pixelg
Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

flesz

flesz

Ostatnie 10 wpisów
W piątek wpadło trochę HORTICO po 5,55
Tym samym 99% portfela w akcjach a HORTICO waży w nim ~35%

Generalnie wśród moich spółek aktualnie wieje nudą, tym lepiej - zgodnie z zasadą że dobry papier lubi ciszę.

Mocne wybicie na MAŁKOWSKIM w ubiegłym tygodniu wywindowało portfel na nowe maksima, ale bardzo niski obrót na wybiciu + brak zleceń kupna każe z dystansem podchodzić do jakości tego wybicia.

Na dziś wynik portfela za bieżący rok to około +80%

flesz napisał(a):
Zapodałem dziś L-ki na CDR.

Obserwuję od jakiegoś czasu czekając na odbicie zdechłego kota, i dziś ustawiony alert o przebiciu 175 zł mnie aktywował.

Kontrakty otwarte po 175. Ambitny cel zamknięcie luki na 217 ;)

Kontrakty zamknąłem fartownie pod koniec sesji przed wynikami po 170. Strata 1,5% portfela.
Po wynikach strata byłaby już bardzo bolesna.

Dziś wartość nominalna portfela osiągnęła historyczny max dzięki wzrostom HOR i NTW

tgolik napisał(a):
A od siebie dodam, ze CDR ma, po odliczeniu dywidendy 1,4 mld gotowki. I ma za soba kolejny kwartal, ktory mimo prowadzenia prac nad nowymi projektami oraz prowadzenia na szeroka skale remontu Cyberpunka powiekszyl o kilkadziesiat milionow stan wolnych srodkow w skarbcu spolki.

To se ne vrati.
Te przepływy są w większości efektem grudniowej sprzedaży. Sprzedaż w 1Q już znamy, więc przepływów takich już nie będzie, a koszty (wydatki) są wciąż spore co podkreślał zarząd na konferencji.

Policzyłem sobie dywidendy z posiadanych akcji i wychodzi do wypłaty netto suma dywidend na poziomie 2% wartości portfela. Całkiem przyzwoicie.

Liczyłem na większą wypłatę z HORTICO. Dotychczas wypłacali po 5 groszy przy zyskach prawie 1,9mln i raz 7 groszy przy zysku 2,6 mln. Zważywszy, że zysk za 2020 był 6,1 mln, liczyłem na 15 groszy. Będzie 7 groszy ale argumenty Prezesa przemawiają do mnie. Lepiej zysk przeznaczyć na spłatę zadłużenia, przejęcia i zwiększanie skali przy tak sprzyjającej koniunkturze, a śmietankę spijać za kilka lat.

Zapodałem dziś L-ki na CDR.

Obserwuję od jakiegoś czasu czekając na odbicie zdechłego kota, i dziś ustawiony alert o przebiciu 175 zł mnie aktywował.

Kontrakty otwarte po 175. Ambitny cel zamknięcie luki na 217 ;)

FF nie jest dla mnie kryterium decydującym czy nawet istotnym, ale przy niskim FF jest mniejsze ryzyko że zarząd wyprowadza zyski bokami.
Miałem kiedyś taką małą spółkę całkiem niezłą, nisko wycenianą ze sporą skumulowaną gotówką. Pani Prezes jako główny udziałowiec miała coś około 40% akcji, reszta była w drobnych rękach. I co? Po kilku kwartałach gotówka wyparowała, dywidendy nigdy nie było. Jakieś dziwne usługi obce zjadły większość skumulowanej kasy. Pisałem nawet maile do ich audytora czy doradców autoryzowanych bo było to bardzo perfidne i ewidentne wyciąganie kasy ze spółki (około 500 tys poszło na badania rynku w 2 kwartały) ale olali mnie. Malutka spółka więc nikt nie podjął tematu. Później jak była już goła, bez przychodów, bez kasy i z śmieszną wyceną to jakiś gamedev wszedł w nich przez odwrotne przejęcie.

Niestety nie mam czasu prowadzić kroniki na bieżąco, ale na giełdzie działam wciaż.

W skrócie co się działo od ostatnich aktywności.

Końcówka 2020 fatalna tak jak cały rok. Strata za 2020 rok w PIT była na kosmicznym 6 cyfrowym poziomie (około 30% tego co zarobiłem na giełdzie w 10 lat).

Wyleczyłem się z szortowania chyba na zawsze i wróciłem do tego co mi wychodziło najlepiej przez 10 lat czyli bardziej inwestowania w małe spółki niż grania. Czasem tylko niewielką częścią kapitału zakontraktuję na FW20 ale to raczej daytrading.

Od stycznia portfel systematycznie rośnie, a starty z 2020 odrobione ze sporą nawiązką.

Pozycje które dały zarobić w tym roku to

XPL (zysk około 100%) - zakupy po raporcie za IVQ średnia 2 zł. Sprzedaż przed i po raporcie za 1Q średnia 4 zł.

ITM (około 250-300%) - tu bardziej spekulacyjna jazda niż inwestycja ale wyszło pięknie. Praktycznie cały obrót z 26 stycznia był mój (miałem refleksa i byłem pierwszy po infie o wycofanie wniosku o upadłość). Dokupywałem w kolejnych dniach, średnia K wyszła około 21 gr a sprzedawałem wszystko 5 i 6 maja ze średnią około 60-70 gr.
HUB około 40% jeszcze jako Boruta

kilka razy udanie wychwyciłem gwałtowniejsze ruchy na FW20 - głównie wybicia, trochę tysięcy się z tego uzbierało

Aktualnie w portfelu

HORTICO 26% portfela
wszedłem po raporcie za 4Q. Zrealizowany już spory zysk ale dokupiłem po wynikach za 1Q. Cel minimum 7-8 zł ale 10 też jak najbardziej osiągalne po wynikach za 2Q. Polacy w lockdownie pokochali ogródki i ta moda szybko się nie skończy. Przy okazji branża dla mnie szczególnie bliska bo sam jestem pasjonatem ogrodnictwa. Spółka dywidendowa.

KPPD 21%
kupowałem po 36, sprzedane po 58-61 i odkupione po 48-58. Widzę tu jeszcze potencjał na 80-100% wzrost. Wytwarzają jeden z bardziej obecnie pożądanych produktów na świecie :)

MALKOWSKI 16%
niepłynny maluch, kupiłem na niedawnym wybiciu i trzymam bo firemka bardzo ciekawa i rośnie sobie po cichu. Mocno korzystają na koniunkturze w branży budowlanej. Spółka dywidendowa.

NETWISE 15%
spółka podobna do XPL, lider w implementacjach system Microsoft Dynamics w PL, rosnące przychody, rosnące zyski, mały FF i fajne wskaźniki. Liczę, że pójdą podobnie jak XPL które też kiedyś było tak nisko wyceniane. Pierwszy raz od 2014 roku będzie dywidenda (2zł na akcję przy kursie 30)

SUMMA LINGUE 10%
Pasuje mieć w portfelu technologiczną spółkę więc jest taka, moja perełka :) Jedyna spółka na minusie póki co ale poprawiają wyniki więc może doczekam się zysku tutaj. Najmniejszy udział w portfelu (około 10%)

Gotówka 12% przeznaczona na tzw. złote strzały lub zagrywki na FW20.

Tak sobie patrzę na ten mój portfel, i stwierdzam że nie powinienem go w ogóle dotykać. :)

faktycznie wpisałem ticker BTC zamiast BCM ;)

A ja z kolei zerknąłem na BTC i nie za bardzo widzę tam potencjał. Urosło to już mocno. Oświecisz mnie pod co te wzrosty od początku 2020 były? Bo wyniki w 2020 jakoś nie rzucają na kolana a kurs wystrzelił z 1 do 12 zł !! hello1 hello1
Natomiast patrząc na wyniki, to widzę że kurczy się ich biznes. Od 4 lat przychody spadają i to wyraźnie.

zerknij na NETWISE, mogłoby pasować do Twojego portfela ;)

flesz napisał(a):
proszę o sprzedaż FOREVER.
Powód techniczny - wyłamanie istotnego wsparcia.

Ostatni dzień na wybór nowej spółki więc

poproszę o zakup NETWISE

Spółka tania fundamentalnie, poprawia wyniki, wypłaci za 2020 rok pierwszy raz dywidendę od 2013 roku i działa w rosnącej branży.

Technicznie też pozytywnie, wygląda jakby kończył korektę po silnej fali wzrostowej.

Ależ raport!
5,6 mln zysku, 44 mln przychodów, i to przy tak fatalnej pogodzie. Za 2 kwartał będzie 7-8 mln?

resor napisał(a):
flesz napisał(a):
Nie tylko styropian wzrósł. Podrożały horrendalnie drewno, stal, inne materiały budowlane też ale w nieco mniejszej skali.
Porównaj ceny r/r fryzjera, u mnie podrożało o 40%
Sałatka cezara w pobliskiej restauracji na dowóz - rok temu 27 zł, dzisiaj 39 zł.
W bardzo szybkim tempie drożeją mieszkania i chyba zaczyna się to co w 2007 roku.
Szybka silna hossa 2021 a potem wielkie BUM ??
WIG20 wyrysował spodek z zasięgiem w krótkim czasie 2400 a do końca roku 2900?

dementuje horrendalne podwyzki, stal zbrojeniowa od zimy kosztuje kolo 3. 5k za tone, wzrost z 3k w roku 2020. drewno ma dalej ceny z konca zimy, moze mowisz o usa w tym momencie. u mnie fryzjer 35 zeta a bywalo w poprzednich latach za 50 nawet. gotuję sam i nie stwierdzam istotnych różnic cenowych. polecam, zielsko na salatke kupisz za 40 ale na cały tydzień jedzenia.

wierz mi wolisz zyc w rzeczywistości gdzie mieszkania drożeją a nie tanieją

W listopadzie stal zbrojeniowa 2200 za tonę. Dzisiaj 3300 (ceny w Krakowie). Równe 50% w pół roku. Drewno konstrukcyjne i tarcica 50 % od wrzesnia. Styropian 30% od jesieni i co tydzień nowy cennik. Może to tylko w Krakowie takie ruchy cen? Co do cen cateringu to podrożała robocizna, transport, energia, generalnie uslugi - żywność poki co jeszcze nieznacznie dlatego gotując sam tego nie odczuwasz. Żywność jest następną w kolejce. Zobacz jak wystrzeliły ceny zbóż i półproduktów...

www.farmer.pl/produkcja-roslin...

pl.tradingeconomics.com/commod...

proszę o sprzedaż FOREVER.
Powód techniczny - wyłamanie istotnego wsparcia.

Nie tylko styropian wzrósł. Podrożały horrendalnie drewno, stal, inne materiały budowlane też ale w nieco mniejszej skali.
Porównaj ceny r/r fryzjera, u mnie podrożało o 40%
Sałatka cezara w pobliskiej restauracji na dowóz - rok temu 27 zł, dzisiaj 39 zł.
W bardzo szybkim tempie drożeją mieszkania i chyba zaczyna się to co w 2007 roku.
Szybka silna hossa 2021 a potem wielkie BUM ??
WIG20 wyrysował spodek z zasięgiem w krótkim czasie 2400 a do końca roku 2900?

MeS napisał(a):
Tylko nie jestem przekonany czy faktycznie wzrost ceny drewna przełoży się na zwiększone marże. Cytując z sprawozdania zarządu z 2020 r.
Cytat:
Na osiągnięte wyniki ujemny wpływ miały (w odniesieniu do roku 2019) następujące czynniki:
- wzrost kosztów wywozu wyrobów (o 2,6 mln zł),
- wzrost kosztów energii (o 1,2 mln zł), co jest skutkiem wzrostu jej cen,
-konieczność utworzenia rezerw na niewykorzystane urlopy (absencja pracowników i problemy
z pozyskaniem nowych pracowników spowodowały, że ograniczone były możliwości udzielania urlopów)- wzrost o 0,6 mln w odniesieniu do stanu na 31.12.2019 r.,
- spadek poziomu cen na produkty uboczne (zrębki i trociny) - łagodne zimy spowodowały, że zmalał popyt na materiały opałowe, co skutkowało zmniejszeniem sprzedaży i wyniku o 0,6 mln zł,
- wzrost cen surowca dębowego (o 7%),
- przyrost amortyzacji o 1,3 mln zł, będący efektem inwestowania w poprzednich latach

Bardzo wybiórczo czytałeś to sprawozdanie zarządu. Pod koniec sprawozdania jest struktura przychodów, wyroby z drewna liściastego to tylko 11% przychodów. Zdecydowana większość produkty iglaste (tarcica + fryzy to ok 67%).
Akurat surowiec iglasty potaniał
Cytat:

"Przyrostowi cen na produkty towarzyszyły zmiany cen surowca leśnego. W porównaniu do roku 2019 zmieniły się ceny:
 surowca iglastego - spadek o 1,0%,
 surowca dębowego - wzrost o 9,6%,
 surowca bukowego - wzrost o 4,5%

Ciekawy artykuł:
www.drewno.pl/artykuly/12061,w...
Cytat:
Dodatkowo, ze względu na gradację kornika jaka ma miejsce w świerkowych lasach Europy Centralnej, na europejskim rynku istnieje duża nadpodaż tego surowca przy rekordowo niskich cenach.

Cytat:
Jak wynika z napływających do portalu Drewno.pl informacji, ceny importowanej do Polski tarcicy konstrukcyjnej wzrosły w kwietniu o ok. 20%. Problemem stają się też coraz odleglejsze terminy nowych dostaw.

Złote czasy dla tartaków.

Wczorajsze wyniki wstępne za 1Q robią wrażenie.
Zysk 3,9 mln versus 1 mln w 2020 przy nieznacznym wzroście sprzedaży pokazuje, jak mocno wzrosły marże na ich produktach. Prawdziwe żniwa będą w II kwartale.

infostrefa.com/infostrefa/pl/w...

Mimo wzrostu o 80% wskaźnikowo wciąż jest dość atrakcyjnie. Uwzględniając wczorajsze info, aktualnie c/z około 8.

Jeszcze fragment z raportu rocznego KPPD

Cytat:
"Przyrostowi cen na produkty towarzyszyły zmiany cen surowca leśnego. W porównaniu do roku 2019 zmieniły się ceny:
 surowca iglastego - spadek o 1,0%,
 surowca dębowego - wzrost o 9,6%,
 surowca bukowego - wzrost o 4,5%

Ponieważ różne spółki przetwarzają różne rodzaje surowca, dane te mogą być przydatne w analizie.

przykładowo KLON przetwarza głównie drewno liściaste, KPPD głównie drewno iglaste

Cytat:
"Znaczny wzrost cen surowca leśnego liściastego nie znalazł bezpośredniego przełożenia na ceny produktów liściastych, co w istotny sposób wpłynęło na pogorszenie kondycji finansowej w zakładach przerabiających surowiec liściasty."

Z tego wynika, że popyt znacznie zwiększył się głównie na wyroby z drewna iglastego (czyli drewno konstrukcyjne, ogrodowe) niż liściastego (np. meble, opał)

O przemyśle drzewnym wątku jeszcze chyba nie ma, a w branży robi się bardzo ciekawie. Duża nierównowaga popyt-podaż wywindowała w ostatnim czasie ceny tarcicy do rekordowych poziomów.
Wydaje się, że kilka spółek z GPW na tym korzysta, przynajmniej chwilowo. Jaki może być długoterminowy efekt obecnych zawirowań? Czy drewno staje się surowcem strategicznym jak sugerują niektórzy eksperci?

Poniżej kilka ciekawych artykułów.

www.drewno.pl/artykuly/11992,r...

www.drewno.pl/artykuly/12061,w...

www.pb.pl/po-godzinach-drewno-...

Na GPW jest kilka spółek "tartacznych".

Największa to chyba KPPD (300 mln przychodów rocznie)

oraz kilka mniejszych

STANDREW

KLON

Może ktoś z ekipy pokusi się o analizę perspektyw dla branży z krótkim omówieniem poszczególnych spółek? :)

Rok temu w marcu rowerzyści mieli lockdown a jazda na rowerze była karalna.

Przez długą zimę i póki co brak wiosny sporo prac ogrodniczych jest opóźnionych. Rok temu wiosna była wczesna i ciepła.

Liczę na wzrost r/r ale ale narastająco za 2 kwartały.

sirland napisał(a):
Wyniki i tak były znane od miesiąca, więc ciężko się nad nim rozwodzić. Standardowo jak co kwartał zawiedzeni są Ci, którzy tego nie wiedzieli (tak, to zadziwiające). Mi się komentarze zarządu podobały, bo kilka rzeczy mi wyklarowały.

Spółka miałą ciężki rok ze względu na covid i póki co się to utrzymuje (mimo wszystko paczkomaty są preferowaną formą odbioru, bo bezkontaktową).

Natomiast powinni się rozwijać ponad średnią ecommerce, głównie ze względu na rozwój punktów i nowe umowy(chociaż chyba w tym roku od drugiego kwartału nie powinno być fajerwerków w tym segmencie po 2020 r).
Na rynku rządzi Allegro i InPost. Trochę ta ich współpraca zaczyna iśc równolegle, skoro Allegro będzie stawiać własne urządzenia, moim zdaniem to dobrze dla Pontpack, chociaż ma i wady.

PNT ma kilka dróg rozwoju jako integrator. Rosnąca ilosć punktów odbioru, współpraca z dostawcami terminali, punkty Parcel dla kurierów poczty polskiej, może większa współpraca z Cleveron, może jakieś nowe rozwiązania punktów odbioru z większym graczem, wreszcie jakieś pierwsze kroki zagraniczne. Które z tych dróg wybiorą, co nowego dorzucą, przyszłość pokaże.
Ja jestem spokojny o bazę, zagadką są dla mnie inwestycje w robotykę i nowe maszyny odbiorcze.

Znany był tylko przychód i nic więcej. Z jakiegoś powodu mimo rekordowego przychodu zysk jest najniższy od kilku kwartałów. I to wymaga analizy - co jest tego przyczyną. Czy schodzą z cen/marży czy jakieś jednorazowe koszty w 4 kwartale? Na koszty inwestycyjne trudno zwalać bo one w całości idą na WNiP - koszty prac rozwojowych.

jak Wy oceniacie raport? Bo rynek nie najlepiej.

Czy dobrze widzę, że całe zyski AGL zjadły różnice kursowe? Można prosić o omówienie raportu?

Zdrowa, fajna, dywidendowa spółka która mocno korzysta na sporym ożywieniu w branży rolno - ogrodniczej. Sezon właśnie startuje a wraz z nim kurs akcji.

Gdzieś na bliższym lub dalszym horyzoncie czai się sprzedaż gruntu za 11 mln. Co prawda one-off ale mocno poprawi wskaźniki.

pachnie mi tu wezwaniem

poproszę zakup FOREVER

czas na wybór spółki się kończy, więc zakup trochę spekulacyjny po dzisiejszym komunikacie. liczę na kilka % zanim znajdę coś lepszego

Xavy napisał(a):
flesz napisał(a):
Poproszę o sprzedaż BORUTA
i zakup w jej miejsce POINTPACK

Uzasadnienie w weekend.

Dobry wybór, ale spóźniony - ja mam Pointpack :-)

Faktycznie, przepraszam, nie dopatrzyłem że perła zajęta :)

Na dniach wybiorę coś innego.

Uzasadnienie.
Sprzedałem BORUTĘ bo z wykresu wynika, że paliwo do wzrostów chyba się póki co wyczerpało. Do tego raport kwartalny był raczej rozczarowujący. Kurs po raporcie spadł poniżej wsparcia w okolicy 1 zł i wydaje mi się, że teraz ten poziom będzie oporem.

Większy potencjał widzę w POINTPACK. Spółkę obserwowałem od kilku tygodni, wcześniejsze dobre komunikaty spotykały się z zasypywaniem popytu. W piątek po infach o istotnych umowach wyglądało już jakby to popyt przejmował inicjatywę. Fundamentalnie spółka działa w mocno rosnącej branży e-commerce, oferują rozwiązania logistyczne dla firm kurierskich, ostatnio zostali dystrybutorem na Polskę estońskich paczkomatów Cleveron, umowy z siecią Żabka, Lewiatan, Eurocash, z DHL i DPD. Teoretycznie ta firma jest skazana na wzrost biznesu. Rynek chyba jeszcze nie dostrzegł jej potencjału ale liczę, że to niedługo się zmieni.

Poproszę o sprzedaż BORUTA
i zakup w jej miejsce POINTPACK

Uzasadnienie w weekend.

Dziś rano kapitalizacja spółki otarła się o okolice MILIARDa złotych polskich. To chyba była już chyba gruba przesada nawet uwzględniając przyszłe sukcesy MLS
Stąd taki dystrybucyjny paschał na gigantycznym wolumenie.
Wielu inwestorów wykorzystało dziś tą okazję i mają co świętować w weekend.

Ciekawe czy ktoś z insiderów też dziś sprzedawał.

anba66 napisał(a):

Nie sądze aby Cycoń z prezydentem stawiali na szale swoją reputacje w taki sposób.

Cyconia nie znam, ale prezydenta reputacja już raz legła w gruzach, gdy podpisywał u Trumpa umowę na stojaka.

kostek-mundek napisał(a):
Co mi się podoba, nie widać na wykresie żadnych przecieków ani insajderskiego handlu. Dlatego właśnie niektórzy chłopcy (z funduszy?) nie lubią MVP. Nie dadzą zarobić.

No nie wiem, umowy rezerwacyjne 22 grudnia, i od tego czasu do dzisiejszych komunikatów kurs wyskoczył sobie na sporym wolumenie o ponad 20%.

Dziś ładne info dotyczące Marvipolu, ale wkradła się gdzieś taka "subtelna" pomyłka.

1)

Heimstaden Bostad przejmie od Marvipolu trzy nowe inwestycje za 380,9 mln euro - podała szwedzka spółka w komunikacie. Heimstaden zyska 647 lokali na wynajem z opcją zakupu kolejnych 60 mieszkań.
źródło - PAP

2)

20 minut później oficjalny komunikat spółki na ESPI, w którym wartość sprzedanych lokali wynosi 380,9 mln PLN

Ciekawe ilu rzuciło się na akcje wierząc, że faktycznie sprzedali projekty za 1,8 mld PLN Shame on you Shame on you Shame on you

Wydaje mi się, że blokowanie spółki przez kogoś z rezerwy nie jest dobre. Może być tak, że przez cały rok będzie zablokowana.

IMO powinno być tak, że rezerwowy wybiera spółkę ale nie blokuje, w momencie wejścia do gry kupuje ją automatycznie pod warunkiem że wciąż jest wolna.

PS
Przydałoby się wrzucić zakładkę Portfel SW 2021 do górnej belki, bo wciąż jest tam edycja 2020.

czy spółka wybrana przez kogoś z listy rezerwowej jest zablokowana do zakupu?

Po pierwsze dziękuję za zwolnienie miejsca w konkursie. Nie wiem czym sobie zasłużyłem na taki gest ale nie będę protestował :) Postaram się właściwie tą szansę wykorzystać :)

TP około 1,30

Dzięki, jak na razie analiza się sprawdza. Czy wg Ciebie jest możliwy powrót do dolnej linii trendu w perspektywie kilku miesięcy? I ewentualnie jakie czynniki fundamentalne mogłyby taki ruch wyzwolić?

W nieco ponad 2 miesiące indeks potrafił zrobić 600 pkt w górę. Mnie już nic nie zdziwi -zarówno 2500 jak i 1600 w tym półroczu :)

Dziś WIG20 zamknął lukę z końca lutego gdy zaczęła się covidowa panika. Z moich obserwacji takie momenty często powodują dość gwałtowne cofnięcia/odbicia. Wystarczy zobaczyć jak rynek zareagował po 30 października gdy zamknięto lukę z kwietnia.

Zgodnie z teorią, że każda luka wcześniej czy później zostaje zamknięta mamy do domknięcia 2 luki hossy - 5 listopad i świeższa z 28 grudnia.
Na potwierdzenie tej teorii zamykania luk nie świadczy fakt, że na naszym W20 nie ma żadnej niezamkniętej luki z wcześniejszych lat. Wszystkie wcześniej czy później zamykano.

Może wypowie się w tym temacie jakaś mądrzejsza technicznie głowa?

Wiem, że teraz panują iście bycze nastroje, ale czy jest na forum ktoś, kto zakłada scenariusz niedługiego zamknięcia obu luk hossy? W takim scenariuszu indeks WIG20 musiałby się cofnąć do 1640pkt. Wydaje się to scenariusz szaleńczy, ale czy 3 miesiące temu był ktoś kto uwierzyłby w 2100 pkt na W20 w styczniu?

kliknij, aby powiększyć

Przejrzałem tylko pobieżnie ostatnie komunikaty, więc o fundamentach się nie wypowiem. Tutaj raczej jest kupowanie przyszłości, bo wycena jest już ambitna. Ja wybrałem ją ze względów technicznych a nie fundamentów.

Uzasadnienie do Boruty

Podoba mi się wykres. Kurs po uklepaniu wsparcia na 0,60 wyskoczył na dużych wolumenach w rejon oporu 0,85-0,90. Sygnału kupna jeszcze nie ma, ale ponieważ kupujemy tutaj w cenach zamknięcia zaryzykowałem i biorę już zakładając wybicie oporu w niedługim czasie (zakładam jeszcze możliwą cofkę do 0,73-0,75). Kupno po wybiciu mógłby być już po grubo wyższej cenie. Następny opór widziałbym w okolicy 1,33.

Oczywisty SL powinien być poniżej 0,60.

Poproszę o zakup BORUTA ZACHEM

Uzasadnię wieczorem.

Cieszę się, że udało mi się wygrać ten świetny konkurs. Co do nagrody - proszę jakoś podzielić moją z @mysiauek, bo ja tylko dopiąłem ostatni guzik :)

Porównując się do funduszy mamy jednak ułatwione zadanie, zarządzający nie kupują za 5 tys i nie tylko 1 spółkę :)

Może zwiększenie budżetu do powiedzmy 100 tys na gracza byłoby krokiem w stronę większego urealnienia zabawy?

tomcio46 napisał(a):
Trochę ludzi się wystraszy i pewnie polikwiduje trochę tych lokat. Nie wiadomo też jaka była jakość portfela kredytowego dla małych firm które mocno odczuły epidemie.

Z mojego doświadczenia (jako klient - pomagałem pozyskiwać kredyty dla małych i mikro przedsiębiorców) Idea Bank często był jedyny chętny kredytować klientów w trudnej a nawet beznadziejnej sytuacji finansowej, ale zawsze chciał zabezpieczenia na majątku właścicieli - nawet w sp. z o.o. z ujemnymi kapitałami mogli dać kredyt ale chcieli poręczenia majątkowego wspólników.

Podejrzewam, że ich portfel kredytowy nie jest najlepszy po lockdownach zwłaszcza.

Jeżeli jest jeszcze miejsce to proszę o przyjęcie :)

Nie wiem czy w perspektywie długoterminowej takie istotne jest ile będzie zwrotów i ile sprzeda się kopii w tydzień czy miesiąc.

Istotniejsze jest chyba to, że gra miała być przełomem, aspirowała do gry kultowej i tego spodziewał się rynek wyceniając CDPR na >40mld pln. Czy są szansę że taką się stanie? Znajomy który na grach zjadł zęby stwierdzil, że raczej nie, (gra w nią na PC z wyższej półki). Gra wg niego poza scenerią i fabułą niczym się nie wyróżnia. Przejdzie, odłoży na półkę i sięgnie po inną.

Czy wg Was inwestorów i graczy to jest gra na której można budować markę CP77?

MR_MONEY napisał(a):
Shroud największy streamer Twitch właśnie skończył główny wątek i od kilku minut mówi jak jest zachwycony tą grą .

O tym, że dla zawodowców gra jest świetna już wszyscy wiedzą. Problem w tym, że elity już kupiły, a rynek wyceniał że grę kupią "wszyscy".

CDR strzelił sobie chyba w kolano. Mam wrażenie, że świadomie.

Nie rozumiem, po co robili taki gigantyczny i wszechobecny marketing, skoro gra jest tylko dla "zawodowców". Akurat tej grupy klientów do zakupu nie trzeba było namawiać reklamami w autobusach, na przystankach, na Sprajtach czy sponsorując prognozy pogody w radiu. Oni by i tak tą grę kupili bez żadnej reklamy.

Każdy amator nie wydający na sprzęt do gier średniej krajowej może się czuć oszukany.
Źle to wszystko wyszło i wątpię, by taką plamę dało się zamazać jakimiś paczami.

Nie lepiej było ogłosić, że przekładamy premierę na konsole o pół roku lub rok, gdy na rynku pojawią się next-geny? Taki ruch pewnie też spowodowałby spadek kursu, ale byliby fair w stosunku do wszystkich klientów.

Cytat:
Jeżeli chodzi o spojrzenie na cenę przez sam pryzmat utraty siły nabywczej PLN to 200 zł z 2011 obecnie jest warte 310 zł (zakładając coroczną realną inflację na poziomie 5%).

Coś nie tak. Jeżeli 200 zł warte jest teraz 310, to przez te lata musiała być niezła deflacja.

Rynek oczekiwał gry "kosmicznej", rzucającej na kolana, wyznaczającej nową jakość w świecie gamingu. Póki co tego nie ma, a jeżeli jest to tylko dla - przepraszam za określenie - fanatyków gier którzy mają sprzęt z najwyższej póki.

W Wiedźmina mógł pograć każdy, nawet taki ktoś jak ja, który ma konsolę PS4 i odpala ją raz na miesiąc. Wielu takich amatorskich graczy CP77 nie kupi, a jeżeli już kupiło to zwróci.

Chyba to jest główna przyczyna wywalania akcji.

Masz rację, powszechna elektromobilność w Polsce szybko nie nastąpi.
Niemniej wczorajsze bajki są po prostu wg mnie mało realne, zwłaszcza obiecywanie dywidendy na pewnym dość wysokim poziomie w okresie 10 lat przy takich gigantycznych inwestycjach, tak zmiennym/niepewnym otoczeniu i SP jako decydujący akcjonariusz.

To, że będą przejmować za nowe serie akcji które dostaną dotychczasowi akcjonariusze przejmowanych spółek.

Cytat:
"Ze słów przedstawicieli Orlenu wynika, że może się to zmienić, jeśli dojdzie do przejęcia PGNiG w formie bezgotówkowej, poprzez zamianę aktywów PGNiG na akcje Orlenu."

Cytat:
Pytany, czy podobna bezgotówkowa struktura transakcji mogłaby być zastosowana przy przejmowaniu PGNiG, prezes odpowiedział, że chciałby, żeby taka konstrukcja była stosowana przy każdej akwizycji.

źródło - infostrefa.com/infostrefa/pl/w...

Mówiąc krótko - 3,50 div na akcję jest nierealne.
W wariancie przejmowania za gotówkę nie będzie środków na div
W wariancie przejmowania za nowe akcje akcji będzie więcej czyli div na akcję mniejsza.

Dzisiejsze info to taka piękna bajka: Będzie wszytko - mega zyski, przejęcia, eko-inwestycje, sute dywidendy..... Świat jest nasz! hello1 hello1 hello1

januszw napisał(a):
Obajtek bajki opowiadał o dywidendzie ,może będzie ale nie 3,5zł spółka w najbliższym czasie będzie potrzebowała ogromnej ilości kapitału dziś był idealny moment na wyjście.

Prezes chce przejmować bezgotówkowo czyli trzeba się spodziewać potężnego rozwodnienia narodowego multiczempiona.

3-5 lat minimum, docelowo do emerytury albo dla dzieci gdy dorosną czyli jakieś 20-25 lat, ale nie ma opcji trzymać portfel bez zmian tyle lat.

Cierpliwie czekam na korektę ostatnich szalonych wzrostów. Myślę, że jest blisko. Tymczasem wynik portfela zjechał blisko zera, a niecałe 3 tygodnie temu było +36%. Wciąż są w nim L FUSD i S FW20 czyli totalnie wbrew temu co się ostatnio dzieje.

Wziąłem też udział w skubaniu ukryciaka na LUBAWIE 1,53-1,54. Ukryciak jest gruby, conajmniej 300-400 tys akcji mu już zabrano, póki co nie udało się go pokonać, ale odejścia po zaliczeniu oporu (1,53-1,55) są coraz słabsze, co technicznie sugeruje że wybicie jest blisko.

Miniony tydzień przynósł kolejny spadek wartości portfela (-4,9%)

Poniedziałkowa szczepionkowa euforia kosztowała mój portfel sporo, FUSD i AWM mocno traciły z wiadomych względów.

AWM połowę zredukowałem, małą część po 2,36, większą część po 2,00.

ADV też zredukowane o 20%

Dobrane FUSD po 3,78 (tyle ile zamknąłem po 3,90)

Otwarte S na FW20 ze średnią 1765

Coraz bliższy jestem zainwestowania części portfela w jakieś bezpieczne akcje na long long term (PZU, PKO/PEO, PKN) Ostatni odjazd zaskoczył chyba wszystkich. Teoretycznie powinno być teraz jakieś cofnięcie, ale mam wrażenie że wielu inwestorów czeka na korektę, czyli może jej nie być.

Fajny portfel, będę śledził
Czy nie za duża ekspozycja na budowlankę (BUD, TOR) ??
Pracuję w firmie budowlanej i odczuwamy już spadek koniunktury - brak nowych zleceń a jak są przetargi to konkurencja 5x to co przed rokiem. Tyle że my głównie deweloperka (generalny wykonawca).
Mniejsze firmy (podwykonawcy) też sygnalizują, że zleceń na 2021 dramatycznie mniej.

Joker napisał(a):

Takie "rekomendacje" to nic innego jak tworzenie piramidy finansowej.

A za rok, dwa, okaże się, że skutkiem ubocznym jest znaczne upośledzenie płodności. I powoli zacznie nas ubywać.

Fajny materiał na serial w netflixie :)

Mnie zastanawia, dlaczego ten Pfizer jest na tym samym poziomie cenowym co w styczniu, gdy o covidzie i pracy nad szczepionką nie mogło być mowy. O ich produkt który ma uratować świat będą się zaraz rządy licytować, a wycena zmienia się kosmetycznie? Ktoś to uzasadni?

no oczywiście!
poza tym pod Bidena to miało spadać (podatek od zysków z giełdy itd), a tu rosło i wszyscy drapali się w głowę dlaczego.

Dziś mamy rozwiązanie zagadki

To już wiemy dlaczego była taka jazda w ubiegłym tygodniu.
Gdyby takie info wyszło w dołku, to można by pakować się w L pod korek, ale dziś? Osobiście jestem bardziej na S, przynajmniej w perspektywie krótkoterminowej.

Jak Twoja S na W20 ? miałeś SL ?

@myster

SL wyrzucił mnie z S rano, po 1682.
Potem jak zobaczyłem że jest po 1655 to się wkur.... że miałem ten SL, na FUSD nie było SL i masakra, naW20 był SL, to też źle....

Ale teraz po sesji widzę, że SL jednak mnie uratował.

Jednak SL być musi, bo taka jego rola - CHRONIĆ PRZED DUŻYMI STRATAMI
Trzeba je ustawiać i być świadomym, że czasem wyrzuci z rynku w złym momencie i nie da zarobić, ale nie pozwoli też dużo stracić (poza ekstremalnymi lukami jak w marcu).

@benyrac

Właśnie pod takim kątem przyglądałem się temu PZU. Wydaje się, że w perpsktywie 2-3 lat z dużym prawdopodobieństwem będzie wyżej, ale czy dużo wyżej. Potencjału do bicia historycznych maksimów jakoś nie widzę, no i kula u nogi w postaci ministra Jacka S. i jego następców.

Dziś "tylko" -1,7%
Cały tydzień -9%
Wynik portfela +20,4%

Żadnych transakcji poza automatycznym SL na FW20 dziś nie było.

Ciekawostka:
Miniony tydzień na WIG20 (+12%) był najlepszy od lipca 2006 roku (też 12%)

I to w szczycie epidemii i z prawie wyłączoną gospodarką.
W ciekawych czasach żyjemy.

Ze smutkiem zawiadamiam:

Dziś kolejne -3,3%. Głównie przez słabnący FUSD. Pokutuje tu brak ustawionego SL, Oj trzeba było brać pokaźny zysk przy kusie 3,95-3,97, to ja naiwnie czekałem na 4 z przodu.
Mam nadzieję, że lokalny dołek na USDPLN był dziś.

Otwarłem dziś S na FW20 po 1666, SL > 1680 był dziś kilka razy o włos od realizacji.

Wynik portfela zjechał do +23% (od 20 września).

Nie za wcześnie na rysowanie świeczek dziennych i ocenę wolumenu? jest 10:20

Wycena portfela znacząco zjechała w 2 poprzednie sesje, główne przez spadek dolara.
Zredukowałem FUSD o 1/4 po cenie 3,90 wczoraj.
Dziś już pozycja na minusie, ale zakładam że poziom 3,84 - 3,85 powinien się obronić.

Wiadomo było, że będzie zmienność na rynkach podczas wyborów, ale ruchów aż po 10gr na USD w dół i w górę w jeden dzień się nie spodziewałem.

Wczoraj też 2 razy próbowałem zagrania na FW20 ale bez szału

S 1625, zamknięte po 1635
S 1610 zamknięte po 1611 (miałem zlecenie TP na 1585 ale brakło 5pkt)

Dziś otwarłem S po diabelskiej cenie 1666.

W portfelu na teraz:

AWM
ADV
FUSD
FW20
gotówka

aktualny wynik +26%

W najbliższym czasie spodziewam się końca tej krótkie euforii, zaraz okaże się, że wygrana Bidena nie jest dla rynków taka fajna i znów zrobi się czerwono.

Szalone to dzisiejsze odbicie, SL wybił mi S-ki na FKGH. Zysk niespełna 4k, a było momentami nawet 14k.

Dobrze, że miałem SL na FW20 bo teraz byłby płacz i strata rzędu naście tys.

Niestety nie miałem SL na FUSD i bardzo zyskowna pozycja mocno stopniała.

Dobrałem AWM po 2,20

Sprzedana druga połowa LBW po 1,47. Strata ok 5% (1,5% portfela). Kurs oczywiście poleciał wyżej.

Wciąż zakładam, że mamy do czynienia z korektą spadków z zeszłego tygodnia.

Kakarotto napisał(a):
Zabawa w Eski jest obarczone dodatkowym ryzykiem w postaci ostrych szarpnięć: wybory w stanach, a u nas pinpong na wsparciach.

S na FW20 zamknięte na automatycznym SL po 1571. Ciekawe do ilu rynek odbije, wg mnie 1625-1630 to max.

Portfel dziś +3,5%

Ponad 8% na AWM i LBW zrobiło swoje, prospadkowa część portfela (S na FKGH i L na FUSD) nie traciła aż tyle.
Od jutra portfel bardziej wyeksponowany na spadki bo pojawiły się S na FW20.

Przyglądam się też PZU.

Zerkam czasem na spółki z WIG20 pod kątem potencjalnych dołków, i technicznie PZU wygląda ciekawie. Długi dolny cień na tygodniowej świecy, który zatrzymał spadki w historycznie bardzo ważnym miejscu. Do tego dywergencja na RSI (wykres tygodniowy). Moim zdaniem, jeżeli coś z WIG20 jest bliskie dna, to myślę że może to być PZU.

Dziś mamy odbicie. Akcyjna część portfela odbija póki co mocniej niż rynek (sWIG80)

AIRWAY - w ostatnich sesjach ładnie bronił się poziom 2 zł - wsparcie, które wcześniej było oporem. Teraz kluczowe jak zachowają się kupujący, na razie trzyma najbliższy lokalny opór na 2,25 , obroty póki co nie powalają, więc może to być tylko odbicie zdechłego kota. Przy tym kursie jestem na zero. Pakiet dość sporo waży, więc kusi mnie trochę go teraz zredukować, aczkolwiek czuję, że będą tu jeszcze ciekawe komunikaty o komercjalizacji Cuffixa.

LUBAWA - kurs po spadku do 1,25 wrócił w rejon 1,40 przy którym w ubiegłym tygodniu zredukowałem pakiet o połowę.

ADIUVO - jak zwykle nic się nie dzieje, to spółka matka AIRWAYA, więc kursy powinny być skorelowane, ale ze względu na małą płynność nie do końca tak jest.

Kontrakty

Wróciłerm do S na FW20 po 1558 i 1561. Zakładam, że mamy teraz do czynienia tylko z kiepskim odbiciem ostatnich spadków, i najdalej jutro pojutrze wracamy na południe. SL ciasno, bo uważam że wyjście powyżej 1570 może dać testowanie 1625, a to by była za duża strata.

FUSD - tutaj zysk nominalny jest już pokaźny, jakieś 6-7% portfela więc ustawiłem zlecenie zamknięcia połowy pozycji na 3,97

FKGH
- dziś obija w ślad za miedzią i srebrem, ale na bardzo niskim wolumenie. Otwarłem S w bardzo dobrym miejscu (129), więc jest spory zapas. Aktualny SL na 125, mam nadzieję, że mnie nie wywali, bo liczę tutaj na zejście do 100 zł i tam planuję to zamknąć.

Jeżeli w najbliższych miesiącach, w takich warunkach (wygrana Bidena, lockdowny, recesja) nie będzie bessy w USA, to chyba już nigdy nie będzie ;)

Zamknąć musisz kontrakt, a nie akcje. Jak nie zamkniesz do dnia wygaśnięcia, zostanie automatycznie rozliczony po cenie instrumentu bazowego czyli ceny akcji z dnia wygaśnięcia kontraktu.

Za kontrakt płacisz określony przez BM depozyt.

Jeżeli otwarłeś kontrakt za 480 zł, czyli jego wartość jest 4800 zł, musiałeś wpłacić depozyt, na ogół jest to wartość z przedziału 8-13% wartości kontraktu

Wartość kontraktu weryfikowana jest po każdej sesji - jeżeli jesteś na plusie, to BM zasila Twoje konto gotówkowe zyskiem określonym jako różnica między wartością wczorajszą a dzisiejszą. Jak wartośc ta będzie ujemna, pobierają Ci odpowiednią kwotę z wolnej gotówki. Jak gotówki brakuje, zamkną Ci kontrakt automatycznie około południa dnia następnego.

W zasadzie powinienem zmienić tytuł tej kroniki, bo nie ma w moim portfelu żadnej małej spółki i jakoś ostatnio wolę bardziej płynne walory. Pewnie dlatego, że teraz w podejmowaniu decyzji kieruję się w zasadzie głównie analizą techniczną. Nie śledzę i nie analizuję raportów kwartalnych, najzwyczajniej szkoda mi na to czasu. Analiza techniczna jest znacznie szybsza i kto wie czy nie bardziej skuteczna.
Reasumując, od ponownego zajawienia się giełdą w 2019 roku, bardziej gram niż inwestuję.

Jeżeli moderaor to czyta i ma taką możliwość to poproszę o zmianę tytułu wątku na "Portfel spekulacyjny Flesza".

Tymczasem...

..skończył się arcyciekawy tydzień, który dał mi dużo emocji. Przyznam, że czaiłem się na takie oberwanie rynku od kilku miesięcy. Część akcyjna portfela oczywiście na minusie, ale spore zyski na kontraktach na spadki i wzroście dolara.

Aktualny skład portfela:

Akcje:
AIRWAY - jestem tu po raz trzeci, średnia 2,24. Wcześniej zaliczyłem 2 ruchy na sporym pakiecie, sierpień 1,70-2,55, październik zakupy od 1,60-1,90, sprzedawałem 2,40-2,80
ADIUVO (trzymam od sierpniowego wybicia, średnia 6,60)
LUBAWA średnia 1,46, część zredukowałem ze stratą po 1,38-1,39, bo za dużo ważyło, na wypadek dalszej paniki pakiet byłby za ciężki.

Kontrakty
USD otwierane L po 3,87. We wrześniu zarobione na L 3,82 - 3,89
KGH otwierane S po 129. Wcześniej mała strata na S (116-119)

Dziś zamknąłem otwarte wczoraj S ALLEGRO 90,00 - 80,80

Wcześniej na kontraktach:

TAURON S z zyskiem 2,35 - 2,13

PEKAO symboliczna strata na L gdzieś około 51-50

WIG20 - wczoraj zamknięte po 1570, otwierane w ubiegły piątek po 1655. Trochę za wcześniej zamknięte, ale było to zagranie pod wybicie dołem z trójkąta zniżkującego, który ładnie rysował się na godzinowym wykresie WIG20. Zasięg wybicia z wysokości trójkąta sięgał właśnie 1570 i tam się ustawiłem. Poleciało dużo niżej, ale aż takiej paniki w tym tygodniu nie przewidziałem.

kliknij, aby powiększyć

Sumarycznie dziś portfel licząc od 20 września pokazuje 32,5% zysku.

Największy udział w tym wyniku mają w kolejności:
AIRWAY
FW20
FUSD
FKGH

Koniec tygodnia i koniec miesiąca, to dobry czas na podsumowanie powrotu na GPW.

Na giełdzie działam od 2009 roku, raczej z sukcesami, choć błędów też cała masa była, o czym poniżej :)
Na czas budowy domu (2017-2019) znacznie zmniejszyłem aktywność i naturalnie wielkość portfela.
Kronikę prowadziłem tutaj do maja 2017, ale transakcje ewidencjonowałem w dedykowanej aplikacji do kwietnia 2019.
Poniżej wykres wartości jednostkowej portfela do kwietnia 2019 kiedy to przestałem ewidencjonować transakcje.

kliknij, aby powiększyć

Widać jak na dłoni, od kiedy moja uwaga była skupiona na budowie domu a nie na pilnowaniu akcji. Lepszym ruchem byłoby całkowite wycofanie się z giełdy na czas budowy.

Mniej więcej od jesieni 2019 znów zacząłem więcej czasu poświęcać analizie, śledzeniu komunikatów, czytaniu forum. Kapitał jakim dysponowałem w tym czasie to około 20% tego co było w szczycie wiosną 2017 - wiadomo, budowa pochłonęła kupę kasy a trochę też stopniało co widać na wykresie.
Niestety nie prowadziłem ewidencji transakcji w tym czasie, ale pamiętam, że koniec 2019 i styczeń 2010 były bardzo udane. W lutym 2020 wartość portfela wzrosła mniej więcej dwukrotnie w porównaniu do października 2019. Z tego co pamiętam z ważniejszych zysków, to załapałem się na sporą część wzrostów Polnordu i Jujubee w okresie grudzień /styczeń. Była euforia.

Potem przyszedł covid i zmasakrował mój świeżo wyrośnięty portfel doszczętnie. Najpierw straciłem sporo na posiadanych akcjach, potem zacząłem grać na kontraktach na WIG20, bo od zawsze powtarzałem sobie, że jak przyjdzie krach to spróbuję zarabiać na spadkach. Jednak to nie było takie proste i oczywiste, ale opiszę to co się wtedy działo w osobnym wpisie, bo to niezła lekcja psychologii. Kapitał topniał z dnia na dzień, zacząłem robić nerwowe i desperackie ruchy, do tego lockdown, praca z domu, problemy z płynnością w pracy, zamknięte przedszkole więc dzieci na głowie 24h... Oj trudny to był czas.

Po 11 latach na giełdzie mogłem powiedzieć wreszcie, że przeżyłem wszystko, od euforii po prawie bankructwo.
Był taki dzień bodajże pod koniec marca, że wartość portfela wynosiła 20% tego co w połowie lutego. A w dodatku prawie cała posiadana gotówka była na rachunku maklerskim, poza giełdą oszczędności tylko na bieżące życie.

Potem na jakiś czas, kilka tygodni odpuściłem sobie giełdę, akurat wtedy, gdy wszystko zaczęło odbijać - nie załapałem się na żadną z covidowych grzanek. Pamiętam jak Mercator podał szacunkowe wyniki za IQ, kurs skoczył ze 20% (ok 35zł) ale uznałem, że już jest za drogo i odpuściłem.

Od czerwca gdy ochłonąłem po wiosennej rzezi, zacząłem po trochę szukać okazji, udało się conieco zarobić na Mennicy Skarbowej, ale za chwilę kolejna frustracja gdy sprzedałem ją w zasadzie dzień przed gigantycznym wybiciem z 30 na 200 zł. W lipcu załapałem się na mocny ruch Work Service , i doczekałem się wybicia IFM (teraz FVE) które dało ponad 100% zysku (trzymałem to jeszcze z czasów przedcovidowych). W sierpniu FVE dało raz jeszcze 70% i to w 2 sesje i tak udało się odrobić część wiosennych strat.

Wrzesień - pojawiło się trochę wolnej gotówki z udziału w sprzedanej nieruchomości po rodzicach. Część naturalnie wpłaciłem na rachunek maklerski. Pierwotny plan był spłacić kredyt hipoteczny na budowę domu, ale obniżka stóp sprowadziła koszty kredytu do tak niskich poziomów (1,7%), że grzechem byłoby go spłacać. Niech kapitał pracuje.Od września ponownie zacząłem ewidencjonować skrupulatnie każdą transakcję.

W kolejnym poście podsumowanie tego co działo się w portfelu od 20 września.

Cytat:
"W naszej naturze nie jest zdobywanie szczytów, a 5-10% procent zysku uznawane jest za złapanie pana Boga za nogi, bo przecież to kilka razy więcej niż na lokacie :D"

Trafione w sedno.
Osobiście znam kilka osób, które próbowały na giełdzie szczęścia ale bez powodzenia i w końcu się wycofali. Wszystkie te osoby zamykały pozycje gdy miały po kilka% zysku, ale strat nie cięli, bo przecież "nie będę sprzedawał ze stratą".

a czym się takie opcje je?

Michał R napisał(a):
Ok, może bardziej rzetelna wypowiedź. Przy cenie 331 zł i wartości księgowej 13,12 zł na akcje spółka musiałaby osiągać zwrot z wartości księgowej (Return on Equity) w wysokości 39% przez 10 lat z rzędu i wtedy dopiero jej zyski wynosiłyby tyle ile dotychczasowa wycena akcji. Możecie porównać sobie do innych wycen na giełdach

Tego typu spółek nie wycenia się w opaciu o wartość księgową.

Od początku tygodnia na zachodzie (głównie DAX) było widać że "źle" się dzieje. Padło tam wsparcie - klasyczne wyłamanie dołem RGRa. Przyglądałem się co na to nasz WIG20, i o dziwo do wczoraj trzymał fason. A w zasadzie fason trzymały 2 spółki które stanowią 1/4 całego indeksu. Ot, taki urok naszego banana. Otóż te 2 spólki rosły w pon. i wt. po 3% (ALE) i 1,1% i 1,8% (CDR), trzymając WIG20 tuż powyżej ostatniej deski ratunku na 1630pkt.

Dzis jedna z lokomotyw naszego indeksu nawaliła (powód powszechnie znany - przełożenie premiery CP77), więc padło wsparcie, do tego dalsze spadki na zachodzie i zrobiła się panika.

"Wojna domowa" nic tu nie wniosła.

Vox napisał(a):

Jedynie Gamedev, wyroby medyczne i sprzedaż online oprze się przecenie.

Póki co nic nie opiera się przecenie. Indeks WIG GAMES -5,5% i jest bliski wyjścia dołem z wielomiesięcznej, szczytowej konsoli. o takich wzrostach korekta być musi, a jak ma być to kiedy jak nie teraz?

Gaming urósł od marcowego dołka ponad 100% i na prawdę ma z czego spadać. To, że akcje spółek growych są rozgrzane do czerwoności, widzi chyba każdy.

A rynek już nie raz pokazał, że potrafii szybko przejść z fazy przesadnej przeceny do przesadnej "niedoceny"

miałem przeczekać na PLAYU aż Airway spadnie do 2 zł... ale nie spodziewałem się, że spadnie już dziś :)

Poproszę o kupno PLAY

Wybór tymczasowy na utrzymanie kapitału. Kończy mi się czas na wybór spółki, a podczas obecnej zawieruchy najpewniejszy wydaje się PLAY. - takie "safe heaven".

czyli poważna konkurencja dla Allegro jest nieunikniona....

Kapitalizacja 92 MILIARDY PLN

Jak długo taki balon może latać?

Podzielę się abonamentem. Do września Ty, potem ja :)

Presja spora, bo przejąłem miejsce w czołówce, więc nie było innego wyjścia :)

uzasadnienie: Sporo urosło, rośnie ryzyko korekty, więc zabieram zysk, który dał sporą przewagę nad konkurencją :)

Teraz dopiero zauważyłem, że mój poprzednik @mysiauek sporą część zysku wypracował na tej samej spółce :)

Wypada teraz znaleźć coś spokojnego, żeby utrzymać fotel lidera :)

Sprzedaję AIRWAY MEDIX.

Wojetek napisał(a):
Cytat:
29 września 2020 16:25:33 przez flesz
AIRWAY MEDIX poproszę

Przy zakupach jeszcze konieczne jest uzasadnienie :)

Liczę na pozytywne informacje o testach Cuffixa co przybliżyłoby spółkę do sprzedaży tej technologii a może przejęcie całego Airwaya. Liczyłem, że testy zakończą się w październiku, (vide szybka zgoda FDA na sprzedaż urządzenia w USA) ale po raporcie półrocznym widzę, że chyba trochę dłużej to potrwa.

Oo, to niedaleko. Ja na zachód od Krakowa. Powodzenia w tym trudnym boju. Zaobserwowałeś w tym roku jakieś uspokojenie cenowo-terminowe u firm wykonawczych?

Free float 3,2 mln akcji
Przemieliło się już dziś 2,3 mln akcji, a jeszcze 2h handlu.

KABARET

Magiel napisał(a):
flesz napisał(a):
Budowa w zasadzie jeszcze nie ruszyła bo od miesiąca nie było nawet 2 dni bez deszczu.

Prawie gotowca czyli masz na myśli już wybudowany dom tylko do wykończenia?

Na giełdę nie masz czasu to pochwal się ile wybudowałeś :-)

Ja sfinalizowałem zakup działki i mam wybrany projekt, który po małych zmianach mam nadzieję, za niedługo uda się złożyć do starostwa.

Ja wybudowałem dom :) A u Ciebie co powstaje/powstało? :)

W ostatnim czasie znów aktywniej wróciłem na GPW. Postaram się wznowić prowadzenie portfela.

Myślę też o długoterminowym zainwestowaniu części kapitału, lecz nie bardzo mam pomysł w co :)

Może jakieś sugestie? :)

AIRWAY MEDIX poproszę

Mam pytanie odnośnie regulaminu. Dając zlecenie po sesji, nabywam akcje po cenie zamknięcia z danego dnia czy z kolejnego?

Wojetek, dzięki za cynk. Jutro wybiorę coś do portfela.

Mając rachunek maklerski i podpisaną umowę na derywaty, jak można zainwestować złoto na GPW ?

Jakieś kontrakty terminowe ?

aktualne c/z = 2,6

Co rynek dyskontuje wyceniając Spółkę tak nisko?

dobre pytanie, tylko czy Moder zechce podzielić się publicznie tą tajną/cenną wiedzą? :)

Vox napisał(a):
Cytat:
Banki centralne oszukały bessę. Niedźwiedzie ich nienawidzą. zobacz jak...

jedno jest pewne, bedzie rosło i rosło i rosło.
fundamenty już dawno nie mają znaczenia

teraz fundamentem są drukarki

efektem końcowym będzie 100% państwowych spółek w Japonii, USA a może i w Europie

Cytat:
Bank of Japan to be top shareholder of Japan stocks. TOKYO -- The Bank of Japan will overtake a state-run pension fund as the top shareholder in Tokyo-listed companies as early as 2020

asia.nikkei.com/Business/Marke...

a u nas po staremu, czyli czerwono :)

ale jak może być inaczej, jak dwa banki które razem stanowią ze 20% indeksu wyznaczyły dziś nowe minima koronabessy i to na konkretnych wolumenach. Do tego CDR którego hossa trzyma W20 na jakotakim poziomie też wydaje się że wyczerpał chwilowo siłę do wzrostów.

sell in may and go away?

Nie porównywałbym naszej służby zdrowia do Szwajcarskiej czy Skandynawskiej. A Niemcy? gdzieś tu było tłumaczone, że jak chory na astmę umarł z wirusem to wpisywali astma.

...oby nie zalał nią rynku.
A może powstaną nowe firmy i za wydrukowane $ będą wtłaczać ropę z powrotem pod ziemię i wszyscy będą happy. Nawet spadnie trochę bezrobocie hello1

Informacje
Stopień: Złotousty
Ostatnia wizyta: 19 czerwca 2021 14:35:27
Liczba wpisów: 1 614
[0,43% wszystkich postów / 0,38 postów dziennie]
Punkty respektu: 19

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 2,181 sek.

PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +168,16% +33 632,53 zł 53 632,53 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło