CDPROJEKT - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

CDPROJEKT [CDR]

AKTUALNY KURS: 194,60 zł (+11,77%) 23-01-2019 17:03
michal-j
Wpisów: 15
Wysłane: 8 stycznia 2019 07:59:36 przy kursie: 153,70 zł
Dziś Playway poinformował, że Thief Symulatora kupiło 165.000 graczy: https://www.bankier.pl/wiadomosc/House-Flipper-lepszy-niz-Car-Mechanic-PlayWay-drozeje-7635596.html

Ta gra miała premierę na steam tego samego dnia, co TB, obie gry przeskakiwały się w pierwszy weekend w TOP 5. W obu przypadkach steamspy pokazuje taki sam przedział 50.000-100.000.
Thief ma 1787 ocen a TB 2262.

Zakładam, że sprzedaż TB jest nie gorsza.

abcabc
abcabc PREMIUM
Wpisów: 178
Wysłane: 8 stycznia 2019 09:35:11 przy kursie: 153,60 zł
Mamy tu dość ciekawą rozbieżność ze steamspy. Pozwoliłem sobie wysłać mail do ich relacji inwestorskich i potwierdzili, że ta gra jest sprzedawana tylko przez Steam. Ewentualne zwroty mogą dotyczyć ostatnich 14 dni.

Z danych wynika, że przez grudzień sprzedali 50 tys. kopii i tyle też można się spodziewać po TB. Można szacować ile kopii TB poszło na GoG, czyli pewnie cała gra do tej pory ze 250-300 tys.

michal-j
Wysłane: 8 stycznia 2019 10:02:21 przy kursie: 153,60 zł
Podczas naszej dyskusji w Wigilię napisałeś:

"Wyniki na Steam to 50 tys. kopii do teraz. Zakładam, że na GoG poszło nie więcej niż 200 tys."
czyli razem dawało to max 250 na PC

Teraz wychodzi na to, że na Steam poszło 100 tys więcej, a Ty piszesz: "czyli pewnie cała gra do tej pory ze 250-300 tys"

Dlaczego przekładasz dodatkowe 100 tys kopii ze steam na dodatkowe 50 tys kopi ogółem? Zakładasz jednak mniejszy udział GOG czy raczej TB sprzedał się gorzej niż te 165K Thief?

abcabc
abcabc PREMIUM
Wysłane: 8 stycznia 2019 10:52:57 przy kursie: 153,60 zł
Jedno i drugie. Nie miałem możliwości śledzić dokładnych pozycji Thief Simulatora, czy był więcej czy mniej nad TB. Pewnie poziom promocji był dla TS mniejszy. Nie zakładam przełożenia 1:1, tylko jakiś tam błąd +-30%. Wydaje mi się, że skoro większa gra mimo dość szerokiej promocji i znanej marki z trudem przeskakiwała grę która jest prawie na poziomie impulsywnego zakupu, to średnia sprzedaż mogła być lepsza dla TS.

Najbardziej miarodajny jest wynik z ostatniego miesiąca, bo wydaje mi się że ogranicza sprzedaż od góry (tzn. że możemy zakładać że nie była większa niż 50 tys. w grudniu). Jednocześnie jest to także maksimum na następne miesiące w obecnych cenach.

Największą niewiadomą jest sprzedaż na GoG i tutaj chyba się zgodzimy, że dalsza nie będzie większa niż na Steam za grudzień, czyli tych 50 tys./mc już na pewno nie będą robić bez promocji. Ja zakładam 10:1 na korzyść Steam od drugiego miesiąca sprzedaży ze względu na wyłącznie cyfrową dystrybucję.

Możemy przypuszczać, że kopii jest 250-300 tys. Jak dobrze im poszło, niech będzie 350 tys. Jak jest więcej do końca grudnia, to mnie zaskoczą, ale też nie sądzę, żeby podali wyniki miesięczne, bo to by zdradzało konkretne poziomy sprzedaży tytułów na ich platformie, więc poczekają aż się to trochę rozmyje na wiele miesięcy. Dla mnie samo nie podane wyniku sprzedaży świadczy o tym, że spółka patrzy na te wyniki negatywnie, lub ma powód ich nie podawać j.w.

Teoretycznie powinienem przeszacować ile sprzedali w pierwszym miesiącu na GoG, bo robiłem to na podstawie danych ze SteamSpy, które jak się okazuje, mogą odstawać o 100%, ale skoro spółka sama nie podaje, to pewnie wynik nie doszedł do 500 tys. To byłaby okrągła liczba, która myślę że byłaby czymś wartym wspomnienia.
Patrząc na TS, rzeczywiście sprzedali w pierwszym miesiącu 2x więcej niż to 50 tys. za grudzień, więc sama metoda szacunku miała jakiś sens. TB był mocniej promowany, więc może mieć lepszy wynik za pierwszy miesiąc.
Edytowany: 8 stycznia 2019 10:59

aircanada15
aircanada15 PREMIUM
Wpisów: 747
Wysłane: 8 stycznia 2019 19:22:07 przy kursie: 153,60 zł
Czekaj czekaj.
Nie śledziłeś sprzedaży Thief Simulatora, a prognozujesz wolumen dla TB na podstawie komunikatu Playway ?
Nie masz żadnych danych z GOG i podajesz nam przedziały sprzedaży tamże ?
Ty na poważnie ?

abcabc
abcabc PREMIUM
Wysłane: 8 stycznia 2019 19:42:18 przy kursie: 153,60 zł
Nie śledziłem czy większość czasu był pod czy nad TB. Zresztą to byłoby również tylko szacunkiem, bo nie mamy danych z konkretnych dni/tygodni i nie wiemy, o ile przeskakiwały się te produkcje.

Oryginalne szacunki brałem ze steamspy, gdzie oba tytuły są porównywalne. Można więc na samej podstawie steamspy i komunikatu Playway wyciągać poważniejsze wnioski.

Jak szacuję przedział sprzedaży z GoG też pisałem. Zakładam, że spółka sama dokonała szacunku ewentualnych przychodów i zdecydowała się wydać tytuł na Steam dopiero jak sprzedaż na GoG była mniejsza niż późniejsza na Steam. Stąd można dojść do dalszego szacunku: ile razy więcej sprzedano w poprzednim miesiącu lub miesiącu premiery, na podstawie tego jak zazwyczaj opada sprzedaż gier. To daje pewne przedziały, w których z wysokim prawdopodobieństwem znajduje się realny wynik.

Rozumiem, że dopóki nie masz dokładnego komunikatu z CDR to jest "niepoważne", ale widzisz nikt nie broni nikomu szacować. Na tym to polega, że nie jest dokładne, ale nie widzę w tym nic niepoważnego. Nikt też nie każe się komuś tym kierować w szczególności przy inwestowaniu, w końcu to tylko forum do wymiany poglądów.

To tak, jakbyś krytykował prognozę pogody, bo podają prawdopodobieństwo 70% na jej spełnienie zamiast 100%. Osobiście uważam, że na giełdzie nawet jak się coś oszacuje z niskim prawdopodobieństwem, to czasem można to rozegrać z korzyścią dla inwestora. Wszystko zależy od ceny.

W przypadku CDP nawet najlepsze szacunki, a więc te pozytywne i robione z nawiązką od góry nie uzasadniają dla mnie obecnej ceny akcji, dlatego akurat gram w dół. Nie zamierzam walczyć o stuprocentową dokładność, tylko o ugranie swojego zysku. Jeśli kurs jest na poziomie maksymalnej szacowanej sprzedaży CP, WK i czego tam sobie ktoś jeszcze nie wymyśli, to dla mnie jest korzyść z grania w dół. WK może być czynnikiem zawracającym krótkoterminowo kurs w górę, dlatego mnie interesuje.

Jak masz poważniejsze szacunki - chętnie przeczytam, w końcu o to chodzi, żeby się wymienić opiniami, a którą ktoś uzna za prawdziwą, lepszą, czy poważniejszą, już nie bardzo mnie interesuje. Może sam zacznę grać w górę, jak ktoś poda dobre szacunki z jakimś sensownym uzasadnieniem. Samo słowo "niepoważne" jakoś mnie nie przekonuje.

OgrWielki
Wpisów: 7
Wysłane: 8 stycznia 2019 21:25:57 przy kursie: 153,60 zł
Akurat ja śledziłem sprzedaż TS (inwestuje w Playway) i rzeczywiście przez większość czasu TB sprzedawał się trochę gorzej. Znacznie lepiej jednak podczas Winter Sale. Zakładam, że sprzedaż obu gier na Steam jest na bardzo zbliżonym poziomie.

Utnapisztim
Wpisów: 301
Wysłane: 9 stycznia 2019 09:36:05 przy kursie: 165,00 zł
http://gametopsellers.com/game/973760/thronebreaker-the-witcher-tales
http://gametopsellers.com/game/704850/thief-simulator

Używając funkcji "Compare this game with others" można porównać miejsca obu gier na steam - są bardzo podobne z lekkim wskazaniem na TS, co biorąc pod uwagę różnicę w cenie sugerowało by mniej wiecej o połowę wyższy wolumen sprzedaż TS w porówaniu do TB przed Winter Sale i zapewne dużo wyższą sprzedaż TB w okresie Zimowej Wyprzedaży.

Rif
Wpisów: 522
Wysłane: 9 stycznia 2019 10:07:09 przy kursie: 165,00 zł
Takie wyniki sprzedaży ledwie przystoją indykom wydawanym przez 11bit, ale czy jest sens rozkminiać skalę porażki tej gry dla spółki, która ma naście miliardów kapitalizacji?
Te poziomy, to są niesatysfakcjonujące na Farmie, która ma 132 milony kapitalizacji.

Od CD Projekt wymaga się produkcji AAA (co 2-3 lata), ale nie takich popierdółek. W ogóle ile TB kosztował wraz z kosztami promocji?

krewa
krewa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 5 069
Wysłane: 9 stycznia 2019 10:15:51 przy kursie: 165,00 zł
CD PROJEKT - analiza techniczna na życzenie [aktualizacja]

Uwaga! Pełna treść wpisu zarezerwowana jest dla osób posiadających abonament i stanie się ogólnodostępna dnia 30-01-2019 10:15:51.

Zamiast czekać, zamów abonament, a uzyskasz natychmiastowy dostęp do wszystkich treści i narzędzi serwisu.

(Liczba znaków: 1168)

GRAF78
Wpisów: 1 041
Wysłane: 9 stycznia 2019 15:58:48 przy kursie: 165,00 zł
@Krewa czy obecna sytuacja na kursie zanegowała poprzednią analizę wskazująca na korektę wzrostową z zasięgiem ok 170PLN w trencie spadkowym?

lelo-pakero
Wpisów: 512
Wysłane: 10 stycznia 2019 15:01:34 przy kursie: 171,00 zł
Marshall Wace LLP odkupił znaczną część krótkiej pozycji na CD Projekcie. Z 0,91% na 0,77% w ostatnich tygodniach. To pierwsze tak duże zamknięcie krótkiej pozycji odkąd ujawnili się, że grają na spadki.

https://rss.knf.gov.pl/RssOuterView/faces/hspsList.xhtml

krewa
krewa PREMIUM
Wysłane: 10 stycznia 2019 15:08:34 przy kursie: 171,00 zł
GRAF78 napisał(a):
@Krewa czy obecna sytuacja na kursie zanegowała poprzednią analizę wskazująca na korektę wzrostową z zasięgiem ok 170PLN w trencie spadkowym?

Absolutnie nie. Jedynie zasięg korekty może ulec zmianie.

abcabc
abcabc PREMIUM
Wysłane: 10 stycznia 2019 15:16:06 przy kursie: 171,00 zł
Mylisz się co do pozycji Marshalla, przed zamknięciem kontraktów (20 grudnia) raportowali 0,89%, a nie musza raportować dopóki nie uderzą o próg 0,80%, czyli robili odkupowanie, ale niezbyt szybkie. Około 0,4% na tydzień. Biorąc pod uwagę ich pozycję (0,4% ze 100 mln akcji=400 000) to odpowiada za kilka procent obrotów dziennie.

Można się zastanawiać, czy to nie wynika ze zmęczenia sprzedających. W końcu powiększali pozycję na poziomach zbliżonych do obecnego, a sytuacja spółki ani trochę się nie poprawiła. Nawet nieco pogorszyła, bo Gwint i TB raczej nie zaskoczyły sukcesami.

szyderca667
szyderca667 PREMIUM
Wpisów: 40
Wysłane: 10 stycznia 2019 15:16:29 przy kursie: 171,00 zł
@Krewa
Jaki zasięg korekty jest dla Ciebie najbardziej prawdopodobny?

krewa
krewa PREMIUM
Wysłane: 10 stycznia 2019 15:31:51 przy kursie: 171,00 zł
Patrząc na wysokość trójkąta - 185 zł max, chociaż bardziej skłaniam się ku wcześniejszej wersji, zakładającej odreagowanie do strefy 170-172

lelo-pakero
Wpisów: 512
Wysłane: 10 stycznia 2019 21:56:27 przy kursie: 171,00 zł
abcabc napisał(a):
Mylisz się co do pozycji Marshalla[...]

Niby w czym się pomyliłem? Podałem tylko ogólnodostępne dane wraz z linkiem do źródła. Napisz skargę do KNF-u - może oni się pomylili albo Marshall?

abcabc napisał(a):
Można się zastanawiać, czy to nie wynika ze zmęczenia sprzedających. W końcu powiększali pozycję na poziomach zbliżonych do obecnego, a sytuacja spółki ani trochę się nie poprawiła. Nawet nieco pogorszyła, bo Gwint i TB raczej nie zaskoczyły sukcesami.

Można się też zastanawiać czy twoje wpisy nie wynikają ze zmęczenia ostatnimi wzrostami na spółce. Idąc twoją logiką, 3 miesiące spadków między wrześniem a listopadem, wynikało ze zmęczenia kupujących wielomiesięcznymi wzrostami. Co to w ogóle znaczy? Słabą kondycję mają inwestorzy? Sytuacja spółki poprawia się każdego dnia, bo z każdym dniem bliżej do premiery CP2077, która jest obecnie decydująca dla wyceny. Zmienił się również rok kalendarzowy, zatem niedługo wypadnie z wyceny jeden rok ze słabszymi wynikami co znajdzie swoje pozytywne odzwierciedlenie w kolejnych rekomendacjach biur maklerskich. Poprawił się sentyment na szerokim rynku i odbiły też spółki gamingowe na zachodzie, co również wpływa pozytywnie na wycenę CD Projektu. Kurs Ubisoftu wzrósł o 20% w ciągu ostatnich 7 dni.

abcabc napisał(a):
Jeśli kurs jest na poziomie maksymalnej szacowanej sprzedaży CP, WK i czego tam sobie ktoś jeszcze nie wymyśli, to dla mnie jest korzyść z grania w dół.

Skąd teoria, że przy cenie 153 zł gdy pisałeś ten post, kurs uwzględniał maksymalną szacowaną sprzedaż z CP2077? Wróżka ci to powiedziała?

abcabc
abcabc PREMIUM
Wysłane: 10 stycznia 2019 23:51:33 przy kursie: 171,00 zł
Argumenty i szacunki były podawane w wątku wielokrotnie. Są również szacunki biur maklerskich, które wprawdzie nieraz podają wyższe ceny docelowe, ale pod dwoma warunkami:
1. szybka premiera (najdalej początek 2020)
2. sprzedaż na poziomie RDR2, co jest wg mnie nieuzasadnionym optymizmem

Co rozumiem przez zmęczenie kupujących lub sprzedających? Niektórzy posiłkują się tu analizą techniczną, ale potocznie to sytuacja gdy większość kupujących lub sprzedających zajęła maksymalną dopuszczaną przez siebie pozycję.

Spółka jest na czysto spekulacyjnych poziomach, więc nie widzę powodu, żeby trochę pospekulować. Jeśli rekomendacja uwzględnia maksymalny zdroworozsądkowo liczony zysk, to kurs nie powinien się znajdować w obecnej chwili tam, gdzie wskazuje ten zysk, tylko uwzględnić ryzyko kilkudziesięcioprocentowego prawdopodobieństwa, że premiera będzie przełożona, gra się nie przyjmie itd. Myślę, że rozsądnie byłoby być w okolicy 100, a okazja pojawi się przy 80, ale oczywiście wycena rynkowa nie musi być efektywna.

michal-j
Wysłane: 11 stycznia 2019 08:32:22 przy kursie: 171,00 zł
@abc, piszesz: "Myślę, że rozsądnie byłoby być w okolicy 100", z kolei BOŚ w sierpniu myślał, że powinno być 240. Przy takich rozjazdach zazwyczaj prawda leży po środku, czyli 340/2 = 170 i dokładnie na tyle wycenia spółkę aktualnie rynek.

Jeśli chodzi o pogarszającą się sytuację spółki, to o WK dyskutowaliśmy już wielokrotnie, obaj mamy odmienne zdania, kto ma rację dowiemy się pod koniec marca. Jeśli chodzi o Gwinta, to HC nie był sukcesem, jakiego oczekiwano, ale jego sytuacja się polepsza każdego dnia (skraca się czas matchmakingu, stale rośnie liczba ocen, rośnie liczba subskrybcji na reddicie), rzuć okiem, jak gracze zareagowali na wczorajszy balans muliganów. Pojawiają się głosy, że gra wraca do korzeni, trend hypu i liczby graczy jest wzrostowy, czego nie można powiedzieć np o Artifact. W tym kwartale wyczerpie się zaliczka od GAEA więc powinny wpłynąć kolejne pieniądze z Chin. Tak wiem, to nie będą miliardy....

Co do CP to zgodzę się, że nie sprzeda się tak dobrze, jak RDR2 czy GTA5, uważam jednak, że pobije na głowę W3, albo inaczej, dorówna mu ale w błyskawicznym czasie.

Prawda jest jednak taka, że już niedługo CP przestanie się liczyć, bo zacznie się gra pod ostatni, niezapowiedziany jeszcze, tytuł ze strategii 2016-2021, której przecież nie odwołali. Zgodzisz się chyba ze mną, że wtedy będzie trzeba podejść do wyceny na nowo? Może więc część rynku zaczyna obstawiać w ciemno? W końcu są ludzie, dla których zamrożenie pieniędzy na 5-10 lat nie stanowi problemu (jestem ich przedstawicielem).

abcabc
abcabc PREMIUM
Wysłane: 11 stycznia 2019 08:55:53 przy kursie: 171,00 zł
Co do BOŚ, to mam o nich bardzo słabe zdanie. Sam bank to prawie bankrut, a dom maklerski, chociaż podobno dochodowy, sprawia również wrażenie niedofinansowanego, z przedpotopowymi systemami. Ich rekomendacje wielokrotnie drastycznie odstawały od wyceny rynkowej (np. 11bit, sektor chemiczny), więc trudno mi wierzyć w ich kompetencje.
Druga kwestia to samo uzasadnienie wyceny, które po czasie okazywało się kompletnie błędne merytorycznie. Dlatego nie uważam, że prawda leży po środku (i dlaczego to ja miałbym być tą drugą krawędzią, skoro niektórzy prognozują niżej?).

Nieogłoszony tytuł jest niewiadomą, ale też sam fakt braku zapowiedzi oznacza, że nie jest w zaawansowanym stadium. Nie może więc być przychodu przez najbliższe 3 lata, bo tyle mniej więcej dzieli tytuł AAA od ogłoszenia do wydania w tej spółce.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość