pixelg
VINDEXUS - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

2 3 4 5 6 7 8 9 10

VINDEXUS [VIN]

AKTUALNY KURS: 5,36 zł (-4,29%) 14-07-2020 10:38
anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 134
Wysłane: 5 października 2017 07:08:04 przy kursie: 9,68 zł
Analizy staramy się wykonywać racjonalnie, czyli najpierw tam gdzie jest największy popyt. Vindexus jest na liście do zrobienia, ale nie jest to priorytet. Trzeba troszkę cierpliwości

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 134
Wysłane: 14 października 2017 18:44:27 przy kursie: 9,40 zł
Endokrynolog potrzebny od zaraz – omówienie sprawozdania finansowgo GK Vindexus SA po 2 kw. 2017 r.

Wyniki windykacyjnego podmiotu w II kw. znacząco się poprawiły, ale kurs po raporcie spadł. Rynek podchodzi nadal do spółki dość wstrzemięźliwie, co wydaje się mieć tylko częściowe uzasadnienie i to nie do końca w wynikach.

Spółka działa na rynku windykacji - nabywa portfele na własny rachunek i ryzyko, a także zarządza wierzytelnościami podmiotów trzecich. Przychody z tej drugiej aktywności są śladowe i spółka nie wyróżnia rachunku segmentowego. Formalnie nie musi go prezentować, ale brak tego rachunku nie pozwala na porównanie pewnych wskaźników z innymi spółkami z branży.

To z resztą nie jedyna różnica w stosunku do Kruka, Getbacku, czy Besta. Przede wszystkim za przychód spółka traktuje spłatę wierzytelności. Wszystkie wyżej wymienione i duże podmioty jako przychód pokazują spłatę pomniejszoną o amortyzację portfela co odzwierciedla koszt zakupu, czy jak w przypadku GetBacku także dodatkowo koszty nakładów na opłaty sądowe i komornicze. A zatem raportowane przychody są nieporównywalne. Teoretycznie uzgodnienie mogłoby następować w linii zysku brutto, gdzie spółka od przychodów odejmuje koszty nabycia, ale także windykacji wierzytelności (tak jak Getback). Ale według zastosowanej polityki rachunkowości przeszacowania wartości portfela idą od razu na kapitał własny i nie przechodzą przez przychód (i w związku z tym wynik) tak jak u konkurencji.

Z tym, że mówimy tutaj od razu o przeszacowaniu do wartości odzyskiwalnej już w chwili nabycia, natomiast pozostałe podmioty dostosowują wycenę bilansową do kosztu zakupu. Inaczej mówiąc rozkładają różnicę wartości odzyskiwalnej w czasie (przez premię w stopie dyskontowej) i puszczają przez wynik, a Vindexus robi to jednorazowo, ale przez kapitał własny. Teoretycznie Vindexus mogłby mocno napompować kapitały własne, ale założenia w modelu są konserwatywne – spółka bardzo ostrożnie szacuje spłaty z portfeli.

Proszę zauważyć, że na koniec 2015 r. planowała w pierwszym półroczu 2016 r. odzyskać 16,4 mln zł, a odzyskała prawie 25 mln zł. Na koniec 2016 r. szacowano, że w pierwszym półroczu odzyski wyniosą 15,5 mln zł, a w rzeczywistości spółka uzyskała spłaty na poziomie 29,4 mln zł.


kliknij, aby powiększyć


W samym II kw. spłaty na portfelach wyniosły 15,4 mln zł, natomiast przychody 16,1 mln zł i były odpowiednio wyższe o 28 proc. i 27 proc. r/r. Mamy więc w końcu wzrost na miarę wzrostu portfela wierzytelności. Przypomnę, że w III kw. poprzedniego roku spółka dokonała bardzo istotnego nabycia – nakłady na poziomie 49,2 mln zł, co stanowiło zwiększenie wartości portfela o 35 proc. Przychody w IV kw. wzrosły o 41 proc. i wszystko wydawało się zmierzać we właściwym kierunku, ale w pierwszym kwartale spłaty wyniosły tylko 13,9 mln zł i były raptem o 7 proc. wyższe r/r, co się miało nijak do wzrostu wartości portfela. Teraz mamy poziom spłat zgodny z tym czego można by oczekiwać po transakcji z III kwartału poprzedniego roku.


kliknij, aby powiększyć

Zysk brutto na sprzedaży czyli po uwzględnieniu ceny zakupu i kosztów sądowych oraz opłat komorniczych poniesionych na odzyskane wierzytelności wyniósł 10,2 mln zł i był o 37 proc. wyższy r/r. EBIT rósł w jeszcze szybszym tempie – 41 proc. i osiągnął poziom 6,4 mln zł. Mimo tego, że spółce wzrosło zadłużenie i udział finansowania długiem odsetkowym dynamikę udało się utrzymać na poziomie zysku brutto. To dość zaskakujące. Jeśli zerknąć głębiej to głównie dzięki przychodom finansowym z tytułu obligacji podmiotów trzecich, a konkretnie Master Finance SA. Spółka udziela także pożyczek podmiotom zewnętrznym gdzie nalicza oprocentowanie.


kliknij, aby powiększyć


Dynamika maleje na poziomie zysku netto do 33 proc. co związane jest z wyższą efektywną stopą podatkową.


kliknij, aby powiększyć


Jak widać na powyższych wykresach spółka względem stanu przed rokiem utraciła rentowność na wszystkich poziomach poniżej zysku brutto, a także mamy mniejsze ROA i ROE. Z jednej strony to efekt długu i zjadania wyniku przez odsetki w większej części niż przed rokiem, z drugiej można odnieść wrażenie, że organizacja nie była gotowa na przyjęcie tak dużego pakietu wierzytelności do obsługi. Proszę zwrócić uwagę, że nakłady na sprawy sądowe zwiększyły się istotnie dopiero w tym kwartale kiedy aktywowano na portfelu 3,7 mln zł, a wcześniej odpowiednio 1,8 mln zł w 1q17, 2 mln zł w 4q16, 1,5 mln zł w 3q16, 1,7 mln zł w 2q16 czy 1q16. Pakiet wymagał zatem „przepracowania” i istnieje szansa, że zacznie generować większe spłaty w przyszłości, choć z drugiej strony oczekiwane wpływy na drugie półrocze to tylko 17,2 mln zł. Na szczęście wiemy, że Vindexus jest mocno konserwatywny i odzyski są raczej zaniżone.

Kroczący zysk netto spółki wynosi 18,4 mln zł i nie wydaje się posiadać istotnych zdarzeń jednorazowych. W tym obliczu wycena rynkowa spółki na poziomie 108 mln zł wydaje się mocno konserwatywna, nawet jeśli obciążymy zysk brutto stopą podatkową na poziomie pełnych 19 proc. – wtedy dostaniemy wynik na poziomie 16,2 mln zł.

Rynkowi może się jednak nie podobać parę rzeczy. W świetle wyników i bilansu (wskaźnik ogólnego zadłużenia – 36 proc., dług netto/EBITDA gotówkowa – 1,5, dług netto/EBITDA – 2,3) spółka posiada wysoką zdolność do zwiększenia zadłużenia, a w portfeli mam 42 mln gotówki. Skoro mamy możliwości finansowe to zastanawia fakt dlaczego Vindexus nie nabywa kolejnych portfeli? Proszę zwrócić uwagę, że w ciągu 2 lat wartość portfela spółki wzrosła tylko o 30 proc. Getback tylko w pół roku zwiększył portfel o 45 proc., a Kruk w okresie 2 lat podwoił jego wartość. Spółka jest wyraźnie z tyłu i nie ma jasnego wytłumaczenia dlaczego. Możliwe, że rynek się zmienił i podaż pakietów na które stać Vindexusa jest niska. Na Banki wystawiają coraz większe portfele, gdzie walczą najwięksi gracze. Rynek dla mniejszych się prawdopodobnie kurczy i to może być wytłumaczeniem braku inwestycji. A brak inwestycji w portfele to potencjalnie kurczenie się biznesu i wyników w przyszłości.

Kolejna sprawa to działalność pożyczkowa, obejmowanie obligacji itp. Wygląda na to, że Vindexus zmienia nieco profil działania – potwierdza to fakt, że jeden z funduszy zamierza pozyskiwać wierzytelności niewymagalne, a więc w zasadzie przechodzimy stopniowo do działalności pożyczkowej, a nie windykacyjnej. W momencie kiedy na rynek pożyczkowy narzucane są mocne regulacje wydaje się to zastanawiające.

>> Wyceny automatyczne są tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj

Powyższa treść przez 120 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

bzdkas
bzdkas PREMIUM
Dołączył: 2013-12-02
Wpisów: 313
Wysłane: 14 października 2017 22:22:20 przy kursie: 9,40 zł
Dzięki za jak zawsze rzeczową analizę.

Pytanie dodatkowe jest takie, kiedy duzi pochylą się nad przejęciem vindexusa, choćby po to aby obniżyć swoje poziomy zadłużenia przejmując spółkę dużo niżej wycenianą.

Spółka ma 42mln na koncie, za to można już nabyć spory pakiet bankowy.


egonac
Dołączył: 2010-11-24
Wpisów: 58
Wysłane: 15 października 2017 11:04:31 przy kursie: 9,40 zł
Rzeczowa analiza. Dodałbym od siebie, że posiadana gotówka świadczy o tym że vindexus jest gotowy do przejęcia jakiegoś znaczącego pakietu wierzytelności. W ostatnim raporcie finansowym padło stwierdzenie:
"Grupa będzie kontynuowała powiększanie swojego portfela wierzytelności. Wg szacunków w nadchodzących okresach należy spodziewać się stabilizacji cen nabywanych pakietów i jednocześnie większej podaży wierzytelności przeznaczonych przez wierzycieli pierwotnych do zbycia."
Patrząc na rynek odnoszę trochę wrażenie, że najwięksi, głównie getback, prześcigają się w zakupie wierzytelności. W konsekwencji ceny mogę być dość wysokie. Czy vindexus, który czeka na okazję i obserwuje póki co, robi dobrze? Czas pewnie pokaże. Czy jest szansa, żeby Kruk i Getback się wystrzelał z gotówki i zadłużenia na tyle, że ceny wierzytelności spadną? Obligacje vindexusa są drożej wyceniane od kruka, ale taniej od Getback, z czego tez płynie pewna informacja.

aic71
Dołączył: 2009-04-18
Wpisów: 316
Wysłane: 15 października 2017 13:23:11 przy kursie: 9,40 zł
Dzięki za super analizę.
Nie wiem skąd bierzesz pomysły na tytuły ale jest to strzał w sedno.
Wydaje mi się, że to jest główna przyczyna zastojów kursie spółki - właściwie nie wiadomo czego od nich oczekiwać?

Są bardzo konserwatywni to duży plus, który jednak w przypadku dalszego rozwoju może być kula u nogi w tej branży.

Ja dalej wierzę w tę spółkę ale nie ukrywam , że najbardziej oczekiwanym komunikatem była by informacja o sprzedaży Vindexusa komuś dużemu.

Jak oceniacie szanse takiej transakcji?
Getback twierdzi, że na razie rozmów z żadną firmą polską nie prowadzi. Czy może Kruk????

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 134
Wysłane: 15 października 2017 21:49:22 przy kursie: 9,40 zł
bzdkas napisał(a):
Dzięki za jak zawsze rzeczową analizę.

Pytanie dodatkowe jest takie, kiedy duzi pochylą się nad przejęciem vindexusa, choćby po to aby obniżyć swoje poziomy zadłużenia przejmując spółkę dużo niżej wycenianą.

Spółka ma 42mln na koncie, za to można już nabyć spory pakiet bankowy.

Już pisałem na wątku Getbacku - przejęcie nie oznacza obniżenia zadłużenia. Na przejęcie wydajesz gotówkę. Ta gotówka zmienia się w dodatkowy majątek po stronie aktywów i przejęte zobowiązania po stronie pasywów oraz:
wartość firmy - jeśli zapłaciłeś więcej niż wynika z wycenionych aktywów netto, czyli w uproszczeniu WK przejmowanego podmiotu.
zysk z okazyjnego nabycia - jeśli zapłaciłeś mniej niż WK przejmowanego podmiotu.

I teraz pytanie jak wyceni posiadane pakiety potencjalny nabywca, bo wyceni je inaczej niż Vindexus, choćby dlatego, że ma inne zasady rachunkowości. Poza tym Vindexus jest na tyle mały, że istotnie nie wpłynie na wskaźniki podmiotów dużych.

@egonac
Oczywiście czytałem ten fragment, ale on dotyczy rynku jako całości, czyli podaży dużych, średnich i małych pakietów wierzytelności, a te jak napisałem w analizie mogą zachowywać się odmiennie. Parę lat temu na rynek trafiały raczej mniejsze pakiety, teraz banki wyrzucają portfele nawet o wartości transakcji liczonej w setkach mln zł. Większa podaż portfeli w tym cytacie może oznaczać nie tylko więcej pakietów, ale także większe wartości za pakiet, a to znów odcina jeszcze bardziej mniejsze podmioty.

bzdkas
bzdkas PREMIUM
Dołączył: 2013-12-02
Wpisów: 313
Wysłane: 16 października 2017 09:56:30 przy kursie: 9,35 zł
Chodziło mi o wskaźniki zadłużenia a nie sam poziom oczywiście. Zapewne wygerenowaliby szybko też wartość w bilansie. Masz rację, taki vin to dla nich 10% WK albo i jeszcze mniej.

addison
Dołączył: 2009-01-06
Wpisów: 1 925
Wysłane: 23 października 2017 14:40:52 przy kursie: 9,79 zł
Dzisiaj poszły spore wymiany pakietowe w trakcie sesji. Może jakiś fundusz w końcu pożegnał papier.


Po tym ruchu mamy mały rozjazd, kruk walczy o utrzymanie 260 po spadku o 3.5% a vin rośnie o 3.5%. Do tego na VInie popyt zaczyna rozbierać ukrytą podaż.

Tym samym patrząc od szczytów to kruk powinien być w bessie i szukać kolejnych dołków a vin walczyć o nowe szczyty. Zobaczymy/
Edytowany: 23 października 2017 14:41

addison
Dołączył: 2009-01-06
Wpisów: 1 925
Wysłane: 27 października 2017 13:36:00 przy kursie: 10,35 zł
i znowu >10.

z Pb: Getback ujawnił, że analizuje przejęcie czterech podmiotów w Polsce i dwóch-trzech za granicą.

całość: www.pb.pl/windykatorzy-wchodza...

trudno mi uwierzyć, że w gronie 4 analizowanych firm nie byłoby vindexusa.

zakładam, że to kwestia czasu, ceny.

addison
Dołączył: 2009-01-06
Wpisów: 1 925
Wysłane: 31 października 2017 17:04:13 przy kursie: 10,59 zł
powrót i końcowe fixy mocne na spółce, kolejny dzień zamykają sporym zleceniem K. Obroty ostatnio spore i dzisiaj mamy max historyczny na spółce.


aic71
Dołączył: 2009-04-18
Wpisów: 316
Wysłane: 3 listopada 2017 09:45:35 przy kursie: 10,30 zł
tyle już lat na giełdzie i dalej mało rozumiem.
Ewidentnie dobre info i kurs zaczyna się obsuwać ???

Zonag
Dołączył: 2017-07-16
Wpisów: 22
Wysłane: 20 listopada 2017 20:35:28 przy kursie: 10,00 zł
Edytowany: 20 listopada 2017 21:29

egonac
Dołączył: 2010-11-24
Wpisów: 58
Wysłane: 20 listopada 2017 21:03:57 przy kursie: 10,00 zł
Może ktoś mądrzejszy może się wypowie. Na 30 str raportu w podpunkcie 5.15 Wierzytelności nabyte,
jest pozycja zakup wierzytelności do 30 września 2017 w kwocie 23.567 tys pln. W I półroczu było to tylko 1.106 tys. Z tego wynika, że spółka dokonała zakupu wierzytelności na kwotę ponad 22 mln w III kwartale? Chyba nie było żadnego komunikatu, a w raporcie też nic więcej nie widziałem na ten temat.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 134
Wysłane: 20 listopada 2017 21:39:07 przy kursie: 10,00 zł
Tak, właśnie tak wygląda jakby kupili wierzytelności za 20 mln zł.

krewa
krewa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-05-01
Wpisów: 6 562
Wysłane: 7 grudnia 2017 20:32:30 przy kursie: 9,96 zł
VINDEXUS - analiza techniczna na życzenie


Będzie krótko, bo nie ma nad czym się rozwodzić. W długim terminie mamy do czynienia z trendem wzrostowym, w średnim i krótkim trendu brak. Widać to chociażby po przebiegu wskaźników technicznych - linia ADX poniżej 20, RSI uczepił się poziomu 50, linia MACD i sygnalna tworzą zwartą wstęgę z poziomem równowagi. Zmienność stopniowo zanika.

Lokalne dołki plasują się coraz wyżej, ale sekwencja szczytów została zachwiana. Nie pozostaje więc nic innego jak cierpliwe oczekiwanie na wyjście sie waloru z letargu i określenie się co do dalszego kierunku. Lokalne dołki, zaznaczone poziomymi liniami, stanowią obecnie wsparcia. Powstaniu historycznego szczytu towarzyszył wyróżniający się słupek wolumenu, co w połączeniu ze świecową formacją zasłony ciemnej chmury gwarantuje istnienie pokładów podaży na tym poziomie cenowym.

kliknij, aby powiększyć


Powyższa treść przez 21 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

optimafinanse
Dołączył: 2016-08-03
Wpisów: 71
Wysłane: 10 stycznia 2018 22:01:04 przy kursie: 9,50 zł
Witam, prośba o analizę AT na VIN.

Biorąc pod uwagę sentyment do branży i szansę na zmianę trendu na spółce w najbliższych dniach.kliknij, aby powiększyć

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 134
Wysłane: 11 stycznia 2018 23:29:32 przy kursie: 9,38 zł
Pod pompą infuzyjną – omówienie sprawozdania finansowego GK Vindexus po 3 kw. 2017 r.

Raport delikatnie rozczarowuje, choć fajerwerków nie należało się w zasadzie spodziewać. Przychody Vindexusa wyniosły w III kw. 15,4 mln zł, co oczywiście daje ładny (+21 proc.) wzrost r/r, ale jeśli odniesiemy się do poprzedniego kwartału to mamy spadek o 5 proc. Jeśli zerknąć na przychody w rozbiciu na windykacje i pozostałe to okazuje się, że przychody w III kw. w ostatnich kwartałach zawsze były niższe niż w II kw. Teoretycznie takiej sezonowości być nie powinno, ale III kw. to okres wakacji i być może część pracowników spółki się urlopuje.


kliknij, aby powiększyć


Sama drobna zniżka q/q to jeszcze nie powód do lamentów przynajmniej bez rozpatrywania w powiązaniu z innymi danymi fundamentalnymi, ale niestety dane te nie pozwalają kwartału ocenić pozytywnie. W III kwartale 2016 r. mieliśmy znaczące nakłady na nowe portfele i wydawałoby się, że inwestycje powinny wpływać na poprawę spłat i ich coraz większy poziom. W ujęciu rocznym faktycznie spłaty rosną, ale w związku z tym, że największe spłaty powinny być w pierwszym roku obsługi i to raczej w jego drugiej części, to wynik pozostawia pewien niedosyt. Niedosyt, który się pogłębia przy dalszej analizie. Emitent w III kw. nabył znów istotny portfel wierzytelności o wartości 22,5 mln zł. Nie za 22,5 mln zł, tylko za ok. 19 mln zł, bo 3,5 mln zł przeszło jako kapitał z aktualizacji wyceny od razu na kapitał własny. Jeśli zerknąć na strukturę portfela to okazuje się, że nabyto wierzytelności bankowe i inne wierzytelności.


kliknij, aby powiększyć


Niestety spłaty na portfelu w stosunku do jego wielkości znów zaliczyły dołek. W poprzednim kwartale zwracałem uwagę, że spółka nie była organizacyjne gotowa na przyjęcie dodatkowych wierzytelności do obsługi, tzn nie była z taką samą efektywnością przetrawić nabytych portfeli. Po nabyciu ostatniego wciąż nie jest dobrze. Nakłady na sprawy sądowe wyniosły 3 mln zł, co daje wzrost o 104 proc. (1,5 mln zł), ale w porównaniu do poprzedniego kwartału znów mamy spadek o 700 tys. Możliwe, że spółka próbowała najpierw windykować polubownie. Potwierdzenie takiej tezy znajdziemy w rachunku wyników i wzroście kosztów. Te dotyczące ogólnego zarządu wzrosły o 1 mln zł, co potwierdzałoby te tezę. Natomiast warto dodać, że wzrosły także pozostałe koszty operacyjne. Nie ma do nich noty, ale w 2016 r. w tej pozycji pojawił się głównie odpis aktualizacyjny na nabytych pakietach wierzytelności. Czy tym razem było tak samo nie wiadomo, ale jest to bardzo prawdopodobne. W efekcie zysk operacyjny wyniósł 4,7 mln zł, co oznacza 9 proc. wzrostu r/r, ale wypada bardzo blado z dokonaniami w poprzednim kwartale kiedy to spółka pokazała wynik na poziomie 6,36 mln zł. Na poziomie brutto i netto mamy już regres wyniku r/r – uwidacznia się oddziaływanie większego długu.


kliknij, aby powiększyć


W tym miejscu warto wspomnieć o działalności finansowej spółki. Proszę zauważyć, że Vindexus ostatnie obligacje emitował z efektywną stopą zwrotu na poziomie prawie 6 proc. (wartość nominalna 40 mln zł).


kliknij, aby powiększyć


Jednocześnie, spółka udziela pożyczek podmiotom powiązanym, ale z oprocentowaniem np. 4 proc.


kliknij, aby powiększyć


To dość osobliwa sytuacja i w najlepszym wypadku świadczy tylko o złym zarządzaniu pozycją gotówkową spółki. Najprawdopodobniej Vindexus chciał inwestować w kolejne pakiety wierzytelności, ale dokonane zakupu na kolana nie rzucają a w bilansie wisi prawie 33 mln gotówki. Możliwe, że mając nadmiarową gotówkę (przegrał przetargi na portfele, albo nie było okazji), próbuje nieco zejść z kosztów finansowych, ale w takim wypadku najprościej byłoby chyba spłacić zadłużenie.

Wskaźnik EBITDA gotówkowej do długu netto jest nadal na niskim (choć wyższym niż w poprzednim kwartale) poziomie i wynosi 1,7. Wydaje się, że z takim bilansem spółka znalazłaby w razie okazji bankowe finansowanie pomostowe, ale to tylko gdybanie. Na razie fakt jest taki, że marnotrawi zasoby.


kliknij, aby powiększyć


Być może w kolejnym (IV) kwartale wyniki będą lepsze niż te zaprezentowane obecnie, tak jak miało to miejsce w 2016 r. – wysokie spłaty kwartał po nabyciu portfela. Problem jednak w tym, że nabyty w tym roku portfel był o połowę mniejszy, a baza przychodowa tylko o 22 proc. większa. Możliwe, że wynik kolejnego kwartału będzie słabszy r/r, choć dużo tutaj zależy od polityki firmy i poniesionych kosztów. Sama spółka sygnalizuje nam, że o większych wzrostach w stosunku do obecnego kwartału raczej możemy zapomnieć – proszę zauważyć, że szacowane spłaty netto (czyli po wydatkach na obsługę) w ciągu najbliższych 6 miesięcy będą na takim samym poziomie jak to miało miejsce kwartał wcześniej. Przyspieszenie w spłatach ma przyjść dopiero w okresie 2-3 kw. 2018 r.:


kliknij, aby powiększyć


Choć spółka kupiła w III kw. nowe portfele to tempo wzrostu biznesu jest niestety niskie – suma bilansowa zwiększyła się w ciągu roku tylko o 4 proc. Takie tempo wzrostu ma się nijak do konkurentów. Tak jak wspominałem już parę razy, rynek wierzytelności się zmienia, w szczególności tych bankowych. Banki oferują portfele duże i na takie pakiety obecnie stać Vindexusa pod względem finansowym. Problemem jest to, że nie stać go pod względem operacyjnym. Rozwój spółki powinien być zrównoważony, więc atakować powinno się mniejsze pakiety, tylko one mogą nie być dostępne niestety na rynku. Za to w małych pakietach panuje ostra konkurencja, bo małych firm na rynku nadal jest całkiem dużo. Wydaje się, że Vindexus znalazł się w pewnej pułapce – średniego pakietu  W zasadzie tak da się tylko wytłumaczyć brak wzrostu.

>> Wyceny automatyczne są tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj

Powyższa treść przez 120 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

obs
obs PREMIUM
Dołączył: 2011-05-23
Wpisów: 490
Wysłane: 12 stycznia 2018 09:32:21 przy kursie: 9,32 zł
Świetna analiza.
Główny problem to faktycznie to, że Vindexus emitując obligacje liczył na kupno dużego pakietu wierzytelności i mu się nie udało. Koszty finansowe wzrosły, a przychodów dodatkowych nie ma.

Co do pożyczek dla FIZ-BUD to spółka ta realizuje (chyba skończyła w IV kw.) budowę budynku przy ul. Grochowskiej 152.
I w raporcie można przeczytać:
"Zgodnie z zawartą umową pożyczki Spółka posiada dodatkowo prawo do 40% udziału w przyszłym zysku Fiz-Bud Sp. z o.o. osiągniętego z realizacji projektu deweloperskiego, który finansowany jest tą pożyczką. ".
Ostateczna rentowność pożyczek powinna być finalnie większa.

legolas
Dołączył: 2018-01-29
Wpisów: 22
Wysłane: 29 stycznia 2018 19:50:05 przy kursie: 8,84 zł
Czy rynek obecnie, aby nie za srogo skarcił VINDEXUSA ?

Jak słusznie napisał anty_teresesa w wypadku tej spółki możemy mieć do czynienia z problemami z nabywaniem wartościowych pakietów, co przekłada się na dużo słabszą dynamikę - zwłaszcza względem konkurencji.

Jednak zastanówmy się na spokojnie, czy to na pewno powinno kogokolwiek dziwić, te płaskie wyniki ?

Każdy, kto chodź trochę orientuje się w rynku windykacyjnym doskonale wie, że spółka ta tygrysem windykacji nie jest (i nie będzie), bo swoim konserwatywnym podejściem do biznesu ma zupełnie inny aptetyt na wzrost niż konkurenci.

Sam Vindexus jest niezwykle powściągliwy w raportowaniu czegokolwiek co wykracza poza ustawowy obowiązek, dlatego póki nie zobaczymy twardych danych byłbym dalece ostrożny w założeniach.

Pewne wskazówki możemy jednak wyciągnąć z ostatnich ruchów spółki, która zapewne zdając sobie doskonale sprawę z sytuacji na rynku, słusznie poszukuje nowych pomysłów biznesowych – zapowiedź współpracy z 4-5 firmami z branży pożyczkowej, aktualna współpraca z SuperGroszem i potencjalna (kolejna...) zapowiedź ekspansji na wschód.

"Nie ma ryzyk i zagrożeń, które by powodowały, że coś się zmienia na gorsze. Mamy sytuację lepszą niż ta, w której wchodziliśmy w 2017 rok. Wynik będzie na pewno wyższy niż w 2016 r." – powiedział prezes
29 listopada 2017 r.

Rynek dyskontuje przyszłość i z rynkiem się nie dyskutuje, to fakt.
Ale fakty są też jednak takie, że za chwilę będziemy mieli do czynienia już z prawie 20% obsunięciem na walorze, który wskaźnikowo był tani a teraz będzie jeszcze tańszy...

Dlatego pytanie brzmi, czy aby te spadki z którymi mamy do czynienia nie wydają się być znacząco przesadzone a sama spółka dostaje tylko (chwilowo) rykoszetem po ostatnim odpływie kapitału z windykatorów, stając się tym samym wskaźnikowo jeszcze tańsza i atrakcyjniejsza do ewentualnego przejęcia ?
Edytowany: 29 stycznia 2018 19:54

mattkohan
Dołączył: 2015-07-26
Wpisów: 3
Wysłane: 5 lutego 2018 13:47:33 przy kursie: 8,60 zł
Cześć,


Co myślicie o długoterminowym trzymaniu Vindexusa?

Tak jak wyżej, spółka jest tania fundamentalnie, a teraz jest po prostu jeszcze tańsza.

Następne miesiące nie zapowiadają się najlepiej, natomiast nie ma raczej trupów w szafie?

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
2 3 4 5 6 7 8 9 10

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,525 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +137,88% +27 575,87 zł 47 575,87 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d