pixelg
Analizy, nie Szutki - Indywidualne kroniki giełdowe - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2

Analizy, nie Szutki

Szutnik
84
Wpisów: 1 784
Wysłane: 1 lutego 2021 08:21:14
Postanowiłem założyć od nowa kronikę. Ale nie po to, by jak w poprzedniej kronice (Wirtualna Kronika Szutnika - BTW - jeśli Admin to czyta, jest prośba o jej usunięcie), opisywać moje wirtualne zakupy na GPW - tamten eksperyment został zarzucony z prostego powodu: gdy pojawiają się okazje, które widzę na prawdziwym rynku, na którym działam w rzeczywistości i równolegle na wirtualnym, jest oczywiste, co wybierałem :-) niestety ze szkodą dla treści kroniki.

To nie będzie kronika zakupów i sprzedaży. Chciałbym, by wszystkie moje analizy odnośnie GPW były tu w jednym, konkretnym miejscu i uznałem, że forma kroniki będzie najodpowiedniejsza. Powód? Zbyt często w poszukiwaniu swoich rzeczy muszę wracać po kilkanaście stron w wątku danej spółki blackeye

Nie będę tu produkować analiz na życzenie (no dobra, czasem w drodze olbrzymiego wyjątku blackeye , ale muszę uznać instrument za naprawdę ciekawy, by to zrobić) - chcę pokazywać rzeczy, które mnie osobiście zaciekawiły na instrumentach, notowanych na GPW,.
Ale nie tylko na nich, bo wbrew pozorom GPW nie jest samotną wyspą na oceanie i wiele tendencji światowych działa na to, co ostatecznie widzimy na GPW.
To niekoniecznie będą rzeczy, które będą oznaczać wg mnie sygnały kupna lub sprzedaży, choć pewnie będzie takich trochę - od razu podkreślam :

NIE JESTEM NIEOMYLNY!!!
Ewentualny działający w realu na podstawie moich pomysłów robi to na własne ryzyko i odpowiedzialność
; mam nadzieję, że ze świadomością, że może go to kosztować duże, realne, a nie wirtualne pieniądze!!!
I jeśli już koniecznie musi tak robić, niech się odpowiednio zabezpiecza przed możliwością mojej pomyłki, np. poprzez zlecenia StopLoss.

Głównie mam zamiar publikować to, co mnie osobiście zainteresuje i co uznam za warte podzielenia się z Wami, pod warunkiem dysponowania czasem Angel Angel
Publikacje będą z konieczności nieregularne i, co mam nadzieję jest oczywiste, będą przedstawiać mój punkt widzenia, nic więcej!!!
Tyle tytułem wstępu. Korzystając z tej blogo-kroniki proszę pamiętać zwłaszcza o tym na czerwono!
"Kupuj akcje, ilekroć zobaczysz na wykresie Wiewiórkę, siedzącą na ramieniu Clowna. To się nazywa Analiza Techniczna" - Dilbert (Scott Adams) :-)
Edytowany: 1 lutego 2021 08:22

Szutnik
84
Wysłane: 1 lutego 2021 09:11:57
Dziś trochę o CD Projekt - CDR.
Zeszły tydzień na spółce był naprawdę ciekawy, rozbudzając u wielu nadzieję na atak na szczyt wszechczasów na spółce. Nie tak szybko.
To, co ostatnio widać na CDR, wg mnie jest klasyczną silną korektą poprzedzających to odbicie spadków.
Dlaczego? Już wyjaśniam. Proszę zerknąć na ten obrazek: oto mamy kilka sesji silnego marszu w górę, zakończone w czwartek, 28.01 w bardzo interesującym miejscu - cena dotyka od spodu brązowej średniej 200 sesyjnej (200SMA) i robi to dokładnie w "punkcie mocy", czyli na przecięciu linii z 2 Wideł Andrewsa: dolnej linii Zielonych, ważniejszych, które niegdyś kierowały wzrostem spółki, a teraz są "całowane od spodu" i środkowej, tzw. mediany Czerwonych, mniej istotnych. Mało tego: szczyt na poziomie 376,5 PLN z 28.01 powstał dokładnie na poziomie 61,8% zniesienia poprzedzających wzrosty spadków. Proszę policzyć:

464,2 PLN - 234,2 PLN = 230 PLN
376,5 - 234,2 = 142,3 PLN

142,3/ 230 = 0,6187

kliknij, aby powiększyć

Do tego kurs robi to w istotnym miejscu czasowym 33 sesje od grudniowego szczytu 464,2 PLN, co się świetnie rymuje w tzw. układzie triangulacyjnym z ceną 234,2 w minimum z 8.01.2021 (wiem, że wielu będzie mieć trudność z uwierzeniem, ale to naprawdę działa!!)

kliknij, aby powiększyć

To, co się działo na CDR wygląda na wymuszoną stanem płynności likwidację krótkich pozycji na CDR przez fundusze hedge w rodzaju Melvin Capital , spowodowane koniecznością ratowania płynności w USA, wspomagane przez "życzliwych", którzy postanowili na tym czysto spekulacyjnie zarobić, podbijając cenę swoimi zakupami i utrudniając życie "krótkim". Przy czym nie był to Rafał Zaorski z grupą TJS blackeye tylko ktoś o wiele większy. Ten obrazek od Łukasza Jańczaka ze strukturą obrotów w dniu 28.01 w rozbiciu na Domy Maklerskie, obsługujące Instytucje, Detalistów oraz tych i tych (Mix) powinien sporo wyjaśnić odnośnie "kto za tym stoi":

kliknij, aby powiększyć

Moim skromnym zdaniem: zabawa jest już skończona. Melvin podał ostatecznie stratę 53% za styczeń na wszystkich swoich pozycjach, a 28.01 został zrobiony korekcyjny szczyt i teraz zobaczymy powrót CDR co najmniej w okolice 234 PLN , jeśli nie jeszcze niżej.

Moja hipoteza co do CDR w dłuższym terminie: papier, po prawie 9 latach pięknych, stabilnych wzrostów, wszedł w kilkuletni trend boczny pomiędzy poziomami 205 PLN (dno z marca 2020), gdzie Byki będą bronić CDR, a grudniowym szczytem na poziomie 464.2 PLN.
Na razie to tylko hipoteza robocza, nie dysponuję żadnymi dowodami - po prostu jest na nie za wcześnie Angel W miarę rozwoju sytuacji mam zamiar tę hipotezę weryfikować, odnosząc się odpowiednio do tego, co widać na rynku
"Kupuj akcje, ilekroć zobaczysz na wykresie Wiewiórkę, siedzącą na ramieniu Clowna. To się nazywa Analiza Techniczna" - Dilbert (Scott Adams) :-)

orzech
55
Wpisów: 706
Wysłane: 1 lutego 2021 10:39:11
Bardzo fajna inicjatywa z nową kroniką, będę z ciekawością zerkałthumbright

Premier02
1
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 98
Wysłane: 1 lutego 2021 12:55:49
Szutnik co bedzie jednak jeśli do maja Wig 20 osiągnie 2100-2200 pkt (co wieszczą niektórzy).?
Zakładając że ten wzrost może mniejszy ale będzie czy sprawi on że CDP Twoim zdaniem przekroczy kurs 400 zł?

Szutnik
84
Wysłane: 1 lutego 2021 13:22:29
Cytat:
Szutnik co bedzie jednak jeśli do maja Wig 20 osiągnie 2100-2200 pkt (co wieszczą niektórzy).?
Zakładając że ten wzrost może mniejszy ale będzie czy sprawi on że CDP Twoim zdaniem przekroczy kurs 400 zł?

To się mieści w wariancie różnych możliwości rozwoju sytuacji, jeśli mamy tak, jak sądzę szeroki trend boczny. W końcu co jakiś czas w trendzie bocznym cena powinna zbliżać się do grudniowych szczytów, podobnie, jak i co jakiś czas spadać w rejon marcowego dna

Szutnik
84
Wysłane: 16 lutego 2021 13:12:42
Dziś króciutko : MOBRUK

Niech mnie kule biją, jeśli na te spółce nie ma spółdzielni! I to założonej przez głównych akcjonariuszy lub ich część!!! Kto inny jest w stanie tak ściśle kontrolować podaż na spółce?
Co to za wzrosty po kilkadziesiąt - kilkaset akcji obrotu dziennego przez 5 lat?
Przykładów nie będę dawał, jest tego bez liku, każdy może sprawdzić, że większość sesji w okresie listopad'15 - listopad '20, to obroty rzędu 30- 500 akcji, przy cenach od kilku do kilkuset złotych, a zdarzały się sesje z obrotami rzędu 10 akcji

kliknij, aby powiększyć

Zwraca uwagę zmiana jakościowa z początkiem grudnia br., gdzie gwałtownie wzrosły obroty i praktycznie każda sesja to kilkanaście - kilkadziesiąt tysięcy akcji obrotu. Wygląda to tak, jakby kogoś znudziło podciąganie śmiesznym wolumenem i zdecydował się rozruszać grę. Tylko, że patrząc na to, co się działo wcześniej, listopadowo grudniowa korekta wygląda na w pełni kontrolowaną przez Spółdzielnię, która po jej zakończeniu zdecydowała się wpuścić w walor świeżą krew, by trochę zarobiła.
Natomiast dzisiejsza świeca "ważki" z gigantycznym obrotem ma wszelkie cechy dnia kluczowego odwrotu, połączonego z zasypaniem popytu przez podaż i zaraz zacznę współczuć dzisiejszym nabywcom papieru

Kto oprócz głównych akcjonariuszy mógłby prowadzić taką grę z rynkiem?

kliknij, aby powiększyć

Oczywiście na Klub Nieruchawych Facetów nie ma co liczyć, że przyjrzą się sprawie sad10

Edytowany: 16 lutego 2021 13:13

theAdrian
theAdrian PREMIUM
3
Wpisów: 41
Wysłane: 16 lutego 2021 13:35:22
Cześć, nie jestem pewien czy może Ci to umknęło albo to po prostu nie ma znaczenia (jestem stosunkowy nowy na giełdzie), ale chyba właśnie w listopadzie miało miejsce dodatkowe IPO w którym to zostało dopuszczonych trochę akcji do FF, stąd też tak duża zmiana na obrotach.

Cytat:
W listopadzie 2020 r. miała miejsce oferta publiczna akcji Mo-BRUK-u. Ginger Capital oraz Value FIZ sprzedali łącznie 1.405.154 akcji spółki, stanowiących 40 proc. kapitału zakładowego oraz 33,3 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu. W procesie budowy księgi popytu cenę sprzedaży akcji Mo-BRUK-u ustalono na 200 zł. Do inwestorów instytucjonalnych trafiło 85-proc. oferowanych akcji, a pozostałą część objęli inwestorzy indywidualni.

mobruk.pl/gielda/oferta-public...

To co dzisiaj się zadziało rzeczywiście jest dziwne, ale chciałem dorzucić taki element który mam wrażenie że Ci umknął, jeśli nie, to przepraszam za komentarz żółtodzioba :D
Edytowany: 16 lutego 2021 13:36

Szutnik
84
Wysłane: 16 lutego 2021 13:59:04
Cytat:
właśnie w listopadzie miało miejsce dodatkowe IPO w którym to zostało dopuszczonych trochę akcji do FF, stąd też tak duża zmiana na obrotach.

Rzeczywiście, to trochę wyjaśnia kwestię skoku obrotów i oddala podejrzenie Spółdzielni, ale w żaden sposób nie tłumaczy 5 letniego podciągania papieru z kilku zlotych do 408 w listopadzie 20 - a propos: szczyt z 3.11.20 - 408 zł, obrót: 324 sztuki!, czyli kupujący włożyli, a sprzedający wyciągnęli łącznie oszałamiające kwoty po ok 60 tyś zł!
Dla porównania - dziś mamy już ponad 75 mln zł obrotu, który stale rośnie

Z tego wynikałoby, że Mobruk przez ostatnie 5 lat nie miał prawie w ogóle freefloatu. Dlaczego więc GPW tolerowała taki stan rzeczy i przymykała oko na podciąganie cen kilkunastoma - kilkuset akcjami, obracanymi w wąskim kręgu (o czym świadczy brak jakiejkolwiek podaży w tym okresie)?
Dlaczego spółka nie dostała od władz gieldy zalecenia, by coś z tym fantem zrobiła?

blu
5
Wpisów: 36
Wysłane: 16 lutego 2021 14:04:48
Rysujesz jakieś dziwne teorie spiskowe, a nie chciało Ci się sprawdzić prostej informacji, że freefloat na Mobruku przez bardzo długi czas był na poziomie 3%. Skąd miałyby być niby większe obroty i co w tym takiego niebywałego, że spółka rośnie z 10 zł na 300 zł w 5 lat jeśli się rozwija i zwiększa zyski?

Szutnik
84
Wysłane: 16 lutego 2021 14:32:56
Cytat:
i co w tym takiego niebywałego, że spółka rośnie z 10 zł na 300 zł w 5 lat jeśli się rozwija i zwiększa zyski?

Przy dziennym obrocie rzędu 5000 do 25000, a to była większość sesji, ktoś z kapitałem rzędu 500 000 zł może na takiej spółce robić dosłownie wszystko.

blu
5
Wysłane: 16 lutego 2021 16:00:51
Czyli na przykład co można robić? Co mogą robić ci dwaj główni inwestorzy z niemal 100% posiadaniem i przy niemal niezmiennym c/z podążającym zgodnie z kursem spółki?

Szutnik
84
Wysłane: 16 lutego 2021 17:01:38
Cytat:
Czyli na przykład co można robić?

Zbić kurs o połowę w ciągu kilku sesji, jak i podnieść go o 60 lub 80% w kilka sesji kwotą100-200 tys. PLN. Kto ich skontruje podażą?

Cytat:
[...] i przy niemal niezmiennym c/z podążającym zgodnie z kursem spółki?

To akurat pięknie pokazuje sztuczność całego ruchu ceny w górę. Pokaż mi dowolny płynny papier z dowolnej giełdy, który będzie rósł dokładnie w takim tempie, by jego C/Z był plus minus stały? Ręczne sterowanie ceną papieru i tyle

blu
5
Wysłane: 16 lutego 2021 18:05:25
Szutnik napisał(a):
Zbić kurs o połowę w ciągu kilku sesji, jak i podnieść go o 60 lub 80% w kilka sesji kwotą100-200 tys. PLN. Kto ich skontruje podażą?
Skoro są chętni kupować akcje o 80% wyżej albo niżej na przestrzeni paru dni przy ekstremalnie niskim ff to niech kupują. Chyba na tym polega giełda, kupujesz/sprzedajesz jak znajdziesz drugą stronę transakcji. Kto, kogo i po co miałby kontrować? Sami insajderzy dokonywali transakcji na Mobruku bodajże tylko ze 2-3 razy w ciągu ostatnich 10 lat, więc jakoś niezbyt wybitnie im zależało na starowaniu kursem. Wchodząc do spółki z małym ff/obrotami akceptujesz ryzyko, przecież to jedna z podstaw gry giełdowej. Co w tym dziwnego albo podejrzanego? Na wielu spółkach ze znacznie większym FF dzieją się większe cuda.
Szutnik napisał(a):
To akurat pięknie pokazuje sztuczność całego ruchu ceny w górę. Pokaż mi dowolny płynny papier z dowolnej giełdy, który będzie rósł dokładnie w takim tempie, by jego C/Z był plus minus stały? Ręczne sterowanie ceną papieru i tyle
Znakomita część spółek giełdowych porusza się w pewnych widełkach c/z. W przypadku Mobruku ostatnie parę lat to ruch między c/z 8 a 15, średnio można przyjąć c/z 10. Najwidoczniej nikt nie miał ochoty kupować/sprzedawać przy znacznie innym c/z. Wybacz, ale ośmieszyłeś się pierwszym postem szukając jakiejś teorii spiskowej, a teraz próbujesz się z tego jakoś dziwnie wywinąć tworzą kolejne brednie.

krewa
krewa PREMIUM
340
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 7 834
Wysłane: 16 lutego 2021 18:38:55
FF spółki wynosi 34%, w ciągu ostatnich 20 sesji właściciela zmieniła 1/3 FF (przy czym 1/5 tylko w dniu dzisiejszym).

Szutnik
84
Wysłane: 16 lutego 2021 22:28:42
Cytat:
Wybacz, ale ośmieszyłeś się pierwszym postem szukając jakiejś teorii spiskowej

Nikt nie jest doskonały, a wpadki po prostu czasem muszą się wydarzyć. To część życia blackeye

Z innej beczki:
Mnie po prostu słabi to, co od czasów Sobolewkich na GPW i wspaniałego pomysłu Ludwika pt. "Masz warzywniak? Zapraszamy na New Connect!" najwyraźniej ludzie zaakceptowali - ciągnięcie walorów obrotem kilkunastoma akcjami z kilkusesyjnymi przerwami na 0 obrót na sesję.
Wyspecjalizowała się w tym tak z ok. połowa spółek na NC, ale rzecz jest coraz szerzej obecna i na głównym parkiecie.
A sprawa jest do rozwiązania prosta: masz sesje bez obrotu w ciągu ostatnich 3 miesięcy, a te które miały obrót to jakieś cuda typu np 20 sztuk akcji w cenie 12 zł/sztukę? Wybacz, drogi prezesie spółki, ale notowania ciągłe nie są dla twojej firmy; marsz na 2 fixingi - tam jest właściwe miejsce przy płynności, jaką prezentujecie na rynku, obojętne z jakiego powodu. Poprawicie się, wrócicie do notowań ciągłych.
W tak prosty sposób dałoby się to rozwiązać

grabson
grabson PREMIUM
17
Wpisów: 188
Wysłane: 16 lutego 2021 23:05:04
Według mnie wywód faktycznie kiepski.
Pasowałoby to edytować i usunąć (mówię o tym poście tyczącym się mobruk)
Akcjonariat jest już zacny, to nie stan sprzed pół roku temu.
Ktoś chciał wejść w papiery zdjął z giełdy co było w zleceniach i podziękował, bez zbędnego naganiania i nagłaśniania tematu.
Kurs poszybował, niektórzy wykorzystali to dla może szybkiego zarobku, choć nigdy nie wiadomo co będzie juto.
Widzę, że nadal sporo osób szuka "dziury w moście" ale karawana jedzie dalej.

blu
5
Wysłane: 17 lutego 2021 19:53:10
grabson napisał(a):
Pasowałoby to edytować i usunąć (mówię o tym poście tyczącym się mobruk)
Sam użytkownik chyba nie może tego zrobić. Jakby co to nie mam problemu z tym, aby moderator usunął całą dyskusję o Mobruku, bo zaśmieciła pół wątku, a wynikła po prostu z niedopatrzenia Szutnika.
Edytowany: 17 lutego 2021 19:53

orzech
55
Wpisów: 706
Wysłane: 17 lutego 2021 22:03:30
Trochę chyba nie rozumiem rozważań kolegów w temacie usuwania....hmmm
Czyż to nie jest kronika indywidualna użytkownika @Szutnik?
Jeśli tak, to jego prawem jest we własnej kronice zamieszczać swoje przemyślenia czy analizy z którymi przecież nie wszyscy muszą się zgadzaćThink

Szutnik
84
Wysłane: 25 lutego 2021 09:01:33
Dzisiaj trochę nietypowo, o amerykańskich funduszach ARK, i ich potencjalnych problemach, majaczących na horyzoncie
Pewnie niektórzy z Was słyszeli o wielkim sukcesie funduszy ETF ARK Invest, które mocno wchodziły w niezbyt płynne walory, dzięki czemu wartość ich jednostek rosła w tempie znacznie lepszym od większości innych, porównywalnych funduszy, przyciągając dodatkowo na masową skalę napływ nowych środków od detalistów.
Warto pamiętać, że płynność to miecz dwuostrzowy. Fajnie się patrzy, jak mało płynne walory, które się ma w portfelu, po przyłożeniu do nich stosunkowo niewielkich kwot, szybują w kosmos.
Mniej fajne jest drugie ostrze tego miecza, znane dobrze tym spekulantom z polskiego New Connect, którzy pakują się w groszowe spółki o dziennym obrocie rzędu 200 zł - jeśli chcesz szybko zamknąć swoją pozycję, to zrzucisz cenę o taki rząd wielkości, że zamiast zysku możesz mieć potężną stratę. Ale jeśli z kolei będziesz próbować to robić delikatnie, to mogą cię ubiec bardziej bezwzględni i zdecydowani.
Mniej więcej taki właśnie dylemat stoi w tej chwili przed Cathie Wood, założycielką ARK. Na razie wybrała klasyczne rozwiązanie, stosowane przez większość zarządzających, złapanych w pułapkę płynności: sprzedawaj walory płynne, by zyskać na czasie - to m.in wyprzedaż akcji Tesli przez fundusze ARK stoi za ostatnią korektą na tym walorze.
Takie działania kończą się dobrze tylko w tym wypadku, gdy nadchodzi kolejna fala zwyżki na niepłynnych walorach, posiadanych przez fundusz. Kłopot w tym, że o zaangażowaniu ARK w te niepłynne walory wszyscy wiedzą i trudno będzie funduszom znaleźć "większego głupca", który przejmie część walorów z ich portfela, pozwalając bezpiecznie rozładować problem. Shortujące fundusze hedge już sobie ostrzą zęby na potencjalny zarobek....

thebearcave.substack.com/p/spe...

Szutnik
84
Wysłane: 25 lutego 2021 18:53:16
No i lawina z funduszami ARK ruszyła. W tej chwili, zależnie od funduszu, jest od -3,5 do -5,7% w dół

Widzę, że link na górze nie działa. Spróbuję jeszcze raz:

thebearcave.substack.com/p/spe...

OK, ten link już działa
Edytowany: 25 lutego 2021 18:53

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2