Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

lelo-pakero

lelo-pakero

Ostatnie 10 wpisów
abcabc napisał(a):
[...]CP nie ma powodu się lepiej sprzedać od W2[...]


Proponuję, żebyś wysłał maila ze swoim odkryciem do Morgan Stanley. Rozumiem, że twoje shorty krwawią, ale takimi wpisami zwyczajnie się kompromitujesz. Sprzedaż Wiedźmina 2 na PC i Xboxa wyniosła ok. 2,5 mln kopii w dwa lata od premiery.

@Bushido
Nie odróżniasz wróżenia z fusów, na zasadzie widzimisię, od estymacji na podstawie ogólnodostępnych danych o sprzedaży gier PC. Przy sprzedaży ok. 25-30 mln kopii na konsolach, założenie 14%-17% całości sprzedaży na PC to jest konserwatywne założenie. Co więcej nie jest to wyłącznie moje założenie. Dokładnie taką wartość przyjął BOŚ w swojej rekomendacji. Nie ma tu nic do rzeczy czy RDR2 w ogóle wyjdzie na PC-ty. Chodzi o porównanie z CP2077, który na PC-ty na pewno wyjdzie, co potwierdziła spółka dawno temu.

abcabc napisał(a):
Tylko że tej sprzedaży nie ma i może nie być. Może być X*0,5 i to jest bardzo prawdopodobne, np. 50% szansy. Może być X*1,5, ale to już jest mało prawdopodobne, np. 1-5% - to wiemy stąd, że gry tego typu po prostu tak się nie sprzedają w większości przypadków.


RDR2 po doliczeniu PC sprzedałby ok. 30-35 mln kopii w ciągu dwóch miesięcy od premiery. To jest o min. 100% więcej niż zakłada DM BOŚ dając wycenę 204 zł i pewnie min. 200% więcej niż zakłada Noble dając wycenę 194 zł (zakładają sprzedaż 15 mln kopii przez cały rok sprzedaży). Czyli gra powszechnie uważana na rynku za benchmark dla sprzedaży CP2077 ma obecnie sprzedaż X*2 do X*3. Tobie jednak nie przeszkadza to w tworzeniu absurdalnych teorii o rzekomym 1% (!!) prawdopodobieństwie scenariusza sprzedaży X*1,5. Ciebie nic nie obchodzą fakty i liczby, a wszystko co masz do powiedzenia na temat spółki opierasz na swojej wierze i domysłach. Twoją wiedzę o CD Projekcie dobrze podsumowuje wpis o tworzeniu nowej gry skali AAA przez przejętą firmę Spokko.

abcabc napisał(a):
Argumenty i szacunki były podawane w wątku wielokrotnie. Są również szacunki biur maklerskich, które wprawdzie nieraz podają wyższe ceny docelowe, ale pod dwoma warunkami:
1. szybka premiera (najdalej początek 2020)
2. sprzedaż na poziomie RDR2, co jest wg mnie nieuzasadnionym optymizmem


Mijasz się z prawdą mówiąc delikatnie. Szacunki, którego biura maklerskiego zakładają sprzedaż na poziomie RDR2? Prawdopodobnie sprzedaż RDR2 osiągnie okolice 25-30 mln kopii w pierwszym kwartale sprzedaży (17 mln osiągnęli w 12 dni). Gdyby wypuścili wersję na PC równolegle to byłoby to odpowiednio 30-35 mln w kwartale premiery. Tymczasem najbardziej optymistyczne założenie co do sprzedaży CP2077 zrobił Vestor, który założył sprzedaż 19 mln kopii w kwartale premiery. Trigon zakłada 16 mln, a BOŚ założył 15 mln w kwartale premiery. Mbank zakłada 17,9 mln kopii, ale w pierwszym roku sprzedaży, a nie kwartale. Podobnie jak Noble, który w rekomendacji z przed paru dni zakłada jedynie 15 mln kopii w pierwszym roku sprzedaży.

abcabc napisał(a):
Są również szacunki biur maklerskich, które wprawdzie nieraz podają wyższe ceny docelowe


Nieraz? Aktualnie, które biura maklerskie podają cenę docelową mniejszą niż 153 zł? Wszystkie wymienione przeze mnie powyżej dają cenę powyżej 170 zł, średnio na poziomie 200 zł. Trigon 235 zł. Mam nadzieję, że nie mówisz o starych, nieaktualizowanych rekomendacjach.


abcabc napisał(a):
Spółka jest na czysto spekulacyjnych poziomach, więc nie widzę powodu, żeby trochę pospekulować. [...]Myślę, że rozsądnie byłoby być w okolicy 100, a okazja pojawi się przy 80, ale oczywiście wycena rynkowa nie musi być efektywna.


Naganianie level bankier i nic więcej. Może przedstawisz jakieś wyliczenia, z których wynika taka właśnie "rozsądna" wycena spółki na poziomie 100 zł? Pochwaliłeś się kilka postów wyżej, że zająłeś krótką pozycję na walorze i trudno oprzeć się wrażeniu, że ten fakt całkowicie przesłania ci obiektywny osąd spółki.

abcabc napisał(a):
Mylisz się co do pozycji Marshalla[...]


Niby w czym się pomyliłem? Podałem tylko ogólnodostępne dane wraz z linkiem do źródła. Napisz skargę do KNF-u - może oni się pomylili albo Marshall?

abcabc napisał(a):
Można się zastanawiać, czy to nie wynika ze zmęczenia sprzedających. W końcu powiększali pozycję na poziomach zbliżonych do obecnego, a sytuacja spółki ani trochę się nie poprawiła. Nawet nieco pogorszyła, bo Gwint i TB raczej nie zaskoczyły sukcesami.


Można się też zastanawiać czy twoje wpisy nie wynikają ze zmęczenia ostatnimi wzrostami na spółce. Idąc twoją logiką, 3 miesiące spadków między wrześniem a listopadem, wynikało ze zmęczenia kupujących wielomiesięcznymi wzrostami. Co to w ogóle znaczy? Słabą kondycję mają inwestorzy? Sytuacja spółki poprawia się każdego dnia, bo z każdym dniem bliżej do premiery CP2077, która jest obecnie decydująca dla wyceny. Zmienił się również rok kalendarzowy, zatem niedługo wypadnie z wyceny jeden rok ze słabszymi wynikami co znajdzie swoje pozytywne odzwierciedlenie w kolejnych rekomendacjach biur maklerskich. Poprawił się sentyment na szerokim rynku i odbiły też spółki gamingowe na zachodzie, co również wpływa pozytywnie na wycenę CD Projektu. Kurs Ubisoftu wzrósł o 20% w ciągu ostatnich 7 dni.

abcabc napisał(a):
Jeśli kurs jest na poziomie maksymalnej szacowanej sprzedaży CP, WK i czego tam sobie ktoś jeszcze nie wymyśli, to dla mnie jest korzyść z grania w dół.


Skąd teoria, że przy cenie 153 zł gdy pisałeś ten post, kurs uwzględniał maksymalną szacowaną sprzedaż z CP2077? Wróżka ci to powiedziała?

Marshall Wace LLP odkupił znaczną część krótkiej pozycji na CD Projekcie. Z 0,91% na 0,77% w ostatnich tygodniach. To pierwsze tak duże zamknięcie krótkiej pozycji odkąd ujawnili się, że grają na spadki.

https://rss.knf.gov.pl/RssOuterView/faces/hspsList.xhtml

Najpierw obroniło się wsparcie na 127 zł, a teraz mamy wybicie górą z kanału spadkowego. Zdaje się, że są spore szanse na zakończenie przeceny na CD Projekcie.

Cytat:
Począwszy od 1 października 2018 roku (oznacza to, że dochody osiągnięte przed tym dniem nie będą brane pod uwagę)


Zgadza się. Liczy się dochód robiony od 1 października. Dodaje się jednak również dochód ze wszystkich DLC dla danej gry. Mimo wszystko W3 wraz z DLC na pewno jeszcze nie przeskoczył pierwszego progu. Skorzysta, tak jak napisałem, najmocniej CD Projekt przy premierze CP2077, ale mniejsi też mogą coś ugrać. Dla gry za 20$ próg obniżenia marży o 5% zaczyna działać przy przekroczeniu 500k kopii, oczywiście w pełnej cenie 20$. Drugi próg jest jednak raczej nieosiągalny dla małych, bo dla gry za 20$, zaczyna działać przy sprzedaży na poziomie 2,5 mln kopii w pełnej cenie. W rzeczywistości liczba kopii będzie musiała być zatem dużo wyższa, bo średnia cena sprzedaży jest niższa, już na starcie (Chiny, Rosja itd.), a potem dochodzą coraz wyższe obniżki.

@spinor1
To jest świetne info dla całej branży gamedev i rewelacyjne dla CD Projektu, bo najbardziej skorzystają właśnie ci najwięksi. Widać, że steam podjął walkę o największe tytuły AAA, które coraz częściej omijają ich platformę.

Cytat:
Ogłoszone przez Valve zmiany są bez wątpienia skierowane w stronę największych producentów. Niższa marża nie sprawi, że do sklepu powróci Electronic Arts, ale może zatrzymać na dłuższą chwilę innych wydawców.


https://www.gry-online.pl/S013.asp?ID=112286

Przy cenie 60$ za kopię nowej gry AAA to marża spadnie o 5% już po przekroczeniu 166k kopii, a po przekroczeniu 820k kopii spadnie o 10%. Cyberpunk powinien osiągnąć te pułapy bardzo szybko. Biorąc pod uwagę zakładane przez rynek 15-20 mln kopii (z tego ok. 20-30% na PC) już w pierwszym kwartale sprzedaży to jest to informacja realnie wpływająca na wyższą wycenę spółki. Co więcej od dziś każda kopia Wiedźmina zachowuje dodatkowe 10% marży steama.

Przejrzałem na szybko historię transakcji na kilku spółkach i zdaje się, że jest jak mówisz.

Informacje
Stopień: Krasomówca
Dołączył: 14 listopada 2009
Ostatnia wizyta: 24 stycznia 2019 14:26:29
Liczba wpisów: 513
[0,16% wszystkich postów / 0,15 postów dziennie]

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,231 sek.

AD.bx ad3a
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d