pixelg
EUROTEL - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

EUROTEL [ETL]

AKTUALNY KURS: 21,20 zł (+0,95%) 29-10-2020 17:00
rafsty
rafsty PREMIUM
1
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 2 283
Wysłane: 19 lutego 2013 15:35:21 przy kursie: 17,06 zł
Hej, Na Eurotela spojrzę, jak będą wyniki roczne. A co do CDP, to chyba prędzej Anty_Teresa mógłby coś powiedzieć.

StockWatcher2011
0
Wpisów: -63
Wysłane: 5 marca 2013 13:36:26 przy kursie: 17,93 zł
Ok, dzięki, a wyniki roczne Eurotela już niedługo - rozumiem, że będziesz robił jakieś omówienie ? :-)

brutalp
brutalp PREMIUM
1
Wpisów: 68
Wysłane: 17 marca 2013 01:00:51 przy kursie: 19,50 zł
czy poszło jakieś info na rynek ? czy wzrost o 9% bez powodu ?

StockWatcher2011
0
Wysłane: 22 marca 2013 11:38:21 przy kursie: 19,10 zł
@brutal - Parkiet spekulował, że to prawdopodobnie w związku z "energetyką" - tmobile chce wejść w sprzedaż prądu, więc domysł - Eurotel jako największy diler tmobile też na tym skorzysta

StockWatcher2011
0
Wysłane: 22 marca 2013 11:44:58 przy kursie: 19,10 zł
@ RafSty - kiedy będziesz ANALIZOWAŁ i OMAWIAŁ? ;-)

Pojawiły się wyniki Eurotela dziś w nocy, a teraz widzę na InwestycjePL jest jakieś omówienie newsikowe, wiceprezes eurotela się wypowiada, że m.in.
- wzrosty Grupy zależeć będą w coraz większym stopniu od wyników osiąganych przez spółki zależne
- konsolidacji od 2013 roku podlegać będzie MEDIA System (telesprzedaż)
- planowane są również całkiem nowe projekty

i, uwaga, uwaga! :-), cytuję:

"osiągnięte przez Grupę rezultaty dają podstawy do złożenia przez Zarząd wniosku o wypłatę dywidendy za 2012 rok w wysokości wyższej niż za 2011 rok"

rafsty
rafsty PREMIUM
1
Wysłane: 22 marca 2013 13:18:27 przy kursie: 19,10 zł
Dziś chyba nie dam rady, ale spróbuję ugryźć to w weekend.

rafsty
rafsty PREMIUM
1
Wysłane: 25 marca 2013 17:26:08 przy kursie: 19,02 zł
Omówienie wyników rocznych za 2012 dla GK Eurotel.

Jedna z chyba niewielu firm, której ostatnie wyniki napawają optymizmem. Ale, ponieważ nobody’s perfect, spróbujemy poszukać również jakichś cieni.

Na początek standardowy zestaw wykresów. W raporcie mamy wprawdzie kilka reklasyfikacji kosztów (m. in. z k. zarządu do sprzedaży), ale ważne są trendy. Te zaś, jak widać, są satysfakcjonujące:

kliknij, aby powiększyć

Firma pod względem sprzedaży i zysku brutto na tejże idzie jak po szynach. W równie oczywisty sposób rosną koszty, jednak zachowana jest rentowność operacyjna. To plusy. Myślę, że nie ma co dalej się na tym skupiać. Rzut oka na powyżej wykresy nastraja wystarczająco pozytywnie. Zajmijmy się tym, co potencjalnie może stanowić źródło problemów.
Poniższe nie ma na celu zdyskredytowania osiągnięć Spółki. Jak wspomniałem, żaden proces nie jest idealny. Proces generowania wyników przez Eurotel również nie. Tak więc:

- Rachunek segmentowy pokazuje, że wzrost wyniku jest realizowany poprzez współpracę z P4. Pozostałe segmenty są albo nieistotne ze względu na masę generowanej marży, albo pokazały wyniki słabsze, niż rok temu. Firma ma na to stosowne, sensowne wytłumaczenia, niemniej – wyszło tak, a nie inaczej. Moim zdaniem po raz kolejny dowodzi to, że biznes podlega długoterminowej presji na erozję marż. Firma broni się przed tym ucieczką do przodu. To nie jest zarzut, bo podobne zjawiska da się zauważyć w wielu branżach. Po prostu tak jest. Przyszłe wyniki zależą od tego, czy owa ucieczka będzie przemyślana.

- Grupa zwiększyła udział sprzedaży towarów, a więc przychodów o niskiej rentowności. Tymczasem rentowności sprzedaży wysokomarżowej ustabilizowała się w okolicach 50%. Efekt? Zysk brutto na sprzedaży nie pokazał dynamicznego, sezonowego skoku w czwartym kwartale. Rentowność operacyjna zaś delikatnie spadła. Tu jednak uwaga: nadal dobrze wyglądają wielkości nominalne.

- Koszty sprzedaży rosną w powiązaniu z rosnącą sprzedażą. To oznacza, że wzrost nie może być ekstensywny, bo będzie to zabójcze dla wyniku. To stawia przed Zarządem określone wyzwania.

- Operatorzy, z którymi (a raczej dla których) Eurotel pracuje dokonywali w trakcie roku zmian w swojej polityce sprzedażowej. To pokazuje, że zewnętrzne otoczenie Spółki może w pewnym momencie się zmienić. Niekoniecznie muszą być to zmiany na gorsze, ale – jak mówią - hope for the best, prepare for the worst.
Zwłaszcza, że nie wszystko zależy stricte od Spółki, bo na przykład: „Wpływ na realizację planu będzie miało z jednej strony podejmowanie działań Eurotel w celu osiągnięcia wyznaczonych celów, a z drugiej poziom planów określony przez operatora i oferta rynkowa.”

Na szczególną uwagę zasługuje cash flow.

CF operacyjny na pierwszy rzut oka wygląda skromnie: +4,8m, wobec +14,1m rok temu. Jeśli jednak skorygujemy go o kapitał pracujący otrzymamy +9,6m zł wobec +9,3m. Business model wypracowuje więc stabilną przyzwoitą gotówkę. Chociaż, gdy uwzględnić wzrost przychodów, wynik potwierdza słabszą, tegoroczną rentowność.

Dywidendę trzeba rozpatrywać pod dwoma kątami.
Po pierwsze w kontekście CF skorygowanego o kapitał pracujący. Tutaj nie ma żadnego problemu z jej pokryciem przepływami. Utrudnienie stanowi właśnie fluktuujący working capital. Zasysa on i zwalnia gotówkę. W tym roku np. zassał, co powoduje, że dywidenda opłacona będzie z zasobów wygenerowanych wcześniej.

kliknij, aby powiększyć

Przyjęta polityka dywidendowa wymaga w tym względzie planowania, ale na razie, jak widać, Zarząd podchodzi do tego rozsądnie. Jednocześnie regularnie zwiększające się kwoty sprawiają, że oferat dla inwestorów wygląda atrakcyjnie.

Perspektywy:
- O tym, że procesy zachodzące na poziomie operatorów mocno wpływają na Eurotel, wspominałem już w poprzednich omówieniach. Teraz mamy dwa przykłady: optymalizacja sieci prowadzona pod hasłem certyfikacji przez T-Mobile oraz konsolidacja Cyfry+ i Platformy „n”. Te procesy akurat mogą wyjść Grupie na dobre, zwiększając efektywność.

- Zarząd jako czarnego konia przedstawia telesprzedażowe Media System. Spółka ta będzie w 2013 roku konsolidowana. Według opinii Zarządu może ona znacząco wpływać na wynik całej Grupy na koniec 20133 roku. Ale na razie jej przychody za 2012 to 3,4m, a wynik netto to +0,2m zł.

Co do zagrożeń - do charakterystycznych zagrożeń związanych z charakterem rynku Eurotela, czyli specyficzne uzależnienie od operatorów i nasycania się ich rynku dochodzi jeszcze sytuacja makro. Mianowicie niedawny spadek konsumpcji.

Pointa:

Powyżej skupiłem się na cieniach, a nie blaskach. Wyniki spółki są na tyle dobre, że warto to wykorzystać, aby uświadomić sobie również tę mniej atrakcyjną stronę biznesu Eurotela. Uważam, że to daje obraz bardziej kompletny.

Na dzień dzisiejszy to i tak jedna z lepszych spółek.

>> Wyceny automatyczne są tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj
Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

StockWatcher2011
0
Wysłane: 5 kwietnia 2013 13:02:42 przy kursie: 18,97 zł
Hej, mam dwa pytania, może ktoś ma przemyślenia :-)
Otóż był jakoś tuż przed Świętami news, że fundusz Neo Investment kupuje 20 procent udziałów w Tellu.
Moje pytania:
1. 13 mln zł za 20 procent akcji, dających 32 procent na WZA, przy spółce mającej prawie 300 mln obrotu i 9 mln zysku, to chyba ciut maławo?

2. Jak ta "akcja" może wpływać na Eurotela? Zawsze to bezpośredni konkurent, z jeszcze mamy tu w tle wątek potencjalnej fuzji, niegdyś węszonej przez media/rynek...

StockWatcher2011
0
Wysłane: 25 kwietnia 2013 11:21:58 przy kursie: 18,96 zł
Ho, ho, a widzieliście temat APPLE?
linka nie dam :-), ale w skrócie sprawa ma się tak:

(...) umowa umożliwia otwieranie i prowadzenie przez Eurotel SA autoryzowanych salonów sprzedaży Apple w Polsce... Oprócz sprzedaży produktów Apple możliwa będzie działalność w zakresie usług serwisowych i szkoleniowych. Wspomniana działalność prowadzona będzie pod własną marką handlową iDream.

Rozpoczęcie współpracy z Apple pozwoli na wykorzystanie posiadanego przez Eurotel SA doświadczenia i potencjału w zakresie obsługi salonów sprzedaży oraz rozszerzenie profilu działania o kolejną branżę, dającą możliwości synergii z dotychczas prowadzoną działalnością.

Jak dla mnie bomba!, bo już się ostatnio mocno zastanawiałem w jakich kierunkach może się rozwijać ta spółeczka...
---
Link: klik
Kod:
Mod: :)
Edytowany: 25 kwietnia 2013 11:49

Mangekyo
Mangekyo PREMIUM
0
Wpisów: 212
Wysłane: 5 maja 2013 11:36:42 przy kursie: 18,70 zł
Też mnie to ucieszyło że spółka rozwija się ale jedno mnie martwi. Czy przychody z iDream nie będą stanowić niewielkiego udziału. W końcu nie ukrywajmy sprzęt Apple jest mega drogi (dużo bardziej opłaca się kupować w USA) i popyt gigantyczny raczej nie będzie, choć marże mogą być wysokie. Zobaczymy też jak będzie z dostępnością najnowszych modeli zaraz po premierze, myślę że to będzie jeden z głównych czynników determinujących sukces sprzedażowy.

StockWatcher2011
0
Wysłane: 17 lipca 2013 11:54:40 przy kursie: 16,89 zł
Mangekyo - no jasne, że sprzęt apple jest drogi i nie robi aż takiego wolumenu w Polsce, ale dzięki temu tym większy potencjał rozwoju. No i marże wyższe :-) Pewnie w 2013 i 2014 to jeszcze nie będzie specjalnie odczuwalne dla wyniku Eurotela, ale w 2015 to może już jakoś "zaistnieć". A najwazniejsze dla mnie jest nawet nie to, że będzie dodatkowy przychód z appli, tylko że spółeczka pokazuje wyraźnie, że nie zamierza się zamykać w getcie telekomowym wyłącznie :-)

StockWatcher2011
0
Wysłane: 4 września 2013 12:18:03 przy kursie: 19,94 zł
Mangekyo - widziałeś prezesa Eurotela w cnbc? Co sądzisz o wynikach? jak dla mnie OK, liczę na jazdę w górę na koniec roku. drugie półrocze eurotel zawsze ma lepsze, no i jeszcze widać, że wszystkie spółki zależne się dobrze rozwijają

StockWatcher2011
0
Wysłane: 8 października 2013 10:20:43 przy kursie: 20,52 zł
Wkrótce eurotelowe NWZA. Ciekaw jestem Waszych przemyśleń na temat tego że ma być głosowana uchwała dotycząca ewentualnego pozyskania kasy z rynku przez emisje akcji. Przede wszystkim zastanawiam się jak to interpretować? Jako przygotowanie do jakiejś większej akwizycji? No bo po co Eurotelowi dodatkowa kasa, jak starcza mu na wszystko własnej?

Mangekyo
Mangekyo PREMIUM
0
Wysłane: 8 października 2013 19:19:22 przy kursie: 20,52 zł
Ja osobiście postawiłem na realizację zysków. Do tej pory ETL był dla mnie głównie spółką dywidendową. Jednak NWZA w celu zmiany statutu, jak mniemam, aby wyemitować akcje choć i to nic pewnego, wymusza na mnie zmiany w podejściu do spółki. Ostatnio w wywiadzie ktoś z zarządu strasznie się zmieszał gdy padło pytanie o akwizycję Tella i sam nieśmiało stawiam na taką opcję, choć może to też być np. chęć szybkiego rozwoju iDream. Z drugiej strony za tym że to coś większego przemawia fakt że na rozwój salonów czy niewielkie przejęcie wystarczyło by zaniechać wypłacania całego zysku na dywidendę, czy wspomóc się trochę bardziej kredytem. Osobiście nie chcę zwiększać zaangażowania w ETL więc poobserwuję z boku :) Szczególnie że być może dywidenda za 2013r wcale nie będzie wysoka, skoro spółka potrzebuje dodatkowego kapitału z zewnątrz. No i jak dla mnie przepływy finansowe nie wyglądają jakoś kapitalnie, a rentowność spada, choć szczerze nie miałem czasu głębiej zaglądać w sprawozdania.

Kod:
mod: dzięki za ten pamiętnik, interesujące ale miejscem na własne nastawienie inwestycyjne albo informacje o transakcjach są Kroniki, a nie wątki spółek. proszę o uwzględnienie
Edytowany: 8 października 2013 22:32

StockWatcher2011
0
Wysłane: 9 października 2013 14:21:58 przy kursie: 19,80 zł
ocho Mangekyo widzę, że moderatorowi podpadłeś :-)
ja na razie ciekaw jestem co tam to NWZA pokaże, zobaczymy
a co to był za wywiad, o którym mówisz? bo ja z kolei widziałem wywiad w Polsacie (albo w CNBC, ale raCZEJ to Polsat był), w którym wiceprezes Eurotela na tego typu pytanie odpowiedział, że spółka podtrzymuje swoją strategię dywidendową, a jakby kiedyś były potrzebne większe pieniądze na inwestycje czy akwizycje, to zawsze może się wesprzeć kredytem, niekoniecznie rezygnując z dywidendy

Mangekyo
Mangekyo PREMIUM
0
Wysłane: 9 października 2013 16:46:53 przy kursie: 19,80 zł
Chyba w CNBC ten wywiad był. Pamiętam, że odpowiedział że ten temat stale powraca ;) Ale może coś w tym jest. I właśnie - skoro mogą wesprzeć się kredytem (kapitał tańszy niż akcje) to czemu tego nie robią?

brus
0
Wpisów: 4
Wysłane: 18 października 2013 15:45:29 przy kursie: 20,00 zł
a jakie są perspektywy na na następną dywidendę?

Analityk Fundamentalny
38
Wpisów: 493
Wysłane: 15 listopada 2013 16:36:08 przy kursie: 18,70 zł
Czy ktoś ma pojęcie co się stało z kosztami sprzedaży w Q3,które wystrzeliły w kosmo (5M więcej niż rok temu). Otwieranie salonów Apple mam nadzieję,że tego nie tłumaczy. Co prawda zarząd mówi coś o jakimś nieotrzymaniu bonusów od T-Mobile ale nie rouzmiem dlaczego miało to być w kosztach a nie przychodach. No i czy to jest one-off czy też raczej rzecz powtarzalna. Kurs dzisiaj nieźle tąpnął po takiej niespodziance, więc pytanie czy to dobry moment na akumulację czy też wręcz przeciwnie i coś złego zaczyna się dziać w spółce?
Analityk fundamentalny z zawodu, ale przede wszystkim z pasji. Miłośnik GPW - #giełdamojapasja.

Analityk Fundamentalny
38
Wpisów: 493
Wysłane: 15 listopada 2013 16:57:45 przy kursie: 18,70 zł
Jest szansa na analizę wyników Spółki za Q3 2013? Bo jestem ciekaw, czy oprócz tych niezrozumiałych kosztów sprzedaży coś jeszcze dziwnego się wydarzyło?
Analityk fundamentalny z zawodu, ale przede wszystkim z pasji. Miłośnik GPW - #giełdamojapasja.

rafsty
rafsty PREMIUM
1
Wysłane: 15 listopada 2013 17:24:22 przy kursie: 18,70 zł
Szansa oczywiście jest, ale po weekendzie. Poza tym: poczytam sprawozdanie, spróbuję zrozumieć. Jeśli nie zrozumiem, zapytam w Spółce. Może chwilę zająć.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10