pixelg
BUDIMEX - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7 8

BUDIMEX [BDX]

AKTUALNY KURS: 224,50 zł (+1,35%) 07-07-2020 13:38
tumpli
Dołączył: 2009-06-01
Wpisów: 113
Wysłane: 27 sierpnia 2009 19:46:48 przy kursie: 72,10 zł
Zapewniam Cię, że tutaj to nie przejdzie. Znam innego wykonawcę dla tego inwestora... Do tej pory nie dostał ostatniej transzy płatności bo był niegrzeczny ;)
Wiem też, że wyceny kilku kluczowych podwykonawców technologii musieli pomnożyć razy jakieś 0,7 żeby wyjść na tą cenę ofertową. Jednak tutaj na technologii medycznej oszczędzić się nie da. Zatem patrzmy, czekajmy i uczmy się :-P

tumpli
Dołączył: 2009-06-01
Wpisów: 113
Wysłane: 28 sierpnia 2009 13:20:45 przy kursie: 74,00 zł
Nie jest to typowe tylko dla BDX tylko dla całej branży. Zasada jest taka: startujemy a martwimy się jak wygramy a tak właściwie jak zaczniemy prace. Podejście pracowników ofertujących w dużych bodowlankach jest własnie takie.
Poza tym oni muszą zrobić portfel zamówień a co będzie za dwa lata często nie pozostaje w sferze ich zainteresowań. Ostatnio jeden taki fachowiec powiedział mi: "Panie, ja tam nie wiem, gdzie będę pracował za rok nie mówiąc o dwóch więc czym się mam martwić??"
well... tongue3
Edytowany: 28 sierpnia 2009 14:39

Kasia Stefanska
Dołączył: 2009-05-05
Wpisów: 1 243
Wysłane: 28 października 2009 20:07:21 przy kursie: 81,00 zł
Witam serdecznie miłośników sprawozdaniowej prozywave . Niniejszym prezentuję omówienie SF za 3Q2009. Życzę miłej lektury!

W pierwszej kolejności muszę zaznaczyć, że w jednej ze spółek zależnych zmieniono od początku 2009 roku zasady rachunkowości dotyczące rozpoznawania przychodów. Więc poprzedni rok może się nie zgadzać do wcześniejszych analiz. Do tego planowane jest jeszcze połączenie 2 spółek w ramach grupy.

Ale przechodząc do liczb:
Przychody ze sprzedaży w porównaniu do 2q2009 wzrosły o jakieś 10%. W sposób nieznaczny poprawiła się ich rentowność. Za to w porównaniu do 3q2008 wielkość przychodów spadła o 5% ale rentowność się podniosła. Grupa identyfikuje tylko 2 segmenty działalności: budowlanka i deweloperka mieszkaniowa. Oba segmenty zanotowały zyski, jednak deweloperka znacznie niższy niż rok temu.

O przychodach napisane jest niewiele, ponieważ analiza kwartalna przychodów ze sprzedaży trochę mija się z celem dla takiej spółki. Wynika to z jej specyfiki i przyjętych zasad rachunkowości. Przychody ujmuje się dla usług budowlanych zgodnie ze stopniem zaawansowania realizacji tych usług. Czyli zależy to od momentu, w którym rozpoczęła się realizacja projektu i na ile została przewidziana. Dlatego różnice pomiędzy poszczególnymi kwartałami mogą być mniej lub bardziej znaczące. Zasady rachunkowości opisane są dokładnie w rocznym SF.

Aktywa pokazują ciągły wzrost, który widoczny jest przede wszystkim w obrotowych. Bardzo istotą wielkością są aktywa z tytułu podatku odroczonego oraz moja ukochana wartość firmy. O ile wartość firmy od dłuższego czasu jest na stabilnym poziomie, o tyle aktywo podatkowe od dłuższego czasu rośnie. Z samym aktywem jest tak, że żeby można je było uznać musi następować szansa na jego zrealizowanie. Na dzień dzisiejszy wynosi ono 10% przychodów a to jest w mojej ocenie bardzo dużo. Nie chcę się czepiać, że źle wyliczone czy coś ale przy pogarszających się warunkach rynkowych może to być wątpliwe.

Grupa podpisuje coraz to nowe umowy gwarancyjne i kredytowe, które zapewniają jej możliwość realizacji projektów. Wartość kredytów nie przekracza 10% sumy bilansowej, czyli finansowanie jest bardzo bezpieczne. W zobowiązaniach jest taka pozycja „Kwoty należne odbiorcom z tytułu umów o budowę”. To jest rzecz, która w przypadku firmy budowlanej niepokoi. W tej pozycji bowiem wyceniana jest nadwyżka kosztów realizacji projektu budowlanego nad prognozowanymi przychodami, czyli po ludzku strata na kontrakcie budowlanym. Jest to de facto rezerwa na przewidywane w kontrakcie straty. Przy analizie wskaźników można to wziąć pod uwagę i przenieść sobie tę kwotę z zobowiązań krótkoterminowych do rezerw.

W związku z nieudanymi przetargami należałoby spodziewać się znacznych rezerw. Są one w sprawozdaniu opisane (prawie na samym końcu). Nie widziałam tam jednak sprawy związanej z autostradą S8 i potencjalnego zatrzymania przez GDDKiA części wynagrodzenia dla Budimex jako zaliczki na naprawę wad. Dodam tylko, że jest to informacja publiczna z gazety, więc łatwo dostępna. Nie wiem ile jest takich, o których gazety nie piszą albo ja do nich nie dotarłam. Ale to nieładnie, że nie odnieśli się do sprawy w SF.
Druga sprawa jest taka, że w opisie sprawy sądowej dotyczącej warszawskiego lotniska napisali, że kwota roszczeń wnosi dużo ponad 300 miliardów. Ale rezerwy są na zdecydowanie niższą kwotę. Nie jest napisane czemu jest niższa. Nawet jeśli Budimex złożył kontr pozew i sam żąda kasy, to nie jest powód do zaniżania rezerwy.

Przepływy wyglądają prześlicznie – firma generuje tyle gotówki, że pozazdrościć. Największe wynikają z uwolnienia kapitału obrotowego z działalności operacyjnej i z każdym kwartałem ta sytuacja się poprawia. Ujemne przepływy z działalności finansowej wynikają głównie z wypłaconej dywidendy.

Dość ważna informacja zawarta jest w sprawozdaniu. Do pilnych czytelników raportów z pewnością dotarła ale wspomnę raz jeszcze. Budimex złożył niewiążącą ofertę na zakup pozostałych 50% udziałów w Budimex Nieruchomości od drugiego wspólnika.

Spółka jest bardzo duża i stabilna. Ciągle rozpoczyna nowe projekty. Uważam, że jest to dobra inwestycja w długim okresie. Jeśli nie dojdzie do znaczącego zwiększenia ryzyka finansowego działania, to raczej nie ma realnego zagrożenia dla kontynuacji dobrych wyników i wypłat dywidend. Sprawy sądowe będą się pewnie ciągnąć w nieskończoność, więc zagrożenia z ich strony także nie widzę w czasie najbliższym. Sądy mogą jednak kiedyś zasądzić odszkodowania za lotnisko, a wielkość odsetek może się wtedy okazać trudna do udźwignięcia. Wiem wiem, historia pokazuje, że nawet najlepsze i najmniej zadłużone firmy można rozwalić ludzkimi błędami.

Sektor jest dość trudny do analizy właśnie ze względu na utrudnione analizowanie zmienności przychodów. Budimex jest na tyle dużą i silną firmą, że z powodzeniem może konkurować nie tylko w Polsce ale też Europie. I póki co im się to udaje, bo portfel zamówień jest. Na dzień dzisiejszy istnieje ryzyko co do ich opłacalności. C/WK wskazuje jednak na przewartościowanie na tle sektora i faktycznie cena jest wysoka.


limagraf
Dołączył: 2009-09-26
Wpisów: 412
Wysłane: 28 października 2009 20:14:04 przy kursie: 81,00 zł
Druga sprawa jest taka, że w opisie sprawy sądowej dotyczącej warszawskiego lotniska napisali, że kwota roszczeń wnosi dużo ponad 300 miliardów. Ale rezerwy są na zdecydowanie niższą kwotę. Nie jest napisane czemu jest niższa. Nawet jeśli Budimex złożył kontr pozew i sam żąda kasy, to nie jest powód do zaniżania rezerwy.

Czyzby 300 miliardow?????Think
Płyń za rekinem trafisz do ludzi.

Kasia Stefanska
Dołączył: 2009-05-05
Wpisów: 1 243
Wysłane: 29 października 2009 08:57:53 przy kursie: 81,00 zł
Wiesz, polityka tworzenia rezerw na sprawy sądowe jest zawsze w gestii najwyższych decydentów, bo do kwot przywiązuje się tu dużą wagę. Mogą np. mieć opinie prawników, że mają szansę na obniżenie kary i że ta faktycznie uzyskana będzie zdecydowanie niższa. Rezerwę na pełną wartość roszczenia tworzy się przy prawomocnym wyroku sądowym. WE innych wypadkach prawnicy zawsze widzą pole do działania i sugerują niższe.

limagraf
Dołączył: 2009-09-26
Wpisów: 412
Wysłane: 29 października 2009 09:30:28 przy kursie: 82,90 zł
Dzieki za wyjasnienie. Ja porownywalem sytuacje naszego panstwa, kiedy oni mowia o dziurze budzetowej w wysokosci 30 miliardow to jest placz i lament a tu jest 10 razy tyle. No nic takie sa zasady.
Pozdr
Płyń za rekinem trafisz do ludzi.

tumpli
Dołączył: 2009-06-01
Wpisów: 113
Wysłane: 5 listopada 2009 09:19:30 przy kursie: 79,00 zł
cóż. 300 mld. Nikt się nie pomylił x 1000 ? ;)
poza tym:
www.parkiet.com/artykul/25,865...

songe-creux
Dołączył: 2009-02-11
Wpisów: 180
Wysłane: 28 listopada 2009 13:10:38 przy kursie: 79,80 zł
Obejrzalem rozmowe z analitykiem Espirito Santo Investment w Tvncnbc (z 26 listopada, tytul „Prognozy dla budowlanki”). Mowil miedzy innymi o Budimexie. Cytuje: „Jesli chodzi o wskazniki finansowe, patrzymy przede wszystkim na C/Z i EV/EBIT. C/Z dla sektora jest okolo 14, BUDIMEX ma okolo 13, natomiast EV/EBIT jest okolo 9, a BDX ma okolo 8”. Skad te rozbieznosci ze wskaznikami ze Stockwatch (zwlaszcza dla EV/EBIT)? Czy mozna te wskazniki wyliczac dla roznych okresow czasu?
Edytowany: 28 listopada 2009 13:13

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Grupa: Bus Driver
Dołączył: 2008-07-25
Wpisów: 8 562
Wysłane: 28 listopada 2009 13:41:34 przy kursie: 79,80 zł
Słuchaj, to jest przecież wszystko z sufitu. Analityk mówił o wskaźnikach prognozowanych, tak jak na przykład w tym raporcie:
www.millenet.pl/images/PL/budi...
Tymczasem dane osiągnięte wyglądają tak:
EV=2 mld (kapitalizacja) + 2,2 mld (zobowiązania) - 0,9 mld (gotówka)=3,3 mld zł
EBIT=155 mln zł
Jedno dzielone przez drugie daje ponad 20, czy się to komuś podoba czy nie.
Zresztą konkurencja też potwierdza:
notowania.pb.pl/instrument/PLB...

Jest tu jedno konserwatywne założenie, tj. do EV bierzemy cały dług, a nie tylko odsetkowy. Z różnych przyczyn, po pierwsze śledzenie zmian kredytów i obligacji jest mocno czasochłonne, ale po drugie dług nieodsetkowy też się może okazać odsetkowy, zaś z punktu widzenia inwestora strategicznego, kupując spółkę bierze on na siebie wszystkie zobowiązania, a nie tylko część.

Mam nadzieję, że ten przykład pokazuje, jak bardzo dowolne są wyceny biur maklerskich. Nie raz była o tym mowa. Odpowiednio dobierając założenia i ruszając wskaźnikami, mogą otrzymać to co chcą. Jakim prawem na przykład przyjęli (w powyższym PDFie) betę równą 1, skoro dla Budimeksu jest ona 0,40.

songe-creux
Dołączył: 2009-02-11
Wpisów: 180
Wysłane: 28 listopada 2009 15:58:06 przy kursie: 79,80 zł
Dzieki bardzo za szczegolowe wyjasnieniethumbright
Edytowany: 28 listopada 2009 15:58


anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 129
Wysłane: 14 grudnia 2009 08:58:07 przy kursie: 73,30 zł
22 stycznie 2010 czyli za troszkę ponad miesiąc autostrada Południe powinna przedstawić umowy na pełne finansowanie budowy A1 - Stryków - Pyrzowice, której wartość szacowana jest na 1.7 mld EUR. BDX ma 5% w spółce i ma gwarancje budowy. Zarządzać będzie Cintra, a zbudują razem z Ferrovialem. umowa jest o tyle ważna, że potencjalnie zwiększy backlog o ponad 50%. To co moim zdaniem najważniejsze to fakt, że prawdopodobnie umowy między AP i BDX były zawierane w czasie kiedy jeszcze nie było wielkij konkurencji wśród spółek budowlanych i powinna być zachowana wysoka rentowność kontraktów.

admiral
Dołączył: 2009-05-06
Wpisów: 112
Wysłane: 12 marca 2010 12:01:55 przy kursie: 87,00 zł
Budimex SA nowy kontrakt Wartość kontraktu: 152.926.525,21 PLN netto

olsen
Dołączył: 2009-12-12
Wpisów: 4
Wysłane: 20 marca 2010 08:40:33 przy kursie: 88,00 zł
Coś dziwnego działo się wczoraj na fixingu Spore zlecenia kupna po bardzo niskiej cenie Czy ktoś to zauważył ?

Kamil Gemra
Dołączył: 2009-12-09
Wpisów: 3 001
Wysłane: 22 marca 2010 09:58:48 przy kursie: 90,00 zł
Zarząd Budimexu proponuje 6,80 zł dywidendy na akcje. Poniżej treść komunikatu z ESPI:

Zarząd Budimeksu SA informuje, że w dniu 22 marca 2010 r. zdecydował zarekomendować Zwyczajnemu Walnemu Zgromadzeniu w 2010 roku podjęcie decyzji o wypłacie dywidendy w wysokości 6,80 zł. (słownie: sześć złotych osiemdziesiąt groszy) brutto, na jedną akcję. Na dywidendę proponuje się przeznaczyć jednostkowy zysk netto za okres od 1 stycznia 2009 roku do 31 grudnia 2009 roku w kwocie 138 030 tysięcy zł (słownie: sto trzydzieści osiem milionów trzydzieści tysięcy złotych), powiększony o kwotę kapitału zapasowego w tej jego części, która została utworzona z zysków lat ubiegłych w wysokości 35 574 666,40 zł. (słownie: trzydzieści pięć milionów pięćset siedemdziesiąt cztery tysiące sześćset sześćdziesiąt sześć złotych i czterdzieści groszy).
Całkowita kwota proponowana na wypłatę dywidendy, w wysokości 173 604 666, 40 zł (słownie: sto siedemdziesiąt trzy miliony sześćset cztery tysiące sześćset sześćdziesiąt sześć złotych i czterdzieści groszy), jest na poziomie skonsolidowanego zysku netto Grupy Budimex za rok 2009, który wynosi 173 658 tysięcy zł. (słownie: sto siedemdziesiąt trzy miliony sześćset pięćdziesiąt osiem tysięcy złotych). Ponadto proponuje się ustalić listę akcjonariuszy uprawnionych do dywidendy za 2009 rok na dzień 7 czerwca 2010 roku (dzień dywidendy), a termin wypłaty dywidendy na dzień 21 czerwca 2010 roku.
Edytowany: 22 marca 2010 09:59

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 129
Wysłane: 22 marca 2010 21:33:18 przy kursie: 90,00 zł
W całym dzisiejszym wysypie raporcików znalazł się też budyń :)
Wyniki są naprawdę smaczne jak potoczna nazwa spółki :) Oczywiście, świat nie jest tylko różowy i w omówieniu także będzie łyżeczka dziegciu, ale o tym później.
Omówienie raportu zacznę od zmian bilansowych na przestrzeni 4Q, i nawet się za to zabrałem, ale w momencie gdy dotarłem do kapitałów własnych stwierdziłem, że dane są niereprezentatywne w związku z przejęciem 50% udziałów w budimexie nieruchomości. Z tego względu jedyne dane porównywalne są za poprzedni rok, bo tylko do tych uzgodniono zmiany. :( Analiza zmian w samym IVQ jest więc bezcelowa. Można więc przeprowadzić analizę za cały rok obrotowy.

Bilans:
Zmiany rok do roku są ujęte na stronie 11 sprawozdania z działalności grupy więc nie będę się powtarzał co o ile itd. Jeśli chodzi o aktywa trwałe to największą pozycję stanowi aktywo z tytułu odroczonego podatku dochodowego, które stanowi prawie 50% wszystkich aktywów trwałych oraz 7% przychodów spółki. W porównaniu do analizy za IIIQ wartość relatywna spadła. Jeśli ktoś nie wie co to takiego, to wyjaśniam że jest to aktywo związane z ujemnymi różnicami przejściowymi, czyli takimi, które spowodują w przyszłości zmniejszenie podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. Jeśli nie ma czego opodatkować to nie ma aktywa..., ale akurat spółce na razie to chyba nie grozi.

Aktywa obrotowe stoją gotówką :). Cash stanowi 30% całej sumy bilansowej i to już po zapłaceniu sowitej dywidendy i kupnie połowy udziałów w budimexie nieruchomości. W kasiorce można się tarzać. Taki poziom gotówki jest niepotrzebny do bieżącej działalności i nie dziwie mniej kompletnie deklaracja wypłacenia całego zysku za 2009 rok w dywidendzie. COE pewnie nie zauważy jak mu z kasy zniknie tylko 170 baniaków :)
Taki poziom cach'u wynika między innymi ze ściągnięcia w ciągu roku 230 baniek należności.

Kapitał własny wzrósł nieporównywalnie(25)w porównaniu do zaraportowanego zysku(170), ale jest to skutkiem wypłacenia sowitej dywidendy w kwocie 150 milionów złotych. Zadłużenie spółki jest duże. Zobowiązania stanowią ponad 80% sumy bilansowej i wynoszą 2,7 mld złotych. Kredyty jednak nie są bardzo duże i sumaryczne wynoszą niecałe 300 milionów. 1,4 mld z kwoty całkowitych zobowiązań stanowią zobowiązania handlowe. Oczywiście pomimo dużego zadłużenia nominalnego odsetki stanowią śladową wartość. Spółka jest z płynna i może na bieżąco regulować zobowiązania.

Budimex działa w dwóch segmentach. Usługach budowlanych oraz deweloperce i różnie raportuje przychody z segmentów. W pierwszym wypadku jest to umowa o usługę budowlaną MSR11 i przychody wykazuje się adekwatnie do poniesionych kosztów. W drugim jest to MSR18, czyli po podpisaniu aktu notarialnego.
Przychody w 2009 roku wyniosły 3,3 mld PLN, z czego prawie 3 przypadły na segment budowlano – montażowy. Zysk na sprzedaży przekroczył 410 baniek co daje rentowność brutto na sprzedaży około 12,5%. W roku poprzednim marża ta wyniosła 11,9.
Zarząd tłumaczy wzrost rentowności selekcjonowaniem przetargów w których uczestniczy spółka, doborem ich pod względem ryzyk. Budyń ma złe doświadczenia pod tym względem. Stare nierentowne kontrakty mocno obciążały wyniki w latach 2006 2007 czego sztandarowym przykładem jest Terminal II. Pewnie jest w tym jakaś zasługa spółki, ale ja osobiście upatrywałem poprawy przede wszystkim w kryzysie... Tak, tak, kontrakty podpisywane w roku 2007 oraz 2008 były kalkulowane przy bardzo wysokich cenach stali i innych materiałów budowlanych. Dzięki kryzysowi ceny tych produktów mocno spadły, a zatem spółka poniosła mniejsze koszty. Dowodem tej tezy są aktualnie rozstrzygane przetargi choćby na budowę dróg. Najniższe oferty opiewają na połowę szacowanych kosztów projektu.

To co pozwoliło wygenerować teraz bardzo ładną marżę, w przyszłości może stanowić kłopot. Kontrakty podpisywane w II połowie roku należą do tej grupy gdzie kalkulacje w przetargach były o wiele wyższe niż podpisane umowy. Przy ożywieniu gospodarczym prawdopodobny jest wzrost cen materiałów i spadek rentowności.

Nadzieje daje struktura przychodów. Ponad 60% pochodzi z budownictwa infrastrukturalnego z drogowym na czele. W tym segmencie są pewne bariery wejścia. Na rynku liczy się tylko paru graczy, a zachodnie podmioty miały w momencie rozstrzygania bardzo niekorzystny kurs walutowy. Konkurencja nie była więc dramatyczna. Gorzej wyglądało to z pewnością w segmencie kubaturowym i mieszkaniowym, ale ze względu na mały udział rentowność nie powinna pogorszyć się istotnie.

Brawa za cięcia kosztów. Ograniczono koszty sprzedaży a także koszty ogólnego zarządu. Pozostała działalność operacyjna przyniosła stratę około 60 baniek, w tym około 25 baniek odpisy aktualizacyjne na należności, 20 na sprawy sądowe, 13 baniek to zawiązanie rezerw na kary umowne. Dodatkowe 20 baniek na wyniku brutto pochodzi z odsetek od posiadanej gotówki.
Spółka zapłaciła w 2009 roku ponad 50 baniek podatku i to jest najlepszym uwiarygodnieniem wyniku brutto.
Działalność operacyjna spółki wygenerowała ogromny cashflow. Wraz z uwolnieniem środków z kapitału obrotowego to ponad miliard złotych. Przepływy inwestycyjne są ujemne na kwotę 376 baniek, ale za coś trzeba było kupić udziały w budimexie nieruchomości. Finansowe też są ujemne, ale chyba inne być nie mogły przy dużym przepływie operacyjnym oraz wypłaconej duuuuużej dywidendzie.

W poprzednim kwartale mocno się nasi towarzysze zamartwiali kwotami o jakie się sądzi spółka. Podstawowym i największym sporem jest postępowanie w sprawie Terminali II. Obecnie mamy raport roczny i jest jasno napisane, że całkowita kwota wynikająca z toczących się spraw sądowych wynosi 224 miliony złotych, a więc o jeden rząd wielkość mniej w stosunku do kwoty dyskutowanej przed paroma miesiącami. To roczny zysk, ale mało prawdopodobne jest aby wszystkie sprawy potoczyły się przeciwnie do interesu spółki. Można mieć nawet nieco optymistyczne podejście co do sporu z PLL. Pewne wyroki już zapadały, choć jak to normalnie bywa są nieprawomocne i druga strona się od nich odwołuje.
Pozycje pozabilansowe stanowią kwotę netto około miliarda złotych. Są to głównie gwarancje i poręczenia.

Zarząd jakby dostrzega pewne problemy i szanse przed jakimi stoi spółka. W raporcie mówi się o przyszłych dużych inwestycjach w energetyce oraz kolejnictwie. Duży strumień pieniędzy unijnych płynący na drogi pewnie się kiedyś skończy. Rośnie przede wszystkim w tym segmencie konkurencja. Budyń chce uczestniczyć w realizacjach projektów z dwóch wyżej wymienionych segmentów, ale jest jeden problem. Czy nie jest przypadkiem za późno? Do tej pory nie widać w przychodach takich segmentów. Nie ma więc ani wiedzy, ani doświadczenia. Partycypować w rynku można więc w zasadzie tylko przez przejęcia. Na rozwijanie segmentów jest za późno. Teraz wydaje się całkiem dobry okres na przejęcie podmiotu z branży energetycznej czy kolejowej. Gotówka jest, kredytów nie ma więc nic nie stoi na przeszkodzie, o ile poważnie traktować słowa płynące z zarządu. Martwi też nieco zmiana prezesa. Człowiek, który firmował i był jednym z autorów dobrego okresu dla spółki odszedł. Nowy prezes dopiero musi udowodnić, że jest tak samo skuteczny. Na szczęście zna firmę, bo zasiadał do tej pory w RN.

Spółka nie da ponadprzeciętnych zysków ze zmiany ceny. Wyceniana jest dość wysoko:
www.stockwatch.pl/gpw/budimex,...
Może natomiast stanowić ciekawą alternatywę dla lokat i obligacji. Jest gotówka, nie ma długu, są kontrakty i widoki na przyszłość, a przede wszystkim dywidenda większa niż z lokat czy obligacji.

Powyższa treść przez 30 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

Kamil Gemra
Dołączył: 2009-12-09
Wpisów: 3 001
Wysłane: 24 marca 2010 12:41:45 przy kursie: 94,20 zł
Kilka kresek dla Budimexu:


kliknij, aby powiększyć


Papier znajduje się w bardzo silnym trendzie wzrostowym. Nachylenie kolejnych krótkoterminowych linii trendu jest coraz większe. Wydaje się, że notowania potrzebują chwili wytchnienia. Nie jest zatem wykluczony ruch korekcyjny w najbliższym czasie. Dodatkowo może na to wskazywać RSI, który znajduje się w poziomach wykupienia. Warto spojrzeć również na MACD, który wygenerował 12 lutego sygnał kupna. Do tej pory oscylator ten wskazuje na możliwość dalszych wzrostów. Widać, że oba oscylatory pokazują odmienne sygnały. Osobiście uważam, że lekki ruch korekcyjny jest bardziej prawdopodobny niż dalsze silne zwyżki.
Papier nie reaguje na formacje świecowe w ostatnich tygodniach. Wystarczy wspomnieć o młotach, które się pojawiały. Są to formacje wskazujące na spadki. W przypadku Budimexu było odwrotnie, papier dalej rósł.
Poziomem oporu jest 85 zł w przypadku spadków. Górnym ograniczeniem będzie zapewne okrągłe 100 zł.

Kamil Gemra
Dołączył: 2009-12-09
Wpisów: 3 001
Wysłane: 2 kwietnia 2010 21:48:07
Poniżej zamieszczam wykres porównujący notowania Budimexu z danymi makro w ciągu ostatnich pięciu lat. Póki co wybrałem Budimex, ale takie porównanie można przeprowadzić z każdą ze spółek budowlanych. Jeszcze nie sprawdzałem jak to wygląda z innymi firmami.


kliknij, aby powiększyć


Najpierw objaśnienia danych:

Produkcja budowlano montażowa jest indeksem mierzącym comiesięczne zmiany wartości produkcji budowlano-montażowej zrealizowanej przez jednostki budowlane zatrudniające co najmniej 10 osób. Dane publikowane przez GUS. Na wykresie wartość ogółem.

Wskaźnik koniunktury w budownictwie powstaje na podstawie ankiet przeprowadzanych przez GUS wśród 100 przedsiębiorstw. Odzwierciedla on nastoje panujące wśród przedsiębiorców oraz ich opinie o sytuacji gospodarczej w kraju i spodziewanej kondycji w przyszłości. Przyjmuje wartości od –100 do 100 pkt., jako różnica między optymistami i pesymistami (głosów neutralnych się nie wlicza).

Według mnie ciężko tutaj o jednoznaczne zależności. W ostatnich kilkunastu miesiącach zarówno produkcja przemysłowa jak i wskaźnik koniunktury znajdują się poniżej zera. Natomiast kurs Budimexu szybko rośnie. Z pewnością jest to związane z nadziejami na szybsza zdecydowaną poprawę w budowlance. Natomiast podczas szczytu w ubiegłej hossie produkcja i wskaźnik koniunktury wyraźnie spadały a kurs Budimexu był na rekordowych poziomach. Oczywiście później nastąpił ich wzrost co było spowodowane Euro 2012.

Interesująco wygląda wskaźnik koniunktury. Może on być traktowany jako swego rodzaju wyprzedzenie wartości produkcji budowlano-montażowej. Dzięki jego wartościom można się zorientować jakie są nastroje wśród przedsiębiorców, a to bezpośrednio przekłada się później na produkcję.


anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 129
Wysłane: 28 kwietnia 2010 13:41:51 przy kursie: 98,50 zł
Omówienie wyników za I kwartał 2010 roku grupy kapitałowej Budimex

W związku z sezonowością wyników spółek budowlanych omówienie sprawozdania zaczną klasycznie od porównania wyników finansowych grupy w stosunku do I kwartału 2009 roku.
Jak należało się spodziewać przychody grupy ze względu na srogą i długą zimę spadły. W roku ubiegłym Budimex zaraportował 681 milionów przychodów, a obecnie 577 co stanowi spadek o 15%. Wyróżniane przez spółkę segmenty działalności radziły sobie zupełnie różnie.

Przychody w segmencie budowlanym spadły z zanotowanego przed rokiem poziomu 580 milionów o 37%. W tym samym czasie wedle danych GUSu przychody w sektorze produkcji budowlano-montażowej obniżyły się jedynie o 15%:
www.stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/g...
Wyniki spółki wyglądają więc na tle sektora w segmencie budowlanym prezentują się słabo. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest z prawdopodobnie gałąź drogowa spółki. O ile w budownictwie ogólnym, energetycznym czy kubaturowym da się prowadzić prace budowlane wewnątrz budynków po wylaniu stropów, to w segmencie drogowy prace niemal zamierają. Ze względu na rekordowy backlog spółki na koniec poprzedniego kwartału nie upatrywałbym w spadku przychodów segmentu innych przyczyn poza klimatycznymi.

Co jest miłą niespodzianką przychody w segmencie deweloperskim. Wzrost przychodów o 84% w stosunku do I kwartału roku 2009 wygląda wręcz imponująco. Poprawa w branży o której się słyszy nie jest więc tylko pobożnym życzeniem. Na tle spadku oddanych mieszkań do użytku o 18% w ujęciu rok do roku wyniki wyglądają imponująco
www.stat.gov.pl/gus/5840_906_P...

Koszty własne sprzedaży spadły zdecydowanie mniej od przychodów grupy, co zaowocowało spadkiem rentowności brutto na sprzedaży 22 do 15%. Prawdopodobną przyczyną takiego stanu jest wzrost cen materiałów budowlanych, ale także spadek cen mieszkań w ujęciu rocznym. W związku ze zmianą struktury przychodów, zmienia się także struktura kosztów. Rentowność segmentu budowlanego spadła z 19 do 8%, natomiast segmentu deweloperskiego z 27 do 24%.
Wzrost sprzedaży segmentu deweloperskiego odbył się w zasadzie bez zwiększenia kosztów sprzedaży co wskazuje, że jest po prostu większy popyt na rynku nieruchomości.

Działalność w segmencie budowlanym jest powiązana z ryzykiem walutowym, cen materiałów, stopy procentowej. Spółka ogranicza wpływ ryzyk używając instrumentów pochodnych do zabezpieczania przepływów pieniężnych. Jeśli rozpatrywać rentowność brutto ze sprzedaży segmentu z uwzględnieniem derywatów zabezpieczających, to okaże się, że rentowność taka faktycznie wzrosła o 2 punkty procentowe. Niestety takie rozumowanie jest nieco błędne, bo grupa nie stosuje rachunkowości zabezpieczeń i zmianę wyceny wszystkich instrumentów pochodnych w całości odnosi na wynik finansowy. To powoduje, że zaliczane zyski/straty z tytułu ochrony nie rozliczonych kontraktów budowlanych też są zaliczane w poczet obecnego wyniku.

Rentowność operacyjna segmentu budowlanego w zasadzie pozostała bez zmian ze względu na udział kosztów stałych zarządu oraz sprzedaży i wyniosła około 4%. W segmencie deweloperskim rentowność operacyjna jest znacznie wyższa i wyniosła w raportowanym okresie 18%. Na ogólną rentowność operacyjną wynoszącą 12% nie miały wpływu kwotowo spore operacje w pozostałej działalności operacyjnej. Wielkość przychodów z tytułu kar mniej więcej odpowiada utworzonym na ten sam cel rezerwom.

Sumaryczne koszty sprzedaży udało się zmniejszyć o milion złotych, a koszty zarządu uległy obniżeniu o 3 miliony złotych czyli około 10%.Zysk z działalności operacyjnej wyniósł 68 milionów złotych i był wyższy od zaraportowanego w roku ubiegłym o 30 milionów. W pierwszym kwartale 2009 roku grupa poniosła duże koszty zabezpieczeń.

W I kwartale obecnego roku działalność finansowa jest prawie neutralna, natomiast w roku poprzednim uzyskano z tego rodzaju działalności prawie 13 milionów zysku z tytułu odsetek i dodatnich różnic kursowych. Ostatecznie grupa po uwzględnieniu podatku dochodowego zarobiła ponad 53 miliony złotych.
Kompletne wyniki za pierwszy kwartał obecnego roku znajdują się w monitorze spółki:
www.stockwatch.pl/gpw/budimex,...

Z kasy spółki ubyło 410 milionów złotych, co jest efektem ujemnych na kwotę 395 milionów przepływów z działalności operacyjnej. W pierwszej chwili wartość przeraża, ale uspokojenie przynosi kwota 90 milionów zapłaconego podatku dochodowego. Spółka zapłaciła kaucje i należności na budowę w kwocie prawie 315 milionów złotych, a od swoich zleceniodawców otrzymała tylko 104 miliony gotówki i to jest główną przyczyną ujemnych przepływów z działalności operacyjnej

Niestety nie da się bezpośrednio porównać wyniku obecnie omawianego kwartału w stosunku do kwartału poprzedniego. Grupa w ostatnim kwartale poprzedniego roku dokonała nabycia połowy spółki zależnej i przedstawiła reprezentatywne wyniki tylko dla całego roku. Warto jednak odnotować, że w obecnym kwartale zanotowano na przestrzeni paru ostatnich lat drugi co do wielkości wynik netto. Przejęcie udziałów w Budimeksie Nieruchomości odbyło się więc w dobrym momencie, na progu ożywienia rynku nieruchomości.

Rzeczowe aktywa trwałe zmniejszyły się o niecałe 10 milionów czyli około 10%, co jest wynikiem amortyzacji i sprzedaży drobnej części majątku. Poza tym w aktywach trwałych wiele się nie dzieje. Znacząco spadły aktywa obrotowe. Zapasy zmniejszyły się o ponad 70 milionów. Niestety nie ma not do sprawozdania finansowego, więc można tylko domyślać się, że to wynika ze sprzedaży mieszkań. Należności zmniejszyły się o 100 milionów złotych, za to o 20 wzrosły kwoty należne z tytułu umów o usługę budowlaną. O zmniejszeniu stanu gotówki w kasie wspominałem już przy okazji omawiania przepływów. Suma bilansowa spadła o 550 milionów złotych.

Zmiana kapitału własnego o 9% w ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku jest wynikiem tylko zaraportowanego w okresie zysku. Zobowiązania długoterminowe pozostały praktycznie na nie zmienionych poziomach. Warto wspomnieć, że zawiązano około 13 milionów dodatkowych rezerw na naprawy gwarancyjne.
Zobowiązania krótkoterminowe zmniejszyły się o kwotę 650 milionów złotych, do poziomu 1,6 mld PLN. Największy wpływ na zmniejszenie salda zobowiązań miał fakt zapłacenia 300 milionów złotych podwykonawcom, w dalszej kolejności zmniejszenie stanu zaliczek od zleceniodawców i w końcu uregulowanie zobowiązań podatkowych.

W sprawozdaniu finansowym dużo miejsca poświęca się na omówienie spraw sądowych, ale w omawianym okresie nie zostało wniesione żadne nowe powództwo przeciw grupie, a także nie zapadły rozstrzygnięcia w toczących się sprawach, więc pominę omówienie tego fragmentu. Gwoli ścisłości nadmienię jedynie, że suma wszystkich spornych zobowiązań Budimexu nie przekracza kwoty. 225 milionów złotych. Zainteresowani szczegółami postępowań i zapadłych historycznych nieprawomocnych wyroków szczegóły znajdą w sprawozdaniu finansowym.

Wyniki grupy można uznać za zadowalające. Pomimo spadku przychodów wypracowano duże zyski przy sporej jak na grupę marży netto. Niepokojący jest spadek rentowności w segmencie budowlanym. W bieżącym okresie sprawozdawczym podpisano sporo nowych kontraktów, zwiększając i tak duży portfel zamówień.
Powyższa treść przez 90 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

Verion
Dołączył: 2010-03-15
Wpisów: 290
Wysłane: 29 kwietnia 2010 18:36:02 przy kursie: 98,50 zł
Hmmm Proszę o poprawę jeśli znacząco odbiegam od prawdy.
Gdyby nie strata z tamtego roku wynosząca 69 mln spowodowana kontraktem na waluty, budimex w tym kwartale praktycznie w niczym by nie zabłysnął. Obiecująco wygląda kwota kaucji na budowę , która wzrosła o ponad 400% znaczy to tyle samo , że możemy spodziewać się sporych przychodów z umów ,które zostały podpisane.


anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 129
Wysłane: 29 kwietnia 2010 19:34:58 przy kursie: 98,50 zł
Verion napisał(a):
Hmmm Proszę o poprawę jeśli znacząco odbiegam od prawdy.
Gdyby nie strata z tamtego roku wynosząca 69 mln spowodowana kontraktem na waluty, budimex w tym kwartale praktycznie w niczym by nie zabłysnął. Obiecująco wygląda kwota kaucji na budowę , która wzrosła o ponad 400% znaczy to tyle samo , że możemy spodziewać się sporych przychodów z umów ,które zostały podpisane.

Nie do końca tak...
Zysk z tytułu walut obejmuje zarówno wycenę niezrealizowanych jak też dochód zrealizowanych transakcji. Przy stosowaniu rachunkowości zabezpieczeń z zysku wyjmowana jest wycena. Budimex nie stosuje. Warto pamiętać, że strata na instrumentach została w części zrekompensowana różnicami kursowymi. Aby być bliżej prawdy:
Z tego kwartału odejmujemy 16 baniek - wycena kontraktów
Do kwartału poprzedniego dodajemy 69-36 wycenianych - 7 różnic kursowych.
Bez wyceny wychodzi, że trzeba dodać 24 bańki.
Teraz odjąć 16. Rożnica 40 baniek na poziomie zysku brutto. Minus podatek da ze 32 miliony.
Biorąc pod uwagę zimę wygląda zadowalająco.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7 8

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,369 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +126,83% +25 365,32 zł 45 365,32 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d