PKC - kto pierwszy ? - Warsztat - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2

PKC - kto pierwszy ?

nocnygracz
nocnygracz PREMIUM
Wpisów: 2 104
Wysłane: 6 grudnia 2009 02:01:12
mathu napisał(a):

Możemy się umówić i poskładać zlecenia na jedną akcję z różnymi limitami przed fazą otwarcia w poniedziałek, a potem zobaczymy kto wygrał :)

Tylko, że jak wszyscy złożą zlecenia na 1 akcję, po czym poznamy które zlecenie weszło pierwsze? Czyja to jedna akcja wygrała?
Chyba, że chciałbyś, abyśmy wszyscy poczuli się (moralnymi) zwycięzcami.
Edytowany: 6 grudnia 2009 02:02

mathu
Wpisów: 4 615
Wysłane: 6 grudnia 2009 02:40:25
nocnygracz napisał(a):
mathu napisał(a):

Możemy się umówić i poskładać zlecenia na jedną akcję z różnymi limitami przed fazą otwarcia w poniedziałek, a potem zobaczymy kto wygrał :)

Tylko, że jak wszyscy złożą zlecenia na 1 akcję, po czym poznamy które zlecenie weszło pierwsze? Czyja to jedna akcja wygrała?
Chyba, że chciałbyś, abyśmy wszyscy poczuli się (moralnymi) zwycięzcami.

Napisałem przecież - z różnymi limitami. Przed otwarciem obejrzymy pełny arkusz i sprawdzimy czasy złożenia zleceń. Ewentualnie możemy poskłądać zlecenia na 1, 2, 3 itd. akcje.
The recovery in profitability has been amazing following the reorganization, leaving Barings to conclude that it was not actually terribly difficult to make money in the securities market.
Edytowany: 6 grudnia 2009 02:40

nocnygracz
nocnygracz PREMIUM
Wpisów: 2 104
Wysłane: 6 grudnia 2009 03:35:35
Oto rozmowa dla samej rozmowy chyba.
I tak wiadomo, że takich zakupów nie zrobimy, bo z tą jedną akcją to tylko kłopot, a prowizję płacimy podwójnie, bo jeszcze ją sprzedać trzeba.
wave

SirHoe
Wpisów: 709
Wysłane: 6 grudnia 2009 10:21:58
można dokupić akcje spółki, którą już osoby biorące udział mają, wtedy prowizja tylko od zakupu (zwykle 3złote). wiedza które domy maklerskie są pierwsze w kolejce nie jest łatwo dostępna w oficjalnych informacjach.

szalony_ikar
Wpisów: 48
Wysłane: 6 grudnia 2009 12:57:17
Nie rozumiem w ogóle problemu, to chyba jasne, że zlecenia PKC zostaną zrealizowane zawsze, a jeżeli są składane poza sesją to zostaną zrealizowane jednocześnie po tej samej cenie na otwarciu (i nie ważne czy składało się je w piątek wieczorem czy w poniedziałek o 8:59). Ekstremalny przypadek to taki w którym nie ma odpowiedniej ilości zleceń po drugiej stronie arkusza, ale wówczas jak sądzę do otwarcia w ogóle nie dojdzie i tyle.

Co do zlecań z limitem i czasu ich składania przez różne DM to irytuje mnie, że mój DM BZWBK składa je dopiero około 8:05-8:06. Jestem też ciekaw czy o tej godzinie wysyłają tylko zlecenia złożone podczas weekendu, a wcześniej wstając można składać zlecenia szybciej (albo oni sami składają swoje prywatne zlecenia wcześniej...) czy też dopiero o tej 8:06 łączą się GPW i to że wstanę przed 8 a o 8:01 wyślę moje zlecenie nic mi nie da (tzn i tak się ukaże o tej 8:05 albo nawet później, po tych składanych w weekend). Hmm... muszę to kiedyś sprawdzić. Eh?

mathu
Wysłane: 6 grudnia 2009 13:24:38
SirHoe napisał(a):
można dokupić akcje spółki, którą już osoby biorące udział mają, wtedy prowizja tylko od zakupu (zwykle 3złote). wiedza które domy maklerskie są pierwsze w kolejce nie jest łatwo dostępna w oficjalnych informacjach.

Nic nie musimy kupować, obejrzymy sobie pełny arkusz na interii i wycofamy zlecenia.
The recovery in profitability has been amazing following the reorganization, leaving Barings to conclude that it was not actually terribly difficult to make money in the securities market.

Zielarz
Wpisów: 455
Wysłane: 6 grudnia 2009 13:58:33
Widze ze dyskusja sie nieoczekiwanie rozwinela chociaz myslalem ze Nocnygracz rozwial wszystkie watpliwosci. Tak jak napisal jest faktycznie sprawiedliwie, nie daje pola do potencjalnych przekretow i wynika z zasady maksymalizacji obrotu. Sprawe kursu otwarcia i tranzakcji na otwarciu mamy chyba wyjasniona. Ktokowiek z kadkalwiek kiedykolwiek i za ilekolwiek wystawi zlecenie pkc na otwarciu bedzie potraktowany tak samo ALE ...
rozwazmy zlecenie wystawione z cena i to taka krota nie bedzie "grana" na otwarciu. odpowiednio odlegla od ceny obecnej, taka ze zlecenie wykona sie moze jutro moze za tydzien i to w czasie sesji. Podobne warunki: mala plynnosc, dwa podobne zlecenia. czy teraz jak juz dojdzie do tranzakcji to najpierw idzie wieksze zlecenie,to co bylo pierwsze czy inaczej ? Zgodnie z tym co napisal Plynacyzrynkiem liczy sie czas skladania zlecenia. I znowu czy czas "weekendowy" sie liczy ?
Jezeli kogos juz wqrza ta dyskusja to przepraszam salute Wiadomoze za mozna popatrzec na tabele i wystawic zlecenie troche wyzej lub nizej i koniec ale ... chcialbym wiedziec.
Oby nigdy więcej drzewa nie przysłoniły mi lasu ...
It’s just money. It’s made up.

addi
addi PREMIUM
Wpisów: 1 100
Wysłane: 6 grudnia 2009 14:03:39
Zielarz napisał(a):
rozwazmy zlecenie wystawione z cena i to taka krota nie bedzie "grana" na otwarciu. odpowiednio odlegla od ceny obecnej, taka ze zlecenie wykona sie moze jutro moze za tydzien i to w czasie sesji. Podobne warunki: mala plynnosc, dwa podobne zlecenia. czy teraz jak juz dojdzie do tranzakcji to najpierw idzie wieksze zlecenie,to co bylo pierwsze czy inaczej ? Zgodnie z tym co napisal Plynacyzrynkiem liczy sie czas skladania zlecenia. I znowu czy czas "weekendowy" sie liczy ?

W tym przypadku liczy się czas przekazania zlecenia przez DM/BM na GPW i nie ma tu znaczenia jego wielkość. To tak "z grubsza", jest jeszcze możliwość, że takie zlecenie załapie się na równoważenie w trakcie sesji i wtedy obowiązuje zasada jak na otwarciu.
Edytowany: 6 grudnia 2009 14:08

Denilson
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 81
Wysłane: 16 marca 2010 12:01:47
Witam :)
Reaktywuję dyskusję, pytając o scenariusz:
Akcje są warte: 1zł , oferta kupna: PKC 100 sztuk
Po drugiej stronie widzimy: Najlepsza oferta sprzedarzy 1,1zł 60 sztuk
I teraz najlepsze: kolejne "najlepsza" oferta, to sprzedarzą 100 sztuk po... 4zł!
No i teraz ktoś zakupi 60 sztuk po 1,1zł a resztę, 40 sztuk akcji zakupi za ...4 zł?
Czy taki przekręt jest możliwy ??
Pozdrawiam i czekam z niecierpliwością na odpowiedź :)

krewa
krewa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 5 474
Wysłane: 16 marca 2010 12:08:00
jeżeli nie uaktywnią się zlecenia sprzedaży z limitem uruchomienia i cena będzie w granicach wideł - to tak.

Denilson
Wpisów: 81
Wysłane: 16 marca 2010 12:27:01
Dzięki za odpowiedź.
I faktycznie, nie wziąłem pod uwagę aktywacji plus widełek.
Ale i tak generalnie, na mało płynnych spółkach temat dość ciekawy ;)
Pozdrawiam.

Irek_2
Wpisów: 119
Wysłane: 16 marca 2010 19:40:32
Czy jest możliwe wystawienie zlecenia sprzedaży z limitem aktywacji wyższym od kursu ostatniej transakcji ? Wg domu maklerskiego, gdzie mam rachunek, takiej możliwości nie ma.
W takim wypadku nie wejdą zlecenia, których nie widać, w zakresie od 1,1 do 4. Zatrzyma się na widłach, a wtedy pojawią się chętni ze sprzedażą, chyba że było "porażające" info. Wtedy może być zawieszenie notowań.

Może się za to pojawić "ukryty" popyt (zlecenia kupna) z limitem aktywacji wyższym, niż kurs ostatniej transakcji.
Edytowany: 16 marca 2010 19:43

krewa
krewa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 5 474
Wysłane: 16 marca 2010 19:54:58
Irek_2 napisał(a):
Czy jest możliwe wystawienie zlecenia sprzedaży z limitem aktywacji wyższym od kursu ostatniej transakcji ? Wg domu maklerskiego, gdzie mam rachunek, takiej możliwości nie ma.

dlaczego? mogę ustawić zlecenie sprzedaży, które uaktywni się dopiero, gdy cena osiągnie określony przeze mnie poziom (np. 1,1 zł) S PKC Lim Akt 1,10 lub S 1,20 Lim Akt 1,10

mathu
Wysłane: 16 marca 2010 20:15:31
Nie ma takiej możliwości. Warset odrzuca takie zlecenia. Jeżeli chcesz sprzedać na danym poziomie, to po prostu wystawiasz zlecenia sprzedaży które czeka w arkuszu (ewentualnie zlecenie z wartością ukrytą).

To o czym mówisz to prawdopodobnie zlecenia warunkowe obsługiwane przez DM. Takie zlecenia nie są przetwarzane przez silnik transakcyjny Warsetu i nie działają tak pewnie jak prawdziwe zlecenia z limitem aktywacji.

karoldvl
karoldvl PREMIUM
Wpisów: 167
Wysłane: 16 marca 2010 20:23:29
Irek_2 napisał(a):
Czy jest możliwe wystawienie zlecenia sprzedaży z limitem aktywacji wyższym od kursu ostatniej transakcji?

Nie jest możliwe.

krewa napisał(a):
dlaczego? mogę ustawić zlecenie sprzedaży, które uaktywni się dopiero, gdy cena osiągnie określony przeze mnie poziom (np. 1,1 zł) S PKC Lim Akt 1,10 lub S 1,20 Lim Akt 1,10

Pod warunkiem, że aktualny kurs jest powyżej tego poziomu. Dodatkowo drugie zlecenie jest nieprawidłowe.

Szczegółowe Zasady Obrotu Giełdowego, rozdział VI, oddział 1 napisał(a):
§ 13
[...]
2. Limit aktywacji musi być równy lub w przypadku zleceń kupna niższy a w
przypadku zleceń sprzedaży wyższy od limitu zlecenia, chyba że zlecenie zawiera
polecenie wykonania po każdej cenie.
3. Z chwilą wprowadzania zlecenia limit aktywacji musi być wyższy (w przypadku
zleceń kupna) bądź niższy (w przypadku zleceń sprzedaży) od kursu ostatniej
transakcji z danej sesji giełdowej, a w przypadku, gdy na danej sesji nie zawarto
żadnej transakcji - od kursu odniesienia dla kursu otwarcia.

Edit: Widzę, że ktoś mnie wyprzedził. ;-)
Edytowany: 16 marca 2010 20:24

nfs
Wpisów: 125
Wysłane: 7 kwietnia 2010 09:45:04
Odnośnie PKC i New Connect. Czy są już tam dostępne takie zlecenia? Jeśli nie to w jaki sposób szybko sprzedać tam akcje. Przykładowa sytuacja:
Chemy sprzedać 100 akcji.

K
szt cena
20 2.88
30 2.85
60 2.80

mathu
Wysłane: 7 kwietnia 2010 10:53:15
Nie ma zleceń PKC.

Jak chcesz sprzedać po każdej cenie, to wyrzuć z limitem ceny 1 gr.

luklu
Wpisów: 2
Wysłane: 7 czerwca 2019 20:49:56
Witam, jeżeli już mowa o PKC, to napisze tu moje pytanie.
29.05.2019r. dałem zlecenie sprzedaży 200 akcji Unimot z opcją PKC z limitem aktywacji 14.10, gdzie zostało mi wypłacone 2460zł, czyli po przeliczeniu 12.30 za akcję. Czy taka sytuacja się mogła zdarzyć jeżeli tego dnia akcje wahały się pomiędzy 13.85 a 14.20. z góry dziękuję za odpowiedz.

luklu
Wpisów: 2
Wysłane: 8 czerwca 2019 14:24:39
nieaktualne

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2