pixelg
Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

007

007

Ostatnie 10 wpisów
Leszekmr napisał(a):
... co daje przy C/Z 30 1,2 mld kapitalizacji i ok 2000 zł za Akcje...


A dlaczego C/Z 30 a nie na przykład 1580? Przecież C/Z = 1580 to i tak lepiej niż lokata na 0% w PKO.

Tylko po co ktoś miałby kupować Mercatora za 1,5 mld skoro całą fabrykę można postawić za 150 mln. Weźcie pod uwagę, że roczna EBITDA Mercatora prawdopodobnie przekroczy kapitały własne. ROE rodem z gamedevu. Kwestią czasu są nowe instalacje produkcyjne, a jeżeli powstanie nowych mocy będzie trwało 2-3 lata to najprawdopodobniej za 3-4 lata będziemy mieli gigantyczną nadprodukcję.

Dywidenda to była 9 lat temu zaraz po debiucie. Teraz to jest przeszło 400 mln długu netto przy niespełna 50 mln EBITDA. A że spółka niewiarygodna to i EBITDA może jest a może nie ma. Aktywa przecież każdy może wyceniać jak chce.

Czy w ciągu tych 10 lat coś ciekawego się w spółce wydarzyło? Zmienił się prezes, lub główny udziałowiec? Zaczęli płacić dywidendy? Poprawiła się komunikacja z rynkiem? Niższa cena akcji zapewne z czegoś wynika.

Wystarczy przeczytać kilka pierwszych stron wątku. W skrócie rzecz ujmując, ta spółka jest całkowicie niewiarygodna.

Kiedyś dawno temu ktoś (zapewne niezbyt rozgarnięty w ekonomii) wymyślił sobie że zamiast restrukturyzować kopalnie połączy je z energetyką, która pomimo wewnętrznego rozpasania trzymała się całkiem nieźle. W efekcie zamiast pomóc kopalniom położył energetykę. Wydzielenie kopalń, nawet jak pójdą za darmo to, to duży plus dla energetyki. Nie zmienia to faktu że inwestycje w jakiekolwiek spółki Skarbu Państwa, w tym JSW, łączą się z dodatkowym, niemałym ryzykiem, bo przecież nie wiadomo, czy za miesiąc nie będzie brakować na rynku garnków na ogórki kiszone. Wtedy Sasin, ratując tą trudną sytuację rynkową może przecież zarządzić, by JSW zamiast węgla wydobywała glinę pod produkcję tychże garnków.

Co się zaś tyczy samej wyceny JSW to wzrosty kursu akcji nie poparte wzrostem ceny węgla koksującego są mało przekonujące.

Ta transakcja nie ma żadnego wpływu na wartość akcji akcjonariuszy mniejszościowych. Kolejny, absurdalny przykład pokazujący bezsensowność MSR. Ciekawe jak Anty uzasadni to w tym przypadku. Przecież Warren Buffet nigdy się nie myli.

Zgodnie z 5 punktem programu

Cytat:
5) Cena konwersji warrantów na akcje średni ważony kurs akcji Spółki na zamknięcie sesji notowań giełdowych Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. z I kwartału 2020 roku pomniejszony o dyskonto w wysokości 5 proc. (pięć procent);


Dlatego też uczestnicy programu uzyskają jakiekolwiek korzyści (pomijając 5 procentowe dyskonto) o ile cena akcji wzrośnie w stosunku do średniej z Q1. Jednocześnie wydaje się mało prawdopodobne by cena akcji wzrosła znacząco przy średniorocznym zysku poniżej 50 mln. Uczestników programu motywować będzie wzrost kursu akcji czyli to co dla akcjonariusza mniejszościowego jest najistotniejsze, dlatego pomimo że założenia dotyczące wyników wydają się mało ambitne, sam program jest bardzo dobry.

Kupno akcji i ich zaoferowanie z 5% dyskontem wiąże się z kosztami w wysokości 5% plus koszty finansowania. Pisanie, że koszty programu wynoszą 20 mln jest niepoważne.

pandorinium napisał(a):
W teorii to drugie, ale tutaj opatentowali lepszy myk. Sprzedają obecne akcje aby mieć kasę na objęcie nowych z PM :) Czyli gdyby kurs był po 1500 to puszczą pakietem do funduszy. Obejmą za tę kasę nowe po 360.


Nie wydaje mi się żeby którykolwiek z akcjonariuszy długoterminowych miał pretensje do zarządu, że sprzedaje akcje po 1500 zł. Nie wspominając o tym, że na tym ta cała zabawa w akcje polega że jak je masz to je możesz sprzedać.

Są pewne granice, których nawet prezes nie powinien przekraczać. Mają 750 mln kapitałów własnych, niecałe 3 mld zobowiązań długoterminowych i 4,2 mld aktywów trwałych. W ciągu kwartału zadłużenie netto wzrosło o 700 mln do rekordowego poziomu 6,2 mld, a przecież najgorsze przed nimi.

Bez względu na to jak mocno spadną te akcje ich zakup wiąże się z dużym ryzykiem.

greqq napisał(a):
... w czymś trzeba chodzić.


Szczególnie jak się siedzi w domu. Z pewnością wzrośnie im sprzedaż kapci. CCC miało problemy już przed zamieszaniem z wirusem, więc teraz będzie miało podwójnie pod górkę. Ryzyko solidnej restrukturyzacji jest moim zdaniem wysoce prawdopodobne.

Informacje
Stopień: Elokwentny
Dołączył: 4 września 2009
Ostatnia wizyta: 6 sierpnia 2020 22:22:53
Liczba wpisów: 239
[0,07% wszystkich postów / 0,06 postów dziennie]
Punkty respektu: 0

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,406 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +151,61% +30 321,53 zł 50 321,53 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d