pixelg
KOMPUTRON - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

KOMPUTRON [KOM]

AKTUALNY KURS: 4,30 zł (+1,18%) 18-06-2021 13:41
cierpliwy_wawa
0
Dołączył: 2010-07-20
Wpisów: 9
Wysłane: 26 lipca 2010 13:43:34 przy kursie: 12,70 zł
Rzeczywiście, oceniając sytuację wyłącznie po informacjach zamieszczonych na stronie internetowej, mógłbym się zastanawiać po co tej firmie Karen?

Jeśli chcieliby go wykorzystać jako wydmuszkę i wejść na giełdę, to raczej nie podpisywaliby umowy o tak złożonej treści, o tylu zobowiązaniach.

Wygląda to bardziej na rozpoczęcie działalności w nowej branży. Teraz to bardzo modne, tzw. dywersyfikacja dziłalności. Podobno sprawdza się szczególnie w czasach tzw. kryzysu :)

Gdyby w powyższe nikt za bardzo nie chciał uwierzyć, można na to
spojrzeć zupełnie z innej strony, może to być po prostu np. przyjacielska przysługa.

O innym tle takiej sytuacji, szczególnie w świetle informacji o toczących się kilka lat temu postępowaniach, wolę nie myśleć.

Kamil Gemra
0
Dołączył: 2009-12-09
Wpisów: 3 001
Wysłane: 27 lipca 2010 13:05:20 przy kursie: 12,30 zł
Komunikat TVN CNBC Biznes dla zainteresowanych:

Cytat:
Karen i Komputronik - spółki, które wciąż budzą duże emocje. Dzisiaj o 17:00 w "Rynkach Dnia" rozmowa z prezesem Komputronika Wojciechem Buczkowskim i prezesem Karen SA Jackiem Piotrowskim. Polecamy!

silvari
0
Dołączył: 2010-06-26
Wpisów: 19
Wysłane: 5 sierpnia 2010 09:20:22 przy kursie: 11,55 zł
KOMPUTRONIK SA Autoryzowanym Dystrybutorem Kingston

04.08. Warszawa (PAP/ESPI) - Raport bieżący 22/2010
Zarząd Komputronik S.A. przesyła do publicznej wiadomości informację, że w dniu 4 sierpnia 2010 roku wpłynęło do spółki zawiadomienie, że Emitent, na podstawie podpisanej umowy, od dnia 4 sierpnia 2010 roku otrzymał status Autoryzowanego Dystrybutora produktów Kingston Technology oraz Kingston Digital. Status ten umożliwia dokonywania bezpośrednich zakupów od producenta z magazynu w Londynie oraz gwarantuje pełne wsparcie marketingowe, technologiczne i techniczne. Komputronik jest także, od marca 2010 roku, jedynym w Polsce partnerem, który posiada status Kingston Premium Partner. Status ten umożliwia nabywanie specjalnych produktów przeznaczonych na rynek detaliczny, otrzymywania dodatkowych rabatów i korzystania z rozszerzonego funduszu marketingowego, a tym samym zwiększenia rentowności na tych produktach. Komputronik i Kingston współpracują od ponad 10 lat, a otrzymanie tych niezwykle ważnych statusów partnerskich umożliwi
zwiększenie skali prowadzonego wspólnie biznesu.
Kingston Technology, z siedzibą w Fountain Valley w Kalifornii, to największy na świecie producent pamięci do wszystkich urządzeń (w roku 2009 przychody firmy wyniosły 4,1 mld dolarów amerykańskich) i niekwestionowany lider także polskiego rynku pamięci.
Umowa została uznana za znaczącą, gdyż przewidywane obroty z tytułu realizacji umowy w ciągu 5 lat wyniosą około 70.000.000 zł, tj. więcej niż 10% kapitałów własnych Emitenta.
kom espi mra
Edytowany: 5 sierpnia 2010 09:20

>> Ponad 160% zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego Cztery Fazy Rynku w StockWatch.pl


silvari
0
Dołączył: 2010-06-26
Wpisów: 19
Wysłane: 5 sierpnia 2010 09:21:30 przy kursie: 11,55 zł
Cytat Z pb.pl:

2010-08-02 Jak można wytłumaczyć, że spółki Karen i Techmex są wyżej wyceniane przez rynek niż Komputronik? Kiedy rozpocznie się zapowiedziany skup akcji? Jakie korzyści finansowe z tytułu umów zawartych z p.Paszyńską osiągnie spółka w tym roku?

Wycena spółki Karen opiera się, podobnie zresztą jak spółki Techmex, na wierze w dobrą przyszłość. Ja osobiście wierzę w duży sukces rynkowy Karen SA, już pod nową nazwą Clean & Carbon Energy SA, która będzie zajmować się oprócz handlem elektroniką także szeroko rozumianą branżą energetyczną, głównie energią wiatrową i przemysłem związanym z węglem kamiennym. Tu perspektywy są dobre, jest Inwestor, który wyłoży blisko 400 mln zł na rozwój spółki.
Natomiast wiara inwestorów w Techmex SA nie jest poparta absolutnie czymkolwiek. Jak przyznaje Syndyk tej spółki, działalność operacyjna jest wygaszona, nie pracują tam już żadni specjaliści od technologii GIS. Rozumiem, że rynek rozpalają informacje o odkupie wierzytelności przez nowych inwestorów Karen, należy jednak pamiętać, że jest to po prostu element podpisanej umowy inwestycyjnej. Wydaje się, że Inwestor podobnie jak Komputronik SA, podchodzi sceptycznie do możliwości aktywowania tych wierzytelności.
Należy jednak kategorycznie zaprzeczyć wyższej wycenie Techmex SA - kapitalizacja spółki, nawet po silnych wzrostach spekulacyjnych wynosi 16 mln zł, czyli blisko 6 krotnie mniej niż wycena Komputronik.
Także kapitalizacja Karen jest niższa niż kapitalizacja Komputronik.
Niezależnie od wszystkiego, Komputronik podpisał bardzo korzystną dla siebie umowę, zamienił wątpliwe aktywa w postaci wierzytelności na atrakcyjne grunty budowlane, które dodatkowo ma prawo odsprzedać Inwestorowi za 2 lata za tę samą cenę, odkupi z mozołem budowaną sieć salonów działającą już dzisiaj pod własnym szyldem, uzyska wpływ co najmniej 48 mln zł w gotówce za pozostałe akcje Karen. Dziwi mnie obecne zachowanie kursu Komputronik - powinien wystrzelić w górę, bo spółka pozbyła się pewnego problemu z Techmex, korzystnie wykorzystała kontrolę nad spółką zależną Karen SA. Koniunktura na rynku, na którym działamy stopniowo poprawia się, więc liczymy, że ten rok zamkniemy dobrym zyskiem.
Także akcjonariusze Karen powinni być dobrej myśli - zyskali potężnego inwestora, który z pewnością doprowadzi do wysokiej rentowności spółki (jednak proszę wziąć pod uwagę, że jest to moja osobista opinia).
Pozdrawiam wytrwałych i cierpliwych,

Wojciech Buczkowski
Prezes Zarządu Komputronik SA

bigmaras
0
Dołączył: 2010-05-01
Wpisów: 3
Wysłane: 9 sierpnia 2010 11:04:19 przy kursie: 11,60 zł
KOMISJA NADZORU FINANSOWEGO
Raport bieżący nr 23 / 2010
Data sporządzenia: 2010-08-09
Skrócona nazwa emitenta
KOMPUTRONIK S.A.
Temat
Umowa Komputronik – Lenovo o wartości 350 mln zł
Podstawa prawna
Art. 56 ust. 1 pkt 2 Ustawy o ofercie - informacje bieżące i okresowe
Treść raportu:
Zarząd Komputronik S.A. przesyła do publicznej wiadomości informację, że w dniu 6 sierpnia 2010 roku wpłynęła do spółki podpisana między Emitentem a Lenovo umowa o współpracy ("Direct Reseller Off-Shore"). Na podstawie podpisanej umowy, Komputronik ma prawo nabywać wszystkie towary marki Lenovo bezpośrednio od producenta, tj. głównie laptopy, netbooki, komputery osobiste, serwery, stacje robocze i akcesoria komputerowe. Ten rodzaj współpracy ze sprzedawcą detalicznym Lenovo podjęło po raz pierwszy w Polsce, ze swoim największym partnerem detalicznym. Zawarcie umowy umożliwia Emitentowi dostęp do szerokiej, pełnej gamy produktów Lenovo, nabywanych w konkurencyjnych cenach. Lenovo jest obecnie czwartym największym na świecie producentem komputerów osobistych i największym producentem na rodzimym rynku chińskim.

Komputronik SA został wybrany przez firmę Lenovo Partnerem Roku 2009. Tytuł przyznano za największą w Polsce sprzedaż notebooków Lenovo IdeaPad oraz znaczący wkład we wzrost sprzedaży produktów tej marki na polskim rynku. Tytuł Partnera Roku to najbardziej prestiżowa nagroda przyznawana przez Lenovo partnerom handlowym na lokalnych rynkach.

Zarząd Emitenta szacuje, że obroty na produktach marki Lenovo wyniosą około 350 mln zł w ciągu 5 najbliższych lat. Zawarcie umowy przełoży się na niższe ceny zakupu i uzyskanie wyższej rentowności.

Po podpisaniu omawianej umowy, Komputronik SA nabywa notebooki już bezpośrednio od większości czołowych producentów komputerów przenośnych. Tym samym Komputronik SA realizuje strategie uniezależniania się od lokalnych kanałów dystrybucyjnych, co przekłada się na ściślejszą współpracę z producentami, wyższe marże i lepsze wsparcie marketingowe.

W pierwszym kwartale roku obrachunkowego 2010/2011, czyli w drugim kwartale kalendarzowym br, Komputronik sprzedał ponad 33% więcej laptopów niż w analogicznym okresie roku ubiegłego .

Umowa została uznana za znaczącą, gdyż przewidywane przychody ze sprzedaży produktów Lenovo w ciągu najbliższych 5 lat, Zarząd Emitenta szacuje na 350 mln zł, tj . więcej niż 10% kapitałów własnych Emitenta.

Kasia Stefanska
0
Dołączył: 2009-05-05
Wpisów: 1 246
Wysłane: 17 sierpnia 2010 01:49:30 przy kursie: 11,08 zł
Omówienie sprawozdania finansowego Komputronik za 1 kwartał 2010 roku. Dla tej firmy jest to pierwszy kwartał roku finansowego, ponieważ poprzedni miał 5 kwartałów.

www.stockwatch.pl/gpw/komputro... – pod tym linkiem znajduje się wyliczenie wskaźników oraz wykresy dla tej spółki.

W ostatnim czasie Komputronik, podobnie jak jego spółka zależna Karen, był pod naszym czujnym okiem ze względu na „umowę inwestycyjną”. Ta umowa miała pozwolić spółce pozbyć się problemu należności od Techmeksu i w sposób znaczący podniosła jej wynik finansowy przez brak odpisów aktualizujących. Sprawozdanie finansowe ujawnia niektóre szczegóły rzeczonej umowy.


I muszę przyznać, że umowa spełnia wielkie oczekiwania. Brawo dla zarządu Komputronika za takie rozwiązanie swoich problemów. W skrócie:
....Nowa emisja akcji Karenu spowoduje, że nowy inwestor przejmie nad spółką kontrolę a Komputronik ją zgrabnie utraci.

....Komputronik będzie kupował od Karenu sprzęt za minimum 80 mln PLN rocznie: może się wydawać, że spółka ma zagwarantowane przychody ze sprzedaży. To fakt ale nic nie wspomniano o rentowności tej działalności. Nie wspomniano na jaki czas ten zapis będzie obowiązywał.

....Karen obejmie obligacje wyemitowane przez Komputronik w ramach spłaty należności: to już po raz drugi spółka przyjmuje na siebie nowy dług w zamian za stary. Czyli Komputronik nie musi spłacać swoich zobowiązań oraz pożyczek do Karenu a jedynie zamienić je na wyemitowane nowo obligacje. Czyli gotówki na tym ruchu nie straci.

....Karen pozbędzie się swojej podstawowej działalności, czyli sklepów ze sprzętem na rzecz Komputronika za kwotę 18,5 mln PLN. Są to kwartalne przychody tej spółki. Opłata za zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest więc śmiesznie niska mimo generowanej straty. Komputronik z pewnością da radę koszty obniżyć ze względu na korzyści skali i lepsze umiejętności zarządzania. Niedługo więc strata Karenu stać się może zyskiem Komputronika.

....Komputronik w zamian za wierzytelności od likwidowanego Techmeksu przejmie bliżej nieokreślone nieruchomości. Spłata nie następuje więc w sposób bezpośredni i wprost do wartości nominalnej roszczenia ale oznacza to, że udaje się odzyskać przynajmniej znaczną część zainwestowanych pieniędzy.

....Nowi inwestorzy po czasie określonym w umowie ogłoszą wezwanie na akcje Karen, na które Komputronik zobowiązał się nie odpowiadać.Brawo więc dla Komputronika. W tej skomplikowanej transakcji pozbył się swoich największych problemów, czyli należności Techmeksu i zupełnie nieprzydatnego do niczego Karenu. Uzyska za to w cale ciekawe wynagrodzenie oraz nie musi dawać wiele od siebie.

Najbardziej jednak ze wszystkiego pozytywnie oceniam przejęcie działalności Karenu za kwotę odpowiadającą kwartalnym przychodom tej spółki. Rozumiem, że taka cena została wynegocjowana w związku z tym, że nowy właściciel Karenu tej działalności zupełnie nie potrzebuje. Jednak Karen generował dodatnie przepływy pieniężne, więc po przeprowadzeniu działań restrukturyzacyjnych ten wynik jeszcze się podniesie. Kwartalne przychody Karenu stanowią 10% przychodów Komputronika.

Z tymi atrakcyjnymi gruntami nie jest do końca tak różowo jak wspominał prezes Buczkowski. Te aktywa jeszcze nie zostały przez spółkę ocenione, więc ich wartość nie została przez Komputronik zweryfikowana. A to jest konieczne dla ostatecznej wyceny oraz ewentualnego odsprzedania. Mimo iż rynkowo warte są więcej niż nieściągalne wierzytelności, Komputronik nie będzie mógł w sposób bezpośredni rozpoznać zysku na tej transakcji. Jest tak, ponieważ w jego bilansie wierzytelności nie zostały objęte odpisem aktualizującym.

Uważam, że Komputronik wychodzi z tej transakcji zwycięsko. Faktem jest, że nie znamy wszystkich szczegółów. Mimo to nie spodziewałam się aż tak pozytywnego rozwiązania sprawy z „umową inwestycyjną”. Zakończenie całego procesu zajmie jeszcze 2 do 3 lat i w tym czasie wiele rzeczy może ulec zmianie. Jednak większość omówionych zapisów, czyli przyszłych zdarzeń, powinno zostać odebrane pozytywnie. A to oczywiście daje podstawę do wzrostu kursu akcji.
W związku z tym wydaje mi się, że wytyczne wskaźnikowe nie powiedzą nam wiele prawdziwego o wycenie spółki.Komputronik sam w sobie wygenerował w tym kwartale stratę netto w wysokości 2,8 mln PLN. Jego przychody utrzymały się na zbliżonym poziomie, co rok wcześniej, czyli wyniosły około 178,5 mln PLN. Spółka zarabia na swojej podstawowej działalności – zysk ze sprzedaży wyniósł 13% przychodów. Został on jednak skonsumowany przez koszty sprzedaży i ogólnego zarządu. Po wchłonięciu działalności Karenu powinniśmy jednak zobaczyć oszczędności na tym poziomie w porównaniu do zwiększonej masy przychodów. Zysk ze sprzedaży został potwierdzony dodatnimi przepływami pieniężnymi z działalności operacyjnej.

W najbliższym czasie te informacje będą miały jednak najmniejsze znaczenie dla zachowania się akcji.


Powyższa treść przez 30 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

Kamil Gemra
0
Dołączył: 2009-12-09
Wpisów: 3 001
Wysłane: 17 sierpnia 2010 10:11:30 przy kursie: 10,89 zł
Sytuacja techniczna:


kliknij, aby powiększyć


Zakres 6M. Interwał 1D. Na Komputroniku powinno w najbliższym czasie dojść do wyjaśnienia sytuacji technicznej. Można zauważyć trójkąt zniżkujący. Kluczowym poziomem jest wsparcie w okolicach 11 zł.

janinho
0
Dołączył: 2010-06-25
Wpisów: 83
Wysłane: 8 września 2010 01:44:21 przy kursie: 10,83 zł
www.tvncnbc.pl/komputronik-fin...


Wywiad z prezesem Komputronika z 06.09.2010 odnośnie ostatnich umów :) przewija się również temat Karen-u
Edytowany: 8 września 2010 01:49

kolokwialny
0
Dołączył: 2010-09-27
Wpisów: 130
Wysłane: 7 października 2010 16:41:37 przy kursie: 10,09 zł
Wartość księgowa na akcję ,to okolice 15pln
Przed bessą mieliśmy okolice 50pln

Obecna cena w okolicach 10pln, wydają się ''ździebko przesadzona''
Wyniki co raz to lepsze.Odchodzi również nierentowny Karen.Na który to Komputronik ''ewidentnie nie miał pomysłu''A na którym tracił realne pieniądze!
Do 2012 Komputronik dostanie ''SPORE PIENIĄDZE'' za Karen od Paszyńskich.Do tego czasu prezes Komputronika nie wykluczał również wzięcia pożyczki pod zabezpieczone w tym celu nieruchomości.O czym mówił w wywiadzie(tvn cnbc)Bo wiadomo że pieniądz lubi zarabiaćAngel
Paszyńscy natomiast zbiorą pieniążki (prawie 1 miliard) za emisję nowych akcji Karenu.
Kto wie... Może i wykupią za to i feralny Techmex? Bo jak widać spieszą się z w.w celami.Aż miło!I cały artykuł o nich wydaje się przez kogoś sponsorowanym.Kto wie..może i przez nich samych?

Natomiast Komputronik to Komputronik.Miał się średnio w ostatnich 2latach.Ale widać pozytywne przesłanki na przyszłość.
Kurs na chwilę obecną nie dyskontuje ''z całą odpowiedzialnością'' przyszłości
Resztę niech sobie każdy sam przeanalizuje

WatchDog
WatchDog PREMIUM
35
Grupa: Bus Driver
Dołączył: 2008-07-25
Wpisów: 8 584
Wysłane: 6 grudnia 2010 13:16:37 przy kursie: 9,00 zł
Omówienie wyników Komputronika po III (kalendarzowym) kwartale 2010 r.
Zostawiam na boku szczegóły transakcji z Karenem, traktując to jako działalność zaniechaną. Wprawdzie Komputronik przejmie np. towary z magazynu, ale nie pozyska w ten sposób nowej kompetencji ani linii biznesowej, wszystko mieści się w dotychczasowej działalności.

Jak pisze prezes w komentarzu do wyników:
Wojciech Buczkowski napisał(a):
Charakter i złożonosc opisanych wyżej operacji sprawia, że analiza transakcji jest trudna nawet dla doświadczonych uczestników rynku finansowego. W mojej ocenie, która jest zgodna z ocena analityków finansowych, którzy szczegółowo przeanalizowali skutki zawartych umów, operacja ta jest korzystna dla Grupy
Komputronik.

Patrzę na to raczej jak na sytuację bez wyjścia, z której jednak wyjść było trzeba. Gorzej, że póki co ze sprawozdań wynika, iż na razie rozwój sytuacji jest niekorzystny dla akcjonariuszy Komputronika. Czy dostanie za jakiś czas wspomniane wyżej "spore pieniądze" nie ma znaczenia, bo będzie to zdarzenie jednorazowe w spółce. A jej biznes podstawowy performuje źle.

W III kwartale (kalendarzowym, bo spółka formalnie raportuje półrocze od kwietnia do września), Komputronik wypracował 194 mln zł przychodów ze sprzedaży. Było to o 3,4% więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Przychody te wypracowane zostały na podobnej marży między 12% a 13%. Tutaj niewiele się zmienia, lecz trzeba dodać, że marże te są wyraźnie większe niż w Action (gdzie przez ostatni rok utrzymują się nieco powyżej 8%), AB (gdzie ostatnio spadły poniżej 6%) i ABC Dacie (gdzie nie przekraczają 8%). Natomiast Komputronik jest około dwukrotnie-trzykrotnie mniejszy od każdej z wymienionych firm.

Niestety, spółka nie raportuje segmentów operacyjnych, unika tego twierdząc, że jej działalność to jednolita "dystrybucja sprzętu komputerowego" i stanowi jeden segment. A przecież wiemy, że jest inaczej: jest hurt i detal, a w detalu jest podział na tradycyjny i internetowy. Na pewno Komputronik pozycjonuje się lepiej niż konkurencja i ma lepszą markę detaliczną - mówią o tym wyższe średnie osiągane marże handlowe. Ale jednocześnie wiemy, że jego przychody są zbyt małe, aby wyjść na koszty. Od trzech kwartałów przynosi stratę operacyjną, a gdy pominąć dobry IV kw. 2009 r., to trwałe straty na tym poziomie zaczęły się po I kwartale 2009 r. A od 1 września Karen już nie jest konsolidowany, więc trudno go obarczyć "odpowiedzialnością" za straty. Fakt, że jednostkowo Komputronik, wypracowując ponad 95% przychodów, wykazuje zysk. Ale co z tego, jeśli spółki zależne przynoszą straty i uszczuplają kapitały całej grupy.

Ważne, że mimo kryzysu i trudnej sytuacji w IT, sprzedaż powoli rośnie, ale nie wiemy, czy jest to zasługą większej faktycznej odsprzedaży, czy przewalania towaru bez marży. Wiemy, że blisko 20% zakupów Komputronik poczynił w Action i TechDacie (str. 34 komentarza). Ponad 40% obrotu generują laptopy (str. 33), które są z zasady niskomarżowe i ustandaryzowane. Dodatkowo spółka sama przyznaje, że w omawianym okresie nadmiernie się towarowała, żeby zafakturować bonusy (str. 21). Wskazuje to na znaczący ucisk biznesowy, któremu podlega.

Zjawisko potwierdza ogląd wskaźników płynnościowych i stabilnościowych. Stan gotówki spadł do rekordowo niskiego poziomu 5 mln zł, mimo zaciągnięcia dodatkowych kredytów, których łączna wartość wyniosła blisko 66 mln zł. Kapitał obrotowy netto spadł poniżej zera z powodu dużego wzrostu zobowiązań krótkoterminowych. Pogorszyły się cykle rotacji, ogólne zadłużenie sięgnęło 60%, a rating pokonał kolejną półkę spadając na B-. O tym na poszła gotówka, mówi lektura przepływów pieniężnych: na towar, udzielenie pożyczek oraz nabycie nieruchomości inwestycyjnych, rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych. Są to przepływy w ramach transakcji z Karenem, w ramach której zbywane są m.in. wierzytelności Techmeksu. Pełen opis jest w sprawozdaniu, wystarczająco przejrzysty aby go nie powtarzać.

W omawianym okresie miała miejsce transakcja, która uszczupliła kapitały własne. W ramach odkupienia udziałów od akcjonariuszy mniejszościowych, wartość księgowa spadła o prawie 18 mln zł. Łącznie w ciągu kwartału WK spadła z ponad 129 mln do ponad 115 mln zł, ale zwiększyła się też liczba akcji. Z tej racji WK na akcję spadła z 15,85 zł do 12,12 zł. Jak wynika z umowy sprzedaży Karenu, Komputronik może wyemitować kolejne ponad 1,3 mln sztuk akcji po nominale, na uzupełnienie "brakującej" wartości rynkowej w transakcji, czyli dalej rozwodnić wartość majątku netto w przeliczeniu na jedną akcję.

Aktualnie Komputronik jest jedną z tańszych spółek na całej giełdzie i najtańszą w sektorze detalicznym, ale to jedyny wskaźnik, który daje się przystawić do rynku. Przychody jak na detal są niereprezentatywne, bo nierentowne. Spółka nie wypracowuje dodatniego wyniku operacyjnego. Amortyzacja przykrywa wprawdzie ujemny EBIT i EBITDA wychodzi dodatnia, ale z kolei wskaźnik EV/EBITDA pokazuje ogromne przewartościowanie
www.stockwatch.pl/gpw/komputro...

Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę dalsze skutki realizacji umów sprzedaży Karenu. W rozliczeniu spółka nabędzie jego majątek, na który składają się "sieć salonów, towary, należności". Trudno się wypowiedzieć o wartości tego majątku, nie znając jego wyceny. Pytanie jak zwykle o odpisy aktualizujące.
Z dzisiejszej perspektywy słynne "odpały" na Komputroniku wyglądają teraz jak niewinny podskok. Spółka zadebiutowała po ponad 50 zł i od dołka bessy jest w trendzie bocznym. Stopa zwrotu za ostatni rok -20%, za ostatnie 3 miesiące podobnie. Akcje ewidentnie do obserwacji, bo jak pokazują historyczne przypadki, oddłużenie plus złapanie rentowności operacyjnej zmieni postrzeganie spółki i zaskutkuje wybiciem. Wystarczy nie przynosić strat tylko nieduże zyski, żeby dać się wyceniać z premią (C/WK Action 1,66, AB 1,38). Zupełnie inne pytanie, czy to kiedykolwiek nastąpi, ani tym bardziej, kiedy.

Powyższa treść przez 30 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Edytowany: 6 grudnia 2010 13:17


genoniusz
0
Dołączył: 2009-05-22
Wpisów: 14
Wysłane: 6 grudnia 2010 15:26:06 przy kursie: 9,00 zł
Błagam... "A jej biznes podstawowy performuje źle." ...litości.

kolokwialny
0
Dołączył: 2010-09-27
Wpisów: 130
Wysłane: 6 grudnia 2010 16:03:07 przy kursie: 9,00 zł
Źle to bym aż tak ekstremalnie nie nazwał... ! Jest to w końcu ''można powiedzieć'' potentatShhh Jedyna firma w Polsce posiadająca tak rozległą siec dystrybucyjną komputerów i akcesorii !

Nierentowność do tej pory była w znacznym stopniu uzależniona stratami związanymi ze spółką Karen ! Jednak firma ewidentnie wychodzi na prostą. I to powinno dyskontować pro wzrostowy trend na przyszłość. Więc i obecnie ruch kontr spadkowy musi wystąpić...?

W końcu trend spadkowy już trwał na zbyt długo, jak na hossę

''Zapraszam do dyskusji o jednej z najbardziej niedowartościowanych spółek na GPW !''
Edytowany: 6 grudnia 2010 16:03

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
249
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 652
Wysłane: 6 grudnia 2010 16:52:11 przy kursie: 9,00 zł
Koledze prawdopodobnie chodziło o język polski. I podaj nazwę spółki do której nawołujesz, bo przeglądam wszystkie niedowartościowane i się tam nie udzielasz...

bywalec
0
Dołączył: 2009-09-23
Wpisów: 71
Wysłane: 6 grudnia 2010 19:14:25 przy kursie: 9,00 zł
kolokwialny napisał(a):
Źle to bym aż tak ekstremalnie nie nazwał... ! Jest to w końcu ''można powiedzieć'' potentatShhh Jedyna firma w Polsce posiadająca tak rozległą siec dystrybucyjną komputerów i akcesorii !

Nierentowność do tej pory była w znacznym stopniu uzależniona stratami związanymi ze spółką Karen ! Jednak firma ewidentnie wychodzi na prostą. I to powinno dyskontować pro wzrostowy trend na przyszłość. Więc i obecnie ruch kontr spadkowy musi wystąpić...?

W końcu trend spadkowy już trwał na zbyt długo, jak na hossę

''Zapraszam do dyskusji o jednej z najbardziej niedowartościowanych spółek na GPW !''


Przepraszam ale sie z kolega nie zgodze:
1. co z tego ze siec salnow - nie chodzi o to ile salonow jest, tylko czy te ktore generuja zysk pokrywaje straty pozostałych.
2. salony dostaja w tyłek od http://www.komputronik.pl gdzie towar ten sam, tylko taniej.
3. coraz wiekszy udzial tzw. hurtu ktory generuje niska marze a jest kapitałochlonny
4. ile kolega widzial reklam w TV sieci media-saturn vs komputron ?? Czy to o czyms swiadczy czy nie ?

p.s. o jakiej hossie kolega mowi ????

andkar
0
Dołączył: 2009-05-07
Wpisów: 4
Wysłane: 7 grudnia 2010 10:27:25 przy kursie: 9,10 zł
Cytat:
2. salony dostaja w tyłek od http://www.komputronik.pl gdzie towar ten sam, tylko taniej.

Coś mi się wydaje, że ceny w salonach i http://www.komputronik.pl są takie same...
Poza tym jeśli nie ma towaru na stanie w salonie można zamówić i odebrać w salonie bez płacenia za przesyłkę. Tylko,że nie ma salonów w małych miastach... no a w większych obsługa wydaje się niewystarczająca... trzeba mieć "trochę" czasu i trochę więcej cierpliwości.

Affinity
0
Dołączył: 2010-11-05
Wpisów: 50
Wysłane: 9 grudnia 2010 00:43:26 przy kursie: 8,99 zł
No i usiadło na ostatnim wsparciu. Obroty nie są zbyt duże, a papier z trudem utrzymuje się powyżej 9zł. Przebicie tego poziomu będzie chyba ostatecznym sygnałem do sprzedaży.

honza
0
Dołączył: 2009-08-02
Wpisów: 170
Wysłane: 5 stycznia 2011 19:56:47 przy kursie: 8,90 zł
Cytat:
Ko­niec ro­ku dla Kom­pu­tro­ni­ka, jak twier­dzi Woj­ciech Bucz­kow­ski, pre­zes spół­ki, był nad­zwy­czaj do­bry, je­śli cho­dzi o sprze­daż sprzę­tu IT. – Spo­dzie­wa­li­śmy się, że to bę­dzie uda­ny okres, ale wy­ni­ki prze­szły na­sze ocze­ki­wa­nia – mó­wi.


www.parkiet.com/artykul/7,1003...

WatchDog
WatchDog PREMIUM
35
Grupa: Bus Driver
Dołączył: 2008-07-25
Wpisów: 8 584
Wysłane: 17 lutego 2011 12:15:26 przy kursie: 10,09 zł
Omówienie sprawozdania za IV kwartał 2010 r. grupy Komputronik SA.
Spółka odbudowuje rentowność operacyjną, co stało się dla rynku sygnałem do próby zmiany trendu.
Długoterminowy obraz fundamentalny też się poprawia, ale nie jest jednak ciągle najlepszy.
Komplet wskaźników w serwisie
www.stockwatch.pl/gpw/komputro...
Dodatkowo na wynik IV kwartału trzeba patrzeć przez pryzmat Karenu, którego wpływu Komputronik w końcu się pozbędzie.

Poszukiwanie fundamentów zaczyna się od przychodów w ramach podstawowego biznesu i tutaj obraz jest cały czas pozytywny. Przychody w IV kwartale wzrosły o 10% wobec poprzedniego roku, a cały rok grupa zamknęła wzrostem o 3%. Pamiętajmy, że mamy do czynienia z niezwykle konkurencyjnym rynkiem i dodatkowo umocnieniem się złotego, co przekłada się na spadek cen i marży. Martwi szczególnie marża, bo w IV kw. spadła do 10,35% z 11,63% i z tego powodu mimo wzrostu przychodów, wypracowana kwota marży na sprzedaży okazała się taka sama jak rok wcześniej. Cały rok działalności spółki dał 103,5 mln zł marży handlowej w 2010 r., czyli o 3 mln zł więcej niż rok wcześniej. Wzrost jest już powolny i trudno powiedzieć, czy organicznie można tutaj liczyć na więcej. Nieco lepiej wygląda to na poziomie sprawozdania jednostkowego, tj. sam Komputronik wypracował o 3,2 mln zł więcej marży handlowej. Ale widzimy jednocześnie, że to on wypracowuje całość przychodów - spółki zależne póki co przynoszą tylko koszty.

Dużo ważniejsza jest analiza na poziomie zysku operacyjnego. Przez pierwsze trzy kwartały grupa miała 7,8 mln zł straty operacyjnej i ujemną EBITDA (amortyzacja kwartalnie niewiele ponad 2 mln zł). W IV kwartale bardzo mocno się to poprawiło: EBIT wyniósł aż 10,6 mln zł i dał całoroczną wartość 2,8 mln zł, plus amortyzacja 9,2 mln zł -> 12 mln zł EBITDA. Wreszcie można wycenić spółkę w oparciu o EV/EBITDA i jak widać wyżej, ta wycena wychodzi rozsądnie. Pozostałe są rozjechane w obie strony:
www.stockwatch.pl/gpw/komputro...
Wskazuje to, że spółka jest w turbulencjach, a jej pozostałe parametry biznesowe są dalekie od harmonii. Mamy na przykład ujemne ROE i roczną stratę netto, brakuje też rentowności, co widać po najprostszych proporcjach:
Rentowność sprzedaży 12,37%
Rentowność działalności operacyjnej 0,34%
Rentowność brutto 0,08%
Rentowność netto -0,08%

Ale to nie jest problem, jeśli ciągle bierzemy pod uwagę trzy słabe kwartały, a czwarty dobry może zwiastować już trwałą poprawę. Tylko czy na pewno? Koszty sprzedaży okazały się nieco wyższe niż rok wcześniej i jeśli dodać nieco obniżone koszty ogólnego zarządu, EBIT w IV kwartale wyniósł tak naprawdę 1,9 mln zł. Co pomijamy: znaczne "Pozostałe przychody operacyjne" na 9,6 mln zł, o których spółka dalej pisze (str. 29), że są wynikiem ujęcia sprzedaży Karenu. Nie wnikając w wyliczenia, w których straszą metodą drzewa dwumianowego, jest to wydarzenie jednorazowe. Jego wyłączenie pokazuje, że sytuacja Komputronika w biznesie podstawowym poprawia się, ale bardzo powoli.

Komputronik długo i boleśnie "leczy się" z Karenu. Stracił przy tej okazji to co najcenniejsze: reputację. Rynek długo nie zapomni historyjki o amerykańskim inwestorze, ale w końcu i to odejdzie w niepamięć, bo liczą się wyniki bieżące i przyszłość. Te pierwsze są lepsze, choć nie aż tak jak by się mogło wydawać. Gorzej z planami na przyszłość, tak naprawdę nie widzę tutaj oczywistych sposobów na szybki wzrost. Pewne nadzieje można wiązać z rozwojem usług świadczonych w salonach oraz i Klienta. Jeśli udałoby się z sukcesem wypracować model sprzedaży usług na większą skalę, to wynik będzie się poprawi. Na samej sprzedaży sprzętu nie da się budować przyszłości.

Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

micmak
44
Dołączył: 2011-02-18
Wpisów: 522
Wysłane: 21 lutego 2011 09:25:54 przy kursie: 10,90 zł
Komputronik trafił do portfela RDO, zachwalali zyski operacyjne, rosnącą rentowność oraz wyjście kursu z konsolidacji. Jednostkowo spółka pięknie wygląda, jak oddłużą - po mału to robią, i dostaną zastrzyk gotówki za udziały, to grupa skonsolidowana będzie podciągała wyniki grupy.
ujeżdżam byki ===>>

Lekarstwo na FIAT MONEY?
Portfel akcji na bazie surowców i surowców rolnych głupsze! ==>>>

Edytowany: 21 lutego 2011 09:31

micmak
44
Dołączył: 2011-02-18
Wpisów: 522
Wysłane: 7 marca 2011 16:47:45 przy kursie: 10,03 zł
Komputronik utrzymuje wysokie tempo wzrostu sprzedaży
DWOL 07-03-2011, ostatnia aktualizacja 07-03-2011 14:39


68,6 mln zł przychodów miał Komputronik w lutym bieżącego roku. Sprzedaż była zatem o 28 proc. wyższa niż rok wcześniej.


Poznański dystrybutor sprzętu IT umiejętnie wykorzystuje rosnący popyt na sprzęt komputerowy i zwiększa sprzedaż. W lutym firma miała 68,6 mln zł przychodów czyli 28 proc. więcej niż rok wcześniej. Był to zatem kolejny z rzędu miesiąc gdy Komputronik szybko zwiększał obroty. W styczniu przychody sięgnęły 65,8 mln zł i były o 27,6 proc. wyższe niż w roku poprzednim.

Narastająco, po dwóch miesiącach roku, giełdowa spółka ma już 135 mln zł obrotów co oznacza zmianę o blisko 28 proc. w porównaniu z analogicznym okresie roku ubiegłego. Największą dynamiką, jak napisał Komputronik w komunikacie, wzrostu przychodów odznaczała się sprzedaż do klientów biznesowych oraz sprzedaż w kanale internetowym.

Inwestorzy pozytywnie zareagowali na komunikat. Po jego publikacji kurs rośnie o przeszło 3 proc. (wcześniej zachowywał się stabilnie) do 9,8 zł.
ujeżdżam byki ===>>

Lekarstwo na FIAT MONEY?
Portfel akcji na bazie surowców i surowców rolnych głupsze! ==>>>


Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,844 sek.

PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +168,05% +33 610,33 zł 53 610,33 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło