pixelg
KOMPUTRON - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7

KOMPUTRON [KOM]

AKTUALNY KURS: 2,93 zł (+0,00%) 21-10-2019 14:52
WatchDog
WatchDog PREMIUM
Grupa: Bus Driver
Wpisów: 8 601
Wysłane: 29 grudnia 2008 13:55:57 przy kursie: 10,50 zł
Z komunikatu spółki:

Cytat:
Obserwowane już od maja br. ochłodzenie popytu na asortyment oferowany przez Emitenta, okazało się nie mieć charakteru przejściowego i utrzymuje się także w najistotniejszym dla branży, w jakiej działa emitent, czwartym kwartale kalendarzowym. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na odmienną, od zakładanej, realizacją sprzedaży emitenta, jest wyjątkowa, nieobserwowana dotąd, zmienność kursów walut obcych, w których wyceniane jest ponad 90% produktów i usług oferowanych przez emitenta.

Podsycana przez media atmosfera kryzysu gospodarczego dość szybko wprowadziła zmiany w zachowaniach konsumentów oraz firm - ograniczyli oni swoje zakupy, zamrozili wiele projektów inwestycyjnych, zredukowali m.in. budżety na wydatki związane z IT.

Sprzedaż detaliczna emitenta, prowadzona za pośrednictwem stacjonarnej sieci sklepów własnych, związana jest ze stosunkowo dużym lewarem operacyjnym. W związku z wyżej wymienionymi, niezależnymi od emitenta czynnikami, istotny wzrost wskaźnika dochód / koszt dla sklepów w ostatnich 5 miesiącach roku był znacząco niższy od zakładanego.

Dla obiektywnej oceny przedsiębiorstwa emitenta, należy przedstawić dodatkowo prognozę jednostkowych wyników finansowych Komputronik SA.

Jest to kuriozalny komunikat i mocno chwieje moją wiarą w kwalifikacje oraz mindset zarządu.
Ja to czytam tak:
- Wszystko się wali i nie umiemy sobie z tym poradzić,
- To nie nasza wina, tylko jakiś spisek,
- Jak by tu jednak wyjść z twarzą?

Karygodne błędy popełnione w komunikacie:
- pokazanie paniki i bezradności,
- udawanie, że nic się nie dzieje, a już na pewno nic poważnego (kryzys? jaki kryzys?),
- ujawnienie kreatywnych chęci podmalowania obrazu, przez pokazanie kawałka biznesu,
- BRAK CHOĆBY PRÓB BUDOWY PLANU ANTYKRYZYSOWEGO.

Jarbas
Wpisów: 1 169
Wysłane: 29 grudnia 2008 16:38:32 przy kursie: 10,50 zł
A jak tu plan budować jak spore koszty stałe a na siłę nikt nikogo do kupowania nie zmusi?
Z drugiej strony przypadek własny… Szukałem dzisiaj dysku i karty graficznej… ile musiałem się nadzwonić aby nie usłyszeć "dostępne będzie po nowym roku, najlepiej po 10 stycznia dzwonić"

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Wysłane: 29 grudnia 2008 16:45:30 przy kursie: 10,50 zł
Otóż to! niby to wszystko skomputeryzowane, zintegrowane, a cholera nie można sprawdzić całych krajowych stocków w jednym miejscu, tylko trzeba dzwonić. Przecież dostawców twardzieli jest może ze trzech, a kart graficznych też może ze trzech. Dystrybucja leży. Jak był samoczynny popyt to wystarczyło zatowarować kanał i samo szło. Ale optymalizacja już tak łatwo nie przebiega: musisz dzwonić za stockiem, czyli firmy marnują szansę.

Sam przeglądałem ostatnio dwa czy trzy sklepy komputerowe, takie co sprzedają akcesoria, gadżety i różne elektroniczne dynksy, i kurczę 3/4 katalogu to "towar niedostępny".

Dwója z logistyki. Niby konkurencyjny rynek, a ciągle w powijakach.

Wracając: w kryzysie nie ma mocnych. Ale jak nie masz planu, to Cię lawina zdmuchnie i po Tobie.
Jedyny kierunek to ograniczenie kosztów stałych. Czytałeś "poradnik antykryzysowy"? :)
Można wiele zrobić. A klienta przyciągać właśnie dostępnością. To był zawsze towar niszowy i sprzedawcy o tym zapomnieli - za łatwo im przychodziła sprzedaż.

Komputronik ma dużą zaletę: sieć detaliczną. Czyli widzi klienta z odległości metra, rozmawia z nim, obserwuje. To jest ogromna szansa. Powiem Ci jedno: każdy sukces firmy zaczyna się i kończy na PERFEKCYJNEJ obsłudze klienta. Nie chodzi o to żeby mu buty lizać, tylko żeby z każdego kontaktu z firmą był po prostu zachwycony. Wtedy wróci i powie innym. Proste? Wszyscy to wiedzą, mało kto to zrobił. Najwyższy czas zacząć :blah5:

Up_UP_and_Away
Wpisów: 1
Wysłane: 29 grudnia 2008 19:22:27 przy kursie: 10,50 zł
No ale patrząc na to z 2 strony - dostępność oznacza magazynowanie - i jeśli masz 50 sklepów w których trzymasz powiedzmy 5 dysków twardych to lepiej może centralnie trzymać 100, a lokalnie po 1 :). Wtedy w razie potrzeby (która jak można wyczytać jest mała) można dowieźć - to chyba w tym antykryzysowym poradniku było coś o nie zamrażaniu gotówki :).
Można by to nazwać Fractional Reserve Selling :)
Przyznam że daaawno nic nie kupowałem więc nie wiem jak to wygląda(może rzeczywiście się rozbestwili ), ale zawsze jak se coś upatrzyłem to tego nie mieli -> telefon, za 3 dni do odbioru i git - przecież komputera to nie coś co potrzeba na dziś :)

Ale fakt że komunikat bardzo zabawny laughing6
złe złe media spowodowały że mamy kryzys :

Tylko co mieli zrobić (takie może nie głupie ale głupiego pytanie :D ) - zażywopłotować ryzyko walutowe i ciąć koszty :?

Jarbas
Wysłane: 29 grudnia 2008 19:25:04 przy kursie: 10,50 zł
WatchDog napisał(a):
Powiem Ci jedno: każdy sukces firmy zaczyna się i kończy na PERFEKCYJNEJ obsłudze klienta. Nie chodzi o to żeby mu buty lizać, tylko żeby z każdego kontaktu z firmą był po prostu zachwycony. Wtedy wróci i powie innym. Proste? Wszyscy to wiedzą, mało kto to zrobił. Najwyższy czas zacząć :blah5:

Tu masz 100% racji
Najlepszym dowodem są te... realne.
Zawodowo staje się w pewnych okolicznościach klientem kogoś "nowego". Stałym dostawcą, kontrahentem owy "nowy" staje się gdy nie tyle przyciągnie mnie ceną a obsługą (słownością, terminowością, dostępem, znajomością danej branży, chęcią jak nie ma wykopania spod ziemi jak trzeba) Nie cierpię nachalności oraz jak ktoś na siłę przekonuje mnie że wie lepiej co ja chce niż ja sam to wiem ;)
Co do branży IT tu problemu z magazynowaniem bym szukał w tym że za szybko się wszystko starzeje. Nowe wypiera stare i stare tanieje.
Inaczej… kupiłem, mam, nie sprzedałem w końcu sprzedaje poniżej własnej ceny zakupu.

Większość sklepów internetowych działa tak że umieszcza informacje że towar dostępny w ciągu 2-5 dni. Wpada zamówienie wtedy towar ściągany jest na stan. A jak się nie uda zawsze można wysłać info… "przykro nam, ale nie możemy zrealizować zamówienia".

I można tu wiele napisać ale nie o tym temat a o… komputroniku ;)

Jarbas
Wysłane: 29 grudnia 2008 19:54:17 przy kursie: 10,50 zł
Zarząd Komputronik S.A. przekazuje do publicznej wiadomości, że w dniu dzisiejszym otrzymał informację o dokonaniu w dniu 24 grudnia 2008 r. transakcji z QXL Poland Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu. Przedmiotem transakcji jest dostawa infrastruktury sprzętowej dla celów rozbudowy platformy, która obsługuje portal Allegro.pl. Wartość transakcji wynosi 1.058 tys. zł. (słownie: jeden milion pięćdziesiąt osiem tysięcy złotych). Warunki transakcji nie odbiegają od warunków powszechnie stosowanych dla tego typu umów.

Łączna wartość transakcji pomiędzy Komputronik S.A. i QXL Poland Sp. z o.o. w okresie ostatnich 12 miesięcy wyniosła 12.532 (słownie: dwanaście milionów pięćset trzydzieści dwa tysiące złotych). Najwyższą transakcją pod względem wartości była umowa zawarta w dniu 03 listopada 2008 r. (raport bieżący nr 54/2008 z dnia 03 listopada 2008 r.). Przedmiotem ww. umowy była dostawa infrastruktury sprzętowej dla celów rozbudowy platformy, która obsługuje znany portal Allegro.pl. Wartość wspomnianej umowy wyniosła 11.474 tys. zł. (słownie: jedenaście milionów czterysta siedemdziesiąt cztery tysiące złotych). Warunki umowy nie odbiegały od warunków powszechnie stosowanych dla tego typu umów.

Jednak coś tam umieją sprzedać ;)
I to przy silnej konkurencji bo raczej pracownicy Allegro mają możliwość w ofertach przebierać ;)

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Wysłane: 29 grudnia 2008 20:04:34 przy kursie: 10,50 zł
eee... to QXL nie może kupować na Allegro? angel4 angel4 angel4

Temor
Wpisów: 26
Wysłane: 29 grudnia 2008 22:51:38 przy kursie: 10,50 zł
Jarbas napisał(a):
Jednak coś tam umieją sprzedać ;)
I to przy silnej konkurencji bo raczej pracownicy Allegro mają możliwość w ofertach przebierać ;)

Pytanie tylko czy zarobili na tym. Cała branża IT (dystrybucja) cechuje sie bardzo niskimi marżami na poziomie 3-5 % jesli nie wstrzelą sie w dolara to może sie okazać, że cały zarobek zjedzą różnice kursowe.

Jarbas
Wysłane: 27 stycznia 2009 22:30:08 przy kursie: 5,75 zł
Cokolwiek strach pisać
Z przerażaniem obserwuje co się dzieje z kursem
Kosz trzymam za plecami coby przez ramię nie nasypali
Za darmo będą jeszcze troche oddawać akcje

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Wysłane: 27 stycznia 2009 22:34:09 przy kursie: 5,75 zł
Dali znać ze spółki, że będzie źle z wynikami.
Wskaźniki już normalnieją, ale na starych danych. Na nowszych gorszych znów podskoczą.
Jak naród nie kupuje karcioch ani twardzieli to ani detal, ani hurt nie zarobi.

szooler
szooler PREMIUM
Wpisów: 2 112
Wysłane: 27 stycznia 2009 22:37:16 przy kursie: 5,75 zł
Równia (stromo)pochyła bez oparcia,bo nowe minima robi:angry3: .Nie ma obrotu,to tak może lecieć.No chyba,że fest będzie tąpnięcie.I zmieni kierunek.:blackeye:
"Fortuna favet fortibus"
Edytowany: 27 stycznia 2009 22:37

Split
Wpisów: 24
Wysłane: 27 stycznia 2009 23:29:06 przy kursie: 5,75 zł
Dzień dobry wszystkim
Komputronik zawsze mi się podobał bo robię tam zakupy wcześniej był drogi a teraz tak leci
że strach łapać. Myślę że nie ma wyboru, trzeba poczekać bo gdzieś trup musi stać.

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Wysłane: 3 lutego 2009 16:15:41 przy kursie: 6,00 zł
Przychody za czwarty kwartał ładne, łącznie za 2008 rok będzie prawie 750 mln złotych - dobra robota.
Tylko zyski, zyski. Za III kwartał była strata, rok wcześniej był jakiś konkretniejszy ten zysk, a w tym roku na razie duża niewiadoma.

Cytat:
Zarząd Komputronik S.A. przesyła do publicznej wiadomości informacje, że przychody Spółki w czwartym kwartale roku 2008 przekroczyły 269 mln PLN i były wyższe o ponad 27% niż w analogicznym okresie roku 2007. W styczniu 2009 roku Spółka osiągnęła przychody w wysokości 63,5 mln PLN, czyli o ponad 32% wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

tiger
Wpisów: 17
Wysłane: 13 lutego 2009 15:28:00 przy kursie: 5,62 zł
Wydaje mi się, że warto teraz zainteresować się spółką. Wkrótce podadzą wyniki za 2Q i mam nadzieje że będą dobrePray

blackeye

oracle
Wpisów: 6
Wysłane: 27 lutego 2009 14:42:08 przy kursie: 4,00 zł
Pokazały się wyniki:

w tys. zł
4 kwartał(y) narastająco [2008] / 4 kwartał(y) narastająco [2007]

I. Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów 757 900 / 519 345
II. Zysk (strata) z działalności operacyjnej 10 203 / 13 482
III. Zysk (strata) brutto 6 171 / 13 059
IV. Zysk (strata) netto 3 362 / 10 303

majama
majama PREMIUM
Wpisów: 1 072
Wysłane: 27 lutego 2009 14:59:42 przy kursie: 4,00 zł
Widac wyrazne reakcje rynku, musze przyznac ze zagrali troche w kulki publikujac ostatnio pozytywne komunikaty i zaraz potym raport o spadku zysków. Chyba im ocene wystawie uwzgledniającą zaufanie do komunikatów.
To jest gra. Zabawa na pieniądze.

mkk
mkk PREMIUM
Wpisów: 479
Wysłane: 28 lutego 2009 02:45:01 przy kursie: 4,00 zł
Wywiad z prezesem z głównej strony StockWatch sobie przeczytajcie. Ciekawe rzeczy prezes mówi - o branży, rynku i samej firmie.

Cat
Wpisów: 17
Wysłane: 28 lutego 2009 15:39:21 przy kursie: 4,00 zł
mkk napisał(a):
Wywiad z prezesem z głównej strony StockWatch sobie przeczytajcie. Ciekawe rzeczy prezes mówi - o branży, rynku i samej firmie.

Przeczytalem, ale niestety niewiele ciekawego sie z niego dowiedzialem Think .

Jezeli chodzi np. o Karen, to pomysl p. Buczkowskiego polega na likwidacji jego salonow. Szkoda tylko, ze nie wspomnial o 25 mln kredytu z BRE na zaplate ostatniej transzy dla Techmexu po cenie 2,5 zl za akcje (gdy obecna cena akcji Karena to 0,3 zl) Silenced .

Raport za IV kwartal jest bardzo slaby, nie wykonali nawet skorygowanej prognozy zysku z konca grudnia.

Na dodatek, poprzez spolke zalezna narobili sobie do 2010r. problemow z CIRS (swapy na stopach procentowych) i to w stosunku do jena japonskiego (czytaj - czysta spekulacja).

Dla mnie totalna porazka i brak pomyslu na biznes Shame on you .

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Wysłane: 28 lutego 2009 19:05:43 przy kursie: 4,00 zł
Brak informacji to też informacja.
Ważne jest to, że handlujący komputerami sami nie mają pomysłu co zrobić. Dotąd ten rynek rósł samoczynnie, innowacje kupowało się z zewnątrz, a popyt był organiczny i nawet bez kampanii reklamowych czy wiedzy o biznesie można było robić pieniądze. Byli tacy co przesadzili, jak TCH czy JTT, ale jedna rynek wyhodował zbyt dużą liczbę firm, które się zaczęły wygryzać, a teraz będą się zagryzać. Nie oceniam Komputronika, mam wrażenie, że po okresie ciężkiej pracy organicznej i osiągnięciu niezaprzeczalnego sukcesu, padł w pychę i megalomanię. To jest niezły case do dyskusji na temat "Po co firma wchodzi na giełdę?".

Rok kończy przychodami jak potentat (800 mln zł) i zyskiem jak średniak (3,3 mln zł). Trend jeszcze nie alarmuje, choć tempo wzrostu wyhamowało. Handel też przyhamował i oddał parę mln z kapitału obrotowego. Spółka robi się ciężkawa jak samolot na niewielkiej prędkości: traci siłę nośną, choć oczywiście jeszcze szybuje. Pokazuje to rating, który troszkę grzęźnie.
Mimo usterek wymienionych powyżej (kto ich nie ma...) spółka jest ciągle zdrowa i można mieć nadzieję, że nieźle ustawiona na ciężkie czasy. Fundamentalnie wyceniłbym na 7,80 zł na akcję, od razu jednak korygując o jakieś 20% w dół, na ciężki rok -> 6,24 zł

oracle
Wpisów: 6
Wysłane: 3 marca 2009 18:58:50 przy kursie: 4,00 zł
Ostatni ruch z Karenem może przeważyć szalę in plus, eliminując część kosztów i podkręcając obroty. Potrzeba kwartału, żeby było to widać jasno.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7