pixelg
UNIMOT - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7

UNIMOT [UNT]

AKTUALNY KURS: 47,20 zł (+0,00%) 13-04-2021 16:49
orzech
55
Dołączył: 2009-11-11
Wpisów: 706
Wysłane: 16 października 2012 15:49:09 przy kursie: 2,30 zł
nie ma jeszcze chyba wątku więc może warto coś napisać
na początek informacja z 12.10.2012 ze spółki o prognozach za 2012 rok
www.newconnect.pl/?page=1045&a...
i ciekawostka bo spółka znacząco podnosi prognozy wobec informacji zawartych w DI
podniesienie na wszystkich poziomach spore bo zysk netto o 96%, a ebitda o 75%...
nie powiem po tym infie zerknałem trochę uważniej na spółkę i tak na szybko
działalność to handel gazem, rok 2011 raczej kiepski ale po prognozach widać, że chyba coś się zaczyna dziać pozytywnego, ff totalnie malutki a kurs debiutu niedawno w okolicach 3zeta
i co dalej
po infie o prognozie coś się ruszyło, obróciło się 18kilo akcji na jednej sesji i to był obrót w okolicach 3,20
minęły raptem dwie sesje i zwała na całego bo kilka kilo akcji zawróciło kurs na 2,35 na chwilę obecną.
nie powiem jestem delikatnie zdziwiony takim obrotem sprawy...ale widać, że jednak ktoś sypie tym papierem na ile może i to przy takim obrocie robi -15%.
obserwował ktoś debiut, ma ktoś jakiś informacje na temat tej spółki
pozdrawiam
Edytowany: 14 października 2014 19:36

frogger
0
Dołączył: 2011-09-06
Wpisów: 162
Wysłane: 18 października 2012 20:51:30 przy kursie: 2,34 zł
Przyznam szczerze że ledwie rzuciłem okiem na DI i przytoczony przez Ciebie link.
Dla mnie problemem jest bardzo niska rentowność. Nawet, jeśli zrealizują prognozy, to rentowność EBITDA będzie na poz. 1,5%, a rentowność netto nie przekroczy 1%.
Sama branża wg mnie rozwojowa. Można się spółce przyglądać - czy jest w stanie wycisnąć z tak ogromnych obrotów więcej gotówki.
Dla mnie trochę kuriozalna historia: emisja akcji w celu pozyskania 1 mln zł na dwa centra dystrybucji butli, prognozując przychód rzędu 191 mln zł...

Pozdrawiam

Frogger

flesz
flesz PREMIUM
16
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2009-12-10
Wpisów: 1 594
Wysłane: 20 grudnia 2013 14:04:54 przy kursie: 5,40 zł
Minął ponad rok od ostatnich wpisów. Biznes mocno rośnie, w tym roku obrót przekroczy 300 mln.

Coś się zaczyna dziać ciekawego w tej spółce.

Wczoraj info o wejściu do akcjonariatu 2 hiszpańskich podmiotów z branży obrotu gazem

www.newconnect.pl/index.php?pa...

Dziś info o zamiarze założenia wraz z Partnerem (czyżby wczorajsi Hiszpanie??) spółki celowej która będzie rozwijać i budować sieć gazową w niezgazyfikowanych rejonach (Polski??)

www.newconnect.pl/index.php?pa...

Wiąże się z tym emisja nowych akcji. Ile i po ile?? Szczegóły pewnie niebawem.flesz
flesz PREMIUM
16
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2009-12-10
Wpisów: 1 594
Wysłane: 28 kwietnia 2014 12:57:33 przy kursie: 8,00 zł
kolejne rozszerzenie działalności - tym razem wejście w hurtowy obrót ON.

www.unimotgaz.pl/pl/aktualnosc...

pozatym rozpoczęto import z Rosji skroplonego LNG.

www.unimotgaz.pl/pl/aktualnosc...

rośnie tu naprawdę znaczący gracz na rynku gazu i paliw.

czyżby powtrka z przypadku spółki ONICO ?? tam skala działalności skokowo wzrosła własnie po wejściu w hurtowy obrót paliwami.

tu mamy oprócz tego LNG, LPG i budowę własnej sieci gazowej
Edytowany: 28 kwietnia 2014 12:58

flesz
flesz PREMIUM
16
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2009-12-10
Wpisów: 1 594
Wysłane: 23 maja 2014 15:22:52 przy kursie: 9,60 zł
kolejne ciekawe info.

Spółka w 100% zależna pozyskała kredyt na zakup sieci gazowej wraz z pełna infrastrukturą obsługujacej około 100 klientów.

kolejne potwierdzenie dynamicznego rozwoju UNIMOT GAZ.

www.newconnect.pl/index.php?pa...


tymczasem kurs wybił nowe maksima na całkiem przyzwoitym wolumenie.

Szkoda ze arkusz taki dziurawy, ale przy takim niskim FF ciężko będzie o lepszą płynność.


jest sens robic tu jakąs analizę techniczną?

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
191
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 553
Wysłane: 14 sierpnia 2016 13:11:47 przy kursie: 48,47 zł
Omówienie raportu okresowego i sytuacji finansowej GK Unimot SA po II kw. 2016 r.

Na główny parkiet zmierza kolejna spółka z NC. W odróżnieniu od całej rzeszy podmiotów, które postanowiły migrować do większych braci, Unimot jest już spółką dużą, której obrotów może zazdrościć niejeden przedstawiciel rynku podstawowego. W dodatku cały czas mocno poprawia wyniki, więc warto się jej bliżej przyjrzeć.

Unimot działa na szeroko rozumianym rynku energetycznym i prowadzi działalność w zakresie obrotu paliwami ciekłymi (ON, biopaliwa, LPG, LNG), gazem ziemnym, a od tego roku również energią elektryczną. W 2015 r. Unimot posiadał 8,7 proc. udziału w rynku importu ON do Polski, 12,4 proc. w polskiej sprzedaży biopaliw, czy 4,9 proc. w krajowym rynku LPG. Udział obrotów gazem ziemnym nie jest w tej chwili znaczący ze względu na dominującą pozycje PGNiG, choć warto pamiętać o tym, że rynek ten będzie podlegał dalszej liberalizacji.

W zakresie LPG grupa działa w oparciu o sprzedaż hurtową z kolejowych terminali przeładunkowych oraz z własnej rozlewni gazu w miejscowości Zawadzkie, skąd produkt dystrybuowany jest przez spółkę za pomocą tradycyjnych butli oraz autocystern dostarczających produkt do zbiorników przydomowych oraz stacji paliw. W przypadku gazu ziemnego Unimot wraz ze spółkami zależnymi posiada instalację skraplania gazu, parę punktów regazyfikacji gazu LNG i tradycyjną sieć przesyłową o długości ponad 100 kilometrów. Dystrybucja oleju napędowego odbywa się za pomocą 12 baz paliwowych na terenie całej Polski.


Działalność GK Unimot

Spółka dość szybko się rozwija, głównie za sprawą rozwoju nowych aktywności. Najstarszy biznes grupy czyli dystrybucja LPG rośnie oczywiście najwolniej, a w zasadzie nawet spada jeśli odniesiemy sprzedaż do stanu z 2013 r. W 2015 r. spółka sprzedała 113,7 tys. ton gazu, w porównaniu do 97,1 tys. ton w 2014 r. i 120,4 tys. ton w 2013 r. Podstawowym motorem wzrostu są biopaliwa i olej napędowy, których spółka sprzedała w 2015 r. odpowiednio 3,2 i 1,9 razy więcej niż w roku 2014.
Szybko rosną także wolumeny dostaw gazu ziemnego, ale na razie są o rząd wielkości mniejsze niż paliw czy LPG.Dzięki wzrostowi wolumenów sprzedaży mocno rosną także przychody. W 2015 r. obroty Unimotu wyniosły 1,37 mld złotych i były dwukrotnie wyższe niż przed rokiem. Podobną skalę zwyżki spółka odnotowała w roku 2014. Według opublikowanych prognoz wzrost spółki ma w tym roku nieco wyhamować. Unimot spodziewa się obrotów na poziomie 2 mld zł, czyli o 46 proc. więcej niż w ostatnim zamkniętym roku obrotowym. Z drugiej strony nie wiadomo do końca, czy obecna prognoza nie zostanie podwyższona, co w historii Unimotu wielokrotnie się już zdarzało.Unimot większą część sprzedawanych towarów importuje, co z resztą nie może dziwić. Według raportu Polskiej Organizacji Gazu Płynnego w 2015 r. produkcja krajowa zabezpieczała tylko 16,7 proc. popytu na LPG. Głównymi kierunkami importu były Rosja, Kazachstan i Białoruś. Podobnie sprawy się mają jeśli chodzi o olej napędowy. W 2015 r. spółka sprowadziła do Polski ok. 197,3 tys. metrów sześciennych, co przy gęstości referencyjnej 845 kg/m3 daje 166,7 tys. ton i prawie 80 proc. udział importu w sprzedanym wolumenie.

Skoro Unimot jest importerem to prócz ryzyka zmian cen produktów jest oczywiście narażony na ryzyko zmiany kursów walutowych. Jak czytamy w raportach okresowych Unimot się przed tym ryzykiem zabezpiecza:

Cytat:
W Grupie obowiązuje zasada zabezpieczania kursów dla kalkulowanych cen i marż towarów zakupionych i sprzedawanych w różnych walutach. Grupa stosuje kontrakty forward i SWAP. Są to najprostsze, ale również najskuteczniejsze narzędzia pozwalające minimalizować ryzyko wahań kursów walutowych od momentu zakupu towarów do momentu ich sprzedaży dla transakcji realizowanych w różnych walutach. Wraz z wprowadzeniem do oferty oleju napędowego, Emitent dokonuje transakcji hedgingowych, zabezpieczających cenę produktu. W związku z tym występują różnice kursowe dodatnie lub ujemne oraz pozycje wynikowe na transakcjach zabezpieczających ceny towarów, związane z zabezpieczaniem cen oleju napędowego. Zgodnie z uregulowaniami MSSR, wynik na tych transakcjach wlicza się do pozycji przychodów i kosztów wyznaczających zysk na działalności operacyjnej


Zobowiązań czy należności z tytułu stosowanych derywatów nie widać wprost w bilansie, podobnie jak efektów wyceny niezrealizowanych jeszcze transakcji zabezpieczających w linii pozostałych dochodów. W odpowiedzi na pytanie spółka potwierdziła, że zgodnie z przyjętą polityką rachunkowości stosuje rachunkowość zabezpieczeń i dokonuje wyceny instrumentów zabezpieczających i pozycji zabezpieczanych według wartości godziwej (zabezpiecza wartość godziwą).
Oznacza to, że ekonomiczny wynik na transakcjach hedgingowych ujmowany jest w rachunku z zysków i strat dopiero po dokonaniu sprzedaży stosownej partii oleju napędowego. Zmiany wyceny pozycji zabezpieczanej i zabezpieczającej się kompensują. a bilansie spółki odpowiednie instrumenty zabezpieczające korygują wartość zabezpieczanej pozycji. Dzięki przyjętej prezentacji wynik okresu nie jest narażony na zmiany wartości kursów walutowych czy cen paliwa, przy czym mowa oczywiście o części skutecznej zabezpieczenia. Wycena nieskutecznej części pokazywana jest od razu. W tym miejscu trzeba dodać, że spółka w IV kwartale 2015 roku w związku z planem zmiany parkietu przeszła z UOR na standardy międzynarodowe. Z tego powodu szczegółową analizę danych trzeba ograniczyć do ostatnich raportów.

Jak już wspomniałem wcześniej przychody Unimotu dynamicznie rosną, co widać także w ujęciu kwartalnym. Obroty grupy wzrosły o 42 proc. i wyniosły 476 mln zł (po uwzględnieniu efektów zrealizowanych zabezpieczeń). Z jednej strony jest to efekt rosnących wolumenów sprzedaży ON i biopaliw, z drugiej prawdopodobnie także nowych aktywności spółki (handel energią elektryczną). Prawdopodobnie, gdyż spółka w raportach kwartalnych nie ujawnia rachunku segmentowego. Należy mieć nadzieję, że zmieni się to po przenosinach na rynek podstawowy (raport półroczny podlega przeglądowi przez biegłego). Być może odpowiednie dane znajdą się także w samym prospekcie emisyjnym.Z jednej strony mamy dynamiczne wzrosty przychodów, z drugiej wzrost rentowności zysku brutto na sprzedaży. Marża brutto wyniosła w II kw. 5,9 proc. i była o 2,1 pp. wyższa niż przed rokiem. Zysk brutto ostatecznie wyniósł 28,3 mln zł i był o 120 proc. wyższy r/r.

Niestety dynamika na poziomie EBIT była jednak niższa, choć nadal jest to imponujący wzrost na poziomie 61 proc.Utrata dynamiki między liniami sprawozdania to efekt miedzy innymi wzrostu kosztów sprzedaży. Obciążenia z tego tytułu poszły w górę o 94 proc. (przy wzroście przychodów o 42 proc.) i wyniosły w II kw. 15,6 mln zł. Drugi czynnik to wzrost pozycji „pozostałe zyski/straty netto” o 4,5 mln zł. Z raportu rocznego wynika iż w tej linii spółka raportuje operacyjne różnice kursowe i wynik na sprzedaży aktywów trwałych. Można mniemać, że w raportowanej kwocie ujawniły się efekty niepełnego lub nieefektywnego zabezpieczenia. Ostatecznie spółka pokazała 50 proc. wzrost wyniku netto. z marżą na poziomie 0,55 proc. co jest wynikiem najniższym w ciągu ostatnich 4 kwartałów. Biorąc pod uwagę relatywnie niską bazę zysku w II kw. (najniższa marża brutto) można było przy takim wzroście przychodów i rentowności oczekiwać rezultatu znacznie wyższego, ale z drugiej strony wzrostu o 50 proc. może pozazdrościć bardzo wiele spółek.

Niska marża w branży oraz dynamiczne wzrosty implikują wysokie zapotrzebowanie na kapitał obrotowy, co skutkuje ujemnymi przepływami z działalności operacyjnej. W 2015 r. działalność operacyjna pochłonęła 8,2 mln zł, natomiast rok wcześniej 4,2 mln zł. W tym roku mamy za to bardzo dużą chłonność prowadzonego biznesu i operacyjny wypływ gotówki na poziomie 96 mln zł.W dużej mierze jest to związane ze zmianą salda zapasów, które wzrosły o prawie 84 mln zł, co znów wynika z zrealizowanej transakcji zakupu zapasu obowiązkowego oleju napędowego w marcu 2016 roku. W latach wcześniejszych utrzymanie zapasów obowiązkowych spółka zlecała podmiotom trzecim, natomiast obecnie obowiązek ten wypełnia sama, co ma przynieść oszczędności (wartość zakupionego zapasu została przez spółkę zabezpieczona).

Zmianę podejścia do ustawowych obowiązków, a także dynamiczny rozwój widać przy poziomej analizie bilansu i szybkim wzroście sumy bilansowej.Mocno rosną zapasy, a cykl ich rotacji wydłużył się z 8 dni na koniec II kw. 2015 r. do 25 dni (13 po korekcie o wartość zapasów obowiązkowych) na koniec II kw. 2016 r. Szybko rośnie także poziom należności. Rotacja dla tej pozycji wyniosła 26 dni i była dłuższa o 6 dni niż przed rokiem. A zatem mamy do czynienia nie tylko ze wzrostem wynikającym ze zwiększenia skali działania, ale także dłuższych terminów płatności.

Dostawcy spółki tylko częściowo finansują poziom gotówki zatrzymanej w zapasach i należnościach, wiec Unimot w dużym zakresie korzysta z finansowania bankowego.Wartość kredytów i pożyczek na koniec II kw. wyniosła 185 mln zł, a dług netto zamknął się kwotą 152,3 mln zł. Dług netto do kapitału własnego wyniósł 2,18, natomiast wskaźnik dług netto do EBITDA wyniósł ponad 5, a zatem wskaźniki są relatywnie wysokie. Zakładając finansowanie zapasów obowiązkowych kredytem i możliwość niemal natychmiastowego zbycia i spłaty zadłużenia z tego tytułu można wskaźniki skorygować, a wtedy dostaniemy odpowiednio 1,3 dla długu netto do kapitału własnego i 3,2 dla długu netto do EBITDA, czyli poziomie zupełnie akceptowalne. Problem w tym, że dalszy wzrost będzie wymagał dalszego wzrostu kapitału obrotowego, a finansowanie zewnętrzne ma swój górny limit. Nie dziwi zatem, że przy okazji zmiany parkietu Unimot chce przeprowadzić emisję akcji – nawet do 4 mln nowych akcji. Przy dzisiejszym kursie spółki daje to ponad 190 mln wpływów.

Uchwała miała miejsce na koniec września, czyli przy kursie na poziomie ok. 14 zł, więc można szacować, że zarząd chciał pozyskać z rynku kwotę około 50 mln zł. Z tego powodu faktyczny poziom oferowanych papierów będzie pewnie znacznie mniejszy niż uchwalone 4 mln akcji.

Kapitalizacji Unimotu wynosi 282 mln zł, co przy prognozowanych 20 mln zł zysku netto na ten rok daje wskaźnik C/Z na poziomie około 15. Dla tak dynamicznie rozwijającej się spółki nie jest to poziom wygórowany. Do podobnych wniosków możemy dojść patrząc na poziom renty wieczystej. Spółka przy teście na utratę wartości przyjęła koszt kapitału własnego na poziomie 10,6 proc. dla LPG i 18,36 proc. dla ON i Bioestrów. Jeśli założymy średni poziom 15 proc. i koszt kapitału obcego na poziomie 3 proc. to przy obecnej strukturze finansowania mamy stopę dyskontową na poziomie 6,3 proc. co implikuje wartość spółki na poziomie 304 mln zł, przy czym mowa tutaj o modelu zakładającym powtarzalność wyniku.

>> Wyceny automatyczne są tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj
Edytowany: 19 sierpnia 2016 15:37

gandalfp
5
Dołączył: 2017-01-02
Wpisów: 271
Wysłane: 11 stycznia 2017 14:15:29 przy kursie: 74,00 zł
No to Unimot lada moment będzie miał debiut na GPW hello1

biznes.onet.pl/gielda/komunika...

Zarząd UNIMOT S.A. ("Spółka", "Emitent") z siedzibą w Zawadzkiem niniejszym informuje, że w dniu 11.01.2017 r. powziął informację, iż Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny Emitenta w dniu 11.01.2017 r.. Prospekt został sporządzony w związku z publiczną ofertą do 2 200 000 (słownie: dwa miliony dwieście tysięcy) Akcji serii J, wyemitowanych na podstawie uchwały Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia z dnia 29 września 2015 r. i uchwały Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia z dnia 24 października 2016 r. oraz w związku z ubieganiem się o dopuszczenie do obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. następujących papierów wartościowych Emitenta: 2 400 000 (słownie: dwa miliony czterysta tysięcy) Akcji serii C, 103 797 (słownie: sto trzy tysiące siedemset dziewięćdziesiąt siedem) Akcji serii D, 400 000 (słownie: czterysta tysięcy) Akcji serii E, 400 000 (słownie: czterysta tysięcy) Akcji serii F, 400 000 (słownie: czterysta tysięcy) Akcji serii G, 400 000 (słownie: czterysta tysięcy) Akcji serii H, 1 028 000 (słownie: jeden milion dwadzieścia osiem tysięcy) Akcji serii I, nie mniej niż 1 (słownie: jeden) i nie więcej niż 2 200 000 (słownie: dwa miliony dwieście tysięcy) Akcji serii J oraz nie mniej niż 1 (słownie: jeden) i nie więcej niż 2 200 000 (słownie: dwa miliony dwieście tysięcy) Praw do Akcji serii J. Prospekt emisyjny zostanie opublikowany w trybie art. 47 ustawy o ofercie publicznej z dnia 29 lipca 2005 r. na stronie internetowej Emitenta www.unimot.pl oraz stronie internetowej oferującego: Dom Maklerski Banki Ochrony Środowiska S.A. www.bossa.pl. Zarząd uznał niniejszą informację za poufną, gdyż może ona zostać prawdopodobnie wykorzystana przez inwestorów przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
191
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 553
Wysłane: 8 lutego 2017 00:29:53 przy kursie: 78,20 zł
W pierwszej chwili bardzo mocno zaskoczyła mnie cena emisyjna nowych akcji spółki, która jest znacznie poniżej kursu. Zastanawiałem się co było powodem takiej a nie innej wyceny przez BOŚ. Parę odpowiedzi daje na ten temat raport analityczny, który pojawił się na stronie DM:
bossa.pl/_gAllery/aid61971/Rap...

Unimot jako importer i dystrybutor paliw jest zobowiązany do utrzymywania zapasów obowiązkowych. Planowany dynamiczny przyrost sprzedaży pociąga za sobą w kolejnym roku konieczność utrzymywania większych zapasów, a tym samym więcej gotówki grzęźnie w kapitale obrotowym. BM założyło mocny wzrost tylko na przestrzeni tego i następnego roku, a potem stabilne, a w zasadzie takie same przychody przez kolejne lata. W wyniku tego wzrostu spółka w 2018 i 2019 nie wygeneruje gotówki (poziom zapasu uzależniony jest od sprzedaży w roku poprzednim), tę zacznie pokazywać dopiero w 2020 r. i dopiero z tego roku będzie pochodzić pierwszy dodatni cash, który zasili kasę. Co ciekawe przy cenie 40 zł w 2018 P/E z prognozy zysków wyjdzie 6,4.

A teraz wyobraźmy sobie sytuację, że Unimot rósłby dynamicznie przez kolejne lata. Nie pokazywałby gotówki, bo ta szłaby w OPEX, ale miałby coraz większe zyski... Wydaje się, że to właśnie z powodu wzrostu kapitału obrotowego analitycy założyli tylko wzrost przez 2 lata, a przecież spółka historycznie rośnie w bardzo dużym tempie. Dodatkowo planuje wspierać sprzedaż budując sieć pod jedną marką, a ma także inne inicjatywy. Te też nie zostały uwzględnione w wycenie, bo... kapitał obrotowy. Metodologicznie podejście jest słuszne, tak czy owak na końcu zawsze liczy się gotówka, ale przykład Unimotu pokazuje jak duży może być rozstrzał pomiędzy drobnymi którzy patrzą na (P/E) a instytucjami, które patrzą na gotówkę.

quake
quake PREMIUM
2
Dołączył: 2009-09-23
Wpisów: 67
Wysłane: 8 lutego 2017 07:41:18 przy kursie: 78,20 zł
Mam pytanie odnośnie analizy DM BOŚ. Dlaczego analitycy uznali, że UNIMOT będzie dążył w kolejnych latach do całkowitej spłaty długów zamiast utrzymać dotychczasową, bądź zbliżoną strukturę finansowania? 0% udziału długu w 2023 wygląda dziwnie. Założenie, że całość koniecznych wydatków na zapasy obowiązkowe zostanie sfinansowane z emisji akcji i zysków spółki wydaje się niewłaściwe. Dodatkowo, dlaczego w analizie porównawczej nie wzięto pod uwagę tak podobnej spółki jaką jest ONICO? Mam również pytanie dlaczego założony jest zerowy wzrost przychodów od 2018r? Rozumiem, że spółka od 2018 roku zamierza leżeć na brzuchu i panta rhei?


Nie jestem akcjonariuszem UNIMOT ale ta wycena moim zdaniem zaniża wartość tych akcji.

PS Jeżeli się mylę i takie są zasady robienie wyceny DCF to przepraszam i kłaniam się nisko Shhh

Avocado
Avocado PREMIUM
0
Dołączył: 2013-06-23
Wpisów: 370
Wysłane: 8 lutego 2017 14:04:10 przy kursie: 66,90 zł
ten dzisiejszy komunikat o zatrzymaniach, to o nich? pytam, bo kurs szaleje


anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
191
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 553
Wysłane: 8 lutego 2017 14:32:52 przy kursie: 66,90 zł

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
191
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 553
Wysłane: 8 lutego 2017 16:19:27 przy kursie: 66,90 zł
quake napisał(a):
Mam pytanie odnośnie analizy DM BOŚ. Dlaczego analitycy uznali, że UNIMOT będzie dążył w kolejnych latach do całkowitej spłaty długów zamiast utrzymać dotychczasową, bądź zbliżoną strukturę finansowania? 0% udziału długu w 2023 wygląda dziwnie. Założenie, że całość koniecznych wydatków na zapasy obowiązkowe zostanie sfinansowane z emisji akcji i zysków spółki wydaje się niewłaściwe. Dodatkowo, dlaczego w analizie porównawczej nie wzięto pod uwagę tak podobnej spółki jaką jest ONICO? Mam również pytanie dlaczego założony jest zerowy wzrost przychodów od 2018r? Rozumiem, że spółka od 2018 roku zamierza leżeć na brzuchu i panta rhei?

Nie jestem akcjonariuszem UNIMOT ale ta wycena moim zdaniem zaniża wartość tych akcji.
PS Jeżeli się mylę i takie są zasady robienie wyceny DCF to przepraszam i kłaniam się nisko Shhh


Choć ze wzrostu WACC i wagi kapitału tak wynika, to z prognoz w dalszej części wcale nie! W bilansie jest normalnie dług odsetkowy. Jest także w prognozach dotyczących CF. Co więcej, udział tego długu jest mniej więcej zbliżony poziomem do poziomu kapitału własnego... A zatem nie tylko nie ma w prognozach mowy o tym, że zadłużenie odsetkowe będzie spadać (udział po 2020 r. tak, bo będzie rosnąć kapitał własny), ale także mamy znacznie inną, niekorzystną proporcję.

Nie wiem czemu nie wzięto Onico, ale też bym nie wziął. Dane spółek z NC są naprawdę mało wiarygodne.

O wzroście przychodów pisałem we wcześniejszym poście. Wzrost przychodów pociąga za sobą konieczność wzrostu zapasów obowiązkowych, należności i generalnie większego kapitału obrotowego. To mogłoby się okazać niekorzystne dla wyceny metodą DCF, bo spółka w zależności od tego jaki wzrost byśmy uwzględnili mogłaby nie generować dodatniego FCFF, oczywiście przy założeniu finansowania kapitalem własnym.

contrader_
contrader_ PREMIUM
0
Dołączył: 2015-06-28
Wpisów: 215
Wysłane: 8 lutego 2017 17:37:25 przy kursie: 66,90 zł
pojawiła się analiza na strefainwestorow.pl

strefainwestorow.pl/artykuly/d...

a w niej taki fragment:
Cytat:
Jeśli zaś chodzi o cenę akcji, to istnieje spora rozbieżność między ceną notowaną na NewConnect (78,20 zł na koniec dnia 7 lutego), a zaproponowaną ceną maksymalną w nowej ofercie wynoszącą 47 zł . Wynika to przede wszystkim z bardzo długiego procesu przygotowania do IPO. Spółka rozpoczęła proces przejścia na GPW kilkanaście miesięcy temu, kiedy jej cena akcji na rynku była znacznie niższa. Wtedy też ustalono ilość nowo wyemitowanych akcji i oszacowano kwotę, którą spółka miała pozyskać.


pytanie @anty_teresa - czy faktycznie długość procesu ma tu znaczenie? Nie jest bardziej tak, że spółka przeprowadza ostatnie rozpoznanie wśród instytucjonalnych relatywnie krótko przed ostatecznym ogłoszeniem ceny max, a ta jest wypadkową ich zainteresowania?

Analiza BOŚia jest datowana na 16 stycznia, zakładam że to realny termin jej opracowania. Dlaczego w takim razie do wyliczania wskaźników wzięli 40zł/akcja? Można przypuszczać, że to jest cena emisyjna której się spodziewali?

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
191
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 553
Wysłane: 8 lutego 2017 18:03:52 przy kursie: 66,90 zł
Trochę mi nie wypada wypowiadać się na temat konkurencji, ale moim zdaniem to stwierdzenie nie trzyma się kupy. Zauważmy, że:
Cytat:
Niniejszy Aneks został sporządzony na podstawie art. 51 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania do instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych w związku ustaleniem w dniu 7 lutego 2017 roku Ceny Maksymalnej

Cytat:
W dniu 7 lutego 2017r. na podstawie rekomendacji Oferującego Spółka ustaliła Cenę Maksymalną w wysokości 47,00 (słownie: czterdzieści siedem) PLN za 1 (słownie: jedną) Akcję Oferowaną

www.unimot.pl/wp-content/uploa...
USTALIŁA w dniu 7 lutego. Myślę, że właśnie w tym roku było "badanie" potencjalnego odzewu, o ile oczywiście było...
Sama cena maksymalna jak sądzę ma związek z wypuszczonym raportem, który na wątku już był przywoływany i jest datowany na 16 stycznia. Z tego co wiem większość funduszy stosuje właśnie DCFa do wyceny i oceny potencjału spółek. Skoro z DCF'a Bosiowi wyszło 45 to spodziewa się ceny właśnie w tej okolicy, tzn uważa, że takie kwoty za akcje spotkają się z odzewem ze strony funduszy. W wycenie porównawczej przyjął dyskonto do tego DCF'a (teoretyczna premia za udział w IPO) na poziomie 40 zł. Według mnie koledzy z SI się mylą jeśli chodzi o szczegóły czy interpretacje. Tak czy owak w walentynki będzie można o to wprost zapytać prezesa spółki:
www.stockwatch.pl/czat-inwesto...

A tak na marginesie to z analitykiem z Bosia się też nie zgadzam. Ale o tym będzie raczej w osobnym wpisie.
Edytowany: 8 lutego 2017 18:16

quake
quake PREMIUM
2
Dołączył: 2009-09-23
Wpisów: 67
Wysłane: 9 lutego 2017 13:29:44 przy kursie: 60,00 zł
Mam pytanie odnośnie rezerw obowiązkowych - czy UNIMOT będzie je musiał utrzymywać fizycznie czy musi za to zapłacić wyspecjalizowanym podmiotom?

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
191
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 553
Wysłane: 9 lutego 2017 15:05:07 przy kursie: 60,00 zł
Może to zlecić, tak przynajmniej było kiedyś, ale nie wiem czy przepisy się w tym aspekcie nie zmieniły. We wtorek na czacie można dopytać :)

Washington Irving
0
Dołączył: 2014-04-10
Wpisów: 165
Wysłane: 10 lutego 2017 12:42:37 przy kursie: 59,00 zł
To nawet nie jest pytanie: dlaczego cena w zapisach jest niższa niż na rynku? To jest bardziej pytanie, dlaczego cena na rynku jest wciąż wyższa? Przecież różnica jest naprawdę spora. (57/45-1=27%).

Ja rozumiem, że mała płynność na rynku. Ale ktoś jednak za te kilkadziesiąt tysięcy złotych odebrał ten papier po cenie w okolicach 60 zł :)

Na dzień dzisiejszy trudno powiedzieć, czy to jest okazja aby kupić w ofercie publicznej, ale z pewnością można powiedzieć, że jest to okazja aby wyrzucić papier w rynek i odkupić po 45 zł :)

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
191
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 553
Wysłane: 10 lutego 2017 12:46:32 przy kursie: 59,00 zł

Washington Irving
0
Dołączył: 2014-04-10
Wpisów: 165
Wysłane: 13 lutego 2017 22:49:08 przy kursie: 63,00 zł
Ceteris paribus - warto. Z rynku zawsze można odkupić. Jasne - kurs może być wtedy wyższy - nie twierdzę jednak że to arbitraż, ale rozkład ryzyk jest niesymetryczny.

sebson
0
Dołączył: 2016-11-28
Wpisów: 2
Wysłane: 14 lutego 2017 15:08:42 przy kursie: 65,00 zł
Jest szansa na analize raportu za IV kwartal?

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,976 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +156,86% +31 371,74 zł 51 371,74 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d