pixelg
wpływ odcięcia PP na wyceny - Analiza fundamentalna - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

wpływ odcięcia PP na wyceny

WatchDog
WatchDog PREMIUM
35
Grupa: Bus Driver
Wpisów: 8 584
Wysłane: 6 stycznia 2010 20:16:37
Boryszew, Gant, Duda, Chemoservis, a za niedługo Millennium, Igroup, to spółki, którym odcięto prawo poboru. W związku z tym, że kurs nagle spadł, a wycena się nie zmieniła, potencjał nagle i myląco podskoczył.
Chcę dość pilnie wprowadzić do serwisu odpowiednią korektę mechaniczną tego zjawiska. Zastanawiam się i proszę o pomoc w wyborze drogi postępowania. Na przykład:
a. Do ustalenia potencjału korygować kurs w górę o proporcję odcięcia.
b. Do ustalenia wyceny na akcję korygować liczbę akcji w górę o liczbę nowych akcji w emisji.
c. Nie ruszać tylko schować wycenę i potencjał aż do asymilacji PDA.
d. ...?
Wszelkie korekty powinny praktycznie obowiązywać do opublikowania raportu z okresu, w którym zakończono asymilację. Ale to oznacza bardzo duże rozciągnięcie w czasie "białej plamy" na spółce.
Co jest mniejszym złem?

Snake
0
Wpisów: 403
Wysłane: 6 stycznia 2010 21:16:42
Odpowiedź A.

Nie wiem, czy pamiętasz, jak sto lat temu dyskutowaliśmy o korygowaniu kursów odniesienia przy okazji dywidend. Nieco upraszczając sprawę, obydwaj doszliśmy do wniosku, że jest to zabieg - jeśli nie zbędny - to czysto "techniczny". I mieliśmy takie zdanie niezależnie od punktu widzenia: fundamentalisty czy technika.

Zmiany kursów odniesienia uprzykrzają wszystkim życie. Korygować o przelicznik (oczywiście dzielić, nie odejmować). Z PP jest trochę inaczej niż ze splitem czy z dywidendą, ale do czasu klepnięcia całej sprawy, ABY NIE BYŁO DRASTYCZNYCH ZMIAN W WYCENACH z dnia na dzień (bo przecież to jest główny cel) - po prostu przeliczać kurs.

Vox
134
Wpisów: 6 634
Wysłane: 6 stycznia 2010 21:20:55
oczywiście odpowiedź A, jest w porządku. Udajemy że nic się nie stało,
dopóki emisja nie będzie faktem

Odwołanie emisji też się zdarza. Po za tym najmniej roboty przy tym rozwiązaniu.
Edytowany: 6 stycznia 2010 21:22

WatchDog
WatchDog PREMIUM
35
Wysłane: 6 stycznia 2010 21:24:17
A jest memu sercu najbliższe (choć głowa wolałaby takie spółki na jakiś czas wystawić poza nawias). Od kiedy: proste, od dnia odcięcia. A do kiedy...?

majama
1
Wpisów: 1 178
Wysłane: 6 stycznia 2010 21:25:28
Chyba B jednak lepsze. Wersja A bedzie generowac mnóstwo zgloszen o nieprawidlowosciach od ludzi którzy nieaktualny kurs i nie beda wiedziec o zabiegach utrzymujących aktualnosc wycen.
To jest gra. Zabawa na pieniądze.

Kamil
0
Wpisów: 637
Wysłane: 6 stycznia 2010 23:22:34
Ja jestem zdecydowanie za B. Kiedy decyzja o wprowadzeniu nowych akcji jest faktem, lepiej od razu pokazywać jak sytuacja będzie wkrótce wyglądała i nie mydlić oczu. Można ewentualnie dorobić gwiazdkę czy pokolorować nazwę na czerwono. Analiza fundamentalna służy do bardziej dalekosiężnych inwestycji i to czy nowe akcje się już zaasymilowały czy nie, nie robi większej różnicy. Wariant A przypomina trochę dokładanie ręki do niezawsze czystych zagrywek emitenta (vide IDM, Bioton).Liar Emitentowi zależy by dostać kasę z emisji i nie uszkodzić poważnie kursu. Taka jest moja opinia;-)
Aktualnie: MRB(100%)

Taurus80
0
Wpisów: 2 936
Wysłane: 6 stycznia 2010 23:34:55
Kamil napisał(a):
Ja jestem zdecydowanie za B. Kiedy decyzja o wprowadzeniu nowych akcji jest faktem, lepiej od razu pokazywać jak sytuacja będzie wkrótce wyglądała i nie mydlić oczu. Można ewentualnie dorobić gwiazdkę czy pokolorować nazwę na czerwono. Analiza fundamentalna służy do bardziej dalekosiężnych inwestycji i to czy nowe akcje się już zaasymilowały czy nie, nie robi większej różnicy. Wariant A przypomina trochę dokładanie ręki do niezawsze czystych zagrywek emitenta (vide IDM, Bioton).Liar Emitentowi zależy by dostać kasę z emisji i nie uszkodzić poważnie kursu. Taka jest moja opinia;-)

Przychylam sie do tej opini. Jedyne co trzeba zrobic przy tym zabiegu to w jakis sposob zaznaczyc zaistniala sytuacje.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
249
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 10 651
Wysłane: 6 stycznia 2010 23:53:20

Snake
0
Wpisów: 403
Wysłane: 7 stycznia 2010 00:51:05
W sumie macie rację.
Zapomniałem, że tu nie koryguje się danych przeszłych (jak na wykresach), a "przyszłe" czyli wyceny. W takim razie jeśli nie można skorygować wycen i trzeba by koniecznie jechać ze "starym" kursem to rzeczywiście odpowiedź B.

buldi
0
Wpisów: 5 064
Wysłane: 7 stycznia 2010 09:43:13
"B" też mi pasuje, ale trzeba by uwzględnić wzrost kapitału, by zniwelować spadek C/WK z powodu rozwodnienia.

konik
0
Wpisów: 468
Wysłane: 7 stycznia 2010 15:32:08
a co jesli cala emisja nie zostanie objeta i do kasy nie wplynie zakladana liczba akcji, moim zdaniem wersja a jest lepsza choc niedoskonala. co do dywidendy tez chyba lepiej z dniem wyplaty a nie dniem uchwalenia ja uwzgleniac. uwzgledniajmy fakty zaistaniale i zalozmy ze ci co odwiedzaja sw decyzje o kupnie badz sprzedazy opieraja nie tylko nawycenie i przegladaja komunikaty biezace z interesujacych ich spolek

majama
1
Wpisów: 1 178
Wysłane: 7 stycznia 2010 22:29:16
Jesli cała emisja nie zostanie objęta to tylko tymczasowo wskaźniki beda mniej atrakcyjne. A kluczowym z punktu widzenia odpowiedzialności za informacje powinno być ostrzeganie przed ryzykiem niz zachęcanie do kupna. Dlatego wariant B, aby nie było oskarżeń i zniechęcenia do portalowych wycen.
To jest gra. Zabawa na pieniądze.

karoldvl
0
Wpisów: 167
Wysłane: 7 stycznia 2010 22:44:47
Kamil napisał(a):
Ja jestem zdecydowanie za B. [...] Można ewentualnie dorobić gwiazdkę czy pokolorować nazwę na czerwono.

Też podpisuję się pod tą wersją (z gwiazdką).

WatchDog
WatchDog PREMIUM
35
Wysłane: 10 stycznia 2010 18:45:01
Siedzę nad tym trzeci dzień i opisuję zadanie językiem algorytmów.
Muszę rozłożyć wdrożenie informacji o PP na dwa etapy, bo w procesie analizy okazuje się, że wartość kapitalizacji też jest nienaturalnie zmniejszona, a w związku z tym wskaźniki cenowe również stoją na głowie.
Jakakolwiek korekta zakłada, że emisja się uda, nowe akcje się pojawią i kapitał wpłynie do spółki, co oczywiście najczęściej ma miejsce, ale nie chciałbym tego arbitralnie antycypować (wyprzedzać) w obliczeniach, tylko zostawić jako uzupełnienie.
W związku z tym planuję następujące ruchy:
- oznaczyć spółkę, która jest w trakcie emisji z PP, co jest definiowane jako przedział czasowy od dnia ustalenia minus 3 sesje do dnia przydziału,
- publikować na stronie spółki znane informacje takie jak daty, ceny, teoretyczna wartość itp.,
- skorygować wycenę na akcję o:
...przewidywaną liczbę akcji po emisji,
...przewidywane wpływy z emisji
umieszczając odpowiednią informację pod wycenami, czyli ustalony powyżej wariant B rozszerzony,
Na drugi etap zostawiam natomiast skorygowanie kapitalizacji, wartości księgowej oraz opartych o nie wskaźników. Rozważam zrobienie fantomowego zestawu tych skorygowanych wskaźników, żeby można było porównać dwie wersje. Większość serwisów stosuje brutality tzn. nie przejmuje się takimi drobiazgami jak ten powyżej - stąd pojawią się pytania "Dlaczego SW ma błędne wartości?"...
Edytowany: 10 stycznia 2010 18:45

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość