Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

baks

baks

Ostatnie 10 wpisów
Przyznam, że nie czytałem rekomendacji Noble.
Jednak naszła mnie taka refleksja.
Nie można wykluczyć sensowności wyceny ...... salute

Komentując zazwyczaj zapominamy, że część rekomendacji jest wydawanych w perspektywie 12 miesięcy. Choć niektórzy "podążają za rosnącą wyceną" innych.

Nie wiem czy w wycenie zostało zaznaczone o jaką perspektywę chodzi.

Jednak biorąc pod uwagę taką perspektywę to można się zgodzić z prognozą wyceny do maja 2020. Tym bardziej jeśli bierze się symulowaną sprzedaż na podstawie q1 2019.

Tyle, że wynik q1 jest nieco mylący. Wynik za q2 powinien być zbliżony tak sądzę w rekomendacji. Jeżeli założy się wyniki q3 i q4 po 6-8mln to wynik roczny zysku byłby około 20mln. To założenie spełniałoby rekomendację i dawało przy współczynniku 1:20 kapitalizację zbliżoną do aktualnej.

Tyle, że jak wiemy sama umowa za 3mln USD dołoży ponad 10mln do zysku co w połączeniu nawet tylko po 6mln w q3 i q4 da już wynik zysku zbliżony do 30mln. Biorąc pod uwagę poziom sprzedaży ML można liczyć się z tym, że wyniki za q3 a szczególnie q4 powinny być wyraźnie wyższe niż 6mln. Co nawet przy dynamicznie rosnących kosztach może dać wynik zbliżony do ubiegłorocznego - choć bardziej spłaszczony kwartalnie.

Nie sądzę aby wycena obejmował perspektywę po premierze P8.

@Andy
Dla mnie nie jest tajemnicą, że P10 może być FP2 ale nie jest to przesądzone bo z wypowiedzi wynikało, że poza P9 i P10 jest jeszcze jedna gra w planach.
Dla mnie osobiście nie ma większego znaczenia jaki projekt jak się nazywa.
Jednak trzymałbym się logicznie mojej opinii choć nie musi być poprawna.
Jak wynika z wypowiedzi P8 prowadzi jakaś ekipa i jest nabór.
Nad P9 są już jakieś prace co kiedyś się "wymknęło" co mnie nie dziwi bo tak samo było z P8. Czyli już tak ktoś pracuje. W tym roku rusza nabór do P9.
Podobnie prace ruszają nad P10 w tym roku nad prototypowanie - czyli już "schemat na A4" mają gotowy ....Angel
Nad FP będą pracować jeszcze co najmniej rok nad DLC.
Część ekipy będzie zasilać inne projekty.
Mi się jednak wydaje, że P9 i P10 są już gotowe studyjnie (koncepcja) i ruszają nad nimi prace.
FP2 to chyba będzie dodatkowy projekt który jeszcze oficjalnie nie jest ogłoszony.
Jest gotowa ekipa mająca doświadczenie. Mają lub będą mieć mnóstwo gotowych nie wykorzystanych wcześniej pomysłów i materiałów. Czyli prace nad następcą będą mogły ruszyć dużo szybciej można pominąć duży fragment prototypowania gry i niemal od razu po produkcji DLC do FP ruszyć z produkcją.
Może się okazać, że FP2 może mieć premierę przed P10 .... d'oh!

Mogę się mylić ale to całkiem możliwy scenariusz. Jeśli uda się plan naboru do P9 i P10 nie będzie potrzeby demontowania sprawnie działającego zespołu od FP..
Jednak na razie jest możliwy każdy scenariusz.
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

anty_teresa napisał(a):
Ja mogę śmiało stwierdzić, że część forumowiczów mogłaby uczyć się wycen od anala z NS.

@Teresa
Dywagacje nad wycenami zawsze są obarczone emocjami za lub przeciw zależnie czy ktoś ma papier czy nie ....Angel
Każdy posiadacz chciałby zarobić jak najszybciej i jak najwięcej. Jednak wielu z nas przedkłada rozsądek nad emocje.
Przyznasz jednak, że często wyceny są obarczone czymś więcej niż błędami w arkuszu.
Można bronić wyceny ale jest to jak syzyfowa praca. Realnie to moim zdaniem wycena zawiera "złe intencje" inaczej nie można tego określić. Tak skrajnie niski przelicznik jest zadziwiający.
Wszystko można rozumieć, że np. spodziewają się słabej sprzedaży i zysku na P8 - ale już zakładanie kapitalizacji 1MLD przy zysku 100mln z przelicznikiem 1:10 pokaż mi tak słabo wycenianą spółkę z branży - oczywiście z tych lepszych spółek które odnoszą sukcesy ....d'oh!
Można zrozumieć, że jest P8 i dalej nic nie wiadomo co spółka będzie robić - nie widać czy mają pomysły na później i nie ma żadnych planów.
Ale nie przecież już od ponad roku wiadomo, że mocno poszli do przodu i mają już mocne przymiarki do 2 kolejnych projektów a wspomniano także (o kolejnej grze) ze świata FP.
Poza tym są kolejne projekty z wydawnictwa.
Dawanie przelicznika 1:10 takiej spółce ....... nie można nazwać inaczej jak "skandalem".

Zgadzam się z Tobą, że niektórzy podchodzą do tego zbyt emocjonalnie ale ta wycena jest "nie do obrony".
Czym innym pozostaje fakt, że Noble zawsze był skrajnie sceptyczny wobec 11bit.
Nie ma co dłużej tracić czasu nad tym faktem. Jesteśmy po ogromnych sukcesach marketingowych CDP. Jeśli utrzymają jakość produkcji CP zgodnie z oczekiwaniami to ugruntują swoją pozycję co najmniej w TOP 5 a może nawet wskoczą na "pudło".
Taki fakt byłby potężnym kołem zamachowym dla całej branży w Polsce.
Również 11bit by na tym zyskał także w postaci nowych inwestorów także z zagranicy.
Sukces pokazałby także jak duże możliwości są także przed 11bit.
W przypadku sukcesu znacznie większego niż FP - co zakłada sam Noble - spółka znalazłaby się na innym poziomie. Przy kolejnych sukcesach z wydawnictwa i P9 realne stałoby się nawet wejście do WIG20 - ale to na razie chciejsto - tyle, że całkiem realne.

Scipio napisał(a):
Rock, Paper, Shotgun właśnie przejechał się po Cyberpunku, ponoć wersja pokazana dziennikarzom jest rozczarowująca...

www.rockpapershotgun.com/2019/...

Cytat:
We’ve still seen only another small slice of a game that will be dozens of hours long, but after this year’s inconsistent combat and questionable representation, my expectations have been tempered.

Zastanawiające, że wyciągasz wnioski po przeczytaniu opinii jednego gościa który nie zagrał nawet we fragment gry tylko widział film reklamujący ....
Trudno mnie posądzać o nadmierne wspieranie CDP (nie mam akcji) ....
ale część komentarzy ma inne zdanie.
Mi ten autor przypomina naszego longterma ...... (nie czytam go) ale niektórzy uważają go za guru.
Jeśli ktoś jest od dawna tak dobry to powinien być na liście 100 .....
A do premiery mamy jeszcze 10 miesięcy. Chyba nie sądzisz, że gra miała już ostateczne testy zewnętrzne i nic się nie zmieni w niej. Może opinie warto wyrażać po poznaniu choć części produktu.
Jak na razie nie widziałem materiałów żadnych poważniejszych pism a ten co podałeś to kto to jest - czy ktoś go zna ?

topfacet napisał(a):
Dokładnie tak samo zareagowałem jak ty - ponad 100 mln zysku prognozowane nie daje raczej wyceny na poziomie poniżej 500 złotych za akcje.

Dajcie spokój Panowie dopiero się uczą rekomendowania ....Angel
a pomyłka w mnożniku dla branży zamiast 1:20 wpisanie w arkusz 1:10 .... d'oh! każdemu może się zdarzyć ...thumbright
Jak widać niektórzy przygotowują się na zakupy w 3q.
Życzę powodzenia ale taką rekomendacją niewielu przekonają do pozbycia się papieru ... Angel

Greenthumb napisał(a):
@ Utapisztim
Ok, tylko dlaczego wg Ciebie to jest najbardziej optymistyczny scenariusz?
Ostatecznie wyliczasz wycenę na 200-250, a longterm na 320. Czy to jest aż taka różnica?
Ja polecam przejrzeć sobie ten wątek sprzed premiery Wiedźmina.
Wtedy najbardziej optymistycznym scenariuszem było deptanie po piętach Dragon Age Inqusition, a jak ktoś ośmielił się porównać Wieśka ze Skyrimem to wybuchał "śmiech na sali". Co jeśli Cyberpunk przebije popularnością GTAV? To takie samo gdybanie jak wyliczenia analityków.

Faktów nie ma wiele, ale grupa społeczności na steam po niespełna 3 dniach przedsprzedaży to już 200 tys. Wiesiek 3 ma w tym momencie 600 tys.
Jak dla mnie całkiem zacny start. Dla porównania Doom Eternal z bannerem na głównej steam po 2 dniach, ma w tym momencie niespełna 30 tys., a jest to przecież podobno najpopularniejszy gatunek - fps, i bardzo znana seria robiona przez Bathesde.
Myślę, że redzi już nie aspirują, oni po prostu są w topie najlepszych producentów gier na świecie obecnie, a top1 jeśli chodzi o PR, i za to chyba też należy się jakaś premia.

Myślę, że ta dyskusja o przychodach ma pewien sens. Pozwoli wypracować jakieś możliwe scenariusze i pozwoli łatwiej odnaleźć się w tym posiadaczom akcji i ocenić możliwe realne zyski w zależności od realizującego się scenariusza.

W pełni zgadzam się z jakością PR. Scenariusza prezentacji gry nie można było lepiej rozegrać. Spółka osiągnęła skutek podobny do wydania 100mln USD a może i znacznie więcej - tylko przez 2 świetne prezentacje teraz i rok temu.
Gdyby były Oscary lub Noble w zakresie marketingu to byliby faworytem ..... Angel
Coś pięknego jak to rozegrano. FB trudno coś znaleźć aby nie natknąć się na dziesiątki info o aktorze i grze. salute

raffmo napisał(a):
Albert Longterm wyliczył na 320 zł przy założeniu sprzedania 30 mln kopii w pierwszym roku przy cenie 60 USD za CP77, przy marży 30% i kursie USD/PLN 3,6.

Ilość wydaje się realna - jednak cena już nie.
W cenie średniej 60USD sprzeda się nie więcej niż 60% woluminu.
Pytanie powstaje co z marżami. Jeśli GOG uda się zachęcić do dużej części (co najmniej 20%) sprzedaży to marże się poprawią. Pytanie jakie marże będą na konsolach.
Warto przypomnieć, że Steam daje mniejsze marże 25% i 20% - co wyraźnie poprawi proporcję przy takich woluminach.
Do tego dochodzi sprzedaż na Epic i GOG z lepszymi marżami.
Być może spółka znajdzie ciekawy kontent dodatkowy który zachęci do licznych zakupów na GOG ....
Zakładanie już teraz wyższych sprzedaży rocznej jest jednak ryzykowne.
Spółka niech się skupi na utrzymani sprzedaży w kolejnych 2 latach zanim wyjdzie to jakaś kolejna gra w 2022 roku. Konieczne liczne DLC.

Masz rację wklejałem ten numer z adresu gry do strony z ilością graczy FP ..... w wyszukiwaniu ale nie zauważyłem, że to to samo ....

Rif napisał(a):
Greenthumb napisał(a):
Liczba społeczności na steam po niecałych 24 godzinach to już prawie tyle ile miał Frostpunk w dniu premiery (130tys)... po prostu WOW
Wiesiek 3 miał w okolicy premiery ok. 160 tys. społeczności przy sprzedaży około 350 tys. w pierwszym dniu wg steamspy.
A jest jeszcze gog, który musi mieć spory kawałek tortu, patrząc na świadomość klientów w komentarzach na yt czy reddicie.
Summa summarum razem z konsolami można szacować ok. 1mln pre-orderów w 24h na 10 miesięcy przed premierą.

Na ten moment kapitalizacja 21 razy większa od 11bit i o ile razy większa od momentu premiery W3? To nie WOW, ale mus, aby mieli kosmiczny wynik i żeby znaleźć uzasadnienie do tej ceny przy tempie wydawniczym, które jest słabe. Trzeba patrzeć w przyszłość np. w projekt, który ma ukazać się w 2021 i w kolejne, ale o nich cisza...

Ja trzymam kciuki za CDP niech rośnie. To tylko zaostrzy apetyt na 11bit i inne spółki. Oczywiście nie wszyscy spełnią oczekiwania ale to już inny temat.
Duże oczekiwania i wielki sukces CP będzie kołem zamachowym dla branży.
Ruszające od lipca PPK powinny poprawić dopływ kapitału do spółek WIN20 a później WIG40 a tego beneficjentem będzie także 11bit. Oby tylko Trump i giełdy światowe "nie przeszkadzały".
Przed końcem roku pomimo likwidacji OFE powinna poprawić się ogólna atmosfera wokół GPW o ile PPK okaże się sukcesem.
Rosnące indeksy zachęcą także więcej indywidualnych do powrotu na GPW - a to znów poprawi płynność spółek gamedev. To w zestawieniu z rosnącymi przychodami w q3 i q4 poprawi nastroje także na 11bit.

CDP ma jeszcze możliwości wzrostu - oby tylko podołali oczekiwaniom graczy. Mi osobiście brakuje na Giełdzie jeszcze Techlandu byłaby większa rywalizacja i mniejsza luka za liderem co byłoby zdrowsze dla branży

Greenthumb napisał(a):
Liczba społeczności na steam po niecałych 24 godzinach to już prawie tyle ile miał Frostpunk w dniu premiery (130tys)... po prostu WOW
Wiesiek 3 miał w okolicy premiery ok. 160 tys. społeczności przy sprzedaży około 350 tys. w pierwszym dniu wg steamspy.
A jest jeszcze gog, który musi mieć spory kawałek tortu, patrząc na świadomość klientów w komentarzach na yt czy reddicie.
Summa summarum razem z konsolami można szacować ok. 1mln pre-orderów w 24h na 10 miesięcy przed premierą.

Nie wiem czy dobrze to odczytuję ale ta strona sugeruje, że na aktualną chwilę sprzedało się 1091500 szt z podziałem na kraje i ceny gry w danych krajach.
Wielkość może być realna. Szkoda tylko, że nie podają w jakim kraju ile się sprzedało.
Może ktoś ma większe rozeznanie w analizie danych na Steam. Może jest jakaś inna zakładka podająca wielkość sprzedaży. Jeśli jest tyle to powinni być w przedziale 1-2mln.
W mojej ocenie tyle preorderów to duży sukces. Jak to się przełoży na sprzedaż po premierze trudno osądzać - bo zależy to od końcowego produktu.

BRAWO !!!!

Można tylko pogratulować nie tylko konferencji i tak wczesnego preordera.

Samo wejście na Steam też w stylu Schwarcenegera ..... razem z drzwiami .....

BRAWO !!!

Informacje
Stopień: Złotousty
Ostatnia wizyta: 16 czerwca 2019 00:23:48
Liczba wpisów: 2 093
[0,64% wszystkich postów / 0,69 postów dziennie]

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,434 sek.

AD.bx ad3a
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d