pixelg
PEP - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

PEP [PEP]

AKTUALNY KURS: 62,60 zł (-0,32%) 08-03-2021 16:43
rafsty
rafsty PREMIUM
9
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 2 300
Wysłane: 12 listopada 2009 01:35:22 przy kursie: 33,45 zł
_soma_ napisał(a):
CF, a to jest najważniejsze wg WD :P

Dołączam się do tej opinii. :)

Kasia Stefańska napisał(a):

Ale nawet jak CF jest pozytywny, to jak nie ma zysku, to się z gotówki nic nie zobaczy? Dyskusja o gustach się zrobiła ;p

I tu się Koleżanka myli. Można jeszcze zrobić skup akcji. Poczytaj Warrena B. :)
Poza tym to wcale nie jest dyskusja o gustach, tylko o tym, co naprawdę jest ważne w biznesie i jak to naprawdę działa. Odeszliśmy trochę od tematów trywialnych opisanych w podręcznikach pt. "zarys wstępu do podstaw" dla pierwszego roku studiów.
No i fajnie! Nie sądziłem, że doczekam takiego forum.

Natomiast prawdą jest (tak myślę), że:
1. Firma długotrwale generująca gotówkę w końcu pokaże zysk w SF.
2. Firma, która długotrwale pokazuje zysk w końcu zacznie generować gotówkę. Wyjątek PBG :). Nie mogę się zebrać, żeby usiąść i prześwietlić tę firmę, bo oni tam robią ciekawe rzeczy z goodwill i kapitałem. Koniec, bo to nie to forum!.
3. Firma, która długotrwale generuje zysk, w końcu będzie pokazywać podatek. Wyjątek: HTL. Oni mają zwolnienie :) Ale HTL to już dla giełdy historia. Szkoda. To też była moja ulubiona firma :(

Tezy niesprawdzone, nietestowane, niemierzone. Tylko moje przeświadczenie. Jeśli ktoś ma kontrargumenty lub kontrprzykłady, chętnie poczytam.

Kasia Stefanska
0
Wpisów: 1 246
Wysłane: 12 listopada 2009 08:58:02 przy kursie: 33,45 zł
Hm. Nad Twoimi punktami mocno się zamyśliłam. Teoretycznie właśnie po to biegły je sprawdza, żeby wymienione przez Ciebie prawa działały w rzeczywistości. Wg mnie tak jednak nie jest.

A o zysku pisałam z punktu widzenia małego inwestora, który nie ma wpływu na spółkę. A za Warrena się wezmę, obiecuję salute

Depcio
0
Wpisów: 24
Wysłane: 12 listopada 2009 09:28:00 przy kursie: 33,50 zł
Kasia Stefanska napisał(a):
Hm. Nad Twoimi punktami mocno się zamyśliłam. Teoretycznie właśnie po to biegły je sprawdza, żeby wymienione przez Ciebie prawa działały w rzeczywistości. Wg mnie tak jednak nie jest.

A o zysku pisałam z punktu widzenia małego inwestora, który nie ma wpływu na spółkę. A za Warrena się wezmę, obiecuję salute

jak nie masz wplywu na spolke, to wystapienie zysku i dodatniego cashu tez nie gwarantuje wyplaty dywidend (patrz case Microsoftu)

Depcio
0
Wysłane: 12 listopada 2009 09:35:28 przy kursie: 33,50 zł

No to tu się nie zgadzam. Każdą pozycję się wycenia. Sam kontrakt nie jest przychodem (fakturą albo dostawą), więc nie widać go w księgach. W takiej sytuacji nie ma czego wyceniać.

No tak, kontrakt nie jest jeszcze przychodem, ale zapewnia doplyw waluty przez najblizsze lata w celu obslugi dlugu denominowanego w walucie. Wiec biznesowo (z poprawka na ryzko kontrahenta) jest to strategia domknieta kursowo.
A ryzyko kontrahenta jest stale - niezaleznie czy rozliczamy sie w walucie czy w PLN - wiec z tych rozwazan mozna je pominac.

Mimo to w sprawozdaniu widac wplyw roznic kursowych (bilansowych, a wiec wynikajacych z uksztaltowania sie kursu na jeden specyficzny dzien - dzien bilansowy) jedynie od kredytu.
Dlatego w czasach umacniajacej sie zlotowki - taka firma, bez stosownej korekty prezentacyjnej, wygladalaby lepiej niz w rzeczywistosci. Dlatego wole, gdy takie informacje sa prezentowane w sprawozdaniu.

Pozdr,

del20110217
0
Wpisów: 211
Wysłane: 18 listopada 2009 15:28:35 przy kursie: 31,98 zł
www.cire.pl/zielonaenergia/ind...

Według Radosława Łukaszczuka, analityka DM Millennium, Polska Grupa Energetyczna powinna postawić na ograniczenie emisji CO2 i inwestycje w odnawialne źródła energii – czytamy w „Pulsie Biznesu”.
...
...
...
Według cytowanego przez „Puls Biznesu” analityka, korzystnym dla PGE rozwiązaniem byłby zakup firmy posiadającej odnawialne źródła energii lub przygotowanej do realizacji tego typu projektów. Dziennik przypomina, że na rynku mówi się, że dobrym zakupem dla PGE mogłaby być np. spółka Polish Energy Partners (PEP).

p.s.

po zachowaniu kursu nie widać tego, iż na rynku mówi się o tym :P
Edytowany: 18 listopada 2009 15:29

del20110217
0
Wysłane: 23 listopada 2009 17:07:21 przy kursie: 32,95 zł
jest w komunikatach, ale jest na tyle istotne, ze wklejam

PEP RB 54/2009 Prognoza wyników na rok 2010
2009-11-23 09:42
I. Prognozowane wyniki oraz okres, którego dotyczy prognoza
Zarząd Polish Energy Partners S.A. w Warszawie przekazuje do publicznej wiadomości prognozę wielkości, które Grupa Polish Energy Partners zamierza osiągnąć w 2010 roku, które przedstawione zostały poniżej.
EBITDA - 86 mil. PLN, co stanowi wzrost o 46% w odniesieniu do planowanego na rok 2009 poziomu 59 mil. PLN
Skorygowana EBITDA uwzględniająca odsetki z tytułu dzierżawy majątku i udziały w zyskach farm wiatrowych - 90 mil. PLN, co stanowi wzrost o 29% w odniesieniu do planowanego na rok 2009 poziomu 70 mil. PLN
Zysk Netto – 56 mil. PLN, co stanowi wzrost o 27% w odniesieniu do planowanego na rok 2009 poziomu 44 mil. PLN

II. Podstawy i istotne założenia prognozy
Podstawą prezentowanej prognozy na 2010 rok są prognozy poszczególnych spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej PEP S.A. na rok obrotowy 2010, w tym w szczególności założenia opisane poniżej.
Zysk całej grupy z działalności operacyjnej będzie wyższy od zakładanego na 2009 poziomu ze względu na pełen rok działalności projektu Tytan w EC Saturn oraz zakładu produkującego pellet w Sępólnie w Grupie PEP Biomasa Energetyczna przy pełnym poziomie wydajności.
Prognozowane wielkości zawierają przychody z tytułu sprzedaży udziałów w wydewelopowanych farmach wiatrowych.
Zgodnie z przyjętymi zasadami, w okresie projekcji przyjęto stały kurs wymiany PLN/EUR. Prognoza nie zawiera różnic kursowych powstających przy wycenie bilansowej aktywów i pasywów.
Na 2010 przewidziane jest również rozpoczęcie budowy farm wiatrowych Modlikowice i Łukaszów o łącznej mocy 58 MW. W 2010 planowane jest zakończenie developmentu kolejnych projektów wiatrowych o łącznej mocy około 300 MW.

III. Sposób monitorowania przez PEP S.A. możliwości realizacji prognozowanych wyników
Ocena możliwości realizacji planowanych wyników finansowych będzie się odbywać w oparciu o analizę przychodów ze sprzedaży i poniesionych kosztów oraz analizy i aktualizacji przyjętych założeń.

IV. Okresy, w jakich PEP S.A. będzie dokonywała oceny możliwości realizacji prognozowanych wyników oraz dokonywał ewentualnej korekty prognozy
PEP S.A. będzie dokonywała monitorowania i oceny możliwości realizacji prognozowanych wyników finansowych w układzie kwartalnym, istotne rozbieżności względem prognoz będą ogłaszane w formie raportu bieżącego. Ewentualna korekta prognozy będzie sporządzana po opublikowaniu raportów okresowych.

p.s.
osobiscie zakladam lepsze wyniki, chyba ze cena sprzedazy dewelopmentu spadla, ale o tym przekonamy sie dopiero w 1q
Edytowany: 23 listopada 2009 17:08

rafsty
rafsty PREMIUM
9
Wysłane: 23 listopada 2009 17:23:22 przy kursie: 32,95 zł
_soma_ napisał(a):
osobiscie zakladam lepsze wyniki

tak też jest fajnie thumbright

del20110217
0
Wysłane: 23 listopada 2009 17:34:42 przy kursie: 32,95 zł
rafsty napisał(a):
_soma_ napisał(a):
osobiscie zakladam lepsze wyniki

tak też jest fajnie thumbright

zgadzam się, tak też jest fajnie, ale zakończenie developmentu kolejnych projektów wiatrowych o łącznej mocy około 300 MW to jest kosmos Dancing
pozdro

p.s.
rafsty - lubię czytać twoje posty, super merytoryka, jesteś może biegłym albo dyr. finansowym??
Edytowany: 23 listopada 2009 17:36

Kasia Stefanska
0
Wysłane: 24 listopada 2009 09:31:41 przy kursie: 32,85 zł
_soma_ napisał(a):
http://www.cire.pl/zielonaenergia/index.html?d_id=43495&d_typ=1

Według Radosława Łukaszczuka, analityka DM Millennium, Polska Grupa Energetyczna powinna postawić na ograniczenie emisji CO2 i inwestycje w odnawialne źródła energii – czytamy w „Pulsie Biznesu”.
...
...
...
Według cytowanego przez „Puls Biznesu” analityka, korzystnym dla PGE rozwiązaniem byłby zakup firmy posiadającej odnawialne źródła energii lub przygotowanej do realizacji tego typu projektów. Dziennik przypomina, że na rynku mówi się, że dobrym zakupem dla PGE mogłaby być np. spółka Polish Energy Partners (PEP).

p.s.

po zachowaniu kursu nie widać tego, iż na rynku mówi się o tym :P

Szkoda by byłoNot talking . PEP to fajna spółka, ma pomysł na działanie. Z dotychczas przeze mnie oglądanych chyba o najmocniejszych fundamentach. Jeśli przejmie ją PGE, to zniknie w wielkiej strukturze, będzie nieistotna dla związkowców, podlegać będzie decyzjom politycznym. Autentycznie byłoby mi żal takiego podmiotu.

rafsty
rafsty PREMIUM
9
Wysłane: 26 listopada 2009 02:46:17 przy kursie: 32,95 zł
_soma_ napisał(a):
rafsty - lubię czytać twoje posty, super merytoryka, jesteś może biegłym albo dyr. finansowym??

Dzięki _soma_ za uznanie :) Do biegłego się przymierzam, ale to na razie long shot, bo jeszcze się za to oficjalnie nie wziąłem. Przyjrzałem się, jak wygląda ta cała procedura i mnie lekko odrzuca. Niestety mam porównanie do standardów międzynarodowych (ACCA) i tym bardziej mnie odrzuca.

A w ogóle, to wpadłem tu, żeby zamieścić takie info: energetyka.wnp.pl/energetyke-w... Wychodzi mi w Polsce ok. 700MW nowozainstalowanej mocy rocznie przez 11 lat. Jest co robić dla PEP'u. king

rafsty
rafsty PREMIUM
9
Wysłane: 7 grudnia 2009 13:34:03 przy kursie: 32,50 zł
Jeśli przejmie ją PGE (...)

Tak sobie myślałem o tym stwierdzeniu i nie wiem czy to jest dobry pomysł. Wymyśliłem trzy scenariusze korzyści i kosztów:
1. Korzyść: PGE poprawi sobie strukturę wytwarzania energii (zielona versus czarna) i nie będzie od zaraz nadpłacać odpowiednich kwot. Plus PGE zużyje nadwyżkę certyfikatów generowaną przez PEP. Koszt: przejęcie spółki ze sporą inwestycą w goodwill. Konieczność dalszego inwestowania w rozwój PEP, albo zatrzymanie tego rozwoju.
2. Korzyść: PGE poprawi sobie strukturę wytwarzania energii, ale oszczędności przyjdą z opóźnieniem. Reszta, jak wyżej.
3. Korzyść: PGE wykorzysta tylko nadwyżkę certyfikatów. Koszt: zakup certyfikatów bez zakupu spółki.

Żeby ocenić, który wariant jest najkorzystniejszy, trzeba by policzyć DCF (discounted cash flow) z każdego projektu. Nie znam PGE. Nie startowałem do IPO, więc nie czytałem sprawozdań, więc nawet nie wiem, czy da się z nich sklecić założenia do modelu. Na czuja wydaje mi się, że najsensowniejszy jest wariant trzeci (jeśli w ogóle), czyli jak się chce zjeść bułkę, to nie kupuje się całej piekarni. W pozostałych przypadkach PGE musiałby na dzień dobry zainwestować spore pieniądze w goodwill, a potem wykładać kasę na rozwój PEPu (pelety, nowe farmy itp.). Wydaje mi się, że w tym względzie mają własne wydatki. Wstrzymanie rozwoju też nie jest proste, bo wycofanie się z peletów, to z kolei koszt kar umownych za już zawarte kontrakty. Mam wrażenie, że to zamordowałoby dodatnie NPV z całego projektu. Ale nie popieram tego liczbami.

Dochodzi jeszcze polityka i corporate games. To ich może rzeczywiście skłonić do przejęcia. No i szkoda by było :(

Kasia Stefanska
0
Wysłane: 7 grudnia 2009 14:04:42 przy kursie: 32,50 zł
Idąc za Twoim rozumowaniem zastanowiłam się jeszcze, czy te korzyści będą dla PGE na tyle istotne, żeby tę firmę kupić. PEP to chyba zbyt mały pikuś nawet przy tej ilości certyfikatów...

No i mój komentarz dotyczył bardziej żalu nad ewentualnie utraconą kontrolą przez nas nad fajną spółką.

Depcio
0
Wysłane: 8 grudnia 2009 00:00:53 przy kursie: 32,50 zł
Hmm...
po co maja przejmowac PEP zeby osiagnac od to co w punktach od 1 do 3 - skoro moga przejac jedna, druga, trzecia wydevelopowana farme i osiagna co trzeba bez koniecznosci kupowania goodwill?

Moim zdaniem lepiej wyjda na kupowaniu pojedynczych projektow niz calej spolki. Ale prawda jest rowniez codziennosc i corporate games - i moze skrzywiony system motywacyjny ekipy z PGE - i wtedy moze akwizycja calej organizcji (wraz z developmentowym know-how) moze byc potrzebna

Pzdr,

del20110217
0
Wysłane: 8 grudnia 2009 13:29:43 przy kursie: 32,50 zł
na moje niech nie przejmuja PEPika tylko niech kupują od nich development. jako akcjonariusze lepiej na tym wyjdziemy.
pozdr

Depcio
0
Wysłane: 9 grudnia 2009 17:46:23 przy kursie: 32,50 zł
Prezes w TVN wystapil - teraz dopiero na to trafilem, a propos prognoz i planow:

biznes.onet.pl/wideo/klip.html...

pozdr,

Drakkon
0
Wpisów: 51
Wysłane: 19 grudnia 2009 00:03:10 przy kursie: 32,80 zł
Ładnie ktoś zbiera PKC na koniec zawsze

rafsty
rafsty PREMIUM
9
Wysłane: 19 grudnia 2009 21:04:14 przy kursie: 32,80 zł
Info z Parkietu a propos FW w Łukaszowie i Modlikowicach: www.parkiet.com/artykul/7,8805...

Drakkon
0
Wpisów: 51
Wysłane: 4 stycznia 2010 22:56:12 przy kursie: 34,25 zł
rafsty napisał(a):
Info z Parkietu a propos FW w Łukaszowie i Modlikowicach: www.parkiet.com/artykul/7,8805...

Spółka ma potencjał na 40zł, wzrost zysków, nowe umowy, dofinansowanie z UE, dobry zarząd, know how.

PEP=Dobry fundusz emerytalny

del20110217
0
Wysłane: 8 stycznia 2010 17:03:07 przy kursie: 35,30 zł
hmmm
mamy 35 z przodu
ten kwartał będzie bardzo ciekawy:
- wyniki roczne :)
- sprzedaż kolejnego developmentu
ten drugi aspekt jest o tyle ważny, iż zobaczymy po ile obecnie "chodzi rynkowo" dobrze zrobiony projekt. ostatnio sprzedawali rok temu.

dzisiaj anale w PB szukali spółek, których notowania mają szansę odbić się po słabym poprzednim roku. wsród nich jest BBI Zenneris, bo branża ciekawa i moda coraz większa. jakoś po kursie pepa tego nie widac, ale kto wie, może w końcu i na niego przyjdzie pora salute

rafsty
rafsty PREMIUM
9
Wysłane: 8 stycznia 2010 18:32:03 przy kursie: 35,30 zł
_soma_ napisał(a):

dzisiaj anale w PB szukali spółek, których notowania mają szansę odbić się po słabym poprzednim roku. wsród nich jest BBI Zenneris

A Biuro Maklerskie BZWBK wypuściło dziś klientom notkę z AT o PEPiku właśnie. Czyli coś zaiskrzyło w "świadomości społecznej". Ciekawe czy to chwilowy błysk, czy będzie z tego modny temat na trochę dłużej. Miłego weekendu! salute

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15