pixelg
SW-BANKRUT - autorski indeks spółek spekulacyjnych - Branże i sektory - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4

SW-BANKRUT - autorski indeks spółek spekulacyjnych

WatchDog
WatchDog PREMIUM
1
Grupa: Bus Driver
Dołączył: 2008-07-25
Wpisów: 8 566
Wysłane: 9 stycznia 2013 15:10:04
Z początkiem lutego chcielibyśmy wprowadzić obliczanie i publikowanie nowego indeksu, który będzie śledził ruchy na spółkach potocznie zwanych bankrutami. Celem tego indeksu jest błyskawiczna ocena sentymentu do spółek spekulacyjnych na podstawie wykresów intraday i end-of-day.

W skład indeksu będą wchodzić akcje spółek, które:
- wystąpiły o upadłość układową, likwidacyjną bądź o zmianę trybu upadłości
- mają ogłoszoną przez sąd upadłość układową lub likwidacyjną

Nie uwzględniamy sytuacji, w której o ogłoszenie upadłości stara się kontrahent czy bank kredytujący, bo często jest to tylko forma nacisku w ramach windykacji należności, albo wynik głębokiego konfliktu.

Upadłość dotyczyć ma wyłącznie Emitenta, czyli spółki notowanej na parkiecie. Nie dotyczy spółek zależnych.

Zwykle takie papiery są jeszcze kilka miesięcy w obrocie i podlegają niekiedy bardzo mocnym ruchom. Dotąd jednak można było śledzić tylko każdy z osobna, natomiast po zgrupowaniu ich w indeks pojawi się mam nadzieję w tym zakresie nowa jakość, szczególnie dla inwestorów poszukujących mocnych wrażeń.

====================================================================

Celem niniejszego wątku będzie wspólne zarządzanie składem indeksu i śledzenie tego co się dzieje "na zapleczu". Najlepiej gdyby uformował się spontanicznie forumowy Komitet Indeksowy, który będzie ustalał co kwartał skład indeksu i wagi poszczególnych papierów, oraz podejmował decyzje w trybie nadzwyczajnym, gdy jakiś papier opuści notowania albo zmieni się status Emitenta (wyjdzie z upadłości). Trzeba też będzie dokonywać interwencji i korekt, gdy nietypowe działanie w postaci np. odcięcia PP zaburzyłoby wartość indeksu.

Tyle tytułem wstępu, w ciągu najbliższych dni postaramy się zebrać kandydatów do indeksu i ustalić wagi. Pierwszy problem do rozwiązania to systemy notowań: część papierów notowana jest w systemie ciągłym, a część w podwójnym fixingu. Pytanie czy je łączyć, czy pominąć te drugie?
Edytowany: 9 stycznia 2013 15:10

krewa
krewa PREMIUM
49
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-05-01
Wpisów: 6 735
Wysłane: 9 stycznia 2013 16:06:38
to zależy od wagi spółek z podwójnego fixingu. one mogą skokowo zaburzać sentyment intraday, jeżeli będą miały znaczący wpływ na index. więc albo pomijać je, albo nadawać wagi z uwzględnieniem jakiegoś współczynnika.

wapkil
0
Dołączył: 2011-06-19
Wpisów: 1 472
Wysłane: 9 stycznia 2013 16:09:19
Heh, NCIndex będzie miał wreszcie szansę kogoś pokonać. Z drugiej strony, nie wiem, czy nazwa ,,StockWatch - bankrut'' jest najlepszym posunięciem marketingowym ;)

A trochę na poważniej:

 • Czy nie lepiej byłoby zrobić dwa indeksy - osobno dla GPW i dla NC? Jeśli ważnie byłoby kapitalizacją, NC byłoby chyba mocno pokrzywdzone.

 • Na NC spółki w upadłości z definicji są w notowaniach jednolitych (i w SHLR). Choć samo wystąpienie o upadłość ich tam nie przenosi. Tutaj chyba bym jednolite i ciągłe połączył.

 • Wydaje mi się, choć pewien nie jestem, że dla GPW jednolite i ciągłe również wygodniej byłoby połączyć. Rozdzielenie powodowałoby problemy, gdy spółka skacze pomiędzy systemami notowań.

  EDIT: Przeczytałem post Krewy - faktycznie z intraday będzie problem. Jeśli miałoby być liczone intraday (a nie dla wszystkich tylko na fixingach), chyba trzeba byłoby podzielić - ważenie w zależności od systemu notowań wygląda dziwnie.
 • Edytowany: 9 stycznia 2013 16:15


  WatchDog
  WatchDog PREMIUM
  1
  Grupa: Bus Driver
  Dołączył: 2008-07-25
  Wpisów: 8 566
  Wysłane: 9 stycznia 2013 18:48:02
  Zachowawczo proponowałbym zrobić indeks z notowań ciągłych głównego rynku.
  Po paru miesiącach nauczymy się gdzie są pułapki i jakie wychodzą problemy, a wtedy już mądrzejsi zbudujemy kolejne indeksy.

  PS Nazwa mogłaby być WIG-BANKRUT, ale WIG jest zastrzeżonym znakiem towarowym pewnej instytucji, no i taka nazwa mogłaby sprowadzić na nas kłopoty. Posądzenia SW o bankructwo się nie boję ;) A może w przyszłości powstaną kolejne indeksy SW? Np. SW-GRY, SW-ONLINE, SW-ROPA... Trochę uporządkujemy chaos w giełdowej klasyfikacji.

  wapkil
  0
  Dołączył: 2011-06-19
  Wpisów: 1 472
  Wysłane: 9 stycznia 2013 19:41:56
  Cel zbożny, a taki pierwszy krok wygląda na jak najbardziej sensowny. Choć docelowo z NC bym nie rezygnował - dla tego typu indeksu ten rynek jawi się obiecująco.

  W międzyczasie sam zacząłem mieć dodatkowe wątpliwości na temat łączenia na GPW spółek z notowań ciągłych i jednolitych. Na jednolite przechodzą spółki po zmianie z upadłości układowej na likwidacyjną - może faktycznie lepiej ich z tymi z możliwością układu nie łączyć, to już trochę inna klasa.

  Ustaliliście już dokładniejsze propozycje zasad konstrukcji indeksu, czy to temat do dyskusji?

  WatchDog
  WatchDog PREMIUM
  1
  Grupa: Bus Driver
  Dołączył: 2008-07-25
  Wpisów: 8 566
  Wysłane: 9 stycznia 2013 21:46:03
  Zaczniemy tylko od ciągłych - spróbuję jutro spisać, które ze spółek spełniających kryteria bankrutów nadal są notowane właśnie na ciągłych.
  Indeks byłby budowany wg zasad ogólnych:
  - wartość bazowa np. 1000 pkt. na pierwszy dzień notowania
  - skład wg ustalonych kryteriów
  - wagi składników do dyskusji: równe? wg jakiejś wielkości fundamentalnej? kapitalizacji na dzień złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości?...

  bankrucik
  bankrucik PREMIUM
  8
  Dołączył: 2011-03-26
  Wpisów: 4 085
  Wysłane: 9 stycznia 2013 22:16:56
  myślę, że kapitalizacja byłaby ok może jakoś jednak ograniczony udział w indeksie np do 5 % zeby nam jakiś duży bankrut nie zaciemnił obrazuThink
  Pogromca bajkopisarzy giełdowych:-)))

  Brak kary w przeszłości rozzuchwala na przyszłość..

  teraz również na twitter.com

  wapkil
  0
  Dołączył: 2011-06-19
  Wpisów: 1 472
  Wysłane: 9 stycznia 2013 22:31:16
  Też skłaniałbym się ku kapitalizacji, ale czy nie warto byłoby jej uśrednić po trochę dłuższym czasie? Nie sprawdzałem, ale szczególnie w przypadku groszówek pojedynczy dzień ogłoszenia upadłości może być chyba bardzo losowy.

  Dla ułatwienia mogę podrzucić kilku kandydatów z notowań ciągłych (jakiś czas temu potrzebowałem, ale możliwe że ktoś doszedł lub wypadł): DSS, PBG, BMI, EPD, ALT, PLJ, EMK.
  Edytowany: 9 stycznia 2013 22:31

  anty_teresa
  anty_teresa PREMIUM
  25
  Grupa: Zespół StockWatch.pl
  Dołączył: 2008-10-24
  Wpisów: 10 185
  Wysłane: 9 stycznia 2013 23:04:58
  bankrucik napisał(a):
  myślę, że kapitalizacja byłaby ok może jakoś jednak ograniczony udział w indeksie np do 5 % zeby nam jakiś duży bankrut nie zaciemnił obrazuThink

  Indeks ma pokazywać zagregowany sentyment do bankrutów, więc moim zdaniem wagi powinny być stałe. Ewentualnie możemy ważyć go... płynnością, czyli np średnią ilością zawartych transakcji.

  buldi
  0
  Dołączył: 2009-02-21
  Wpisów: 5 064
  Wysłane: 10 stycznia 2013 01:37:53
  Anty - moim zdaniem albo cenowo albo wagowo - jeżeli wagowo, to bliżej gdyby był mierzony obrotami, a nie ilością zwartych transakcji i ku tej wersji się pochylam. notworthy


  wapkil
  0
  Dołączył: 2011-06-19
  Wpisów: 1 472
  Wysłane: 10 stycznia 2013 15:04:43
  Chyba niezbyt rozumiem, dlaczego wzrost cen akcji spółki, która w danym okresie miała większą płynność powinien być bardziej istotny niż spółki, która była mniej płynna. Może dlatego, że nie przepadam za ,,indeksami sentymentów'', wolę klasyczne indeksy pokazujące zwrot z jakiegoś zwyczajnego portfela.

  Stałe wagi w zwykłych indeksach podnoszą znaczenie małych spółek. Obawiam się, że w tym indeksie to podniesienie byłoby absurdalne. Na szybko narysowałem sobie takie indeksy bankrutów dla spółek, które wcześniej podałem. Dla uproszczenia rysowałem od 2012-09-28 umieszczając w indeksie od początku wszystkie spółki (bez EMK, który wnioskował o upadłość dopiero 30.11 i nie chciało mi się go już do indeksu dołączać). Maksymalną wagę ograniczyłem do 25%. Nie sprawdzałem, ale jeśli gdzieś się nie pomyliłem, wyglądałoby to jakoś tak:


  kliknij, aby powiększyć  Jak widać, w tym przypadku równe wagi podnoszą (moim zdaniem zdecydowanie zbyt mocno) znaczenie Alterco.

  EDIT: Choć oczywiście te indeksy składają się z raptem sześciu spółek, więc jakby ich nie skonstruować, będą trochę dziwne.
  Edytowany: 10 stycznia 2013 15:24

  Dapi
  0
  Grupa: Zespół StockWatch.pl
  Dołączył: 2008-10-07
  Wpisów: 1 002
  Wysłane: 10 stycznia 2013 15:54:51
  Jeżeli stworzony indeks bedzie do czegoś porównywany to trzeba użyć podobnej konstrukcji.
  Gdy porównujemy do WIG to powienien mieć tożsamą konstrukcję.

  Z drugiej strony czy ktoś sobie będzie portfel z tego typu spółek budował ? blackeye żeby stosować równe wagi i cenowo...z trzeciej strony jak widzę co wyczynia się za pomocą 20 zł z indeksem NCINDEX to jestem za ważeniem obrotami ;)

  www.attrader.pl/pl/indeksy/nci...

  W tej chwili spółka z 7 zł obrotu na wpływ na indeks +0,18 proc. :)
  Rynki mogą pozostać irracjonalne dłużej niż ty możesz pozostać wypłacalny.

  Rozbudowane wykresy: www.atcharts.pl
  Centrum analizy technicznej: www.attrader.pl
  Edytowany: 10 stycznia 2013 16:02

  wapkil
  0
  Dołączył: 2011-06-19
  Wpisów: 1 472
  Wysłane: 11 stycznia 2013 17:17:53
  @Dapi

  Nie wiem, czy pisząc o porównywaniu do WIG odnosiłeś się moich wykresów powyżej, ale chodziło mi w nich o pokazanie, co z takim indeksem z równymi wagami potrafi zrobić jedna mała spółka. WIG był tam tylko nieistotnym dodatkiem do porównania dwóch indeksów. Choć porównywalność, a dokładniej łatwość zrozumienia, czym taki indeks jest, to jedna z istotniejszych zalet ważenie kapitalizacją, przynajmniej dla mnie.

  Przy spółkach z WIG problem ,,wpływu dwudziestu złotych na kurs'' powinien być znacznie mniejszy niż w NCIndex.

  Nie wiem, czy ktoś będzie taki portfel budował, ale skoro będzie indeks, SW na pewno uruchomi też notowania kontraktów ;P

  Dapi
  0
  Grupa: Zespół StockWatch.pl
  Dołączył: 2008-10-07
  Wpisów: 1 002
  Wysłane: 15 stycznia 2013 16:05:06
  Uwagi były do wątku w kwestii konstrukcji a nie bezpośrednio do Twojego postu.

  Ważenie kapitalizacją ma ta wadę dla mnie, że inwestor tak nigdy portfela nie buduje.
  Ważnie obrotami teoretycznie powinno odzwierciedlać sentyment wśród bankrutów ale indeksem merdać moga jakieś nic nie "znaczące smiecie" o kapitalizacji kiosku. Równy udział jest w jakimś sensie kompromisem

  Osobiście - w tej chwili - jednak jestem za kapitalizacją no chyba,ze pojawią sie ciekawe argumenty które zmienią moje zapatrywania.
  Rynki mogą pozostać irracjonalne dłużej niż ty możesz pozostać wypłacalny.

  Rozbudowane wykresy: www.atcharts.pl
  Centrum analizy technicznej: www.attrader.pl
  Edytowany: 15 stycznia 2013 16:07

  wapkil
  0
  Dołączył: 2011-06-19
  Wpisów: 1 472
  Wysłane: 15 stycznia 2013 20:20:26
  Dapi napisał(a):
  Ważenie kapitalizacją ma ta wadę dla mnie, że inwestor tak nigdy portfela nie buduje.

  Dlaczego tak sądzisz? Inwestowanie w ważony kapitalizacją indeks, w tej czy innej formie, jest raczej popularne...
  Edytowany: 15 stycznia 2013 20:24

  Dapi
  0
  Grupa: Zespół StockWatch.pl
  Dołączył: 2008-10-07
  Wpisów: 1 002
  Wysłane: 16 stycznia 2013 08:22:36
  Jeżeli piszesz o ETF i na świecie to zapewne. Z moich znajomych których "nabyłem" przez te lata bytności na rynku nikt tak nie konstruuje stąd to moje stwierdzenie
  Rynki mogą pozostać irracjonalne dłużej niż ty możesz pozostać wypłacalny.

  Rozbudowane wykresy: www.atcharts.pl
  Centrum analizy technicznej: www.attrader.pl

  wapkil
  0
  Dołączył: 2011-06-19
  Wpisów: 1 472
  Wysłane: 16 stycznia 2013 20:51:49
  Myślałem o ETF-ach, ale też na przykład funduszach pasywnych, inwestorach instytucjonalnych, czy nawet zwykłych kontraktach. Indywidualnych inwestorów z mniej lub bardziej przybliżonym koszykiem też czasem można spotkać. Ważenie kapitalizacją nie jest takie złe ;)

  wapkil
  0
  Dołączył: 2011-06-19
  Wpisów: 1 472
  Wysłane: 20 stycznia 2013 14:53:38
  @WD

  Czy są jakieś postępy w tworzeniu indeksu? W sprawie wag już chyba niewiele nowego w tym wątku ustalimy.

  Indeks chwilowo całkiem nieźle sobie radzi, mimo że nie istnieje ;)


  kliknij, aby powiększyć

  WatchDog
  WatchDog PREMIUM
  1
  Grupa: Bus Driver
  Dołączył: 2008-07-25
  Wpisów: 8 566
  Wysłane: 21 stycznia 2013 08:46:47
  Kończmy programerkę i przydałaby się lista spółek do wpisania.
  Akurat jest jedna z niewielu okazji binky żebym nie musiał niczego arbitralnie narzucać, tylko wpisać to co mądrzejsi uważają za najlepsze w przedstawionej sytuacji.

  Johnny Bravo
  0
  Dołączył: 2010-10-19
  Wpisów: 260
  Wysłane: 21 stycznia 2013 22:12:25
  przecież nie ma ich tak wiele. DSS, PBG, EPD... ALT odpada, bo ich nie stać na upadłość chyba. coś mało tych spółek, ale tylko te kojarzę z upadłością. na 2 fixingach jest ich więcej, ale się nie liczą ;)
  Trade what you see, not what you think! - Joe Ross

  Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
  1 2 3 4

  Nie możesz tworzyć nowych wątków.
  Nie możesz odpowiadać w wątkach.
  Nie możesz usuwać swoich wpisów.
  Nie możesz edytować swoich wpisów.
  Nie możesz tworzyć ankiet.
  Nie możesz głosować w ankietach.

  Kanał RSS głównego forum : RSS

  Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
  Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
  Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
  Czas generowania strony: 0,417 sek.

  AD.bx ad3a
  PORTFEL STOCKWATCH
  Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
  01-01-2017 +140,23% +28 046,15 zł 48 046,15 zł
  Logowanie

  Zaloguj
  Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
  AD.bx ad3b
  AD.bx ad3c
  AD.bx ad3d