LUG - Spółki od A do Z - NewConnect - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

LUG [LUG]

AKTUALNY KURS: 3,64 zł (-8,08%) 23-09-2019 16:29
lugsa
Grupa: Emitent
Wpisów: 33
Wysłane: 4 lipca 2012 14:41:18
Do cad_man:

Otwarcie nowej spółki zależnej było poprzedzone wieloma analizami i zostało uwzględnione w strategii rozwoju GK LUG S.A. dlatego też fakt ten uwzględniona również w prognozach, oszacowano zarówno koszty, jak i przychody jakie nowa spółka może wygenerować w 2012 roku. Pierwszych przychodów spodziewamy się w II połowie br., nie będą to jednak jeszcze spektakularne wyniki stąd też prawdopodobnie ich wpływ na realizację prognoz nie będzie duży.

lugsa
Wysłane: 6 lipca 2012 11:12:31 przy kursie: 3,50 zł
Niestety niezapytani, nie mieliśmy szansy wyjaśnić tego, co dla Szczepana Łangowskiego, autora omówienia zamieszczonego kilak postów wcześniej, jest niejasne i zapobiec sugestiom o „wątpliwych tłumaczeniach” i „częściowych prawdach”. Ponieważ autor nie skontaktował się z nami, niektóre tezy postawione w analizie są nieprawdziwe i krzywdzące w związku z tym wyjaśniamy:

Sz.Ł.:
Cytat:
Przychody w pierwszym kwartale 2012 w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego spadły o 8%. Główny powód to słabsza sprzedaż realizowana poza granicami naszego kraju. Zarząd tłumaczy się, iż styczniowe wdrożenie systemu ERP absorbowało spore zasoby ludzkie, również po stronie obsługi klientów i realizacji zamówień zagranicznych. Szczerze powiem tłumaczenie wydaje się co najmniej dziwne. Oczywiście rozumiem, iż wdrożenie systemu jest procesem złożonym, który obejmuje całą firmę jednakże moim zdaniem nie powinno to mieć żadnego wpływu na poziom sprzedaży.

Wdrożenie i adaptacja systemu ERP w tak złożonej organizacji jaką jest grupa kapitałowa prowadząca działalność produkcyjno-handlową jest procesem bardzo skomplikowanym. Prace dostosowawcze trwały już wiele miesięcy wcześniej, w tym czasie reorganizowano większość procesów w firmie, przygotowywano nowe procedury, etc. Jednakże w tak skomplikowanych procesach nie można przewidzieć wszystkiego ani rozwiązać wszystkich problemów ex-ante. Sam akt wdrożenia, który nastąpił na przełomie roku, zgodnie z naszą świadomością, spowodował znaczne utrudnienia w funkcjonowaniu firmy w takich obszarach jak procesy planistyczne i sprzedażowe. Przyczyniło się to do wydłużenia terminów dostaw i wpłynęło na poziom przychodów w styczniu. Jest to już jednak sytuacja przeszła, nowe procedury usprawniły procesy, a pozytywny wpływ nowego systemu ERP widzimy każdego dnia funkcjonowania firmy.

Sz.Ł.:
Cytat:
Co ciekawe pomimo spadku przychodów grupa w porównaniu do pierwszego kwartału 2011 poprawiła wyniki na wszystkich poziomach rachunkach zysków i strat. Wzrosły marże na sprzedaży, co w zderzeniu ze spadkiem obrotów generowanych zagranicą może świadczyć, iż kontrakty na krajowym rynku są realizowane na wyższych marżach.

Teza ta jest wyłącznie spekulacją autora. Marże realizowane na eksporcie są wyższe niż krajowe. Wpływ na sytuację w 1 kw. 2012 roku miało stosunkowo duże zwiększenie kosztów w stosunku do 1 kw. 2011 roku. Na koszty te złożyły się wydatki związane z nowymi biurami zagranicznymi, zwiększeniem zatrudnienia w eksporcie i realizacją projektów zagranicznych. Dodatkowo marża realizowana na rynku krajowym w 1 kw. 2012 roku była wyższa niż realizowana w analogicznym okresie przed rokiem, przy porównywalnych kosztach działu krajowego. Nie zmienia to jednak faktu, że niezmiennie co do zasady marże na eksporcie przewyższają marże krajowe.

Sz.Ł.:
Cytat:
Na finalny wynik pozytywny wpływ miał kurs walutowy. Co prawda w sprawozdaniu brakuje pełnego rachunku zysków i strat oraz cash flow, jednakże z komentarza zarządu można wywnioskować, iż deprecjacja złotego obniżyła koszty obsługi zadłużenia zaciągniętego w walutach obcych. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, iż jest to krótkoterminowa poprawa, gdyż drugi kwartał przyniósł silną deprecjacje PLN co niekorzystnie odbije się na wynikach GK LUG w kolejnych trzech miesiącach.

Jak słusznie zauważono, umocnienie złotówki było krótkotrwałe w związku z czym krótkotrwale pozytywnie wpływało na obsługę zadłużenia. Nie można jednak zapominać, że firma 50% swoich produktów sprzedaje za granicą a deprecjacja złotówki stwarza bardzo korzystne warunki dla eksportu. W związku z tym, przy prowadzonej przez nas polityce zarządzania ryzykiem kursowym, zarówno umacnianie się, jak i deprecjacja złotego stwarzają warunki, które mogą pozytywnie stymulować wyniki firmy.

Sz.Ł.:
Cytat:
W bilansie na uwagę zasługuje zdecydowanie wyższy poziom należności. Zarząd tłumaczy to zeszłorocznym wzrostem przychodów i zwiększoną sprzedażą pod koniec 2011. Po części wydaje się to być prawdą, jednakże przyrost należności jest wyższy niż dynamika przychodów co widać w pogarszających się systematycznie rotacjach należności.

Owszem rotacja należności wydłużyła się, ale równocześnie wydłużyła się rotacja zobowiązań.
Poza tym należności są objęte ubezpieczeniem, nie należy więc sugerować ewentualnych negatywnych skutkach niewypłacalności odbiorców.

Sz.Ł.:
Cytat:
W omówieniu jeszcze warto wspomnieć o prognozach wyników na 2012. Zarząd w ostatnim czasie zrobił małą korektę założeń ze względu na niekorzystne zmiany na rynku walutowym. Średni kurs EUR/PLN został podniesiony do 4,4 PLN.

Motywem zmiany prognozy nie było wyłącznie dostosowanie założeń dotyczących kursu walutowego do sytuacji rynkowej. Podstawowa zmiana dotyczyła podwyższenia prognozy na pozycji EBIT i EBITDA. W związku z lepszymi (od oczekiwanych) zaudytowanymi wynikami za 2011 rok, Zarząd przekonany o dobrej kondycji firmy postanowił podnieść prognozę zysku operacyjnego i EBITDA ponad poziom wypracowany w 2011 roku. Co jest ewidentnym sygnałem, że Grupa Kapitałowa LUG S.A. celuje nieustannie w rozwój.

Mamy nadzieję, że nasze wyjaśnienie zaspokoi Państwa potrzeby informacyjne. W razie pytań zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego. Wszelkie dane kontaktowe znajdą Państwo na stronie www.lug.pl serwis relacji inwestorskich spółki, zakładka kontakt.

cad_man
Wpisów: 1 159
Wysłane: 6 lipca 2012 11:27:03 przy kursie: 3,50 zł
hmm pozostaje podziękować spółce za omówienie omówienia sprawozdania. Na wiele rzeczy padło nowe światło...
Natomiast co do takiego stwierdzenia:

lugsa napisał(a):
W związku z tym, przy prowadzonej przez nas polityce zarządzania ryzykiem kursowym, zarówno umacnianie się, jak i deprecjacja złotego stwarzają warunki, które mogą pozytywnie stymulować wyniki firmy.

to się chyba zgodzić do końca nie mogę, bo wygląda to na jakieś perpetum mobile - w najlepszym przypadku ja bym oczekiwał, że dobra polityka zarządzania ryzykiem kursowym nie ma większego wpływu w średniej lub dłuższej perspektywie na osiągane wyniki...
Byki i niedźwiedzie mają swoje miejsce przy stole, a tylko osły zostają o suchym pysku...
Przyglądaj się jak upór walczy z oporem a zawziętość ze wsparciem - na końcu dołącz do wygranych i zarabiaj

rafsty
rafsty PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 2 244
Wysłane: 6 lipca 2012 12:46:43 przy kursie: 3,50 zł
@lugsa:
No przyznam szczerze, że mnie ten komentarz mocno zaskoczył, a miejscami wręcz trochę rozczarował. Mam rozumieć, że raport z wyników jest dla Państwa niewiążącą, bądź niepełną opowiastką, o która trzeba dopytać w Spółce?

1. W kwestii systemu ERP.
Tak się składa, że wdrażałem kiedyś takowy i całkowicie zgadzam się z Kolegą, że nie powinno to wpłynąć na pogorszenie sprzedaży. Zrozumiałbym większe koszty ze względu na dublowanie czynności (wdrożenie na tzw. zakładkę). Zrozumiabym koszty ze względu na wzmożone analizy przed wdrożeniem. Ba, zrozumiałbym nawet spadek sprzedaży ze względu na konieczność nauki nowego systemu! Krzywa doświadczenia. Ale tłumaczenie, że
Cytat:
w tak skomplikowanych procesach nie można przewidzieć wszystkiego ani rozwiązać wszystkich problemów ex-ante

jest zawoalowanym przyznaniem się, że nie udało się prawidłowo zanalizować i/lub zmapować procesów biznesowych w Spółce. Ja to nawet rozumiem, bo takie wdrożenie, to operacja nie-w-kij-dmuchał.
Jednak, obiektywnie rzecz biorąc, sprzedaż nie powinna była ucierpieć. A że ucierpiała? Zdarza się. Nie Wy pierwsi, nie ostatni. Ale chociaż powstrzymajmy się od prób gloryfikacji tego zdarzenia.

2. W kwestii rentowności sprzedaży.
Z informacji w raporcie można bardzo szybko wyciągnąć taki wniosek, jaki wyciągnął Szczepan. Napisałbym dokładnie to samo. A skoro tak to zobaczyliśmy my, to znaczy, że pewnie tak to zobaczyła większość odbiorców sprawozdania.
Jeśli uważają Państwo, że taki wniosek jest nieuprawniony, trzeba było to skomentować w raporcie. Najlepiej przedstawiając konkretne liczby.
Tymczasem: spadła sprzedaż, poprawiły się wyniki. W komentarzu jest o (nazywijmy rzecz po imieniu) problemach z wdrożeniem ERP w zakresie obszaru sprzedaży. Nie ma zaś wiele o kosztach.
Dowiadywać w Spółce można się na temat rzeczy niejasnych, nietypowych. Tutaj sprawa wyglądała na ewidentną. Według zasady "dowiadywania się", którą Państwo proponują, należałoby spytać się w zasadzie o prawie każdą liczbę. Czy aby amortyzacja nie kryje w sobie znaczących elemetów jednorazowych? W ogóle na to nie wygląda, ale... lepiej spytajmy Spółki.
Proponuję, aby to Spółka dogłębniej komentowała wyniki w publikowanych dokumentach. Dobrze byłoby przeczytać raport "z pozycji" inwestora i od razu uciąć potencjalne spekulacje. Telefony i maile powinny być ostatecznością.
Tak więc "co do zasady" marże zagraniczne może i są wyższe. Ale "co do q1" pewności ciągle nie mam. Liczb nie widziałem.

3. Forex.
Cad_man już wyraził świetnie to, co ja chciałem.

4. Cykle rotacji.
Szczepan po prostu stwierdził fakt, że cykl należności się wydłużył. Gdzie tu sugestia o niewypłacalności odbiorców?
Przychodzi mi natomiast do głowy powiedzenie zaczynające się od "uderz w stół".

Wydłużenie cyklu zbowiązań nie ma w tym kontekście wiele do rzeczy. Wskazuje jedynie, że nastąpiło rozluźnienie warunków handlowych zarówno z odbiorcami, jak i dostawcami. Natomiast stwierdzenie, że im dłuższy termin należności, tym ryzyko jednak większe, jest chyba jak najbardziej uprawnione.
Może zacytuję komentarz Zarządu do sprawozdania za 2011:
Cytat:
W obecnych warunkach gospodarczych zachowanie płynności finansowej jest jednym z podstawowych warunków zapewniającym przedsiębiorstwom stabilność funkcjonowania i rozwoju. Płynność finansowa Grupy Kapitałowej LUG S.A. jest nierozerwalnie związana z terminową spłatą należności przez kontrahentów, w związku z czym Zarząd Emitenta zaostrzył realizowaną politykę windykacyjną oraz podjął szereg działań zmierzających do minimalizacji ryzyka związanego z terminową regulacją należności:
- ubezpieczania należności wynikających z wszelkich kontraktów z odbiorcami krajowymi i zagranicznymi;
- objęcie umową factoringu niepełnego kluczowych kontrahentów Grupy Kapitałowej LUG S.A do wysokości przyznanego ubezpieczenia.;
- w przypadku niemożliwości ubezpieczenia danego kontraktu stosowany jest system realizacji zamówienia oparty o przedpłaty.

Wszystko to się chwali, więc nie rozdzierajmy szat.
Ale pamiętajmy, że ubezpiecznie i factoring kosztują. A do takiego KUKE to jeszcze trzeba wysyłać jakieś sprawozdania, zestawienia. Co też kosztuje czyjąś pracę.

5. Prognoza.
Zgadza się - mocno podkreślają Państwo, że prognoza jest wyższa ze względu na wyższa bazę historyczną. Ale pamiętajmy, że każdy rynek rośnie dopóty, dopóki nie zacznie spadać. Dlatego do mnie też bardziej przemawia argument kursowy. Chociaż akurat w przypadku LUG pojawiły się niejasności, jak to z tymi kursami jest, o których mowa wcześniej na tym forum.
A skoro już poruszyli Państwo ten temat, to przyznam, że mam wrażenie (jak to Państwo ujęli: spekuluję), jakoby Zarząd był nieco zaskoczony własnym sukcesem A.D. 2011.

Spółkę lubię, więc naprawdę życzę, aby następne niespodzianki też były na plus.
Edytowany: 6 lipca 2012 12:48

lugsa
Wysłane: 6 lipca 2012 13:08:50 przy kursie: 3,50 zł
cad_man napisał(a):
hmm pozostaje podziękować spółce za omówienie omówienia sprawozdania. Na wiele rzeczy padło nowe światło...
Natomiast co do takiego stwierdzenia:

lugsa napisał(a):
W związku z tym, przy prowadzonej przez nas polityce zarządzania ryzykiem kursowym, zarówno umacnianie się, jak i deprecjacja złotego stwarzają warunki, które mogą pozytywnie stymulować wyniki firmy.

to się chyba zgodzić do końca nie mogę, bo wygląda to na jakieś perpetum mobile - w najlepszym przypadku ja bym oczekiwał, że dobra polityka zarządzania ryzykiem kursowym nie ma większego wpływu w średniej lub dłuższej perspektywie na osiągane wyniki...

I to oczekiwanie jest dla nas jak najbardziej zrozumiałe. Cad_man wyraził to co chcieliśmy przekazać, jak widać za pośrednictwem niewłaściwych słów. Nasz błąd. Intencją tej wypowiedzi było ucięcie przypuszczeń, że zmiana kursu w II kwartale będzie negatywnie oddziaływać na wyniki firmy. Dokładamy wszelkich starań aby taka sytuacja nie miała miejsca poprzez chociażby racjonalne zarządzanie ryzykiem.

lugsa
Wysłane: 6 lipca 2012 13:34:13 przy kursie: 3,50 zł
rafsty napisał(a):
@lugsa:
No przyznam szczerze, że mnie ten komentarz mocno zaskoczył, a miejscami wręcz trochę rozczarował. Mam rozumieć, że raport z wyników jest dla Państwa niewiążącą, bądź niepełną opowiastką, o która trzeba dopytać w Spółce?

Wniosek zdecydowanie za daleko posunięty. Raporty okresowe LUG stanowią oczywiście wiarygodną informację o firmie. Natomiast nasz komentarz wynikał z faktu, iż w omówieniu pana Szczepana pojawiło się wiele sformułowań sugerujących przekłamania i częściowe prawdy. Oczywiście rozumiemy, że wymogi jakie stawia przed Emitentami Giełda, mogą nie zaspokajać potrzeb informacyjnych wszystkich inwestorów. Staramy się temu zapobiegać i wychodzić przed tzw. szereg, omawiając wyniki czy komunikując się z rynkiem kapitałowym i jego uczestnikami szerzej niż jest to od nas wymagane regulacjami. Dlatego też jesteśmy otwarci na wszelkie formy komunikacji, w tym to forum czy też kontakt mailowy i telefoniczny z inwestorami. Informacje, które zamieściliśmy w komentarzu nie miały na celu "gloryfikować zdarzeń" ani wprowadzać nowej zasady "dodatkowych wyjaśnień". Mając jednak możliwość zaprzeczenia postawionym tezom i rozwiania wątpliwości - zrobiliśmy to i zachęciliśmy do kontaktu z nami. Wszystko w duchu przekonania, że bez informacji zwrotnej od inwestorów nie jesteśmy w stanie odgadywać ich potrzeb. Do tej pory taki feedback pojawiał się sporadycznie i nie pozostawał nam obojętny.

Wszelkie uwagi co do zakresu informacji w raporcie postaramy się przeanalizować i rozważyć pod kątem ewentualnych zmian w przyszłości.

rafsty napisał(a):
... mam wrażenie (jak to Państwo ujęli: spekuluję), jakoby Zarząd był nieco zaskoczony własnym sukcesem A.D. 2011.

Jesteśmy zaskoczeni tym wnioskiem i zdecydowanie zaprzeczamy. Traktujemy nasze prognozy z najwyższą powagą i cały zespół (Zarząd i pracownicy) ciężko pracowali na to, by ten sukces osiągnąć.

cad_man
Wysłane: 6 lipca 2012 13:55:36 przy kursie: 3,50 zł
lugsa napisał(a):
Wszystko w duchu przekonania, że bez informacji zwrotnej od inwestorów nie jesteśmy w stanie odgadywać ich potrzeb. Do tej pory taki feedback pojawiał się sporadycznie i nie pozostawał nam obojętny.

Święte słowa! Bardzo chwali się spółce takie podejście i od razu nasuwa się pytanie: które z propozycji, które pojawiły się na tym forum dotyczące "wzbogacenia" raportów kwartalnych zostanie wdrożone w najbliższym raporcie?
Byki i niedźwiedzie mają swoje miejsce przy stole, a tylko osły zostają o suchym pysku...
Przyglądaj się jak upór walczy z oporem a zawziętość ze wsparciem - na końcu dołącz do wygranych i zarabiaj

lugsa
Wysłane: 6 lipca 2012 13:57:56 przy kursie: 3,50 zł
@ cad_man:

Na odpowiedź będzie trzeba poczekać do następnego raportu okresowego.

rafsty
rafsty PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 2 244
Wysłane: 6 lipca 2012 14:03:29 przy kursie: 3,50 zł
A ja ze swojej strony dziękuję za komentarz. Myślę, że wyjaśnilismy sobie w ten sposób niejasności związane z q1'2012, a nawet osiągnęliśmy płaszczyznę porozumienia. Uważam, że z korzyścią dla Państwa Inwestorów i naszych Czytelników.

cad_man
Wysłane: 31 lipca 2012 21:28:59
Mam pytanie do ekipy SW: czy następująca część opisu dotycząca tej spółki w zakładce "LUG s.a." na portalu Stockwatch
Cytat:
Strategia spółki zakłada dokonanie splitu akcji oraz przeniesienie się na główny parkiet.

jest aby prawidłowy? Czy taka jest strategia spółki? Przeprowadzenie splitu oraz przenosiny na GPW? Można to raczej nazwać planami co do notowanych na giełdzie akcji ale nie do strategii działalności spółki, chyba że to jest właśnie strategia? Think

Przy okazji (wiem, że udziela się tutaj przedstawiciel spółki thumbright ): czy kłopoty dużych spółek budowlanych notowanych na GPW (Hydrobudowa, DSS, Polimex) odbiją się "czkawką" na wynikach i finansach spółki LUG?

Lukasz Konopko
Grupa: Bus Driver, SubskrybentP1, Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 466
Wysłane: 31 lipca 2012 23:27:48
Witam
Zgadzam się, że nazwanie takich planów strategią spółki było niefortunne. Opis LUG SA został już poprawiony.
Co do strategii to spółka informuje na stronie, że "realizuje strategię zrównoważonego wzrostu na wybranych rynkach świata tworząc Grupę Kapitałową, w skład której wchodzą wyspecjalizowane spółki zależne prowadzące działalność tj. LUG Light Factory Sp.z o.o., LUG Niemcy GmbH oraz LUG do Brazil Ltda."
Pozdrawiam

lugsa
Wysłane: 10 sierpnia 2012 12:03:03 przy kursie: 3,25 zł
cad_man napisał(a):

Przy okazji (wiem, że udziela się tutaj przedstawiciel spółki thumbright ): czy kłopoty dużych spółek budowlanych notowanych na GPW (Hydrobudowa, DSS, Polimex) odbiją się "czkawką" na wynikach i finansach spółki LUG?

Na początek małe sprostowanie stwierdzenia, że na forum udziela się przedstawiciel spółki.
Wypowiedzi, które pojawiają się pod nickiem: lugsa, nie prezentują osobistych przemyśleń przedstawiciela spółki. Jest to konto założone i zarządzane przez Sekcję Relacji Inwestorskich LUG S.A. i należy je traktować jako dodatkowe narzędzie komunikacji. Nie jest to oczywiście narzędzie oficjalne, bo takim są raporty bieżące i okresowe, lecz prezentowane tu poglądy są odzwierciedleniem stanowiska Emitenta w omawianych sprawach.

Natomiast odpowiedź na drugie pytanie o czkawce wywołanej problemami Hydrobudowy, DSS czy Polimexu znajdują się w naszym raporcie okresowym sprzed kilku dni oraz w raporcie miesięcznym za lipiec.
Kondycja finansowa Grupy Kapitałowej LUG S.A. jest bardzo dobra. Firma nie odczuwa spadku zamówień, ani też innych bezpośrednich konsekwencji problemów wspomnianych firm budowlanych. Można wyróżnić kilka istotnych czynników, które pośrednio chronią firmę:
- blisko połowa przychodów realizowana jest na rynkach zagranicznych;
- podstawowym kanałem dystrybucji w Polsce są duże sieci hurtowni, a więc bezpośrednie zagrożenie niewypłacalnością firm budowlanych jest w dużym stopniu ograniczone
- kontrakty są ubezpieczane
Nasz portfel zamówień nie jest w tej chwili zagrożony w związku z problemami branży budowlanej i dokładamy wszelkich starań aby "czkawka" nas nie dopadła.

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Grupa: Bus Driver
Wpisów: 8 601
Wysłane: 10 sierpnia 2012 13:58:34 przy kursie: 3,25 zł
Cytat:
Wypowiedzi, które pojawiają się pod nickiem: lugsa, nie prezentują osobistych przemyśleń przedstawiciela spółki. Jest to konto założone i zarządzane przez Sekcję Relacji Inwestorskich LUG S.A.

Czy w takim razie Sekcja reprezentuje czy nie?
Jeżeli deklaruje iż nie reprezentuje, nie powinna się podpisywać nazwą spółki.

Kasia Stefanska
Wpisów: 1 233
Wysłane: 16 sierpnia 2012 16:54:27 przy kursie: 3,25 zł
Analiza wyników spółki LUG za 2 kwartał 2012 roku

Raport nie przestawia żadnych zaskakujących informacji, które istotnie wpłynęłyby na mój odbiór spółki. Przyznaję jednak, że omówienie źródeł wyników mogłoby być nieco bardziej szczegółowe. Jako uzasadnienie podawane są jedynie ogólne warunki makro, typu wzrosty rynku, kursy walutowe itd. Chciałabym wiedzieć więcej o ty, co dzieje się wewnątrz spółki. Nie wiemy na przykład, co dokładnie dzieje się obecnie w Brazylii.

Na wstępie odniosę się do jednego z wcześniejszych pytań z forum dotyczących wpływu upadających spółek budowlanych na działalność Lug. Podczas jednego ze spotkań z prezesem wyraźnie zostało podkreślone, że kontrakty związane z Euro 2012 i budową autostrad nie były dla spółki atrakcyjne. Chodziło chyba o zbyt niską rentowność projektów oraz ryzyko z nimi związane. Spółka wolała sprzedawać swoje produkty na innych rynkach, uznanych za bardziej perspektywiczne.

Obecnie można chyba bardzo pozytywnie ocenić takiej decyzje. Okazuje się, że coś postrzegane przez wielu jako wielka szansa wcale się nią nie stało. Można było oczywiście wykorzystać efekt PR związany z kontraktami, chwalić się nimi przed akcjonariuszami i oczekiwać wzrostów kursu. Spółka tego nie zrobiła, przez co staje się bardziej wiarygodna.

Przy poprzedniej analizie Szczepan wskazał, że zwiększenie udziału sprzedaży krajowej w całkowitych przychodach jest dla spółki korzystne. W kraju Lug realizuje wyższą marżę, więc rozszerzanie działalności na inne kraje przekłada (nawet jeśli tymczasowo) się na niższe zyski. Może być tak, że w przyszłości rentowność sprzedaży eksportowej wzrośnie ale póki nie mamy gwarancji nie jesteśmy takim rozwojem zainteresowani. Chcemy wzrostu przychodów, który wiąże się ze wzrostem rentowności, bo to przekłada się na coraz większą wartość dla akcjonariuszy.

Tymczasem w 2 kwartale 2012 roku spółka ponownie przesunęła plan realizowania ponad połowy przychodów na rynkach zagranicznych. Szybszy wzrost przychodów w porównaniu do 2q2011 został odnotowany na rynku krajowym niż w całym eksporcie, który też wzrósł. Fajnie, że Lug daje jeszcze radę penetrować rynek narodowy. Widać, że spółka ma dobre produkty i świetnie plasuje je na rynku.
Niestety nie wiemy, jaka część wzrostu przychodów podyktowana jest korzystnymi kursami walutowymi. A warto by to było wiedzieć, żeby móc próbować przewidzieć wzrosty w przyszłych okresach lub ocenić ten eksport. Fajna by była np. struktura krajów lub podział na różne waluty, aby móc lepiej ocenić ryzyko walutowe.

Na poniższym wykresie znajduje się zestawienie kwartalnych wyników:

kliknij, aby powiększyć

Trend przychodów jest stabilnie i powoli rosnący, co oczywiście odbieram pozytywnie. Ciekawa jestem planów dotyczących sprzedaży na rynku Ameryki Południowej – czy zobaczymy w którymś kwartale skokowy przyrost przychodów dzięki temu rynkowi? Wykres przychodów pokazuje wzrost niemal organiczny, wręcz powolny ale nie jest to z mojej strony krytyka. Zdecydowanie w przypadku tej spółki doceniam mądre i spokojne podejście do szans na rynku lokalnym, na których wiele firm się przejechało (vide Euro 2012 i budowa stadionów).

Trochę słabiej rośnie niestety rentowność działalności. Wolny wzrost masy zysku na przestrzeni ostatnich dwóch lat odbieram nienajlepiej. Tak jakby ten rynek był bardzo trudny, coraz bardziej dojrzewał i zrealizowanie interesującego zysku było coraz trudniejsze. Odnoszę wrażenie, że znaczący udział w polskim rynku powinien pozwalać na realizację wyższych marż na działalności.

Spółka zaprezentowała jeszcze krótkie omówienie swojego bilansu. Wspomniano, że wzrost wartości aktywów obrotowych jest częściowo wynikiem sezonowego wzrostu zapasów. Ja przejrzałam jednak wcześniejsze dane i wychodzi mi, że rotacja zapasów pogarsza się w trendzie raczej stałym:

kliknij, aby powiększyć

Wyliczany przez nas wskaźnik jest liczony krocząco dla ostatnich 4 kwartałów, eliminuje więc wzrosty sezonowe w pewnym stopniu. Widać, że przychody na poziomie zbliżonym do tego kwartału a nawet wyższe dało się realizować przy niższym poziomie zapasów w poprzednich kwartałach. Zatowarowanie nie jest więc konieczne dla zapewnienia i zrealizowania oczekiwanego poziomu sprzedaży.

Poziom zapasów wystarcza na zapewnienie sprzedaży w prawie całym nadchodzącym kwartale. W mojej ocenie jest to istotne obciążenie kapitału obrotowego spółki, która przecież cały czas korzysta z zadłużenia krótkoterminowego. Wiem, że spółka się rozwija ale fajnie by było już na tym etapie pomyśleć o zmniejszeniu takiego zaangażowania, co obniżyłoby koszty działalności. Uwolnienie każdej wielkości kapitału jest przecież korzystne.

www.stockwatch.pl/gpw/lug,wykr... – w monitorze spółki dostępna jest analiza wskaźnikowa. Zapraszam do zapoznania się oraz do komentowania, będę wdzięczna za wszelkie uwagi.

>> Więcej analiz najnowszych
raportów finansowych jest tutaj

Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

lugsa
Wysłane: 20 sierpnia 2012 15:19:35
WatchDog napisał(a):
Cytat:
Wypowiedzi, które pojawiają się pod nickiem: lugsa, nie prezentują osobistych przemyśleń przedstawiciela spółki. Jest to konto założone i zarządzane przez Sekcję Relacji Inwestorskich LUG S.A.

Czy w takim razie Sekcja reprezentuje czy nie?

Powtórzę jeszcze raz...
Odpowiedzi pod nickiem lugsa nie są OSOBISTYMI przemyśleniami przedstawiciela spółki, lecz stanowią odzwierciedlenie stanowiska Emitenta w omawianych sprawach. A zatem "czy Sekcja RI reprezentuje?" - TAK. Czy jest to oficjalne narzędzie komunikacji? - NIE, oficjalnym narzędziem są raporty bieżące i okresowe. Na forum Spółka pragnie zaspokoić potrzeby informacyjne forumowiczów, w miarę możliwości wyjaśniać, informować czy rozwiewać wątpliwości.

Cytat:
Jeżeli deklaruje iż nie reprezentuje, nie powinna się podpisywać nazwą spółki.

Nie było takiej deklaracji. Wcześniejsza wypowiedź mówiła tylko o tym, że przedstawiciel spółki "nie udziela się" na forum prywatnie i żadne informacje tu przekazane nie są źródłem dodatkowych, niejawnych informacji.

Mam nadzieję, że teraz wszystko jest jasne.

pako_duck
Wpisów: 1
Wysłane: 20 sierpnia 2012 20:35:11
Obserwuję spółkę od jakiegoś czasu i do dziś śledziłem forum bez angażowania się, ale zaciekawiła mnie rekomendacja Top Pick w pb. W raporcie LUG został wskazany jako perspektywiczną spółka z wysokim ratingiem.Zastanawia mnie co sądzicie o tej autorskiej analizie?
Osobiście uważam spółkę za interesującą, z dobrymi fundamentami i pomysłem na przyszłość. Jak zauważyła Pani Kasia, spółka słusznie nie zaangażowała się w największe inwestycje pod Euro 2012 dzięki czemu nie musieli schodzić do zerowych marż tylko po to by mieć na koncie prestiżowy kontrakt. Zamiast tego zrobili fajne rzeczy w ramach inwestycji uzupełniających.

Chętnie podyskutowałbym merytorycznie, a może włączy się w dyskusję sama spółka.

Aaa sprawdziłem www i cały raport z rekomendacją LUG zamieścił na swojej stronie więc można podejrzeć.

Gim
Gim PREMIUM
Wpisów: 262
Wysłane: 20 sierpnia 2012 21:15:54
Znam tą spółkę od paru lat i żebyś się czasami nie zdziwił jak masz pewnego dnia -10% na walorku.

Tak to jest z groszówkami :/ nie rozumiem tego splitu, może przedstawiciel spółki to wyjaśni?

kliknij, aby powiększyć

Choć szansa na zarobek jest...

lugsa
Wysłane: 21 sierpnia 2012 09:28:28 przy kursie: 3,50 zł
pako_duck napisał(a):
Obserwuję spółkę od jakiegoś czasu i do dziś śledziłem forum bez angażowania się, ale zaciekawiła mnie rekomendacja Top Pick w pb. W raporcie LUG został wskazany jako perspektywiczną spółka z wysokim ratingiem.Zastanawia mnie co sądzicie o tej autorskiej analizie?
Osobiście uważam spółkę za interesującą, z dobrymi fundamentami i pomysłem na przyszłość. Jak zauważyła Pani Kasia, spółka słusznie nie zaangażowała się w największe inwestycje pod Euro 2012 dzięki czemu nie musieli schodzić do zerowych marż tylko po to by mieć na koncie prestiżowy kontrakt. Zamiast tego zrobili fajne rzeczy w ramach inwestycji uzupełniających.

Chętnie podyskutowałbym merytorycznie, a może włączy się w dyskusję sama spółka.

Aaa sprawdziłem www i cały raport z rekomendacją LUG zamieścił na swojej stronie więc można podejrzeć.

Dziękujemy za zapoczątkowanie dyskusji na temat raportu.
Pełny raport znajduje się pod linkiem:
www.lug.com.pl/Relacje_inwesto...
Wystarczy pobrać pdfa.

@ Gim:
W najbliższym czasie zamieścimy stanowisko w sprawie splitu.

lugsa
Wysłane: 22 sierpnia 2012 09:30:24 przy kursie: 3,50 zł
Gim napisał(a):
... nie rozumiem tego splitu, może przedstawiciel spółki to wyjaśni?

Split akcji LUG w stosunku 4:1 był jednym z elementów programu poprawy płynności akcji, która w konsekwencji miała doprowadzić do poprawy wyceny walorów. Głównym celem przyświecającym Zarządowi był wzrost kapitalizacji i przejście LUG na rynek regulowany.

Do splitu skłoniło nas przekonanie, że zwiększenie płynności obrotu walorami LUG na rynku zaspokoi zgłaszaną przez inwestorów potrzebę by móc swobodnie wchodzić i wychodzić z akcjonariatu bez wywoływania negatywnego efektu na kursie. Dla spółki było to zrozumiałe dlatego chcieliśmy zapewnić inwestorom taką możliwość.

Niestety decyzja o splicie akcji nie spełniła pokładanych w niej oczekiwań, w tym szczególnie w zakresie wartości obrotów akcji Spółki na przestrzeni minionych ponad 2 lat. Analiza statystyczna prowadzi do wniosku, że kurs akcji LUG naśladował ogólny spadek całego rynku, a split nadał temu spadkowi dodatkowej dynamiki.

cad_man
Wysłane: 22 sierpnia 2012 13:45:10 przy kursie: 3,50 zł
Czy przedstawiciel spółki może w większym zakresie opisać inwestycję polegającą na budowie nowego zakładu? Wiemy z pb.pl (toppick), iż pierwszy etap zakończy się w 2015 r. - ale co oznacza pierwszy etap? Kiedy nowy zakład rozpocznie ciągłą produkcję? Ile będzie etapów i jak będzie finansowana budowa? Ilu nowych pracowników będzie potrzebowała spółka do tego zakładu?

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13