pixelg
SW-BANKRUT - autorski indeks spółek spekulacyjnych - Branże i sektory - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4

SW-BANKRUT - autorski indeks spółek spekulacyjnych

lesgs
lesgs PREMIUM
Wpisów: 713
Wysłane: 8 lutego 2013 00:35:34
Jeżeli ma być publikowana taka lista, to bardzo dobrze. Proponuję jeszcze by dodać do bankrutów datę przypuszczalnego wykluczenia z notowań (jeżeli ogłoszona jest upadłość likwidacyjna). Wtedy chętni na spekulacje będą wiedzieli, kiedy kurs nieuchronnie zmierza ku granicy 0,01 i należy w końcu przestać się emocjonować daną spółką. Wprawdzie jest to data dostępna, ale łatwiej ją wyszukać w zestawieniu niż samemu. Ktoś, kto monitoruje taką listę, musi uważać na zmiany (np. upadłości likwidacyjnej na układ) i stosownie korygować wpisy.

Podam prosty przykład z własnego doświadczenia. Jakiś czas temu kupiłem 150.000 HBP po 0,02 i sprzedałem po 0,03. Teraz, wiedząc, że zbliża się data wykluczenia z obrotu spółki w upadłości likwidacyjnej nie zbliżyłbym się do tego waloru. Ważne, by wszyscy uczestnicy forum mieli możliwość oceny, czy jeszcze warto spekulować, czy już nie.

Oczywiście, głównie inwestuję, ale na chwilę szaleństwa (a tak traktowałem HBP) każdy ma ochotę.

buldi
Wpisów: 5 064
Wysłane: 8 lutego 2013 00:49:47
wapkil napisał(a):
Co mam linkować? Uchwałę indeksową? Proszę bardzo :)

Ranking służy tylko do ustalenia kolejności, żeby wybrać spółki, które wejdą w skład indeksu. Ważenie jest kapitalizacją (dokładniej w pakiet wchodzą akcje w wolnym obrocie, z dodatkowymi uszczegółowieniami i redukcjami).

edit: nie krzywdź posadzki ;P

Wapkil, a który konkretnie punkt tej uchwały podważa to, co napisałem wcześniej?
Pytam tylko, by nie zniszczyć posadzki:)

edit: Wg jakiej uchwały są dobierane wagi spółek w WIG20?
Edytowany: 8 lutego 2013 00:58

wapkil
Wpisów: 1 472
Wysłane: 8 lutego 2013 01:01:44
Buldi, proszę. Zalinkowałem Ci już nawet załącznik do uchwały, w którym opisane są, jak wskazuje tytuł, ,,Szczegółowe zasady konstrukcji i podawania do publicznej wiadomości indeksów i subindeksów giełdowych''. Mam jeszcze strony podać? Ok, niech będzie, WIG20 jest na stronie 6.

edit: dla porządku, to co pisałeś odnośnie wag WIG20 jest sprzeczne z §10 do §14 w związku z §2 do §4.

Zresztą WIG20 nie ma związku z indeksem bankrutów. Ten indeks jest odpowiednikiem subindeksu sektorowego (czyli kilka stron dalej w uchwale).
Edytowany: 8 lutego 2013 01:09

buldi
Wysłane: 8 lutego 2013 01:22:49
Wapkil proszę,jeżeli nie mam racji, to podaj mi jakiś konkretny powód.
Ponawiam, proste pytanie z którym na pewno sobie poradzisz.
Jak obliczane są wagi spółek z WIG20?
Linki z cytatami mile widziane.

Po zweryfikowanej odpowiedzi walę czołem:)
Edytowany: 8 lutego 2013 01:30

wapkil
Wysłane: 8 lutego 2013 01:30:27
buldi napisał(a):
Ponawiam, proste pytanie z którym na pewno sobie poradzisz.
Jak obliczane są wagi spółek z WIG20?

Przecież przed chwilą to napisałem - zgodnie z §10 do §14 w związku z §2 do §4 uchwały indeksowej. To co nazywasz ,,wagą'' to po prostu stosunek wartości pakietu akcji danej spółki do wartości pakietu całego indeksu. Prościej niż w uchwale indeksowej zapisać się tego nie da, a wklejanie tu treści uchwały jest raczej bez sensu.

edit: dla pewności - definicje indeksów bezpośrednio nie używają pojęcia wagi, bo to bez sensu. Ważne jest, ile akcji danej spółki (jej pakiet) wchodzi w skład indeksu i właśnie to jest definiowane. Wagę możesz sobie potem z tego wyliczyć.
Edytowany: 8 lutego 2013 01:39

buldi
Wysłane: 8 lutego 2013 01:44:19
To ma być proste?
Ciekawe.
To powinno być proste, oczywiste i zdefiniowalne dla wszystkich.

Jutro chyba palnę w tę posadzke, ale chyba bardziej w wyniku wyczerpania.wave
Edytowany: 8 lutego 2013 01:47

wapkil
Wysłane: 8 lutego 2013 01:53:53
To jest proste. Wychodzi Ci, że indeks I składa się z x sztuk akcji spółki X, y sztuk akcji spółki Y oraz z sztuk akcji spółki Z. I to cała filozofia. Ogólna idea jest prosta - do indeksu bierzemy wszystkie akcje w wolnym obrocie spółek, które w tym indeksie mają się znaleźć. Bardziej skomplikowane robi się, bo nie całkiem free float, zaokrąglenia liczb akcji, korekty, redukcje, itd. ale nie o tym dyskutowaliśmy.
Edytowany: 8 lutego 2013 01:56

buldi
Wysłane: 8 lutego 2013 02:07:17
Ja rozumiem Twoja dobrą wole, ale z każdą Twoją odpowiedzią temat staje się dla mnie coraz bardziej skomplikowany.
Czy Ty mnie chcesz pogrążyć, czy też nie ma prostej odpowiedzi na proste pytanie?

Mógłbyś to wagowo wytłumaczyć na podstawie KGHmu i Boryszewa, by tępemu buldiemu się to w końcu oświeciło?
Edytowany: 8 lutego 2013 02:08

wapkil
Wysłane: 8 lutego 2013 02:20:04
KGH, na podstawie rankingu wychodzi, że łapie się w WIG20, liczba akcji w wolnym obrocie = 136 410 100, w zaokrągleniu do pełnego tysiąca 136 410 000, w skład indeksu WIG20 wejdzie więc 136 410 000 akcji KGH. Podobnie dla BRS. Potem trzeba jeszcze na przykład sprawdzić, czy wartość pakietu nie przekracza limitu.

Na tym poziomie ogólności to naprawdę proste. Zrobiło się późno. Dobrej nocy :)
Edytowany: 8 lutego 2013 02:20

buldi
Wysłane: 8 lutego 2013 02:36:46
Taki skromny przypadek z niedalekiej przeszłości :
Cytat:

.....Do tej pory udział banku sięgał 13,8 proc.
Zwiększenie wagi to konsekwencja sprzedaży pakietu akcji PKO BP przez skarb państwa i wzrostu free floatu.

Czy FF ma wpływ na wagę spółki w indeksie?

wapkil
Wysłane: 8 lutego 2013 02:41:58
Oczywiście, skoro to właśnie akcje z FF wchodzą do indeksu. Jeśli FF będzie większy, to po korekcie więcej też będzie akcji tej spółki, urośnie więc jej waga. Przy czym waga jest wtórna, sama wychodzi z wyliczenia wartości akcji. Indeks składa się z akcji, nie jakichś wag.

Poza tym - widziałeś, która jest godzina? Jeszcze raz, dobranoc :)

buldi
Wysłane: 8 lutego 2013 02:54:15
Rzeczywiście późno już - do jutra :)

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 9 812
Wysłane: 8 lutego 2013 06:44:26
Przy Wapkilu nistety/stety trzeba uważać na każde napisane słowo. To niemający litości bulterier spuszczony z łańcucha w stadzie ratlerków wave

I żeby jeszcze "uprościć" sprawę, to GPW nieco inaczej rozumie freefloat, bo akcje posiadane przez fundusze uważane są za akcje w wolnym obrocie, a przynajmniej tak to rozumiem:
www.gpw.pl/pub/files/PDF/opis_...

Jeśli rozumiem źle, to z pewnością Wapkil nie zostawi ze mnie jednego strzępka Angel

Dapi
Wpisów: 1 002
Wysłane: 8 lutego 2013 08:43:50
Wapkil jak ciachnę o 10 to i tak pakiety niektórych spółek będą większe niż ich całkowita kapitalizacja. Pamiętaj że ma tutaj śmieci z 500tys kapitalizacji
Rynki mogą pozostać irracjonalne dłużej niż ty możesz pozostać wypłacalny.

Rozbudowane wykresy: www.atcharts.pl
Centrum analizy technicznej: www.attrader.pl

Dapi
Wysłane: 8 lutego 2013 09:58:42
Aktualnie indeks wyglada tak:

kliknij, aby powiększyć

Edytowany: 8 lutego 2013 10:04

wapkil
Wysłane: 8 lutego 2013 11:15:51
anty_teresa napisał(a):
I żeby jeszcze "uprościć" sprawę, to GPW nieco inaczej rozumie freefloat, bo akcje posiadane przez fundusze uważane są za akcje w wolnym obrocie, a przynajmniej tak to rozumiem:
www.gpw.pl/pub/files/PDF/opis_...

Racja - dlatego napisałem że jest ,,bardziej skomplikowane, bo nie całkiem free float'' :)

Pod koniec nie chciałem już Buldiemu zawracać głowy szczegółami implementacji. One faktycznie mogą być bardziej skomplikowane, ale idea jest prosta.

P.S. Wyobraziłem sobie nacierające stado ratlerków - przerażająca wizja ;)

wapkil
Wysłane: 8 lutego 2013 11:23:39
Dapi napisał(a):
Aktualnie indeks wyglada tak:

Nie wiem czy można już patrzeć na procenty, ale jeżeli tak, to dlaczego PBG ma ponad 10%?

Dapi napisał(a):
Wapkil jak ciachnę o 10 to i tak pakiety niektórych spółek będą większe niż ich całkowita kapitalizacja. Pamiętaj że ma tutaj śmieci z 500tys kapitalizacji

Może całkiem podarować sobie rozkładanie po mniejszych spółkach pozostałości z dużych? W końcu tutaj nie musisz zagospodarować z góry określonych pieniędzy. Wtedy brałbyś pakiety akcji, dla spółek z wagą większą niż 10% redukował do maksymalnie 10% docelowego indeksu i koniec.

Dapi
Wysłane: 8 lutego 2013 12:06:14
PBG wietrzę jakieś zaokrąglenia po prostu - u mnie w arkuszu niby jest ok.

Co do drugiego trudno mi się odnieść dla mnie ciachanie czy w cięcie w sposób który proponujesz jest równoważne - to kwestia czysto techniczna w której boję se że ktoś zauważy wątek merytoryczny i będzie później bił kopie. Troche głupio jest jak jest gdy pakiet przekracza kapitalizację społki a jednocześnie chciałbym abyśmy stoswali się do zasad obowiązujących na gpw dotyczących konstrukcji indeksów - przynajmniej tam gdzie to jest techniczne "łatwo" możliwe.
Nie wiem czy jednak nie ciąc przez 100 i sprawę uciąć :)))

Edytowany: 8 lutego 2013 12:13

wapkil
Wysłane: 8 lutego 2013 12:20:42
Dapi napisał(a):
PBG wietrzę jakieś zaokrąglenia po prostu - u mnie w arkuszu niby jest ok.

Co do drugiego trudno mi się odnieść dla mnie ciachanie czy w cięcie w sposób który proponujesz jest równoważne - to kwestia czysto techniczna w której boję se że ktoś zauważy wątek merytoryczny i będzie później bił kopie. Troche głupio jest jak jest gdy pakiet przekracza kapitalizację społki a jednocześnie chciałbym abyśmy stoswali się do zasad obowiązujących na gpw dotyczących konstrukcji indeksów - przynajmniej tam gdzie to jest techniczne "łatwo" możliwe.

Skoro tak, to tym bardziej nie ma chyba po co rozkładać - bez tego jest prościej, niczego nie trzeba sztucznie ciąć, a GPW też tylko redukuje większe pakiety, przynajmniej tak mi się wydaje. Tych zaokrągleń trzeba przypilnować. Jeżeli reguła mówi, że ma być nie więcej niż 10%, to tak powinno być :)
Edytowany: 8 lutego 2013 12:21

Dapi
Wysłane: 8 lutego 2013 12:50:55
To wynikło chyba z tego że chwyciło już cene z dnia dzisiejszego dla PBG - a dla innych akcji jeszcze nie - bo udział pakietów jest przeliczany na bieżąco podczas trwania sesji

Now jest tak:

kliknij, aby powiększyć

Edytowany: 8 lutego 2013 14:55

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4