pixelg
EONET - Spółki od A do Z - NewConnect - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2

EONET [EON]

AKTUALNY KURS: 6,20 zł (+0,00%) 06-12-2019 09:03
Stockinger
Wpisów: 24
Wysłane: 14 października 2016 15:06:20 przy kursie: 6,60 zł
Zwykły błąd to może zrobić klozetowa jak rano podpisuje listę. Sfałszowanie sprawozdań podpada pod paragrafy a co najmniej pod wymówienie. Wniosek na walne o zmiany w zarządzie, jak nie umie liczyć to czekają kursy dokształcające. Odpowiedzialność koleś.

007
007 PREMIUM
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 217
Wysłane: 14 października 2016 21:29:29 przy kursie: 6,60 zł
@pprezes
Niewątpliwie prawidłowe określenie kto ma problem, a w zasadzie gdzie tkwi problem nie jest proste. Gdybyś miał coś wspólnego ze swoim loginem to wiedziałbyś, że liczba osób w organizacji nie ma żadnego znaczenia. Liczą się jakość zarządzania, organizacja pracy, motywacja pracowników, odpowiedzialność za wykonaną pracę, etc.

Skoro już masz taki dobry kontakt z panem Prezesem to podpytaj jak oni to robią, że mając 10 mln na koncie (8 mln na koniec 2015) wysokość odsetek uzyskanych za 6 miesięcy to 0 zł. Za cały 2015 rok to niebagatelne 1,3 tyś. Co ciekawe w grudniu pomimo 8 mln na koncie mamy kredyt w rachunku bieżącym w Alior banku na 1,5 mln. Czyżby kolejne niechlujstwo, tym razem w zarządzaniu środkami finansowymi, czy znowu im się tabelki rozjechały? Sprawozdanie za Q2 niewiele pokazuje więc zobaczmy co tam jest w rocznym.

Należności przeterminowanie minus odpisy ok. 3,6 mln. Zobowiązania przeterminowane ok. 1,5 mln. A sprawozdanie zarządu na to:
Cytat:
Spółka regulowała swoje zobowiązania terminowo, nie wystąpiły również problemy ze spływem należności od klientów.

W 2014 WNiP wzrosły o 3,5 mln, a na koniec Q2 wynoszą 5,2 mln pomimo, że:
Cytat:
Działalność spółki opiera się w przeważającej części na świadczeniu usług informatycznych o charakterze ciągłym, a nie projektowym …

W kwestii ryzyka
Cytat:
Dotacja z PARP - kwota przelanych środków do 31.12.2014 r. : 4 512 tyś PLN; weksel in blanco; kwota przyznanego dofinansowania wraz z odsetkami jak dla zal. podatkowej od dnia przelania środków

A teraz najlepsze
Cytat:
W dniu 19 września 2013 roku Zarząd spółki zawarł umowę kupna akcji własnych Emitenta, celem ich umorzenia. W wyniku zawartej transakcji zakupiono 221.165 akcji Emitenta, … , drogą umowy cywilnoprawnej, zawartej w dniu 19.09.2013 r. poza rynkiem Newconnect. Cena nabycia wyniosła 11,14 złotego (jedenaście złotych czternaście groszy) za jedną akcję. …

W dniu 30 czerwca 2014 roku Zwyczajne Walne Zgromadzenie spółki podjęło uchwałę zmieniając uchwałę dotyczącą przeznaczenia akcji własnych będących w posiadaniu spółki na akcje własne do odsprzedaży.

Jaka była cena akcji we wrześniu 2013? Zdaje się, że poniżej 7 pln.

Być może Mr. Rynek okrutnie się myli, ale mnie ta wersja w tym przypadku nie przekonuje.

Lukisz
Wpisów: 2
Wysłane: 15 października 2016 08:57:00 przy kursie: 6,60 zł
A co to może oznaczać dla drobnych akcjonariuszy? Czy sugerujesz, iż Eonet umieszcza fałszywe dane w raportach?

pprezes
Wpisów: 203
Wysłane: 15 października 2016 10:19:39 przy kursie: 6,60 zł
@ 007 - fakt że nie mają żadnych odsetek od 10 mln gotówki jest łatwy do wyjaśnienia, trzymają kasę na nieoprocentowanym rachunku firmowym , odsetki są tak mizerne że nie ma sensu zakładać lokat (wczoraj w pko proponowali mi na 6 m-cy aż 0,6%), cieszmy się że nie muszą dopłacać za posiadanie depozytów.

Masz wątpliwości do zapłaconej ceny 11,14 w skupie w 2013r. i dla Ciebie to jest najlepsze (wyczuwam ironię), cytuję Twój wpis"Jaka była cena akcji we wrześniu 2013? Zdaje się, że poniżej 7 pln. Być może Mr. Rynek okrutnie się myli, ale mnie ta wersja w tym przypadku nie przekonuje." ale jakbyś dokładnie szukał to przeczytałbyś uchwałę walnego uchwalającą ten skup z 14.06.2013r., cytuję "Akcje zostaną nabyte przez spółkę za cenę wnioskowaną przez zarząd, stanowiącą w dacie wyrażenia przez zarząd intencji nabycia akcji własnych, medianę ceny notowań akcji w alternatywnym systemie obrotu za osiem miesięcy, wynoszącą 11,14 zł (jedenaście złotych 14/100) za jedną akcję " - możesz sprawdzić że cena taka była przez wcześniejsze 8 m-cy.

Co do WNiP to nie rozumiem Twoich wątpliwości, była okazja więc pozyskali środku unijne i patrząc na mocny wzrost przychodów w 2015 można wnioskować że mogły się one w jakimś stopniu przyczynić do tych wzrostów, dodatkowo mamy wysoką amortyzację która jak się skończy może podnieść skokowo zysk netto.

Swoją drogą to wracanie do sprawozdań z 2013 i 2014 gdzie ewidentnie firma miała problemy jest historią, liczy się tu i teraz czyli 2015r (ostatni raport roczny) gdzie mamy ładny wzrost przychodów i zysków oraz 2016 (8% spadek przychodów i wzrost zysku aż o 140 %)

@ stockinger - rozumiem że uważasz iż świadomie podali złe dane więc ja mogę to napisać o serwisie stockwatch.pl który błędnie te dane wprowadził i nie zauważył że jest coś nie tak(wczoraj widziałem że robili poprawki w danych eonet) i wprowadzili mnie w błąd choć płacę spory abonament i oczekuję aby te dane były rzetelne i prawdziwe bo na podstawie tych danych podejmuję decyzje inwestycyjne. Oczywiście mam swój rozum i wiem że był to zwykły błąd ludzki spowodowany pewnie przez pośpiech, takich błędów w raportach jest wiele (jakby się uparł to pewnie w każdej firmie by znalazł), dlatego czytanie raportów finansowych nie zwalnia z myślenia - widziałem dawno że dane są źle przepisane ale dodałem sobie 1 kw z 2 kw i znałem wyniki łączne, nie robiłem z tego afery bo po co ?
Kod:
mod:usunięto część wpisu łamiącą regulamin

Edytowany: 15 października 2016 18:35

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 9 815
Wysłane: 15 października 2016 11:08:28 przy kursie: 6,60 zł
Cytat:
rozumiem że uważasz iż świadomie podali złe dane więc ja mogę to napisać o serwisie stockwatch.pl który błędnie te dane wprowadził i nie zauważył że jest coś nie tak(wczoraj widziałem że robili poprawki w danych eonet) i wprowadzili mnie w błąd choć płacę spory abonament i oczekuję aby te dane były rzetelne i prawdziwe bo na podstawie tych danych podejmuję decyzje inwestycyjne

Rozumiem, że powinniśmy tym spółkom robić audyty, bo może podały nieprawdziwe dane? I to my wprowadzamy w błąd a nie spółka publikując takie a nie inne dane?

W kwestiach merytorycznych:
Niskie oprocentowanie depozytów nie oznacza, że spółka nie powinna maksymalizacji wyniku. Nie sądzę także, że utrzymywanie kredytów obrotowych przy takim stanie środków pieniężnych jest korzystne. Banki raczej nie udzielają kredytów z oprocentowaniem 0,6 proc.
Mówisz o amortyzacji... Jak zerknąć na kwoty do zamortyzowania to mam jeszcze parę lat przed sobą. Za te parę lat prace rozwojowe które spółka wytworzyła mogą być już guzik warte i trzeba pracować nad nowymi dającym jakąś przewagę, albo nowe produkty. Teoretycznie okres amortyzacji powinien być zgodny z okresem ekonomicznej użyteczności. Amortyzacja jest normalnym kosztem. Pieniądze na amortyzowane aktywa trzeba było wydać.

zjk
Wpisów: 919
Wysłane: 15 października 2016 18:11:32 przy kursie: 6,60 zł
Czy administratorzy forum mogliby posprzatac ten watek z wpisow nic nie wnoszacych?

Te bledy w raportach sa co najmniej dziwne i swiadcza o tym ze nikt ich nie zweryfikowal przed publikacja.

Raport za IIq jest dosc ogolny, brakuje rozbic i wyjasnien pozycji.

Jesli spolka posiada 10 mln gotowki to nie gospodaruje nia nalezycie - posiada bardzo duza poduszke finansowa ktora moglaby zostac przeznaczona na skup akcji lub dywidende.

Z gory dziekuje.

007
007 PREMIUM
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 217
Wysłane: 15 października 2016 20:12:14 przy kursie: 6,60 zł
@pprezes
W tym roku bez większych problemów można było uzyskać co najmniej 1,6% na lokacie miesięcznej. To daje 160 tyś. rocznie. W zamian za to mamy jakieś -50 tyś rocznie kosztów czyli w sumie powyżej 200 tyś. gorszy wynik brutto. Czy to mało dla tej wielkości spółki? Nie sądzę. Dane ze sprawozdania za 2015:

Cytat:
Nota 32
WYNAGRODZENIA WYPŁACONE CZŁONKOM ZARZĄDU I RADY NADZORCZEJ ...
Wynagrodzenie Zarządu, w tym: 71 705,00
wynagrodzenia brutto 60 000,00
narzuty od wynagrodzeń 11 705,00

W sumie to też dziwne, że zarząd (2 osoby) tej wielkości firmy w Warszawie zarabia 2,5 tyś brutto miesięcznie.

Czy uchwała, o której piszesz nakazywała zarządowi zakup akcji czy uprawniała do zakupu? Zresztą w dniu zgromadzenia i na kilka dni przed nim cena akcji była w okolicach 5 pln.

@Lukisz
Nic nie sugeruję, wnioski musisz wyciągnąć sam.

Kasia Stefanska
Wpisów: 1 238
Wysłane: 17 października 2016 09:37:26 przy kursie: 6,25 zł
pprezes napisał(a):
Do anty : napisałem rano do firmy i 3 godziny minęły i jest korekta raportu, dostałem emaila od vce orezesa że zwykły błąd, tak szybka reakcja dobrze świadczy o firmie. Swoją drogą ciekawe jak pracownikom stockwatch.pl udało się wprowadzić dane finansowe które rzekomo są błędne, takie drobne detale świadczą o firmie. @ kasia stefańska - rozumiem że bronisz kolegi z pracy i to doceniam ale stwierdzam fakty, dość negatywna analiza rafsty a kurs rośnie 300%. Oczywiście ja jako fundamentalista bardziej też przykładam do ryzyk ale staram się szukać też pozytywów.

Spójrz na datę mojej ostatniej analizy raportu a zobaczysz jaka ze mnie koleżanka binky

Jestem zdecydowanie fundamentalistką i wiem, że zmiany kursu nie zawsze da się wytłumaczyć fundamentami spółki. Ale będziemy próbować to rozkminić. wave

Kasia Stefanska
Wysłane: 17 października 2016 09:47:34 przy kursie: 6,25 zł
Pozwólcie, ze jeszcze dorzucę kij w mrowisko (to uwielbiam king ): moim zdaniem nie piszecie nic o najważniejszej zmianie w tej spółce - odejściu Stefana Batorego...

pprezes
Wysłane: 17 października 2016 11:19:11 przy kursie: 6,25 zł
@ kasia stefańska - możesz rozwinąć wątek odejścia Stefana Batorego ?

Nie widzę ani komunikatu spółki, ani zmian w KRS ani na stronie firmy że Batory odszedł z rady Nadzorczej, nie widzę też aby kontrolowany przez niego Gangnon Investments który ma 53% akcji spółki sprzedawał akcję. Można spokojnie stwierdzić że Stefan Batory (nasz król) nadal ma wpływ na na firmę i pewnie nią "króluje".

rafsty
rafsty PREMIUM
Wpisów: 2 280
Wysłane: 17 października 2016 18:27:51 przy kursie: 6,25 zł
pprezes napisał(a):
Swoją drogą to wracanie do sprawozdań z 2013 i 2014 gdzie ewidentnie firma miała problemy jest historią, liczy się tu i teraz czyli 2015r (ostatni raport roczny) gdzie mamy ładny wzrost przychodów i zysków oraz 2016 (8% spadek przychodów i wzrost zysku aż o 140 %)

Zdecyduj się, Prezesie.
Bo raz powołujesz się na sprawozdania, a innym razem je dyskredytujesz.
Raz piszesz (mam wrażenie, że zarzucasz mi), że malowałem czarne wizje, a innym razem, że jednak "ewidentnie firma miała problemy".
Raz piszesz, że nie warto wracać do 2014r., a ciągle wracasz do mojego omówienia z tamtego roku. Notabene: omówienia wyników, a nie prognozy. Słyszałeś, że "prognozowanie jest trudne; zwłaszcza, gdy dotyczy przyszłości"?

pprezes
Wysłane: 17 października 2016 22:17:19 przy kursie: 6,25 zł
@ rafsty - cała dyskusja zaczęła się od mojego wpisu "Firma mocno sponiewierana i to niesłusznie, ładny bilans, mnóstwo gotówki i świetne przepływy operacyjne, spora stara amortyzacja zaniżająca zysk netto i ogromne potencjały wzrostu, wg biznesradar.pl 1000% a wg stockwatch.pl ponad 250%. Dzisiaj spore obroty i oby sesja odwrotu, jak wrócimy ponad 7,50 to technicznie się poprawi"

a kasia stefańska odpisała "A gdzie perspektywy? Możliwości? Ocena rynku? "

i wtedy dopiero odniosłem się do Twojej analizy że kreśliłeś dość negatywne wizje a kurs urósł w 2 lata o 300%, wyniki firmy zresztą też się mocno poprawiły.
No i cała grupa pracowników/współpracowników/wielbicieli stockwatch.pl naskoczyła na mnie i zaczęła wyszukiwać często absurdalne informacje z raportów eonetu, szczyt przekroczyła dzisiaj Pani stefanska która podaje informację "Pozwólcie, ze jeszcze dorzucę kij w mrowisko (to uwielbiam king ): moim zdaniem nie piszecie nic o najważniejszej zmianie w tej spółce - odejściu Stefana Batorego... " ten kij chyba gdzie indziej powinna sobie wło..ć, gratuluję takich analityków którzy się cieszą że odkryli najważniejszą ich zdaniem zmianę że Pan Batory w 2013r. (chyba jej o to chodzi bo nie wyjaśniła) przeszedł z zarządu do rady nadzorczej spółki, i do dnia dzisiejszego jet największym udziałowcem spółki.

Poddaję się, przestaję pisać na forum i nie chcę walczyć ze stockwatchem.pl i macie szacun u mnie że potraficie bronić się nawzajem pomimo iż często się mylicie i nie macie racji.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Wpisów: 9 815
Wysłane: 17 października 2016 23:30:30 przy kursie: 6,25 zł
1. Mam wrażenie, że się jednak bronimy a nie naskakujemy.
2. Nie myli się tylko ten co nic nie robi. Ale co ważniejsze w omówieniach i sytuacji spółek raczej się nie mylimy, bo ona jest jaka jest. Przekładamy obraz liczb na słowa i szukamy dziury w całym. Do przyszłości/prognoz odnosimy się sporadycznie, choć czasem się to zdarza. I mimo wszystko w większości przypadków mamy rację.
3. A między sobą się też sprzeczamy, nawet na tym forum, choć nie często. I nie ma się co obrażać. Lepiej prześwietlenie spółkę z dwudziestu stron niż jednej. Każdy krytyczny głos jest cenny, bo optymizm zawsze bije od posiadaczy i także z treści raportów. Ty ;ub kto inny wrzuca pozytywy (co jest w zasadzie w pełni zrozumiałe), my szukamy dziury e całym. Tak wygląda proces twórczy, z którego można wyciągać wnioski i podejmować decyzje.
Edytowany: 17 października 2016 23:37

mackopl
mackopl PREMIUM
Wpisów: 626
Wysłane: 18 października 2016 01:28:09 przy kursie: 6,25 zł
pprezes napisał(a):
Tylko koleżko zauważ że w eonet sam prezes pewnie robi raporty (liczby dostaje od księgowej) a w takim KGHM to 10 pracowników przygotowuje a prezes pewnie się podpisuje. Jetem przekonany że bardziej zapracowany jest prezes eonet niż kghm.
Błędnie są zsumowane wyniki za 1 i 2 kw ale jeżeli masz trochę oleju w głowie to możesz sobie sam zsumować wynik z 1 kw oraz dane za 2 kw i wyjdziesz na prawidłowy wynik a jak mas problem z tym to daj znać a pomogę.

@ 007 - fakt że nie mają żadnych odsetek od 10 mln gotówki jest łatwy do wyjaśnienia, trzymają kasę na nieoprocentowanym rachunku firmowym , odsetki są tak mizerne że nie ma sensu zakładać lokat (wczoraj w pko proponowali mi na 6 m-cy aż 0,6%), cieszmy się że nie muszą dopłacać za posiadanie depozytów.

Mi nie musisz pomagać, pomóż swojemu prezesowi i jego 150 kolegom, może razem ogarniecie proste tabelki. Jak nie wie pod czym się podpisuje, to może poczytaj mu - jak tak faktycznie jest, to niezła kpina.

Ten drugi, krótki wpis jest podsumowaniem całej twojej ideologi, wszystko co dobre jest sygnałem kupna tej spółki, wszystko co złe zostaje zignorowane. Jak widać, inni tego nie ignorują, zwłaszcza rynek, który nie docenia starań spółki i w ciągu 5 lat notuje glebę o ponad 60%.

Jeżeli spółka ma 10 mln i nic na tym nie zarabia to:
1. Nie wie co z nią zrobić.
2. Jest mało rzetelna.
3. Nie umie negocjować. Spokojnie można przy takiej kwocie otrzymać 2,5% czyli 250 tys, faktycznie mało.
4. O skupie akcji, dywidendzie nie wspomnę.

Ciesz się dalej, że nie muszą dopłacać do depozytów....ambitne oczekiwania :D
Edytowany: 18 października 2016 01:35

Kasia Stefanska
Wysłane: 18 października 2016 10:31:01 przy kursie: 6,00 zł
pprezes napisał(a):
@ kasia stefańska - możesz rozwinąć wątek odejścia Stefana Batorego ?

Nie widzę ani komunikatu spółki, ani zmian w KRS ani na stronie firmy że Batory odszedł z rady Nadzorczej, nie widzę też aby kontrolowany przez niego Gangnon Investments który ma 53% akcji spółki sprzedawał akcję. Można spokojnie stwierdzić że Stefan Batory (nasz król) nadal ma wpływ na na firmę i pewnie nią "króluje".

Chodzi mi o czasy, kiedy był przez kilkanaście lat prezesem tej spółki, postawił ją na nogi i rozwijał. A potem odszedł do ciekawszych biznesów a EO zostawił.

Kasia Stefanska
Wysłane: 18 października 2016 10:52:06 przy kursie: 6,00 zł
pprezes napisał(a):
@ rafsty - cała dyskusja zaczęła się od mojego wpisu "Firma mocno sponiewierana i to niesłusznie, ładny bilans, mnóstwo gotówki i świetne przepływy operacyjne, spora stara amortyzacja zaniżająca zysk netto i ogromne potencjały wzrostu, wg biznesradar.pl 1000% a wg stockwatch.pl ponad 250%. Dzisiaj spore obroty i oby sesja odwrotu, jak wrócimy ponad 7,50 to technicznie się poprawi"

a kasia stefańska odpisała "A gdzie perspektywy? Możliwości? Ocena rynku? "

i wtedy dopiero odniosłem się do Twojej analizy że kreśliłeś dość negatywne wizje a kurs urósł w 2 lata o 300%, wyniki firmy zresztą też się mocno poprawiły.
No i cała grupa pracowników/współpracowników/wielbicieli stockwatch.pl naskoczyła na mnie i zaczęła wyszukiwać często absurdalne informacje z raportów eonetu, szczyt przekroczyła dzisiaj Pani stefanska która podaje informację "Pozwólcie, ze jeszcze dorzucę kij w mrowisko (to uwielbiam king ): moim zdaniem nie piszecie nic o najważniejszej zmianie w tej spółce - odejściu Stefana Batorego... " ten kij chyba gdzie indziej powinna sobie wło..ć, gratuluję takich analityków którzy się cieszą że odkryli najważniejszą ich zdaniem zmianę że Pan Batory w 2013r. (chyba jej o to chodzi bo nie wyjaśniła) przeszedł z zarządu do rady nadzorczej spółki, i do dnia dzisiejszego jet największym udziałowcem spółki.

Poddaję się, przestaję pisać na forum i nie chcę walczyć ze stockwatchem.pl i macie szacun u mnie że potraficie bronić się nawzajem pomimo iż często się mylicie i nie macie racji.

Kijek to ja już mam, niech Anty potwierdzi king

Stary, wyluzuj, nikt na Ciebie nie naskakuje. Ja pracownikiem Stockwatcha dawno już nie jestem ale cały czas jak piszę, to rzetelnie.

I jeśli masz coś do mojego argumentu to pisz do mnie osobiście a nie do "analityków Stockwatcha" w całości. Ja i tylko ja ponoszę odpowiedzialność za swoje wpisy.

Moim zdaniem ocena perspektyw spółki własnie w odniesieniu do sprawozdań 2013 i 2014 jest istotna z punktu widzenia odejścia Batorego. Bo w tych latach spółka realizowała jeszcze kontrakty przez niego załatwione. Wszelkie takie zmiany (w tym także zmiany klientów) będą widoczne w wynikach spółki ze znacznym opóźnieniem.

rafsty
rafsty PREMIUM
Wysłane: 29 października 2016 02:32:34 przy kursie: 6,25 zł
Omówienie wyników za 1-sze półrocze 2016r dla EO Networks

Od ostatniego omówienia minęło mnóstwo czasu, więc spróbujmy bez emocji przyjrzeć się dokonaniom Spółki w późniejszym czasie.

Żeby było naprawdę bez emocji ograniczę „beletrystykę”. Będą (prawie) wyłącznie wykresy. „Prawie”, bo z krótkim komentarzem. Każdy będzie mógł się do nich ustosunkować w zaciszu swojego inwestycyjnego portfela i na tej podstawie zająć (albo nie) stosowne pozycje.

Ostatnio zostawiliśmy Spółkę po q1’2014 roku.

Sprzedaż i kolejne poziomy wyników:

kliknij, aby powiększyć

Sądzę, że charakter firmy nie zmienił się. Wykres przychodów wygląda niemal, jak wykres giełdowy jakiegoś indeksu. Niemniej trend jest wyraźnie wzrostowy. Zwracam jednak uwagę na to, że trend zysku brutto na sprzedaży jest płaski. Przymiotnik, jaki przychodzi mi tu na myśl, to „ekstensywny”.

Cechą charakterystyczną firmy jest jej nieregularność, o czym świadczą dwa poniższe wykresy:

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

Uznaję to za wadę, ale każdy musi sam określić, czy może z tym żyć.
Za plus trzeba uznać, że zapanowano nad kosztami organizacji.

kliknij, aby powiększyć

Jeśli przyjrzeć się wszystkim powyższym wykresom bliżej i na raz, widać subtelną zmianę w charakterystyce organizacji. Rośnie sprzedaż, niestety słabo przekłada się to na zysk brutto na sprzedaży. Rośnie on bardzo, bardzo nieznacznie. Stabilizacja kosztów organizacji powoduje, że pozostałe poziomy wyniku również delikatnie się wspinają.

Wbrew temu, co sugerowano na forum, amortyzacja nie stanowi tu żadnego tematu. Po pierwsze „ostatnio” spada:

kliknij, aby powiększyć

Po drugie to około 500 tysięcy złotych kwartalnie. Przy przychodach rzędu ośmiu, dziewięciu, dziesięciu milionów złotych, to nie jest znacząca kwota.
To, co się tu liczy, to poziom osiąganego zysku brutto z (powyższej) sprzedaży (ok. 2,1 – 2,1m) oraz poziom kosztów organizacji (ok. 1,1 – 1,2m), które go konsumują.

Patrząc kontrolingowo, na początek nasuwa się pytanie, czy poziom 8 - 10m złotych sprzedaży jest adekwatny do poziomu zatrudnienia (jak wspomniano na forum: ok. 150 osób). Zestawienie obu wielkości daje 53 – 67 tys. złotych kwartalnie per capita. To z kolei 18 – 22 tysiące złotych miesięcznie.

Skoro powyżej pojawił się wykres prezentujący aktywa, muszę poczynić pewien komentarz. Zastosowana powyżej konwencja nie powiela koncepcji Zarządu, aby zaprezentować akcje własne, jako składnik aktywów. Bardzo jestem ciekaw opinii audytora.

Swoją drogą, jeśli trzeba już koniecznie „dodać coś od siebie”, to czemu nie jest to na przykład prezentacja pro forma zbliżona do US GAAP? Nie chodzi o klasyfikację księgową wszystkich transakcji, bo to koszmar. Chodzi o stosowną prezentację tego, co jest jak jest. Na przykład o pokazanie nieskapitalizowanych kosztów prac B&R razem w osobnej linii rachunku wyników. To mogłoby być interesujące.

Na zakończenie cash flow, bo tu jest ciekawie i nieco zwodniczo.

- Ciekawie, bo zestawienie skumulowanych przepływów od q1’2012 wygląd tak:

kliknij, aby powiększyć

Jak widać firma potrafi generować gotówkę z operacji. W ciągu 4,5 roku wygenerowała jej ok. 20 milionów. Z drugiej strony jednak do połowy zeszłego roku przepływy były równoważone przez cash flow inwestycyjny. Piszę „równoważone”, a nie „pochłaniane”, ponieważ faza inwestycyjna zwolniła już w q4’2014. Potem nie było już odpływu, ale brakowało też dopływu gotówki z operacji.

- Zwodniczo, bo gdy spojrzymy na przepływy kwartalne…

kliknij, aby powiększyć

…widzimy gwałtowne skoki przepływów operacyjnych. Po tych skokach następuje okres stagnacji, który trwa kilka kwartałów. Samo w sobie nie jest to może złe. Po prostu oznacza wielomiesięczne oczekiwanie na kolejny skok.

Reasumując:

Uważam, że zasadniczą cechą tej firmy jest nieregularność. Jest to cecha, która potencjalnym inwestorom raczej utrudnia życie, niż czyni je ciekawszym. Ale to oczywiście kwestia gustu i skłonności do ryzyka. Sprzedaż zdaje się długoterminowo rosnąć. Niestety – moim zdaniem – niezadowalające jest przełożenie tego faktu na zysk brutto na sprzedaży. To zaś podstawowa miara, od której zależą dalsze poziomy wyników. Płaskiemu ZBnS towarzyszą na szczęście płaskie koszty organizacji. Ponieważ nie zawsze tak było, można uznać to na plus dla Zarządu. W cash flow oprócz pojedynczych, dodatnich zrywów widzimy, że firma wyszła z fazy inwestowania, a ostatnio całkowity przepływ oderwał się od poziomu zerowego i zaczął rosnąć. W ujęciu kwartalnym jednak sytuacja jest bardziej skomplikowana (interferuje tu przecież jeszcze cash flow finansowy).

Zakładając, że nieregularność sprzedaży jest tu cechą inherentną, główną bolączką jest ekstensywność wzrostu. Czyli to, że nie przekłada się on na zdecydowanie większy zysk brutto na sprzedaży. W tym względzie akurat komentarz Zarządu nie nastraja optymistycznie:
Cytat:
Nie udało się utrzymać rentowności przychodów ze sprzedaży usług z uwagi na brak dodatkowych projektów pozwalających na bardziej efektywne wykorzystanie zasobów (widoczne w szczególności w oddziale niemieckim), presję cenową od strony klientów, rosnące koszty pracy w obszarze programistycznym oraz utrzymania i rozwoju.

Ale nie jest to przecież pierwsza ani jedyna firma, która zmaga się z takimi problemami. Kwestia znalezienia właściwej recepty.

>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj
Powyższa treść przez 120 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

rafsty
rafsty PREMIUM
Wysłane: 29 października 2016 03:01:50 przy kursie: 6,25 zł
Cytat:
macie szacun u mnie że potraficie bronić się nawzajem

To nie tak, Kolego.
Po pierwsze nikt nikogo tu nie broni dla zasady. Robienie z gęby cholewy to dosyć kretyński sposób na zaistnienie w sieci, bo internet nigdy niczego nie zapomina.

Tak się akurat składa, że każdy z nas pisze w tym serwisie to, co myśli na dany temat. Jak się nie zgadzamy, to się nie zgadzamy. Żebyś nie musiał długo szukać mój wpis z 26. października 2016r. zaczyna się od "nie zgadzam się".

To, że często się popieramy wynika z podobnego zakresu wiedzy. Jak nagle na skrzyżowaniu zatrzymuje się sto samochodów, to nie dlatego, że jeden stanął, a reszta kierowców chce być miła, tylko wszyscy wiedzą to samo. Pali się czerwone światło i wtedy trzeba się zatrzymać. Takie są reguły i kto je zna, dochodzi do tych samych wniosków.

Towarzystwo wzajemnej adoracji jest natomiast z gruntu niezdrowe, bo jak wszyscy sobie przytakują, to nikt się niczego nie uczy. Może nawet jest miło i przyjemnie, ale świat się zmienia, Ty zostajesz w tyle (bo niczego nowego się nie dowiadujesz) i przestaje być miło.
Pomijam, że przytakując sobie nie nabywa się takich umiejętności, jak formułowanie myśli i argumentów. I paru innych. Popytaj psychologów, socjologów i pedagogów.

Na marginesie: w kwestii wzajemnej obrony przewrotnie powiem, że umiejętność gry w zespole też akurat w narodzie słabo zakorzeniona i raczej nie jest w cenie. A to niestety jeden z czynników, który wpływa na to, czy jako nacja wygrywamy, czy przegrywamy. Czyli szacun nawet rzeczywiście wypada nam przyjąć. Angel

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2