ENELMED - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3

ENELMED [ENE]

AKTUALNY KURS: 13,50 zł (+0,00%) 23-08-2019 13:23
Kamil Gemra
Wpisów: 3 006
Wysłane: 1 czerwca 2011 18:41:13
Tutaj jest podsumowanie IPO:

Cytat:
Duże zainteresowanie inwestorów ofertą Enel-Medu, debiut na GPW w czerwcu (wywiad)

01.06. Warszawa (PAP) - Centrum Medyczne Enel-Med, które we wtorek zakończyło publiczną emisję 7,1 mln akcji po 5,0 zł za sztukę, planuje debiut na giełdzie w czerwcu, ale jeszcze nie zapadła decyzja czy w połowie czy może pod koniec czerwca. Oferta publiczna spotkała się z dużym zainteresowaniem inwestorów - wynika z wypowiedzi dla PAP prezesa spółki Adama Rozwadowskiego.

"Planujemy zadebiutować na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w czerwcu 2011 roku" - powiedział PAP Rozwadowski.

Całość: www.gpwinfostrefa.pl/palio/htm...

pop
Wpisów: 3 427
Wysłane: 1 czerwca 2011 19:00:42
Irytujące jest takie gadanie prezesa,bo konkrety co do zapisów,była jakaś redukcja,czy nie...?d'oh!
Te jego prognozy brzmią nieco niepoważnie,bo nie jest to w końcu producent gier komputerowych,że aż takie mają być wzrosty zysków...3some

Kamil Gemra
Wpisów: 3 006
Wysłane: 1 czerwca 2011 19:10:35
Redukcja chyba była bo zapisywałem się na 400 papierów a mam 309. Ale masz rację zero konkretu...

Jelo
Wpisów: 23
Wysłane: 1 czerwca 2011 20:04:06
Ja się zapisałem na 1720, a otrzymałem 1329 czyli jak dobrze liczę redukcja wyniosła niecałe 23%. Czyli znacząco mniej niż przy tegorocznych emisjach. Jak to oceniacie? Mam pytanie czy to jest popularna praktyka, iż debiutująca firma nie podaje konkretnej daty debiutu? To jest moje pierwsze IPO, a nie obserwowałem jak to wyglądało przy innych debiutach. Szczerze trochę mnie zaskoczyło takie gdybanie.

19r20
Wpisów: 497
Wysłane: 1 czerwca 2011 21:16:50
z tego co można poczytać na różnych forach i także i tutaj wynika mała redukcja
PBO miało redukcję rzędu 24% o ile pamiętam :) ciekawe jak z instytucjami w tym przypadku

Mordad
Wpisów: 1
Wysłane: 2 czerwca 2011 19:47:53
Jestem ciekaw, kto z instytucjonalnych wejdzie w spółkę?

Rynek jest bardzo ciekawy, a to nie Swissmed czy EMC tu NFZ nie jest podstawowym odbiorcą.

19r20
Wysłane: 9 czerwca 2011 12:39:19
po opublikowanych wynikach za 1 kwartał jestem wściekły na siebie że nie wszedłem
eh to tak jest jak się wierzy forum i opiniom, debiut chyba będzie na początku lipca skoro WZ mają 30.06

Kasia Stefanska
Wpisów: 1 229
Wysłane: 9 czerwca 2011 12:50:34
WZ ustawione na 30 czerwca w cale nie musi determinować daty debiutu niestety. Jeśli spółka ma rok finansowy zgodny z kalendarzowym, to jest to ostatni moment na zatwierdzenie sprawozdania finansowego za rok 2010.

wave

kozalesz
Wpisów: 79
Wysłane: 9 czerwca 2011 20:27:31
Dziwi mnie, że mając tak dobre wyniki kwartalne, nie opublikowali ich przed zakończeniem zapisów. Uzyskaliby na pewno wyższą cenę za swoje akcje.

19r20
Wysłane: 10 czerwca 2011 11:10:17
debiut 14.06 we wtorek

Miras
Wpisów: 290
Wysłane: 14 czerwca 2011 15:36:21 przy kursie: 5,09 zł
19r20 napisał(a):
po opublikowanych wynikach za 1 kwartał jestem wściekły na siebie że nie wszedłem
eh to tak jest jak się wierzy forum i opiniom, debiut chyba będzie na początku lipca skoro WZ mają 30.06

Czy aby na pewno ? :)
Zawsze możesz dobrać.

19r20
Wysłane: 15 czerwca 2011 17:52:56 przy kursie: 5,09 zł
hm patrząc na debiut to w sumie jest ok ciekawe jak dalej się potoczy

Pit8
Wpisów: 27
Wysłane: 23 czerwca 2011 08:24:08 przy kursie: 4,92 zł
póki co słabo
kiedy akcje będą normalnie notowane a nie jako pda ?

gucio
Wpisów: 314
Wysłane: 27 czerwca 2011 03:30:47 przy kursie: 4,93 zł
Wyniki dobre jednak spolka strasznie zadluzona, a jeszcze chca inwestowac.Mialem maly pakiecik i dobrze ze sprzedalem.Chociaz na waciki dla zony bylo.

rafsty
rafsty PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 2 243
Wysłane: 6 lipca 2012 18:25:09 przy kursie: 3,74 zł
Cytat:
Ministerstwo Gospodarki przeznaczy 4 mln zł na promocję polskiej turystyki medycznej.

Źródło: podatki.biz

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Wpisów: 9 698
Wysłane: 7 lipca 2012 09:08:35 przy kursie: 3,74 zł
Nie wiem jak przedstawia się sutuacja fundamentalna spółki i jej wyniki, ale muszę przyznać, że ma jedną przewagę nad konkurencją.
Cena wizyty jest wyższa niż u konkurencji, ale ma to swoje uzasadnienie. Ostatnio sytuacja życiowa zmusiła mnie do wizyty u neurochirurga. Przeczesałem sieć w celu odnalezienia specjalisty najwyższej klasy. Wytypowałem trzy nazwiska o których można powiedzieć: Fachowcy Światowej Klasy.
Przystąpiłem do szukania tych osób w lecznicach prywatnych. Okazało się, że cała trójka przyjmuje tylko w Enelmedzie. Dodam, że nie są to osoby z jednego zespołu/szpitala. Pozwala to wyciągnąć wniosek, że przynajmniej w tej dziedzinie medycyny Enel potrafił skupić w jednym miejscu to co najlepsze na rynku. Jeśli tak jest także w innych specjalnościach, to jest to z pewnością przewaga. Zdrowie nie ma ceny.

kurtwallander
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 82
Wysłane: 22 listopada 2012 12:50:33 przy kursie: 3,46 zł
spółka nie jest wprawdzie specjalnie popularna (delikatnie rzecz ujmując) ale może warto pokusić sie o krótką ocene wyników i dywagacje na temat przyszlości ?
temat ciekawy także ze względu na aktualną sytuację i perspektywy sektora medycznego(patrz sprzedaż Lux Medu, znaczny wzrost kursu EMC Instytut Medyczny itp.)

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Wpisów: 9 698
Wysłane: 24 listopada 2012 21:37:26 przy kursie: 3,48 zł
Niestety sprawozdania spółki są bardzo niskiej jakości informacyjnej. Enelmed nie pokazuje nawet poziomu kredytów ograniczając się w zasadzie do prezentacji danych ogólnych sum. O takich luksusach jak średnia ilość abonamentów, czy powierzchnia użytkowa lokali można zapomnieć.

Przychody Enelmedu w zasadzie cały czas sobie powolutku rosną. Niestety nie zawsze ten wzrost przekłada się na wynik, a już w tym roku wygląda to naprawdę słabo:

kliknij, aby powiększyć

Spółka przechodzi, a właściwie przechodziła duży proces inwestycyjny. Przez ostatni rok suma bilansowa wzrosła o 20%. Przychody niestety tylko o 10, co niejako sugeruje mniejszą produktywność aktywów trwałych. Faktycznie tak się dzieje:

kliknij, aby powiększyć

Rośnie wielkość majątku pracującego, ale spada efektywność jego wykorzystania. To jest tak naprawdę potencjał spółki do zwiększania przychodu. Czas rozkręcania się nowej inwestycji w branży dobrze znają akcjonariusze EMC, które ma ciutek inny model biznesowy, ale problem dokładnie ten sam. Pytanie brzmi czy uda się wrócić do poziomu sprzedaży na zainwestowaną złotówkę w nowe powierzchnie medyczne. Niestety z danych, które prezentuje spółka nie jest łatwo udzielić takiej odpowiedzi. Na rynku warszawskim ceny abonamentów korporacyjnych są raczej stabilne, choć wykazują tendencje zniżkowe. Jak jest w innych miastach niestety nie wiem. Klientów do nowych miejsc trzeba albo zabrać konkurencji(cena, albo jakość) albo zdobyć nowych(o co nie jest łatwo jak otoczenie jest trudne). Na schodzenie z ceny patrząc na wynik nie jest dużo miejsca, więc trzeba konkurować jakością i kosztami.

kliknij, aby powiększyć

Te jak widać wyżej popchnęły wynik pod wodę, bo prawdopodobnie wzrosły koszty stałe. Należy do nich zaliczyć amortyzację, energię, koszty najmu powierzchni i w pewnym stopniu koszty pracownicze, choć duża ich część może być zmienna i można powoli dostosowywać je do zapotrzebowania konkretnej placówki. Potencjał jest ukryty w dalszym oderwaniu się od kosztów stałych.
W przychodach dominują pakiety firmowe, choć Enel znalazł sobie ciekawą lukę. Wynajmuje powierzchnie także w szpitalach i na ich rzecz świadczy MR czy CT, ale także zwykłe usługi laboratoryjne. W SF brakuje rachunku segmentowego w podziale na linie biznesowe, czy grupy sprzedażowe, więc tak naprawdę nic nie da się na ten temat powiedzieć. W perspektywie komercjalizacji szpitali może tu być spory potencjał, ale na razie to melodia przyszłości. Podstawowym zadaniem jest zwiększenie sprzedaży, co miałoby zaowocować poprawą rentowności.

Z przepływów finansowych wynika, że faza inwestycji wydaje się wyczerpywać. Spółka cały czas generuje gotówkę operacyjną, co jest pochodną wysokiej amortyzacji.

kliknij, aby powiększyć

CF operacyjny starcza na bieżącą obsługę zadłużenia, ale to kwoty za małe aby myśleć o redukcji kredytów i innych zobowiązań. Sytuacja płynnościowa nie wygląda najlepiej, ale podobnie wyglądają inne spółki z branży. Brak wyniku operacyjnego, spore zadłużenie i ujemny kapitał obrotowy determinują niski Rating, w zasadzie dla spółek spekulacyjnych.

Wycena w tej chwili jest oczekiwaniem co do potencjału poprawy wyniku. Ten wzrost już został w dużej mierze zdyskontowany...
Obecnie spółka osiąga 180M przychodów. Powiedzmy, że ma potencjał na 250. Przy rentowności operacyjnej na poziomie 4%(to jeden z najlepszych kwartałów) mamy 10M EBIT. Do tego koszty odsetkowe na poziomie 2M(obecne) daje nam 8M zysku brutto, czyli 6,4M netto. Przy obecnej stopie kosztu kapitału na poziomie 10% daje to wycenę ca 60M. Do tego można dołożyć jakiś profit ze względu na rosnący rynek, ale to i tak jest poniżej kapitalizacji, która wynosi 82M. Wniosek z tego, że albo źle oceniłem potencjał wzrostu przy obecnym poziomie aktywów, albo przeszacowałem koszty, albo spółka jest przeszacowana. Taki EMC dawał radę zrobić i prawie 10% marży na poziomie EBIT, ale taki poziom nie ma żadnego historycznego uzasadnienia w wynikach Enelmedu. Dla 6% rentowności operacyjnej wycena skoczyłaby do 100 milionów, ale na razie Enel w żaden sposób nie udowodnił, że nawet myślenie o takich poziomach jest realistyczne. W szacunkach nie pomaga niska wartość informacyjna sprawozdania. Na razie trzeba poczekać na choć jeden ponadprzeciętny kwartał.

Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

le rom
Wpisów: 694
Wysłane: 23 marca 2013 10:22:57 przy kursie: 4,82 zł
angry3

OFE Generali i OFE PZU posiadają 15% kapitału ENEL-MEDu. Strategiczny akcjonariat cypryjski- Rodzina Rozwadowskich to faktyczny właściciel tej spółki z ok. 64% udziału. I tak interes się kręci przy tak naprawdę pozadywidendowych profitach. A, że spółka przypadkiem wykazuje prawie 9 mln zł straty za 2012r i to stanowi 20% kapitałów własnych, nie robi to na nikim wrażenia - i o dziwo OFE PZU zwiększa udział!!!. Tak szasta się cudzymi pieniEdzmi. Przecież OFE ING ma nadal 7% CDC. Dlaczego PZU ma być gorsze i nie powalczyć (zmoczyć) z prywatnym biznesem.
Sam jestem ubezpieczony PZU i jakiś grosz płynie z tego do ENE. Ale ich specjalistów nigdy nie odwiedziłem, a ponoć w stomatologii mam mieć ulgę.

Rozwadowscy zainstalowali się na Cyprze i wątpliwy (jak się teraz okazuje) pewnie zrobią tam interes.
PZU jako Grupa ma 50 mld zł wpakowane w polskie obligacje i na tym zasadniczo jedzie. Gdy przyjdzie je rolować, musi zadowolić się ochłapami sztucznie zaniżonych stóp procentowych Belki. Przewiduję zjazd tych akcji o ile konkurencja nie powali go jak to stało się z TPS-ą.

ENE jest nadmuchanym balonikiem, latającym dzięki hojnym sponsorom, nie wyłączając z tego drobnych akcjonaruszy kupujacych akcje w emisji po 5 zł za sztukę.

rafsty
rafsty PREMIUM
Wpisów: 2 243
Wysłane: 23 marca 2013 14:39:41 przy kursie: 4,82 zł
Cytat:
Sam jestem ubezpieczony PZU i jakiś grosz płynie z tego do ENE.

Jesteś ubezpieczony w PZU, czy należysz do ich OFE, bo to dwie różne sprawy?
OFE inwestuje rzeczywiście Twoje pieniądze (chciaż zaraz może się okazać, że jednak są budżetu). Co ubezpieczyciel robi ze składkami, to jego sprawa (w ramach jakichś tam prawnych limitów). Składki w OFE są Twoje. Jak lokaty. Składki ubezpieczniowe są ubezpieczyciela. Jak opłaty.

Cytat:
zainstalowali się na Cyprze i wątpliwy (jak się teraz okazuje) pewnie zrobią tam interes

Niekoniecznie. Trzeba rozróżnić unikanie opodatkowania od uchylania się od opodatkowania. To pierwsze jest legalne, a drugie nie. Cypr rozważa opodatkowanie depozytów, a firmy 'tylko' unikające opodatkowania wcale nie trzymają tam gotówki, bo nie to chodzi.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3