CF) o działania niegotówkowe. Czyli jest to po prostu wyjęcie z rachunku zysków i strat tego, czego nie widać w CF. To by oznaczało z kolei, że "zmiana stanu inwestycji w pakiety wierzytelności i nieruchomości" jak najbardziej znajduje się w RZIS ale nie ma jej w CF.

Ważne: zmiana stanu nie oznacza zakupu. To jest pojęcie stosowane przy aktualizacji wyceny. Spółka na koniec roku przeprowadziła przegląd aktywów i uznała, że część z nich powinna być wyceniona ponownie. Zmiana wyceny została zaksięgowana w ciężar kosztów lub przychodów (zależy czy w dół czy w górę). Nie idzie natomiast za tym żadna gotówka, bo nic nie zostało wydane.

Zastrzeżenie: w tym przypadku może być inaczej. Niestety te nazwy pozycji są mocno umowne, więc w każdej mogą się znaleźć różne różności. Bez informacji z wewnątrz spółki nie jesteśmy pewni na 100%.

Pisz jakby coś.
/k.

wave

Kasia Stefanska
Wpisów: 1 177
Wysłane: 30 listopada 2018 11:27:11
PLrc napisał(a):
Przepraszam, że odświeżam tak stary temat, ale jest bardzo interesujący. Również wiele razy się zastanawiałem jak to możliwe, że zysk operacyjny jest bardzo duży, a przepływy pieniężne są małe. Będę musiał przeanalizować dokładnie wszystko co zostało tu napisane, na razie mam prośbę. Czy możecie rzucić okiem do następujących raportów finansowych Taurona?

W tym raporcie finansowym za III kwartał 2016 https://www.tauron.pl/tauron/relacje-inwestorskie/raporty-okresowe/Documents/Skonsolidowane-sprawozdanie-finansowe-za-III%20kwartal-2016r.pdf na stronie 8. skromny zysk przed opodatkowaniem jest korygowany o odpisy aktualizujące wartość rzeczowych aktywów trwałych i aktywów niematerialnych w wyniku czego przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej stają się bardzo duże.

W tym raporcie finansowym za 2015 rok https://www.tauron.pl/tauron/relacje-inwestorskie/raporty-okresowe/Documents/Tauron_Skonsolidowany_raport_roczny_2015.pdf na stronie 26/265 startujemy z gigantycznej straty, korygujemy ją o gigantyczną kwotę odpisów aktualizujących wartość rzeczowych aktywów trwałych, aktywów niematerialnych i wartości firmy i robią nam się gigantyczne przepływy pieniężne z działalności operacyjnej.

W związku z tym mam następujące pytanie:
1. co u licha aktualizacja wartości aktywów ma wspólnego z przepływami pieniężnymi i to jeszcze z działalności operacyjnej? ;>
2. WatchDog pisał, że przepływów pieniężnych praktycznie nie da się zmanipulować. Czy tutaj nie mamy do czynienia z taką sytuacją? Czy Tauron nie prowadzi kreatywnej księgowości? Czy nie próbuje wydawać się dużo bardziej zyskowny niż jest w rzeczywistości? ;>

Hej,
Ja dopiero zerknęłam na temat dziś, więc dopiero dziś pozwolę wrzucić swoje 3 grosze.

W StockWatch od zawsze mamy podejście WatchDoga, że cash is king. Bo faktycznie gotówka to jedyne aktywo na świecie wyceniane zawsze tak samo - face value. Nie da się zmanipulować. Gotówki ile jest każdy widzi i już.

Sytuacja, którą opisujesz, stanowi dowód na dość istotną manipulację lub nieczytelność rachunku wyników, czyli zysku. Bo jeśli firma generuje dużo gotówki, to dlaczego jest mało rentowna? To właśnie oznacza, że gdzieś w przychodach i kosztach następuje manipulacja.

Jak dla mnie było to przygotowanie pod podwyżkę cen energii.
wave

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3