pixelg
Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

007

007

Ostatnie 10 wpisów
Świetny plan naprawczy. Zwiększą rentowność i poprawią współczynniki kapitałowe. Sądzę że zasługuje na nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii. A tymczasem Santander istotnie zwiększa rezerwy na kredyty frankowe.
Santander-skokowo-zwiekszyl-rezerwy-frankowe
Getinoble pewnie nie zwiększy, bo to się nie pokrywa z planem.

Co się tyczy kosztów w przypadku unieważnienia umowy, banki chcą odzyskać koszt użytkowania kapitału czyli WIBOR w PLN. Zakładając, że uda im się to wygrać w sądzie dla frankowicza będzie to oznaczać tani, bo bez marży kredyt złotówkowy.

Zdecydowanie lepiej ograniczyć koszty najmu o 5%-8% niż trzymać lokatę na 1,5%. Gorzej, że wzięli kredyt na zakup siedziby. Pewnie pojawił się doradca z PKO i im wytłumaczył, że per saldo im się to opłaca. Szkoda, że im nie powiedział, że bez kredytu opłacało by im się jeszcze bardziej.

Rynek pokazał co sądzi o nowej strategii. 16 mld kapitałów a plany inwestycyjne na 64 mld do 2035 czyli ok. 4 mld rocznie. Aktualna EBITDA to 2,5-3 mld. O jakiejkolwiek dywidendzie do 2035 roku można zapomnieć. Bardziej prawdopodobna będzie emisja na finansowanie inwestycji. Wśród kluczowych kierunków rozwoju mamy internet rzeczy, sztuczną inteligencję i blockchain. Czy oni się tam przez przypadek nie podpięli do prądu przy pisaniu tej strategii?

Niebawem test na 7,30PLN, a potem to już tylko otchłań.

Ile jest warta spółka, którą trzeba systematycznie zasilać kapitałem z zewnątrz? Moim zdaniem nic. Rynek wycenia aktualnie CIG’a na 150 mln. Może jakbyś dołożył te 100 mln to tyle by był warty, ale niedługo, bo po kolejnej produkcji znowu by trzeba coś dosypać. Co ciekawe, CIG ma 68 mln kapitałów własnych a zatrudnia 35 pracowników. Prawie 2 mln na głowę i nie wystarcza. Niesamowite.

Szczerze wątpię, by w tym przypadku i na tak trudnym rynku, emisja z prawem poboru się udała .

SGWC jest słaby w tym sensie, że się słabo sprzedaje. Oceny graczy to rzecz drugorzędna, ważniejsze jest to ile kasy wpłynie do spółki i czy wystarczy na finansowanie bieżącej działalności. O podbieraniu przez fundusze możesz zapomnieć, bo w przyszłym roku nikt nie będzie się zastanawiał jakie są zyski tylko kiedy będzie kolejna emisja.

Barata, gra o poziom lepsza to już była i wyszło podobnie. Jak tak dalej pójdzie to za parę lat wyjdzie Sniper Ghost Warior 47, tylko kto to ma kupować? Kolejne nic nie wnoszące odsłony tego samego. Wbrew temu co piszesz te akcje są wyjątkowo drogie. 150 mln kapitalizacji, a w bilansie pusto. Kilka starych tytułów plus słaby SGWC. WNIPy i aktywa podatkowe większe od kapitałów własnych. Nie wiem jak tam sprzedaż na konsole, ale skoro gra po dwóch dniach wypada poza pierwszą stronę global best sellers na Steam to nie wróży to dobrze sprzedaży na PC. Akcjonariuszom pozostaje już chyba tylko liczyć na jakiś cudowny komunikat prezesa w stylu wysłaliśmy milion krążków do odbiorców.

Docelowo w akcjach ma być ok 5 mld rocznie PPK szansą dla giełdy. Miliardy nowych środków na GPW

Kapitalizacja wig20 to ok 375 mld, mwig40 ok. 130 mld, a swig80 ok. 40mld. Reszta bez CEZ’ów Santanderów itp. to ok 35 mld. Jeżeli PPK wejdą w misie na maksa, co wydaje się być sensowne, to wpływ na małe spółki powinien być większy niż na te z wig20. Będzie to jednak poniżej 1% kapitalizacji rocznie.

Kapitał zagraniczny ma to do siebie, że szybko się pojawia i szybko też się traci. Kapitał z PPK będzie bardziej stabilny. Dodatkowo powinno go być z roku na rok coraz więcej. Początkowy wpływ będzie raczej umiarkowany, zwłaszcza że cały czas działa ‘suwak’.

Jest jeszcze jeden istotny czynnik złodziejskich działań Rudego z Łysym, o którym się niewiele mówi. OFE powstały jako fundusze mieszane. Tego typu fundusze zgodnie z teorią zmniejszają zaangażowanie w akcje w czasie hossy, a zwiększają pod koniec bessy, co w długim okresie daje dodatkowe procenty zysku. Zamiana tych funduszy na akcyjne OFE i „obligacyjny” ZUS nie daje już takiej możliwości. Per saldo wychodzi mniej zysków, więc już dzisiaj możemy podziękować Tuskowi za mniejsze emerytury w przyszłości.

Na logikę, fundusze zarządzające PPK powinny być zbliżone do OFE i będą funkcjonowały na podobnych warunkach. Stopy zwrotu OFE można sprawdzić np. tutaj stopy zwrotu OFE
Za ostatnie 20 lat wychodzi pomiędzy 230% a 330% czyli ok 6%-8% średniorocznie. Macie jakiś lepszy pomysł na długoterminowe inwestycje dla przeciętnego Polaka?
Ostatnie 10 lat wychodzi gorzej bo w okolicach 4%-5% średniorocznie. Ciągle to znacznie powyżej lokaty bankowej, a nie bez znaczenia na ten wynik ma kradzież środków z OFE i majstrowanie w ich sposobie funkcjonowania.

Runda finansowania z pewnością by im się przydała. Mogliby wtedy zwiększyć zaangażowanie w fundusze skarbowe PKO, albo założyć kolejną lokatę na niebagatelne 0,9% rocznie.

Informacje
Stopień: Elokwentny
Dołączył: 4 września 2009
Ostatnia wizyta: 23 stycznia 2020 15:51:37
Liczba wpisów: 220
[0,07% wszystkich postów / 0,06 postów dziennie]

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,608 sek.

AD.bx ad3a
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d