pixelg
Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

baks

baks

Ostatnie 10 wpisów
szco napisał(a):

Ale jeśli to Amazon sam z siebie obniża ceny, to przecież to oni muszą wziąć na siebie obniżkę. A więc moje pytanie brzmi - mimo, że cena w sklepie jest niższa, czy CDR dostaje dalej taką samą prowizję od sprzedanej kopii? Czy może jednak to być w koordynacji z CDR, gdzie CDR godzi się również na mniejsze prowizje?

Jeśli chodzi o sprzedaż cyfrową, to patrząc na Steamowe komentarze, utrzymuje się w miarę stabilnie gdzieś około 10 dni. Na początku stycznia było jakoś 2500 komentarzy dziennie, szybko spadło do okolicy 1300-900 i teraz od przynajmniej kilku dni jest ok. 1000 komentarzy. Zobaczymy w najbliższych dniach czy coś się zmieni.

Dlatego dystrybutorzy mają duże marże. Jednak przy dużych obniżkach dystrybutor nie dopłaca do interesu. Szczególnie przy takich akcjach jak z tą premierą dystrybutorzy mają amunicję aby domagać się patrycypacji w kosztach.
Poziom sprzedaży na poziomie 50-70 tyś i tak jest satysfakcjonujące.
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

cmc napisał(a):
Co sądzicie o tej cenie 500, i ciekawe co zrobią z gotówka, czy będą przejęcia, czy kupią sobie jacht i dom nad ciepłym morzem

Jak prześledzić historię Panów to nie wydają kasy (a przynajmniej całej) na sodówkę która uderza do głowy ...salute
NK a teraz TSG pokazuje, że mają nosa do biznesów. Wiadomo z jaką ceną na Giełdę weszło TSG.
Teraz według mnie nie ma wątpliwości, że Panowie mają już przygotowane inwestycje w których ulokują sporą część kasy. Teraz przychodzi czas dokapitalizowania projektów i być może zarejestrowanie ich i ogłoszenie.
Trudno ocenić .... ale umieszczając w kilku projektach np. po 10mln i za 2-3 lata wprowadzając spółki na Giełdę z mnożnikiem x50 czy x100 zarobią zdecydowanie więcej niż trzymając tą kasę w TSG który w tym czasie urośnie może 100% a może 150%.
Panowie mają doświadczenie w kreowaniu biznesów a jak widać ostatnio jest moda na więcej debiutów na Giełdzie. Nie można wykluczyć, że niektóre z projektów mogą być z branży gamedev ....Think
To, że to możliwe pokazuje bardzo mocno PLW tworząc niemal taśmowo kolejne spółki lub przejmując je z dużym udziałem. Są inne ciekawe branże dające duże możliwości.salute

Jednocześnie patrząc jaki pakiet jest oferowany pokazuje, że inwestorzy wierzą, że spółka ma duże perspektywy przed sobą.
Wielkość pakietu wyjaśnia dlaczego oferowana jest dla inwestorów zagranicznych. Spółka już przerosła "zdolności naszych inwestorów" Na naszym rynku to raczej zbyt duży pakiet. Możliwości miałyby raczej tylko spółki z udziałem państwa (np. Orlen) mam jednak nadzieję, że po gazetach nie będzie przejmował spółek growych .... Angel
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

Rufusinski napisał(a):
Te 13 milionow to sprzedaz do 20 grudnia. Gierka wciaz okupuje wysokie miejsce na listach sprzedazy, co jest raczej niespotykane dla gier single player w tak dlugim okresie. Mimo calej nagonki i czarnego pru, to najwieksza premiera single playerowego rpga w historii branzy i jedna z najwiekszych single player gier w ogole. 20mln na dzien dzisiejszy wcale nie jest nierealne. I to mimo usuniecia gry z Playstation store. I na to graja teraz ludzie zajmujacy dlugie pozycje. Czesc ludzi marudzi, ale gra i tak sprzedaje sie w rekordowym tempie.

Twoj echciejstwo jest oderwane od rzeczywistości ...
Chyba nie masz rozeznania w poziomach sprzedaży na Steam.
Tylko dla pozycji TOP 1 jest "no limit" - bo wtedy trudno ustalić górny limit sprzedaży.
Jednak biorąc pod uwagę aktualną pozycję i dość szybki spadek po premierze na pozycję TOP 2 --- można wnioskować o szacunkach dziennej sprzedaży.
Patrząc na historyczne poziomy sprzedaży innych gier można zakładać, że sprzedaż na TOP 2 rzadko kiedy przekracza poziomy 0,5mln EURO a jeszcze rzadziej 1 mln EURO.

Kilka lata temu w okresie premierowym TWOM na TOP 1 wystarczało 20-30 tyś szt dziennie w końcówce listopada. To dawało 400-600tyś EURO.
Oczywiście od tego czasu ilość sprzedaży wzrosła na Steam - być może nawet się podwoiła.
Jednak trzeba pamiętać, że początek stycznia a właściwie cały styczeń sprzedaż jest dużo niższa niż w pozostałych okresach - więc nawet miejsce na podium dla świeżej gry nie jest warte pozycji 15 w okresie końca roku.
Nic nie wskazuje aby teraz sprzedawało się więcej jak 30 tyś dziennie.
Trudno więc zrozumieć gdzie wyśniłeś taką sprzedaż. W okresie świątecznym może sprzedawali jeszcze 100tyś lub więcej dziennie ale to daje zaledwie dodatkowe 1,5-2 mln szt a nie 7 mln ...d'oh!
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

DJ1910 napisał(a):
Wytlumaczcie mi cos, laikowi...

Jaka wartosc ma analiza techniczna, te wszystkie choragiewki czy kominy czy chust wie co jesli wreszcie zarzad przestanie sie chowac pod woda i padna konkretne info dot. sprzedazy, nadchodzacych poprawek i ewentualnego powrotu CP2077 do sklepu Sony ?

Czy tez mleko sie rozlalo i zadne dobre info nic juz nie zmieni ?


Problemem jest to, że konsole miały dać 60-70% przychodów. Jak wiadomo przychodów nie ma - może poza pudełkami - i po sporach o koszty zwrotów jak widać firmie Sony nie zależy na szybkim powrocie.
Po szumie jaki powstał i dużym niesmaku spółka straciła znaczną część klientów konsolowych w okresie okołopremierowym .... czyli w pełnych cenach.
Część z nich zapewne wróci po grę - gdy gra będzie już w pełni dopracowana.
Po zwrocie gry niektórzy gracze kupią dopiero gdy kupią konsolę nowej generacji - czyli za jakiś czas. Będzie to prawdopodobnie w jakiejś promocji.
Przychody rozłożą się w dłuższym czasie i w niższych cenach. Niektórzy klienci mogą się zrazić do spółki.

Coś się zmieni ....
Powrót gry do sklepu da pozytywny impuls ale strat nie da się raczej w całości odrobić.
Choć spółka może odzyskać za jakiś czas sympatię graczy konsolowych.
Jeśli spółka zakomunikuje kiedyś, że poza darmowymi dodatkami planowanymi wcześniej wypuści bezpłatnie dwa dodatkowe DLC - taki prezent na pewno przekona graczy i wybaczą. Fakt będą to koszty/straty ale resztki reputacji trzeba ratować.
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

Czy to był dziś powód tych wzrostów ... choć rosła cała branża ale tutaj jeden z większych wzrostów .. ?
Wraz z przejściem i obroty mogą wzrosnąć. Ciekawe czy akcje trafią też do większej ilości fundów ?
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

WatchDog napisał(a):

Dotyczą tak jak to opisano: przekazania na rynek serii informacji że gra jest ukończona, grywalna, chodzi bezproblemowo, prawie nie ma bugów, jest dobrze wytestowana, nie sprawia problemów na konsolach. Co okazało się nieprawdą, a nie doczekało się adekwatnych komunikatów, np. że (hipotetycznie) certyfikacja jest warunkowa, jakość gry zależy od 0day patcha, etc.

Ocena w/w sytuacji jest różna w różnych kulturach prawnych. Będąc po stronie pozwanych, najpierw starałbym się obalenie właściwości sądu. Bardzo bym też nie chciał dotarcia do Sekcji 20A przytoczonej ustawy, może nie będę tutaj jej cytował, ale w świetle serii ESPI z drugiej połowy września dmuchałbym na zimne.

Doskonałe podsumowanie problemu i potencjalnych zagrożeń.
Jak widać niektórzy Prezesi a może nawet większość nie dorosła do roli jaką pełnią a może im się wydaje, że siedzą gdzieś indziej niż faktycznie to mam miejsce ... niestety Prezes firmy to nie polityk i nie może powiedzieć, że powiedział coś innego niż powiedział albo ktoś go źle zrozumiał.
Spółki ponoszą odpowiedzialność za wydawane komunikaty i po to jest ESPI i inne oficjalne kanały aby tam podawać poważne informacje.
To nie prywatny kanał FB czy Twitter. Choć nawet na prywatnym kanale taki Prezes nie może powiedzieć dowolnych rzeczy.
Może ta sytuacja zmusi także innych Prezesów do większej rozwagi nad tym co mówią i obiecują .... Think

P.S.
Patrząc na przekład na stronie Stockwatch ...

w którym pozywający domagają się ustalenia na drodze sądowej czy działania spółki i jej członków zarządu związane z premierą gry "Cyberpunk 2077" stanowiły naruszenie przepisów federalnych, poprzez m.in. wprowadzenie inwestorów w błąd doprowadzając tym samym do powstania strat po ich stronie.

nawet nie będąc prawnikiem można zakładać na 99% jakie będzie orzeczenie sędziego lub składu sędziowskiego ..... i już CDP powinno zrobić wszystko aby zatrudnić najlepszą kancelarię ... smutne.Think

Polemika czy Prezes kłamał czy nie wydaje się kuriozalna.
Po to jest Prezesem aby wiedział co się w spółce dzieje a jeśli nie panuje lub pozwala aby go oszukiwano to nie powinien być lub pozbyć się oszustów.
Tu nie ma wytłumaczenia nie powinien obiecywać czegoś czego nie ma. Wtedy gdy się wypowiadać nie było jeszcze patchów 0 day a płyty były już w tłoczni.
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

kholat napisał(a):
ci od pozwów mają rację, wiele wskazuje na to, że zarząd CDR kłamał, nie rozumiem tej obrony zarządu Think


Moim zdaniem oszustwo jest ewidentne i udowodniłby to nawet średnio rozgarnięty prawnik.
Prezes ewidentnie skłamał o konsolach i nie da się tego wygumkować. Czasem warto się ugryźć w język niż obiecać coś co może kiedyś będzie ale nie wiadomo kiedy.
Teraz rolą Zarządu jest możliwie szybkie zaproponowanie jakiejś ugody aby rozładować jakoś problem który może narastać. W skrajnym przypadku pozwy i odszkodowania mogą być wielkości przekraczającej znacznie PM w spółce. Myślę, że zakulisowo poza mediami powinni spróbować się dogadać z pozywającymi i zakończyć możliwie szybko tą medialną część kryzysu.
Im szybciej temat zniknie z mediów tym lepiej dla spółki.
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

krzychzet napisał(a):
W takiej sytuacji lepiej byłoby być sprzedawcą niż producentem :)


No tak według Ciebie jest to pewnie 10% ...
Samo Sony bierze 30% .... a inni za odebranie od producenta logistykę do tysięcy pinktów biorą 10% ....
Zobacz sobie prosty przykład innych produktów. Najprostszy ... cukier.
Zazwyczaj standardowa cena wynosi 4-4,50 ale są okresy gdy sklepy sprzedają po2,50-2,25 .... czy wtedy sprzedają poniżej kosztów .... przecież cukier nie psuje się ...
Tak samo jest z inymi produktami ... prasą, książkami ... i grami.
Wiadomo, że rzadko schodzi cały nakład w cenie nominalnej i są potrzebne przeceny.
Bez względu na hit jaki by to nie był dystrybutor musi zarobić a co najmniej nie stracić.

Taka wiedza jest łatwo dostępna w .... Google
tu masz link

więc nie śmiej się z faktów brak wiedzy nie tłumaczy .... d'oh!

Wydawcy zarabiają niemal 30% więcej na dystrybucji cyfrowej niż na pudełkowej
gry 14 lutego 2018, 14:15 autor: Aquma
Wczorajszy raport finansowy Ubisoftu, poza szeregiem interesujących informacji, rzucił światło na różnicę pomiędzy przychodami generowanymi dla wydawcy przez tradycyjną i cyfrową dystrybucję.
Ubisoft stawia na dystrybucję cyfrową – i trudno mu się dziwić.
Wczorajszy raport finansowy Ubisoftu rzucił światło także na to, ile więcej wydawcy zarabiają na sprzedawaniu swoich gier za pośrednictwem platform cyfrowych. W stosunku do tradycyjnych sklepów różnica w marży brutto jest niemała – sięga 27% – i wynika z innego podziału zarobków. Jak wygląda to w przypadku obydwu kanałów dystrybucji?
www.gry-online.pl/newsroom/wyd...
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

kolarz888 napisał(a):
Konsensus Pap-u jeśli chodzi o tegoroczny zysk netto CD Projektu zakłada 1,9 mld zł. Przy obecnej kapitalizacji spółki dawałoby to C/Z w okolicach 14, czyli jak na branżę gamingową bardzo mało.

Zastanawiam się tylko na ile to realne? Jeśli przyjmiemy do końca roku 15 mln sprzedanych cyberpunków, to może to dać ok. 2,6 mld zł przychodu (zakładam średnią cenę sprzedaży 220 zł i średnią prowzję dystrybutora 25% ; na Steamie jest to 20%, na Gog-u 0%, ale w kanałach detalicznych pewnie 35-40%).

Nie wiem na ile się to zmieniło ale kilka lat temu były wyliczenia jednej z gazet na temat marż i marże detaliczne sięgały 60-70%.
Tak duża spółka ma lepsze możliwości negocjacji cen jednak w detalu w sieciach marża raczej nie jest niższa niż 50%.
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

ciro napisał(a):
Wiecie co? Po prognozowanej cenie akcji rzędu 50 zł, masowej ucieczce pracowników, przegranych sprawach odszkodowczych w USA, przewidywaniach sprzedaży przez ostatnie dni do końca roku poniżej 0,5mln sztuk itp. itd. - chyba wolę już czytać rosyjskich analityków.
Tak tylko przypomnę. "Jak będą wyglądały wyniki finansowe CD PROJEKTU w 2020 i 2021 roku?
Zakładam, że przychody sięgną 2,7 mld zł w 2020 roku i 3,1 mld zł w 2021 roku. Zysk netto powinien wynieść 1,6 mld zł w 2020 roku oraz 2 mld zł w 2021 roku."
strefainwestorow.pl/artykuly/w...

Co programem motywacyjnym kluczowych pracowników? Koniec 2021 rozliczenie czy jednak jutro?
3.z rzędu kancelaria USA prosi jednak o kontakt tylko osoby, które oceniają swoją stratę na powyżej 50 tys.$. Hmm.. a miało być tak zbiorowo..

Chyba oderwane realiów te wyliczenia coć mogą księgowo się zgadzać ale niekoniecznie. Zależy jakie prognozujesz wolumeny sprzedaży w 2021.
Sprzedaż 15 mln realna a w związku z tym i przychody ok 2mld.
Koszty produkcji i marketingu ok 1mld zależnie jak będą rozliczone.
Jeśli całość w tym roku to będzie tylko 1 mld zysku jeśli proporcjonalnie to może być 1,5mld zysku w tym roku ..... ale ok 2,2 mld są małe szanse .... więc zyski poniżej założeń.
Podobnie będzie w przyszłym roku.
Gra nie sprzeda się raczej w zakładanej ilości (a były szanse na przebicie jej) i wyniki też chyba nie zrealizowane zostaną. Gra szybciej będzie musiała wejść w promocje aby napędzić sprzedaż ograniczoną niemal tylko do PC.
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

igen napisał(a):
13 mln ?

To ok. 20 % mniej niż średnie oczekiwania .....

Zobaczymy jutro co z kursem, ale zaczyna być jasne dlaczego fundy szortują....
Miał być wielki sukces, jest mała klapa....

Niestety, potencjał do spadku jest duży...

Szansa dla firmy jest - nowe otwarcie (z nową powiedzmy 50-60% ceną), poprawiona gra....
ale to za min. kilka miesięcy - póki co to na razie na parkiecie będzie słabo


Te 13mln to trochę słabo raczej zauważalnie poniżej oczekiwań.
Może warto jeszcze poczekać na to co będzie się działo w Święta i po .... ale cudów raczej nie ma co oczekiwać. Fajnie, że CP jest nadal na TOP1 ale widełki oczekiwanej sprzedaży rozwierają się.
Gdyby konsole funkcjonowały .... byłoby teraz mega - jakieś ze 25 mln szt a tak mamy to co mamy. Założenia PM są do uratowania bo jeśli uda się multi zrobić w 2022 to na pewno zrobi wynik. Pod warunkiem, że będzie dopracowane.
Co do multi to czytałem tu parę założeń, że multi rok później. Wraz z przesuwającą się premierą było coraz mniej realne. Problemy z premierą całkiem wykluczają.
Wydanie multi zależne od ilości i wielkości zmian w grze.
Patrząc na CP same poprawki już prawie gotowej gry zajęły blisko rok a i tak nie wyrobiono się.
Jeśli zmiany będą duże to nie liczyłbym na premierę wcześniej niż 2022/2023. Wypełnienie PM możliwe chyba także bez multi ale spóła musiała by "kupić" na nowo graczy konsolowych - być może darmowymi dostępami do DLC które będą płatne na PC .... straty ale zyska się klienta. Dużo myślenia dla marketingu. Nie wiadomo kto podjął decyzję ale marketing będzie miał co robić.
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

No podniecać się nie ma czym i przesunięcie o rok robi różnicę. Należy wziąć pod uwagę, że w przyszłym roku tak że szału nie widać bo wydana będzie chyba tylko jedna gra zewnętrzna. Założenie ponad 60mln średniorocznego zysku jest spoko.Chciałoby się więcej ale to przecież założenia nie dają kasy tylko produkcje. Sytuacja na rynku się zmienia i pojawiają się produkcje zbliżone tematycznie. Nie można wykluczyć, że jakaś gra o tematyce z którejś produkcji pojawi się nieco wcześniej i gra sprzeda się średnio. Przy dość małej grupie docelowej wcześniejszych produkcji taka konkurencja dobrego produktu byłaby bardzo groźna. Nie dziwi pewna ostrożność.
Mi brakuje tylko większej progresywności.
Aktualnie po przekroczeniu o 20% założeń z PM nie ma już żadnych zachęt do dalszego podkręcania generowania przychodów. Może to skutkować wręcz przekładaniem niektórych premier ..... wiem brzmi to ......
Ale po co zawyżać cenę akcji tuż przed "ustaleniem" kursu pod kolejny PM. Przy myśleniu długofalowym ma to znaczenie na styku okresów do PM.
Moim zdaniem to bardzo korzystny przelicznik 1% za 2% wzrostu i podniósłbym limit do 100% czy nawet 150% przekroczenia wyników zamiast 20%.
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

Jest i info o NWZA ... w sprawie PM.

11 BIT STUDIOS S.A.: Ogłoszenie o zwołaniu Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia 11 bit studios S.A. na dzień 21 stycznia 2021 roku na godz. 11.00.
www.bankier.pl/wiadomosc/11-BI...
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

To jeszcze daleko nie jest CDP.
Ale wolę taką wersję niż CDP z ostatnią premierą.
Mam nadzieję, że nie będzie takich słabszych wydań jak ostatnia część DLC.

Zysk całkiem zadowalający.
Moim zdaniem PM powinien być progresywny - promujący jak największe przekroczenie .... ale dobre i to.Angel
Ponad 60mln zysku PKap na czysto po PM wygląda nieźle choć nieco zachowawczo
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

Mogą mieć trochę racji zwolennicy zmowy na CDP ..... z naszego punktu inwestora może tak wyglądać.
Jednak standardy Giełdowe w USA są inne Tam są dużo ostrzejsze reguły i nie może dziwić poniższa informacja i reakcja. Takie sytuacje tam są niedopuszczalne.

Dziś akcje CD Projektu drożeją o 5,51 proc. do 270,10 zł, zupełnie nie przejmując się doniesieniami o tym, że trzy kancelarie prawne z USA zapowiedziały pozew zbiorowy przeciwko CD Projektowi, zarzucając spółce wprowadzenie w błąd inwestorów.
www.stockwatch.pl/wiadomosci/w...
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

Nie ma co polemizować - kluczowe będą wyniki sprzedaż podane teraz oraz wyniki sprzedaży spółki za okres na koniec roku.
Jeśli wyniki sprzedaży teraz przekroczą wyraźnie 15mln wliczając zwroty to będzie OK.
Jeśli sprzedaż na koniec roku będzie dużo wyższa niż 20mln to ratuje częściowo zyski spółki i da szansę na zwrot kosztów i realizację większości zysków na ten rok.
To może być pozytywna prognoza na przyszłość.
Szybka skuteczna naprawa wersji na konsole może uratować część sprzedaży. Jednak przy słabej grywalności nie ma co liczyć na sprzedaż więcej niż połowy zakładanych kopii na konsole.
Zachwyty wielu nad wersją na PC mogą być uzasadnione. Martwi jednak dość duża ilość negatywów wystawianych także obecnie na PC. Świadczy to chyba o jeszcze dość słabej optymalizacji na nieco słabszym sprzęcie.
O rynek PC nie ma się co martwić. O przejęcia chyba też choć kto wie - to mógłby być dobry moment.
Wynik zysku 2021 może być trudny ale świetna sprzedaż na PC może dalej napędzać. Wersja multi chyba wątpliwa w 2021 - nie mogą sobie pozwolić na kolejną taką premierę .... więc muszą ją dopracować a w związku z przesunięciem premiery CP i takimi problemami premiera w 2021 wątpliwa. Może w związku z tym napędzić sprzedaż w 2022.
Podsumowując w perspektywie 2020-2022 konsole dadzą jakieś 30% przychodów zamiast planowanych +60%.
Na koniec q1 będzie można szacować ilość możliwych do sprzedania.
Teraz CDP walczy także o przyszłą premierę W4.
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

Tak i to właśnie jest kluczowe .... będzie się sprzedawał na nowe konsole ...
Tylko, że konsole miały dać spółce 60-70% przychodów a odcinając stare konsole co nam zostaje .... odrobina zachwytu nad wersją konsolową .. Think
Zapewne wygląda miodnie - ale powtarza się tan sam grzech co z W2 .... wtedy też spółka odpuściła sobie PS4. Sądziłem wtedy, że sobie nie radzili a później zaczołem sądzić, że stwierdzili, że szkoda czasu i przerzucili siły na W3.
Teraz jak widać brakło tych kompetencji.
W3 na konsole jakoś chodził o ile pamiętam też coś było na rzeczy ale nie pamiętam dokładnie.
Teraz kolosalny błąd z premierą - co by się stało gdyby 1-2 tygodnie przed premierą przesunięto premierę na konsole na 1 przed Świętami lub wtorek po Świętach ?
Sprzedaż by zmalała ale nie byłoby takiego blamażu

Piszesz nowe konsole tylko, że za 2 lata tych nowych konsol będzie może 30 mln .... a chyba nie każdy kupujący musi być fanem CP i kupić go .. ?

Odcinając stare konsole spółka odcięła sobie 50-60% przychodów i o to idzie gra.
Jeśli nawet uda się zmaksymalizować sprzedaż na PC to ta się dość szybko wyczerpie. Ci co mieli kupić na premierze niebawem będą mieli kupione. Później zostaną tylko część nowych nabywców PC i poszukiwacze okazji ..... czyli promocje - i obniżka ceny i przychodów ze sztuki .... i to dużo szybciej niż spółka zakładała.
Aby utrzymać w miarę wysoki strumień przychodów promocję będą musiały być częstsze i większe. Nabywcy na nowe konsile w większej ilości pojawią się dopiero za co najmniej pół roku gdy skończą się problemy z niedoborem pamięci.
Wątpliwe wydaje się wypracowanie ponad 6mld zysków do końca 2022.
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

igen napisał(a):Baks,

Emitentem ADR jest bank w USA. I tylko ten bank kancelaria może pozwać na prawie stanowym.
Wszelkie inne roszczenia w stosunku do CDR (w kontekście bezpośrednio ich dotyczącym, typu zaniedbania) muszą się odbywać na kanwie prawa krajowego emitenta.
Koniec. Kropka.


Nie pisałem, że chodzi konkretnie o ADR.
To informacja z okna PAP
Jeśli jedna z najbardziej renomowanych kancelarii prawnych w USA ..... kancelaria która jest uznawana przez większość sądów w USA za eksperta w tej dziedzinie .... i taż właśnie kancelaria ogłosiła, że zbiera informacje o pokrzywdzonych .... to chyba nie jest dobra informacja ... d'oh!

Jeśli zbiera informacje to moim zdaniem nie ulega wątpliwości, że chodzi głównie o indywidualnych lub drobne instytucje.
Tak czy inaczej pokazuje, że skala może być spora.
Tak jak my możemy kupować na innych rynkach tak samo niektórzy Amerykanie bez wątpienia mogą inwestować na naszym rynku ... i to zapewne ich dotyczy wezwanie.
Pojedynczym głosem rozpaczy tak duża kancelaria by się nie przejmowała ..... bo za mała kasa by była do wzięcia.
Mnie taka informacja martwi bo może być groźna dla spółki i złym precedensem dla branży.
Może z punktu widzenia nas inwestorów bardzo dobra - bo likwidująca pewne patologie słowotwórstwa bez pokrycia w rzeczywistości .... ale dla spółek szczególnie większych niezły bat.
Na naszym rynku chyba nie było większej batalii z kancelariami prawnymi zza oceanu .... ale wolałbym nie oglądać takiego precedensu na naszym liderze rynku....d'oh!
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

Masz rację 3-4% to niewiele
więcej można mieć w jeden dzień na CDP i to na większych woluminach.
Powraca pytanie czy warto się pchać w IPO .... ?
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

Patrząc na sytuację wokół CDP .... zaczniemy chyba doceniać ostracyzm Prezesa Miechowskiego w wypowiadaniu się i obiecywaniu gruszek na wierzbie .... tak jak CEO CDP o zaskakująco dobrym działaniu gry na PS4 ...Think
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

Panowie chyba nie zdaje sobie większość co znaczą amerykańskie kancelarie prawne ....
A nawet tak zwane "poślednie" (małe) potrafią zniszczyć firmę ....
Jedna z najbardziej renomowanych kancelarii w grze oznacza możliwe ogromne kłopoty ....... trzymam kciuki aby się to "rozeszło po kościach" i aby panowie w białych kołnierzykach dogadali się.
W innym przypadku koszty pozwów mogą znacznie przekroczyć spodziewane zyski z najbliższych lat. Takie porozumienie będzie na pewno bardzo boleć ale nie pogrąży spółki.
Pełnoskalowy proces już może.
Trzymajcie także kciuki bo przez nieodpowiedzialne wypowiedzi CEO spółka może znaleźć się na ostrym wirażu na "zakręcie śmierci".
Piszę to nie jako inwestor bo nie mam CDP lecz jako zatroskany sympatyk jej sukcesów z ostatnich lat.
Na naszym rynku takie wypowiedzi wprowadzające w błąd są tolerowane i można im skoczyć .... prawo w USA jest tu bardzo restrykcyjne. Warto policzyć o ile spadła kapitalizacja i ile mogli stracić inwestorzy. Nie bez powodu angażuje się tak znana kancelaria ..... czują dużo pieniędzy do wzięcia ...Think
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

To proste można przyjąć, że 1/3 pre była z Sony (tak najprościej) czyli jakieś 2,5 mln.
Można przyjąć, że niemal cały nakład został zwrócony .... to tak dla łatwiejszego liczenia.
Xboxa można potraktować nieco łagodniej.zwrot połowy - czyli wyjdzie nam zwrot powyżej 3,5mln.
Teraz bieżącej sprzedaży na PSS nie ma. Sprzedaż na Xbox można przyjąć znacznie słąbszą niż na PC.
Myślę, że należałoby przyjąć na XBOX widełki dolna sprzedaż 1/3 wersji na PC a max 1/2.
Jaka jest sprzedaż na PC nie podejmuję się ocenić.
Może do tych szacunków odniesie się ktoś kto ma jakieś rozeznanie jak policzyć aktualną sprzedaż na PC.
Sumaryczna sprzedaż będzie gdzieś między 130 a 150% sprzedaży na PC tak sądzę choć trudno ocenić sprzedaż na XBOX trudniej nawet niż na PC..... Think
Przychody za ten rok i za q1 2021 można obniżyć o połowę.
Jak będzie później zależy od posunięć CDP .... ale jeśli chcą odzyskać większość zaufania .............. to musi bolećd'oh!
Jakieś giga bonusy muszą być na konsole.Think
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

Tak poważny blamaż zaskutkuje sprzedażą co najmniej o połowę mniejszą w najbliższych miesiącach.
Wygląda na to, że gra na konsole zaistnieje dopiero po lutowych poprawkach.
Czy nie lepiej było wydać grę na konsole od razu w lutym ..... wtedy gra miała by odpowiedni hype z wersji PC-towe a tak ma zniechęcenie. Sprzedaży na konsole ani w tym ani w przyszłym roku nie da się odrobić.
Nawet wersja multi nie uratuje w pełni gry dla konsol - a szkoda. Zapowiadał się taki hit .... Think
Z przerażeniem czytam, że było sporo głosów mówiących, że gra na konsole nie jest gotowa ..... i nikt w spółce nie zdawał sobie sprawy ..... tylko odchodzący programiści ... ?
nie wierzę w to d'oh!
Tu chyba nie wystarczy słowo przepraszam z Zarządu czy posypanie głowy popiołem .... to wygląda jak jawny sabotaż w spółce ...d'oh!
Nie chcę wyrokować ale ktoś chyba w spółce bardzo zaniedbał swoje obowiązki i to nie zwykli pracownicy. Chyba spółka powinna się z kimś rozstać bo stracili na tym raczej więcej niż 1 MLD.
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

No nie tak całkiem termin premiery nie ma znaczenia ....
Wyobraża sobie ktoś premierę FP w czasie promocji czarnopiątkowej lub mikołajowej ?
Terminem nie muszą się przejmować tylko giganci a nawet oni dopasowują daty premier .... więc to nie jest prawda.
Kultura pracy ma znaczenie ale tylko do momentu gdy chodzi o odpowiednio duże pieniądze.
Nie wiem co tak na prawdę przeważyło o dacie premiery ..... ale mam pewność, że jest związane z dużymi pieniędzmi.
Z drugiej strony przeceniono reklamy i nie doceniono skali problemów .... a efekt znamy.
Spółka wybroni się i na razie trudno ocenić ile na tym straci i czy straci.
Za rok będzie 20 mln konsol nowej generacji i gra się będzie sprzedawać do tego wyjdą aktualizacje i tryb multi. Za 2-3 lata spółka zapomni prawie o kłopotach za 4-5 lat gracze zapomną a może wcześniej.
Mam nadzieję, że 11bit nie uraczy nas takim rollercoasterem .....
Wydaje mi się, że na koniec stycznia kurs wróci do poziomu z czwartku a może wyżej.
11bit gorzej by wyszedł na takiej wpadce.
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

Dominik_hej napisał(a):
Emocje nie są dobrym doradcą. Trzymajmy się faktów.
Zainteresowanie grą jest olbrzymie co przełoży się na wysoką sprzedaż. Nawet jak ktoś sam nie kupi to dostanie w prezencie.
Liczba graczy na Steam nie spadła poniżej 650 tyś.Przez trzeci dzień, 24h na dobę jest więcej graczy na samym Steam niż 650 tys. Kolejny dzień z rzędu w szczytach jest około miliona. Nawet nie wiem jak to przeliczyć na sprzedaż.
Konsole ludzie wymienią na nowsze już niedługo. Wystarczą jeszcze 2 tytuły które będą tego wymagać i gracze nie wytrzymają.
Grafika na dobrym sprzęcie jest tak dobra, że każdy kto ją oceniał nie potrafił dać mniej niż 10/10 co oznacza dobrą sprzedaż w długim terminie bo gra nie zrobi się "stara" przez najbliższe klika lat.
Jest bardzo dobra podstawa do dalszej pracy i rozwoju.
Ciężko wyceniać akcje w tym momencie.
Z tym trzeba czekać do raportu i tego co zapowie zarząd jako dalsze priorytety.

Nie pisz bzdur o szybkiej wymianie konsol ...... na co ?
Ludzie pozamawiali PS5 jakiś czas przed premierą i wielu znajomych jeszcze nie dostało a chyba większość nawet nie zna daty dostawy.
Swoboda dostępność (na półach) to chyba dopiero za rok.
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

goral09mat napisał(a):
Z tego co ja rozumiem to gra pierwotną premierę miała zaplanowaną na kwiecień 2020. W momencie ustalania daty premiery, nie było jeszcze mowy o nowej PS czy Xbox a wydawanie gry tylko na PC wydaje się dosyć mocnem ograniczaniem potencjalnych kupujących. A więc CDR zdecydował się ogłosić (jeszcze w 2019), że gra będzie działać na konsolach starszej generacji. Jak wiemy potoczyło się inaczej – premiera została przesunięta dwa razy i finalnie wyszło zaraz po premierzy konsoli next-gen. I teraz każdy płacze "bo przecież jest next-gen to po co na stare". Nie tak miał wyglądać kalendarz.

Celowano w stare konsole ..... które miały być 2/3 lub więcej odbiorców ..... to gdzie te działające konsole ?
Zero optymalizacji gry na konsole a działająca w zasadzie tylko na PS4pro to ułamek rynku.
Nie ma szerszych wypowiedzi jak to wygląda na XBOX. Jednak biorąc pod uwagę same PS to spółka zamknęła sobie sprzedaż na co najmniej połowę rynku konsolowego - czy o to chodziło ?
Jeśli z X jest to samo to mamy raptem 10% sprzedaży na konsole z tego co miało być czyli ogólny spadek sprzedaży o więcej niż 50% globalnie. Czy straty pokryją oszczędności na marketingu związane z jednoczesną premierą ?

Jeśli konsole miały dać więcej niże 2/3 sprzedaż to może trzeba było zamiast nad PC pracować nad optymalizacją na konsole albo chociaż nad PC i PS4 ?
Raczej na pewno nie będzie ponad 2 mld zysków w tym roku a wątpliwe ponad 6mld zysków w 2020-2022. Choć ten ostatni cel może się jeszcze uda zrealizować.
Być może uda się uratować dużą część sprzedaży na konsole jakimiś bonusami i za rok dopracowaną wersją multi.
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

cmc napisał(a):
Na Steam zaraz stuknie 80% pozytywnych opinii, czyli jest rewelacyjnie, RDR2 po roku ma średnia raptem 82%
Co do konsol to muszą poprawić optymalizację, w prawdzie zaraz ludzie kupią PS5 w liczbach sięgających kilkadziesiąt milionów, i każdy z nich będzie chciał zagrać w CP2077, ale jednak CP na PS4, i XBOX muszą szybko poprawić

No nie tak zaraz bo są problemy z produkcją być może chodzi o niedobory pamięci.
Tak samo wygląda to w przypadku tart graficznych i braków pamięci GDDR6x.
Tak więc na mega sprzedaż nowych konsol można liczyć dopiero za rok.
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

Niestety trzeba przyjąć do wiadomości, że CP wychodzi w małokomfortowym okresie.
Nowa generacja konsol jeszcze prawie nie istnieje wśród graczy a straą generację gra mocno przerasta - stąd jedynie mocna optymalizacja może pomóc.
Gdyby CP wyszedł 3 lata temu lub za rok dużo mniej by było narzekania na sprzęt ale spółka pewnie sobie z tym poradzi.
Trzeba także wziąć pod uwagę to, że większość mających problemy obwinia gry a nie jakość swojego sprzętu o problemy. Niestety dla graczy dla komfortu co 5 lat najpóźniej należy wymienić sprzęt lub ograniczyć oczekiwania. Tylko część ludzi ma tą świadomość.
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

Niestety indywidualni nie mają szans z instytucjami przy konkurowaniu o popularne IPO. Tamci mają niemal nieograniczone zasoby kasy i z zerowym %. Wystarczy popatrzeć jakie są odsetki na lokatach czy od kasy na kontach .... zero %.
Instytucje mogą się lewarować niemal bez limitu.
To dość skandaliczne, że inwestorom oferuje się tak jak piszecie > 5%.

Z drugiej strony jeśli ktoś chce na poważnie zająć się zarabianiem na Giełdzie a nie ma kapitału .... to z w zasadzie nie ma wyjścia - jednak zgadzam się takie IPO jak PCF to słabe miejsce do zarabiania. Ostatnie IPO w gamingu też pokazały, że można zarobić ale już niekoniecznie kupując na debiucie. Chyba lepszym rozwiązanie jest granie na kursach płynnych spółek.
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

Piotrek92 napisał(a):
Udało się uzyskać 4 akcje :D

Teraz pytanie, jak kupic? Ustawić zakup po PKC żeby w ogóle sie udalo w dniu debiutu ? czy moze byc tak ze w dniu debiutu będzie hype wzrost 100% a potem linia opadająca do stabilizacji?

Bo sprzedawać te nędzne 4 akcje w dniu debiutu chyba nie ma sensu.


Zobacz na ostatnie debiuty spółek growych. Nie ma gwarancji, że będzie rosło dłuższy czas. Niektóre spółki podciągnęły kurs na debiucie a później kurs wrócił do ceny emisyjnej.
Choć jedna ze spółek utrzymuje cenę zbliżoną do tej z debiutu ....
Nie ma gwarancji, że kupując po PKC szybko na nich zarobisz.
Być może w perspektywie czasu zarobisz. Zależy to jednak jak wypadnie premiera gry w lutym.

Na razie jednak nie ma co się głowić nad debiutem .... bo akcje z nowej emisji mają wejść do handlu podobno dopiero pod koniec stycznia .... więc czasu trochę jest.
Na początku mogą sprzedawać akcje tylko instytucje indywidualnie nie będą konkurować z instytucjami przy sprzedaży.
Pytanie jak dużo będzie akcji do sprzedania ?
Wydaje mi się, że instytucje mogą nie być specjalnie zainteresowane sprzedażą .... więc cena może być przez chętnych na zakup wywindowana dość mocno. Może nie będzie to + 400% ale kto wie czy otworzy się 1, 2 czy 4 dnia. Czas pokaże. Tanio chyba jednak nie będzie.
A co do przydziału akcji to w BOŚ akcje i kasa były na koncie gdzieś 12-13.
a kasa odblokowana na koncie gotówkowym ok 14-ej.
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

Kris59 napisał(a):
Nie wiem dlaczego biura maklerskie wpisały datę ważności naszych zleceń na 8.12.2020 ? Ta data wskazuje,że powinien być dzis przydział pda ale przecież nie zostały zakonczone zapisy dla instytucji. Szczerze mówiąc nie wiem jaką info dzis otrzymamy. Czy poznamy wysokośc redukcji ???

Jedno drugiemu nie przeszkadza bo są oddziele pule. Więc indywidualnym można już przydzielić akcje a inni mogą się jeszcze zapisywać.
Wysokość redukcji jeśli się potwierdzi to oznacza możliwość wysokiego otwarcia notowań 2-3 dni po debiucie. Taki sygnał może jeszcze zwiększyć zainteresowanie instytucji.
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

Siedzący na bitach raczej dopiero w okolicach konferencji - czyli prawdopodobnie pod koniec kwietnia będą mieli jakąś jasność czy będzie jakaś premiera w 2021 rzecz jasna mówię oczywiście o wydawnictwie.
Jeśli byłaby to premiera tego największego produktu za ponad 10 mln to kto wie. Jeśli jest to jakiś świetny tytuł i tak samo zostanie przyjęte przez graczy to może pociągnąć trochę wyniki.
Trudno to zakładać za pewnik ale chyba za wcześnie przekreślać nie znając jeszcze. Bitowcy mają nosa do świetnych gier ... gorzej tylko ze sprzedawaniem tego mediom i rynkowi.
Natomiast w 2022 nie można już wykluczyć premiery gry własnej. Pytanie czy da więcej zysków niż największa gra zewnętrzna ? Koszty będą zbliżone.
Jeśli te ostatnie się poprawią to jeszcze mogą powalczyć o podium w branży choć konkurencja się zaostrza i to gwałtownie.
Mi teraz po wejściu PCF zabraknie tylko czarnego konia .... Techlandu. Nie wiem na co oni czekają - mają dość kasy ale zawsze można wzmocnić spółkę kapitałowo i powiększyć projekty. Wyraźnie pokazał to CDP przy produkcji W3 i CP 2077.
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

Kris59 napisał(a):
[quote=baks][quote=MrBlue2]

Oj chyba żle kombinujesz kolego. Oprocentowanie kredytu jest liczone od ilości dni wykorzystania tego kredytu a prowizja 0,9% do 200k jest liczona od kwoty przyznanego kredytu czyli 1800 zl i to jest stały koszt. Te 0,22% to nie wiem skąd wziąłeś???


Masz rację na szybko policzyłem % ale nie uwzględniłem, że prowizję biorą sobie od przyznania. Ot brak doświadczeń w kredytach przez wiele lat. Kiedyś nie było prowizji ... Think
A tak z praktycznego punktu to ciekawe czy prowizję biorą za każde uruchomienie przyznanego limitu czy jednorazowo ... ?
Ktoś ostatnio korzystał z limitów wielokrotnie ?
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

Kris59 napisał(a):
Widzę,że tu koledzy wyższą matematyke uprawiają. Powiem krótko. Stawiam na redukcję trochę niższą niż 99%. "Bardzo istotna redukcja" wg prezesa Wojciechowskiego to nie musi od razu oznaczać poziom 99% bo jak dla mnie redukcja powyżej 95% to też jest ... bardzo istotna. Gdyby jednak było 99% to lewarowcy aby tylko pokryć same koszty kredytu musieliby liczyc na debiut powyżej 100%.

Przy redudkcji powyżej 95% debiut +100% bardzo prawdopodobny .... choć nie ma takiej gwarancji.
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

Vox napisał(a):
Cytat:
Brak matmy na maturze w pewnym okresie widać ....


Nie ma się czym chwalić kolego. Policz jeszcze raz. wave

Podpowiedź - sprzedawanych akcji jest ok 600 tys. sztuk


Czytaj kolego z e zrozumieniem ... nie napisałem, że inwestorów indywidualnych
to Twoje założenie ...

Cytat z info o ustaleniu ceny
Ustalona została także ostateczna liczba akcji oferowanych w ramach oferty na 4 125 024 sztuk, w tym: 2 062 512 akcji nowej emisji oraz 2 062 512 akcji sprzedawanych w ofercie przez dotychczasowych akcjonariuszy spółki, z czego do inwestorów indywidualnych trafi 618 750 akcji nowej emisji
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

MrBlue2 napisał(a):
Zrobiłem sobie przymiarkę do kredytu pod zakup PCF

Jak to wygląda
Do 200k prowizja 0,9%
Powyżej 200k prowizja 0,7%

Oprocentowanie 4,72%
+ trzeba mieć odpowiednie zabezpieczenie - gotówka, akcje

Czyli z odsetkami koszt kredytu wyniesie
Do 200k -1,1%
Powyżej 200k 0,9%

Przy Redukcji 95%
I kwocie 200k kupimy akcje za 10 tys
Debiut musiałby być powyżej 20% abyśmy zarobili

Przy Redukcji 97%
I kwocie 200k kupimy akcje za 6 tys
Debiut musiałby być powyżej 33% abyśmy zarobili.

Przy Redukcji 98%
I kwocie 200k kupimy akcje za 4 tys
Debiut musiałby być powyżej 50% abyśmy zarobili.

Dla mnie to zbyt ryzykowne.


Nie wiem kto Ci to liczyła le chyba nie miał pojęcia o Giełdzie ....

Kredyt jest rozliczany nie po 2 miesiącach jak wynika z Twoich wyliczeń
ale w okresie rozliczenia z KDPW.

złożenie zapisu np 1.12 przydział akcji załóżmy 11.12 rozliczenie transakcji 13.12.
W ten sposób kredyt masz na max 14 dni a nie ponad 60
W ten sposób kredy powinien wynieść 0,22% a nie 1,1% przy kwocie do 200tyś.

Może to i szczegół ale gdy ktoś bierze te 200tyś to już szczegół robi się nieco większy ...d'oh!
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

Vox napisał(a):
Mogą zabrać z transzy drobnych i dać instytucjom.
Redukcja raczej potworna wg. strefy inwestorów.
Cytat:
Także słowa prezesa, Sebastiana Wojciechowskiego to potwierdzają: „Z uwagi na duży popyt na oferowane przez PCF akcje spodziewamy się także bardzo istotnej redukcji w transzy dla inwestorów indywidualnych”.

strefainwestorow.pl/artykuly/d...

99%? Może drobni zapisali się na więcej niż 3 mld zł jak przy allegro? Tyle osób się chwaliło lewarem...

Cytat:
„Cena emisyjna dla inwestorów profesjonalnych została ustalona powyżej pierwotnie założonej ceny maksymalnej, co zdarza się po raz trzeci w historii naszego rynku kapitałowego, a mimo to przewidujemy bardzo istotną redukcję w tej transzy


W debiucie 100% w górę jak nie lepiej. razy 99% redukcja da okrągłe 1% zysku minus podatek Whistle

Brak matmy na maturze w pewnym okresie widać ....

Po co wprowadzasz ludzi w błąd ?
Celowo czy w wyniku błędnego myślenia ?
Jak masze redukcję 99% to faktycznie masz przydzielone tyle co zostało z redukcji czyli 1%.
Jednak zysk zależy od otwarcia i momentu sprzedaży.
Redukcja 99% dałaby otwarcie takie jak Pyramid Games .... ok 500% .... czyli zysk byłby większy niż 1% .... Think
O ile wiem redukcja na Pyramid nie była tak wysoka.

Redukcja 99% świadczyłaby o tym, że inwestorzy złożyli zapisy na 400 mln akcji.
Czyli dysponowali 16 MLD zł.
Owszem na Allegro była redukcja ponad 80% ale nawet tam nie było w puli 16MLD zł. a zaledwie jakieś 6MLD.

Jednak z tego co wyciekło z instytucji przebitka była nieco większa niż x10 - co dałoby redukcję 90-95%.
Tak readukcja dawałaby duże szanse na debiut powyżej 100-150% a może nawet jak na Pyramid. Tyle w temacie. Jak ktoś złożył zlecenie to raczej na tym nie straci.
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

lelo-pakero napisał(a):
@andy_dufrense
Rzeczywiście pominąłeś kilka smaczków. Jak na przykład ten, że panowie ze Szwecji zakładają premierę P8 w 2021 thumbright . Tymczasem polscy inwestorzy, nieco lepiej poinformowani od Szwedów, trzymają kciuki, żeby jakimś cudem w 2023 się udało.

Analiza dobra jak każda ....
Być może opierają się na starym harmonogramie wydawniczym ... ale tak na prawdę precyzyjnego harmonogramu w 11bit nie było nigdy.
Nie ulega wątpliwości, że wydanie P8 w 2021 jest fantasmogorią tak samo jak w 2022 .... jednak z większością innych tez byłbym skłonny się zgodzić.
Kurs jaki jest każdy widzi ale jest on składową systemu komunikacji Zarżadu z akcjonariuszami - a raczej brak takiego klarownego systemu. Przez co akcjonariusze mają wrażenie, że spółka nic nie robi i stoi w miejscu.
Wrażenie poniekąd prawdziwe - bo działo się zbyt mało. Panowie przez 9 miesięcy zastanawiali się kto teraz ma być Prezesem .... Think

A dopiero teraz wzięli się za opracowywanie aktualizacji PM ... to oczywiści sarkazm i żart .... ale tak to można odbierać.
Zarząd zachowuje się jak gdyby spółka miała coś do ukrycia.
Zmiana Prezesa jak najbardziej korzystna - szkoda, że tak późno bo powinna nastąpić w 2018 zaraz po sukcesie FP. Szkoda, że sukces zbyt mało wyeksploatowany.
Patrząc na rozwój i dynamikę innych spółek z branży to ostatnie 5 lat jechaliśmy na podwójnym hamulcu ręcznym.
Mam nadzieję, że nowy Prezes odmieni oblicze spółki względem inwestorów. Jeśli nie to będzie trzeba wymienić nie tylko cały Zarząd ale także RN.

A teraz perspektywy. Jeśli spółka zrealizuje choć połowę deklaracji to analiza może się zrealizować. Wystarczy prześledzić eksplozję notować TSG i PLW z styczeń-grudzień.
Tak ich debiuty w 2016 to był inny świat i inne poziomy keszu z Giełdy.
Jednak dynamika w PLW jest wyraźnie lepsza i bardzo dynamicznie pozyskują nowe zespoły i finansowanie dla nich z parkietu.
Warto wziąć choć trochę z dobrych wzorców a górny poziom wyceny będzie osiągalny bez problemu.
Z większościami założeń się zgadzam - choć harmonogram jest przestarzały. Jednak patrząc na sentyment branży niewiele to by zmieniało przy lepszej przejrzystości.
Spółka musi zacząć dużo lepiej się komunikować z akcjonariatem.
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

Biorąc pod uwagę niedawną rekomendację Ipopemy (810) zbliżającą się premierę Cyberpunka 2077 a także spodziewany debiut PCF na GPW ... to w grudniu będzie się sporo działo. Będzie to jeden z ciekawszych grudni ostatnich lat ... d'oh!

Premiera CP bez wątpienia wpłynie na wyceny innych spółek niezależnie od jej odbioru przez inwestorów. Najwyższe nakłady 317mln USD - wyższe niż na GTA V pokazują determinację CDP aby osiągnąć sukces. Tenże sukces na pewno pociągnie w górę wyceny innych spółek. Czy te 810 jest osiągalne to zależy od wcześniej wymienionych oraz tego jaką sprzedaż TSG zaraportuje za grudzień i ewentualne wzrosty sprzedaży nowych a może i FC. W nowy rok możemy wchodzić w doskonałych nastrojach lub w nieco gorszych. Warto trzymać kciuki za premierę CP.Czy PCF stanie się drugą siłą na GPW ? Odpowiedź na to poznamy zapewne po premierze gry w lutym o ile nie przesunie się na finiszu jak CP.
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

Paniczna reakcja jak na wielu spółkach. Wielu graczy gra na trendach - niektórym wydaje się, że to koniec gry ... bynajmniej pewnie jeszcze sporo kasy gra wygeneruje.
Istotne zmniejszenie kosztów reklam przełożyło się na jakiś spadek przychodu to logiczne.
Być może spółka bada zależność wielkości nakładów na reklamy na wielkość przychodów.
Jak na razie zysk zdaje się wzrósł .. więc chyba nie jest źle.
Moim zdaniem gra nakręciła ilość graczy i tak szybko się nie skończy wystarczy trochę dodatków. Na takie gry jest wzięcie a przychody zawsze się wahają. Poza tym spółka rozkręca nowe produkty. Nie jestem na bieżąco ale wydaje mi się, że ostatnia rekomendacja jest realna. Testem sprawdzam będą wyniki sprzedaży grudniowo-świąteczne. Jednak ogólnie w branży robi się ciekawie. pojawia się coraz więcej spółek i rośnie konkurencja na rynku pracowniczym w branży gier.
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

Już pół roku temu przebąkiwali, że spodziewają się podpisania jeszcze jednej umowy wydawniczej. Na razie cisza ...
Jednak wspominali także, że wirus utrudnia nieco kontakty z partnerami. Wniosek albo projekt wypadł z harmonogramu albo się przesunął termin ostatecznej umowy.
Ja osobiście liczę, że w najbliższych miesiącach (do maja) powstanie 4-6 zespołów 3-5 osobowych do prototypowania kolejnych gier do produkcji lub do zlecania na zewnątrz.
Można niektóre zespoły przejmować ale także można zdolnym zespołom zlecać produkcję mniejszych własnych pomysłów te najbardziej perspektywiczne zostawiając dla siebie.
Zlecając produkcje można mieć więcej produktów przy ograniczonym ryzyku.
Do 7 produkcji zewnętrznych brakuje nam jeszcze 3 a i produkcje wewnętrzne także mają zastój.
Po wydaniu P9 o P10 a później P8 znów będzie dziura czasowa. Nic nie słychać aby ktoś zajmował się kolejnymi prototypami a prace nad poprzednimi trwają już co najmniej 2 lata.
Wniosek 2025-2026 będzie pustka poza wydawnictwem. Na razie na premiery co 18 miesięcy nie ma co liczyć - choć 2022-2024 może się to udać z P8- P10. Później jednak znów będzie luka którą może uda się zapełnić dużymi projektami z wydawnictwa .... oby o ile będą takie projekty. Dlatego rozwiązaniem mogłoby być zlecanie produkcji bo mielibyśmy realizację projektów które leżą "w szafie".Think
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

topfacet napisał(a):
Tylko dodam, że Prezes wspomniał o konferencji w kwietniu.

Być może pokryją się przełom q1/q2 i konferencja .... liczę, że nie będzie powtórki z tego roku .... najpierw info o nowej produkcji a później na konfie przyznanie się do drastycznego opóźnienia P8 ... Think
Liczę, że założenia PM spełnią oczekiwania rynku .... i moje Angel
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

t0m4s napisał(a):
Jest też nowy wywiad w parkiecie.
Subiektywnie najważniejsze info z wywiadu:
- w perspektywie kilku lat chcą sprzedawać gry w pełnej cenie
- zaczęli rozważać możliwość wykorzystania wolnej gotówki na przejęcie/a
- na jeden z projektów zewnętrznych wydali 10mln+ zł

Ciekawe czy już któryś z p8/9/10 będzie AAA czy dopiero kolejny.


Spółka nie celuje bezpośrednio w tytuły AAA. Zresztą samo słowo AAA to slogan kyóry jest elastyczny który obejmuje masę gier a ich wyznacznikiem jest jakaś wielkość kosztów produkcji. Do gier AAA aspirują zarówno gry kosztujące jakieś 15 mln USD ale także 150mln USD.
Zarząd zdaje sobie sprawę, że z własnych funduszy spółka nie sfinansuje gry za 100mln bo nie jest na to gotowa. Nie chodzi tu tylko o kasę bo tyle jest na kontach.
Rasową grę wielkości AAA musi zrobić 150-200 osób i to przez co najmniej 4 lata.
Co prawda pod względem cyklu produkcji spółka spełnia już te kryteria (tytułu AAA) ... Angel
Jednak brak na razie odpowiednio dużych sił produkcyjnych wide CDP .... tam nad W3 pracowało w porywach ok 500-600 osób a aktualnie w spółce pracuje ponad 800 osób.
Jak 11bit osiągnie zatrudnienie ok 300 osób czyli pewnie za 3 lata co pokrywa się z premierą P8 - będą siły produkcyjne na 2 średniej wielkości projekty i jeden duży.
Podział sił 150 osób oraz 75 i 75 pozwalałby myśleć o jakiejś grze kategorii A+ czy AA.
Na pewno nie będzie to ani P8 czy P9 albo P10. Być może P12 .... ?
Sądzę, że wszystkie kolejne projekty będą miały budżety większe niż 30mln co wraz z poszerzeniem grupy docelowej graczy pozwoli osiągać wolumeny sprzedaży powyżej 4-5mln sztuk.
Patrząc na ceny już teraz nie ma się czego wstydzić FP kosztował ok 100zł a GOTY ok 200zł więc tu tak dużego potencjału bym nie oczekiwał. Bardzie poszerzenia grupy docelowej i wolumenu sprzedanych gier.

Prezes wyjątkowo się rozgadał. Jeśli styl komunikacji się utrzyma to będzie to ogromna zmiana w stylu relacji inwestorskich.
W końcu wyjaśniła się też sprawa PM i NWZA .....
Wyjątkowo dużo w miarę konkretnych informacji.
Teraz jeśli tylko dotrzymają terminów to będzie całkiem inna spółka pod tym względem.
Aż sam nie mogę uwierzyć w to co piszę .... Think
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

Wygląda na to, że miałem rację pisząc niedawno o możliwych dalszych dodatkach ..... rozdział FP nie jest jeszcze zamknięty ...

11bit studios: Będą nowe dodatki do 'Frostpunk', m.in. na konsole, mobile w 2021
Warszawa, 18.08.2020 (ISBnews/ISBtech) - 11 bit studios wyda 20 sierpnia trzeci z zapowiedzianych, płatnych dodatków do "Frostpunka" - "Frostpunk: On The Egde", planuje kolejne dodatki do gry, w tym na konsole. W 2021 roku spółka chce wydać wersję mobilną gry, poinformował ISBtech dyrektor IR Dariusz Wolak.
"Uniwersum 'Frostpunk' ma otwartą formułę i od samego początku tworzone było z myślą, że można w nim będzie w przyszłości osadzać kolejne historie. 'Frostpunk', w przeciwieństwie do naszej wcześniejszej gry, czyli 'This War of Mine', nie jest zamkniętą czy skończoną opowieścią.
"W przyszłym roku 'Frostpunk' trafi też na urządzenia mobilne. Za przygotowanie tej wersji odpowiada chiński NetEase. W przyszłości chcemy przedstawić nasze plany, co zamierzamy dalej robić z IP 'Frostpunk'" - dodał dyrektor.
www.money.pl/gielda/11bit-stud...
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

Przyznam, że trochę ze zdziwieniem zauważyłem wpis o premierze Realpolitic 2 na koniec tego roku .....
gaminganalytics.info/gbwish_la...
Zastanawia mnie czy to brak naniesionych zmian w programie premier przez niedopatrzenie lub brak wiedzy co się uda a co nie czy też zamiar taki ma spółka.
Trochę zastanawiający jest temin 31.12.2020 ..... na Sylwestra ... Angel d'oh!

Nie wiem jak będzie na Sylewstra zazwyczaj ludzie mają inne plany niż zakupy gier ..... ale kto wie.
Wygląda to na pewną asekurację - chcieliby w tym roku ale zmiana planów z gro COVID .... itp.
Może coś w spółce się ruszy i odniesie jakiś sukces ...... a może i nie i pójdzie śladem CIG .... średnio udanych małych produkcji. RP2 na pewno nie będzie jakiś specjalnie duży ale w skali spółki może być większy. Pytanie czy podzieli los COVID czy poprawi sytuację finansową spółki ... Think

Przyznam, że zaskakująco dużo spółek sugeruje premiery w Sylwestra. Czyżby przewidywali wtedy takie szaleństwo wirusa, że odwołane zostaną wszystkie imprezy i ludzie będą musieli kupować gry .... raczej nie ale kto wie..... Think
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

Duże zainteresowanie trailerem niczego tak na prawdę nie gwarantuje.
Na pewno cieszy jednak nie przekłada się to bezpośrednio na sprzedaż dodatku i samej gry. Gra i pakiet DLC może być już mocno wyprzedany i większość zainteresowanych bez wątpienia go kupiło. Z tymi wynikami nie ma co przesadzać. Przebicie 30 mln zysków byłoby bardzo dobrym wynikiem tylko czy jest tyle paliwa pokaże pierwszy tydzień sprzedaży DLC i gry po premierze. Zobaczymy także co spółka przygotowała z okazji premiery. Mnie ciekawi czy spółka przygotuje coś specjalnego z okazji 10-lecia na Giełdzie.
Co do samego PM to musi być uchwalone do końca roku a to obliguje do nie zwlekania zbyt długo.
Najbardziej prawdopodobnym terminem według mnie to wrzesień nie sądzę aby czekali do października. Myślę, że są już po konsultacjach warunków jakie są skłonni przyjąć główni akcjonariusze więc niespodzianek na NWZA nie powinno być.
Wydaje się niemal pewne, że przed zwołaniem NWZA ogłoszą założenia PM nieco wcześniej. Tak więc NWZA chyba w październiku.
Korekta założeń bez wątpienia powinna być zauważalna. Gdyby chodziło o 10% wartości, że nie byłoby żadnego problemu z szybko korektą założeń opublikowanie ich jeszcze przed WZA i utrzymanie pierwotnego terminu uchwalenia.
Faktycznie zgadzam się, że po NWZA będzie dość długa posucha na ciekawsze informacje - no chyba, że nastąpi ofensywa z wydawnictwa z podpisaniem umów na nowe produkcje.
Jak wiemy spółka spodziewa się podpisania jeszcze jednej umowy w tym roku.
Miło by było gdyby zrobili 200 lub 300% planu ale trudno zakładać taki scenariusz. Spółka nie wyklucza ale nie deklaruje takich oczekiwań.
Przydałoby się jeszcze z nowych projektów w tym i przyszłym roku. Dałoby to mocną podstawę do wyników za kolejne lata. Jednak o czym spółka mówi jasno brakuje projektów o wysokiej jakości które interesują spółkę.
Co do samej Giełdy to faktycznie jest nieobliczalna tak samo jak wielu polityków a to polityka często rządzi gospodarką a szkoda.
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

Każdy może przeżywać przygody jakie mu pasują ale niektóre wypowiedzi sugerują, że niektórzy nie rozumieją co to jest Giełda i po co się na niej inwestuje ani jak się ocenia spółki
Wydawało mi się, że inwestuje się po to aby zarobić a spółka wydaje pieniądze na produkcję gier nie po to aby się koszty zwróciły. Choć faktycznie na początku często tak bywa ale na początku drogi spółki gdy się zdobywa doświadczenie i zgrywa zespół.
Od dojrzałej spółki wymaga się aby na grach zarabiała i to konkretne %.
Produkcja gier trwa długo .... kilka lat i zwrot z inwestycji musi być odpowiedni.
Bez tego inwestycja traci sens. Jeśli po kilku latach mamy dostać tyle samo lub podobnie to może jednak lepiej ............. założyć lokatę - bo tak odzyskanie pieniędzy jest pewniejsze ... Think
Widać spółka nie ma kompetencji do produkcji dobrych gier co potwierdza się w pomyśle udzielenia licencji na produkcję LOTF ale co może zrobić grupa 30 osób. Niestety tak wygląda spółka która blisko 10 lat temu miała 150-200 osób.
Jakie spółki aspirują do sprzedaży swoich gier w ilości 50tyś a nawet 150-200tyś w dłuższej perspektywie ?
Tu miały być produkcje AAA z których już oficjalnie zrezygnowano jakiś czas temu.
Na czym ma rosnąć wycena tej spółki na zwrocie kosztów i częściowej spłacie kredytów ?


tak wpis (wyrwany nieco z kontekstu) jednak dość dobrze oddaje myśl

Jeśli załóżmy, że 50 tys. osób zakupi grę (ponad tyle osób jest oczekujących na WISHLIST + dojdą nowe osoby) to w przypadku jeśli z każdej kopii mieliby 30 PLN przychodu do siebie (to jest już po odliczeniu kasy dla STEAM, podatku VAT i % dla studia), to:

50.000 x 30 PLN = 1,5 mln pln.

Wiadomo, że gra ma kosztować 1,3 - 1,5 mln pln, także taka ilość sprzedanych kopii powoduje już spłacenie się gry.
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

Nie kojarzę abym odnosił się do 11bit czy innych spółek ....
Niestety prawda musi boleć .... ale mnie Prezes swoją indolencją i miotaniem się we mgle błędów decyzyjnych skutecznie wyleczył z miłości do spółki.
Nie piszę tu jako zawiedziony były akcjonariusz ..... jakieś 5 lat czasu pozwoliło mi już dawno nabrać rezerwy emocjonalnej.
Ostatnie 2 lata na spółce jeszcze się łudziłem .... może będzie szybko LOTF2 i spółka w końcu odniesie sukces na miarę oczekiwań.
Jednak akcjonariusze są skazani na wieczne marzenia a ci bardzie kumaci szukają okazji na dość solidny zarobek co jakiś czas (6-12 miesięcy) na spadkach i nowych obietnicach. Sam przerabiałem to x razy.
Akcji pozybyłem się ładnych kilka lat temu .... i to bez żalu w pełnej świadomości, że to człowiek kompletnie nieogarnięty a może mitoman.
Trudno mnie posądzić o jakieś złe intencje.
Mam w portfelu sporo spółek choć 11bit % wygląda najmocniej ale to tylko fragment moich inwestycji. 11bit przez 10 lat dało mi największe zarobki ale nie jest tą jedyną.
Wiernym akcjonariuszom CIG życzyłbym takich samych zysków ..... ale mam świadomość, że to nierealne .... więc powstrzymam się od podnoszenia na duchu i tak dość tu wyznawców. Obejdzie się bez moich zachęt ...Angel
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

Cóż za uwodzicielski czar ma Prezes spółki .... fakt jest może i przystojny .... rzecz gustu ... Angel czym tłumaczyć takie rzesze entuzjastów spółki trudno ocenić Think
Sam kiedyś byłem wielkim fanem .... ale już przed kilku laty "wyleczyłem się" z fanowania. Byłem akcjonariuszem przez kilka lat - wchodziłem w spółkę przy okazji sukcesu Snipera - który jak się okazało był jedyną grą która przyniosła duże zyski spółce ..... i tylko wtedy panował głód na tego typu produkcję - i to właśnie tylko ze względu na ten głód tak niedopracowana wręcz słaba gra odniosła duży a na skalę spółki ogromny sukces.
Niestety Zarząd nie potrafił zapanować nad sukcesem i zamarzył sobie utwrzenie konsorcjum na skalę światową bez większych kompetencji i doświadczenia. Chciano stworzyć mega spółkę tworzącą wiele projektów równocześnie. Niestety wydanie kolejnych słabych gier nie powiodło się. Rynek nie był zainteresowany słabymi klonami innych gier istniejących i dużo lepszej jakości.
Historia zatoczyła koło kilka razy. Dużo obietnic i bardzo perspektywicznych projektów jak choćby LOTF i SGW3. Niestety w każdej z nich zabrakło tego czegoś co decyduje o skali sukcesu. Słabe zarządzanie sukcesem to niestety jest w DNA tej spółki.
Może kiedyś uda się wydać spory hicior - ale ja już nie zaufam spółce.
Po kilku latach wycofałem się z minimalną (na szczęście) stratą ..... sny o mega zyskach poszły w sferę marzeń .... które się nie ziszczają.
Niestety spółka najlepiej produkuje bajki o tym co wyprodukują.
Nie przeczę można tutaj zarobić ale tylko wchodząc na silnych spadkach.
Czy spółka kiedyś wyrówna historyczne szczyty z okolic 3,60zł (36zł) być może ale raczej nie na stałe a jeśli już to zapewne znów przez przypadek jak było ze Sniperem 1 ....
Chorobą spółki jest słaby Prezes. Słabe kompetencje w zarządzaniu - wszystko inne można kupić jeśli się ma pieniądze. Dobrych wysoko płatnych pracowników można zatrudnić jeśli się ma kapitał ale z tym krucho. Za pożyczone pieniądze nie da się szybko zrobić dobrych dużych gier.
Niestety okres prosperity (po SGW) spółka przespała albo inaczej przejadła. Może trzeba było na spokojnie wolno budować doświadczony i sprawny zespół a nie budować kilka nowych zespołów wydając całą kasę na kilka różnych projektów przez nie zgrane zespoły.
Przychylam się do oceny BOŚ. Sukces spory tutaj może się wydarzyć raczej przez przypadek.Think
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

@Sledzik

..... aż go obejrzałem .... ale nie ma tam odniesień do jaskiń przynajmniej nie bezpośrednio - choć ten pomysł byłby niemal genialny biorąc pod uwagę warunki.
Skała przykryta warstwą śniegu ...
Eskimosi budowali z samego śniegu igloo.
Im głębiej tym cieplejsza skała a skała przykryta śniegiem też łatwiej ją ogrzać dodatkowo.
Dziwne, że wcześniej nie wykorzystano tego a może było to już wcześniej planowane.
Są ludzie którzy mają domy wykute w skale lub zagospodarowali jaskinie.
Podobno klimat jest dużo zdrowszy a i koszty niższe. Dość stabilna temperatura cały rok.
Nie potrzeba w zasadzie ogrzewania zimą ani klimatyzacji latem ... same plusy.
Jeśli nawet teraz nie będzie jaskiń to Twój pomysł albo trafna refleksja z filmu warta wykorzystania.
Już ludzie pierwotni korzystali z tych "lokali" więc może warto wrócić "do korzeni" (jaskiń). d'oh! Angel
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

No to 2H 2020 nie powinno być gorsze niż pierwsze 6 miesięcy.
Teraz powstaje pytanie jaki wynik będzie ogłoszony za nieco ponad 2 tygodnie.
Jak widać na spółkę naciskają inni konkurenci w walce o miejsca tuż za podium w kapitalizacji ... Angel
Myślę, że już nawet Prezes zrozumiał, że zapowiadanie podwojenia kapitalizacji (w 4-6 lat) nie wystarczy. Muszą się bardziej postarać. Stąd ciekawi mnie co tym razem zaproponują i kiedy pokażą nową ofertę. Czas biegnie a nowej propozycji nie widać. Mam nadzieję, że zmiany będą istotne dlatego tak długo to trwa.
Zakładam, że zarys nowego PM zobaczymy zaraz po wakacjach wrzesień/październik.
W końcu okres trwania PM już się zaczął jakiś czas temu.
Co sądzicie o filmiku ?
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

@lelo
ógólnie masz rację ..
umyka Ci jednak jeden szczegół jakże istotny
jest to szczegół skali.
Tamten Niemiec różni się od większości z nas skalą inwestycji. Niewielu z nas ma kilkaset tyś Euro w portfelu a ktoś taki może poświęcić się tylko inwestowaniu i zapewne to robi "na pełen etat".
Patrząc jak się przykłada do analiz spółek można zakładać, że potrafi ocenić spółki.
My siedzimy na spółce od kilku a czasem od 10 lat i pewne szczegóły umknęły.
Świadczy to tylko i aż o sporej wiedzy w tym zakresie.
Zatem to nie amator a półprofesjonalista. - a kogoś mądrego zawsze warto posłuchać.
Zresztą w coś trzeba nadwyżki inwestować lokaty raczej odpadają ... d'oh!
Więc pozostaje szukanie stabilnych perspektywicznych spółek a 11bit spełnia te założenia.
W takie i podobne spółki inwestuje poważny i stabilny kapitał taki jak fundusze norweskie ale także indywidualni .... a skąd oni mają się dowiedzieć o takich spółkach .. ?
Z mediów róznego rodzaju a znany YTuber to w obecnej dobie ciekawe źródło informacji.
Jeśli do tego na filmie ktoś rzeczowo wyjaśnia swoje typy to jest to dobry kanał informacji.
Oczywiście za każdą inwestycję odpowiedzialność ponosi każdy indywidualnie.
Mnie niektóre spółki zdziwiły w jego portfelu ale nie obserwuję tych spółek więc nie mam o nich wiedzy tak samo jak inwestorzy na Zachodzie o 11bit.
Spójrz ilu było zainteresowanych spółką na WZA i konferencji ...
Być może to efekt YTubera a może i nie ale może to się przełożyć w najbliższych miesiącach w duże inwestycje. On ma w portfelu także CDR a podobno rozważał także CRJ .... ciekawe typy i niezłe rozeznanie naszego rynku.
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

Na forum są ludzie różnego pokroju i tak powinno być.
Jednak na spółkach z tej branży przeważają (a może i nie) ludzie z niewielkimi zasobami kapitału chcący szybko zarobić .... i dowartościować się na zakupach.
Mam nadzieją, że to mylne wrażenie ... d'oh!
W każdym razie z kapitałem do 50 tyś (według badań Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych) trudno oczekiwać aby ktoś "zamroził" 50k i patrzył jak mu rośnie i spada.
Można zrozumieć strategię szybkich kółek.
Jednak jest część inwestorów którzy są tu od lat i dla których te 2-3-5 lat to jest perspektywa znośna. Podobnie jak dla gościa zza Odry.
Jeśli ktoś nie kręci kółeczek nie oznacza jeszcze, że jest coś z nim nie w porządku.
Od 2010 roku można było mieć całkiem satysfakcjonujący zwrot na kapitale.
Ważne jest w jakim okresie wchodzi się w spółkę.
Jak się trafi na dołek to zyski na takiej spółce pojawiają się wcześniej niż na górce - gdzie trzeba poczekać "nieco" dłużej.

Niektórzy wszędzie szukają oszustów a na Zachodzie się po prostu inwestuje bo tam mają więcej kapitału.
Spółka zyskuje rozpoznawalność na tymże Zachodzie i po funduszach norweskich przyjdą kolejne. Kiedyś miałem co do tego wątpliwości ale 84 podmioty pytające w związku z WZA czy konferencją to sporo nawet jak na znaną spółkę a 11bit jest jeszcze na dorobku.
Ten rok będzie chyba bardziej skromny kursowo jednak już w przychodach niekoniecznie. Dużo powiedzą nam wyniku q2.
Przyszły rok w przypadku premiery z wydawnictwa raczej nie będzie gorszy a jest szansa na poprawę. Dużą zagadką mogą być mobilki a wydawca jest gigantem nie tylko na skalę chińską. Może być jakaś niespodzianka. W 2022 prawdopodobne 2 premiery i gra pod większe przychody. Kurs bitów rósł już sporo przed premierą FP bo ponad rok.

Dlatego mnie nie dziwi realna strategia Pana YT. Nie jest to ktoś całkiem anonimowy z forum B. Chyba nikt temu nie zaprzeczy. Choć nie warto też przeceniać bo to nie on sprowadził ten fundusz norweski.
Jednak już inwestorów z Niemiec może sprowadzić. Przy tak dużej ilości gotówki jaka jest i będzie generowana przez banki centralne ten pieniądz gdzieś będzie lokowany. Czas pokaże gdzie.
TSG ma 3 premiery niebawem a 11bit 3 nieco później 1-2 lata. Perspektywy przychodów mogą być podobne a kapitalizacja znacznie się różni.
WZA pokazało znaczny wzrost zainteresowania spółką z czasem może do dać efekty.
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

Zapoznaj się z materiałem który chcesz komentować .... wyśmiewanie czegoś dlatego, że pochodzi z Youtuba to kiepski pomysł.
Chyba nie masz pojęcia ile pożytecznych materiałów tam jest a publikują tam materiały całkiem duże firmy.
To, że ktoś publikuje coś na YT nie przekreśla go. Zapoznałeś się chociaż z jego portfelem i wielkością kapitału .... dla wszystkich lub prawie wszystkich tutaj taki portfel może być marzeniem.
Ja niektórym spółkom się nieco dziwię z jego portfela .... ale patrzę z naszego podwórka ..

Pewnie napiszesz, że portfel morze być lipą .... tak
ale te 250 tyś subskrypcji coś mówi.
Gdyby nie był wiarygodny szybko wypadłby z gry.
Dlatego zamieścił aktualizację wyceny.
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

Faktycznie mógł być taki posmak spekulacji łącząc fakty promowania spółki a później silny zjazd.
Jednak dla mnie "deal" z Niemcem wydawał się dość wątpliwy.
Bardziej obciążałem tym spółkę szczególnie zagranie z podbiciem kursu przed konferencją obiecującym info o nowej umowie a później podaniem informacji (że gry właściwie nie ma) o zmianie silnika co wiązało się z 6-12 miesięczną dodatkową pracą programistów.
Na takim układzie info osoby blisko związane mogłyby sporo zarobić.
Powstał spory niesmak. Spółka o tych zmianach powinna poinformować co najmniej rok temu - bo to przecież bardzo istotna informacja cenotwórcza. Co najmniej rok temu mieli świadomość, że silnik nie pociągnie projektu. Rozbudowy takiego silnika nie robi się w 1-2 miesiące.
W każdym razie to miłe, że za Odrą dalej wierzą w spółkę ... thumbright
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

@Adam
a Ty dalej swoje
nie rozumiesz, że niech robią nawet 8 lat - choć to nie prawda - widać z liczeniem masz problem. 2020-2015 to 5 lat ...
To, że pracują nad grą razem z koncepcją 5 lat ale wydają co 5 lat to znaczy, że robią jednocześnie 2 gry.
Wciskanie kitu innym, że jest inaczej to zwykła ściema.
CDR to nie moja bajka ani inwestycyjna ani też ten klimat gier nie jest dla mnie.
Jednak odbiegam od meritum ...
Jeśli nawet robią 1-2 gry na kilka lat to w niczym nie umniejsza ich sukcesu.
O ile ich każda produkcja jest coraz większym sukcesem to zapewnia im coraz większą pozycję kapitałową i pozycję jako globalny developer.
Jak widać możliwy sukces pozwolił im wyprzedzić Ubisoft. Jeśli gra spełni oczekiwania tak jak sprzedaż to ta pozycja może się utrzymać i nic na to nie poradzisz.
Spodziewam się, że do 2025 powinni wydać CP na co-op oraz W4. To przy sukcesach tych gier pozwoli im być w TOP 3 światowego developmentu.
Czy kapitalizacja jest adekwatna to inny temat.
Przed premierą nie sposób tego rozstrzygnąć.
Dopiero premiera powie - sprawdzam .... i potwierdzi lub nie pozycję CDR.
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

tgolik napisał(a):
AdamK1 napisał(a):

- ludzie oni robią 1 (słownie jedną) grę przez 8 lat


Tak z grubsza sobie policzyłem i wyszlo mi, że w ciągu ostatnich 8 lat zrobili:
- Wiedźmin 3
- Serce z Kamienia
- Krew i Wino
- Thronebreaker
- Gwint
- i prawie skończyli Cyberpunka 2077.

Częściowo macie obaj rację ale w dużej części się mylicie .... również obaj.
CDR to od dawna nie maja bajka .... nie mieści mi się w głowie taka kapitalizacja - ale nie przeszkadza mi to, że inni w nią wierzą. Nigdy nie wiadomo kto ma rację w inwestycjach .... a inwestuje się po to aby zarobić a czasem aby "przeżyć" dawkę andrenaliny zależy w co się inwestuje ... Angel
Spółka nie robi 8 lat jednej gry bo w 8 lat wyda 2 gry. W3 robili jakiś czas przed premierą W2 na konsole. A premiera W2 była w 2012.
Z drugiej strony Krew i Wino i pozostałe to tak na prawdę tylko kolejne rozszerzenia świata gry. Gwint też był niby samodzielną grą ale to na dobrą sprawę oryginalny dodatek - choć nie wymaga gry ale dla fanów gry. Nie ma co toczyć sporu bo nie o to chodzi.
Chodzi bardziej o to, że dopóty dopóki robią dobre kolejne części gry to jest sukces.

Czy ktoś ma pretensje, że po GTA powstał także GTA V raczej nie. Jednak duża gra jeśli jest mega sukcesem może zapewniać spółce wielkie profity - gorzej gdy gra wypada średnio.
Teraz jest CP o ile spełni oczekiwania to będzie ogromny sukces który potwierdzi aspirację CDR do TOP 3 branży globalnej.
Sądzę, że od dawna trwają jakieś prace przy W4 wzmianka o pracach wywoła niesamowity aplauz fanów i na pewno odbije się to także na kursie.
Za CDR warto trzymać kciuki och sukces będzie także sukcesem większości inwestujących w branżę. Bardzo miłę było przeczytanie, że CDR przebił kapitalizacją Ubisoft. Nic z tego nie mam ale miałem satysfakcję tak od strony narodowej ...
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

andy_dufresne napisał(a):
Jest to o tyle ciekawe, że na konferencji prezes tłumacząc opóźnienie P8 wskazał, że nie jest to tylko kwestia zmiany silnika, ale także, że nie jest to projekt "łatwy" oraz powiedział, że "dla tego zespołu jest to jego pierwsza gra" (dokładny cytat).

Z wypowiedzi na forum inwestorskin wynika, że nie jest to żadna grupa świeżaków, a takie interpretacje też się tu pojawiały. Może chodzi po prostu o to, że oni nie pracowali wcześniej ze sobą razem.

No i trafiłeś w sedno. Tak można powiedzieć o każdym zespole. Gdy zaczynają prace zawsze znajdzie się większa lub mniejsza grupa która pracuje ze sobą pierwszy raz ...
i tu się potwierdza moja teza, że nie ma co za bardzo wsłuchiwać się w słowa Prezesa .... bo od tego często głowa boli - od zachodzenia w głowę ... co miał na myśli a co rzeczywiście powiedział.
Szkoda, bo wystąpienie było wcześniej przygotowane. Słaby dobór słownictwa nie powinien się zdarzyć w przygotowanym wystąpieniu. To świadczy o słabym przygotowaniu a było dość czasu. Wygląda na zbyt mało poważne traktowanie inwestorów indywidualnych.
Chyba powinien mniej mówić a więcej dopuścić liderów zespołów i szefa marketingu.
Bardzo brakowało Pani Fijak. To chyba teraz kluczowy człowiek a nie istniała w ogóle - szkoda.
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

andy_dufresne napisał(a):
Tak, całkiem ładną wycenę rynkową ma taki pakiet.

Tymczasem na forum inwestorskim pojawiła się informacja stojąca - przynajmniej ja tak to odbieram - w pewnej sprzeczności z tym, co usłyszeć można było podczas konferencji:

Cytat:
Zespół "Projektu 8" to drużyna "starych wyjadaczy" z doświadczeniem zdobywanym w szeregu studiów i przy szeregu projektów, również bardzo dużych. Zespół jest w trakcie rozbudowy, w tym o specjalistów spoza Polski.

Rozumiem, że chodziło Panu o zespół, który pracuje nad prototypem gry o roboczej nazwie "Dolly", którego trzon stanowią osoby, które jeszcze w 2019 roku zajmowały się dodatkami do "TWoM". Projekt "Dolly", w porównaniu z dodatkami do "TWoM", to zupełnie inna liga, jeśli chodzi o wielkość projektu. Dlatego ten zespół, gdy projekt "Dolly" przejdzie do fazy produkcyjnej, będzie wymagał pewnego wsparcia i zasilenia o osoby z know-how przy prowadzeniu większych projektów growych (bo do tej pory wspomniany zespół pracował jedynie przy mniejszych przedsięwziącach). Czy będą to osoby zajmujące się obecnie ostatnim z dodatków do "Frostpunka", który zadebiutuje w niedalekiej perspektywie? - Być może. Na podejmowanie decyzji mamy jeszcze trochę czasu.


Jak to rozumiecie?


Prezes niemalże słynie z nieprecyzyjności czy sprzeczności wypowiedzi ...

Bez żadnej złej woli można z tego wywnioskować niemal wszystko - więc chyba nie ma sensu łamać sobie nad tym głowy.
Z tego można wywnioskować, że jest to zespół mający co najmniej kilkanaście lat doświadczeń w branży ale także, że jest to garstka chłopaków którzy czasem po godzinach zrobili sobie samodzielnie jakąś gierkę przeglądarkową.
Można przez wiele lat tworzyć mini gierki na własny użytek i być "weteranem" w tym zakresie ale nie mieć pojęcia o dużych grach tworzonych w kooperacji w zespole ludzi.
Można to tak interpretować.
Inna sprawa, że takich ludzi raczej nie zatrudniają.
Podsumowując powiedział, że nic nie powiedział. Wypowiedź nic nie znacząca a przynajmniej nic nie wnosząca do tematu bo zbyt ogólna i zero precyzyjności.
Ludzie pracujący przy TWOM mają w sporej części większe doświadczenie niż niektórzy z FP. Chyba, że mowa o liderach zespołu. Tyle, że dotychczas była sugestia, że liderzy FP wezmą się za kolejny projekt.
Z tego nie da się wywnioskować nic konkretnego.
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

@ Mob
Jesteś hiperoptymistą ...
owszem co do roku 2023 mam skłonność się zgodzić na te 100mln+ ale bardzo wątpliwe wydaje się wydanie w 2024 aż 2 własnych gier.

Już prędzej bym uwierzył w 3 gry z wydawnictwa .... jednakże pod warunkiem, że te umowy zostaną zawarte w tym roku.
Jeśli do połowy 2021 także jest szansa ale to też będą duże gry zewnętrzne więc potrzeba czasu.

Ja mam nadzieję, że nas jeszcze czymś dużym zaskoczą i konferencja nie przedstawiała rzeczywistości 1:1 bo ta nie wyglądała aż tak pozytywnie jak to piszesz.
Chyba Prezes a może i cały arząd powinni udać się na dłuższy 3-4 miesięczny urlop - bo są wypaleni. Skąd ten wniosek .... otóż stąd, że z przemęczenia przez 2 lata nie zauważyli, że projekt przerasta ich autorski silnik.
Ta decyzja powinna zapaść już 2 lata temu a co najmniej w tym czasie gdy mówiono nam o grywalności.
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

Nie ma tu sprzeczności. Gra może być zrobiona w połowie a może i więcej. Jednak nowy silnik wymaga przepisania kodu co najmniej w dużej części - to może być 6 ale może być i 12 miesięcy.
Później okres testów różnych wersji gry usuwanie bugów i różne poprawki - znów raczej więcej niż 12 miesięcy.
Teoretycznie 2 lata i teoretycznie premiera byłaby możliwa po wakacjach 2022 .... ale wierzyć może tylko niepoprawny optymista.
A jak będzie i tak nie ustalimy. Spółka nie informuje systematycznie i mamy co mamy.
Nie ma co liczyć na lepszą komunikację .... "taki klimat".
Spółka ma świetne perspektywy jednak wymaga całe morze cierpliwości.
Zbyt bawią się w perfekcjonizm.
Muszą zatrudnić jeszcze jakiegoś dyrektora kreatywnego który by dbał o właśnie o co .... o spójność koncepcji i możliwości.
Mam nadzieję, że nie zawalą z silnikiem przy innych produkcjach.
Może nasuwać się pytanie czy ktoś dał ciała z rozwojem silnika czy może koncepcja tak się zmieniła i tak późno, że nie dali rady z rozwojem silnika .. ?
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

Cuda się zdarzają .... ale chyba nie w tym przypadku.
Choć kto wie ile jest w tym prawdy w spektaklu który widzieliśmy przez ostatnie kilkanaście dni ...
Premiera 2022 nierealna - chyba, że to była ściema na konferencji .... jednak nie można na poważnie brać, że zwalili kurs tylko po to aby ktoś kupił taniej 150 akcji.
Temat może mieć drogie dno bo te 150 akcji może być tylko malutkim wierzchołkiem.
Teoretycznie premiera mogła być możliwa w 2022 o ile gotowa byłaby cała warstwa graficzna i fabularna a do przepisania byłby tylko kod.

Co najmniej zastanawiające wydaje się twierdzenie rok temu, że gra jest grywalna ....
Czy to było całkowite oszustwo - aż tak daleko bym się nie posunął .... więc co z tą grą ?
Myślę, że dalej nie znamy całej prawdy.....
Spółka może nas dalej zaskoczyć na plus jak i na minus.
Część prawdy poznamy przy prezentacji założeń do PM.
Premiera w 2022 może być realna jeśli do przepisania jest kod i gra dostanie kilka dodatkowych modułów. Jednak aby był realny scenariusz wydania wszystkich gier do 2024 spółka musi zwiększyć zatrudnienie w tym roku nie do 190 osób a co najmniej do 240-250.
Tempo zatrudniania i założenia do PM powinny nam powiedzieć przed końcem roku co jest prawdą a co snem na jawie
Oby spółka podążyła śladem TSG i PLW a nie CIG ....
Jednam z kluczowych warunków jest wyraźne zwiększenie produktów z wydawnictwa. Planowane 7 produktów nie zapewni szybkiego wzrostu portfolio wydawniczego a ten jeden zapowiadany w tym roku to o 3 za mało.
Ciekawi mnie jaką prawdę pokażą fundy i na ile zależy im na wycenie akcji w najbliższych latach. Mają siłę i możliwości aby podkręcić wydajność spółki.
Patrząc na działalność to fundy powinny wypóc zasadę dzielenia się spółki 25% zysku z akcjonariuszami co roku.
I tak spółka nie potrafi "skonsumować" zagospodarować efektywnie posiadanego kapitału a akcjonariusze zrobią to bardziej efektywnie.
25% z kolei nie pozbawia spółki kapitału na rozwój.
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

Teoria czy nie każdy może myśleć
Zagranie było ciekawe najpierw podbitka newsem o grze z wydawnictwa a później zwała infem o przesunięciu P8 bo nie ma silnika ..... i gry też właściwie nie ma.
Na Giełdzie się gra i wygrywa ten kto ma odpowiednie informacje ... d'oh!

Tu nie trzeba spiskować bo wszystko jest widoczne.thumbright

Nie jest dziwne, że RN zatwierdziła poprzedni PM - dawał dużo za nic właściwie.
Czy wykona się założenia czy nie i tak kasa popłynie .... szkoda, że tylko w jedną stronę do .... i RN.
Nie bez powodu poruszam po raz kolejny temat progu dla Zarządu.
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

Dlatego w PM nie może być opcji akcji dla Zarządu jeśli nie wykonają założeń.
Dla załogi tak ale nie dla Zarządu.
Założenia w prezentowanym PM to był moim zdaniem żart przy piwie .... d'oh!
i jeszcze opcja ..... jak nam się nie uda to i tak zgarniermy kupę kasy ....

Zarząd ma narzędzia aby umożliwić wykonanie założeń a reszta nie.
Są środki i warunki - więc powinni stanąć na głowie aby zakontraktować więcej projektów niż te 7. To nie wystarczy aby zapełnić lukę jak powstanie z 3 letniego opóźnienia P8 względem pierwotnych założeń. Pierwotnie brany był pod uwagę termin premiery 2020/2021. Teraz chyba bezpieczne jest stawianie na 2024 a gdzie ponad 100mln zysku w 2022 ? Wydawnictwo go nie zapewni chyba, że Sun wrzuci grę która przeskaluje x10 sukces ML ale trudno to zakładać z góry. Są bardzo dobrzy ale czy aż tak .... ?
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

Patrząc na tytuły prasowe ... można by pomyśleć, że jest fantastycznie.
Ale tak nie jest.
Wierzących w premierę w 2021 było jak widać całkiem sporo - z czego to wynika trudno powiedzieć na pewno z chęci szybkiego zysku. Ta teza nie obowiązywała już co najmniej od kwietnia.
Zarząd dość mocno ściemniał. Ubiegłoroczne tournee po kraju pozwalało liczyć na premierę 2021/2022. Mnie tylko zaskakuje co robił Zarząd i kiedy zrozumieli, że ich silnik tego nie pociągnie.
Warto by przeanalizować i zapytać czy do końca wierzyli, że uda się rozbudować silnik tak aby dał radę czy sami nie wiedzieli czego im brakuje.
Nowy silnik to zmiana dla pracowników spółki.
Jednak nowi pracownicy raczej mają już doświadczenia z tym silnikiem bo zapewne pracowali na nim wcześniej.
Pocieszające jest to, że kolejny projekt wydawniczy jest dopinany ale to za mało.
Aby zrobić ten skok o którym się mówi od dawna i na prawdę przeskalować biznes potrzebne jest podwojenie ilości projektów w wydawnictwie. Dopiero wtedy można mówić o poważnym przyspieszeniu.
Na razie należy się żółta kartka dla Zarządu co pokazał rynek. Sędzia powinien "posadzić" ich na ławkę rezerwowych na 2 minuty (12 miesięcy) aby odpoczęli i nabrali werwy do dalszej pracy ..... thumbright
Bo widać już trochę wypalenie zawodowe ... d'oh!
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

Rif napisał(a):
Na inwestorach? Zawsze podkreślali, że nikt z inwestorów nie miał potajemnej prezentacji.
Jak już to twórcy twierdzili, że projekt skopie pupy. Ponadto nie przebudowują gry, tylko jest ona mocno ambitna, wymaga zdecydowanie więcej pracy, a jak już to przerzucają ja na Unreal Engine, a to nie jest tożsame z przebudowywaniem.


Niestety cały kod trzeba przepisać od nowa.
Może to mieć plusy bo ten silnik daje bardzo duże możliwości jednak robienie gry formatu A czy A+ tyle czasu co Cyberpunk to przesada.
Można by to zrozumieć gdyby portfolio wydawnicze było pełne.
Jednak po 3 latach zabiegów mają dopiero 4-ty projekt.
Słabo jeśli do końca roku nie zakontraktują co najmniej 3 kolejnych to 7 projektów do 2023 możemy włożyć między bajki tak samo jak wydanie 3 własnych najpóźniej w 2023.
P8 wcale nie jest pewny w 2023 chyba warto założyć 2024.
Tylko co w zamian ? W 2022 miało być 200mln przychodów i ponad 100mln zysku.
Przy 1 z wydawnictwa w 2021 i być może 2 w 2022 wyniku na poziomie zysków raczej nie będzie - przychody być może.
Jednak spółka zyskuje głównie na zyskach i to interesuje akcjonariuszy.
Instytucjonalni powinni nacisnąć na radykalne zwiększenie projektów z wydawnictwa. Jak widać to da lepsze efekty i szybciej przyniesie skutki.
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

FilipBonn napisał(a):
baks napisał(a):
[quote=lelo-pakero]@3citrony
Niektórzy być może liczyli na wieści o P8 - moim zdaniem jak pisałem całkiem bezzasadnie.


i wypowiedź z lutego tego roku:
baks napisał(a):
Liczę, że efekty zobaczymy już w tym roku przy prezentacji pierwszych materiałów z P8.


także tego.. Liar


Być może nie zauważyłeś ale świat od początku letego dość mocno się zmienił.
Z sygnałów płynących ze spółki też od marca/kwietnia nie wynikało aby w tym roku coś planowali. P8 był pomijany w komunikacji.
5 miesięcy życia na Giełdzie to wieczność. Czasem godzina zmusza do całkowitej zmiany poglądów.
Już oc najmniej od 3 miesięcy wypowiadałem się, że P8 w 2021 nie będzie więc nie będzie info o P8. Na sytuację na Giełdzie trzeba reagować szybko .......... lub wcale - wtedy trzeba wziąć pampersa i metalową łyżkę w zęby oraz zacisnąć pośladki .... i wytrzymać.

Dla mnie wszystko spoko błędy i zmiany planów się zdarzają często.
Tylko zastanawia mnie co robił Zarząd ostatnie 2 lata - o silniku decyduje ostatecznie
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

topfacet napisał(a):
Zespół R&D już w firmie jest, mówili o tym.


Tak wiem o tym tylko chodzi o zespół podzielony na 4 grupy który będzie typował kilka gier do produkcji a później przygotowywał prototypy.
Z zespołu tego powinni wyłaniać się liderzy kolejnych projektów przynajmniej na początkowym etapie.
To zapewniłoby skrócenie okresu pracy nad wyborem i prototypowaniem o te 12-18 miesięcy i ograniczało ryzyko skreślenia zaawansowanych już prac nad prototypem.

Bez takich rozwiązań spółka nie skróci okresu między premierami kolejnych gier.
Warto wziąć pod uwagę, że gry będą coraz większe i praca nad nimi będzie się wydłużać. Stąd ważne aby skrócić okres przedprodukcyjny.
Chyba, że spółka zamierza mocno rozszerzyć gry do poziomu AA+.
Tyle, że wtedy siły wszystkich zespołów należałoby powiększyć łącznie do powyżej 400 osób a to daleka droga i czas między premierami wydłużyłby się do jakiś 3 lat.
R&D zajmuje się wstępnym wyborem ale to nie rozwiązuje problemów bardzo długiego procesu prototypowania i koncepcji.

Gry mają to do siebie, że prawie na każdym etapie mogą zostać skasowane lub przebudowywane czy rozwijane - co pokazał Jujubee ale także CDR.
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

lelo-pakero napisał(a):
@3citrony
To nie jest żadna abstrakcja. Możliwe wyjście P9 lub P10 przed P8 oznacza dla mniej jedynie, że P8 może wyjść po 2023 r. Wystarczy spojrzeć ile osób pracuje nad P8/P9/P10 i od jakiego czasu. Jeśli śledzisz informacje ze spółki to wiesz, że dopiero na przełomie 2019/2020 zaczęli tworzyć zespoły do P9 i P10. Zatem absolutną abstrakcją jest wydanie którejkolwiek z tych gier w 2022 r., no chyba, że to miałyby być projekty mniejszej skali niż Frostpunk, ale wiemy, że ma być zupełnie inaczej.


Abstrakcja czy realna ocena ?
Gra na spekulację - opcje czy inne instrumenty ?
Spółka była jak na ten czas może nieco przewartościowana.
Niektórzy być może liczyli na wieści o P8 - moim zdaniem jak pisałem całkiem bezzasadnie.
Nasi inwestorzy mają bardzo krótkie horyzonty czasowe przeciwnie do zagranicy i płytkie również portfele. Dlatego chcieliby zarobić tu i teraz dużo. Są spółki spekulacyjne. 11bit wyróżnia się pod wieloma względami i na plus i na minus.
Plusem na pewno jest jakość pracy - choć nie zawsze wszystko się udaje i nisza trochę za ciasna.
Minusem na pewno jest komunikacja z inwestorami.

Co zaś do P8 to dość jasno się wyrazili. Podobnie jak z FP sporo poszło do kosza stąd zmiana terminu (niezapowiedzianego) premiery.
Komunikat jest jasny - zmienili silnik gry .... a to ni mniej ni więcej oznacza przepisanie całego a przynajmniej znacznych fragmentów kodu.
Nie oznacza to wyrzucenia wszystkiego ale 6-12 miesięcy przesunięcia zależnie od tego ile tej pracy było.
Być może jest to spowodowane zmianą koncepcji gry a może rozbudową gry o dodatkowe kontenty a może nieco zmiana gatunku lub rozszerzenie.
Trudno to ocenić ba za mało powiedzieli aby wysnuć konkretne wnioski.

Faktycznie jeśli tak duże zmiany zaszły to inny projekt może być wcześniej niż P8. Wszystko zależy od wielkości poszczególnych projektów.
Trochę nie trzyma się tutaj budżet 60 mln. Kolejne gry miały bz coraz większe 20, 25 , 35 mln.
Cieszy wzrost budżetów dla gier z wydawnictwa.
Dość policzyć 25mln/4 daje ponad 6mln na produkcję to już wielkość FP.
Zakładając utrzymanie terminu premiery z Digital Sun to w 2021 ponad połowa przychodów będzie z wydawnictwa.

Dla mnie konferencja nie przyniosła nic ponad oczekiwania.
Jak widać niektórzy liczyli na gruszki na wierzbie .... Angel

11bit pracuje w swoim tempie a czas biegnie między PM. Teraz istotne aby PM było jak najokazalsze to zmobilizuje także Zarząd do stworzenia warunków do szybszego kończenia projektów.
Zatrudnienie kolejnych pracowników niekoniecznie przyspieszy same premiery. Jednak istnienie 3 zespołów nie zapewni premier gier co 18 miesięcy nawet po 2025.
Czas już pomyśleć nad twórczym zespołem R&D który prototypowałby 3-5 kolejnych gier przygotowując je do preprodukcji.
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

Jakie oczekiwania - żadne - na spółce zawsze jest to loteria czy i co powiedzą.
Na P8 99%, że nic nie powiedzą. 2 lata przed premierą nie ma żadnych szans.
A tak na prawdę to liczę, że powiedzą coś więcej o wydawnictwie o aktualnych projektach - kiedy premiery i co to za gry.
Miło by było gdyby zakomunikowali coś takiego jak .... finalizujemy umowy na 3 kolejne gry z wydawnictwa lub rozpoczynamy wybór kolejnej własnej gry do produkcji czyli P11.

Czy coś z tego dostaniemy na tacy zależy także od pytań jakie zadamy na Q&A.
Fajnie by było gdyby wprowadzili wirtualne spotkania Patryka z inwestorami raz na kwartał.
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

Pomysł można jeszcze zrealizować na jakiejś inne wymyślonej epidemii czy to wirusa czy bakterii, owada etc.
Jak widać jednak takie odtwarzanie aktualnej rzeczywistości raczej nie ma szans za chwycenie.
Co innego gdyby gra ukazała się jesienią ubiegłego roku. Wtedy może rzucono by się zobaczyć jakie są spodziewane lub wymyślone scenariusze.
Przy ewentualnym DLC musieliby się dużo bardziej postarać. Już Kursk pokazał, że odtwarzanie realu jest trudne a zainteresowanie także znikome.
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

Czy tylko w Niemczech potrafią oceniać wartość i perspektywy spółki ... ?
Przydałby się ktoś taki jeszcze w kraju żab i ślimaków i BigBena ....
Ale także ze 2 w kraju Myszki Miki.

Może powstać pytanie o naszych rodzimych inwestorów .... u nas perspektywa 2-4 lat wydaje się wiecznością.
W sytuacji gwałtownych zmian prawa i celów gospodarczych i społecznych ryzykowne wydaje się powierzanie kapitału w akcje.
Coś w tym jest - stąd tak mało inwestorów indywidualnych.
Z analiz wynika, że od marca przybyło 50 tyś aktywnych rachunków inwestorów indywidualnych. Analizy mówią także, że skrajnie niskie stopy i dołek na GPW spowodował większe zainteresowania Giełdą i funduszami. Czas pokaże.
Pisze się także o wejściu naszej Giełdy w megahossę ..... czy to się sprawdzi trudno teraz przesądzać. Część opinii analityków się sprawdza inne nie.
Choć nasz rynek "zasłużył" na odrobienie horrendalnych strat względem innych giełd.
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

Moim zdaniem temat strachu już spowszedniał.
Wystarczy popatrzeć na stadion Legii jak to funkcjonuje. Niech mi ktoś udowodni, że tam był strach przed wirusem ...
kto więc ma tą grę kupować ?
Może za parę lat gra chwyci gdy ktoś będzie chciał przypomnieć sobie jak to było.
Inna sprawa szkoda straconej energii i czasu na ten projekt - para w gwizdek ...
Mam nadzieję, że chociaż uda się wykorzystać doświadczenia z prac przy RP2 ...
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

Przyznam, że szczęka mi spadła do garażu ......
takich otwarć nie było tu chyba od 2014 ..... fuj ...d'oh!
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

Jak na razie ten Juju dość słabo wypalił. Chyba inwestorzy zawiedzeni .... a miało być tak dobrze. Patrząc na reakcje kursu po premierze to chyba część się wycofała z inwestycji ....
Spółka ma jeszcze kilka projektów o ile coś się nie zmieniło. Tylko takie ciągłe przełączanie wajchy .... przesuwanie ludzi z projektu do projektu na sens jednak w przypadku kompletnego fiaska tegoż powstaje pytanie ... czy oraz kto robił jakieś rozeznanie możliwości sukcesu i jego potencjału.
Jeśli ktoś ma tak słabe rozeznanie to może lepiej aby nie oceniał kolejnych projektów.
Dla mnie nawet z daleka patrząc wydanie tej gry właściwie u schyłku "epidemii" gdy przestawał już działać straszak i podejmowano już luzowanie zakazów wydawał się wątpliwy większy sukces tej produkcji.
Obawiam się, że nakłady nie zwróciły się.
Mam nadzieję, że w kolejnych produkcjach będzie lepiej i będzie je oceniał ktoś z większym wyczuciem ...d'oh!
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

Wszystko zależy od pytań a właściwie to można liczyć, że powiedzą coś o grach z wydawnictwa. Biorąc pod uwagę niemal pewną premierę P8 w 2022 to na jakieś info o niej nie ma co raczej liczyć. Może ujawnią, że pracują już nad wyborem kolejnej własnej gry np Projekt11.
Nie liczyłbym na cenotwórcze informacje choćby dlatego, że na razie oficjalnie na stole leży dalej koncepcja skupu akcji do PM po 400zł .....
Chyba, że już mają gotowy projekt PM 2.0 w którym darowali sobie ten bezsensowny skup.
Od początku piszę, że to beznadziejny pomysł i tą kasę 20 mln powinni zainwestować w 3-4 kolejne dość duże projekty z wydawnictwa. Nie 10 a 14 projektów do 2025 zrobiłoby dużo większą różnicę dla spółki niż emisja 100tyś zamiast 150 tyś akcji.

Dla mnie osobiście to PM można by nawet rozszerzyć o kolejne 30-50 tyś pod warunkiem mocnego wciśnięcia powera z podniesieniem poprzeczki.
Akcje dla Zarządu powinny się należeć za wyraźne przekroczenie założeń planu a nie za niewykonanie. Zarząd przeciwnie dla pracowników ma narzędzia aby mieć wpływ na wzrost produkcji i zysków. Moim zdaniem powinno się także odejść od kryterium przychodowego bo daje za dużo możliwości spekulacji.
Konferencja być może sporo nam powie o nowym projekcie PM.
Jeśli podadzą coś ciekawego to mamy niemal pewność dużych zmian w PM i raczej brak skupu.
Same poziomy są teraz mniej istotne. Jedno duże info może wywrócić założenia i wykresy.
Okolice 750 wydają się realne ale nie sądzę aby wykreowała sama spółka - chyba, że coś im się zmieniło .... w tym roku jednak widzę to sceptycznie.
Choć patrząc na PLW i TSG to mogą oni pociągnąć branżę.
Pod koniec roku kluczowa będzie premiera CP o ile dowiozą projekt.
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

Co by nie mówić wyjątkowo dobre rozeznanie w temacie gry i wrażenie niezłej znajomości tematu gier i tematyki gry ...
Zadziwiające ale ktoś dobrze przygotował Premiera do wypowiedzi na temat tej gry i innych.
www.youtube.com/watch?v=Ot8y0G...
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

Ja bym się tak nie podniecał ....... to raczej nie w stylu Prezesa ....
Raczej powie jakiś banał o sukcesie - o którym wiedzą prawie wszyscy, że był. Raczej niewielu chyba nie słyszało o TWOM .....
Prezes raczej nie lubie wykorzystywać takich okazji do promocji spółki .... nie w jego stylu jest "pompowanie" kursu.
Druga sprawa wciąż na stole leży opcja skupu akcji pod PM (po 400zł) więc chyba nie powinno mu zależeć na dużych cenotwórczych akcjach medialnych ....
Stąd jestem sceptyczny co do ogłaszania takich projektów.
To moment bliski ideału ale chyba nie jest to w interesie potencjalnych beneficjentów PM nawet w wersji 2.0 ...

Choć chciałbym się mylić ...... i zobaczyć Prezesa w wersji 2.0 ..... Angel
a może nawet w wersji 2.1 thumbright
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

Ja wolałbym aby politycy trzymali się z daleka od biznesu.
Pojawiają się wszędzie tam gdzie jest sukces.
Dobrze by była aby pomagali a nie przeszkadzali jak to jest zazwyczaj.
Może jednak w ślad za artykułami w Parkiecie i PB pojawią się jacyś nowi inwestorzy z większym portfelem.
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

sledzik007 napisał(a):
Baks zgadzam się że o ile produkcje włąsne można zrozumieć to dział wydawniczy trochę kuleje. Ja widziałbym inne rozwiązania. Zlecanie co niektórych mniejszych produkcji innym firmą tzn mają pomysł oni zajmują się meritum a firma produkuje tak jak robi to wiele firm


Ten temat już przerabiałem kilka razy próbowałem to sugerować Darkowi .... ale nie byli zainteresowani.
Są możliwości albo zbyt mocno przesadzają
- z brakiem zaufania do innych
- z ukrywaniem własnych pomysłów
lub
w rzeczywistości ta szuflada z projektami nie jest taka pełna a być może niemal pusta ... ?

Tak czy siak nie ma co liczyć w najbliższym czasie na więcej niż te 10 projektów.
Moim zdaniem jeśli chcą utrzymać 18 miesięcy to już powinni pracować nad koncepcją co najmnie 1-2 kolejnych gier P11-12.
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

Można się pocieszać obietnicami Prezesa .... podwojenie kapitalizacji - w domyśle w 4-5 lat ..... jednak to daje duży niedosyt.
TSG potroił kapitalizację w kilka miesięcy mimo, że miał już wysoką.
Patrząc na reco BOŚ to tam może się jeszcze dużo wydarzyć ....
Jak tutaj "prześpimy" kolejne 2-3 lata to może się okazać proporcja między TSG a 11bit jak teraz CDP do TSG czyli 10:1 ...

Mi osobiście brakuje poważnego zainwestowania w dział wydawniczy. Te 20 mln na skup akcji powinni zainwestować w kolejne 4 projekty i zamiast pakietu akcji "podnieść" z podłogi nie 20 a 50 mln zysku lub więcej z tych 4 dodatkowych projektów.

Zobaczymy co "wysmażą" w nowej wersji PM 2.0
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

Mnie trochę dziwi .... a może i nie ...
Rosnąca dysproporcja w dostępie do informacji ze spółki.
W 2015 roku nakreślono nam działania spółki. Tyle, że wtedy była mowa tylko o TWOM i czymś tam jeszcze za jakiś czas.

Wydaje się mało realne aby zagraniczne instytucje wychodziły w spółkę nie wiedząc jakie ma plany i co kiedy chce wyprodukować.
Pozytywne jest to, że wchodzą jednak skrajnie nie w porządku jest traktowanie drobnych akcjonariuszy jak piątego koła.
Chyba należałoby zebrać większą obecność na NWZA w sprawie PM i pokazać swoje niezadowolenie.
Prezes mówi o inwestycjach na 5-10 lat ale dlaczego o takich perspektywach informuje tylko instytucje ?
Jak widać mają plany i Prezes chce być dożywotnim Prezesem .... to może i dobrze a może i nie. Spółka będzie się rozwijać w dotychczasowym tempie - choć mogłaby szybciej.
Duzi inwestorzy pokazuję, że widzą duży potencjał - szkoda, że nam przesłania go mgła niewiedzy.

Pytanie czy kluczowy będzie P8 .... kiedy się już ukaże ?
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

Coś cisza o COVID .... wyrobią się czy nie ... ?
Przełożenie premiery na lipiec będzie raczej oznaczać porażkę tak samo jak wydanie mocno zbugowanej gry.
Najbliższe 2 tygodnie powiedzą czy spółka osiągnęła wyższy poziom czy dalej jest na etapie Kurska.Think
Są spółki które rozwijają się znacznie szybciej nazw nie trzeba podawać. Spółka mocno niedoceniona ale jak na razie słusznie. Czy coś się zmieni zobaczymy.Think wszystko w ich rękach .... i laptopach Angel
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

Korekta na Wallstreet miała być już parę lata temu i kiedyś będzie tak jak ostatnio już bywały.
Tyle, że ja nie martwiłbym się o USA tam giełda pokazuje stan gospodarki u nas niekoniecznie.
PKB w 10 lat wzrosło od 2008 o jakieś 60-70% a indeks WIG20 jest o 60% niżej ...
USA wpompuje około 2 biliony USD i w 2 lata większość bezrobotnych będzie pracować.
Tam są realne pieniądze na pomoc.
Bardziej bym się martwił o nasze podwórko - bo tutaj większość pomocy jest tylko wirtualna.
Gamedev akurat symbolicznie sprzedaje u nas a można przyjąć, że ostatnie zamieszanie jest tak jakby dużą korektą. Nie sądzę aby Amerykanie pozwolili na recesję. Walka z nią to tylko kwestia ilości wydrukowanych $.
Sądzę, że drukarki wyłączą gdy gospodarka osiągnie poziom rozwoju sprzed stycznia.
Gry sprzedawały się i będą a pojawiły się ostatnio analizy wzrostu rynku gier średniorocznie około 10%. Jest o co walczyć.
Tylko trzeba dynamiczniej walczyć niż to co w PM.
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

Sprzedaż ostatniej części nie dorówna raczej wcześniejszej. Sądzę, że przyjęcie sprzedaży na poziomie połowy z q1 będzie bliskie rzeczywistości.
Trudno oszacować co ciekawego będzie w tej części dlatego jest to sporą niewiadomą.
Wydaje mi się, że przyjęcie powtórzenia wyniku z q1 na pozostałe 3 kwartały będzie rozsądnym krokiem. Zawsze lepiej być pozytywnie zaskoczonym. Przyjęcie spokojnie zysku 25-30 mln zysku będzie spoko. A w rocznym dojdzie jeszcze IP co może przebić 30 mln zysku netto. To byłby dobry wynik.

Wiedza o dokładnym podziale sprzedaży do niczego nie jest potrzebna - bo nie ma gwarancji powtórzenia.
PM musi być zmieniony i nie jest to żadna łaska Zarządu bo nie nadawał się i nie zostałby "klepnięty" a tutaj fundy są decydentem. Gdyby był o 50% wyższy nikt by się nie burzył. Może byłaby tylko lekka krytyka.
Moim zdaniem PM powinien być wydłużony tak aby zagwarantowane były premiery wszystkich 3 gier w czasie PM. Moim zdaniem do roku 2025.
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

Może masz rację ale chyba komunikowali przesunięcie pracowników do COVID - więc wydaje się, że będzie poślizg na wszystkich projektach większy bądź mniejszy.
Jednak jeśli im się powiedzie to może w końcu spełnią oczekiwania rzesz zawiedzionych chyba inwestorów.
Tridno wywnioskować co się w spółce dzieje bo jest prawie tak małomówna jak 11bit. Tylko czy pójdzie tą samą drogą (sukcesów) trudno teraz przewidzieć. Ostatnio najlepiej szła im produkcja akcji - może jednak przełamią złą passę od czasów Kurska.
Doświadczenia przy tym zdobyte może w końcu zaprocentują.
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

anty_teresa napisał(a):
Zgadza się. Mnie tylko chodzi o to żeby przypadkiem nie zapomnieć o tym przy szacowaniu wpływu kolejnego DLC na wynik


To oczywiste. Wyniki w kolejnych kwartałach coraz bardziej będą obciążały rosnące koszty zatrudnienia z rosnącego szybko zespołu.
Jest jednak pewien ratunek w tym roku a nawet dwa ...
Wynik roczny poprawi IP w podatkach a dodatkowo wysoki kurs walut który powinien się utrzymać do końca roku.
Chyba należy także wspomnieć o uruchomieniu potężnych rezerw i wpłynięciu do kasy spółki 13 mln z wykupu akcji z PM.
Nie wiadomo kiedy te środki wpłyną. Jednak biorąc pod uwagę, że spółka chce uruchomić linię kredytową to można mniemać, że objęcie akcji będzie raczej w tym roku - przynajmniej w dużej części.
Zasoby gotówkowe w pewnej części przejdą w należności .... jak mniemam.
Tylko czy spółce się yo opłaca. Odsetki jeśli będą to na poziomie 1% zapewne.
Można by lepiej wykorzystać te pieniądze niż lokując je we własne akcje na 1%.
Inna sprawa, że większość firm wspiera pracowników w formie tanich pożyczek na różne cele - więc może nie jest to takie złe rozwiązanie.
Skoro i tak ta kasa leży to można wesprzeć pracowników.
Ostatnia część DLC ma być mniejsza ale niekoniecznie mniej atrakcyjna.
To prawda, że pewnie spora część chętnych kupiła już ale zawsze można dotrzeć do kolejnych.
Jak pamiętamy TWOM też miał kolejne fale zainteresowania wraz z kolejnymi poziomami promocji i kolejnymi dodatkami.
Wydaje mi się, że spółka już podjęła decyzję o dalszym rozwoju gry i kolejnych DLC.
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

topfacet napisał(a):
Przerywam ciszę zatem - wyniki petarda king king king king

Przychody: 30,52

EBITDA: 19,59

Zysk netto: 14,51

Gratulacje dla spółki i czekamy na nowy PM.

No przyznam, że mi "gatki zjechały do połowy masztu" ........... d'oh!

Maxa dawałem 10mln ZN
a tu zonk ...d'oh!

Biorąc pod uwagę wynik po premierze DLC i zakładając możliwy dość zbliżony wynik sprzedaży ostatniej części DLC - zaczyna być prawdopodobny wynik 30 mln ZN o którymś ktoś pisał.
Tym bardziej, że będzie jeszcze korekta wyniku na + z programu IP i PM. Do tego spółkę zasili kasa za akcje z PM 2017-2019.
Powtórzenie sprzedaży z q1 powiększona o Ip i PM da już ponad 30mln ZN.
Jednak nie ma się co rozpędzać na osiągnięcie 40mln ZN nie ma szans przez ostre zwiększanie kosztów płacowych spółki.
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

Czyli NWZA w lipcu lub sierpniu.
Jest szansa, że uwzględnią także część naszych postulatów - choćby dlatego, że zapewne pokrywają się z finansowcami. ... Angel
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

Nie sądzicie, że za dużo mają w planach jak na taki mały zespół ?
Dark Moon, RP2, Flashout 3, Polanie .... a teraz jeszcze COVID.
Plany bardzo ambitne i jeśli zrobią przyzwoicie mogą ładnie polecieć ale nie wiem kto tam to robi i czy ma kto robić a nie tylko to czcze gadanie.
Już raz było wyrzucanie do kosza projektów. Oby teraz znów nie było urealniania planów.
Niedługo się okaże czy warto w nich inwestować. Widać, że niektórzy mocno wierzą patrząc na zaangażowanie portfelowe ... d'oh!
Nie wszystkie projekty tak odpalają jak w CRJ.
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

topfacet napisał(a):
Z ostatniego reko bos: 24,5/12,7/10,4. Zysk po korekcie o PM i IP box 13,1.

Te 13 mln w q1 trochę zbyt ambitne to duża część tego co w kwartale premierowym - mało realne.
10 mln to dużo bardziej realne.
Biorąc pod uwagę te 13 mln w q1 to biorąc pod uwagę resztę roku i 3-część DLC trzeba by prognozować nie 24 mln tylko co najmniej ponad 30 - a to chyba nikomu się nie śni ...
Chyba, że prognoza 13 .... i szansa ..... na korektę ostatnich wzrostów ... Angel
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

topfacet napisał(a):
Co znaczy nie trzeba jechać a koszt symboliczny?

Konferencja - planują czerwiec, WZA zakładam po.


Udział kosztuje około 20 zł. Prawie nikt nie jeździł bo ludziska mają "parę akcji" to branie urlopu się nie opłaca. salute
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

sledzik007 napisał(a):
Ja przytoczę jedną wypowiedz Pana prezesa z sopotu gdzie padła informacja o co pytają fundusze. Podstawowym pytaniem jest gdzie będzie firma za 5-10 lat, ich nie interesuje co będzie za miesiąc jeżeli inwestują długoterminowo. Po drugie jak ktoś zauważył zarząd rekomenduje co ma być w tym programie ale ilość głosów może nie wystarczyć zarządowi żeby to przepchać .

Dla mnie to nie jest program motywacyjny ale bonifikata za pracę w firmie z możliwością objęcia udziałów co jest standardem na zachodzie. Pytanie czy takie bonifikaty działają tak jak byśmy chcieli? Proszę zauważyć że wiele z osób które pracują w firmie to programiści ,graficy którzy zarabiają powyżej średniej krajowej a w takich przypadkach często ważniejsza jest atmosfera czy zaliczanie jakiś etapów niż kasa

Po 3 w programie może być zapisane że bedą zarabiać 100 mln co roku. Co z tego jak gry będą chłamem i si nie sprzedadzą. Dla mnie ważniejszą informacją jest zwiększenie ilości projektów ,utrzymanie poziomu i dotrzymywanie terminów bo to wpłynie na realizacje zysków. Wkurza mnie trochę że program motywacyjny mocno waży na wynikach firmy ale nie decyduje on w ogóle a być czy nie być. Uważam także że zostanie zmodyfikowany i podkręcony po fali hejtu


Instytucjonalnym może wystarczyć 20% średniorocznego wzrostu i mogą poprzeć PM.

Co do głosów to mam inne zdanie. Zarząd ma dość głosów aby uchwalić PM.
Nie wiem czy byłeś kiedyś na jakimś WZA .... zazwyczaj jest najwyżej kilka osób a czasem nikt z drobnych to nie przekracza kilku % głosów.
Nie ma szans na to, że drobni zbiorą się w takiej liczbie aby zablokować.
Na forum raczej nie ma nikogo powyżej 1% tylko zazwyczaj 0,1% lub mniej. Policz sobie ilu uczestników potrzeba.
Jeśli kilka jakiś fundów nie zagłosuje przeciw to przejdzie. Najlepiej gdyby konferencja była wcześniej ale z tego co pisał Admin ma być odwrotnie.
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

topfacet napisał(a):
Raport będzie po sesji 14 maja :) A wyniki za Q1 powinny być bardzo dobre. Czekam jeszcze na kiedy zapowiedzą konferencje inwestorska i wza.

Jutro także dokładnie przeczytam reko BOŚ, ale tam wskazują, że to właśnie 11BS ma największy potencjał wzrostu 30%.

WZA miało być według sugestii w połowie czerwca ale raczej już nie zdążą - choć komunikat może być w każdej chwili.
Jednak bez sensu jest robienie WZA bez podyskutowania z akcjonariuszami na konferencji.
Więc taka powinna być kolejność.
Chyba, że spółka ma w nosie drobnych i skonsultuje się tylko z instytucjonalnymi - czy zablokują czy nie.
W tym roku może być wyjątkowo dużo na WZA. Nie trzeba jechać a koszt symboliczny.
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

Trudno zaprzeczyć potencjałowi wzrostowemu - wszak prze ostatnie 2 lata z większych spółek tylko 11bit nie urósł.
Co do programu skupu sam jestem jemu przeciwny. Mówienie o zmniejszeniu rozwodnienia to zwykłe mydlenie oczu. Te pieniądze powinny pójść na 3 kolejne duże projekty z wydawnictwa a spółka powinna rozszerzyć nieco kurtynę do akceptacji gier i zapełnić portfolio produkcyjne.
W wywiadzie Prezes próbuje wyjaśnić dlaczego tak ostrożnie typuję.
Można to po części zrozumieć ale to nie tłumaczy w całości tak niskich oczekiwań.
Emisja 100 czy 150 tyś za 4-5 lat aktualnie jest niemal bez znaczenia a kasę teraz trzeba wydać kasę którą tak bardzo była potrzebna.
Nadal uważam to za rozdawnictwo. Nawet na biur wzięli kredyt aby nie ruszać kasy ..... a tu sobie skupują.
Co innego gdyby mieli kasy dość na skup całej emisji - np. 250 mln wtedy owszem.
Najbardziej wkurza to, że dla siebie skupują za kasę ze spółki a już dla akcjonariuszy na dywidendę to nie ma.
Mam nadzieję, że instytucjonalnie nieco zmodyfikują PM.
Przy tak niskich założeniach przy niewykonaniu Zarząd nie powinien dostać ani jednej akcji. Dla mnie to skandal.
Nie wykluczam podwojenia kapitalizacji jak mówi Prezes. Jednak przy 10 grach to wygląda na oczekiwanie przychodów jak z FP.
Owszem koszty wzrosną blisko 2 krotnie ale brak po stronie przychodowej. 4 cyfrowy kurs mnie nie zdziwi za jakiś czas - ale w 3 gry własne do 2023 nie widzę możliwości. Chyba, że te gry będą wielkości FP.
Nie ma sił produkcyjnych na koniec roku będzie średnio po 40-45 ludzi na każdy zespół to wystarczy aby dokończyć P8 w 2022 ale na zrobienie 2 jeszcze większych gier w 2 kolejne lata fantasmagoria raczej.
Myślę, że to jest powód prawdziwy takich liczb.
Wypowiedź, że nie wiadomo co będzie po epidemii zbyt asekurancka.
Dobre gry jak widać zawsze się sprzedadzą. Trudno oczekiwać aby większość ludzi nie pracowało i nie miało pieniędzy.
Przy kurczeniu się przychodów kupuje się tylko te najbardziej ciekawe. Najwięcej tracą słabi i przeciętniacy.
Czyżby brak wiary w zespoły ?
Jednak jak pamiętamy Prezes zawsze był "wycofany" i asekurancki .... dobrze chociaż, że mamy Patryka.
Może coś więcej się dowiemy przy okazji jakiś spotkań f2f jak już wrócą .... Angel
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

Jest kilka newsów.
1. Wywiad z Prezesem Miechowskim z dnia dzisiejszego w Pulsie Biznesu na temat PM spółki.
Co wpłynęło na takie a nie inne wysokości kwot oraz krótkie rozważania o możliwości realizacji. Założenia produkcyjne i sytuacja spółki oraz jej zadania.

2. Zaktualizowana rekomendacja dla spółki od BOŚ dlata opracowania 06.05 - data publikacji dla klientów BOŚ 08.05
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

topfacet napisał(a):
Słuchajcie, założenia PM są przez wszystkich oceniane jednoznacznie negatywnie, ale przy tej okazji dowiedzieliśmy się, że w 4 lata dostaniemy P8, P9 i P 10 oraz 7 gier z wydawnictwa. Jeśli to by się sprawdziło to jest to świetna wiadomość. PR- owo rozegrali to oczywiście tragicznie - pokazali wpierw nieakceptowalny PM a potem wyszli z takim newsem. Chyba, że ktoś to tak zaplanował. Nie wiem tylko jaki efekt chciał tym osiągnąć.

Niestety rozczaruję Cię. Ja nie widzę żadnych szans na spełnienie tych deklaracji.
Wiele założeń jest w branży i słusznie jakieś założenia trzeba mieć.
Jednak wystarczy spojrzeć chociażby na oferty pracy i przemnożyć to przez okres produkcji wcześniejszych gier i ilość pracowników.

Wciąż są oferty pracy dla P8 co pokazuje, że jest jeszcze dużo do zrobienia. Prace nad grą trwają już ok 3 lat. Wszyscy analitycy typują premierę na 2022 - z moich złożeń dokładnie tak samo wynika - wiosna 2022. To założenie na 80% prawdopodobieństwa.
Pojawiła się 1 oferta na P9 mimo, że już jakiś czas pracują około 1 roku.
Patrząc na okres produkcji P8 i spodziewany termin premiery nie ma pewności, że premiera gry większej od P8 załapie się na początek 2024. Ja przynajmniej nie zakładałbym się o to choć jest na to szansa.
Do projektu P10 nie ma nawet żadnych ofert pracy. Oznacza to, że prace są na tak wczesnym etapie koncepcyjnym, że nie myślą jeszcze nad względami artystycznymi czy projektowaniem rozgrywki czy poziomów.
W przypadku P10 nie widzę nawet 10% szans na premierę w 2024 roku.

Co do wydawnictwa nic na razie nie wskazuje aby mieli więcej niż 3 projekty w zaawansowanej fazie. Do 2023 możliwe jest wydanie 3-4 gier rok dłużej nie wykluczam 5 gier - większa ilość dość ryzykowne założenie.

Nie wierzę kompletnie w możliwość wydania 3 gier włącznie do 2024 roku.
Wystarczy zobaczyć jakie są zdolności produkcyjne.
FP robiło w ostatnim okresie ponad rok 40-50 osób. Zatrudnienie 60 osób do końca roku umożliwi zapewnienie pełnych zdolności produkcyjnych dla P8. Nad grą do niedawna pracowało ok 20 osób a ma to być gra większa od FP.
Do P9 przejdzie część ludzi z FP ale będzie to zaledwie jakieś 30 osób co nie da możliwości w 2021 dużych możliwości produkcyjnych.

Skutek .... Przyspieszenie produkcji kolejnych gier będzie przyspieszać po kończeniu jednego z wcześniejszych produkcji np FP P9 itp.
Deklaracja o 3 grach kupy się nie trzyma - to nierealne mrzonki. Taki jest realizm. Szkoda ale sam nie dają na to szans - choć bardzo chciałbym.
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

topfacet napisał(a):
Mamy info od spółki z forum inwestorskiego:

Dzień dobry

Założenia Programu Motywacyjnego na lata 2020-2023/4 przygotowane przez Zarząd i zaakceptowane przez Radę Nadzorczą są punktem wyjścia do rozmów z akcjonariuszami i rynkiem. Oczekujemy na ich uwagi i sugestie wyrażane również za pośrednictwem tego forum.

Zaplanowaliśmy serię spotkań/rozmów z wiodącymi akcjonariuszami, bez poparcia których, na co wskazuje struktura naszego akcjonariatu, niemożliwe będzie przegłosowanie Programu. Z oczywistych względów (równy dostęp do informacji) nie mogliśmy do tej pory prezentować założeń Programu wybranym akcjonariuszom.

Nie ukrywamy, że Program Motywacyjny na lata 2020-2023/4 budowany był na ostrożnych założeniach. 11 bit studios S.A., z czym inwestorzy powinni się już oswoić, prowadzi konserwatywną politykę we wszystkich obszarach funkcjonowania stawiając na długoterminowy, stabilny rozwój a nie na puste obietnice i krótkotrwałe fajerwerki finansowe. Zwracamy też uwagę, że Program Motywacyjny na lata 2016-2019 został zrealizowany odpowiednio w 136 proc. (cel przychodowy) i 126 proc. (cel dotyczący zysku brutto) co najlepiej pokazuje, że nie składamy deklaracje bez pokrycia.

Pozdrawiamy

Uważam, że Zarząd jest BARDZO GODZIWIE wynagradzany
przy tak skrojonym PM Zarząd nie powinien brać udziału w PM.
Można zrozumieć zapis o zmniejszeniu puli akcji przy nie wykoananiu PM ale przy planie ambitnym jak w CDR.
Tutaj nie powinno być ryzyka przy tak niskim pułapie i ten zapis nie powinien mieć miejsca.
Zarząd powinien zrezygnować z udziału w takim PM i wykreślić zapis o przydziale akcji przy niewykonaniu planu.
Mam nadzieję, że do czasu WZA zostanie przedstawiony PM 2.0 lub 3.0.
Sugerowałbym progresywny PM.
150 mln zysku może być punktem wyjścia ale przy emisji na poziomie 80-100tyś. akcji.
Emisja 150tyś to koszt blisko 60 mln czyli PM konsumuje niejako połowę zysków.

Według mnie ten PM nie powinien zostać przyjęty. Teza o przekraczaniu planów przy pożeraniu połowy zysku przez PM jest nie na miejscu.

Owszem ok 250 mln w 4 letnim PM zasługuje na poparcie. Zarząd musi się mocniej wysilić aby zasłużyć na udział w PM.
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

Nie ma co tego traktować śmiertelnie poważnie ...
W tej branży do dat rzadko należy się przywiązywać.
Raczej spodziewamy się pod koniec roku. Taki termin trochę nie tego "lato" chyba, że to dodatek pasujący do pory roku ..
Jeśli jednak masz rację to potwierdzałoby, że prace były już zaawansowane przed wydanie części drugiej.
Ponadto jeśli termin się potwierdzi ..... to chyba należałoby się spodziewać jeszcze czegoś pod koniec roku albo kolejnego dodatku w lutym..
Teraz jednak mamy inne tematy na tapecie.
Na dniach poznamy założenia Programu Motywacyjnego.
Pytanie czy wyrwie nas z kapci czy będzie się nadawał do użycia w toalecie ....
To co pokażą zdefiniuje spojrzenie na spółkę na dłuższy okres.
Mam nadzieję, że nie będę rozczarowany.
Po PM CDR nie będzie łatwo zadowolić akcjonariuszy.
Mnie zastanawia jak technicznie zorganizują ZWZA.
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

krewa napisał(a):
Przewodniczący rezygnuje, gdyż zamierza ubiegać się o fotel prezesa, po co dramatyzujesz?

To nie dramaturgia - czytałem info w oknie komunikatów PAP. Później odszukałem komunikat tam były tylko suche stwierdzenia bez obszerniejszego komentarza a takie komunikaty wyglądały trochę dziwnie - prawda ?
Zastanawiało mnie czym jest spowodowana tak duża zmiana. Takie zmiany wróżyły być może jakąś dużą zmianę strategii spółki.
Z tego co mówisz mo by może tylko "zwykła zamiana miejsc".
A może też różnica zdań i Prezes mógł być przegłosowany w sprawie strategii.
W bardzo dobrze prosperującej spółce rezygnacja ze stanowiska Prezesa jest co najmniej zaskakująca i nie jest "powszechną codziennością". Tym bardziej rodzi dywagacje o jakiś "teoriach spiskowych". Dla mnie jest to co najmniej zaskakujące.
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

Informacje
Stopień: Złotousty
Dołączył: 2 marca 2011
Ostatnia wizyta: 21 stycznia 2021 10:55:10
Liczba wpisów: 2 448
[0,67% wszystkich postów / 0,68 postów dziennie]
Punkty respektu: 10

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 1,376 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +158,21% +31 642,98 zł 51 642,98 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d