pixelg
CLOUD - Spółki od A do Z - NewConnect - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6

CLOUD [CLD]

AKTUALNY KURS: 7,10 zł (-5,33%) 28-05-2020 10:23
pandorinium
Wpisów: 541
Wysłane: 8 listopada 2016 07:58:22 przy kursie: 120,00 zł
Dla Ciebie po prostu, dla mnie dalej trudne do ogarnięcia, że taka duża kwota może być w różnicach kursowych. :) Ale dzięki za wyjaśnienie, szczególnie to z przepływami. W sumie logiczne, przychody są, ale kasa będzie w późniejszym terminie.

flesz
Wpisów: 1 516
Wysłane: 19 grudnia 2016 22:26:07 przy kursie: 106,00 zł
jak oceniacie dzisiejsze info?

link
Edytowany: 19 grudnia 2016 22:26

pandorinium
Wysłane: 20 grudnia 2016 08:12:07 przy kursie: 106,00 zł
Oceniam pozytywnie. Oczywiście jeżeli nie będą zbytnio kombinować. :)

To co mi się podoba, to możliwość przyspieszenia rozwoju na innych rynkach, a co za tym idzie wzrost kursu akcji, baza klientów którym można oferować nasze usługi, współdziałanie obu firm w celu obniżenia kosztów. Dodatkowo ostatnie zakupy przez zarząd, chęć objęcia akcji, a nie wydrenowania spółki. Mogli zaciągnąć dług i w całości przejąć za gotówkę, a jednak imagine woli zaryzykować i mieć akcje.

Jednocześnie należy pamiętać, że jeżeli będą chcieli to mają środki aby przeprowadzić tę operację kombinując przez co drobni mogą stracić, kurs akcji może być niższy niż gdybyśmy się samodzielnie rozwijali - większa liczba akcji, Chodaczek stanie się pośrednio dominującym akcjonariuszem, spółka zaciąga i tak spory dług, ponad 100mln licząc odsetki od kredytu i obligacji. Dużym ewentualnym minusem może być duża podaż akcji, przydałby się lock-up na w szczególności pierwszą emisję.

Reasumując jeżeli przeprowadzą tę operację bez komplikacji to powinniśmy być zadowoleni z rozwoju firmy, jak również kursu akcji. Niestety jest to moja opinia, opinia TFI, które od pewnego czasu ustala kurs może być zgoła odmienna. Zobaczymy z czasem czy był to prezent od Mikołaja, czy rózga. :)

flesz
Wysłane: 20 grudnia 2016 09:50:52 przy kursie: 88,00 zł
Reakcja rynku jest jednoznaczna. Zresztą już wcześniej widac było dystrybucję akcji.

pandorinium
Wysłane: 20 grudnia 2016 09:53:58 przy kursie: 88,00 zł
Flesz, proszę Cię. Dystrybucję, kto? TFI skarbiec do Altusa? A może były zarząd np do obecnego? Tutaj od dawna ktoś przesypuje, a Ty myslisz, że to rynek taki mądry.

flesz
Wysłane: 20 grudnia 2016 10:50:14 przy kursie: 88,00 zł
nie wnikam kto - pisze o tym co widac było na wykresie od kilku tygodni.

dziś -13% na duzym wolumenie. Komuś się wyraźnie planowana transakcja nie spodobała.
Edytowany: 20 grudnia 2016 10:53

pandorinium
Wysłane: 20 grudnia 2016 11:46:19 przy kursie: 88,00 zł
Cóż, jego sprawa. Każdy podejmuje swoje decyzje samodzielnie. :)

Krasnopolski z zarządu coś słaby koleś. Dzisiaj kolejne info. No ciągle kupował zamiast poczekać.
Edytowany: 20 grudnia 2016 12:03

rybeusz
Wpisów: 190
Wysłane: 20 grudnia 2016 18:46:24 przy kursie: 88,00 zł
Czy dobrze zrozumiałem z komunikatu, że Cloudzi odkupili spółkę od Funduszu PERPETUM 10 FIZAN, tego samego który ma lub miał w Cloudach udziały? Nie wiem kto tu komu dobrze robi, zawsze mam wątpliwości przy tego typu transakcjach. Papier przyjmie każdą ilość cukru i wszystko można dobrze sprzedać oddając przygotowanie tekstu notatki PR'owcom. Poziom dzisiejszego spadku kursu jest znaczący, ale być może akcjonariusze nie są tacy głupi i poprawnie odczytali sens / potencjał tej transakcji Think ...

Marketing efektywnościowy to przyszłość rynku i tu wartość będzie się zwiększała z roku na rok, ale tego typu agencji jest już na pęczki (patrząc choćby tylko na Polskę) i najczęściej są to większe agencje pod kątem liczności zespołów, do tego cześć z nich to podmioty również sieciowe działające w ramach większych konglomeratów (z dostępem do budżetów sieciowych klientów, najbardziej łakomych dla każdej agencji pod kątem potencjału). Innymi słowy, wzrost rynku na pewno tak, ale wyliczony prognozowany wzrost przychodów i zysku zaprezentowane w tej informacji wydaje się mocno przeważony.

Pomijam fakt, że posiadanie takiej agencji może nie być dobrze widziane przez podmioty, które do tej pory korzystały z CT w ramach usług zleconych, np. przy kampaniach emitowanych w ramach modelu programmaticowego, bo jest to teraz dla nich po prostu konkurencja.

No i last but not least, już teraz dostępne są na rynku bardziej zaawansowane rozwiązania, które sprawiają że konkurencja (np. Netsprint) ma wyraźnie większą i lepiej opisaną bazę Internautów, co w praktyce sprowadza się do możliwości skorzystania z większej ilości i lepszej jakości profili psycho i demograficznych przy kampaniach online dla reklamodawców, którzy przesuwają budżety z CT do innych dostawców.

Zamiast skupić się na produkcie podstawowym i go dobrze rozwinąć, firma rozdrabnia się i próbuje szukać pieniędzy w dziwnych miejscach. Widzę tu trochę analogię do InPostu i jego obecnych problemów. Technologię przeciwdziałającą adblockerom jeszcze rozumiem (związana z produktem podstawowym, koszt nie przesadnie duży, a potencjalnie może być to long seller, który będzie co roku generował spółce zyski + wydawcy cyfrowi zaczęli naprawdę odczuwać efekty używania przez internautów softu i nakładek blokujących emisje reklamy, więc szukając rozwiązań problemu będą skorzy to wyłożenia pieniędzy, by choć trochę uratować odpływ rejestrowanych liczby emisji reklamy), ale czy ktoś jest w stanie mi logicznie wyjaśnić, po co pakowali się w tworzenie gierek mobilnych, gdzie każdego dnia tego typu produkcji powstaje na świecie setki, przy czym tylko kilka zarabia pieniądze, a zespół je tworzący jest jednak zblokowany na długie tygodnie zamiast pracowac nad tym, co spółce zapewniło obecna pozycję i generuje największe przychody...

Takie tam na szybko, ale niedawno przyglądałem się tej spółce próbując ją trochę rozgryźć i takie mi się nasunęły wątpliwości, jeśli macie argumenty inne niż czysto sarkastyczno-humorystyczne(@pandorium Speak to the hand ), śmiało - chętnie podyskutuję.
Edytowany: 20 grudnia 2016 18:48

pandorinium
Wysłane: 20 grudnia 2016 19:24:52 przy kursie: 88,00 zł
Niepotrzebna ta aluzja na końcu. :)

Komosa, Chodaczek. To są dwie osoby związane z imagine oraz Cloud. Tam jest sporo powiązań. Nie to jedno. Wątpliwości zawsze są, czy wycena jest odpowiednia, czy może chcą wydrenować Clouda, kto ich nie ma. Tego nikt nie wie oprócz zarządu i właścicieli. My się dowiemy z czasem. Nie bardzo rozumiem natomiast szukania pieniędzy w dziwnych miejscach. Mają swój podstawowy zakres usług, z którym chcą wyjść po za Polskę. I wychodzą. Mają też drugi element, o którym jeszcze mało wiadomo. Unblock. Więcej nie dostrzegam i dla mnie to nie jest rozdrabnianie, a ewolucja i tworzenie czegoś nowego. Przeczytaj artykuł z parkietu słowa prezesa. Imagine przyda im się baza klientów. Mają ich kilkaset, którym mogą zaoferować usługi. A gierki mobilne, bo jest to pozyskiwanie wiedzy o internautach? Nie każdy pozwoli oddać dane, ale już w gierce jest to łatwiejsze. (ale dla mnie nie jest rozdrabnianie, a element pozyskiwania danych czyli stricte podstawowej działalności)

Wątpliwości jest jeszcze od groma, bo mają takie możliwości zeby nakombinować, że też to trzeba brać pod uwagę. Siedzę tu od dwóch lat, to co się działo z kursem to sporo zdań bym mógł napisać. Ale mimo tego nie wiem co będzie. Ja już podjąłem decyzję, co robię ze swoimi pieniędzmi. Polecam to każdemu. :)

contrader_
contrader_ PREMIUM
Wpisów: 215
Wysłane: 20 grudnia 2016 23:57:33 przy kursie: 88,00 zł
Na pierwszy rzut oka wyglądało ciekawie. Ale wystarczyło chwilę pogrzebać w KRSowej historii i entuzjazm opadł. Ja jestem mocno sceptyczny do takich deali, przy czym dzisiejsza reakcja rynku jednak zaskakująco silna.

pandorinium
Wysłane: 21 grudnia 2016 08:03:56 przy kursie: 88,00 zł
@PeasantInvestment dokładnie tak z KRSem. Tutaj jest kilka nazwisk, które się przewijają w rożnych firmach. Dla mnie jest to bardziej fuzja dwóch firm, w których jest Chodaczek. Kwestia tylko czy zrobią bez kombinacji transakcję, bo należy pamiętać, że dla właściciela Imagine im niższa wycena Clouda tym mniejszy zysk na akcjach, a to co wyjdzie z Clouda na przejęcie tak naprawdę trafi z powrotem pod postacią akcji. Kwestia dodatkowa, że muszą mieć już sporo rzeczy ugadane, bo firma która nie jest popularna może nie mieć takiej prostej sytuacji żeby wyemitować tyle obligów, a oni w to idą. Sądzę, że mają ludzi, którzy to obejmą.
W teorii powinno im zależeć na dobrej wycenie tej firmy, ale mogę zrobić to tak, że kurs słaby, a oni i tak zanotują sowity zysk. Zobaczymy. Dla mnie to plus i szybszy rozwój firmy. Ale też dostrzegam minus pod postacią kursu akcji, może trochę zbyt emocjonalnie ludzie podeszli. Trudno mi stwierdzić.

Interesujący według mnie artykuł.
mamstartup.pl/inwestycje/10305...
Edytowany: 21 grudnia 2016 08:19

rybeusz
Wpisów: 190
Wysłane: 21 grudnia 2016 15:30:44 przy kursie: 90,50 zł
pandorinium napisał(a):
Niepotrzebna ta aluzja na końcu. :)

Komosa, Chodaczek. To są dwie osoby związane z imagine oraz Cloud. Tam jest sporo powiązań. Nie to jedno

O to mi właśnie chodzi w poprzednim poście. Być może kiedyś CT na tym zyska i ta akwizycja pomoże, jak pisze zarząd, umocnić pozycję na rynku oraz rozszerzyć kompetencje. Być może jednak jest to tylko próba skeszowania i zarobią na tym osoby, które za tą decyzje odpowiadają. Życzyłbym sobie, żeby spółka postepowała bardziej transparentie i nie narażała akcjonariuszy na konieczność zdecydowania czy wybierają opcje z interpretacją pozytywną czy negatywną. Takich spółek dealujących z własnymi czołowymi udziałowcami było już sporo, sporo już nie ma parkiecie lub dogorywają. Just sayin...

Jeśli chodzi o tekst, do którego linkujesz -

pandorinium napisał(a):

Interesujący według mnie artykuł.
mamstartup.pl/inwestycje/10305...

to nie jest artykuł, tylko informacja prasowa spółki i jest zresztą w taki sposób tam oznaczona. Jak napisałem poprzednio,

rybeusz napisał(a):
Papier przyjmie każdą ilość cukru i wszystko można dobrze sprzedać oddając przygotowanie tekstu notatki PR'owcom.

z paroma informacjami i argumentami się tu nie zgadzam, bo są po prostu naciągane ("Cloud Technologies bierze na celownik rynki, na których najczęściej blokuje się reklamy". Super, ale takim rynkiem jest obecnie Polska - wg danych IAB jest to ok. 36% internautów -, nie Francja czy Szwecja, o które przytacza prezes. Wiem, że wejście na te rynki również nie zaszkodzi, ale nie lubię jak prezesi robią w trąbę inwestorów podrzucając dowolnie spreparowane lub wybiórcze dane), z resztą opinii (np. założeń na temat rozwoju rynku czy przyszłych przychodów) ciężko tam polemizować, bo nie znamy źródeł na podstawie których spółka je prognozuje.
Edytowany: 21 grudnia 2016 15:32

pandorinium
Wysłane: 21 grudnia 2016 15:48:51 przy kursie: 90,50 zł
Zgoda z tym ostatnim. Polska blokadą reklamy stoi, ale też Polska jest najbardziej roszczeniowa w tej kwestii. Taki szwed może z większym spokojem przyjąć Unblocka no i większa kasa z umowy. Ale wolałbym żeby było jasne sformułowanie, bo nie Francja czy Szwecja, ale to Polska według nawet ich raportu najbardziej blokuje.
Czy Cloud zyska na tym przejęciu. Pozytywny aspekt jest dla mnie ten, który napisałem wyżej. Chcą mieć akcje, które wcale nie jest tak łatwo sprzedać. A czemu nie wolą 320 mln w gotówce? Mieliby od razu hajs, po co się martwić, że przyjdzie pierwszy lepszy Kowalski i kurs poleci o 20%, bo brakuje płynności. Do tego nie wiem czy wiesz, ale Chodaczek jest już mocno zaangażowany w Clouda, sam specjalnie obniżałby sobie wartość akcji? Oczywiście jak wspominam, raz mają świetną średnią dotychczasowych akcji, dwa mogą uchwalić wszystko - ostatnia emisja za grosze, dlatego każdy wariant należy brać pod uwagę. Mi podoba się ich rozwój, ktoś inny może mieć odmienne zdanie. :)Ja nie patrzę w kategoriach miesiące, ale lata. Rzecz oczywista należy bacznie monitorować na bieżąco i dostosowywać strategię inwestycyjną do nowych elementów.

yodyod
Wpisów: 363
Wysłane: 13 listopada 2017 22:29:48 przy kursie: 64,00 zł
Od pamiętnych czasów upłynęło trochę wody, upuszczono trochę krwi, kurs zanurkował pod zrealizowane w 100% zapowiedzi przeniesienia notowań na GPW - tzn. zrobiono wszystko tylko czynniki obce prowokacyjne przeszkodziły i się dokumenty zagubiły.
Ale nic to. Pojawił się raport trochę inny w konstrukcji, jakby trochę więcej wyjaśniający, jakby biznes przedstawiać chcący. Może w końcu w tej firmie ktoś się uczy, że inwestora warto czasem dobrym info podtuczyć.
Solidne przychody r/r ponad 20% przy kontroli kosztów usług obcych pozwoliły wygenerować EBIT 9,3 versus 6,5 czyli mamy dynamikę ponad 43% na to dodatnie różnice kursowe w tym roku przy ujemnych w ubiegłym i netto zrobiło się 7,8 versus 4,6 a to już jest 70% ul. To nie to tamto.
Przed nami NWZA na którym głosujemy skup akcji za 18 mln PLN z cena maks 120 PLN. Kogoś z wlascicieli chyba jednak zabolał spadek kursu.
Po 60 z kawałkiem to handlowaliśmy w 2015 roku ale wtedy to była zupełnie inna spółka.

bankrucik
bankrucik PREMIUM
Wpisów: 4 014
Wysłane: 20 grudnia 2017 23:01:02 przy kursie: 56,10 zł
mają w "głębokim" poważaniu akcjonariuszy...puke_l puke_l . ogłaszają ofertę zakupu akcji ważną 2 dni łącznie z tym co ogłosili... akcjonariusz zwykle nie zdąży.. zebrać dokumentów.. tak się traktuje dawców kapitału...
oferta skrojona tylko dla wtajemniczonych ????

www.stockwatch.pl/komunikaty-s...
Pogromca bajkopisarzy giełdowych:-)))

Brak kary w przeszłości rozzuchwala na przyszłość..

teraz również na twitter.com

Katolato
Wpisów: 9
Wysłane: 26 kwietnia 2018 23:27:34 przy kursie: 38,90 zł
Thinking big – omówienie sytuacji finansowej grupy kapitałowej Cloud Technologies S.A. po IV kwartale 2017 r

W 2017 r. grupa kapitałowa Cloud Technologies S.A., będąca polskim liderem rynku analityki danych dla reklamy internetowej, kontynuowała działania mające na celu ugruntowanie pozycji na rynku globalnym.

Grupa świadczy usługi związane z analizą dużych zbiorów danych (tzw. big data) dla marketingu i monetyzacją danych – co istotne, rozwija w tym celu własne technologie oparte na chmurze obliczeniowej (ang. cloud computing), a także wykorzystuje metody z zakresu uczenia maszynowego. Na koniec 2017 r., należąca do grupy i wciąż rozwijana, hurtownia przetwarzanych danych – kluczowy zasób – liczyła już ponad 12 mld anonimowych profili użytkowników. Oznacza to wzrost o ok. 9 mld w porównaniu z liczbą profili, jaką grupa dysponowała na koniec 2016 r. oraz o ok. 3 mld w samym czwartym kwartale (wykres poniżej). Są to profile użytkowników korzystających z komputerów stacjonarnych i urządzeń mobilnych zlokalizowanych w ponad 200 państwach, z których najważniejszymi z punktu widzenia prowadzonej działalności są USA i kraje UE. Jak podaje zarząd w 2017 r. grupa stała się jednym z największych na świecie dostawców anonimowych profili internautów, służących do precyzyjnego targetowania reklamy internetowej (gromadzone i przetwarzane przez grupę dane pozwalają jej klientom na personalizację kampanii reklamowych w sieci oraz rozbudowę rozwiązań z zakresu Business Intelligence w firmach – tzw. data enrichment).

kliknij, aby powiększyć

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych finansowych grupy kapitałowej Cloud Technologies S.A.

Rok 2017 r. był kolejnym, w którym grupa koncentrowała się na rozwijaniu działalności i zdobywaniu nowych rynków zbytu. Zgodnie z opublikowanym przez Cloud raportem Global Data Market Size 2016-2018, przedstawiającym trendy na 28 rynkach o kluczowym znaczeniu dla reklamy internetowej, szacowana wartość globalnego rynku danych w 2017 r. wynosiła 18,2 mld dolarów (2/3 to USA) i w porównaniu z poprzednim rokiem zwiększyła się o 35 proc. Rynek ten przeżywa więc okres dynamicznego wzrostu, co bez wątpienia otwiera nowe możliwości dla funkcjonujących na nim podmiotów. Jeśli chodzi o jego europejską część, jest ona wolumenowo mniejsza, jednak również charakteryzuje ją dwucyfrowe tempo wzrostu. Jest to o tyle istotne, że aktualnie głównymi wskazywanymi przez Cloud kierunkami ekspansji są kraje UE, w szczególności zaś rynki Europy Środkowo-Wschodniej.

kliknij, aby powiększyć

Źródło: Opracowanie własne na podstawie Global Data Market Size 2016-2018

kliknij, aby powiększyć

Źródło: Opracowanie własne na podstawie Global Data Market Size 2016-2018

Fakt konsekwentnego realizowania przez grupę założonych celów rozwojowych został odzwierciedlony w skali generowanych w ubiegłym roku przychodów. Na przestrzeni 12 miesięcy 2017 r. przychody ze sprzedaży osiągnęły poziom 69 mln zł, czyli o 43,1 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2016 r. Wzrostowa tendencja w zakresie wielkości przychodów widoczna była również w ostatnim kwartale roku. W okresie od końca września do końca grudnia 2017 r. przychody ze sprzedaży wyniosły 18,2 mln zł, co oznacza, że były o 7,4 proc. wyższe niż w poprzedzającym kwartale oraz o 15,2 proc. wyższe niż w analogicznym okresie 2016 r.

kliknij, aby powiększyć

Źródło: Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Cloud Technologies S.A.

Co do zasady, skala działalności grupy jest zależna od ilość danych (liczonych jako liczba profili, czyli urządzeń a nie osób), którymi grupa dysponuje, oraz ich rozdzielczości (ilość informacji przypadająca na dany profil). Wcześniej opisane zwiększenie ilości danych w 2017 r. w porównaniu z 2016 r. miało więc przełożenie na rosnące przychody ze sprzedaży. Na wzrost przychodów w samym czwartym kwartale w ujęciu r/r wpłynęły (w rozbiciu na bardziej szczegółowe czynniki):
– większe przychody Cloud Technologies (jednostki dominującej) z tytułu bezpośredniej sprzedaży danych. Spółka zanotowała największą dynamikę przychodów na najbardziej wzrostowym rynku, tj. w USA;
– rosnące przychody Audience Network (spółki zależnej). W czwartym kwartale 2017 r. nastąpił wzrost sprzedaży o 70 proc. w ujęciu r/r;
– włączenie do skonsolidowanych danych sprzedaży Online Advertising Network (nowej spółki zależnej powstałej w III kwartale 2017 r. – o tym później).
Jednocześnie w czwartym kwartale 2017 r. miał miejsce spadek wielkości przychodów ze sprzedaży w największym segmencie, tj. Performance Marketing, w porównaniu z ostatnim kwartałem 2016 r. – o 6,4 proc. Był on jednak spowodowany głównie niższym niż przed rokiem kursem EUR/PLN, po którym przeliczane są zagraniczne przychody działalności spółki dominującej – kurs EUR/PLN dla IV.2016 r. był na poziomie 4,42 natomiast w IV.2017 wyniósł 4,17. Warto więc pamiętać, że z uwagi na strukturę przychodów (większość to wynik sprzedaży kierowanej do kontrahentów zagranicznych), ich wielkość zależy w pewnej mierze od zmian kursu EUR/PLN (jest bowiem wykazywana w sprawozdaniu finansowym po przeliczeniu na złotówki).

Innym czynnikiem warunkującym wielkość przychodów jest efektywność wykorzystania zbioru danych, która jest uzależniona od zdolności przetwarzania danych surowych i dystrybucji danych przetworzonych. W IV kwartale 2017 r. grupa uruchomiła autorski program OnAudience.com Data Alliance i spodziewa się, że dzięki temu możliwa będzie dalsza rozbudowa sieci pozyskiwania oraz dystrybucji danych (wśród kluczowych założeń jest zacieśnienie współpracy z lokalnymi partnerami oraz międzynarodowymi klientami). Stąd, biorąc pod uwagę oddziaływanie tego czynnika, w kolejnych kwartałach można spodziewać się dalszego wzrostu przychodów.

Podsumowując, w okresie ostatnich kilku lat spółka dynamicznie zwiększała skalę działalności – świadczy o tym utrzymujący się od połowy 2014 r. silny wzrostowy trend w zakresie przychodów ze sprzedaży liczonych jako średnia krocząca z 12 miesięcy. Można więc śmiało powiedzieć, że po rozgrzewce pierwszych lat grupa wcisnęła pełny gaz i stopniowo realizuje zamierzone cele. Nie umknęło to uwadze szerszej widowni – pod koniec 2017 r. jednostka dominująca, spółka Cloud Technologies, została laureatem (9. miejsce, w tym 3. spośród spółek polskich) w rankingu Deloitte Technology Fast 50, który wyłania najszybciej rosnące spółki technologiczne w Europie Środkowo-Wschodniej.

kliknij, aby powiększyć

Co prawda, gdyby wziąć pod lupę tempo wzrostu przychodów w 2017 r. z kwartału na kwartał (wykres poniżej), okaże się, że jest ono nieco niższe niż w 2016 r. (w drugim kwartale 2017 r. było nawet ujemne w ujęciu kw/kw). Unormowania dynamiki przychodów grupy w 2017 r. nie należy jednak postrzegać jako zjawiska negatywnego. Po pierwsze, widoczne zwiększenie tempa wzrostu przychodów w 2016 r. było spowodowane istotnymi zdarzeniami o charakterze jednorazowym. Po drugie, zaczyna odgrywać tu rolę efekt coraz większej bazy. Po trzecie, spółka po okresie dynamicznego wzrostu kiedyś musi wejść w bardziej dojrzałą fazę.

kliknij, aby powiększyć

Na wykresie powyżej można dopatrzeć się natomiast, że odbiciu tempa przychodów w czwartym kwartale towarzyszył pewien potencjalnie niepokojący sygnał – przy rosnących przychodach w okresie od końca września do końca grudnia 2017 r. obserwowana była tendencja spadkowa w zakresie zysku ze sprzedaży. W stosunku do poprzedniego kwartału zysk ze sprzedaży obniżył się o 5,6 proc. i był jedynie o 3 proc. wyższy niż w ostatnim kwartale 2016 r. Obniżenie zyskowności w czwartym kwartale w porównaniu z trzecim kwartałem było głównie efektem zwiększenia kosztów ogólnego zarządu, które w ww. okresie wzrosły o 1 mln zł. Wpłynęło to także na kształtowanie się zysku operacyjnego – w czwartym kwartale EBIT wyniósł 8,2 mln zł i był o 11,4 proc. niższy niż w kwartale poprzednim. Wzrost kosztów ogólnego zarządu był alokowany przede wszystkim do segmentu Performance Marketing. Marża brutto na sprzedaży (bez uwzględnienia efektu kosztów ogólnego zarządu oraz kosztów sprzedaży) w czwartym kwartale 2017 r. wyniosła 57,9 proc., a więc była wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy kształtowała się na poziomie 56,4 proc.

kliknij, aby powiększyć

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych finansowych grupy kapitałowej Cloud Technologies S.A.

Jeśli chodzi o historyczną relację przychodów do zysku ze sprzedaży wciąż jest ona bliska liniowej, chociaż nastąpiło jej wygładzenie w stosunku do pierwotnego, bardziej stromego kształtu. Na koniec 2017 r. grupa wykazała jednak zadowalające wyniki. Zysk ze sprzedaży wyniósł 30,6 mln zł i był o 30,8 proc. wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Na poziomie EBIT, który w okresie 12 miesięcy 2017 r. osiągnął pułap 31 mln zł, rok 2017 r. przewyższył rok 2016 o 29,8 proc.
Najistotniejszą pozycję kosztów operacyjnych stanowią usługi obce. Ich wartość w czwartym kwartale 2017 r. wyniosła 9 mln zł i wzrosła o 25 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2016 r., natomiast w odniesieniu do całego 2017 r. wzrost wyniósł aż 59 proc. r/r (najbardziej rzutował na to wzrost kosztu zakupu mediów). Wzrost kosztu zakupu mediów jako głównego zmiennego kosztu, jest konsekwencją rosnącej skali działalności grupy. Wzrostu kosztów z tego tytułu należy spodziewać się także w przyszłości z uwagi na rosnący udział sprzedaży generowanej przez spółki zależne Audience Network i Online Advertising Network (w spółkach tych udział kosztów mediów w całości kosztów jest wyższy niż w jednostce dominującej). Istotny wzrost nastąpił również w odniesieniu do kosztów usług współpracowników – w czwartym kwartale 2017 r. o ponad 80 proc. do 4,3 mln zł w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Było to związane ze wzrostem liczby współpracowników (prawie wszystkie spółki z grypy) oraz z przyznaniem dodatkowego wynagrodzenia kluczowym współpracownikom.

Natomiast, główną pozycją przychodów i kosztów finansowych są różnice kursowe. Jest to zrozumiałe, ponieważ grupa ponosi koszty wytworzenia głównie w PLN (oraz w mniejszym stopniu w USD), natomiast zdecydowana większość przychodów realizowana jest w walutach obcych, w tym przede wszystkim w EUR. W przypadku aprecjacji kursu PLN w stosunku do EUR, istnieje ryzyko, że grupa wykaże ujemne różnice kursowe – tak stało się w 2017 r. W czwartym kwartale 2017 r., nie inaczej w całym 2017 r. złoty umacniał się względem euro (jak było to już wspomniane). W samym czwartym kwartale różnica przychodów i kosztów finansowych była na poziomie (-) 1,8 mln zł wobec 0,9 mln w analogicznym okresie 2016 r., natomiast w ujęciu rocznym w 2017 r. było to (-) 3,8 mln zł wobec 1,2 mln zł w poprzednim roku. Ostatecznie przy przedstawionych poziomach poszczególnych pozycji wynikowych zysk netto na koniec 2017 r. ukształtował się na pułapie 24,4 mln zł, czyli o 20 proc. proc. wyższym niż w 2016 r. W samym czwartym kwartale grupa wykazała zysk netto w kwocie 5,6 mln zł, co oznacza spadek w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku o 24,7 proc.

kliknij, aby powiększyć

Spojrzenie na biznes przez pryzmat poszczególnych wyróżnianych przez grupę segmentów operacyjnych: Performance Marketing, Data Services oraz pozostałe (w tym Mobile), pozwala stwierdzić, że:
– w 2017 r. największy wolumenowo wzrost przychodów nastąpił w segmencie Performance Marketing i nie zmienił tego fakt, że sam czwarty kwartał w ujęciu r/r wypadł w przypadku Performace Marketing nico słabiej. Udział przychodów z tego segmentu w całości sprzedaży był dominujący i kształtował się na poziomie odpowiednio 66 proc. w czwartym kwartale 2017 i 74 proc. w całym 2017 r. (wykres poniżej). W 2017 r. Performance Marketing był również najbardziej dochodowym segmentem – marża brutto (bez uwzględnienia kosztów zarządu) kształtowała się na poziomie 56,1 proc., natomiast marża EBIT osiągnęła pułap 50,3 proc. W stosunku do poprzedniego roku marże uległy obniżeniu, jednak nadal utrzymują się na poziomie przekraczającym 50 proc. W przypadku tego segmentu przychody pochodzą z kampanii marketingowych dla klientów e-commerce, realizowanych przy użyciu sieci afiliacyjnych rozliczanych w modelu efektywnościowym (zakup mediów następuje głównie w formule RTB - Real Time Bidding);
– w 2017 r. obserwowany był także dynamiczny wzrost przychodów w segmencie Data Service. Przychody tego segmentu na koniec grudnia 2017 r. zwiększyły się o 139 proc. w ujęciu r/r (wykres poniżej). Marża brutto wyniosła 35 proc., natomiast marża EBIT 26 proc – oznacza to poprawę w stosunku do 2016 r.
– obserwowany był także malejący udział w całości sprzedaży przychodów z dystrybucji gier mobilnych. Segment Mobile ponosił straty zarówno w czwartym kwartale, jak i całym 2017 r.

Wszystkie trzy segmenty (z wyłączeniem podsegmentu Data Exchange funkcjonującego w ramach Data Services) są przedmiotem działalności jednostki dominującej, czyli Cloud Technologies. Przedmiotem działalności Audience Network oraz Online Advertising Network jest wszystko.

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

Mimo sprzyjających wiatrów, aktualne warunki rynkowe wymagają elastyczności – grupa podjęła więc kroki w celu dostrojenia się do nich. W sprawozdaniu finansowym Zarząd poinformował o realizowanych w 2017 r. działaniach, mających na celu optymalizację modelu biznesowego. To, że międzynarodowy rynek danych jest obecnie w okresie licznych przekształceń dosyć powszechnie wiadomo, jednak decyzja zarządu miała także związek z chęcią skrócenia cyklu konwersji gotówki – obecne jest on nieco dłuższy w porównaniu z sektorem (182 dni vs. 172 dni). Przeformułowanie modelu biznesowego i struktury organizacyjnej polegało m.in. na:
koncentracji działalności Cloud Techmologies (jednostki dominującej) na przetwarzaniu i sprzedaży danych, tj. usługach wysokomarżowych (marża przekracza poziom 50 proc.);
– pozostawieniu usługi związanych z samą analizą danych w ofercie spółek wchodzących w skład grupy kapitałowej.
Grupa czyni także starania by dywersyfikować źródła przychodów – głównie w celu zwiększenia stabilności biznesu. W tabeli poniżej widać, że rośnie udział przychodów generowanych przez spółki zależne w całości przychodów. Jednym z podjętych w 2017 r. działań w ww. kierunku było uruchomienie programu OnAudience.com Data Alliance, dzięki któremu grupa w przyszłości będzie mogła zwiększyć swój udziału w rynku danych. Cloud planuje także nowe inwestycje w obszarze technologii DMP (ang. Data Management Platform) oraz DSP (ang. Demand Side Platform), co ma pozwolić na wzrost ilości przetwarzanych danych, a w konsekwencji zwiększyć konkurencyjność i ułatwić dalszą ekspansję międzynarodową.

kliknij, aby powiększyć

W 2017 r. miały miejsce zmiany w strukturze organizacyjnej – grupa kapitałowa Cloud Technologies S.A. rozszerzyła się o nowy podmiot, Online Advertising Network sp. z o.o. (aktualnie w fazie integracji na poziomie operacyjnym z grupą). Spółka została powołana w celu finalizacji transakcji zakupu zorganizowanej części przedsiębiorstwa OAN sp. z o.o. Z uwagi na fakt, że rozpoczęła działalność we wrześniu, warto odnotować, że IV kwartał 2017 r. był pierwszym pełnym kwartałem jej funkcjonowania w ramach grupy. Zgodnie z powyższym wykresem aktualny skład grupy tworzą również następujące spółki: Audience Network sp. z o.o. – agencja nowych technologii, która dostarcza usługi w zakresie data consultingu oraz specjalizuje się w precyzyjnie targetowanej reklamie internetowej; AudienceNetwork s.r.o.– spółka powołana w celu rozwoju międzynarodowej działalności Audience Network, prowadzonej w szczególności na rynkach czeskim oraz słowackim; Online Advertising Network sp. z o.oOnAudience Ltd – spółka powołana w celu rozwoju międzynarodowej działalności grupy w zakresie komercjalizacji platformy zarządzania danymi (funkcjonuje na mocy prawa brytyjskiego).

kliknij, aby powiększyć

W grudniu 2017 r. spółka dokonała skupu akcji własnych. Zarząd zaakceptował oferty sprzedaży 299 400 akcji o łącznej wartości 18 mln (rozliczenie nastąpiło jeszcze przed końcem roku) – średnia cena za akcję wyniosła 60,12 zł. Akcje własne spółki zostały nabyte wyłącznie od inwestorów finansowych, a z przeprowadzonego skupu wyłączeni zostali akcjonariusze Piotr Prajsnar, Robert Rafał, QVP Investments Ltd., PERPETUM 10 FIZAN. Znalazło to naturalnie odzwierciedlenie w zmianie proporcji akcjonariatu (wykres poniżej) – udział inwestorów posiadających mniejsze pakiety akcji (poniżej 5 % proc.) spadł z 31,6 proc. do 25,1 proc. Skup akcji własnych został przeprowadzony w cel wsparcia realizacji programu motywacyjnego oraz przygotowania grupy do potencjalnych akwizycji (wówczas będą one w części finansowane akcjami grupy). Zarząd nadal podtrzymuje także, że trwają przygotowania do wejścia grupy na rynek główny GPW.

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

Aktualna kapitalizacja grupy wynosi 174,8 mln zł, a wskaźnik ceny do zysku 5,6. Tak niska wycena sugeruje, że inwestorzy nie dążą jednak grupy sentymentem. I, jak się wydaje, mogą istnieć ku temu powody. Na koniec grudnia 2017 r. grupa wykazała należności przeterminowane powyżej 60 dni na kwotę nieco ponad 17 mln zł, czyli blisko 35 proc. należności ogółem. W porównaniu z poprzednim rokiem, kiedy sytuacja również nie wyglądała najlepiej, nastąpiło jej pogorszenie w ujęciu wolumenowym – na koniec 2016 r. poziom należności przeterminowanych powyżej 60 dni wyniósł blisko 10 mln zł, czyli prawie 40 proc. Zarząd informuje o podjętych aktywnie działaniach (szczególnie w odniesieniu do kontrahentów segmentu Performance Marketing, wśród których znajduje się główny kontrahent grupy). W ich efekcie w lutym ub.r. podpisano porozumienie o warunkach i terminach spłaty należności na kwotę ok. 7,1 mln euro (należności mają być spłacone do końca kwietnia br.). Na ten moment, biorąc pod uwagę podjęte działania i ich oczekiwane skutki, Zarząd nie widzi konieczności dokonania odpisów aktualizujących należności, które zostały objęte porozumieniem. To, czy działania zarządu okażą się skuteczne rozegra się „na dniach” przy kolejnych publikacjach raportów. Wydaje się, że kwestia ściągalności należności jest powodem niskiej wyceny wskaźnikowej spółki.

Powyższa treść przez 120 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Edytowany: 27 kwietnia 2018 11:44

Danielek
Wpisów: 44
Wysłane: 27 kwietnia 2018 09:05:53 przy kursie: 39,50 zł
Mam duże zastrzeżenia do analizy gdyż analityk nie odniósł się w żaden sposób do fatalnych przepływów operacyjnych które są głównym powodem spadków w ostatnim roku. Spółka miała w ostatnich dwóch latach 11 mln przepływów operacyjnych przy 42 mln wykazanego zysku. W każdym kwartalnym raporcie są zapewnienia że należności zostały spłacone a tak się nie dzieje. Wszystko wskazuje że są to zyski tylko papierowe i w żaden sposób nie można ocenić faktycznej wartości firmy.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 10 077
Wysłane: 27 kwietnia 2018 10:38:30 przy kursie: 39,50 zł
OK, masz racje. Faktycznie zabrakło analizy cykli rotacji i wiekowania należności, a w konsekwencji wskazania ryzyka. Całkiem spora część należności jest przeterminowana. Na 46 mln zł, 4 przeterminowane powyżej 6 miesięcy, a 13 pomiędzy 3 a 6 miesięcy. To są spore kwoty i wypadało o tym wspomnieć w omówieniu.

Na usprawiedliwienie dodam jednak, że spółka od tych należności (a w zasadzie sprzedaży które wywołały należności) zapłaciła podatek. A zatem to prawdopodobnie nie jest sztuczne dmuchanie sprzedaży aby pokazać wzrost tylko kłopoty biznesowe z egzekucją. W 2016 r. w przepływach pojawiło sie 10 mln zł i przy wzrostowej spółce nie wyglądało to jeszcze źle. Być może dlatego Kasia o tym nie wspomniała.

Omówienie poprawimy, a z mojej strony chciałem przeprosić za braki. Ze swojej strony obiecuję lepszy nadzór nad jakością.
Edytowany: 27 kwietnia 2018 10:39

Katolato
Wpisów: 9
Wysłane: 27 kwietnia 2018 11:55:14 przy kursie: 39,50 zł
Jasne, zaraz wrzucę uzupełnienie analizy. Faktycznie, powinnam była o tym napisać, niespłaconych należności jest sporo i jest to ryzyko, jednak nie widzę tego aż tak pesymistycznie (nie jako zamierzone działanie), bo spółka podpisała stosowne porozumienia i płaciła podatek. Poza tym należności nawet jak zostaną objęte odpisem mogą być dochodzone na drodze sądowej. Ryzykiem jest oczywiście możliwość utraty głównego klienta. Dzięki za czujność.

Drizzt
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 33
Wysłane: 9 września 2018 23:51:51 przy kursie: 7,26 zł
Nie sądzicie, że obecny kurs jest trochę oderwany od rzeczywistości? ;)

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6