pixelg
11BIT - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

11BIT [11B]

AKTUALNY KURS: 479,40 zł (-0,83%) 23-06-2021 10:34
Yaroman
27
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 1 045
Wysłane: 23 listopada 2014 18:23:37 przy kursie: 30,99 zł
Faktem jest ,że :
1.This war of Mine odniosło już olbrzymi sukces, sukces jakiego nie spodziewała się nawet większość akcjonariuszy 11 BIT
2.Akcje osiągnęły poziom dający wiernym inwestorom zwrot rzędu 200% zainwestowanego kapitału.

Pytanie co dalej. Większość osób na forum wpadła w euforię i zakłada dalszy wzrost kursu w tempie obserwowanym w zeszłym tygodniu.
Ja wolę zastanowić się nad ryzykami:
1.Miejsce TWOM wynika w dużym stopniu z mizernej konkurencji. Z wyjątkiem okupującego 1-sze miejsce
FARCRY4 oraz Counter-Strike pozostałe pozycje mają bardzo kiepskie opinie. Także miejsce na podium może wcale nie przełożyć się na tak dużą sprzedaż jak zakładamy.
2.Jako, że 11 BIT do zeszłego tygodnia był firmą niszową nie wiadomo jaki poziom marży musiał "odstąpić" Steam. Ja wolę założyć, że duży.
3.Czy wysoka sprzedaż utrzyma się w okresach późniejszych, TWOM "spadł' z podium, jutro może "wypaść" z pierwszej dziesiątki.
4.Czy spółka będzie potrafiła wykorzystać sukces TWOM, czy kolejne , wydawane gry "pozwolą zarobić" , czy przypadkiem TWOM nie będzie gwiazdą jednego miesiąca (tygodnia?) a 11BIT nie powróci do wydawania tanich, niskonakładowych gier.
Myślę ,że w obecnym stanie euforii należy zastanowić się także nad "czarnymi" scenariuszami.
“Pluralitas non est ponenda sine neccesitate”

rockq
0
Wpisów: 351
Wysłane: 23 listopada 2014 18:51:05 przy kursie: 30,99 zł
@Yaroman: Part II

Cytat:
Faktem jest ,że :
1.This war of Mine odniosło już olbrzymi sukces, sukces jakiego nie spodziewała się nawet większość akcjonariuszy 11 BIT
2.Akcje osiągnęły poziom dający wiernym inwestorom zwrot rzędu 200% zainwestowanego kapitału.

Pytanie co dalej. Większość osób na forum wpadła w euforię i zakłada dalszy wzrost kursu w tempie obserwowanym w zeszłym tygodniu.
Ja wolę zastanowić się nad ryzykami:
1.Miejsce TWOM wynika w dużym stopniu z mizernej konkurencji. Z wyjątkiem okupującego 1-sze miejsce
FARCRY4 oraz Counter-Strike pozostałe pozycje mają bardzo kiepskie opinie. Także miejsce na podium może wcale nie przełożyć się na tak dużą sprzedaż jak zakładamy.
2.Jako, że 11 BIT do zeszłego tygodnia był firmą niszową nie wiadomo jaki poziom marży musiał "odstąpić" Steam. Ja wolę założyć, że duży.
3.Czy wysoka sprzedaż utrzyma się w okresach późniejszych, TWOM "spadł' z podium, jutro może "wypaść" z pierwszej dziesiątki.
4.Czy spółka będzie potrafiła wykorzystać sukces TWOM, czy kolejne , wydawane gry "pozwolą zarobić" , czy przypadkiem TWOM nie będzie gwiazdą jednego miesiąca (tygodnia?) a 11BIT nie powróci do wydawania tanich, niskonakładowych gier.
Myślę ,że w obecnym stanie euforii należy zastanowić się także nad "czarnymi" scenariuszami.

1) Mizerna konkurencja? Nie bądź śmieszny - wszystkie gry z pierwszej piątki (na razie z wyjątkiem TWoM) sprzedają się w WIELOMILIONOWYCH nakładach.

2) standardowe 30%

3) Jasne że może, spadnie trochę niżej i zamiast 10-20k kopii dziennie będzie sprzedawał 1k-3k dziennie + 50k-100k dziennie podczas promocji i wyprzedaży.

4) pudełka, DLC (zwiększają przychody o dodatkowe 30-50%), mobilne (zapewne już w I kwartale), konsole (pewnie przed wakacjami), + siedem projektów w piekarniku, etc.

Przy tym co już w tej chwili widzimy nawet w konserwatywnych szacunkach, kurs 30-40zł całkowicie broni się samymi wynikami spółki. Jak firma poda wyniki z bardziej optymistycznych szacunków, puści 50zł, jak firma poda wyniki które przebiją optymistów, to jeszcze w tym roku możemy sforsować 100zł. Oczywiście jest wiele ale, ALE po tym co widzieliśmy w tym tygodniu, nawet osoby które kupią w przedziałach 30-40zł nie powinny się obawiać o swój kapitał, bo fundamenty ostatnich wzrostów są bardzo mocne. Zresztą to że w zeszłym tygodniu nie przebiliśmy 40zł było wynikiem jedynie tego, że fundusze upłynniały swoje portfele - bez tych akcji wszyscy zatratowaliby się na rynku.
Edytowany: 23 listopada 2014 18:54

Yaroman
27
Wysłane: 23 listopada 2014 18:52:03 przy kursie: 30,99 zł
NikoPL napisał(a):

A oto cytat, który świadczy że reszta to kiepskie produkcje (na przykładzie CoD'a, z którym non stop TWoM zamienia miejsca w rankingu):
"Call of Duty: Advanced Warfare sprzedaje się lepiej niż Titanfall, Destiny i Wolfenstein razem wzięte"
gry.onet.pl/call-of-duty-advan...

Moje zdanie o kiepskich opiniach wziąłem stąd:
store.steampowered.com/app/209...
w momencie przeglądania (opinie są stale aktualizowane) były SAME kciuki skierowane w dół

>> Ponad 160% zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego Cztery Fazy Rynku w StockWatch.pl

faraquet
faraquet PREMIUM
7
Wpisów: 90
Wysłane: 23 listopada 2014 19:01:15 przy kursie: 30,99 zł
rockq napisał(a):

4) pudełka, DLC (zwiększają przychody o dodatkowe 30-50%), mobilne (zapewne już w I kwartale), konsole (pewnie przed wakacjami), + siedem projektów w piekarniku, etc.

Musisz pamiętać, że dwa z siedmiu już wymieniłeś (czyli konsole i mobilne). Reszta to Jameson is the pilot, Spacecom mobilne, Riseland, Industrial (akurat na industrial czekam z niecierpliwością na szczegóły). Tak ja to widze.

rockq
0
Wysłane: 23 listopada 2014 19:04:12 przy kursie: 30,99 zł
Dodam jeszcze, że po tym co się w tym tygodniu działo na liście bestselerów Steama, w wielu biurach wielkich misiów tej branży padło pytanie "WTF is This War of Mine?!". Możemy być pewni że to zaprocentuje fantastycznymi dealami, o których dowiemy się dopiero w nadchodzących miesiącach. Pewne jest to, że 11bit właśnie skoczył do zupełnie innej ligi - naprawdę niewielu developerom (1 na 1000?) udaje się to, co osiągnęli w tym tygodniu.

baks
28
Wpisów: 2 592
Wysłane: 23 listopada 2014 19:25:27 przy kursie: 30,99 zł
Nie wiem czy wiesz o czym piszesz - z wypowiedzi wynika, że długa droga jeszcze przed Tobą abyś to zrozumiał. Forum nigdy nie wpływało na wycenę akcji przynajmniej nie w widoczny sposób. Wbrew pozorom co zresztą widać niewielu jest tu bywalców - nie to co na takim np. bankierze. Ale tu nie toleruje się naganiaczy w jedną i drugą stronę a natrętni aroganci - dostają po prostu bana.
Forum preferuje w miarę wyważone o ile się da wypowiedzi.
Nikt nie zmusza Cię do wierzenia bo najcenniejsze jest własna analiza. Rzadko pojawiają się jakieś typy - najczęściej od nowych na forum.
Choć sytuacja jest dość nietypowa w historii naszej giełdy i niezwykle rzadko pojawiają się takie wystrzały. Jest to jednak spowodowane dużym niedowartościowaniem spółki, wynikające z kilku względów o którym za dużo by pisać. Podam tylko najważniejsze kotwica w postaci wiszącej podaży sporej puli (jak na frefloat spółki) spowodowane ustawową koniecznością sprzedania posiadanej puli akcji. W ostatnim czasie występowała dystrybucja z OFE, które skutecznie nie pozwalało na ustalenie wyższego adekwatnego do spodziewanego sukcesu. Bez dystrybucji kurs byłby już jakiś czas temu. Od co najmniej kilku miesięcy akcjonariusze spodziewali się wzrostu przychodów. Spółka ogłosiła na wiosnę bardzo ambitną strategię, która dawała szanse na dynamiczny wzrost przychodów. Gdyby nie dystrybucja wycena byłaby znacznie wyższa. W wyniku czego podstawa do wzrostu byłaby wyższa i mniej stroma.
Teraz w obliczu gigantycznego sukcesu i pozbycia się OFE - następuje częściowe urealnienie kursu względem spodziewanego sukcesu.
Zobacz sobie na sytuację CDRed - nikt nie wie jaka będzie tak na prawdę W3 bo nikt nie widział gotowego produktu. To, że taką grę można kompletnie położyć pokazuje najnowszy produkt Ubisoftu. Jest jakościowo dużo gorszy od Lords of Falen a kosztował wiele razy więcej. Stąd nieznana jest sprzedaż i oceny.
TWOM pokazała, że jest grą genialną (excellent) i wywołała ogromne poruszenie.
Firma wydała już kilka gier i wszystkie były bardzo chwalone o fantastyczną grafikę.
Było tylko kwestią czasu wypuszczenie hitu - i to ma miejsce teraz.
Firma ma w produkcji kolejne 7 produktów!!! z których każdy będzie miał doskonałą grafikę. Zapewne nie wszystkie będą hitami. Spółka pokazuje jednak, że za bardzo małe pieniądze można zrobić hit. Jestem pewien, że z tych 7 gier co najmniej 2-3 bardzo dobrze się sprzedadzą. Oceniam, że co najmniej 1 będzie na poziomie hitu a wszystkie gry powinny się zwrócić.
Nie znam na giełdzie lepszej firmy. Spółka była dotychczas kompletnie ignorowana przez ekonomistów. Jednak to , że zakotwiczyły tu na jakiś czas 2 OFE - powinno Ci coś powiedzieć - liczyli na wielki sukces. Zabrakło im jednak czasu i wycofali się trochę za wcześnie , ale kończył im się już czas. Nie oni sami podjęli decyzję o wyjściu - zmuszała ich ustawa.
Zapoznaj się z opiniami, że dopiero teraz ekonomiści zaczynają się wypowiadać i sugerują zainteresowanie spółką to wszystko o czymś świadczy !!
Analitycy typują spółkę do portfeli inwestycyjnych, piszą o grze największe gazety w USA.
Może Tobie to nic nie mówi ale dojrzali akcjonariusze wiedzą już swoje. Spółka w tym roku odniesie gigantyczny sukces, zdobyła górę pieniędzy i silną markę na rynku gier.
Otwiera jej to drzwi do wysokiej sprzedaży kolejnych gier!!! Uff skończyłem, tu nikogo nie przekonasz. Wyniki sprzedaży za jakiś czas ktoś poda. Jestem przekonany, że będzie zbliżona do naszych oczekiwań. Pozdrawiam - proponuję zmienić spółkę albo kupić akcje i zarobić!!
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

baks
28
Wysłane: 23 listopada 2014 19:31:00 przy kursie: 30,99 zł
Yaroman napisał(a):
NikoPL napisał(a):

A oto cytat, który świadczy że reszta to kiepskie produkcje (na przykładzie CoD'a, z którym non stop TWoM zamienia miejsca w rankingu):
"Call of Duty: Advanced Warfare sprzedaje się lepiej niż Titanfall, Destiny i Wolfenstein razem wzięte"
gry.onet.pl/call-of-duty-advan...

Moje zdanie o kiepskich opiniach wziąłem stąd:
store.steampowered.com/app/209...
w momencie przeglądania (opinie są stale aktualizowane) były SAME kciuki skierowane w dół

Podchodzisz wybiórczo albo nie wiesz co mówisz. Sytuacja jest aktualizowana co 5 min i poziom sprzedaży fluktuuje (faluje) akurat w tym momencie kciuki na pierwszej trójce jest do góry - tendencja rosnąca. Więc jeśli o czymś piszesz poczytaj najpierw o tym zanim się ośmieszysz.
Ja ciągle obseruję i porównuję inne spółki i ciągle się to zmienia taki np Call of Duty chyba już 2 lub 3 razy wyprzedzał TWOM i raz ma kciuk do góry a raz w dół. Warto to zauważać.
Edytowany: 23 listopada 2014 19:33

rockq
0
Wysłane: 23 listopada 2014 19:33:33 przy kursie: 30,99 zł
Jeszcze dodam jedną rzecz, która pomoże Wam uświadomić skalę obrotów na Steamie. Znajomy brytyjski deweloper, którego gra nigdy nie zawitała nawet w pierwszej 10 (z wyjątkiem jednodniowych wyprzedaży z obniżką 50-75%), ale za to przez rok bujała się w przedziale 30-100, zarobił w ciągu 12 miesięcy ponad 3 mln $, z czego większość tej sumy na wyprzedażach. Może to trochę tłumaczy, dlaczego jestem takim bykiem na tej spółce :)

Naprawdę nie mogę się doczekać oficjalnego komunikatu spółki, mam nadzieję że będzie już w poniedziałek wieczorem :)

pieniek1
0
Wpisów: 277
Wysłane: 23 listopada 2014 19:45:13 przy kursie: 30,99 zł
rockq napisał(a):

Mobilne nie będą szybko. Z 2 powodów.

1 wszy okazuje się że zaimplementowanie ich silnika do mobilek jest troche trudniejsze niż sądzili( co admin na forum mówił), więc to potrwa pewnie trochę czasu.

2 gi. Prozaiczny. Ile może kosztować gra na komórki żeby miała dobrą sprzedaż ?? max 20 PLN( nawet jeśli jest hitem).Więc zmonetyzują inne platformy z większymi cenami na maxa jak się da, a mobilki to proces końcowy, jak już wycisną ze stacjonarnych platform wszytko co się da to wejdą na komórki po 20-12 PLN za sztukasa.

faraquet
faraquet PREMIUM
7
Wpisów: 90
Wysłane: 23 listopada 2014 19:45:40 przy kursie: 30,99 zł
Ale jakiego oficjalnego komunikatu oczekujesz? Bo jeśli wielkości sprzedaży, to raczej się nie doczekasz i wynika to z polityki spółki. Będą kwartalne wyniki, to wtedy dowiemy się ile spółka zarobiła w tym kwartale. Czyli 12 lutego.

rockq
0
Wysłane: 23 listopada 2014 19:53:31 przy kursie: 30,99 zł
Cytat:
Ale jakiego oficjalnego komunikatu oczekujesz? Bo jeśli wielkości sprzedaży, to raczej się nie doczekasz i wynika to z polityki spółki. Będą kwartalne wyniki, to wtedy dowiemy się ile spółka zarobiła w tym kwartale. Czyli 12 lutego.

Myślę, że tym razem mogą jednak podejść do sprawy inaczej, bo naprawdę mają się czym pochwalić. Przecież taki komunikat poszedłby w media, i pomógł dodatkowo rozreklamować grę i spółkę. Mam nadzieję że nie zmarnują takiej okazji :) Jeżeli mielibyśmy czekać do lutego, to oznaczałoby, że spółka nie nauczyła się niczego z sukcesu CDP, które leci do mediów z każdą duperelką, a te ich świetne relacje z mediami stanowią znaczący procent obecnej wyceny spółki.
Edytowany: 23 listopada 2014 19:54

rockq
0
Wysłane: 23 listopada 2014 20:02:26 przy kursie: 30,99 zł
pieniek1 napisał(a):
rockq napisał(a):

Mobilne nie będą szybko. Z 2 powodów.

1 wszy okazuje się że zaimplementowanie ich silnika do mobilek jest troche trudniejsze niż sądzili( co admin na forum mówił), więc to potrwa pewnie trochę czasu.

2 gi. Prozaiczny. Ile może kosztować gra na komórki żeby miała dobrą sprzedaż ?? max 20 PLN( nawet jeśli jest hitem).Więc zmonetyzują inne platformy z większymi cenami na maxa jak się da, a mobilki to proces końcowy, jak już wycisną ze stacjonarnych platform wszytko co się da to wejdą na komórki po 20-12 PLN za sztukasa.

1) Dyskusja dotyczyła całego sektora mobile (łącznie z tabletami?) czy tylko komórek? Gra jest faktycznie nieco shader-intensive więc problemów się spodziewałem.

2) Tu możesz mieć rację, w tej chwili ten segment rynku jest "specyficzny", ale ta gra mogłaby posłużyć spółce w przetestowaniu modelu F2P, bo pod wieloma względami jest już naturalnie zbudowana pod kątem mikro-transakcji.

Yaroman
27
Wysłane: 23 listopada 2014 20:32:23 przy kursie: 30,99 zł
Baks, nie chcę "zaśmiecać" forum, więc nie będę cytował ani odnosił się szczegółowo do twojego wpisu. To prawda, że nie jestem ekspertem od 11BIT ani branży gier. Zadaję sobie pytania, próbuję "wgryźć się " w temat. Na pewno trochę błądzę, trochę prowokuję. Myślę, że w analizie należy "szukać dziury w całym" a nie wpadać w samozachwyt. Moje podejście może wydawać się naiwne, ale chyba także po to jest to Forum, by osoby mniej doświadczone w jakiejś dziedzinie mogły uzyskać wiedzę i wsparcie od bardziej "zaawansowanych" kolegów. Powoli staję się 11BIT entuzjastą, ale trochę martwi mnie powszechna na Forum euforia, bo wiem (także ze swoich doświadczeń), że stan taki na giełdzie może oznaczać, że wszyscy już kupili.

rockq
0
Wysłane: 23 listopada 2014 20:39:29 przy kursie: 30,99 zł
Cytat:
Powoli staję się 11BIT entuzjastą, ale trochę martwi mnie powszechna na Forum euforia, bo wiem (także ze swoich doświadczeń), że stan taki na giełdzie może oznaczać, że wszyscy już kupili.

Wszyscy? :) W wolnym obiegu jest jedynie 1 mln akcji - przy 1000 inwestorów wychodzi po 1000 sztuk na łebka. Myślę że do wszystkich jest jeszcze baaaaardzo daleko :D

O i proszę, znowu jesteśmy na trzeciej pozycji, a liczba komentarzy właśnie przebiła 2000 :D
Edytowany: 23 listopada 2014 20:48

Nataniel
4
Wpisów: 167
Wysłane: 23 listopada 2014 21:42:21 przy kursie: 30,99 zł
Z komunikatów wynika, że tylko MetLife OFE pozbyło się niedawno około 2000 tysięcy akcji. Dalej posiadają 110 tysięcy, których mają się pozbyć do końca roku. Dobrze mi się zdaje? W takim wypadku jest jeszcze trochę podaży...Proszę o poprawienie jeśli się mylę Whistle

Scarry
184
Wpisów: 4 920
Wysłane: 23 listopada 2014 21:46:36 przy kursie: 30,99 zł
Nataniel napisał(a):
Z komunikatów wynika, że tylko MetLife OFE pozbyło się niedawno około 2000 tysięcy akcji. Dalej posiadają 110 tysięcy, których mają się pozbyć do końca roku. Dobrze mi się zdaje? W takim wypadku jest jeszcze trochę podaży...Proszę o poprawienie jeśli się mylę Whistle

i tak i nie, bo jest furtka prawna, która pozwala OFE potrzymac akcje dłuzej jeśli dostanie zgodę GPW na to... i mam wrażenie że Panowie z MetLife własnie prowadzą gorączkowe narady żeby im GPW na tą zwłokę pozwoliło binky

końcówka pakietu może dać im 10 razy tyle kasy co ten spuszczony wcześniej :P
* "Diversification is protection against ignorance, it makes little sense for those who know what they’re doing." W. Buffet.
* "The market can remain irrational longer than you can remain solvent"
* "scared money don’t make money"
aktualny portfel szacunkowo: 75% CRJ, 20% PDG, 5% THD

baks
28
Wysłane: 23 listopada 2014 21:47:47 przy kursie: 30,99 zł
Nataniel napisał(a):

Nie wiem skąd masz takie informacje podaż i wielkość pakietów wyraźnie wskazywała , że ktoś duży wychodził na szybko. Nie można wykluczyć, że nie wyszli do końca i zaczęli ponownie akumulować - widząc swój błąd. Ja uważam, że raczej wyszli do końca lub prawie a pakiety od nich przejął ktoś inny duży inwestor.
Przy takich wynikach, żadna podaż nie jest groźna- to może zachwiać kursem przez parę godzin tak jak ostatnio (pseudo-korekta). Gracze tak to potraktują.

Nataniel
4
Wpisów: 167
Wysłane: 23 listopada 2014 21:54:03 przy kursie: 30,99 zł
Ze standardowego komunikatu gpwinfosfery Link

Vach
0
Wpisów: 61
Wysłane: 23 listopada 2014 22:15:21 przy kursie: 30,99 zł
Jami napisał(a):
albercik8503 napisał(a):
Czy ktoś z Was wie jak wycenia bestsellery Steam? wg ilości czy wartości sprzedaży?

bestsellery na Steamie są według wartości sprzedaży, a nie ilości sztuk

Dopiero jak to przeczytałem, to sobie uświadomiłem skalę.

To de facto oznacza, że jeżeli nowe Call Of Duty kosztuje 60 ojro, natomiast TWOM 19 ojro a jest wyżej niż CoD, czyli sprzedaje się co najmniej 3 razy lepiej niż CoD jeżeli chodzi o sztuki i generuje więcej przychodu. Ciężko co prawda oszacować teraz sprzedaż CoD, bo miał nieco wcześniej premierę, niemniej wygląda to baaaardzo dobrze.

Scarry
184
Wpisów: 4 920
Wysłane: 23 listopada 2014 22:23:58 przy kursie: 30,99 zł
niedziela wieczór... TWOM wraca na top 2 sprzedaży Steam.. ja pierdziele, ale mają ciąg thumbright

na Maczkach i Linuksie cały czas top 1 sprzedaży

tak - Steam top sellers liczy wartość sprzedaży a nie ilość sztuk.
* "Diversification is protection against ignorance, it makes little sense for those who know what they’re doing." W. Buffet.
* "The market can remain irrational longer than you can remain solvent"
* "scared money don’t make money"
aktualny portfel szacunkowo: 75% CRJ, 20% PDG, 5% THD
Edytowany: 23 listopada 2014 22:27

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość