pixelg
Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

007

007

Ostatnie 10 wpisów
Przy wzroście oprocentowania rosną zyski banków, ponieważ przychody z kredytów rosną od razu a koszty z depozytów są przesunięte w czasie. Sytuacja całkiem podobna do cen paliwa na stacjach benzynowych. Poza tym jest jeszcze coś takiego jak ROR. Przy wyższym oprocentowaniu różnica pomiędzy stopą rynkową a ROR może być większa niż obecnie, bo żaden bank nie zdecydował się jeszcze na ujemny procent na ROR.

Skoro jednak wzrost stóp powoduje przepływ kapitału z akcji w obligacje to trudno sobie wyobrazić, że wszystko spada, a banki rosną.

Anty, w tym przypadku mówimy o trzyletnim programie i rozwodnieniu o 6% w ciągu trzech lat, więc zdecydowanie wolałbym P/E = 10.

Jest jeszcze jeden ważny aspekt tego programu, a mianowicie to kiedy został ogłoszony i jaka wtedy była cena akcji. Komunikat w tej sprawie był 27 stycznia 2017 przy cenie 138, zatem jego koszt gdyby spółka zdecydowała się kupić akcje wyniósłby ok 4,5 mln, a nie 26 mln. Dlatego też ta rezerwa nie ma najmniejszego sensu.

Anty, gdyby kupili akcje i wydali na nie pieniądze to bym się z Tobą zgodził, a skoro nie kupili i nie wydali żadnych pieniędzy to się zgodzić nie mogę. Sprawozdanie jest przecież sprawozdaniem Spółki a nie jej pracowników. Nie jest więc ważne jakie benefity otrzymują pracownicy tylko jaki jest wpływ takiej operacji na wartość dla akcjonariuszy.

Modele mają to do siebie, że zawsze są jakimś uproszczeniem. We wspomnianym przez Ciebie modelu Gordona nie da się sensownie przedstawić tej operacji, a jeżeli już to z pewnością w liczniku powinien być zysk netto plus ta pseudo rezerwa, bo teoretycznie takimi właśnie środkami spółka może dysponować.

Jeżeli każdy czytelnik sprawozdanie wie, że teoretycznie taka jest wycena programu to sam może sobie o tyle
pomniejszyć wynik, a dla osób które nie czytają sprawozdań najwłaściwszym do porównań będzie wynik, który najlepiej obrazuje sytuację spółki, czyli bez sztucznych wyliczanek. Właśnie P/E jest przy obecnej prezentacji całkowicie zaburzone, bo zwiększone o prawie 13% podczas gdy rzeczwisty wpływ wynikający z rozwodnienie to niecałe 2%.

W tym przypadku Spółka nic nie kupuje tylko emituje, więc nie ma wydatków tylko wpływy. Co to za koszt, z którego są wpływy? Co najwyżej możemy mówić o utraconych korzyściach. Z punktu widzenia inwestora następuje rozwodnienie w wysokości niecałych 6% w trzy lata (minus wpływy z emisji) i nic poza tym, dlatego tego typu wyliczanki powinny się znaleźć w jakiejś nocie a nie bezpośrednio w wyniku.

Amortyzację w prosty sposób można połączyć w wydatkiem na środki trwałe , więc nie jest to dobre porównanie.

Przeszło 6 mln sztucznych kosztów z wyceny programu motywacyjnego to świetny przykład na absurdalność MSR’ów. W związku z 3 letnim programem Spółka wyemituje 130 tyś akcji przez co rozwodni kapitał o niecałe 6% (mniej niż 2% rocznie). Wynik zaś obciążony jest kwotą 6,1 mln co stanowi prawie 13% wyniku brutto. MSR’y są chyba tylko po to, żeby nie można było od razu zobaczyć jakie są rzeczywiste wyniki spółek.

Zastanawiam się też po co im ten cały Deloitte. Renoma żadna (vide GetBack) a koszty pewnie księżycowe.

Podejrzewam, że wzrosty nie wynikają z wyciszenia wokół spółek LC, tylko z trwającego due diligence. Z pewnością do zarządzających funduszami poszły już pierwsze raporty wskazujące , że wyceny na GPW były znacznie poniżej ich rzeczywistej wartości.

Ponieważ tzw. Widłowy zadecydował, że na dalsze wzrosty musisz poczekać do poniedziałku. W sumie to dosyć absurdalne, że blokuje się handel na spółce która ma 14 mln obrotu w 2 godziny. Wygląda to tak jakby giełda nie chciała zarabiać na prowizji.

@Warren Buffett
Zapewniam Cię, że w każdym obozie, w tym również w PIS, znajdziesz wartościowych ekonomistów. Jeżeli tego nie zauważasz to powinieneś się zastanowić nad sobą w kontekście myślenia typowego leminga. Ekonomia jest przecież nauką niejednoznaczną, z dwoma głównymi nurtami przeczącymi sobie nawzajem. Wszystko można udowodnić i wszystkiemu zaprzeczyć, nic nie jest do końca pewne. Dlatego rozsądniej jest oceniać ekonomistów odnosząc się do konkretnych argumentów, a nie obozu z którego pochodzą. Z ciekawości zapytam, co Twoim zdaniem jest powodem nadwyżki budżetowej na koniec listopada?

Odnosząc się do meritum wątku, zarówno GNB jak i Getin Holding wyceniane są wyjątkowo nisko, więc o ile uda się ugasić pożar szansa na solidny zysk zarówno akcjonariuszy mniejszościowych jak i potencjalnego inwestora jest całkiem spora. Najprostsze rozwiązanie, wchodzi solidny inwestor z zewnątrz, zmienia nazwę, dokłada te 1-2 mld i za rok dwa mamy szansę na nowy solidny bank. Problem polega na tym że nikt sensowny nie wejdzie jako akcjonariusz mniejszościowy i nie będzie ryzykował kapitału i renomy pozostawiając zarządzanie w rękach osób, które najwyraźniej się nie sprawdziły. LC musiałby w jakimś stopniu oddać kontrolę nad bankami, tylko czy on jest na to gotowy?

Na giełdzie nic nie musisz, a w szczególności nie musisz zarobić. Te 40% równie dobrze działa przy pięciu jak i przy 50 spółkach. Nie działa natomiast przy jednej spółce. A na Twojej strategii z pewnością bym nie zarobił, bo bym z niej nie skorzystał. Nie zdarza mi się inwestować więcej niż 20% kapitału w jedną spółkę.

Nie ma żadnego logicznego uzasadnienia dla stosowania limitu 20 tyś dla jednej spółki. Jedyny sensowny limit to ok. 1 tyś zł ze względu na prowizję. Zauważ, że 3 tyś zł. dla osoby odkładającej 100 zł miesięcznie to tyle samo co 300 tyś. dla osoby odkładającej 10 tyś miesięcznie. Ktoś może i przez pięć lat zbierać te 20 tysięcy i po jednym błędzie straci większość kapitału.

Gdyby to było takie proste że wybieramy 5 firm świetnej jakości i patrzymy jak kursy wszystkich pięciu rosną do nieba to mielibyśmy samych multimilionerów na giełdzie. Rzeczywistość jest trochę bardziej brutalna, bo istnieją setki powodów załamania wyników każdej z tych super spółek.

Informacje
Stopień: Elokwentny
Dołączył: 4 września 2009
Ostatnia wizyta: 19 października 2019 22:35:21
Liczba wpisów: 203
[0,06% wszystkich postów / 0,05 postów dziennie]

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,432 sek.

AD.bx ad3a
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d