RANKPROGR - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

RANKPROGR [RNK]

AKTUALNY KURS: 1,34 zł (+2,69%) 18-09-2019 16:37
koszyk
koszyk PREMIUM
Wpisów: 1 109
Wysłane: 16 maja 2012 21:21:14 przy kursie: 10,15 zł
Nie potrafię dostrzec przyczyny. Z rykiem się nie polemizuje, ale zdziwiony jestem.
Dywidenda - list Prezesa - tłusta. Katastrofy nie widać na fundamentach, ale jak się popatrzy na świeczki - zgroza! Angel

kinkong
Wpisów: 44
Wysłane: 16 maja 2012 22:33:04 przy kursie: 10,15 zł
też siedziwie przeciez zmniejszyli zobowiazania wiec nie jest tak zle dziwne !

zjk
Wpisów: 914
Wysłane: 16 maja 2012 22:37:51 przy kursie: 10,15 zł
Wystarczy ze wykazali stratę, do tego dorzuciła swoje trzy grosze fatalna sytuacja na szerokim.
Wszystkie podmioty z budowlanki traciły, Budimex, Mirbud (prawie 10%) tyle ze pod koniec sesji udało im się te straty odrobić, w przypadku RankProgres brakło kupujących - nie czytałem pełnego raportu więc zapyta was, skąd wzięła się taka strata?

zdroju
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 9
Wysłane: 16 maja 2012 22:50:08 przy kursie: 10,15 zł
"- Na wynik w I kwartale złożyło się kilka czynników. Przede wszystkim w tym czasie złoty o prawie 6 proc. umocnił się wobec euro, co wpłynęło bezpośrednio na wycenę posiadanych przez nas nieruchomości oraz niższe wpływy z najmu powierzchni handlowych w naszych obiektach - tłumaczy Mariusz Kaczmarek, członek zarządu i dyrektor finansowy legnickiej spółki."

Wiecej na: www.propertynews.pl/centra-han...

kinkong
Wysłane: 17 maja 2012 09:17:31 przy kursie: 9,68 zł
ciekawe kiedy wprowadzą dane i zrobia omówienie raportu Rank Porgress

Piter18pl
Wpisów: 148
Wysłane: 17 maja 2012 11:38:28 przy kursie: 9,68 zł
Bądź cierpliwy :P wszystkie raporty praktycznie w jednym dniu były więc trzeba troszkę poczekać :)

kinkong
Wysłane: 17 maja 2012 12:51:31 przy kursie: 9,68 zł
jestem po prostu ciekawy sądze ze ktos maczał palce w tym spadku bo jest nieuzasadniony patrzac na raport a sama strata nie wielka w porownaniu do zysku za poprzedni rok i prognoz.

Piter18pl
Wysłane: 17 maja 2012 13:22:38 przy kursie: 9,68 zł
Myślę że spadek jest uzasadniony choćby dlatego że wszyscy spodziewali się fajnego raportu za 1 kw. Praktycznie nikt nie spodziewał się straty w 1 kw :) no cóż ja jakiś czas temu wyszedłem po 12 zł bo zapalił mi się trend spadkowy ale obserwuje bacznie kurs firmy i czekam na odwrócenie trendu do tego czasu nie tykam się tego bo można sobie rączki poparzyć :)

Kasia Stefanska
Wpisów: 1 232
Wysłane: 17 maja 2012 13:24:09 przy kursie: 9,68 zł
kinkong napisał(a):
ciekawe kiedy wprowadzą dane i zrobia omówienie raportu Rank Porgress

To moje i walczę z kolejką blackeye

Piter18pl
Wysłane: 17 maja 2012 14:12:52 przy kursie: 9,68 zł
Kasiu wierzymy w Ciebie hehe :)

Nestor
Wpisów: 144
Wysłane: 17 maja 2012 14:40:56 przy kursie: 9,68 zł
Kurs zdaje sie dzisiaj niezle bronic, z okazjonalnymi wyskokami na +5%, wiec napawa to optymizmem. Zjazd wczoraj byl na niespecjalnie wysokich obrotach i spowodowany panika na szerokim. Mam nadzieje ze to sie odbije ladnie. Zestawienie danych RdR bylo by pomocne ;-)

kinkong
Wysłane: 18 maja 2012 15:45:05 przy kursie: 10,04 zł
Deweloper wykazał w I kwartale aż 25 mln zł straty netto. Pocieszeniem jest duży przyrost gotówki i ogólna poprawa w przepływach pieniężnych. Kurs po ostrym emocjonalnym tąpnięciu nieśmiało łapie oddech na fali szeroko zakrojonych planów przedstawianych przez spółkę.

wiadomosci.stockwatch.pl/rank-...

Piter18pl
Wysłane: 19 maja 2012 18:00:01 przy kursie: 10,04 zł
No i po wprowadzeniu danych na stockwatch pogorszył się rating altmana dodatkowo średni potencjał wzrostu wyceny spadł wcześniej było to około 130% teraz już tylko 55%. Hmm no cóż ja czekam na kolejne kwartały zobaczymy co pokażą będzie ok rozważę wejście jak nie to nie tykam :P pozdro !!

Kasia Stefanska
Wysłane: 19 maja 2012 20:00:24 przy kursie: 10,04 zł
Analiza wyników spółki RANK PROGRESS za 1 kwartał 2012 roku

Strata – niezależnie od tego, czy wielka czy też nie – jest stratą. To istotnie wpływa na wycenę, więc nie jest ona obojętna. Może być to szansa na zakup atrakcyjnego waloru, jeśli pozostałe fundamenty są ok a źródło straty nie jest trwałe.

Rachunek wyników na pierwszy rzut oka jak najbardziej może napawać przerażeniem. Jest strata brutto na sprzedaży, której nie było od początku historii spółki na parkiecie. Pierwsze spojrzenie jest często tym, które decyduje o podjęciu decyzji inwestycyjnej. Przychody ze sprzedaży i ich rentowność kształtują się w sposób następujący:

kliknij, aby powiększyć

Tłumaczenie straty kursem walutowym jest jak najbardziej uzasadnione i prawdziwe. Odniesione w 1q2012 straty z tytułu wyceny nieruchomości wyniosły 27 mln PLN. Trzeba jednak pamiętać, że w poprzednich okresach spółka odnotowywała z tego tytułu zyski. Obecnie przychodzi za to zapłacić.

Ponadto kurs walutowy jest rzeczą od spółki absolutnie niezależną. Oznacza to, że znaczna część wyniku na działalności uzależniona jest od czynników zewnętrznych. Takich spółek nie oceniamy dobrze pod względem fundamentalnym. Chodzi o to, że wpływ czynników zewnętrznych jest zdecydowanie bardziej istotny niż analiza fundamentów.

Nie rozumiem stwierdzenia ze sprawozdania: „W latach poprzednich ewentualne negatywne skutki wyceny jednych nieruchomości były kompensowane pozytywnymi skutkami wyceny nieruchomości znajdujących się w trakcie budowy”. Nie widzę niestety bezpośredniego związku ze zmianami kursów walutowych a różnicą pomiędzy przychodami i inwestycjami. Może chodzić o kapitalizację zwiększonych wydatków na budowę niedokończonych jeszcze obiektów.

W tym miejscu pojawia się moja sugestia o wprowadzeniu waluty funkcjonalnej w postaci Euro. Skoro większość przychodów rozpoznawana jest w EUR i tak wyceniane są nieruchomości, można skorzystać z możliwości danych przez MSR i raportować w walucie funkcjonalnej. Może wtedy wyniki nie podlegałyby tak istotnym wahaniom.

Wycena nieruchomości zaksięgowana jest w rachunku wyników na poziomie straty z działalności operacyjnej. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że istotnie w porównaniu do poprzednich kwartałów spadły także przychody ze sprzedaży. Wyniosły one zaledwie 6,6 mln PLN w porównaniu z prawie 114 mln PLN kwartał wcześniej.

I tu dochodzimy do analizy fundamentów działalności. W pierwszym kwartale 2012 roku Rank Progress sprzedało jedną galerię handlową za cenę 37 mln EUR, których absolutnie nie widzę w przychodach ze sprzedaży. Spółka twierdzi, że w tym kwartale dokonała wielu transakcji sprzedaży, których w przychodach nie wykazali. Nie wiem więc, jak to jest księgowane. Transakcję widać z pewnością w stanie gotówki, gdzie mamy najwyższy poziom w historii tej spółki – powyżej 100 mln PLN.

Nie podoba mi się też wydźwięk wielu zdań zawartych w sprawozdaniu: „W wymiarze finansowym, przesunięcie terminów rozpoczęcia budów oznacza odroczenie w czasie zysków z tytułu przeszacowania nieruchomości inwestycyjnych.” Odbieram to jako oczekiwanie na przesunięcie kolejnych budów do produktów gotowych, aby wreszcie móc je inaczej wycenić. Czy ta spółka buduje swoją wartość i swój zysk na uznaniowo dokonywanych przeszacowaniach? Tak to wygląda a jest to sztuczne i bezgotówkowe budowanie zysku i wartości, którego bardzo nie lubię!

Nie zgadzam się także z komentarzem ze sprawozdania dotyczącym jednorazowego zdarzenia sprzedaży Galerii Tęcza w Kaliszu. Sprzedaż tego typu obiektów pozostaje w normalnej gestii spółki i tego typu działań należy oczekiwać w przyszłości. Obniżenie zysku o koszty transakcyjne w wysokości 13,4 mln PLN nie są w mojej ocenie jednorazowe ale raczej normalną stratą na sprzedaży obiektu.

W monitorze spółki widoczne jest przeliczenie wskaźników oraz aktualna wycena spółki: www.stockwatch.pl/gpw/rankprog... Sprawozdanie mówi wyraźnie, że zwiększonych zysków należy oczekiwać ponownie od 3 kwartału tego roku. Będą to jednak zyski pochodzące z przeszacowań, które mogą się kiedyś spółce odbić czkawką (vide inni deweloperzy).

Zapraszam Forumowiczów do dyskusji.

>> Więcej analiz najnowszych
raportów finansowych jest tutaj

Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

Piter18pl
Wysłane: 19 maja 2012 20:09:34 przy kursie: 10,04 zł
Dzięki Kasia za analiże utrzymujesz wysokie tempo hehe :) czyli czerwona lampka się zapala. Skoro robią zysk z przeszacowań to co to za zyski :D

kinkong
Wysłane: 19 maja 2012 21:04:22 przy kursie: 10,04 zł
No wiadome jest ze wycena rośnie wraz ze wzrostem wartości nieruchomości w budowie przeciez tak działają developerzy inaczej się nie da. Jak byście chcieli wybudować w ciagu 3 miesiecy i jeszcze w tych 3 miesiacach sprzedać >? hehe. Dopiero gdy skończa budowę wtedy wyceniane są nieruchomości ale plusem jest to że sa to aktywa zbywalne więc nie kupujesz marki albo innych np wartości niematerialnych które gdy spółka idzie na dno nie ma -tracą się. Pozytywne jest to że zrobili aktualizacje wyceny nieruchomości w katowicach na koniec poprzedniego roku więc wyczyścili wszystkie straty wartości na nieruchomościach jakie mogły by nastąpić. Ciekawe jak wygląda sprawa osiedla we Wrocławiu które chcą rozpocząć niebawem. No i inwestujesz w spółke o normalnych wskaźnikach gdzie wiele spółek ma jeszcze warości c/wk 2 albo wiecej co jest śmieszne i c/zo i c/z fajne tutaj - sami ocencie :)

Kasia Stefanska
Wysłane: 21 maja 2012 10:42:00 przy kursie: 9,62 zł
@Kingkong: Te wskaźniki w porównaniu do innych deweloperów są ciekawe ale właśnie o źródło ich mi chodzi. nie mówię, że robią to źle bądź niezgodnie ze sztuką ale czy nie jest zastanawiające to, że skoro inni w branży dołują ci mają świetne wyniki? Uważam, że w dobie gorszych wycen nieruchomości takie podejście nie do końca oddaje true and fair view.
wave

kinkong
Wysłane: 21 maja 2012 12:19:37 przy kursie: 9,62 zł
Nie wiem ale zauważyć można że Rank progress jako jeden z nielicznych inwestuje narazie nie w mieszkania, z którymi jest ciężej sprzedać tylko w galerie pod które ma juz zakupione grunty. Chyba łatwiej jest sprzedać gotowy biznes galerii z wypełnionymi wynajmujacymi lokale, niż mieszkanie, które w ostatnich czasach coraz ciężej sprzedać ze względu na kredyty. Ciekawy biznes i ciekawe czy faktycznie będą wypłacac corocznie dywidende. :) poczekamy zobaczymy ale wydaje mi sie spółka atrakcyjna.

tack
Wpisów: 180
Wysłane: 23 maja 2012 09:34:22 przy kursie: 9,95 zł
Jeżeli wyniki spółki są tak mocno uzależnione od kursu EUR to im gorzej ( droższe EUR w PLN ) to tym lepiej dla rnk .
Według większości anali pln będzie się osłabiał czyli zysk z prognoz 160 mln w tym roku powinien być zrealizowany .
A jak jeszcze dywidenda tak z 50% zysku , to będzie można zarobić nieźle .

Piter18pl
Wysłane: 23 maja 2012 09:42:15 przy kursie: 9,95 zł
Nie licz na taką dywidendę. Sam prezes mówił że już tak dużej nie będzie. W prospekcie piszę że około 20% - 25% z zysku może iść na dywidendę i sam prezes mówił że trzeba się nastawiać na takie widełki co do wypłaty dywidendy :) pzdr :)

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10