Marża bezpieczeństwa powoli wzrasta. - Analiza fundamentalna - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4

Marża bezpieczeństwa powoli wzrasta.

bldn
Wpisów: 211
Wysłane: 8 października 2011 10:53:19
Wyceny spadają, spółki działają, rozwijają się.

Wątek tworzę po to, aby wszyscy ci, którzy jeszcze nie malują różnych dziwnych rzeczy na wykresie, mogli tu głośno pomyśleć.
Tu zaczynają się łowy inwestorów, dzis już powszechnie traktowanych jako niepoważnych. Value-growth investors, do dzieła! ;)

Jakie branże bierzecie pod lupę ? Jakieś ciekawe spółki niedocenione przez rynek ?

Na początek, gdzie szukam ja? Ano tam gdzie spodziewane są masowe bankructwa, branże sie kończą, i nie będzie niczego.

1. Budownictwo

Wig-Budownictwo licząc od swojego szczytu spadł o około 80% i znajduje się na poziomie z przełomu 2004/2005.
P/BV wynosi około 0,8, P/E około 9. Z poprzednimi latami ciężko porównywać (2007/2008 P/E tegoż indeksu wynosiło ponad 40...).
Robi się jednak wskaźnikowo tanio.

Najtańsze spółki pod względem historycznych wyników - PBG, HBP. Sytuacja ciekawa, prezes zaklina, że spadki kursu są oderwane od
rzeczywistej sytuacji firm. PBG posiada ładny portfel zamówień już na 2012 rok, HBP może wg prezesa przekroczyć prognozowany zysk.
Branża cierpi na spadające marże, mają to zmienić kontrakty energetyczne. Jak oceniacie szanse i rzeczywisty wpływ tych kontraktów na wyniki tych firm?

Z drugiej strony najdroższa pod względem P/BV, swoją drogą bardzo ładnie rozwijająca się firma - Budimex.
cytując parkiet: "Budowlana firma zamierzała pojawić się poza granicami Polski w związku z zapowiadanym ograniczeniem inwestycji w naszym kraju.
Miała już nawet wytypowane rynki, którym się przyglądała. - Nie widzimy w tej chwili miejsca na rozwój poza granicami Polski, dlatego skupimy się raczej na dywersyfikacji działalności w kraju.
Zamierzamy rozwijać się m. in. w segmencie budownictwa energetycznego, spalarni śmieci i w zarządzaniu odpadami – mówi Blocher."

Jak widać, konkurencja w walce o kontrakty energetyczne zapowiada się spora. Ma ktoś pojęcie jakie będą możliwe do osiągnięcia marże w tym segmencie ?

Słowa podsumowania, jak przedstawiają się perspektywy branży waszym zdaniem ? Może dopiero firmy wracają do rozsądnych wycen, a zyski osiągane w poprzednich latach pozostaną tylko wspomnieniem?

Na liste obserowanych wrzucam: grupe PBG ( PBG, HBP, Rafako), Budimex

2. Deweloperzy

Kolejna spisana na straty branża. Najtańsze firmy - Orco, Polnord, Gant. Dwie pierwsze odrzucam z definicji. Co z Gantem ?
Zadłużenie, zadłużenie... Nie znam sytuacji firmy dokładnie, wg zarządu kolejny rok ma być udany dla firmy, a z obsługą zadłużenia ma nie być problemu.
Jeżeli ktoś ma wiedzę na temat spółki, chętnie posłucham.

Na liste obserwowanych wrzucam: Gant, LCCorp, JWConstr.

Aktualnie w portfelu: MCI, PHO, PAT

Krótkie podsumowanie w/w inwestycji:
MCI - dobra spółka, wbrew opini tu panującej. Cena robi się interesująca w planach dokupowanie.
PHO - świetna spółka, działająca niestety w branży podlegającej bardzo dużym regulacjom prawnym (duży minus...). Uprzedzający jest aktualnei brak nowych projektów (myślę, że jest to też związane z widoczną reorganizacją przed przejściem na main market)
PAT - nie jest tak jak być miało, dynamika wzrostu, lekko mówiąc nie powala. Prawdopodobnie po pojawieniu się ciekawych wycen na bardziej niedoszacowanych akcjach, redukcja albo całkowita zamiana na co innego.

Jak ktoś ma ochotę porozmwiać o spółkach, które aktualnie posiadam, zapraszam.
Zapraszam również do dzielenia się pomysłami i spostrzeżeniami na temat różnych brańż i firm.

salute
Investment is most prudent when it is most businesslike. Benjamin Graham
Edytowany: 8 października 2011 10:54

sss56
Wpisów: 522
Wysłane: 8 października 2011 13:48:35
W MCI przeszkadza mi częste drukowanie akcji.
PHO mam i wiąże ze spółka duże nadzieje pomimo że stratę na niej mam nieprzyzwoicie dużąblackeye
PAT nigdy się nie przyglądałem.

Aktualnie jestem na etapie poszukiwania perły do mojego portfela, a najlepiej dwóch .
"człowiek jest niewolnikiem swego posiadania..."
"Wszystko jest trudne nim stanie się proste "

bldn
Wysłane: 8 października 2011 14:04:01
hehe, strata na PHO blackeye

w mci chodzi ci o akcje z tytułu programu motywacyjnego ? Wbrew pozorom mci wcale nie jest drukarnią akcji Not talking

sss56
Wysłane: 8 października 2011 14:43:22
trochę akcji przybyło, na początku było 32 mln a jest 62 mln.

A co do PHO to według mnie jest szansa na to że w przyszła bańka będzie właśnie na fotowoltaice. Według mnie branża spełnia sporo warunków koniecznych do powstania bańki. thumbright
Edytowany: 8 października 2011 14:44

bldn
Wysłane: 11 października 2011 16:19:10
widze, że niezbyt popularny temat, moze ktos jeszcze ? Pray
bb86 ? blackeye

bB86
Wpisów: 743
Wysłane: 12 października 2011 18:11:42
Takie tematy nigdy nie będą popularne, ktoś już to kiedyś analizował - inwestorzy fundamentalni o zacięciu kontrariańskim stanowią mniej niż 2% populacji inwestorskiej ;) Zwykle też dość systematycznie się dorabiają i na forach raczej nie uświadczymy mini-Karkosików.. też z czasem zniknę :)

To co się działo w ostatnich tygodniach na budowlance i deweloperach było po prostu cudowne hello1
Jak ktoś potrzebuje sprzedawać po takich cenach, to ja się nie obrażam.
O PBG, HBP czy PND można dyskutować długo, ja się systematycznie wgryzam, a cen w stylu 60zł 11zł czy 0,75 nie mogłem już dalej lekceważyć.
Nie rozumiem bldn czemu PND skreślasz z definicji, wg mnie jest jeszcze ciekawszy po tych cenach od GNTa.
Krauzego się boisz?
Ponadto ciekawy wydaje się Polimex Mostostal, Trakcja Tiltra częściwo też, ale Tiltra na nadchodzące lata nie wydaje mi się aż tak ciekawym aktywem i zespołem.

energetyka.wnp.pl/j-wisniewski...
budownictwo.wnp.pl/infrastrukt...
www.tvncnbc.pl/10267348,0,0,1,...
(pnd: m.in. o 37zł gotówki netto/akcję, planach rozwoju segmentu komercyjnego, no i bardzo kompetentny nowy prezes.. jak templeton chce się wyzerować to niech się wyzerują)

p.s. piszę teraz miniraport o PND, jak skończę, to mogę się podzielić.
www.stockwatch.pl/forum/wpis-n...
• Diehard value investor ;) •
• PND GNT MCI TSG YWL •
Edytowany: 12 października 2011 18:19

bldn
Wysłane: 12 października 2011 19:58:54
wiedziałem, podejscie nie jest popularne, ale że aż tak blackeye. życze jak najlepiej, ale nie znikaj, szkoda wartościowych osob Shhh

Polnord - wlasnie Krauze mnie odrzuca. Jak bedziesz mial ochote sie podzielić małym raportem, to ja zawsze chetnie :)
w PBG i HBP rowniez staram sie wgryzc, ale brak czasu mnie trapi :/. Narazie wiec bez akcji, ale jak powtórzy się promocją, to się zdecyduję.

PHO, lekko niepokojące braki nowych kontraktów...

Rafako, też odjechało. eh.
Edytowany: 12 października 2011 20:02

bB86
Wysłane: 12 października 2011 20:07:56
Ryzyko, że duży akcjonariusz będzie sprzedawać niekoniecznie jest ryzykiem, sam o tym wiesz (vide Templeton, którego sypanie nie ma nic wspólnego z filozofią legendarnego założyciela). To jak bezsensownie wali Templeton pozwala kupować PND, z jeszcze silniejszym bilansem oraz perspektywami od Ganta, po 0,2 C/WK, 0,33 C/wart. likw. oraz coś na kształt C/szacowane Z'2013 gdzieś na poziomie 1-2.
Nie ma tu zatem też ryzyka jakiegoś bezsensownego dodruku. Nowy prezes bardzo łebski. Jak skończę to podeślę raporcik, mam nadzieję do końca tyg.

To jest idealny przykład tzw. "misguided selling".
www.bankier.pl/forum/temat_pol...

p.s. zniknę pewnie koło 30tki dopiero, więc jeszcze parę lat jest :)
• PND GNT MCI TSG YWL •
Edytowany: 12 października 2011 20:20

bldn
Wysłane: 12 października 2011 20:37:17
No ciekawe, rzeczywiscie.
Wygląda zachęcająco.

PS. 30mln na koncie ? thumbright
Edytowany: 12 października 2011 20:39

Marek Aureliusz
Wpisów: 143
Wysłane: 14 października 2011 15:24:38
Ciekawy wątek założyłeś bldnthumbright.
Widzę, że zwoleniików inwestowania w wartość jest "dużo" na tym forum. Moje propozycje to Ekoexport(martwi brak płynności) kolejna spółka to Sadovaya(tu ten sam problem).
Faktycznie inwestowanie w wartość jest teraz w defensywie, ale na giełdzie jest tak, że im coś bardziej jest popularne tym mniej efektywne.
I'm forever blowing bubbles, pretty bubbles in the air
They fly so high, nearly reach the sky
Then like my dreams they fade and die
Fortune's always hiding, I've looked everywhere

bldn
Wysłane: 16 października 2011 14:56:11
Może skrobniesz cos na uzasadnienie ? :)
O ekoexport zawsze cos gdzies słyszałem, ale nigdy nie miałem okazji wgłębić się w strukturę firmy.

Apropo Polnordu, popatrzyłem sobie w ostatnie sprawozdanie, i moje zdziwienie, kapitalizacja firmy jest akutalnie mniejsza o ponad 100mln od wartości samych nieruchomości inwestycyjnych ! Cos pieknego. Nie licząc żadnego upside'u z bieżących projektów, aktywów obrotowych, cash'u mamy jeszcze dyskonto. Dzieki za cynk bb86 Shhh.

Co do raportu, chetnie zagłębię sie więcej w bilans Polnordu, wiec czekam z niecierpliwością;)

bB86
Wysłane: 16 października 2011 15:14:46
Jakos ciagnie mi sie to pisanie i ciagnie... wolno idzie ;/ :P
• PND GNT MCI TSG YWL •

bldn
Wysłane: 16 października 2011 16:04:42
spoko, kilka liczba w tym wypadku mowi samo za siebie ;)

bB86
Wysłane: 16 października 2011 20:37:35
W każdym razie wszystkich value [there's no such thing as value vs growth, but still...]
katol... tfu, fundamentalistów, analizatorów, Grahamistów, którzy ewentualnie się gdzieś czają na wątek zapraszamy!
Jeśli dopniemy do 10 osób to będę pod wrażeniem ;) Tyle gdzieś powinno być jeśli SW ma 500-1000 •aktywnych• użytkowników. Pytanie czy ma?

Wszystkich dla których AT to najwyżej w przedszkolu z 5ciolatkiem się przydaje kolorowymi kredkami i nic poza tym ;] Nie krepowac się :)

@Aureliusz & TheBlackHorse - moze tez sie gdzies czai.. Chetnie bym cos posluchal o Ekoexporcie bo nigdy nie mialem okazji sie przyjrzec ich perspektywom rozwoju jakos doglebniej i potencjalnej konkurencji.
• PND GNT MCI TSG YWL •
Edytowany: 16 października 2011 20:52

sss56
Wysłane: 17 października 2011 08:01:50
co do PND to zdaje się ze kupowali oni kiedyś akcje OILa orientujecie się coś w tej kwestii? Jeżeli tak to jaki wpływ na PND będzie miało bankructwo petrola ?

bB86
Wysłane: 17 października 2011 10:24:38
Nic o tym nie słyszałem i nie widzę akcji OIL w ich raportach, mieli trochę DSS ale z tego wychodzą/wyszli..
• PND GNT MCI TSG YWL •
Edytowany: 17 października 2011 10:25

sss56
Wysłane: 17 października 2011 14:03:14
skoro nie ma w raportach to pewnie nie mają. Czytałem to na jakimś forum oila więc pewnie nie jest to prawda

krishic
Wpisów: 511
Wysłane: 17 października 2011 14:44:18
Spolka zalezna Prokomu (Osiedle Wilanowskie Sp. z o.o.) ma udzialy w Petrolu i moze stad te podejrzenia.
Edytowany: 17 października 2011 14:44

Marek Aureliusz
Wpisów: 143
Wysłane: 17 października 2011 19:42:06
"Analizę" Ekoexportu postaram się napisać do niedzieli (może w piątek).
They fly so high, nearly reach the sky
Then like my dreams they fade and die
Fortune's always hiding, I've looked everywhere

ucofb
Wpisów: 1 131
Wysłane: 18 października 2011 20:11:00
Oj co jak co ale temu wątkowi to ja baaaardzo kibicuję :)

Gant w portfelu, PBG w portfelu.

Stawiam głównie na budowlankę ale raczej taką specjalistyczną typu Atrem czy też spółki związane z budownictwem typu Mercor. Uważam, że jest już bardzo tanio, poza tym tak pomimo fundamentów zawsze patrzę też na bardzo długoterminowe linie wsparcia, które na pbg, gancie, atremie osiągnęliśmy : )

Polnord owszem cholernie tani ale ten Rysiu... dodrukuje znowu coś i będzie, a mówiąc wprost jestem może niepotrzebnie do Polnordu uprzedzony, a raczej do Rysia.

Pozdrawiam : )
"Głos opinii publicznej nie jest substytutem myślenia". W.E. Buffett
Edytowany: 18 października 2011 20:13

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4