pixelg
Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

krishic

krishic

Ostatnie 10 wpisów
Orientuje się ktoś z Was ile miała trwać faza pre-Alpha?

kliknij, aby powiększyć

Tak bardziej na naszym "podwórku" w kwestii popularności autorów:

Andrzej Sapkowski’s books
Average rating: 4.19 · 624,725 ratings · 33,077 reviews

Stanisław Lem’s books
Average rating: 4.03 · 150,852 ratings · 8,338 reviews

ok 4 razy więcej u Sapkowskiego, ale nie wiem ile przybyło po sukcesie gier i produkcji netflixa.

Twórczość Lema została przetłumaczona na 41 języków i sprzedała się w nakładzie 45 mln egzemplarzy. Sapkowski mimo popularności serii gry Wiedźmin i serialu Netflixa chyba jeszcze tego wyniku nie pobił.

Dokładnie, na giełdzie jest notowanych sporo spółek "dywidendowych", jest też sporo spółek "wzrostowych". Jak ktoś lubi przewidywalne, dojrzałe biznesy, to sobie może fajny portfel zbudować. Jak ktoś woli inwestycje w spółki których rosnące fundamenty ścigają się z rosnącym kursem, też bez problemu znajdzie coś dla siebie. Spokojnie.

Pozycja napisał(a):
krishic napisał(a):
Spółka jest 8 mscy bliżej wydania gry, hossa gamedev hula w pełni, indeks wig.games sie podwoil, małe studia porosły po kilkaset %
Twierdzenie że nic się od 2019r nie zmieniło to sposób na przespanie hossy.

Indeks WIG Games - a co to jest: 5 spółek, w tym 2 stanowią 70%
Dziś przy debiutach nie liczy się nic, poza % wzrostu od ceny odniesienia. Jak nie ma 200% to lipa.

Czasy, kiedy spółka musiała mieć realną wartość i na debiucie od tej wartości kurs "wystrzelił..." 10-20% to już raczej jaskiniowcy tylko pamiętają. Mamy nową erę: ładnych imion, ciekawych nazwisk, CV z nagłówkami znanych pracodawców i opowieści o niegraniczonych możliwościach (nadeszła giełda milenialsów?)

To nie jest taki debiut "ot, tak!", że zapisaliśmy się na akcje, a za dwa tygodnie jest pierwsze notowanie (zapisy na Starward miały miejsce w grudniu 2019r.)
Poza tym, jeśli Wig.Games jest dla Ciebie słabym punktem odniesienia, to może średnia zmiana cen spółek growych z New Connect z okresu od końca zapisów do dziś jest bardziej miarodajna - w końcu SI jest notowany na tym rynku i tak jak wspominałem każdy kto ma te akcje, jest akcjonariuszem min. od końca 2019r
Patrzę właśnie w arkusz i jeśli mam kompletne dane, to w grudniu 2019r mieliśmy na NC 25 spółek gamedev (specjalnie pomijam tegorocznych debiutantów, czyli nie zawyżam przypadkami skokowych wzrostów po kilkaset %).
Średnia zmiana ceny w/w 25 spółek notowanych w okresie od 18 grudnia do dziś to +169% (co znaczy tym samym, że są wśród nich podmioty słabe jak i "gwiazdy"). Pytanie brzmi czy SI powinno się zachować na przestrzeni tych 8 mscy lepiej niż "rynek", czy gorzej? Ty twierdzisz, że wzrost 10-20% to byłby "wystrzał kursu" kompletnie ignorując fakt, że konkurencyjne podmioty urosły w tym czasie rząd wielkości więcej.
Pomijam nawet to, że cały czas mówimy tylko o średnim wzroście, który wg. mnie jest dość niską poprzeczką dla SI na "dzień dobry", więc nie zdziwie się jeśli rynek wyceni SI sporo wyżej - jako podmiot ponadprzeciętny.

Spółka jest 8 mscy bliżej wydania gry, hossa gamedev hula w pełni, indeks wig.games sie podwoil, małe studia porosły po kilkaset %
Twierdzenie że nic się od 2019r nie zmieniło to sposób na przespanie hossy.

Moje "pewnie się nie otworzy w dniu debiutu" wynika m.in. z tego jak wyglądały ostatnie debiuty w gamedevie, chyba ostatnią spółką która otworzyła się w dniu debiutu był Games Operators w kwietniu, w środku korona-kryzysu, a i tak handel ruszył dopiero pod koniec dnia (kiedy TKO zeszło z +200% w okolice 100%), kolejne spółki przez znaczną nadwyżkę popytu otwierały się z poślizgiem - niektóre dzień później, niektóre prawie tydzień po terminie.

PS. Prezes Pyramid Games, który też obecnie jest po debiucie, ale nadal na TKO, też ma podobne zdanie:

" – Jest to typowa w ostatnim okresie sytuacja dla spółek z branży gier – popyt na akcje przewyższa podaż. Akcji nie można kupić, ponieważ nikt nie chce ich sprzedać nawet po cenie o 499 proc. wyższej od kursu odniesienia (Teoretyczny Kurs Otwarcia). Jest to dla nas pozytywna wiadomość. – skomentował debiut Jacek Wyszyński, prezes Pyramid Games.

– Na debiucie obowiązują widełki +50 proc. Jeśli TKO jest wyższy niż ustalone widełki, trzeba poczekać kilka dni, aby notowania ruszyły. Obserwując poprzednie debiuty – zazwyczaj w takich sytuacjach notowania startowały na 3 lub 4 dzień od debiutu – dodał prezes Pyramid Games."

Tak, tym celem jest zarabianie na giełdzie.
Spółek do wyboru jest mnóstwo. Moim zdaniem niezależnie od tego czy ktoś się wypowiada tutaj optymistycznie, czy pesymistycznie, to wyraża swoje zainteresowanie danym podmiotem - co samo w sobie już jest dobre.
Przykładowo, dla niektórych przy zapisach w grudniu 2019 było za drogo, czyli pewnie przy niższej wycenie by weszli (na co obecnie są marne szanse, bo WIG.GAMES urósł od tego czasu ok 100%).
Dla innych ryzyko nadal jest za duże, bo Spółka nie pokazuje konkretów (znam osobę która Starward niby obserwuje, ma "na celowniku", tylko że chce poczekać z potencjalnym wejściem na wyniki sprzedaży gry - minimalizuje ryzyko, rozumiem, tylko imo nigdy nie wejdzie, bo przy słabej sprzedaży nie będzie sensu, a przy udanej pierwszej grze, będzie "za drogo" (imo cena szybko zdyskontuje znaczną część potencjalnego sukcesu kolejnej gry).

@Elemis
Głosy krytyczne w okolicy debiutu to norma - tak szybko jak się pojawią, tak znikną.
Przecież osoby szukające dziury w całym raczej nie robią tego dla sportu... ;)

PS. Liczę na jakiś update ze Spółki pokazujący postęp prac, bo czuję się trochę niedopieszczony w tej kwestii.

Dokładnie, najważniejsze imo w przypadku takich start-up'ów są kompetencje i doświadczenie zespołu (to było u mnie głównym punktem analizy Starwarda i oceniam je jako mocno ponadprzeciętne). Poza tym równie ważne jest dla mnie uczciwe podejście spółki do akcjonariuszy mniejszościowych i wg. mnie Starward już pierwszy symboliczny test zdał (w trakcie emisji pod koniec 2019, m.in. po odzewie od inwestorów indywidualnych spółka uszczelniła lock-up'ami niewielką część akcji która nie była nimi objęta).
Btw obecność WatchDoga w akcjonariacie Starwarda skłania mnie do porównania tej spółki z 11BIT. Podejrzewam że analogicznie - konkretny wzrost wartości zobaczymy po wydaniu pierwszego tytułu. Jeśli będzie to sukces zgodny z założeniami, to rynek nie tylko odpowiednio wyceni wyniki ze sprzedaży tej gry, ale też zamieni dyskonto wynikające z ryzyk związanych z inwestycją w start-up w dyskontowanie wzrostu i rosnącego prawdopodobieństwa sukcesu kolejnej gry.
Oczywiście to ryzykowna gra, na długi termin - porównując na 11BIT część ludzi sprzedała akcje na debiucie na +95%, super wynik, szybkie podwojenie zainwestowanego kapitału, cena sprzedaży 3,75 pln. Tylko, że szybko okazało się, że 1000% zysku na tej spółce, to wcale nie jest dużo, ba nawet 10000% to było "wzięcie" tylko niecałej połowy wzrostu (licząc do dnia dzisiejszego).
W przypadku Starward pewnie nie będzie tak dobrze, bo rynek nazwijmy to docenia" już spółki growe.
Alternatywnym scenariuszem jest pierwsza gra, która będzie słaba i będzie oznaczała sporo zmarnowanego czasu i spore ryzyko (że spółka nie potrafi tworzyć wartości dla akcjonariuszy). W takim przypadku strata dużych kilkudziesięciu % zainwestowanego kapitału wcale nie będzie zaskakująca.
Dlatego wracając do początku - najważniejsi sa ludzie - po analizie tego co reprezentuje sobą zespół Starwarda oceniam, że prawdopodobieństwo sukcesu gry jest znacząco większe niż porażki. Poza tym choćby ze względu na zaangażowanie WatchDoga myślę że ryzyko, że dojdzie po drodze do "prywatyzacji" tego sukcesu (np. jakimś dużym, niekorzystnym rozwodnieniem akcjonariatu) jest niewielkie.
Co do braku krytyki, jedny mój zarzut, to poziom wyceny, chciałbym wejść taniej, jak wszyscy, ale nie bądźmy naiwni, mamy gamedev hosse, o wycenach z 2010r na razie można tylko pomarzyć.

Informacje
Stopień: Krasomówca
Ostatnia wizyta: 11 września 2020 10:34:22
Liczba wpisów: 512
[0,14% wszystkich postów / 0,13 postów dziennie]
Punkty respektu: 8

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,378 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +138,44% +27 688,68 zł 47 688,68 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d