pixelg
STALPROD - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

STALPROD [STP]

AKTUALNY KURS: 127,00 zł (+0,00%) 27-03-2020 17:00
Kanoniers
Wpisów: 1 057
Wysłane: 29 grudnia 2010 10:46:14 przy kursie: 284,30 zł
Ja bym nie przywiazywal az tak duzej wagi do cen ktore sa istotne ale nie az tak jak sie wydaje...

Brak finansowania i ciagle trudnosci z pozyskaniem kapitalu doprowadzaja wiele firm do wstrzymania inwestycji lub do ucieczki w towar tzw. malo wartosciowy a z tego co wiem Stalek raczej malo takim handluje a jesli nawet nie jest w tej galezi liderem

lechsie
Wpisów: 117
Wysłane: 29 grudnia 2010 17:31:42 przy kursie: 284,30 zł
wkm3 napisał(a):
w krótkim okresie jest jak mówisz, dlatego wstrzymałem się jeszcze z dokupieniem, efekt zmiany trendu w cenach - jeżeli taki będzie zobaczymy i tak z opóźnieniem.

Kupiłem stp w gr 435 bo wydawało mi się, że to juz czas ,że zacznie być dobrze i trend cen blachy transformatorowej ulegnie odwróceniu. Mimo rekomendacji analityków nie wierzyłem nim bo sądziłem, że wprowadzają w błąd świadomie jak to analitycy. Dodatkowo w mojej analizie utwierdził mnie raport za Q2 2010-był wysmienity a wyniki w segmencie profili więcej niz wyśmienite. stałem twardo na stanowisku, ze mam rację i stp jest niedoceniony i rynek raz dwa to doceni. Niepokoiło mnie czemu wiec spada? Ale jak zobaczyłem raport za Q3 2010 wszystko stało sie jasne. Blachy dramat, profile kiepsko, reszta bryndza. Dodatkowo info z pewnego źródła,ze mimo że spółka pierwotnie oczkiwała odwrócenia trendu spadkowego cen blachy transformatorowej teraz już spółka nie widzi szans na odwrócenie trendu w najblizszym półroczu. To zdecydowało że pozbyłem sie znacznego pakietu w przedziale 400-350. Potem była rekomendacja milenium na 280.Ktoś kto pisze, żeby nie patrzeć na ceny blach transfomatorowej nie ma pojecia o stp.Gdyby nie zyski ze sprzedazy blach transformatorowych to stp byłby taki jak drozapol czy cognor/wycena ponizej wartości księgowej czyli 150-200/.Kolejna uwaga nie patrzcie na rynek chinski i amerykański oceniając ceny bo rynek europejski rządzi sie innymi regułami.Podsumowując na ten moment stp mimo,ze finansowo jest wciąż super ale przy aktualnych perspektywach nie warty zainteresowania. Trzeba zobaczyć na QIV i posłuchać co powie Janeczek bo na ten moment mimo,ze mieli ogłosić strategię na 2010-2015 w tym roku nie zrobili tego.Co ciekawe praktycznie brak informacji z firmy mimo,że mieli ogłosic nową strategię.Ja cieszę się,ze pozbyłem się stp na rzecz Jutrzenki i Kopexu bo zaoszczędziłem na tych tranzakcjach około 30% i frustrację z powodu opadania STP.Jednak obserwuje STP i dokładnie przeanalizuje raport Q4 ale jesli nic się nie zmieni nie wejdę w niego powyzej wartości księgowej.

wkm3
Wpisów: 468
Wysłane: 29 grudnia 2010 22:37:18 przy kursie: 284,30 zł
bardzo ciekawy post od Lechsiego, tylko jeśli możesz to podrzuć nam niedobitkom na stalku gdzie i jakie indeksy stali śledziłeś oceniając perspektywy STP?

Mam takie przemyślenia podsumowująco gruniowe:) rok temu przemeblowałem trochę swój portfel i podziękowałem po 1.37 WAS - spółce o solidnym bilansie, track record z dobrym zaawans. techn. produktem; podobnie podziękowałem w granicach PLN 9 IPE - a mawiają że na rynkach finansowych pewny zysk maja tylko pośrednicy:) a potem w ciągu roku zadowoliłem się chyba 15% wzrostem na KZS kupując po 1.4.
Czyli, namieszałem a pierwotny wybór oparty o spółki z mocnym bilansem, niskim zadłużeniem, dobrym produktem i perspektywicznym długoterminowo rynkiem był niezły, dlatego zostaję.

Czy jestem typowym ,,ugotowanym'' graczem...nie wiem, być może... jednak pozostaję z powodów fundamentalnych o których wcześniej pisałem, zobaczymy za rokclock czy była to trafiona czy ugotowana decyzja.
Edytowany: 29 grudnia 2010 22:40

lechsie
Wysłane: 29 grudnia 2010 23:34:16 przy kursie: 284,30 zł
Ja byłem w innej sytuacji miałem smiecia Ergisa i przez rok nie mogłem z niego wyjsc. Na szczęście Warta się nabrała na zpowiedzi Prezesa i łykneła ode mnie spory pakiecik.Potem był MCI i 30% zysk a że lubie ryzykowac to miałem go za całą kasę. Pomyslałem dośc ryzyka kupię coś solidnego i pewnego. Traf padł na STP.Pół roku sie łudziłem i straciłem 20% ciężko było wyjśc bo tu obroty niewielkie i trzeba spuszczać z ceny.Teraz wszedłem w Kopex i jutrzenkę od miesiąca zobaczymy co bedzie.W sumie ten rok przez STP tylko delikatnie do przodu albo na zero.Zobaczymy jak przysla PIT:)Ale gdybym sie nie bał MCI to by było 100% do przodu.Takie zycie.A co do STP to pisz do Roberta Kozucha jak Ci odpisze bo kiedyś pisał szybko a potem wcale.To raczej najpewniejsze informacje.

Masa
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 767
Wysłane: 29 grudnia 2010 23:37:51 przy kursie: 284,30 zł
Wkm3 z jaką średnią jesteś na Stalku ? Ja na razie bacznie obserwuję zachowanie kursu choć wczoraj bodajże widziałem info o wzroście ceny blachy i prętu żebrowego.
Cytat:
Business and business every day :)

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Grupa: Bus Driver
Wpisów: 8 558
Wysłane: 30 grudnia 2010 09:00:50 przy kursie: 293,00 zł
Z informacjami o swoich ruchach bardzo proszę przenieść się na Indywidualne Kroniki Giełdowe.

wkm3
Wysłane: 30 grudnia 2010 09:09:10 przy kursie: 293,00 zł
WD a możemy prosić o Twoją ocenę perspektyw Stalka? spojrzałem na początek forum i widziałem Twoje wpisy, mamy ciekawą sytuację w cenach stali i sytuacji Stalka stąd emocje rosną:)
Edytowany: 30 grudnia 2010 09:24

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Grupa: Bus Driver
Wpisów: 8 558
Wysłane: 30 grudnia 2010 09:23:55 przy kursie: 293,00 zł
Piszemy co kwartał, bo to jedna z "lepszych" fundamentalnie spółek, tj. dobrze zarządzana, jednorodna, dywidendowa, mało zadłużona. Ale co tu gadać, gdy hossa napompowała jej kurs do nieprzytomności - odbierając też płynność. Teraz wreszcie cena jest normalna i zacznie reagować na czynniki zewnętrzne.
Niestety nie znam się na tej branży.

lechsie
Wysłane: 30 grudnia 2010 12:58:38 przy kursie: 293,00 zł
WatchDog napisał(a):
Z informacjami o swoich ruchach bardzo proszę przenieść się na Indywidualne Kroniki Giełdowe.

Przepraszam i obiecuje, że więcej się to nie powtórzy. Popiół na głowę ....nie powinienem był tego robić

wkm3
Wysłane: 30 grudnia 2010 13:05:36 przy kursie: 293,00 zł
Masa napisał(a):
Wkm3 z jaką średnią jesteś na Stalku ? Ja na razie bacznie obserwuję zachowanie kursu choć wczoraj bodajże widziałem info o wzroście ceny blachy i prętu żebrowego.

wysłałem koledze priv maila ze skrzynki stockwatchowej, racja trzymamy się zasad forum, sam rozpędziłem się i zacząłem dysk. z cenamisalute

wkm3
Wysłane: 7 stycznia 2011 10:27:55 przy kursie: 280,00 zł
widzę, że spółki surowcowe/ w których marża sprzedaży zależy od cen światowych surowców to ciekawy przypadek. Spółka może być prowadzona, finansowana fantastycznie, może mieć pozycję rynkową, jakość, dywersyfikację odbiorców, jednak... 70% powodzenia takich spółek to ceny światowe surowca, na które firma nie ma żadnego wpływu - czynnik ryzyka niedoceniony przezemnie. Efekt jest taki, jak na Stalku w przypadku spadków cen surowca - cana blachy od Q3 2008 do teraz 50% w dół. Jednak, kiedy ceny surowca nabieraja tempa tak jak ceny miedzi/ mamy efekt jak na KGHM, ciekawe doświadczenie/ ja jestem ,,młody'' jeszcze na giełdzie, zacząłem inwestować przed zamknięciem 2008, więc mam tu ciekawy ,,learning by doing'' - kurs Stalka w tej chwili zależy od wszystkiego tylko nie od Stalka.

Art. dot. opóźninia prezentacji strategii i cen blachy:
hutnictwo.wnp.pl/stalprodukt-o... Trochę mnie denerwuje, że nie mamy podanego źródła - skąd autor pobrał ceny blachy transformatorowej, spróbuje do niego napisać i zapytać
Edytowany: 7 stycznia 2011 10:30

lechsie
Wysłane: 7 stycznia 2011 11:36:25 przy kursie: 280,00 zł
Nie pisz do autora tylko do Roberta Kożucha jak Ci pisałem w poprzednim poście. Ponadto różnica między miedzią a stalkiem jest taka , że do ceny miedzi masz dostęp on-line a do ceny stali nie masz praktycznie żadnego dostępu poza Robertem bo stalek sprzedaje blachy po swoich negocjowanych cenach i podkreslam jeszce raz ceny w stanach i chinach nic do tego nie mają. Jedynie ceny europejskie daja jakąs orientacje.

wkm3
Wysłane: 11 stycznia 2011 21:22:32 przy kursie: 285,90 zł
o znalazł się ktoś oprócz mnie:), kto widzi potencjał w stalku w 2011:http://www.pb.pl/2/a/2011/01/11/Analitycy_wierza_w_mniejsze_spolki

karad
Wpisów: 136
Wysłane: 13 stycznia 2011 10:30:04 przy kursie: 320,00 zł
Nie martw się - nie jesteś sam.

Aby nie bylo za słodko rzucę kilka słów o zastosowaniach blach transformatorowych.
Lata temu stosowano je niemal wszędzie na drodze od konsumenta elektryczności do elektrowni:

1. Zasilacze urządzeń elektronicznych małej mocy (do 1kW) zasilane z sieci 50Hz.
2. Stabilizatory lamp wyładowczych (tzw. dławiki)
3. Silniki elektryczne
4. Transformatory linii przesyłowych sieci 50Hz
5. Generatory obcowzbudne prądu

Dzisiaj w pkt. 1 i 2 spotyka się głównie przekształtniki zbudowane na rdzeniach proszkowych. Co ciekawe, pomimo wzrostu zapotrzebowania na tego typu rdzenie, ich polski producent - POLFER - przyjął formę przetrwalnikową. Inny - Feryster - funkcjonuje sprawnie, ale nie znam skali działalności.

Spośród urządzeń zawierających do niedawna duże ilości blach transformatorowych a obecnie przechodzących na technologię przekształtnikową wymienię spawarki elektryczne (MMA/MIG/TIG). Większość spawarek sprzedawanych nawet w supermarketach to spawarki inwertorowe (przekształtnikowe, na ferrytach proszkowych).

Spore nadzieje dają planowane w Polsce inwestycje w sektor energetyczny. Ale nie należy tego demonizować. To są jednostkowe inwestycje. Za nimi powinna pójść rozbudowa linii przesyłowych (stacji transformatorowych), aby znalazło to trwałe odbicie w kursie STP.

Ciekaw jestem opinii innych osób zainteresowanych losem STP.
Pozdrawiam.

Edytowany: 13 stycznia 2011 10:31

wkm3
Wysłane: 13 stycznia 2011 20:32:08 przy kursie: 320,00 zł
dużo szczegółowej/ ciekawej wiedzy na temat podstawowego produktu stalka, z mojej strony, gdy decydowałem się na zakup średnioterminowy min. decyję oparłem na planach stalka rozbudowy mocy prod. pod planowaną sprzedaż na rosnących - energetyka - rynkach chińskim, dalekowschodnim i bliskowschodnim, na razie chyba nie wiele z tych planów, ciekawe czy mamy na pokładzie kogoś z branży, kto mógłby ocenić takie plany, czytałem gdzies że w Chinach powstaje nowa elektrowna co 3/4 dni (poszperam i wyszukam ten art.).
Edytowany: 13 stycznia 2011 20:36

karad
Wpisów: 136
Wysłane: 13 stycznia 2011 23:28:52 przy kursie: 320,00 zł
Cześć Wkm3.

Gdyby Stalek zaczął eksportować blachę transformatorową do Chin to by mnie powalił.
Transport kolejowy i morski (ok. 80$/m3) nie jest za darmo, energia i siła robocza znacznie droższa jest u nas. Nie znam się na technologicznych aspektach produkcji stali transformatorowej ale wydaje mi się, że dla techniki 50/60 Hz karty są rozdane równo. Jest pewna graniczna wartość indukcji nasycenia dla materiałów magnetycznych i zwyczajnie stoi tam ściana. Co innego dla wyższych częstotliwości. Są na świecie firmy produkujące stale magnetyczne przewyższające ceną złoto. Dla ciekawskich link - MMC - gdzie są informacje n/t np. Microsila.

Jest tu całkiem pokaźny rynek zbytu: aparaty rentgenowskie, zasilacze do klistronów (sieciowanie polipropylenu), kuchenki mikrofalowe i cały pozostały rynek przetwarzania dużych energii przy podwyższonej częstotliwości.
Wydaje mi się, że to naturalny kierunek rozwoju Stalka, choć perspektywy odległe a i inwestycje niemałe.
Pozdrawiam.

wkm3
Wysłane: 20 stycznia 2011 22:18:11 przy kursie: 320,00 zł
lechsie napisał(a):
Nie pisz do autora tylko do Roberta Kożucha jak Ci pisałem w poprzednim poście. Ponadto różnica między miedzią a stalkiem jest taka , że do ceny miedzi masz dostęp on-line a do ceny stali nie masz praktycznie żadnego dostępu poza Robertem bo stalek sprzedaje blachy po swoich negocjowanych cenach i podkreslam jeszce raz ceny w stanach i chinach nic do tego nie mają. Jedynie ceny europejskie daja jakąs orientacje.

Zapytałem więc i otrzymałem odpowiedź:dużo ciekawych nowych info. Pytałem o to na ile ceny na www.lme.com steel billet i Price of silicon steel in Shanghai korelują z cenami blach transform. Stalka + o podanie indexu, który powinniśmy obserwować. Pan Robert odpowiedział jak poniżej:

Witam Pana,

Dziękuję za zainteresowanie naszą spółką.

Co do cytowanych cen trudno mi je komentować. Nie wiem, jakiego gatunku dotyczą (inne oznaczenia norm), jakich parametrów materiału itp. Generalnie z podanego zestawienia do blach transformatorowych należą te oznaczone jako "oriented". A zatem jedynie te oferowane przez firmę Wisco. Z kolei ich poziom (po konwersji na USD) wydaje się zbyt wysoki jak na aktualne realia rynkowe (na tamtejszym, tj. dalekowschodnim rynku jest to obecnie ok. 2 tys. USD). Na rynku europejskim średni obecny poziom cen to ok. 1600 EUR. Dotyczy to blach konwencjonalnych. Blachy w wysokich gatunkach (HiB) są ok. 10-15 % droższe.

Niestety, nie znamy oficjalnych, ogólnie dostępnych stron, na których publikowane są aktualne ceny blach transformatorowych. Jeśli jednak nawet takie są, to dostęp do nich jest z pewnością płatny.

Pozdrawiam
Robert Kożuch
Kierownik Biura Zarządu''

niektórzy mawiają, im dalej w las tym więcej drzewread2

lechsie
Wysłane: 21 stycznia 2011 00:20:12 przy kursie: 320,00 zł
Mogłeś zapytac jakie prognozy mają co do ceny w najblizszym czasie. ALE Z TEGO CO PISZESZ DALEJ BRYNDZA I NIE ZANOSI SIĘ NA POPRAWE. tEN WZROST TO LEKKIE ODREAGOWANIE OSTATNICH SPADKÓW I PEWNIE ZNÓW ZOBACZYMY 2 Z PRZODU.

wkm3
Wysłane: 21 stycznia 2011 08:20:37 przy kursie: 320,00 zł
nie mogą podać, żadnej info, która nie jest publiczna, więc nie ma co pytać indywidualnie o prognozy. Nie wierzę, że podawane ceny stali na lme.com idą sobie swoją drogą a ceny blach transf. żyją swoim trendem. Zachęcam do spojrzenia jak wygląda trend cen stali w ujęciu rocznym/ trzyletnim na www.lme.com - trzeba się tam zalogować/ wykresu nie udało mi się przerzucić.

michalp_1
michalp_1 PREMIUM
Wpisów: 10
Wysłane: 21 stycznia 2011 09:15:57 przy kursie: 319,00 zł
Informacja wydaje się być ciekawą, chociaż dość ogólna:)

INFO

Parkiet

Cytat:

Kurs Konsorcjum w nieprzerwanym trendzie wzrostowym jest od lipca 2010 roku – papiery dały zarobić już 36 proc. Akcje Stalprofilu od grudnia podrożały o 22 proc. Walory Drozapolu tanieją zaś od sierpnia, do tej pory o 23 proc.

Spada również kurs Stalproduktu, podobnie jak jego wyniki. Firma nie jest jednak klasycznym hurtownikiem. W jej ofercie przeważa specjalistyczna blacha do produkcji transformatorów, na którą popyt w ostatnich kwartałach osłabł.
Edytowany: 21 stycznia 2011 09:19

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11