BUDIMEX - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7

BUDIMEX [BDX]

AKTUALNY KURS: 134,20 zł (-0,59%) 18-07-2019 12:26
anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 9 673
Wysłane: 31 października 2008 17:05:04 przy kursie: 62,50 zł
Czemu nikt nie interesuje się tym papierem?
Wczoraj był raport za IIIq Wyniki fajne, wzrost rentowności, kupa kontraktów...
Branża nie ta? Wydawac by się mogło, że z taką paletą zamówień na parę lat w przód papier wart zainteresowania.

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Grupa: Bus Driver
Wpisów: 8 601
Wysłane: 31 października 2008 18:01:35 przy kursie: 62,50 zł
Tereso, zadajesz pytanie z tezą, całkiem jak moja żona angel4

Odpowiem za siebie: budowlanka średnio mnie kręci, bo najczęściej kupuję papiery na bardzo długo albo na bardzo krótko. A tutaj to ni pies ni wydra. Jakoś nie widzę żeby rósł popyt na usługi budowlane, przeciwnie, trudno o kontrakty gdy deweloperzy wstrzymują inwestycje bo mieszkania nie idą przez brak tanich kredytów i zacięcie się wehikułu wzrostu cen. Na szczęście nie zdążyli napompować bańki, tak więc mamy "tylko" spowolnienie.

Anyway, od wczoraj w serwisie są dane finansowe z III kwartału.
Zobacz na wskaźniki, spółka jest droga. Może ktoś potrafi podać wyraźny powód, dla którego jest jedną z droższych w sektorze:
www.stockwatch.pl/Stocks/Secto...
Do tego ma słabowity rating, jako jedna z niewielu. A konkurencji jest tak dużo, że można wybierać, przebierać.

To co ja mam do powiedzenia na temat wyników, to że mimo wszystko powoli rośnie i poprawia zyskowność. Jest jednocześnie potężnie zadłużona i ten poziom ciągle wzrasta. Czy jest miejsce na rozwój dla firmy, która już teraz wykręca ponad 3 mld zł przychodów w ujęciu dwunastomiesięcznym? Jest trochę za duża, także do analizy, bo splątują się tam działalności różnych spółek grupy.

Tyle ogólnie. Jak coś widzisz konkretnego to pisz.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Wysłane: 31 października 2008 20:05:57 przy kursie: 62,50 zł
Widzę, że Ty w przeciwieństwie do mojej osoby masz inne zapatrywanie na rynek. Mnie interesują takie miejsca w których widzę miejsce do zagospodarowania. To dla mnie takie branże jak infrastruktura drogowa, energetyka, kolejnictwo... Jest ogrom spraw do załatwienia. BDX jest przedstawicielem pierwszej. Tak właśnie głównie buduje drogi, a nie mieszkania. Raczej już hale przemysłowe, lotniska itd.. Oczywiście mieszkania też natomiast nie jest to main stream. Jakie mamy drogi wszyscy wiemy... Czy już wszyscy zapomnieli ile ma być autostrad na to wydarzenie? BDX startował w wielu przetargach GDDKiA i lwią część wygrał. Na wiele z nich podpisane są kontrakty. Odsyłam w tym miejscu nawet do raportu. Potem wygrał jeszcze przetarg na A1. Dużą część finansuje UE, dlatego nie martwiłabym się o środki. Jako że partnerem jest GDKIA i ma ona połacie niewykorzystanych środków nie widzę problemów z płatnościami, tak samo jak z zamówieniami. I to jest najważniejsze w kwestii spodziewanego spowolnienia gospodarczego. Ucierpi budowlanka mieszkaniowa, deweloperka, ale drogi? I cały smaczek sytuacji.... BDX od dość dawna miał problemy z rentownością. Najczęściej s-ka podpisuje kontrakty których wykonywalność to są lata. Umoczyli sporo na złych kalkulacjach niektórych projektów z TERminalem2 na okęciu w sztandarze. Teraz nauczeni jak sądzę możliwościami kontrakty podpisali z zapasem... W okresie spowolnienia spodziewam się spadku cen materiałów budowlanych, kosztu transportu, siły roboczej i łatwiejszego(tańszego) jej pozyskiwania. To powinno zaowocowac znaczną poprawą rentowności. Tak moje kobiece oczy to widzą. Wskaźnikowo może i nie jest tania, ja natomiast widzę do tego uzasadnienie

dariusz72
Wpisów: 94
Wysłane: 31 października 2008 20:44:32 przy kursie: 62,50 zł
A jak wg Ciebie wypada BDX w porównaniu z MSW?To też spółka działająca w sektorze budownictwa infrastrukturalnego.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Wysłane: 2 listopada 2008 09:17:48 przy kursie: 62,50 zł
Tak, to też spółka z branży, podobnie jak STX, Skanska itd...
Wskaźnikow MSW jest tańszy na pozór. W dużej częśći w BDX jest już w cenie budowa odcinak A1. MSW ma większą rentowność od dość dawna, zbliżone przychody czyli pisząc wprost do tej pory był lepiej zarządzany. Jest mniejszy przez co łatwiej mu się rozwijać. Nie bylo też w przypadku MSW większych wpadek. Wyceny spółek uważam za adekwatne na tą chwilę. Natomiast to na co należy zwrócić uwagę to stale powiększająca się rentowność BDX.

dariusz72
Wysłane: 2 listopada 2008 16:06:30 przy kursie: 62,50 zł
Fajnie wszystko teresa opisałeś i tu i tam,niemniej pozostaje pytanie czy inwestycje w infrastrukture Euro 2012 i zyski przyszłych i obecnych beneficjentów dużych kontraktów rynek już nie zdyskontował w trakcie zeszłorocznej hossy?BDX "chodził"coś ok.100zł,czy rynek zobaczy te poziomy cenowe na spółkach budowlanych w ciągu najbliższych kilku lat,ciężko przewidzieć.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Wysłane: 2 listopada 2008 17:57:42 przy kursie: 62,50 zł
dariusz72 napisał(a):
Fajnie wszystko teresa opisałeś i tu i tam,niemniej pozostaje pytanie czy inwestycje w infrastrukture Euro 2012 i zyski przyszłych i obecnych beneficjentów dużych kontraktów rynek już nie zdyskontował w trakcie zeszłorocznej hossy?BDX "chodził"coś ok.100zł,czy rynek zobaczy te poziomy cenowe na spółkach budowlanych w ciągu najbliższych kilku lat,ciężko przewidzieć.

Widzisz Darek, wtedy rynek dyskontował wszystko... Slepy tłum, łącznie ze mną pakował kasą w rynek bo rosło. Między 2004-2007 trzeba było się postarać by nie zarobić. Wtedy była dyskontowana hossa nie spółka i perspektywy. Teraz nadchodzi czas wedle mojej opinii żeby wybrać z tortu te kawałki co są najsmaczniejsze. Teraz jest czas na szukanie perspektyw. Nie wiem ile potrwa bessa, może pół roku, może rok, a może już mamy hossę. Natomiast wzrosty zanim ruszy cały rynek i ceny bankrutów też będą rosnąć, powinny się zacząć od w miarę mocnych fundamentalnie walorów, perspektywicznych i mocno przecenionych. do tej grupy zaliczam cały sektor budowniczo-drogowy. Prawdopodobnie wiele walorów do swoich wycen będzie wracało latami... Niektóre zaś pewnie szczyty przy hossie pobiją. Jeśli nawet do takich wartości nie dojdą nic nie szkodzi na przeszkodzie, aby i tak zarobić. W gorszej sytuacji są osoby posiadające walory od dłuższego czasu, ale przetrzymanie przez okres bessy papierów daje dużą naukę... Ja mam naturę techniczną, ale fundamenty są ważne tak samo. Teraz to wiem. Wzrosty i spadki biorą się z fundamentów i emocji, natomiast kontrolowac to co się dzieje jest dla mnie prościej technicznie. Pytasz czy nie były zkonsumowane... Były, tyle że na każdym papierze tak, że damy papier wygra prawie wszystko. Teraz wyceny są takie, że spółki prawdopodobnie poupadają i powoli nadchodzi czas zakupów.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Wysłane: 2 listopada 2008 18:34:44 przy kursie: 62,50 zł
dariusz72 napisał(a):

Widzisz Darek, wtedy rynek dyskontował wszystko... Slepy tłum, łącznie ze mną pakował kasą w rynek bo rosło. Między 2004-2007 trzeba było się postarać by nie zarobić. Wtedy była dyskontowana hossa nie spółka i perspektywy. Teraz nadchodzi czas wedle mojej opinii żeby wybrać z tortu te kawałki co są najsmaczniejsze. Teraz jest czas na szukanie perspektyw. Nie wiem ile potrwa bessa, może pół roku, może rok, a może już mamy hossę. Natomiast wzrosty zanim ruszy cały rynek i ceny bankrutów też będą rosnąć, powinny się zacząć od w miarę mocnych fundamentalnie walorów, perspektywicznych i mocno przecenionych. do tej grupy zaliczam cały sektor budowniczo-drogowy. Prawdopodobnie wiele walorów do swoich wycen będzie wracało latami... Niektóre zaś pewnie szczyty przy hossie pobiją. Jeśli nawet do takich wartości nie dojdą nic nie szkodzi na przeszkodzie, aby i tak zarobić. W gorszej sytuacji są osoby posiadające walory od dłuższego czasu, ale przetrzymanie przez okres bessy papierów daje dużą naukę... Ja mam naturę techniczną, ale fundamenty są ważne tak samo. Teraz to wiem. Wzrosty i spadki biorą się z fundamentów i emocji, natomiast kontrolowac to co się dzieje jest dla mnie prościej technicznie. Pytasz czy nie były zkonsumowane... Były, tyle że na każdym papierze tak, że damy papier wygra prawie wszystko. Teraz wyceny są takie, że spółki prawdopodobnie poupadają i powoli nadchodzi czas zakupów.

dariusz72
Wysłane: 2 listopada 2008 18:49:48 przy kursie: 62,50 zł
Ja do budowlanki podchodzę sceptycznie,mam trochę MSW,ELB,TRK,PBG,może z 5-6% wartości portfela.Na tle zachodnich konkurentów nasze spółki nie są tanie,jeżeli giełda dyskontuje przyszłość to moim zdaniem ta przyszłość w przypadku budowlanki została już wliczona w ceny rok temu.Nie przeczę,że kursy nie urosną tylko,że wtedy znów będą balony.Nie wiem czy ciekawszym obiektem inwestycji przynajmniej średnioterminowej nie będą wybrane spółki developerskie,tu wyceny zjechały ma maxa a zyski niekoniecznie.

shrek81
Wpisów: 34
Wysłane: 9 kwietnia 2009 18:59:22 przy kursie: 67,40 zł
niby takie dobre wiadomosci o wygraniuprzetargu a idzie w dol Think zobaczymy jak bedzie po swietach

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Wysłane: 5 maja 2009 19:44:27 przy kursie: 74,50 zł
Budimex idzie bardzo równo z wynikami (w ujęciu złotówkowym), a w I kwartale wygenerował potężną marżę. Ale jednocześnie nie wydaje mi się, żeby ruszyły nowe kontrakty, bo zapasy są na tym samym poziomie co na koniec roku. Ważne, że to co robi jest ładnie rentowne, jednak nie wolno zapominać o dużym zadłużeniu ok. 72%. Duże zmiany w jego strukturze: spłata ponad 100 mln kredytów długoterminowych, zaciągnięcie 25 mln kredytów krótkoterminowych oraz spora spłata zobowiązań handlowych. I po tym wszystkim ciągle ponad 500 mln zł gotówki w kasie. Wycena rynkowa trochę nazbyt optymistyczna, co jednak nie dziwi przy tak zyskownej maszynerii z dobrymi perspektywami.
Edytowany: 5 maja 2009 19:45

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Wysłane: 6 maja 2009 11:42:01 przy kursie: 75,30 zł
WatchDog napisał(a):
Wycena rynkowa trochę nazbyt optymistyczna, co jednak nie dziwi przy tak zyskownej maszynerii z dobrymi perspektywami.

Niestety wszystkie wyceny prezentowane w SW patrzą w tył. Rynek zaś patrzy w przód. Bdx ma taki portfel zamówień iż te wyniki będą powtarzalene minimum przez 2 lata... Za 2 lata będzie po kryzysie i pojawią się nowe kontrakty. To spółka będąca głównym beneficjentem przetargów GDDKiA. Mnie wycena nie dziwi. Powiedziałbym iż aktualnie, biorąc pod uwagę segment deweloperski jest wyceniana adekwatnie do przyszłości.

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Wysłane: 6 maja 2009 12:59:42 przy kursie: 75,30 zł
Wszystkie wyniki patrzą w tył... A masz pomysł na zautomatyzowanie sprawozdań pro-forma? Wtedy byśmy mogli patrzeć w przód. Ja mam jakieś tam pomysły, ale odstrasza mnie ogromna niedokładność wszelkich estymacji, które można zrobić automatycznie.

666
Wpisów: 321
Wysłane: 6 maja 2009 15:05:53 przy kursie: 75,30 zł
anty_teresa napisał(a):
WatchDog napisał(a):
Wycena rynkowa trochę nazbyt optymistyczna, co jednak nie dziwi przy tak zyskownej maszynerii z dobrymi perspektywami.

Niestety wszystkie wyceny prezentowane w SW patrzą w tył. Rynek zaś patrzy w przód. Bdx ma taki portfel zamówień iż te wyniki będą powtarzalene minimum przez 2 lata... Za 2 lata będzie po kryzysie i pojawią się nowe kontrakty. To spółka będąca głównym beneficjentem przetargów GDDKiA. Mnie wycena nie dziwi. Powiedziałbym iż aktualnie, biorąc pod uwagę segment deweloperski jest wyceniana adekwatnie do przyszłości.

Z tą przyszłością to różnie bywa. Bo jeżeli za kilka lat będzie silna hossa, a średnia rynkowa wskaźników podskoczy kilkukrotnie, to wtedy nawet "stan na dzisiaj" będzie wyceniany o wiele wyżej vide średnie c/wk i c/z w szczycie hoosy i bessy.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Wysłane: 6 maja 2009 16:18:16 przy kursie: 75,30 zł
WatchDog napisał(a):
Wszystkie wyniki patrzą w tył... A masz pomysł na zautomatyzowanie sprawozdań pro-forma? Wtedy byśmy mogli patrzeć w przód. Ja mam jakieś tam pomysły, ale odstrasza mnie ogromna niedokładność wszelkich estymacji, które można zrobić automatycznie.

WD, nie chciałem dezawuować SW i wycen tu prezentowanych... 3some Z tymi wycenami jest problem, bo zakładają powtarzalność wyników. A jeśli już jakoś można estymować to robi się to liniowo. A czy zyski rosną liniowo? Jeden kontrakt potrafi zmienić całą perspektywę dla spółki. Nie da się określić chyba dokładnie backloqu. Obowiązek informacyjny jest od10% wzwyż...
Pomysłu nie mam... Prognozy oczywiście mają rozstrzał straszny... Nie wiadomo jaka będzie koniunktura, kursy walut itd... Z wyników można coś powiedzieć o kompetencjach zarządu. Tu się nauczyli na okęciu jak należy podpisywać kontrakty i śmieci już nie biorą. Było źle, ale wyłażą na prostą.

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Wysłane: 6 maja 2009 16:39:24 przy kursie: 75,30 zł
Tak, to jest istotny problem, a rzecz w tym, że im lepsze założenia, tym lepszy wynik się otrzymuje.
W żadnym jednak wyniku nie ma zdarzeń losowych, no bo cała ich natura w tym, że z góry nie wiemy co się zdarzy. Ja to zaadresowałem w ten sposób, że robię tych wycen dwanaście (jeśli się da) i mamy rozrzut wartości, w ramach których można pewnie odnaleźć wartość spółki. Która, jak też wiemy, nie jest liczbą, tylko opinią, a wyrazem jej nietrwałości są zmiany kursów ;) Tak więc jesteśmy w punkcie wyjścia: nic nie wiadomo. Można mieć tylko zaufanie do zarządu spółki X, Y czy Z, że dobrze działa i nie kradnie... Wtedy w długim terminie "powinno być dobrze".

Ubogi
Wpisów: 1
Wysłane: 7 sierpnia 2009 19:48:50 przy kursie: 68,50 zł
Witam wszystkich pięknie.
Czy nie macie wrażenia, że ostatnio mamy jakiś wzmożony ruch na tym walorze? Wcześniej (od publikacji wstępnych wyników za II kw.) było kilka pozytywnych komunikatów z tej spółki prawie zupełnie zignorowanych przez inwestorów. Kilka ostatnich dni to znaczący wzrost obrotów. Ja wiem, że "nie ma zmowy cenowej" ale kiedy widzę, że identyczne kilkutysieczne pakiety akcji sprzedawane są dwukrotnie po tej samej cenie to nie tylko z przyczyny mojego niewielkiego stażu na giełdzie zaczynam się trochę czuć jak leszczyk w jednym stawie z grubymi rybami. Mógłby ktoś ze starych wyjadaczy giełdowych skomentować to co dzieje się z Budimexem od początku lipca? Jeśli nie ma co komentować to zawsze można napisać "oj leszczu, leszczu...." ;)

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Wysłane: 7 sierpnia 2009 21:08:13 przy kursie: 68,50 zł
Ubogi napisał(a):
Witam wszystkich pięknie.
Czy nie macie wrażenia, że ostatnio mamy jakiś wzmożony ruch na tym walorze? Wcześniej (od publikacji wstępnych wyników za II kw.) było kilka pozytywnych komunikatów z tej spółki prawie zupełnie zignorowanych przez inwestorów. Kilka ostatnich dni to znaczący wzrost obrotów. Ja wiem, że "nie ma zmowy cenowej" ale kiedy widzę, że identyczne kilkutysieczne pakiety akcji sprzedawane są dwukrotnie po tej samej cenie to nie tylko z przyczyny mojego niewielkiego stażu na giełdzie zaczynam się trochę czuć jak leszczyk w jednym stawie z grubymi rybami. Mógłby ktoś ze starych wyjadaczy giełdowych skomentować to co dzieje się z Budimexem od początku lipca? Jeśli nie ma co komentować to zawsze można napisać "oj leszczu, leszczu...." ;)

Bo na tej spółce możesz się tak poczuć. Budyń to spółka w której akcjonariat stanowią grube portfele, w większości inwestorzy instytucjonalni. Często wychodzi do umówionych transakcji pomiędzy funduszami. Niestety takie duże zlecenia jednorazowe aby mieć pełnię obrazu należałoby wyodrębnić z volumenu. W zeszłym tygodniu zostało ustanowione nowe maximum w cenach zamknięcia. Kurs znajduje się obecnie w połowie 3 miesięcznej konsolidacji. Tu mamy do czynienia z 2 czynnikami fundamentalnymi. Po pierwsze jest obawa o portfel zamówień. Wśród dużych firm europejskich znacznie zwiększyła się konkurencja. Zauważ ile zachodnich podmiotów staje do naszych przetargów infrastrukturalnych. Krajowe też muszą gdzieś się zmieścić. W momencie zastoju w budownictwie mieszkaniowym i kubaturowym tort jest mniejszy i jest obawa o marże. Budyń dostał parę lat temu nauczkę iż nie warto brać wszystkiego jak leci vide Terminal II i inne stare nierentowne kontrakty. Drugi czynnik to już posiadany portfel zamówień. Trochę sytuacja trzyma spółkę w ryzach. Nie jest wyceniana tanio, ale na to zasługuje. Aby kurs zaczął rosnąć muszą pojawić się lepsze dane makro z rynku mieszkaniowego. Tu budyń też ma niemały udział.

tumpli
Wpisów: 113
Wysłane: 27 sierpnia 2009 15:46:38 przy kursie: 72,10 zł
Tere fere. Jak to mówią- historia uczy jednego- że jeszcze nikogo niczego nie nauczyła.
Polecam przejrzenie ofert złożonych w Bydgoszczy na budowę bloku operacyjnego szpitala klinicznego. Budyń tańszy o 10% proc od następnego w kolejce a o 50% od najdroższego Hochtiwefu. Nawiasem mówiąc to właśnie taka cena gwarantowała należytą jakość w tym zadaniu wg. specjalistów. Budyń ma zatem najlepszą ofertę (nie ma jeszcze wyniku- oferta na 60 mln brutto) ale jeśli ją utrzyma to w aspekcie znowu coraz droższej obecnie siły roboczej moim zdaniem nie wiadomo do końca, czy to dobrze.

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Wysłane: 27 sierpnia 2009 16:02:01 przy kursie: 72,10 zł
Hm, podoooobno - info od osoby, która reprezentowała klienta zamawiającego w BDX budynek pod klucz - to dla nich typowe: wbić się w przetarg z ceną poniżej kosztów, a potem ją podwyższać w trakcie realizacji. Jak mają dobrą umowę i sprawnych prawników, a do tego umieją zaaresztować budynek w razie sporu, to marża jest potem z "pozostałych przychodów operacyjnych" czy czegoś takiego.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7