pixelg
Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

zjk

zjk

Ostatnie 10 wpisów
Tak wysoka dywidenda jest jednorazowa i wynika z uwolnienia srodków/zysków po zamknieciu kredytów i gwarancji, w przyszlych latach będzie nie więcej niż 30 gr + możliwe uwolnienie aktywów jak koncesja wygaśnie.

Nie liczlbym ze ktoś przejmie STX. OFE sa na wymarciu obecnie, a inne podmioty szybko sa wstanie obliczyc wartosc podmiotu i wiedza ze tutaj jest 6 lat zysków i brak nadzwyczajnych perspektyw.
Kupno tego podmiotu po wyzszej cenie mozna rozwazac jako niegospodarnosc srodków funduszu inwestycyjnego.

Ja na przedłużenie koncesji nie liczę.

Jak to w życiu wszystko może się zdążyć.

Nudna spółka, która generuje dobry cashflow bez większych kosztów. Podoba mi się ze uporządkowali struktury (uprościli).

Brakuje czegoś co mogłoby ruszyć kursem. Tutaj ze względu na to ze spółka za kilka lat skończy działalność (koncesja) i raczej nowej nie będzie, powinę odbywać się skup akcji w celu umorzenia w każdym roku zamiast dywidendy.

UBS czy UPS ? UBS kojarzy mi sie z bankiem "szwajcarskim" nie z firma kurierska.

Spokojnie panowie, ten urząd już wiele razy przegrywał z bankami czy innymi instytucjami. Czemu miałoby być inaczej ?

Obecnie mamy 5,50 pln/akcje - można pokusić się o estymatę zysku jednostkowego za cały 2019r.

Zgodnie z polityka dywidendowa zakłada wypłatę co najmniej 30% lub więcej zysku jednostkowego.
Cytat:
Coroczna wypłata dywidendy w wysokości min. 30% zysku netto UNIMOT S.A. Zgodnie z obowiązującą polityką dywidendową, w przypadku osiągnięcia w danym roku obrotowym zysku netto, będzie rekomendował Walnemu Zgromadzeniu Spółki corocznie wypłatę dywidendy w wysokości minimum 30% z wypracowanego w danym roku obrotowym jednostkowego zysku netto.


Stad ja zakładam ze co najmniej 2 PLN na akcje zostanie wypłacone. Nie przebijemy jednak 3 PLN.

znajdzie bez problemu gdyz spokojnie o to zadbają:
OFE PZU Złota Jesień
TFI PZU SA
OFE PKO BP Bankowy
OFE Pocztylion
TFI PKO SA
TFI Pekao SA

które posiadają 2.08% głosów.

To wezwanie będzie tylko przepakowaniem akcji z SP do PKO Orlen - po takim kursie wg mnie tylko SP mógłby sprzedać akcje, nikt z inwestorów niepowiązanych z SP nie odda po tyle.

Co Impel możę zrobic ze spółka zależną Gwarant S.A. - notowana na NC, regularne wyplacajaca dywidende; spółka z bardzo niskim FF?

Remonty torów nie sa wielkim problemem dla PKP - dotyczy to wszystkich przewozników. PKP poprostu traci udzial w rynku z roku na rok na rzecz innych podmiotow.

Glównie zostal im transport dla duzych panstwowych przedsiebiorstw oraz ten zwiazany z kruszywami pod budowe autostrad.

Rynek kruszyw spadnie znaczaco na przestrzeni kilku lat ze wzgledu na powolne domykanie programu budowy drog w polsce.
Na znaczace wzrosty wolumeny z kopani raczej nie liczylbym, tutaj albo bedzie stablizacja albo powolny spadek ze wzledu na zmniejszanie wydobycia wegla na przestrzeni lat.

Traca tez udzial w intermodalnym transporcie, ktory moglby byc kolem zamachowym dla PKP gdyby potrafili wykorzystac sytuacje.

Pytanie jakimi przewozami beda wstanie odbudowac swoj udzial w rynku? Na ile ich zarzadzanie jest poprawne i beda wstanie pozyskiwac nowych klientow?

Joker napisał(a):
Średnia kursu od początku lipca to 0,441 zł.
Teoretycznie, jeżeli komuś by zależało to byliby w stanie wyciągnąć średnią powyżej 0,50 aby nie wpaść za 2 tygodnie na jednolite.


Edit: Policzyłem i jest to już niemożliwe. Musieliby wyskoczyć pod złotówkę ;)

to jest srednia z obrotu (wazona obrotami) czy srednia z kursow per dzien w miesiacu? Bo jesli z obrotu to jest to mozliwe - wystarczy zrobci mase tranzakcji ponad 55 gr.

''Sprzedaje'' to co może - Idea ma większa szanse na znalezienie inwestora.
GNB nikt mu nie kupi nawet za 1 pln - za duże jest ryzyko związane z kredytami frankowymi.

Przynajmniej do czasu wyjaśnienia sytuacji tych kredytów GNB musi sobie radzić sam z pomocą LC (czy ma gotówke aby objąć akcje? czy jest opcja na standardowa sztuczka księgowa - sprzedac cos do GNB a za to podniesie kapitały wlasne?)

To jak to odcinaja od wykresu, zakladamy ze mamy akcje po 10 pln w roku 0, kurs akcji w trendzie wzrostowym (lekko)
i teraz w:
1. rok poszlo 3 pln dywidendy, wiec w roku zero pokazuje na wykresie ze akcje byly warte 7 pln,
2. rok poszlo 3 pln dywidendy, wiec w roku zero pokazuja na wykresie ze akcje byly warte 4 pln, natomiast w roku 1 warte byly 7 pln,
3. rok poszlo 3 pln dywidendy, wiec w roku zero pokazuja na wykresie ze akcje byly warte 1 pln, w roku drugim 4 ...
4. rok poszlo 3 pln dywidendy, wiec w roku zero pokazuja na wykresie ze akcje byly warte -2 pln,


W przypadku gdy robili poprostu odciecie od kursu, mielismy schodki jednego dnia robila sie luka z 10 do 7, a kurs pozniej sobie szedl swoim tropem a rynek podnosil wycene akcji tak ze nigdy nie schodzila ponizej sensownej kwoty.


Czas BAH się kończy na następne kilka lat,
Import JLR nie da już zysków,
dystrybucja JLR będzie dawać niewielkie zapewne zyski,
Import nowej marki to pic na wodę obecnie, daje możliwość ale przez najbliższy rok dwa nawet złotówki z tego nie będzie, a sama marka jakoś nie nakłania aby ja kupić. Defakto nikt tej marki nie rozpoznaje w Polsce.
Kiedyś brand JLR był znane w Polsce ale po prostu nieosiągalne dla polaków, lub ci wybierali inne marki albo decydowali się na import bezpośredni do polski jednego wozu (bo taniej). Swoja droga tez JLR miał pewne problemy z produktami po 2000, stad obecny BAH nie rozwinął skrzydeł przed 2012

Inne biznesy BAH wg mnie są mało generujące gotówkę wiec pomijalne.

Ciekawe co zrobią gdy korekta kursu będzie wymagać pokazania ujemnego kursu (wystarczy ze spółka wypłaci wiecej niz 100% kursu jako dywidendę na przestrzeni kilku lat)...
Dopiero będzie zdziwienie inwestorów.

Wg mnie odpisy kursów jak i odcięcia dywidend od otwarcia kursu nie mają sensu, rynek sam powinien kształtować kurs po wypłacie dywidendy, a na wykresach powinny być po prostu odpowiednie znaczniki kiedy i jaka dywidenda poszła.

Odpis wartości dywidendy z wykresu powoduje także inne zamieszanie, patrząc choćby na IRL wygląda to tak jakby 2-3 lata temu kurs nigdy nie doszedł do poziomu +14 pln.. A przecież w 2016 był ponad 19 PLN.

A jakby nie było żadnych trupów to wszyscy z otoczenia Unimot kupowaliby akcje, póki co nie widać nawet aby nawet główny akcjonariusz dobierał z rynku akcje.


Z mojego doświadczenia radziłbym się ewakuować z tego podmiotu - czasem lepiej przyklepać stratę kilku procent.

Mi to po prostu wygląda jak celowy zabieg na wyciśnięcie. Zrobią emisje po cenie pewnie znacznie niższej niż obecna lub śmiesznie niskiej, ale dojdą do ponad 90% akcji w ramach porozumienia i wywłaszczą akcjonariuszy mniejszościowych bieganie po sądach zaskarżanie uchwały na nie wiele sie zda.

Najlepiej odsprzedac komus za 1 gr kto moze to przechowac na swoim rachunku;

Wystarczy ze akcje IDEA i GETIN spadly na wartosc mocno. Nie tak dawno temu był komunikat ze GNB nabyl te akcje od podmiotów powiązanych z LC aby umożliwić mu opłacenie nowej emisji w GNB.
Z tej różnicy kursowej spółka wykaże w 3q spore straty - ile one będą wynosić ?

A czy rekomendacje BOSia dotyczące tej spółki i kilku innych można uznać za wiarygodne?
W momencie gdy plasowali emisje rekomendowali firmę jako kurę znoszącą złote akcje, później stopniowo obniżali rekomendacje jak kurs spadał; czyli jak trzeba było to rekomendacje były wysokie, wiec teraz robią żeby były niskie (też tak trzeba?)

Owszem można tłumaczyć ze rekomendacje bazują na danych ze sprawozdania finansowego, tylko czemu analityk nie przeprowadził zawczasu weryfikacji tego z firmą?

(wybaczcie jeśli wsadzam kij w mrowisko)

Jedyne walne jakie ma sens zwołać to:
1. Wymiana całej RN na ludzi wyznaczonych przez wierzycieli
2. Podjecie uchwały o emisji akcji po 0,05 gr


Jak oceniacie przyszłość serii ORA1118 i 0818?

To jest propozycja, równie dobrze możecie im przedstawić swoją - jeśli dojdziecie do porozumienia będzie sprzedaż.

Raczej żaden bank nie pożyczy kasy pod zastaw wierzytelności nie znanych ze wskaźnikiem zastawu 0.5

Sugeruje trzymac sie zdala, jest wiele lepszych miejsc na ulokowanie kapitalu.

Tak, każdy obligatariusz.
Nie wiem jednak co proponują.
Już za rok teoretycznie wykup wiec dobrze ze działają bo Orzeł nie ma za co wykupić obligacji.

Nie da się odpowiedzieć na twoje pytanie jednoznacznie. Równie dobrze mogą skupić pozostałe akcje jak i mogą nic nie skupować i zostawić akcjonariat taki jak jest.

Sprzedając masz gotówkę w rekach, koniec.
Zostając z akcjami nie masz gotówki a kawałek firmy; z tym że wyjście z niej może być bardzo trudne oraz niema żadnych gwarancji przepływów kapitału do ciebie (dywidendy).

allemange napisał(a):
Mnie zastanawia tak czysto teoretycznie, jaką napiszą kwotę nominalną akcji na wersji papierowej, czy biorą średnią kursu z jakiegoś okresu, czy też wycenią według wartości księgowej 1 do 1?


Bedzie to taka sama wartość nominalna jaka te akcje mają obecnie wartość nominalną. Wartość akcji księgowa a nominalna to dwie rożne wielkości. Do tego dochodzi wartość rynkowa akcji - o szczegóły zapytaj np. google - są to naprawdę podstawowe definicje jak dodawanie i odejmowanie liczb prostych.

Dobrym zwyczajem w biznesie jest jesli strony sie dogadaly co do ceny dopiac takowa tranzakcje.

Obecnie ida po twojej mysli, ale nie oznacza to ze nie moga postapic inaczej i wycisnac cie z akji po nizszej cenie lub blokowac podzial zyskow tak ze nic nie dostaniesz jesli polubowne rozwiazanie sprawy nie zadziala. Wtedy bedzie ci trudniej ugrac swoje.

Jako akcjonariusz mozesz tez sprytnie blokowac lub przeciagnac uchwaly WZA. Panowie poprostu chca mniec prosta sytuacje w spolce (100%) i ida ludzia na reke. Zgodzili sie na twoje warunki odkupu akcji.

Sprzedają tez swój dom, wiec możliwe ze maja długi do spłatę jakieś.

Rodzina Orłów według KRS nie ma żadnych udziałów w spółce INNOECO POLSKA SP Z O O KRS:0000648796
są natomiast w zarządzie, więc stad taki transfer.

Dla mnie ten komunikat to typowa podpucha pod sypanie akcji lub podniesienie kursu - w końcu naiwni inwestorzy rzuca się na akcje, równie dobrze wszystkie te prace mogli podejmować bez komunikowania o tym rynkowi - tu natomiast najpierw mamy komunikat o pięknych planach a działania może będą pózniej.

Dywidendy nie możesz być pewien:

Cytat:
Polna co prawda była spółka dywidendową ale nie ma obecnie gwarancji ze taka zostanie, gdyż uchwalono że spółka może w skrócie udzielać pożyczek więc perspektywa podziału zysku może się odsunąć w czasie [bo pożyczą komuś kapitał]
"Zmienia się artykuł 7 Statutu Spółki poprzez dodanie następujących punktów:
64.92.Z. Pozostałe formy udzielania kredytów;
64.99.Z Pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej
niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów
emerytalnych"
(Uchwała nr 4 NWZ SpółkiPolna S.A.z dnia 7 sierpnia 2017 roku, par 1)


Co do umowy to zacytuje:
Cytat:
Istotne jest ze sprzedaż akcji może odbyć się poprzez pośrednika finansowego:
"Akcje Własne mogą być nabywane bezpośrednio przez Spółkę lub za pośrednictwem firmy inwestycyjnej. " (Uchwała nr 5 NWZ SpółkiPolna S.A.z dnia 7 sierpnia 2017 roku, par 1 d)


Zapewne w przyszłym roku pojawi się ogłoszenie o skupie akcji, lub kilka, jeśli główny akcjonariusz nie odpowie a inni wszyscy odpowiedzą jest szansa ze następnie będzie przymusowy wykup.

Cena do 19,92 PLN za sztuke co jest mniej niz WK na akcje, ale nie wiadomo dokładnie ile więc równie dobrze może to być znacznie mniej.

Jeśli masz kilkanaście akcji, trzymanie może się nie opłacać; jeśli masz większa ilość i twój czas nie jest bardzo cenny musisz zastanowić się czy możesz sobie pozwolić na zamrożenie kasy w niepłynne aktywo i czas na zabawe z odkupem.Sprawa jest dość prosta, żaden inny akcjonariusz nie pokusił się aby zagłosować przeciw i/lub oprotestować choćby uchwałę więc KNF przyjął do wiadomości ze uchwała została podjęta jednogłośnie przez obecnych akcjonariuszy.

Wszystko zgodnie z prawem.

mysiauek napisał(a):
Patrząc na wyniki finansowe tej spółki, jest szansa na dywidendę za 2017?

Czy byłaby szansa na analizę ich raportu kwartalnego ?


Polityka firmy zakłada przeznaczania 100% zysku na dywidendę, przez ostatnie lata firma dzieliła się nią i w tym roku nic nie wskazuje aby miało być inaczej.

Pesymistycznie zakładam wypłatę na poziomie 40 eurocentów na akcje za 2017r.


Ps. Też jestem zainteresowany analizą :)

Bardzo możliwe ze będzie skup akcji a właściwe odkup akcji od inwestorów jeśli cele emisji nie zostaną zrealizowane. Póki co nie zapowiada się aby cokolwiek było zrealizowane więc zapewne w cenie około 1 PLN będzie można wyjść z papieru w 2018r.

Kilkanascie dni temu odbyła się wg mnie umówiona transakcja skupu akcji przez T. od drobnego inwestora który był dość niezadowolony z obrotu sytuacji.

Dobre praktyki mówią że dywidenda powinna być wypłacona nie później niz N dni po uchwale walnego, ale to decyzja akcjonariuszy kiedy zostanie wypłacona.

Równie dobrze mogli przegłosować ze za rok, albo nie głosować nad dywidendą a następnie zwołać NWZA w tym celu - tylko po co? Tak przegłosowali uchwałę na WZA a firma wypłaci wtedy kiedy będzie dla niej lepszy termin na wypłatę. Prezes jest głównym akcjonariuszem więc zna sytuacje na bieżąco.


Życze mu powodzenia w skupie.. a na przyszłość proponuje lepiej negocjować z bankami :)

Warto wspomnieć ze aby ściągnąć spółkę z rynku GPW, KNF w tym/tamtym roku wymagał skupu 100% udziałów w rekach dużych akcjonariusz zanim spółka mogla zniknąć z rynku - nie wiem czy w każdym przypadku ale co najmniej kilka takich było. KNF stara się choć minimalnie chronić drobnych na giełdzie poprzez wymóg przymusowego wykupu.

Spolka nie publiczna musi jednak poinformować wszystkich swoich akcjonariuszy [zasadniczo przez dziennik ustawowy wystarczy choć w przypadku gdy wszyscy są znani bo akcje są imienne wysyłają listy ; brak tego możne ułatwić proces podważeniu jakiejkolwiek uchwały WZA].

Ja zakładam dwa scenariusze:
- podniesienie ceny w wezwaniu tydzień/dwa przed końcem wezwania i osiągniecie progu 90%
- POLNA zostanie na giełdzie, z FF wiekszym niz 10%,

Istotne dla ceny jest to ze akcjonariusze dostana 1 PLN dywidendy (dziś był dzień dywidendy) co zmienia lekko cenę skupu; może to wynikać także z faktu ze wzywający raczej nie spodziewa się osiągnięcia 100% - wtedy dywidendę mógłby wypłacić sobie po skupie dopiero.

Mozna tak - i zapewne zostanie to przeglosowane. Kilka razy na tej spolce Prezes CCS wnioskowal o dywidende na poziomie X a pozniej na lub przed walnym zglosili rekomendacje wyplaty wyzszej i taka przeglosowali

Czy akcje o ktorych pisze zeebeque zostaly juz zarejstrowane i sa notowane na rynku?

Być może chcą tym sposobem zostawić w starej spółce coś - np. kontrakty który niekoniecznie warto ze względów na rożne zapisy przenosić do spółki przejmującej, zobowiązania jak emerytalne etc.?

Lata 2008-2011 to były lata cudów na giełdzie, gdzie wartość była czysto papierowa. Nieruchomości wyceniane na 10x-100x faktycznej wartości..
Pytanie kto tu kogo chciał zrobić na szaro, a kto zaczął się bronic dziwnymi ruchami?

Skończyło się tym ze CCE - nie jest na giełdzie; gdy Komputronik wciąz działa. Pewnie Komputeronik stracili na tym biznesie.

Pytanie czy wogole CCE chciało? Dlaczego zarząd Komputronika podważał umowę? Czy "inwestorzy" z USA byli wiarygodni?

Czy próbowali przejąc aktywa wnosząc.. papierowa wartość? Co często wtedy się działo..

Nie ujawnianie pozycji ma sens jeśli chcesz aby została rozebrana w całości a nie chcesz wystraszyć rynek. Ja widzę dwie możliwości:
- ktoś wychodzi bo nie chce czekać na skup;
- utrzymania kursu w widłach aby nie zmieniła się cena wezwania na akcje;

Pytanie czy przekładanie terminu wezwania powoduje ponowne przeliczenie kurs wezwania za ostatnie 6m czy nie?

Raczej nikt nie trzyma kursu w cenie poniżej, po prostu brak chcących kupić akcje po droższej cenie sam powoduje ze ta się stabilizuje.

Czy takie ciagle przekladanie wezwania na akcje, nie podpada pod manipulacje instrumentami finansowymi? Spolka niby zamierza skupic swoje akcje, ale ciagle przeklada termin skupu powodujac np. ze kurs jest stablizowany w danym przedziale, nie podajac przy tym zadnego powodu - nawet nie wiadomo czy maja zabezpieczone finansowanie na ten skup.

Tutaj przydalby sie jakis fundusz ktory bylby wstanie spowodowac podbicie ceny wezwania na akcje.

Np: "Amount of the profit allocated for payment of dividends – EUR 10.200.000;"

Cytat z załacznika z infostrefa.com/infostrefa/pl/a...

Opublikowanego komunikatem:
infostrefa.com/infostrefa/pl/w...


Chwali się na tyle na ile może - taka wartość została zaproponowana WZA, którzy podejmą decyzje finalna co do wysokości dywidendy na walnym. Raczej nie zmienia propozycji zarządu i te 51 euro centów jest pewne, co najwyżej mogą podnieść tą kwotę.

E-maile z forum jakie dostajemy posiadają następujące linki:
http://www.stockwatch.pl:443/forum/wpis-najnowszy-338706_BORYSZEW.aspx#338706

niestety nie działają one poprawnie, ze względu na port w adresie.

Wiadomość wygląda mniej więcej tak:
Cytat:
A new message has been posted in the thread BORYSZEW at forum StockWatch.pl.

To read the message, open the following link in your browser:
<http://www.stockwatch.pl:443/forum/wpis-najnowszy-338706_BORYSZEW.aspx#338706>


anty_teresa napisał(a):
To orzeczenie w 1 instancji, więc ostateczne skutki i ocena nie są jeszcze znane. W Polsce nie ma też precedensu, w związku z czym nawet prawomocny wyrok w jakiejś sprawie nie oznacza z automatu podobnego dla innego osobnika. Rozstrzygnięcia z resztą były już w jedną i drugą stronę.


Cała zabawa z sądową walką o kredyt frankowy polega na tym ze trzeba być gotowym na natychmiastową spłatę różnicy [tego co pożyczyliśmy od banku minus to co zapłaciliśmy mu] w przypadku pozytywnego rozwiązania, albo dopłacić jeszcze koszty w przypadku negatywnego. Większość kredytobiorców nie stać na taka operacje a sprawy sądowe będą się ciągnąc stad ryzyko dla banku spraw sądowych jest nie wielkie.

W tym przypadku o którym jest na blogu (http://pomocfrankowiczom.pl/wp-content/uploads/2017/03/Wyrok-Sadu-Rejonowego-Warszawa-Wola-I-C-1750-16.pdf)
:
Sąd Rejonowy dla Warszawy-Woli wyrokiem z dnia 25 stycznia 2017 r. (I C 1750/16) uznał, że umowa Getin Noble Bank jest nieważna, w związku z czym kredytobiorcy przysługuje zwrot wszystkich dotychczas zapłaconych rat jako świadczenia nienależnego.

Sprawa dotyczyła spłaconego kredytu.
Większość osób nie jest wstanie spłacić kredytu, a sądzenie się przed spłata jest ryzykowne gdyż może skończyć się tym ze to wierzyciel będzie musiał oddać bankowi cała kwotę na dzień dobry,a Bank odda wierzycielowi to co on spłacił. Obie strony mogłyby sobie doliczyć odsetki ustawowe od tych kwot więc bank dalej wychodzi in plus - generując jedynie stratę księgową ale zwalniając aktywa więc wskaznik TIER idzie na plus.


Generalnie warto zapoznac się z dokumentem:
pomocfrankowiczom.pl/wp-conten...

aby poznać jak wyglądała cała sprawa, bo jest ona dość nietypowa - w skrócie: spłacono kredyt przed czasem, a bank pobrał z tego powodu ciut za dużo więc sąd nakazał zwrócić bankowi pewne kwoty.

W Polcolorit cena wezwania wynika z uzgodnieni z głównym akcjonariuszem.

Sugeruje zwrócić uwagę na kilka niepokojących wartości w raporcie za IIIq:
> zużycie materiałów i energii w:
IIIq 2016: 1 299 422,07
IIIq 2015: 126 580,43

> Wynagrodzenia w:
IIIq 2016: 410 517,82
IIIq 2015: 166 517,46


Bardzo mocne wzrosty kosztów działalności,
wynagrodzenia wzrosły prawie 3x,
koszty energii wzrósł 10x ,
natomiast przychody wzrosły tylko 2x,

> Spolka pożyczyła podmiotowi 3ciemu ponad 300 tys PLN,
> nagle pojawiło się 141 tys PLN zobowiązań innych ale ani słowa o tym w raporcie,

Zakładamy ze raport jest poprawny, wtedy ciężko wytłumaczy to niż faktem wyprowadzenia kapitałów.


Choc same spadki nie sa za wielke to Alma i Mazgaj maja problemy, to moze byc poklosie tego.
Dodatkowo VST ostatnio nie zachywca, krecac sie w okolicach rentownosci.

Medal ma zawsze dwie strony - trwa sprzedaż kopalni co obniży wydobycie:

"Coal Energy sprzedaje Donbasuglerazrabotka LLC, kopalnię St. Vasiliya Velikogo - podała spółka w komunikacie."

www.bankier.pl/wiadomosc/Coal-...

Podmiot posiada jeszcze 6 kopalni.

Czy ktoś posiada informacje ile % wydobycia generowany jest przez Donbasuglerazrabotka LLC?

Bardziej niz analiza przeprowadzona przez kogos, zainteresowalbym sie na waszym miejscu czy ta spolka wydobywa jeszcze wegiel i ile tego wegla wydobywa miesiecznie.


Ja mam jedno zasadnicze pytanie do raportu za 3q ktore zapalilo mi czerwona lampke.

Cytat:
Trzeci kwartał 2016 roku był przełomowy dla Spółki gdyż w związku z pozyskanym
w ramach emisji obligacji serii A i B finansowaniem w kwocie 4,6 mln zł
mogliśmy uruchomić nowe projekty w postaci ....

Cytat:

W lipcu 2016 roku Zarząd Emitenta podjął decyzję o przeprowadzeniu
kolejnej emisji obligacj i Spółki. W celu zapewnienia prawidłowości oraz transparentności procesu emisji obligacji podpisano umowę dotyczącą doradztwa w w/w zakresie.
Podstawą przeprowadzenia emisji był a uchwała Zarządu z dnia 29 lipca 2016 roku zaw
ierająca szczegółowe warunki emisji obligacji serii B.
Przedmiotowa emisja została zamknięta w dniu 31 sierpnia 2016 roku i opiewała na kwotę
1.572.000,00 zł (jeden milion pięćset siedemdziesiąt dwa tysiące złotych).
Obligacje serii B, w liczbie 1.572 sztuki o wartości nominalnej 1.000,00 zł każda, zostały objęte przez 20 osób.


A przepływy środków pieniężnych z działalności:
operacyjnej: + 5.8 mln
inwestycyjne:
> wplywy 0
> wydatki :0.1 mln
finansowej:
> wplywy: ~1.3
> wydatki:~1.3

To gdzie jest ta pozyskana kwota z emisji obligacji? Ani cyfry o 1.5 ani 4.6 mln...
Daleka droga przed normalnością w tym podmiocie.
eMPe - wg mnie Solowoa kurs nie interesuje, jego interesuje dywidenda ktora mu wpada do kieszeni. Jako dlugo okresowy inwestor, nie jest dla niego az tak istotny kurs ale przeplywy jakie z niego ma, i aby rosly rok w rok.

Jaka znow wojna?

Miedzy wlascicielem a zarzadem zawsze jest zgrzyt, zarzadowi zalezy aby kasa byla w spolce, akcjonariusza zalezy aby kasa byla w ich kieszeni.

Tak jest w kazdej firmie w ktorej jest rozdzielenie miedzy wlascicielami a zarzadem.

Czy administratorzy forum mogliby posprzatac ten watek z wpisow nic nie wnoszacych?

Te bledy w raportach sa co najmniej dziwne i swiadcza o tym ze nikt ich nie zweryfikowal przed publikacja.

Raport za IIq jest dosc ogolny, brakuje rozbic i wyjasnien pozycji.

Jesli spolka posiada 10 mln gotowki to nie gospodaruje nia nalezycie - posiada bardzo duza poduszke finansowa ktora moglaby zostac przeznaczona na skup akcji lub dywidende.

Z gory dziekuje.

Na ile w tym kreatywnej ksiegowosci? Wycena pewnie po tyle po ile chcieliby uplasowac jakas przyszla emisje?

Nie nazwalbym tego manipulacja, gdyz longtermin nie publikuje tych informacji zeby sprzedac posiadane przez siebie akcje, zaraz po tym jak pojawi sie popyt.

Nie znamy sily razenia oraz kapitalow jakie za tym przeplywaja gdy publikuje raport, ale zwiekszenie zainteresowania spolka poprzez zakup akcji, przy zdrowej spolce wplywa na jej wycene jesli po drugiej stronie nie znajda sie osoby chcace wyjsc z inwestycji.

Mechanizm jest prosty, wybiera swoimi metodami perspektywiczna spolke, ktora urosla by o n%. Dzieki swojej marce te akcje moga urosnac o n+a%. Zapewne a jest tutaj nieznaczace wzgledem N ale istnieje.

Dokladnie tak samo dziala efekt np. inwestycji Buffeta, czesc ludzi inwestuje w spolki bo on w nie zainwestowal, co przeklada sie na postrzeganie a takze wycene spolki. Jaki to ma wplyw na kurs, pewnie nie wielki ale na postrzeganie spolki ma istotny wplyw.

Mimo wszystko jego raporty to pewne kolo zamachowe. Schemat jest prosty: dobrze wybrane spółki przez autora bloga longterm powodują ze ludzie interesują się ich wyborem, nabywają jego raporty i także inwestują w te spółki, co jeszcze poprawia rentowność inwestycji ekipy z longterm.
Bez wątpienia musi mięć umiejętności aby dobrze wybrać spółkę, a opinia i raporty mu w tym pomagają aby zysk był wyższy. Nalezy pamiętając że:
Wygranym jest zawsze ten który wie wcześniej niż tłum jaki walor kupić a jaki sprzedać.

Dyskusyjne może być fakt sprzedawania tych raportów, w końcu stanowi to dodatkowe źródło dochodu dla niego [zaraz ktos podniesie pomysl ze przeciez zarabia na akcjach], ale tez jest zapora dla części inwestorów - w szczególności mniejszych którzy nie chcą wydawać 200 czy 600 PLN rocznie.
Dodatkowo poprawia to wiarygodność, gdyż jak coś jest za darmo to jest niedoceniane.


Prawda jest jednak to ze drobny inwestor statystycznie jednak zawsze przegra z dużym bankiem.


Moje uwagi co do mitów podanych tutaj:
Mit 1 - chcesz coś robić dobrze, musisz poświecić temu sporo czasu, ale w taki sposob aby sie rozwijać i poszerzać wiedze i umiejetności (oglądanie wykresów bez zrozumienia, CNBC czy klepanie na forum bankiera nie jest najbardziej rozwijającym zadaniem).

Mit 2 - Nie jest mitem ze na giełdzie można stracić duże pieniądze, można - chyba ze zna się w temacie i stosuje odpowiednie sobie strategie, wtedy można zarobić. Wiedza, zdrowy rozsadek i umiejętności obniżają ryzyko inwestycji, tak samo dzieje się każdej innej dziedzinie życia.

Mit 3 - dywersyfikacja służy ochronie inwestycji a nie skutecznemu inwestowaniu. Zloto/Srebro jest metoda przechowania wartości w długim okresie nie jest natomiast inwestycja, dla niektórych to właściwy pieniądz ponad czasowy. Akcje/spółki tez niosą ryzyko, np. bankructwa.
Niektórzy cytują takich którzy wzbogacili się na jednej firmie (np. Gates) ale nikt nie mówi o setkach tysięcy którzy stracili na inwestycji w jedna firmę.

AD1. Wszystko zależy co stanowi kosztem, a na to akcjonariusze nie maja żadnego wpływu, w końcu wystarczy aby pensja osób zarządzających była, jakieś faktury za dodatkowe usługi etc, i już mamy koszty stale.
AD5. Nie jest dziwne ze akcjonariusze odzyskują kapitał, wkoncu to prawo rynku. Dla potencjalnego inwestora natomiast nie jest to wartość dodana. Ich pieniądze powędrują wpierw do obligatariusza i trzeba mieć to na uwadze podejmując decyzję.Plusem jest zmniejszenie ryzyka związanego z zadłużeniem.
Obecni akcjonariusze, uzyskują możliwość wyjścia z inwestycji. Przy okazji wciąż mogą czerpać zyski z zarządzania. Należy tu rozróżnić fakt zarządzania od faktu posiadania udziałów w REIT. Te udziały mogą zostać spieniężone. Jest ich 171 500, w tym 10 tys objętych po 10 PLN, oraz 161500 objętych po 100 PLN.

Czy cena jest wysoka czy niska, każdy musi sam zdecydować. Dla mnie zakładając ze pawie 100% zysku pójdzie na dywidendę, a DM BOS zakłada ze będzie ona na poziomie około 5%, otrzymujemy C/Z na poziomie zbliżonym do 20 (Cena akcji = 100 PLN, zysk na akcje 5), uwzględniając podatek dla uproszczenia 20% od dywidendy, otrzymujemy C/Z na poziomie 25 a to już tanio na pewno nie jest.

Wyjątkiem stanowi tutaj wskaźnik ryzyka, który dla spółek opartych o nieruchomości powinien być niższy wiec wycena C/Z może być wyższa niż średnia odniesienia dla innych spółek.

RE AD5:
- Obliagoriusze odzyskuja caly swoj kapital, obecnie jest to niemozliwe.
- Obecnie akcjonariusze beda mogli spieniezyc inwestycje [o ile niema zadnego lock-upu].

RE AD2:
Bez pozyskania finansowania umozliwajacego wykup udzialow w tych budynkach, firma nie zwiekszy przychodow a wiec automatycznie niema co liczyc na wyplate wyzszej kwoty dywidendy dla akcjonariuszy.
Dopiero po pozyskaniu ponad 18 mln z emisji mozna liczyc na zwiekszenie potencjalnej dywidendy. Ponizej tej kwoty spolka moze zwiekszyc zyski jedynie poprzez spadek kosztow odsetkowych obligacji.

RE AD1:
Minusem tej struktury wg mnie to zwiekszone koszty plus mozliwosc wyparowania aktywow.
Pozyskanie inwestora zewnetrznego dla tych nieruchomosci przed IPO otwiera furtke do wyprowadzenia kapitalow pozyskanych z emisji nowych akcji, nie oznacza to ze tak sie stanie ale daje taka mozliwosc. Niesety polski rynek kapitalowy nie jest wzorem zachowan.

Jesli obecny inwestor ma umowe sprzedazy ich do podmiotu emitujacego akcje, nie widze zasadnosci pozyskiwania dodatkow inwestora dla nieruchomosci tylko poto aby odsprzedac go pozniej do "REITU".

Z mojej perspektywy, cena jest bardzo wysoka. Bez pozyskania kapitalow z emisji ta spolka jest niewiele warta. Nie oznacza to oczywisce ze kurs musi spasc po emisji ale nie widze podstaw do wyplaty dywidendy na poziomie 5% przy obecnym kursie 100 PLN.
Zakladajac ze spolka wyemituje 2 mln akcji co wystarczy na splate dlugow plus wykup budynkow, potrzebny byly zysk na czysto powyzej 10 mln PLN aby utrzymac 5% stope dywidendy. Wymagaloby to naprawde mocnego kontrolowania kosztow, a ryzyko spadku marzy z wynajmu dla budynkow jest dosc mocne w obecnych czasach duzej nadpodzazy budynkow.
Posiadanie tylko dwoch budynkow niesie duze ryzyko, niema gwarancji ze ich wartosc i rentownosc beda utrzymywac staly poziom. Wrecz mozna zalozyc spadek wartosci o kilka % rocznie, a rentownosc bedzie zalezec od stanu i mozliwosc negocjacynych.

Dla mnie ta spolka nie wyglada interesujaco, gdyz:
- ma bardzo skomplikowana strukture aktywow jakie chca przejac,
- jej biznes bedzie mial sens jesli pozyska finansowanie i odkupi te dwa biurowce w pelni,
- dywidenda wcale nie jest pewna, wystarczy ze koszty troche sie "rozwina" i po dywidendzie,
- przeplywy z budynkow wcale nie sa zachwycajace,
- najwiecej na emisji zyskaja obligatoriusze oraz obecni akcjonariusze.

Spolka sama w sobie jest ciekawym przypadkiem, jednak wycena na poziomie 100 PLN jest absurdalna. Jesli ktos chce kupic akcje pod dywidende tutaj warto poczekac na rozwoj sytuacji oraz na spadek wyceny na gieldzie.

Zmieniona została prokura, a nie odwołana a to istotne tutaj. Umocowany został do reprezentowania jednoosobowo przed sadem w sprawach.

Czy jest szansa na analizę raportu tej spółki przez ekipę SW?

Poszukuje dostawcy danych finansowych wszystkich spółek z GPW i NC - chodzi mi o suche dane ze sprawozdań finansowych w postaci dokumentu np. Excel lub w XML. (bilans, rachunek przepływów, rachunek zysków)

Czy jakiś podmiot zajmuje się dostarczaniem takich danych? Na ile jest on wiarygodny?

Odrazu zastrzegę ze nie interesują mnie ręczne przepisywanie danych z raportów stad potrzebuje zbiorcze źródło danych w jednolitym formacie.

Nic innego jak napompowany balon z Tarnowa ktory niema zbytnio wartosci. Zwroc uwage na opinie audytora oraz fakt jak wycenili portfel wierzytelnosci jakie nabyli. Zakladaja odzyskanie co najmniej 100% i taka pokazuja wartosc tego portfela. A co z kosztami?

Wedlug mnie to raczej nie za dobry news, na 100% wykup KGHM raczej niebylo co liczyc a umocnienie wladzy innych podmiotow w KGHM moglo dodac sporo biznesowej swierzosci i ciecia kosztow tam gdzie to jest mozliwe ( w przypadku KGHM jest naprawde duzo mozliwosci).

Wyglada to tak jakby przymierzali sie do mocnego spadku kursu, wtedy ktos moglby latwo skupic sporo z rynku i zaczelyby sie roszady w RN.

Po zwróceniu uwagi na problem przez wewnętrzny system komunikacji, odsetki zostały zaksięgowane.

PasantInvestment - moglbys rozwinac swoja mysl oraz wyjasnic nam dlaczego nadaje to taki rating?

Totalnie sie tym nie przejmuje - moze to nawet lepiej ze rynek jej nie docenia jest mniej spekulacji. DANKS jest zbyt mala spolka aby ulica sie nia bardzo interesowala, wszczegolnosci ze nie jest to bzines ktory moze bardzo szybko rozrosnac sie, dodatkowo mamy ryzyko glownego akcjonariusza i jego postepowania.

Czy ktoś z was posiada obligacje serii C Orzeł S.A. zarejestrowane w BOSSA?
Czy zaksięgowano wam odsetki od kuponu wypłaconego 15stego?

Panowie oraz Panie, czy orientujecie się jaki jest wpływ zabezpieczę kontraktów kursowych w KGHM na zyski?
Za Iq 2016 ceny sprzedaży surowców powinny być niższe niż w przypadku Iq 2015. Raport za 2014 i 2015 pokazują względnie takie same przepływy operacyjne przy niezbyt zmienionych wolumenach sprzedaży w kg - co mogło być osiągnięte poprzez kontrakty zabezpieczające oraz osłabienie złotówki.

Każdy z nas tutaj zdaje sobie sprawę ze INTERAOLT obecnie jest dojna krowa która dywidendę za 2015 może dać na poziomie co najmniej 15% względem obecnego kursu. Firma wypłaca stabilnie dywidendę zgodnie z polityką dywidendową, choć jej wartość waha się względem zysku - nie mniej jest to prawie cały zysk.

Zalety spółki są względnie znane (C/Z na poziomie ~5; stabilna cena odkupu prądu po cenach regulowanych na Litwie; niski koszt nabycia ze względu na kursu EURO/RUBEL; historia dywidendy; niskie koszty inwestycji). Spółka wykazała ponad 16 mln euro dywidendy więc co najmniej 75% powinno być wypłacone do akcjonariuszy.

Bardziej interesują mnie jednak jakie wady i ryzyka widzicie w tym podmiocie. Dla mnie ryzykiem jest:
- spółka nie jest podmiotem zarejestrowanym w RP, działa w oparciu o prawo Litewskie,
- ryzyko kursowe - spółka wypłaca zyski w EURO, sporą cześć kosztów ponosi w RUBLACH rosyjskich.
- niskie aktywa wiec brak poduszki bezpieczeństwa,
- niskie zaangażowanie inwestorów trzecich oraz finansowych przez co spółka może być potraktowana jak folwark.
- główny inwestor,
- niepewność zysków i rentowności w przypadku otwarciu mostu energetycznego miedzy Polska a Litwa,
- ryzyko obniżki cen prądu przez konkurencję - choć mało prawdopodobne ze względu iż spadek węgla nie przeniósł się na znaczne obniżki cen w Polsce
- w perspektywie kilku lat, zapewne wygaśniecie gwarancji odkupu cen od ALT po ustalonej cenie przez Litewskie podmioty państwowe.
- raporty finansowe w języku angielskim (możne to być przeszkoda dla części inwestorów)
- dystrybucja akcji poprzez automatyczne zlecenia [celowa stabilizacja kursu? choć z drugiej strony mamy zakup przez insiderów]
- spowolnienie w przemyśle,


Fundamentalnie bedzie mialo znaczenie na co spolka przeznaczy faktycznie pozostaly kapital ktory zostanie po wyplacie dywiendy. Na chwile obecna wiemy ze czesc zostala zainwestowana w budynek biurowy.
Jest tez koncepcja mini pozyczek, ale to obecnie raczej koncepcja niz zrodlo zyskow.

Pytanie czy zamiasc wyplacac dywiende nie lepiej byloby przeprowadzic skup akcji - w ten sposob jeden glowny ackjonariusz moglby wyjsc ze spolki, a drugi zatrzymac dla siebie czesc kapitalow w spolce a czesc w postaci akcji.

lesgs napisał(a):
Są szczegółowe dowody na to, że się nie mylisz. Jednak gdybyś generalnie miał rację, na giełdach nie wydarzyłoby się nigdy to, co stało się w 2000 r., a potem w 2008 r. - by wspomnieć tylko te wydarzenia, odnośnie których dostęp do informacji był powszechny (łącznie z "wielką" rolę S&P w ustawianiu rynków). Efekty stadne i wątpliwe przekonania są silniejsze od rozsądku. Giełdy wielokrotnie to udowodniły.


Przedstaw wiec te dowody:)
Na rynku finansowych mamy kilkanaście grup inwestorów:
- banki centralne
- banki inwestycyjne
- firmy hedgingowe
- fundusze inwestycyjne (inwestujące nie swoje kapitały pasywnych inwestorow)
- inwestorzy z grubszym portfelem (inwestujace tylko swoje kapitały + kapitał pożyczony)
- fundusze emerytalne (z polskiego rynku tu zaliczyc mozemy OFE)
- tzw ulica (aktywni inwestorzy)

Mniej więcej taki mama tez kolejność oddziaływania tych podmiotów na kursy akcji.
W każdym z tych podmiotów są rożni ludzi, każdy z nich gra we własna grę a do tego dochodzi zwykła chciwość oraz strach która zaślepia powodują banki a następnie kryzysy.

Większość zarządzających nie swoimi kapitałami nastawiona jest na maksymalny zysk, gdyż z tego płacą mu bonusy. Ryzyko, wg nich jest to ryzyko tych co im powierzyli kapitały.

Opinia mogą kierować się głownie zwykli inwestorzy - tzw ulica + pasywni inwestorzy którzy wpłacają kapitał do funduszy inwestycyjnych. I ta grupa jest najbardziej narażona na wahania wpłat/umorzeń przez co często sprzedają w dołku a kupują na górce
Fundusze emerytalne inwestują zgodnie ze statusem, bardzo często uwzględniającym ocenę inwestycyjna agencji ratingowych - nieważne czy jest słuszna czy nie.

Nie ma na rynku równego dostępu do informacji i nigdy nie będzie, kryzys są okazją inwestycyjną dla lepiej poinformowanych oraz wyedukowanych. Dla inwestorów którzy nie znają ani historii finansowej ani nie mają dostępu do informacji zachowania stadne są tylko pułapką która wykorzystują ci lepiej poinformowani w fachu inwestycyjnym aby mieć pozytywne przepływy kapitałów. Zawsze na rynku znajdzie się ktoś mądrzejszy który osiągnie wyższa stopę zwrotu w danym okresie.

Banki i kryzysy towarzyszą nam od zawsze, i są idealnym narzędziem do przepływu kapitałów do lepiej poinformowanych. Proponuje postudiować historię powstawania baniek spekulacyjnych oraz ich upadania. Ta wiedza naprawdę daje sporo do przemyśleń.

lesgs napisał(a):
.....

PiS jako partii rządzącej brakuje umiejętności - jaką jest dbanie od "soft" propagandę. Stadniny są tu doskonałym przykładem. Inwestorzy bardziej kierują się ogólnym wrażeniem niż faktami (takie sprawy, jak sprawozdania roczne, analiza techniczna, o których tu dyskutujemy, to wiedza na ogół niedostępna większości bogatych inwestorów - oni bardziej kierują się wrażeniami i opiniami). To co się dzieje w Janowie ma większe znaczenie zniechęcające niż jakakolwiek opinia S&P i Moody's razem wzięte. Skutkiem jest zniechęcenie do naszej giełdy, co nie wróży niczego dobrego w nadchodzących miesiącach. W sprawie Janowa mam wiele własnych - i chyba istotnych - przemyśleń, ale nie mamy wątku poświęconego koniom ani żadnej końskiej spółki na giełdzie.
....
Tutaj się z tobą nie mogę zgodzić. Większość inwestorów z dużym portfelem ma dostęp do faktów, choć dla nich analiza techniczna nie jest istotna. Nie bez powodu kiedyś krążyło powiedzenie w funduszach inwestycyjnych. Pokaz spółkę zrobić ci technicznie dokładnie to co chcesz zobaczyć - to działa dalej na polskiej giełdzie ze względu na niską płynność papierów.

To co się dzieje w Janowie nie ma żadnego znaczenia dla inwestorów z zachodu, oni właśnie bardziej wierzą w opinie S&P czy Moody. Wręcz niektóre podmioty maja statutowo wpisane zasady inwestycyjne oparte o "opinie" choćby w postaci ratingów tych agencji. Z ich perspektywy, musisz jeszcze uwzględnić ryzyko kursowe dzięki którym mają dodatkowy dopalacz inwestycyjny; a zagraniczne banki są znacznie lepiej poinformowane co do tego co będzie niż zwykły polski szary inwestor z portfelem kilkunastu milinów złotych które może przeznaczyć na jedną spółkę.

Co do @KGHM
Wg mojej opinii na chwile obecną KGHM jest przewartościowanym aktywem, kurs jego zachowuje się zgodnie z kursami głównych graczy na rynku miedzy, względnie dobry 2015 wynika głownie z osłabienia złotego i zabezpieczeń na kursy surowców które sprzedają. Wg mnie dopiero 2016 pokaże jak słabo jest w tym podmiocie gdyż będą już musieli uwzględniać niższe ceny surowców.

Raczej nie spodziewałbym się takiego ruchu z ich strony, już maja problem z dopiecem budżetu.

Pokazuje ci to wprost czy ropa jest droga czy tania. Popatrz na to z punktu widzenia, w ktorej zloto jest waluta uniwersalna nie podlegajaca dewaluacji w dlugiej perspektywie a jedynie podlega wahania wzgledem pieniadza papierwego typi FIAT jakim obecnie sie poslugujemy.

Altenratywnie poszukaj sobie wykresu ktory pokaze ci kurs ropy w dolarach z uwzglednieniem sily nabywczej tego pieniadza w danym roku.

Wszystko fajnie, tylko weźcie pod uwagę ze Ropa nie jest używana tylko do produkcji benzyny czy diesla dla samochodów. Z tego surowca produkowana jest cała masa innych istotnych rzeczy, wykorzystywanych także np. w elektrycznych pojazdach.


Spójrzcie na wykres ropy w przeliczeniu na uncje złota - dokladnie pokazuje on ile ropy mozna kupic za uncje zlota.

www.macrotrends.net/1380/gold-...

Warto jeszcze wziąć pod uwagę spadek wartości pieniądza w tych wykresach.

Wydaje mi się ze ze skupu akcji własnych można wykluczyć akcje posiadana przez Berlandise Investments Ltd. - jest to około 40% akcji własnych.
Wtedy do skupu może przystąpić 60% akcji z 8 335 485 - zaokrąglamy to do 5 mln aby łatwiej się liczyło.

Na skup mamy dalej 1.8 mln, ta sama cena, w przybliżeniu możemy skupić do 1.5 mln akcji z puli 5 mln.

Kluczowe będzie czy akcje te zostaną umorzone czy znów zasilą bilans spółki.
Oraz co stanie się z kwotą która pozyskano ze sprzedaży akcji, wcześniej skupionych - ta również mogłaby z powrotem wrócić do akcjonariuszy, kwestia dobrego zaksięgowania.

Poki co firma jest nierentowna, jakos kreci ale to krecenie jest wg mnie slabe.
Przeplywy leza, a rentownosc obecnych kontraktow jakby byla ujemna. Na plus jest niska wycena i niewielka ilosc akcji, na minus jednak nierentowny biznes. Zobaczymy co nowy prezes pokaze.

Na podstawie czego uwazasz ze nie moga nabyc?

Bez problemow moga skupowac, niema zadnych przeciwskazan aby robic to przez podmioty zalezne. Jesli nie spolka zalezna to moze to skupowac animator lub podmiot powiazany nie wprost. Co zreszta na GNB widac gdyz co chwile mamy komunikaty o skupie/sprzedazy obligacji a pozniejszym ich odkupieniu przez GNB.

Problem takiej opreacji jest to, ze jesli sytuacja sie pogorszy (upadlosc) to bedzie ona postrzegana jako dzianie na niekorzysc przedsiebiorstwa.

Czy mamy jakies faktyczne potwerdzenie ze ktos oplacil te akcje i pieniadze trafily do spolki, nie natomiast szybko wyparowaly na przejecia?

Wiec powinni sie zgodzic, tak aby rozwodnic udzial SP, wyrzucic cala RN i wyprowadzic spolke na prosta. Niepatrzac na zwiazki, ich zachcianki, nie patrzac na polityke tylko na prosty rachunek zarzadzania przedsiebiorstwem.

Nie powinni przejmowac sie tym ze gornicy pojda na warszawe. Firma nie dochodowa upada, jesli byla zle zarzadzana traci wlasciciel, nowy wchodzi robi porzadki (w tym zwolenia) tak aby biznes byl rentowny.

Orekki - co masz na myśli pisząc ze nie starczyło im sił na przebrniecie niektórych formalności?,
Chodzi ci o uzyskanie świadectwa depozytowego wg wskazań spółki? Tu spółka trochę przekombinowała przez co nie jeden inwestor miał nerwy ale sumarycznie DM dość mocno tutaj wspierały cały proces (czytaj DM mBank, DM Bossa) oraz spółka która odesłała złe świadectwa depozytowe bezpośrednio do tych domów.
Czy wysłanie zainteresowania objęcie tej emisji? - tutaj nie dostrzegłem żadnych trudności.
Oczywiście jeśli ktoś nie chciał rolki to mógł walczyć w sądzie o lepsze warunki spłaty. Chyba jednak brakło przebicia takim osobą gdyż większość ponad 70% przyjęła układ. Dziwie się ze nie 100% - ich decyzja bo gorzej na tym wyszli i zapewne gorzej wyjdą.

Co do serii B,C,D - zabezpieczenie powinno wyglądać następująco:
Seri B, później seria C, później seria D.
Z tym ze teraz seria C jest wygraną, bo seria B dostaje kasę zgodnie z układem, seria C jest pierwsza do wykupu jeśli spółka będzie chciała się pozbyć tego problemu.

Także z punktu widzenia obligatariuszy, najlepsza sytuacje ma seria C, i raczej można tutaj spodziewać się przymusowego wykupu wcześniej jeśli tylko pojawi się taka możliwość.

Weż proszę też pod uwagę fakt ze seria D, owszem ma wyższe odsetki ale kiedy płatne - dopiero w czasie wykupu. Jedyny koszt dla spółki to wspominane 5% czyli tak jakby dalej miała płacić odsetki(+ odsetki z wykupionej serii zapewne rowny: "Nominal Calej seri D"*(n+0.05)*0.08
Nie znamy szczegółów skupu tej serii - więc rozważania o tym będą czystą spekulacją.

Podsumowujać:
- mamy serie C, 5% roczny kupon
- mamy serie D, 5% wykupu rocznie, odsetki w momencie zapadalności/wykupu.


Sprawa prosta,

Informacja pozytywna - zwiększa to szanse na wykup drobnych.
Pewna grupa obligatariuszy (~5mln PLN) zgodziła się na papiery z długim terminem zapadalności.

Jest wykupu co 6miesiecy nie mniej niż 2,5% emisji (czyli koszt będzie co najmniej 5% czyli tyle ile odsetki od nich)
Wiec seria C będzie mieć do wykupy znacznie mniej za 3 lata - lub wcześniej, jest taka opcja,

Zakładam ze wyemitowano ~5 mln obligacji, i tyle samo zostanie umorzonych z serii C.


Cytat:
Trzeba pamiętać, że środki z upublicznienia JSW zamiast pójść na inwestycje w tej spółce, zostały skonsumowane przez Skarb Państwa.Tutaj byla sprzedaz akcji przez akcjonariusza (SP), nie natomiast emisja nowych akcji. Z definicji nie mialy pojsc na poprawe czy inwestycje.
JSW duzo iwnestowal od tego momentu, probleme sa wysokie stare nieelastyczne koszty placowe ktorze pograzyly firme oraz paraliz decyzyjny gdyz glowny akcjonariusz ugina sie pod rzadaniami zwiazkow zawodowocyh.

Nie wiadomo czy dobre czy nie - brakuje istotnych informacji, natomiast wiadomo ze spolka pozbyla sie 5.6 mln zl.

Nie wiadoo:
- czy bylo to potracenie wierzytelnosci czy zaplata gotowka (ta opcja jest mniej dobra)
- nie wiadomo ile przejeta spolka zarabia I jaka ma kondycje,
- nieruchomisci ze zostaly wycenione w zawyzony sposob co czesto ma miejse,


Czy wiadomo od kogo ja zakupiono? Zapewne od kogos powiazanego...

Czy czasem Prezesa nie wymieniono dlatego ze niechcial klepnac tej tranzakcji?

Ja uwazam ze to zabawa spekuly zeby troche ugrac, przy okazji ktos zapewne wyjdzie ze swoich akcji. Bez takich ruchow proba sprzedazy czego kolwiek skonczyla by sie zasypaniem kursu.

Natomiast generujac sztuczny popyt mozna upchac potroche spore ilosc akcji, wystarczy zwiekszych obroty, wyciagnac kurs lekko na + i sypac akcjami sprawnie z prawej strony, czasem podkupujac z lewej.

Cytat:
z wliczonymi odsetkami kwota wyniesie około 4mln


Skad ci sie wziely az takie odsetki? Spolka dostatanie z odesetkami ciut ponizej 1 mln o ile odsetki sie naleza , ale nie 4!

gandalfinio napisał(a):
Dlatego spółka jest wyceniania jak jest... ale sytuacja może się zmieniać na lepsze a biorąc pod uwagę ilość akcji w oborcie daje duże możliwośći do wzrostów. Wejście w nową branże związaną z informatyką i duży kontrakt może spowodować ze kurs wystrzeli i się szybko nie zatrzyma... No nic za 2-3 miesiące zobaczymy kto miał rację. Ja uważam, że po wynikach za 4 Q na stałe przebijemy cene nominalną czyli 50 groszy


Aby wejsc w taki kontrakt trzeba miec:
- umiejetnosci
- kapital
- lub znajomosci ktore zagwarantuja wygranie kontraktu, a do tego umiec go zrealizowac.

Cytat:
bo na Facebooku chwalą się największą ilością klientów...


Wzgledem kogo najwieksza? Maja ich wiecej niz UPC, Oragne, MultiMedia? czy osiedlowy sklepik ktory swiadczy sherowanie lacza po wifi?

Trzymajmy sie faktow. Bilanse kwartal-kwartal sie nie spinaja, rentownosc blisko zera, obszar w ktorym dzialaja - jest zmierzchowy. Coraz mniej zgarnia sie ze swiadczenia uslug droga kablowa, wszczegolnosci w obszarach w jakich dziala ten podmiot.
Infrastruktura wymaga inwestycji, ale z czego te infestycje?

Popatrz ile musieliby zarobic aby zniklo zadluzenie - w jaki sposob mogliby wygnerowac takie wplywy gotowki do spolki (wykluczajac emisje akcji)? Jaka musialaby byc rentownosc dzialanosci zeby to sie udalo w przeciagu 5 lat.. a co z inwestycjami w ulepszenie/wymiane urzadzen sieci teleinformatycznej?

Sytuacja jest dosc prosta, zarzad nieraczy odpowiadac na pytania zwiazane z niejasnosciami i bledami w raportach finansowych :)

Czy finansowo sie porawia, niezbyt wedlug mojej oceny. Ruchy sa niewielkie a zadluzenie dosc spore.
Sprzet sie starzeje, i nie widac szansy na wiekszy rozwoj bo z czego?

Na to pytanie musisz sobie sam odpowiedziec.

Pytanie czy faktycznie obligatoriusze musza zagrac w ich karty, jesli wyrazili wole konwersji, wyslali swiadectwa depozytowe (w formie zgodnie z prawem) oraz podpisane umowy konwersji spolka nie moze odmowic konwersji ze wzgledu na to ze nagle sobie zachciala zrobic to nie przez kdpw tylko jakos bokiem bo tak im pani prawnik poradzila - co skutkuje jakimis dziwnymi oswiadczeniami na swiadectwach depozytowych.

Wlasciwie wydaje mi sie ze jesli obligatoriusz dopelnil swoich obowiazkow, a spolka nie dokona konwersji maja podstawe do tego aby isc do sadu/komornika w zwiazku z niewywiazaniem sie emitenta.

Czy ktos wie co sie stalo z reszta obligacji? Bylo ich 10 mln, natomiast nowa emisja nie bedzie opiewac na taka kwote...

Bercik40 - zapewne masz racje, jako ze firma obecnie jest niedochodowa i nie widze perspektyw aby wyszla na plus w najblizszym czasie. Jesli tak samo kombinuja z kontraktami to zapewnie nikt niechce z nimi ich podpisywac:)

Ja osobiście nie widzę podstawy aby przeprowadzać takie rozliczenie poza Krajowym Depozytem Papierów Wartościowych.

Mamy zapisane aktywna serii B na rachunkach, obejmujemy serii C tez ma trafić na rachunek.
To ze Orzeł kombinuje i zmienia trzy razy w czasie trwania całej procedury podejście to tylko pokazuje jakimi są specjalistami od kombinowania.

Dom Maklerski wystawi ci wszystko co sobie zażyczysz o ile jest to zgodne ze stanem prawnym.
Pytanie czy musisz się zgodzić na to.

Dziwnym trafem inne instytucje potrafią zrobić rolkę za pomocą KDPW bez żadnych świadectw depozytowych.

O jakim oświadczeniu piszesz? Czy masz na mysli to:

Cytat:
Niniejszym oświadczam, iż przyjmuję Propozycję Nabycia Obligacji Serii C w ilości xxxx (słownie: xxxx sztuk) oraz że:
składam nieodwołalną dyspozycję i bezwarunkowo oświadczam, iż wyrażam wolę objęcia Obligacji serii C oraz zamiany posiadanych przeze mnie Obligacji serii B na Obligacje serii C poprzez zaliczenie na poczet ceny emisji Obligacji serii C, przysługujących mi wierzytelności z tytułu wykupu Obligacji serii B według wartości nominalnej (stosunek zamiany 1:1);
zapoznałem/łam się z treścią Propozycji Nabycia Obligacji serii C, akceptuję Warunki Emisji przyjęte Uchwałą Nr 1 Zarządu Emitenta z dnia 6 listopada 2015 roku w sprawie emisji obligacji serii C, przesłane mi wraz z Propozycją Nabycia i zgadzam się na opisane w nich zasady przydziału i warunki emisji;
dokonałem nieodwołalnej blokady posiadanych przeze mnie ww. Obligacji serii B w związku z ich umorzeniem, na dowód czego przedkładam stosowne świadectwo depozytowe;
wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i powyższych informacji zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych (tekst jedn.: Dz.U. z 2002r. Nr 101, poz. 926, z późn. zm.) przez Emitenta i inne podmioty, którym Emitent powierzy przetwarzanie danych osobowych dla celów rozliczenia transakcji zamiany obligacji oraz wykonania obowiązków z nią związanych; oświadczam również, że przyjmuję do wiadomości, iż przysługuje mi prawo wglądu, uaktualnia oraz prostowania moich danych osobowych.


Taka konwersja jest bardzo prostą operacją do przeprowadzenia - maja listę osób, maja świadectwa depozytowe, a wymagają dodatkowo nie wiadomo czego.

Ta operacje można było bardzo prosto przeprowadzić - zebrać papiery podpisujące objecie nowej emisji oraz automatycznie w tym samym czasie umorzenie starej.

Orzeł znów gra na zwlokę.

Zaleta tego jest to, ze powstaną nowe zobowiązania - niestety nie zabezpieczone - które nie były w masie spadkowej wiec można iść do sadu/komornika i ściągać z majątku bieżącego spółki.
Jeśli mnie pamięć nie myli, ta nie możne wystąpić o kolejna upadłość układowa przez okres do 5 lat od ogłoszenia ostatniej.


Jesli masz na mysli Raport Bieżący nr 33/2015 to sprawa jest jasna, maksymalne rozwodnienie akcjonariatu bedzie:
12.850.000 zł / wartosc nominalna,
(jesli mnie pamiec nie myli to 10 gr)

wiec maksymalnie mozemy spodziewac sie dodatkowych 128 mln akcji,
co przy obecnych 161 366 476 daje zgrubsza szacujac okolo 40-45% udzialow.
Teraz wiadomo dlaczego oplaca im sie wyrzucac akcje powyzej 20 gr, zabezpieczaja w ten sposob kapital na pozyczke majac gwarancje ze pozostana glownym udzialowcem.

Informacje
Stopień: Krasomówca
Dołączył: 6 lutego 2009
Ostatnia wizyta: 11 marca 2021 17:24:53
Liczba wpisów: 923
[0,25% wszystkich postów / 0,21 postów dziennie]
Punkty respektu: 0

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,590 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +156,86% +31 371,74 zł 51 371,74 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d