pixelg
Rozliczenie podatkowe - Warsztat - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4

Rozliczenie podatkowe

gregi75
0
Wpisów: 2
Wysłane: 1 grudnia 2009 10:21:01
Witam wszystkich.
Zbliża się nieuchronnie koniec roku, a zatem warto dobrze pożąglować akcjami by nie płacić podatku, co może być trudne za ten rok.
Mam pytanko z tym związane; kupiłem 10szt.akcji w 2006r, a po splicie zrobiło się z tego 200szt., czy jak sprzedam teraz 10szt. to różnica w cenie kupna i sprzedaży uwzględnia split, czy też sztuka jest sztuka?

Pozdrawiam
Grzegorz

wujek_staszek
0
Wpisów: 792
Wysłane: 1 grudnia 2009 14:34:41
Uwzględnia. Przecież dla US liczy się kwota za jaką sprzedaż akcje, a nie ich ilość. Takie trochę dziwne pytanie zadałeś.Shhh
Albo my ich, albo oni Was.
Edytowany: 1 grudnia 2009 14:36

gregi75
0
Wpisów: 2
Wysłane: 1 grudnia 2009 21:00:29
Dzięki Wujek, ale nie jestem pewien czy wiesz o co mi chodzi.
Chcę zrealizować stratę tzn. kupiłem Jutrzenkę 10sztx200PLN i sprzedam 10sztx5PLN, czy będę miał wówczas stratę wielkości 1950PLN?
Oto jest pytanie; mam rachunek eMakler, kontaktowałem się z nimi w tej sprawie i potwierdzili, że faktycznie w tej sytuacji jest strata 1950PLN, ale nie byli przekonujący mówiąc to, dlatego pytam doświadczonych graczy czy aby na pewno?

Pozdrawiam

>> Ponad 160% zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego Cztery Fazy Rynku w StockWatch.pl

wujek_staszek
0
Wysłane: 2 grudnia 2009 10:14:32
Wszystko musisz obliczyć sobie na ceny i ilość akcji po splicie. W ten sposób nie można realizować straty. Idąc tym tokiem myślenia akcje które teraz sa scalane ( tzw resplit) dawałyby fantastyczny zysk.
A ten doradca to jakaś popierdułka.
Pozdrawiam również

mathu
0
Wpisów: 4 615
Wysłane: 2 grudnia 2009 10:23:14
Cytat:
Dzięki Wujek, ale nie jestem pewien czy wiesz o co mi chodzi.
Chcę zrealizować stratę tzn. kupiłem Jutrzenkę 10sztx200PLN i sprzedam 10sztx5PLN, czy będę miał wówczas stratę wielkości 1950PLN?

Nie! W zeznaniu wpisujesz koszt uzyskania przychodu. Masz przychód 50 zł, ale koszt jego uzyskania to zakup akcji które po splicie zmieniły się w 10 sztuk. Nie wiem tylko jak w tym przypadku wygląda zaokrąglanie.

gregi75 napisał(a):
Oto jest pytanie; mam rachunek eMakler, kontaktowałem się z nimi w tej sprawie i potwierdzili, że faktycznie w tej sytuacji jest strata 1950PLN, ale nie byli przekonujący mówiąc to, dlatego pytam doświadczonych graczy czy aby na pewno?

mbank? Pamiętaj że tam rozmawiasz z ludźmi z infolinii którzy nie mają zielonego pojęcia o giełdzie.
The recovery in profitability has been amazing following the reorganization, leaving Barings to conclude that it was not actually terribly difficult to make money in the securities market.

obi011
0
Wpisów: 106
Wysłane: 2 grudnia 2009 10:44:38
a to nie jest tak, że twoje biuro maklerskie w tym przypadku z mBanku, prześle ci PIT 8C, który informuje o Twoich wszystkich przychodach, stratach, kosztach w danym roku ?? Chociaz z tego co słyszałem, to nawet w tych PITach zdarzają się błędy. Think

mathu
0
Wysłane: 2 grudnia 2009 10:50:05
Prześle, prześle.

Ja mam jeszcze inne pytanie.

Miałem trochę kasy w zagranicznym funduszu WIOF, oni nic nie przysyłają ale trzeba się z tego rozliczyć bo nie odprowadzają ryczałtowo. Miałem tam stratę na symboliczne 80 zł ale boję się że jeśli ją wpiszę, to US będzie się domagać żebym to udowodnił. Z kolei gdybym miał zysk i tego nie wpisał mogliby się przyczepić że nie wpisałem gdyby skądś dostali informację o tych transakcjach. Co właściwie powinienem zrobić?
The recovery in profitability has been amazing following the reorganization, leaving Barings to conclude that it was not actually terribly difficult to make money in the securities market.

wujek_staszek
0
Wysłane: 2 grudnia 2009 11:45:33
Nic, bo w naszym cudownym kraju straty z funduszy inwestycyjnych nie można odliczać. Natomiast podatek od zysku jak najbardziej sie im należy. Taki kraj, takie paragrafy.
Znam ludzie którzy odliczali i nic sie nie dzieje bo nikt tego nie sprawdza. Znam tez takich którzy po jakieś tam interpretacji składali korekty.

mathu
0
Wysłane: 2 grudnia 2009 11:50:57
wujek_staszek napisał(a):
Nic, bo w naszym cudownym kraju straty z funduszy inwestycyjnych nie można odliczać.

Można a nawet trzeba jeśli nie są rozliczane ryczałtowo. HSBC i WIOF są w Luksemburgu i nie pobierają żadnych podatków.

wujek_staszek
0
Wysłane: 2 grudnia 2009 12:03:01
Wiem, że nie pobierają dlatego Ty jako polski obywatel musisz sam sie przyznać do dochodu i się rozliczyć. Jak masz z nich stratę to nie możesz jej sobie odliczać bo straty z funduszy a tych nie wykazuje sie w pitach i sie nie odlicza. Troche inaczej to wyglada w fundach parasolowych ale suma summarum wychodzi na to samo.

podatki.gazetaprawna.pl/artyku...

mathu
0
Wysłane: 2 grudnia 2009 12:44:13
A co z rozliczaniem zysku? Od tego oczywiście złodzieje ściągną 19%?

wujek_staszek
0
Wysłane: 2 grudnia 2009 13:08:32
mathu napisał(a):
A co z rozliczaniem zysku? Od tego oczywiście złodzieje ściągną 19%?

Tak, powinieneś się rozliczyć i zapłacić podatek.
Tak, wiem jest to chore. Jeśli masz np 2 różnie fundy na jednym zarobiłeś 50zł a na drugim tyle samo straciłeś to i tak zapłacisz 10 zł podatku choć twój dochód wyniósł zero, a nawet mniej jeśli fundusze pobrały prowizje.
Inna sprawa że fundusze zagraniczne nie przesyłają żadnych informacji do polskiego US, chyba że dopiero na specjalne zapytanie US co się chyba jeszcze nie zdarzyło.
Ja nic nie sugeruje.

plynacyzrynkiem
0
Wpisów: 1 349
Wysłane: 2 grudnia 2009 22:34:19
zycze wszystkim na tym forum, zeby mieli "problem" z placeniem podatku od wyniku z gieldy :)

jak to moj kolega skomentowal rok temu, gdy mina mi zrzedla gdy obliczylem ile mam doplacic podatku: "widac jest z czego placic, czyli wszystko w porzadku" :))
Edytowany: 2 grudnia 2009 22:34

saviola
0
Wpisów: 8
Wysłane: 30 grudnia 2009 22:04:30
ja trochę z innej beczki

mianowicie jak jutro sprzedam papier ze stratą to czy ona będzie pomniejszona od podatku z dochodu z giełdy?? Nie wiem czy jasno się wyrażam ale wcześniej nie korzystałęm z tego mechanizmu i drugie pytanie czy DM prześle mi PIT z takim zestawieniem na któtrym podatek od zysku zostanie pomniejszony o stratę????

mathu
0
Wysłane: 30 grudnia 2009 22:11:14
saviola napisał(a):
mianowicie jak jutro sprzedam papier ze stratą to czy ona będzie pomniejszona od podatku z dochodu z giełdy??

Już za późno, chyba że to instrument pochodny.

saviola
0
Wpisów: 8
Wysłane: 30 grudnia 2009 22:13:41
czemu za późno strata nie powinna być w tym samym roku podatkowym co zysk???

mathu
0
Wysłane: 30 grudnia 2009 22:16:40
saviola napisał(a):
czemu za późno strata nie powinna być w tym samym roku podatkowym co zysk???

Rozliczenie tej straty przypadnie już na 2010. Ostatnim dniem na realizację takich strat był 28. grudnia.

karoldvl
0
Wpisów: 167
Wysłane: 31 grudnia 2009 11:00:56
Czasami może to też zależeć od interpretacji US.

Link:
podatki.gazetaprawna.pl/artyku...

flesz
flesz PREMIUM
19
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 1 614
Wysłane: 1 lutego 2010 10:12:05
witam. mam takie pytanie. czy abonament zapłacony w danym roku podatkowym za usługę dostepu do notowań ciągłych mozna wliczać w koszty uzyskania przychodu ze zbycia papierów??
Edytowany: 1 lutego 2010 10:13

sbyszek
0
Wpisów: 807
Wysłane: 5 lutego 2010 19:48:48
Witam forumowe grono. Ponieważ czas rozliczeń podatkowych trwa to mam do szanownych koleżanek i kolegów posiadających wiedzę podatkową o poradę w następujących kwestiach :

1.Kilkanaście lat temu zainwestowałem w spółkę, która później postawiona została w stan upadłości. Czy wartość akcji spółki, która jest w upadłości i której akcjami już nie można obracać, a które to nadal znajdują się w KDPW (Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych) i dlatego też nadal są te akcje na rachunku inwestora giełdowego, można wliczyć w straty ? Czy trzeba czekać do końca procesu likwidacyjnego, który w przypadku EMAODL i EMA PP (notowana kiedyś na CETO) trwa już kilka ładnych lat. Jak realizuje się strata w przypadku upadłości spółki gdy inwestor zostaje z nic nie wartymi akcjami, którymi nie może obracać i których nie może zbyć ? Czy strata w tym przypadku powstaje w momencie przychodu czy także w momencie jego braku, ponieważ taki przychód nigdy nie może być zrealizowany? I kolejne pytanie czy mogę take "matrwe akcje" darować np. na Skarb Państwa lub inną instytucję np. "darowizna na kościół" czy instytucje "pożytku publicznego" aby te akcje nie zawyżały mojego majątku do ewentualnych wyliczeń w postępowaniu karno skarbowym.

2.Czy składkę roczną opłaconą z tytułu przynależności do STOWARZYSZENIA INWESTORÓW INDYWIDUALNYCH można wliczyć w koszty związane z rozliczeniem PITu8

3.Koszty związane z obsługą rachunku inwestora giełdowego wlicza się w koszty uzyskania przychodu z operacji giełdowych, podobnie przy przy działalności gospodarczej koszty obsługi rachunku też wlicza się w koszty tej działalności. Czy analogicznie koszty ponoszone z obsługą rachunku osobistego można wliczyć w koszty, które by się odpisało od zysku z oprocentowania oszczędności lub lokaty aby obniżyć podstawę do opodatkowania tych oszczędności (podatek Belki) ?

4.To że jest ulga internetowa to wiem. Ulga ta przysługuje tylko wtedy jeżeli internet używa się w miejscu zamieszkania. A czy inwestor giełdowy może sobie wliczyć w koszty uzyskania przychodu z tytuły posiadania internetu mobilnego wykorzystywanego do przeprowadzania transakcji giełdowych w czasie wyjazdów po za swoje miejsce zamieszkania? Zaznaczam że internet ten nie jest wykorzystywany w miejscu zamieszkania i nie jest w związku z tym realizowana ulga internetowa .

Pozdrawiam Zbyszek
Kopanie się z koniem jest najlepszą reklamą konia.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4