pixelg
Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Analityk Fundamentalny

Analityk Fundamentalny

Ostatnie 10 wpisów
Mały Miki napisał(a):
Ja pisze o tym omowieniu Analityka co jest powyżej....ze rok musze czekac aby to przeczytać haha...Pray

Wiesz, można to rozwiązać - wystarczy wykupić abonament :)
Analityk fundamentalny z zawodu, ale przede wszystkim z pasji. Miłośnik GPW - #giełdamojapasja.

le rom napisał(a):
angry3 Prezes Józef Siwiec z RPC raczył poinformować:
Porozumienie zawarli Józef Siwiec, Marian Darłak, Robert Duszkiewicz, Robert Siwiec, Leszek Piczak, Roman Wenc, Krzysztof Miąso, Zbigniew Czapka oraz austriacki Interminex Handelsgesellschaf. Łącznie posiadają (razem z akcjami własnymi) 5.201.809 akcji, co stanowi 83,10% ogólnej liczby głosów na WZA. Akcje własne stanowią około 28%.

Ta informacja wprowadza w błąd, bowiem jest tendencyjna (stronnicza).

Po pierwsze:
Grupa akcjonariuszy w liczbie 8 osób , (mająca dostęp do praktycznie nieograniczonej informacji poprzez samego Prezesa Józefa Siwca oraz R. Wenc, M.Darłak, R.Duszkiewicz ) zawiera tzw. "Porozumienie" z kapitałem w sumie 34% akcji z liczby n=6,259 mln szt ( a 47,2% z liczby n=4,506 mln szt tj po umorzeniu akcji własnych28%),
dobierają sobie Austriaka I.H J. Williamsa z kapitałem 21% (po umorzeniu skupionych przez RPC własnych akcji (ma 29,17% przy n=4,506 mln szt. akcji wszystkich w RPC).
A więc, przed umorzeniem prze spółkę RPC mają razem 34+21=55% kapitału spółki, a gdyby spółka RPC umorzyła akcje własne w ilości posiadanych 28% (tj. 1,7533 mln szt), to ich udział wzrośnie w kapitale spółki do ok. 76,39%.
A więc owa grupa mająca przewagę w dostępie do informacji o spółce, robi manewr przeciwko pozostałym akcjonariuszom, którzy mają kapitału 100%-55%-28%=17%akcji, ale po umorzeniu akcji skupionych przez RPC ich udział w kapitale ogólnym spółki wzrośnie do 100%-76,39%= 23,61%.
Dlatego, wezwanie robi się przed umorzeniem akcji własnych spółki, aby rynek nie dowiedział się, że kapitał spółki dzieli się na 4,506 mln akcji a nie na 6,259 mln akcji. Jest to zasadnicza różnica, bo gdyby sprzedano akcje własne (o wartości ok. 51 mln zł) i skierowano środki na dywidendę planowaną obecnie na 1,6 zł to można by oczekiwać dywidendy Div= 51/4,506+1,6 =12,91 zł na akcję. Dziś proponuje się skup akcji po kursie poniżej 28 zł !.

Po drugie:
Prezes J. Siwiec wykup akcji i wycofanie z WGPW (delisting) uzasadnia:
- mała płynność (obrót akcjami)
- wymogi informacyjne, co może wykorzystywać konkurencja,
- wysokie koszty bycia na giełdzie w relacji do korzyści jakie Nam przynosi.

Tu nasuwa mi się refleksja:
->RPC skupując akcje własne zamroziła ok 11 zł na każdą akcje w akcjach własnych dziś srodki martwe a przynależne akcjonariuszom a więc do 26,76 zł+11 zł=37,76 zł za akcje.
-> Na giełdzie płynność spółki o kapitalizacji prawie 200 mln zł zależy także od polityki informacyjnej spółki i uczciwości jego Zarządu i akcjonariuszy strategicznych . Narzekając na niską płynność (obrót akcjami) Prezes sam sobie robi kiepską opinije.
-> Każda spółka publiczna ma podobne wymogi informacyjne, jakoś przez ok 30 lat to akurat nie przeszkadzało a obecnie nagle uwiera? Co do konkurencji i smaczek pod adresem WGPW aby zmienić przepisy czego nie można podawać dla konkurencji. Raptem na świecie spółki o brdziej skomplikowanej technologii jakoś są na giełdzie i nie boją się konkurencji,
-> i wreszcie koszty bycia na giełdzie(i jest zabawne) zwłaszcza, że nie daje NAM to korzyści- oznacza to NAM - komu?. Jeśli policzyliście na 8 czy 9 osób zysk przez wyjście z giełdy dla siebi ponad 9 mln zł , to rzeczywiście pozostanie na niej nie daje WAM takich korzyści.
A gdzie jest myślenie propaństwowe i prospołeczne? Przecież mamy Programy emerytalne,
Żaden sąd nie powinien się zgodzić na ten manewr , bowiem mamy tu zróżnicowany dostęp do informacji i część akcjonariuszy chce zrabować mienie pozostałych. Poza tym ten manewr obniża prestiż WGPW - a przecież w tym kraju brakuje oszczędności obywateli,- brak kapitału krajowego jest tym czym brak woda dla ryby.

Bardzo fajnie opisane. Niestety spółka (a z wasadzie zarząd) zaćżęła już kręcić wcześniej: www.stockwatch.pl/forum/wpis-n...

"Program motywacyjny ale kogo?

Spółka posiadała na koniec pierwszego kwartału 1,907 mln akcji własnych stanowiących 30,5 proc. udziału w kapitale akcyjnym oraz liczbie głosów. Akcje te zostały nabyte w związku z rozliczeniem wcześniejszych sporów korporacyjnych z spółką ZMR Invest. Do połowy 2018 roku istniało przekonanie, że akcje te będą umorzone, co w oczywisty sposób zwiększyłoby atrakcyjność spółki pod względem wycen. Warto tutaj jednak zaznaczyć, ze akcje te nie były brane pod uwagę przy wypłacie dywidendy w ostatnich latach. Ostatnie wydarzenia i informacje płynące ze spółki wskazują jednak, że zarząd (de facto dominujący akcjonariusz) ma jednak inny pomysł na ich wykorzystanie.

W ostatniej analizie niestety nie pomyliłem się i napisałem „…Gdyby założyć umorzenie tych akcji, to oczywiście wyceny bazujące na liczbie akcji jak np. P/E stałyby się jeszcze bardziej atrakcyjne niż są obecnie. Nie można jednak wykluczyć, że np. część z nich zostanie przeznaczona na program motywacyjny”. Dlaczego niestety? Ponieważ program motywacyjny dla pracowników spółki (około 50-60 osób) ma objąć do 20 proc. wszystkich obecnych akcji, czyli mniej więcej 2/3 tych, które miały być umorzone. Przyjmując, że wartość księgowa odzwierciedla wartość rynkową (oczywiście jest to w pewien sposób kontrowersyjne) to otrzymujemy w takiej sytuacji średnio pakiet przypadający na pracownika w wysokości ok. 0,85-1,05 mln zł. Oczywiście jest to średnia i część dostałaby więcej a część mniej. Również należy podkreślić, że program miałby trwać co najmniej 5 lat, a towarzyszyć jemu powinny precyzyjnie zdefiniowane cele, a akcje prawdopodobnie objęte lock-upem (ograniczeniem zbywalności w określonym czasie). Celem programu również jest w opinii zarządu motywowanie kluczowych osób z szeroko rozumianej kadry kierowniczej, a nowy program mógłby zastąpić dotychczasowe premiowanie oparte na zysku EBIT.

Wszystko pięknie i ładnie, ale niestety jest kilka sporo wątpliwości. Po pierwsze spółka do tej pory informowała, że akcje własne zostaną umorzone co inwestorzy odpowiednio wyceniali. Po drugie proponowana ilość czyli do 20 proc. powoduje po prostu znaczne rozwodnienie dotychczasowych akcjonariuszy. Osoby, które są obecnie pracownikami (np. członkowie zarządu) prawdopodobnie również znajdą się w tym programie więc ich to rozwodnienie zapewne nie obejmie, lub w mniejszym stopniu niż akcjonariuszy mniejszościowych. W chwili obecnej zarysy programu, a w zasadzie wymagań aby objąć akcje, nie są znane i to jest największa bolączka."

Ja po tym umerze skreśliłem jaą z radaru i spredałem mimo, ze uważałem za jedną z najbardziej niedocenionych fundamentalnie spółek na GWP w tamtym okresie - zresztą w tym również. Jeśli ttutaj faktycznie grupa zaprawionych w bojach inwestorów się nie zbierze i pnie powalyczy z użyciem argumentó rpawnych to po prostu słab będzie.
W każdym razie trzymam kciuki - a ja sobie nazwiska tych panów z porozumienia i zarządu zapisałem - i po prostu zacznych akcji spółki gdzie oni kiedyś może gdzieś będą nie dotknę :) Taka moja mała krucjata :)
Analityk fundamentalny z zawodu, ale przede wszystkim z pasji. Miłośnik GPW - #giełdamojapasja.

Powrót na właściwą ścieżkę zysków - omówienie sprawozdania finansowego Ailleron po IV kw. 2020 r.

Ostatnie omówienie wyników za półrocze 2020 zwiastowało poprawę po kilku z rzędu słabszych kwartałach w drugiej połowie 2018 i całym 2019 roku. Również drugą połowę 2020 roku można zaliczyć do udanych.
[Treść ukryta]
>> Wyceny automatyczne są tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj

Ja nie mam nic, Ty nie masz nic, to razem właśnie tyle, żeby założyć fabrykę (Ziemia Obiecana) - omówienie sprawozdania finansowego SoftBlue po IV kw. 2020 r.

Zanim przejdziemy do omówienia wyników czwartego kwartału i całego 2020 roku najpierw rzut oka na historię. Spółka na rynku NC znajduje się już ponad 5 lat, więc nie jest to nowy, niedoświadczony podmiot. Historia w zasadzie sięga 2003 i jednoosobowej działalności prezesa Michała Kierula i przekształcenia w 2012 roku w spółkę akcyjną. Zgodnie z dokumentem informacyjnym jest to spółka komercjalizująca badania i projekty naukowe, świadcząca również usługi z zakresu doradztwa gospodarczo-biznesowego oraz projektujące systemy informatyczne. Dodatkowo spółka uruchomiła Dział Badań i Rozwoju, który skupiał się na trzech obszarach: biotechnologii, teleinformatyce i programowaniu.
[Treść ukryta]

Będzie :)

le rom napisał(a):
angry3 Kto i co musi sprawić, aby polska giełda traktowana jako nierządnica stała się prawowitą żoną w oczach inwestorów - oto jest pytanie.

Historia chyba pokazuje, ze to sama nierządnica musi się zmienić - oczywiście nie powinna mieć wokół siebie pokus to będzie jej łatwiej. Ale czy nawrócenie będzie szczere i długotrwałe? ;)

Analityk Fundamentalny napisał(a):
Po informacji o sprzedaży ok. 24k akcji ( (jakies 2/3 obrotu z 24-25 lutego) dzisiaj wolumen mniej więcej taki jak suma tego z dwóch poprzednich dni. Ciekawe czy w kolejnych dniach otrzymamy kolejny komunikat bieżący?

No cóż chyba trochę ze mnie prorok :( Po całkiem fajnym odbiciu dzisiejszym jednak wieczorem przychodzi prysznic w postaci kolejnej sprzedaży akcji przez Total FIZ (12,4k) w piatek. To co może być pocieszające, to to, że dzisiaj obroty jednak na poziomie ok. 9k sztuk więc być może dzisiaj nie sypali.

Po informacji o sprzedaży ok. 24k akcji ( (jakies 2/3 obrotu z 24-25 lutego) dzisiaj wolumen mniej więcej taki jak suma tego z dwóch poprzednich dni. Ciekawe czy w kolejnych dniach otrzymamy kolejny komunikat bieżący?

Zwiększania zysków ciąg dalszy - omówienie sprawozdania finansowego LiveChat po III kw. 2020/2021 r. (IV kwartał kalendarzowy 2020).

Spółka przedstawiła wyniki trzeciego kwartału roku obrachunkowego 2020/2021 i podtrzymała dobre tendencje zarysowane w poprzednich kwartałach. Dla formalności przypomnę, że LiveChat ma przesunięty rok obrachunkowy, który kończy się w marcu.
[Treść ukryta]

Śrubowanie rentowności - omówienie wstępnych wyników BUDIMEX po IV kw. 2020 r.
W dniu dzisiejszym Budimex podał wstępne dane roczne i trzeba je określić mianem bardzo dobrych. Oczywiście mamy tylko szczątkowe dane rachunku wyników, trochę informacji o segmentach, ale wystarczy to, aby zarysować pewną opinię na temat obecnej sytuacji w jakiej znajduje się Budimex.
[Treść ukryta]

Pojawiła się wycena EdisonGroup dla Ryvu Therapeutics na poziomie 63,6 PLN na akcję. To jest mniej więcej 1/4 powyżej obecnej ceny rynkowej. Wycena przygotowana przy użyciu podejścia wyceny projektów przy użycie RNPV. Prawdopodobieństwo sukcesu poszczególnych projektów założono na poziomie 2-15%, przy średnim WACC 12,5%. SEL120 odpowiada za ponad połowę tej wartości, reszta to SEL24 (przypomnę projekt sprzedany i rozwijany przez Menarini - szansa na dalsze milestones), agoniści STING oraz oczywiście środki pieniężne w spółce. Widać wyraźnie (żadna nowość notabene), że gra się toczy o SEL 120. jeśli tutaj będzie sukces (tzn. rekordowy partnering na polskim rynku w kontekście zarówno upfront jak i total biodollar value) to spółka zapewne nie da się dogonić przez OAT. Oczywiście jeśli, ponieważ ryzyk jak to w biotechu jest całe mnóstwo.

Kontrola kosztów marketingu kluczem do wyników - omówienie sprawozdania finansowego Grupy Ambra po IV kw. 2020 r.

Ambra ma przesunięty rok obrachunkowy na koniec czerwca, a analizowany czwarty kwartał roku kalendarzowego jest oczywiście okresem żniw i w zasadzie decyduje o całym wyniku rocznym.
[Treść ukryta]

To jest trochę bardziej skomplikowane, poneieważ prawdą jest, że w pewne części opakowań giętkich aluminium może być używane. CHoć dla mnie gónym surowcem jest polipropylen (szeroko rozumiany) w zakresie tego segmentu,
Segment Opakowań giętkich składa się z dwóch podsegmentów:

a) folia BOPP - folia polipropylenowa - transparentna, biała, perlista, matowa i także metalizowana.
b) opakowania giętkie - druk rotograwiurowy, druk fleksograficzny, laminacja rozpuszczalnikowa i bezrozpuszczalniowa, ekstruzyjne laminowanie i powlekanie, etc.

pewno więcej informacji na stronie spółki:
http://www.alupolpackaging.eu/oferta

SOG nie sprzedaje tez produtków do innych spółek z GK Kęty - stąd tez moja konkluzja, że ewentualna sprzedaż tego biznesu niespecjalnie wpłuynie na tę grupę w rozumieniu konkretnych zachowań i stosunków biznesowych.

Pytanie za ile i co zrobią z tymi pieniędzmi. SOG nie ma jakiś specjalnych powiązań z dwoma "aluminiowymi" segmentami.. To jest jednak produkcja i sprzedaż opakowań nazwijmy je w uproszczeniu foliowych. Rozwijac się pewno by mogli - pytanie jak tzw. odchodzenie od plastiku i folii będzie miało przełożenie na biznes w przyszłości. Może tego się jednak trochę obawiają?

twitter.com/PrzemekStanisz3/st...

Na pierwszy rzut oka dynamika sprzedaży w styczniu (+8,8%) mogła trochę rozczarować, ale jak się wejdzie w szczegóły i przeanalizuje sprzedaż per dzień roboczy to już wygląda to trochę inaczej.

Inwestor czeka, my czekamy… - omówienie sprawozdania finansowego Scope Fluidics po 4 kw. 2020 r.

Na temat modelu biznesowego, ludzi zaangażowanych w projekt, akcji fantomowych czy bardziej szczegółowego omówienia dwóch prowadzonych projektów (PCR One i BacterOMIC) nie będę się już powtarzał i odsyłam do poprzednich analiz. Przejdźmy od razu do postępów w pracach nad produktami spółki, a później krótko omówię ostatnie wyniki spółki.
[Treść ukryta]

na pewno pozytywne i dające pewną dzieję, że w końcu ruszą z certyfikacją w temacie MRSA. Choć trochę mamy mało informacji co do końcowych wyników testów przedrejestracyjnych już po poprawkach. Dla mnie niezrozumiałe jest również podanie tej informacji a nie włączenie jej do raportu okresowego, który został opbulikowany dzisiaj przecież.

yodyod napisał(a):
Analityk fundamentalny

Bawiąc się trochę w psychologa
Wydaje się, że spółka zdecydowała się przekazać informację o panelu SARS głównie z uwagi na fakt, że wielu inwestorów po konferencji z 4 grudnia bodajże, spisało go na straty. Dla mnie zupełnie nieoczekiwana jest wzmianka o wciąż otwartej ścieżce EUA w FDA. Na plus.
Oczywiste jest ze nie pójdą w proces certyfikacji z niezadowalajacymi wynikami, zatem otwarte jest czy 86 procent to już to, czy widzą realna szansę na podkręcanie wyniku przy większej próbie, bo wiedzą gdzie tkwił problem wcześniej i wiedzą że go rozwiazali
O panelu MRSA bodajże scope wspominał w jednym z wywiadów kilka kilkanaście dni temu, że wszystko się toczy swoim rytmem i są w procesie gromadzenia odpowiedniej ilości próbek
Raport kwartalny powinien rozwiać część Twoich i moich wątpliwości

Niestety patrząc na raport to nic więcej się nie dowiedzieliśmy ponad to co było w raportach bieżących. Nawet info z ostatniego raportu sprzed 4 dni nie umieścili.

Tak tutaj teraz trochę pyschologia i zgadywanie nam zostaje :)

Nie wiem czy tak wielu spisało na straty -przed info kurs się kręcił chyba około 170 a treaz był w granicach 140 więc te spadki nie były dramatyczne. I specjalnie nie ma im co się dziwić, ponieważ jednak przekładanie terminów i pozyskiwanie kasy od inwestorów sie wydarzyło w międzyczasie.

86% zastanawia - ale mnie bardziej zastanawia w kontekście niepełności raportu. W moim odczuciu skoro dają taki raport powinni opisać to bardziej - mała liczba próbek i % poniżej 90 proc. stawiają znaki zapytania. Oczywiście nie musi to nic znaczyć, - może wystarczyłoby nawet mniej próbek aby potwierdzić, że są gotowi - ae powinni zakomunikować. O MRSA i toczeniu się swoim rytmem - no cóż - cały problem jest taki, zę to się toczy i toczy. Skoro dla Covid zbadali tylko 19 (wyzwania natury organizacyjnej dot. zbierania próbek klinicznych) to jak idzie pobieranie próbek w szpitalach na MRSA - ja niestety nie jestem tutaj optymistą po tym co działo się w Polsce ze śmiertelnością w Q4. Oczywiście też mam nadzieję, że raport za q4 już za chwilę rozjaśnie te wszystkie sprawy.

To zdanie, które zacytowałeś faktycznie napawa optymizmem. Co zresztą potwierdza wystrzał kursu po odczytaniu tego ESPI. Jednak wczytując się dokładniej w ESPI możemy zacząć się zastanawiać.

www.stockwatch.pl/komunikaty-s...

1) "W ostatnim tygodniu przeprowadzono 19 testów, dla 17 z nich otrzymano wyniki referencyjne, uzyskując czułość na poziomie 86% oraz swoistość na poziomie 100%." - na pierwszy rzut oka 19 testów to strasznie mało i to jest zastanawiające. Dodatkowo 2 dla testów wyników referencyjnych nie było - to daje 10 proc.,które z jakich powodów zostały odrzucone. O ile trudno mieć zastrzeżenie do swoistości na poziomie 100% (wszyscy ludzie zdrowi w wykonanym teście zostali jak rozumiem oznaczeni jako zdrowi - czyli nie było przypadków fałszywie pozytywnych) to jednak czułość na poziomie 86 proc. może zastanawiać. W tym wypadku rozumiem, że system jednak pokazał wyniki fałszywie ujemne/negatywne czyli pokazał informację, że pacjent nie jest zakażony gdy w rzeczywistości był. Nie jestem lekarzem ani nie posiadam wykształcenia medycznego, ale podskórnie czuję, że z dwojga złego to lepiej się pomylić i określić pacjenta jako chorego gdy tak naprawdę nim nie jest, niż gdyby miało być na odwrót. A gorsze wyniki osiągnięte właśnie w tym drugim (w moim mniemaniu gorszym) przypadku czyli czułości na poziomie 86 proc. Z tego co kojarzę, to zarząd podkreślał, że 90 proc. dla obydwu parametrów to pewne minimum, aby uznać urządzenie diagnostyczne za pokazujące wiarygodne i prawidłowe wyniki. Oczywiście była wtedy mowa nie o SARS-Cov_2 a innych wirusach (MRSA chyba) i być może obecnie ten poziom w konkretnym covidowskim wypadku jest przyjmowany niżej jako referencyjny - np. ze względu na mutowanie wirusów ("wersja" UK czy RPA). Ale jednak na pierwszy rzut oka to 86 proc. to nie wydaje się być idealnym rezultatem.

2) "W trakcie testów Spółka napotkała wyzwania natury organizacyjnej w zakresie zbierania próbek klinicznych. W celu przyspieszenia procesu zbierania próbek i prowadzenia testów Spółka pracuje nad zwiększeniem liczby placówek medycznych, w których system PCR|ONE zostanie zainstalowany. Spółka wskazuje, że w związku z powyższym rozpoczęcie certyfikacyjnych testów klinicznych panelu SARS-CoV-2 może ulec przesunięciu, jednak aktualnie Spółka nie jest w stanie ocenić, ile mogłoby wynieść ewentualne przesunięcie i czy będzie ono miało wpływ na termin certyfikacji systemu PCR|ONE panelu SARS-CoV-2 w pierwszym kwartale 2021r. Dotrzymanie terminu zakończenia testów certyfikacyjnych do końca marca br. będzie uzależnione m.in. od możliwości pozyskania wystarczającej ilości próbek do badań." - no niestety wydźwięk tego akapitu jest jednak negatywny - jeśli spółka decyduje się umieścić go ESPI to jednak znaczy, że zauważa takie ryzyko i nie traktuje go jako teoretyczne. Oczywiście jak będzie tego nie wiemy.

3) Niestety nie ma w komunikacie ani słowa na temat panelu MRSA, a w poprzednim RB 46/2020 z grudnia 2020 była informacja "We wrześniu br. system PCR|ONE został zainstalowany w szpitalu w celu przeprowadzenia testów przedrejestracyjnych na panel MRSA/SA. () Pomimo uzyskania tak dobrych rezultatów klinicznych nie przystąpiono do rozpoczęcia certyfikacyjnych testów klinicznych ze względu na osiągnięcie niższej niż zakładana niezawodności systemu. Szczegółowa analiza możliwych przyczyn tej sytuacji, przeprowadzona wewnętrznie wykazała jako główną potrzebę wprowadzenie optymalizacji algorytmów sterujących analizatorem. Wszystkie zidentyfikowane problemy zostały zaadresowane, a ich rozwiązania znajdują się aktualnie w fazie testów lub implementacji." - tutaj była wcześniej mowa, że wszystko będzie zaadresowane i jest implementowane ale minęły ponad 2 miesiące i cisza. Oczywiście MRSA nie jest w chwili obecnym najważniejszym panelem bo gra się toczy o SARS-Cov-2 ale brak informacji dla mnie jest zastanawiające.

W każdym razie jak widać w tym komunikacie mozna wyczytać zarówno informacje pozytywne jak i negatywne. W dniu dzisiejszym inwestorzy zdecydowanie postawili na pozytywy :)

Mały Miki napisał(a):
No no..jaka analiza hoho.. i tylko 3 procent potfela.

Analizy robię jako analityk a to czy mam akcję czy nie to podaję Wam abyście sami byli w stanie ocenić czy jestem obiektywny czy nie. Robię też analizy spółek, których akcji nie mam w portfelu :). Co do tego czy portfel duży czy nie duży to kwestia do kogo się porównujemy. Jak do studenta to pewno bardzo duży jak do EI np. to pewno niewielki ;).

Premier02 napisał(a):
Ale co jest powodem tego popytu? Czy aktualne wyniki czy dopiero spodziewane? Nie jestem pewien ale wydaje mi się że kurs spółki nie spadł poniżej 20 zł w ub. roku choć był tak wirus jak i brak dywidendy.
Czy zatem jeśli ktos akcje nabył po ok. 20zł nie wydaje się rozsądnym nie sprzedawać ich do czasu informacji o dywidendzie a może nawet zatrzymać je dla dywidendy na lata?

Napływ kapitału na giełdę powoduje wzrosty kursów - im lepsza spółka tym w teorii powinny być wzrosty kursów większe, ale wiemy, że nie do końca tak to działa czego przykładem ą niektóre wydmuszki z NC i nie tylko.
Każdy powinien mieć swoją strategię dopasowaną do siebie i według iej postępować. Na giełdzie popularny jest tekst: "Tnij straty i pozwól zyskom rosnąć". Wg niej powinieneś trzymać ;). Jeśli chcesz mieć spółkę, któa wypłaca zazwyczaj dywidendy i jest w maire przeiwydwaln ato całkiem niezły wybór. Ale biznes nie jest specjalnie rozwojowy, choć spółka poazała przez ostatnie lata, ze wciąz jest w stanie znajdować coś nowego i się rozwijąc albo przynajmniej kompesnować starzenie się biznesu peirwotnego.

Jak ktoś chce łapać dołki i szczyty to życze pwoodzenia - to jest dośc trudne i nalezy najpierw potrenować, aby być w stanie stwierdzi, ze jest się w stanie na tym zarabiać. Ale każdy musi tna gpw postępowac indywidualnie i wg własnego pomysłu.

Do wyników czwartego kwartału jeszcze 3 tygodnie więc postanowiłem sobie i Wam przypomnieć nieco deal (umowa przedwstępna) ze sprzedażą Software Minds (https://www.stockwatch.pl/komunikaty-spolek/ailleron,zawarcie-przedwstepnej-umowy-sprzedazy-istnie-2020-12-08,espi,20201208_173621_0000207056 ).

Po jej zakończeniu Ailleron będzie miał 49,8% udziałów w biznesie, który wg wyceny transakcyjnej będzie wart 221 mln zł. Dodatkowo spółka Software Minds pozyska 71 mln zł w gotówce, a Ailleron dostanie 40 mln zł cashu. Wycena całego Ailleronu dzisiaj to ok. 150 mln zł, natomiast krótko przed transakcją „chodził” mniej więcej po 100 mln zł. można więc przyjąć, że rynek wycenił tę transakcję na gotówkę, którą otrzyma Ailleron + 10 mln zł ekstra. Albo inaczej patrząc można stwierdzić, że wyceniono 110 mln zł (połowa w nowym Software Minds) a 40 mln zł (150-40) to wycena całej reszty Ailleronu czyli głównie dywizji Fintech, ponieważ w wypadku resztówki hotelowej to chwilowo możemy je pominąć przy wycenie.

Oczywiście nie ma nic za darmo, więc Ailleron oddaje jednak 50% zysków do funduszu Enterprise co mówiąc wprost spowoduje, że zysk netto dla akcjonariuszy jednostki dominującej w 2021 roku będzie mniejszy. W ogóle jeśli byśmy spojrzeli na EBIT za ostatnie 12 miesięcy to segment ENTERPRISE SERVICES wypracował 13,5 mln zł podczas gdy cały Ailleron zaraportował tylko 7 mln zł. bierze się to stąd, ze były dość zauważalne straty w pozostałych segmentach czyli Fintechu i Hoteltechu.

Fundusze jak wiadomo wchodzą po to, aby spieniężyć z dużym zyskiem udziały za kilka lat. Przynajmniej taka jest teoria. Jeśli ktoś więc obstawia, że to się uda to oczywiście wycena Ailleronu może być obecnie uznawana za okazję. EI inwestuje 110 mln zł w połowę spółki i zakładając, że za kilka lat będzie chciał zrobić exit i szacuje stopę zwrotu np. na 200 proc. to daje przyszłościową wycenę SM na poziomie 660 mln zł. Oczywiście to matematyczna zabawa, ale przy takich parametrach to tylko udziały Ailleronu w SM były by dwukrotnie więcej warte niż obecna wycena całej GK Ailleron na giełdzie. Tutaj wyjściem może być IPO takiego podmiotu lub też jego dalsza odsprzedaż.

Jak będzie tego z nas nikt dzisiaj nie wie. EI, jak rozumiem, oprócz gotówki i umożliwienia zwiększenia masy (poprzez przejęcia) również powinien pomóc w zbudowaniu większej rozpoznawalności marki na rynku zarówno poprzez dostęp do klientów jak i potencjalnych celów akwizycyjnych. Wydaje się, że EI dość mocno wierzy zarówno w model biznesowy jak i ludzi, którzy do tej pory tym biznesem zarządzają co daje znak w strukturze transakcji i zostawieniu działalności operacyjnej de facto w rękach Ailleronu.

Driverem wzrostu dla kursu na pewno mogą być akwizycje jeśli oczywiście zostaną dokonane przy rozsądnych parametrach o raz będzie widać potencjał wzrostu. Tutaj wsparcie EI wydaje się być dość istotne ze względu po prostu na ich doświadczenie w przeprowadzanie tego typu transakcji. Oczywiście kolejnym plusem może być powrót na drogę wzrostu w Fintech-u czego pierwsze nieśmiałe promyki było widać w 2020 ale raczej jako zmniejszanie strat 😊. Jeśli tak się stanie to oczywiście widać, że Ailleron będzie miał (np. 40 mln od EI) środki na dokapitalizowanie tego segmentu. Nie ma co ukrywać, że tutaj jednak game changerem byłoby wygranie, podpisanie i rozpoczęcie realizacji zyskownego dużego kontraktu w segmencie bankowym.

W chwili obecnej wycena EV/EBITDA kształtuje się w okolicach 9-10 przy rocznym EBITDA na poziomie 15 mln zł. Wydaje się, że taki spodziewany uśredniony wynik EBITDA to raczej powyżej 20 mln zł (zobaczymy jak to będzie po Q4 2020) więc wtedy (przyjmijmy 20 mln zł rocznej EBITDA) by to spadło do okolic 7. To z kolei wydawałoby się dość atrakcyjnym poziomem. Gdybyśmy przyjęli, że spółka SM będzie się rozwijać z sukcesem to wskaźnik EV/EBITDA na poziomie dwucyfrowym nie powinien nikogo dziwić. A to z kolei znowu pokazuje, ze może być przestrzeń do wzrostów kapitalizacji.

Trzeba jednak pamiętać o takich księgowych zawirowaniach. Otóż wyniki jak wcześniej wspomniałem będą konsolidowane w 100% proc. – czyli zarówno sprzedaż jak i EBIT czy EBITDA, ale na samym dole zysk netto dla akcjonariuszy jednostki dominującej będzie jedna pomniejszony o te 50,2 proc. wypracowanego przez nowe SM. Warto o tym pamiętać.

Oczywiście można sobie również wyobrazić negatywny scenariusz, w którym mariaż z EI nie przynosi zakładanych skutków, a również Fintech się nie odbudowuje. Inwestorzy mogą przypominać prawie „obiecany” kontrakt na livebank z wielkim światowym bankiem, którego jednak do dnia dzisiejszego nie udało się podpisać. To niewątpliwie jest pewna rysa na wizerunku Ailleronu i warto o tym nie zapominać. Przy negatywnym scenariuszu oczywiście obecna wycena jest mocno na wyrost, a spółka przy takim rozwoju sytuacji może po prostu konsumować pieniądze. Jak będzie zapewne czas pokaże.

P.S. Oświadczam, że posiadam akcje Ailleron w moim portfelu (ok. 3 proc.) w chwili obecnej i nie dokonywałem transakcji w ostatnich 30 dniach. Powyższą analizę przeprowadziłem starając się być maksymalnie obiektywnym tak jak tylko potrafię.

Popyt przewyższa podaż to i cena rośnie :) Patrząc fundamentalnie to spółka nadal wskaźnikowo nie jest droga, a dotychczasowe (Q3 YTD) wyniki pokazują, że potrafiła sobie poradzić z wyzwaniami pandemicznymi. Zapewne wyniki Apple mogą wspierać ten segment w Eurotelu. Do tego cały czas pewna szansa na Xiaomi (ekspansja Mimarkt jednak trochę wstrzymana i może być różnie biorąc pod uwagę napięte stosunki USA-Chiny) czy spółkę fotowoltaiczną. Eurotel pokazał wielokrotnie, że potrafi sobie radzić i dywersyfikować swoją działalność. Trzeba jednak przypomnieć, ze działa w części w dość trudnym środowisku (salony telefonii komórkowej) stąd tez zapewne dopiero teraz odrobinie strat pandemicznych na kursie i nowe ATH. Dodatkowo stopa potencjalnej dywidendy (aczkolwiek pamiętajmy, ze rok temu jej nie było) też może wyglądać dość atrakcyjnie. 2-3 złote przy 35 zł wyceny to nadal o wiele więcej niż inflacja nie móiąc o oprocentowaniu lokat.

Zwróce tylko uwagę, ze tok rozumowania skoro prezes ma dużo akcji to nie opłaca mu się oszukiwać bo to on straci najwięcej również był stosowany w wypadku AQT Water - jak to się skończyło można sprawdzić. Czy tutaj jest tak samo - trudno powiedzieć. ALe warto mieć w pamięci tamten case.
Przesłuchaj raz jeszcze z jaką nadzieją mówili o szczepionce 30/09 (i jakie obroty wtedy były i ile FF się przemieliło w ten dzień), a co zrobili 2 miesiące później. Oczywiście dwa miesiące to szmat czasu, ale oni we wrześniu (w mojej ocenie nierealistycznie ale to nie ważne) twierdzili, ze ich szczepionka mogłaby wejść do produkcji na koniec marca 2021 więc argument, o tym, ze w grudniu są już 3 szczepionki był średni, bo i tak jak wiemy popyt jest większy od możliwości.
Czy nie wiemy na ile prezes jest wiarygodny? No cóż - ja ujmę to tak - każdy może to ocenić analizując raporty bieżące, jego transakcje sprzedaży i to co się rzeczywiście wydarzyło.

Swoboda napisał(a):
Według mnie w obecnych czasach jedna z ciekawszych firm.....obroty w 2020 bardzo wzrosły (Masowy napływ prywatnych inwestorów i PPK ) ..na giełdzie czy spadki czy wzrosty to GPW i tak zarabia bo liczy się obrót....firma regularnie płaci dywidendy ,nie ma praktycznie zadłużenia . Myślę że wyniki za 2020 r bedą bardzo dobre.....

www.money.pl/gielda/obroty-akc...

Ja tylko przypomnę, że spółka nie tylko samą giełdą akcji i NC żyje, ale również z handlu energią czy gazem. A tam to akurat informacje na przyszość raczej takie sobie. Warto o tym pamietać i zobaczyć skąd przychody są pozyskiwane, bo to nie jest wcale takie oczywiste.

#VIGOSYSTEM - rekord sprzedażowy w Q4. Co prawda do obiecanych kiedyś 80M w 2020 brakuje sporo i pewno w 2021 też ich nie będzie, ale należy docenić progres, a rentowność spółka wciąż trzyma.

Organiczne wzrosty – omówienie sprawozdania finansowego R22 po III kw. 2020 r. (V kwartale roku obrachunkowego 2019/2020).
[Treść ukryta]

Plastik prze do przodu - omówienie sprawozdania finansowego Korporacji KGL za III kw. 2020 r.
[Treść ukryta]

Bardzo dobre wyniki sprzedażowe w grudniu

www.stockwatch.pl/wiadomosci/n...

Wydaje się, że pomimo ATH to wcale nie musi być koniec dobrych informacji dla akcjonariuszy. Rekomendacje na 10-12 zł pozostawiają jeszcze przestrzeń, spółka stabilnie rośnie, poświęcając swoją uwagę głównie zdobywaniu nowych klientów i doskonaleniu operacyjnej efektywności. Kurs EUR/PLN oczywiście podraża import, ale z drugiej strony wspiera trochę eksport no i podwyżki cenników na przełomie Q1/Q2 też swoje zrobiły.

Budimex podał dane sprzedażowe za Q4 i cały 2020 dotyczące segmentu nieruchomościowego

O ile same akty notarialne (to pojawi się w P&L w Q4) wyglądają r/r słabiej to już przedsprzedaż (czyli przyszłość i to po czym oceniamy przyszłość) wygląda całkiem ok. Pytanie jaki to będzie miało wpływ na prawdopodobną sprzedaż tego segmentu przez Budimex.

Wciąż bardzo dobre wyniki produkcyjne Pekabexu - najlepszy kwartał w w historii (pod względem produkcji w tonach) . Oczywiście zawsze będę przypominał, że produkcja to nie wszystko bo ważne są ceny sprzedaży i marże (czyli również miks produktowy), ale jeśli tam jest wszystko ok to patrząc na kapitalizację spółki w stosunku do osiąganych zysków, przejęcie w Niemczech to nadal widać tutaj potencjał jeśli chodzi o wzrost kursu pomimo prawie 100% w ciągu ostatniego roku

Więcej w linku poniżej.

No cóż skoro początek miesiąca to kolejne rekordy sprzedażowe TIM S.A. W zasadzie wykres z linka mówi wszystko - pandemia? jaka pandemia? Spółka pięknie organicznie się rozwija, oczywiście poczekać należy na marże, a wzrost sprzedaży w Q4 (+22,9% r/r) jest imponujący i jest on najwyższy z czterech kwartałów 2020.

W 2020 roku stanęliśmy przed znacznie większymi wyzwaniami niż przypuszczaliśmy jeszcze 12 miesięcy temu. Co najważniejsze, osiągnęliśmy wszystkie zakładane wcześniej cele, a także te, które rzeczywistość postawiła przed nami dopiero w trakcie minionego roku – mówi Krzysztof Folta, prezes Zarządu TIM SA. – Tak więc choć w kategoriach ogólnoludzkich trudno zaliczyć rok 2020 do udanych, to w TIM-ie mamy za sobą najlepsze 12 miesięcy w historii spółki. Dynamika wzrostu rocznych obrotów pomiędzy rokiem 2019 i 2020 jest niemal trzykrotnie wyższa od zanotowanej pomiędzy rokiem 2018 i 2019 (17% vs 6,2%), a przychody ze sprzedaży w listopadzie były aż o 36,5% wyższe od zanotowanych rok wcześniej.

www.timsa.pl/obrotowy-rekord-w...

ttytuss napisał(a):
Housik : Możesz napisać coś więcej dlaczego oceniasz prawdopodobieństwo wejścia na rynek na 33%?

Moim zdaniem zakończenie badań i rejestracja to raczej 20%. A sporo płatności może być powiązanych z sukcesem komercyjnym, a ten będzie zależał nie tylko od ukończenia badań, ale i sytuacji na rynku.

Z drugiej strony myślę, że 2 lata na wprowadzenie sprzedaży, to trochę za dużo :-)

Tak sobie myślę (nie odpowiadając na to pytanie - nie do mnie zresztą - wprost), że postaram się w styczniu napisać artykuł na temat tych prawdopodobieństw sukcesu i jak na to patrzeć - oczywiście pamiętając o tym, że to tylko dane statystyczne, pewne średnie, etc.

housik napisał(a):
Dzięki za świetną analizę, aczkolwiek zdanie "Podsumowując wydaje się jednak, że założenie o otrzymaniu całej kwoty 1,3 mld w przeciągu kolejnych 3 lat jest dość optymistyczne." jest grubo na wyrost. To nie jest optymistyczne założenie tylko niemożliwe... Płatność ma być rozbita na wszystkie fazy aż do uzyskania zgód na wejście na rynek. Załóżmy długości faz: 2FK: 2021 ,2022 , 3FK 2023, 2024, 2025, Zgody/przygotowanie produkcji 2026, Zgody/przygotowanie produkcji 2027 czyli mamy wg. mnie minimum 7 lat do realizacji całej płatności.

Ja zakładam takie płatności "z grubsza"
2023 - 50 mln
2026 - 100 mln
2027 - 200 mln
2028 - 850 mln

Tak jak w analizie wspomnianio należy pamiętać, że każda faza ma swoje prawdopodobieństwo sukcesu i aktualnie prawdopodobieństwo łączne wejścia na rynek to ok 33%.

Zdziwiłbyś się, ile razy usłyszałem, ze OAT trzeba trzymać ładować cały swój majątek giełdowy bo za 2-3 lata dostaną miliard :) Naprawdę od ludzi, którzy często nie mają większej wiedzy o biotechnologii choć całkiem niezłe o rynku kapitałowym.Ja ze swojej strony wiem (szczególnie po tempie dopuszczenia obecnej szczepionk-oczywiście sytuacja nie jest porównywalna pełna zgoda), że wszystko jest możliwe, aczkolwiek nie połozyłbym złotówki, na to, że w ciągu 3 lat dostaną ten miliard. Zwróć uwagę proszę, że nie tylko chodzi o gody na wejście na rynek konkretny (pewno USA, UE, może Japnia etc.) ale również milestones commercials - tutaj mogą być (nie muszą - nie tweirdzę bo nie znam umowy) np zapisy o osiągnięciu pewnego pułapu sprzedaży na danym rynku co spowoduje uruchomienie takiego milestone (oczywiście niezależnego od royalities).
I druga sprawa co do Twojego rozbicia płatności. Oczywiście może tak być i pewno % rozkład jest mniej więcej standardowy i rozsądny. Ale zwróć tez uwagę, że jeśli umowa dotyczy więcej niż jednego wskazania to wtedy inna sprawa zupełnie, bo pojedynczy milestones na jedno wkazania (zakłądam, że pierwsze to IPF) jest np. 1/2 czy 1/3 całego takiego milestone - więc trzeba czekać na kolejne rozpoczęcie BK nad drugim czy trzecim wskazaniem a to wtedy przesuwa w czasie tę całą układankę.

Tym niemniej trzeba jasno powiedzić, że spółka wykonała naprawdę niezłą robotę i dała wskazówkę o jakich płatnościach przy pierwszej komercjalizacji możemy mówic. Well done :)

Well done Onco! - omówienie sprawozdania finansowego OAT po III kw. 2020 r.

Ostatnia analiza została zatytułowana „Dzień odkrycia kart nadchodzi” i faktycznie 5 listopada bieżącego roku ten dzień nadszedł wraz z 27 mln EUR wpłaty – faktycznie otrzymanej kilkanaście dni później od Galapagos. To największa transakcja partneringowa na rynku biotechnologicznym w Polsce, która niewątpliwie bardzo mocno uwiarygodniła spółkę. Zobaczmy jak wyglądają sprawozdania spółki na moment przed ogłoszeniem tego dealu i jaka przyszłość bliższa lub dalsza może czekać spółkę.
[Treść ukryta]

Atak na lidera - omówienie sprawozdania finansowego Ryvu po III kw. 2020 r.
[Treść ukryta]

Październik i listopad dla rynku polskiego były faktycznie lepsze. natomiast co do Wieltonu to trochę mieszane odczucia, ponieważ wydaje się, że u nich jakiegoś boomu nie było - tak jakby stracili trochę udziały rynkowe. Zobaczymy po całym roku jak to będzie wyglądać

Ale to napisz mi proszę co się Tobie konkretnie nie zgadza, abym wiedział do czego się odnieść :)

optimafinanse napisał(a):
Analityku Fundamentalny dziękuję za analizę.

Mam pytanie, dlaczego spółka ma takie pozycje aktywów z tytułu prawa do użytkowania? Z czego wynika takie ujmowanie leasingów/najmu? Jeśli byłby to leasingi operacyjne to przecież takie nie stanowią aktywów firmy, tylko są kosztem na poziomie RZiS i usług obcych. Co to ma wspólnego z aktywami?

Jeśli mógłbyś wyjaśnić edukacyjnie jak to "działa" :)
Ja mam taki wniosek, że zawyża to aktywa trwałe generalnie tak na prostą logikę. W sumie aktywem powinna być aplikacja jeśli na nią są nakłady wnip. A tutaj mamy właśnie dużą pozycję w aktywach sprzętu który nie jest własnością.

Z drugiej strony jeśli prezentują w Bilans/zob.krótkoterminowe pozycje 19. zobowiązania z tytułu leasingi to pytanie gdzie to powinno mieć odzwierciedlenie po stronie aktywów?

Ogólnie jest to popatrz w Notę nr 8 dla skonsolidowanego sprawozdania za Q3. W tym wypadku jest to przede wszystkim umowa leasingu serwerów oraz umowa najmu lokali. Musimy pamiętać, że w takim rozumieniu trudno mówić o typowych aktywach, któe są pewnym zabezpieczeniem biznesu - jak spółka zbankrutuje to tutaj nic z tego do zwindykowania nie będzie

Edukacyjny wpis poniżej :):

Od początku 2019 roku dla giełdowych spółek wszedł obowiązek stosowania MSSF 16, czyli nowego standardu określającego leasing. Do tej pory leasingi dzieliły się na finansowy i operacyjny, a klasyfikacja danej umowy określała to, czy jednostka ujmuje leasingowane aktywo w bilansie czy nie. Obecnie wszystkie typy najmu długoterminowego traktowane są jako leasing finansowy, wobec czego spółki zmuszone są pokazywać w bilansie wartość prawa do użytkowania aktywa (to jest to o co pytasz) oraz zobowiązanie leasingowe po stronie pasywów (długo i krótkoterminowe zazwyczaj opisywana jako pozostała zobowiązania fiannasowe albo zosbowiązania leasingowe). W rachunku zysków i strat zamiast opłat leasingowych z tytułu leasingu operacyjnego (zazwyczaj było to księgowane w usługi obce albo pozostałe koszty rodzajowe) mamy w tej chwili amortyzację prawa do użytkowania (w kosztach rodzajowych) oraz odsetki w linii finansowej. Wpływa to na wiele parametrów jak np. EBITDA, OCF, DN/EBITDA, wsk. zadłużenia ogólnego, rentowność ROA, etc.

GPW Mistrzunio napisał(a):
Co do sprzedaży pakietu przez MCi a dokładniej przez TechV w którym MCI ma 51% certyfikatów to dokładnie tak jak odpowiedział Joker.30% wzrost moim zdaniem po słabej wiośnie nie jest wcale mały, bo należy pamiętać, że w pierwszym wiosennym lockdownie mocno ucierpiała także sprzedaż online o czym można było przeczytać w niejednym artykule, a teraz prezes to jeszcze raz potwierdził: https://youtu.be/N3zkE9rkHYY?t=875
Podejrzewam, że byłoby znacznie więcej.... W samym listopadzie już "tylko" 60%,

Jedyne co mnie dziwi, to dlaczego już wchodzą na giełdę, ale to może być przygotowanie pod znacznie większe IPO Morele.Net w 1Q2021 jak zapowiadał MCI, gdyby debiut Answear był udany.

Hmmm - a to dlaczego dynamik samego Q3 2020/Q3 2019 (23,8%) jest niższa od dynamiki H12020/H12019 (30,4%) skoro wiosna miała popsuć dynamiki? Patrząc na wykres z miesięczną sprzedażą (prospket str 87) widac, że faktycznie w marcu siadło ale został z nawiązką nadrobione w kolejnych 3 miesiącach więc to nie jest powód. Listopad wygląda faktycznie bardzo dobrze - szkoda, że nie wiemy jakie przyczyny leżą w tak dużym wzroście choć oczywiście widać m/m efekt sezonowości - a tutaj co ciekawe grudzień jest jakby słabszy (w porównaiu do lsitopada).

Dodatkowo w prospekcie jest ofnormacja: "* Sprzedaż online zaprezentowana jest według sprawozdawczości zarządczej Spółki, w której przychody ze sprzedaży komisowej prezentowane są w cenie netto sprzedaży do klienta, podczas gdy w sprawozdaniu finansowym przychód ze sprzedaży komisowej ujęty jest jako przychód z tytułu sprzedaży usług w wysokości uzyskanej prowizji na tym rodzaju transakcji." Pytanie czy to jakoś wpłynęło na dane raportowane czy nie ma to w sumie znaczenia,

Król powrócił - omówienie sprawozdania finansowego BUDIMEX po III kw. 2020 r.
[Treść ukryta]

GPW Mistrzunio napisał(a):
Cytat:
Zaznaczył, że Answear jest jedną z większych firm e-commerce w Polsce, która zrealizowała ekspansję w regionie i można ją nazwać regionalnym czempionem.

„Była budowana bardzo efektywnie. Porównywalne firmy typu Zalando, Asos wzięły dużo więcej pieniędzy od inwestorów. Uważamy, że to dobry pomysł, aby spółka poszła na giełdę. Jest to „growth story”, które powinno być tak finansowane. Brakowało nam tego elementu przez kilka lat, z uwagi na fakt, że giełda nie umożliwiała finansowania tematów wzrostowych poza w zasadzie sektorem gamingowym, czy biotechnologicznym. Mamy nadzieje ze debiut Allegro otwiera tę ścieżkę” – stwierdził prezes.

www.isbtech.pl/2020/10/czechow...

To będzie bardzo ciekawe IPO. Raz, że może przynieść dodatkowe "parę" złoty ponad wyceny w księgach MCI, dwa moze ponownie pojawić opłata stała w PEMie, trzy że pokaże prawdziwe zainteresowanie e-commercem ( czy może Allergro to był wypadek przy pracy czy może nie).

Cytat:
„E-commerce bardzo silnie przyspieszył. Widzimy po wynikach, że gdy wcześniej rósł o 20-30 proc., to podczas pandemii dostał dwukrotnego przyspieszenia. Myślę, że następuje też drugi efekt – nabrania masy krytycznej. Wydaje się, że większość podmiotów z tradycyjnego handlu będzie wchodziła w fazę restrukturyzacji, kapitał obrotowy będzie z nich uciekał i myślę, że mamy na rynku e-commerce taki moment, jak kiedyś na rynku mediowym, gdzie media cyfrowe złapały masę krytyczną wobec mediów tradycyjnych” – powiedział ISBtech Czechowicz.

www.isbtech.pl/2020/10/czechow...

E-commerce przyspieszł co do tego nikt chyba nie ma wątpliwości - mnie trochę zastanawia dlaczego oni po 9 miesiącach mają dynamikę r/r na poziomie iecałych 30%. Sorry ale dla mnie to nie jest jakieś szałowe przyspieszenie viorąc pod uwagę ich skalę. A chwalą się 24h dpstawą a w dużych miastach często tego samego dnia - to wygląda fajnie. A jednak tylko (tak dla mnie tylko) 30% wzrsotu? No i zyskownośc dopiero w 2020 ją osiągnęli i jeszcze MCI sprzedaje - teraz jak właśnie e-commerce ma się super rozwijać? Ok nie sprzedają całości swjego pakietu to też prsqda. No ale spółka z modnej branży i jednak trochę na rynku znana.

Kris59 napisał(a):
Joker.
Jak dla mnie chyba przesadziłeś z redukcją. Gdyby taka miała być to zapisy w detalu musiałyby opiewać na ok 420 mln zł. Raczej stawiam na redukcję ok 80% choc i to może być zbyt wysoko. Sam jestem ciekaw zainteresowania bo to będzie wskazówka pod zapis na akcje Answear.com gdzie zamierzam się zapisać.
Czy czasem środki finansowe po redukcji a ulokowane w zapis na akcje Dadelo nie zdążą wrocić pod zapis na akcje Answear.com ???

Dadelo informowało, że zwrócą 16-ego do końca dnia, więc jeśli tak będzie to powinno się udać jeszcze na Answear zapisać, jeśli ktoś jest zainteresowany, Choć warto pamiętać, że Answear sprzedaje MCI

Wychodzenie z poślizgu - omówienie sprawozdania finansowego Wielton po III kw. 2020 r.
[Treść ukryta]

W oczekiwaniu na laserowe przyspieszenie - omówienie sprawozdania finansowego Vigo po III kw. 2020 r.

[Treść ukryta]

Rowerowa jazda w przyszłość - omówienie prospektu Dadelo

[Treść ukryta]

Prefabrykacja siłą jest - omówienie sprawozdania finansowego Pekabex po III kw. 2020 r.
[Treść ukryta]

Prawdą jest, że dotychczas tak to działąło jak piszesz.

No cóż dla tych co analizują spółkę dokładnie faktycznie zapewne były do przewidzenia. Zresztą to nie jest pierwsze przesunięcie terminu - w sumie można rzec, że idą ręką w rękę z CD Projektem w tym temacie blackeye . Ale przecież większość kupuje bez takich dogłębnych analiz i bazuje na tym, że jakiś Prezes coś powiedział czy coś obiecał. Nie patrząc w historię, obiektywną sytuację, czy zmieniające się otoczenia lub płynące informacje z świata gospodarczego. A potem zdziwienie - dodatkowo pamiętajmy, że jest to biotech, start-up lub jakkolwiek ich nazwiemy - a tam ryzyko inwestycji jest po prostu bardzo duże, mam wrażenie, że niektórzy inwestorzy myślą, że zmienność znaczy tylko to, że będzie konsola, albo bujanie, a potem odpał w górę. Przykład Mabionu sprzed 12 miesięcy pokazuje, że może być też zwała w dół.

Live boty mkną dalej - omówienie sprawozdania finansowego LiveChat po II kw. 2020/2021 r. (III kwartał kalendarzowy 2020).

Spółka przedstawiła wyniki drugiego kwartału roku obrachunkowego 2020/2021 i podtrzymała dobre tendencje zarysowane w poprzednich kwartałach. Dla formalności przypomnę, że LiveChat ma przesunięty (na koniec marca) rok obrachunkowy.
[Treść ukryta]

tsmieszkol napisał(a):
Bardzo ładna analiza.
Można by tu dodać jeszcze kilka innych czynników, które warto wziąć pod uwagę przy wycenie:
- z jednej strony na minus gigantyczne koszty marketingu. To mogą być setki milionów dolarów, jeszcze nie rozpoznane w rachunku.
- z drugiej strony budowanie olbrzymiego IP (marka, trend kulturowy) - zarabianie na licencjach (gadżety, serial, książki, może kiedyś film etc) - to może być źródło dochodów na wiele lat
- w kolejnych latach dojdą dodatki do gry - koszty wytworzenia będą umiarkowanie niskie w porównaniu z podstawą gry, a zyski relatywnie wysokie, bo już nakłady na marketing mogą być niewielkie przy silnej marce.

Hej, dzięki.
1. Te koszty marketingu ująłem jako zbiorczą kwotę w szacunku ewentualnego zysku za 12 miesięcy :) Oczywiście zakładam też, że im więcej będą sprzedawali tym również koszty sprzedaży będą rosły przynajmniej w pierwszym roku.
2. Co do drugiego puntu to bodajże zaznaczałem go podczas poprzedniego omówienia. Pełna zgoda - choć na razie chyba odnoszę (może błędne) wrażenie, że to co obecnie robią w celu wzmocnienia wizerunku CP ma raczej podnieść zainteresowania grą i skłonić do zakupu niż być konkretnym źródłem przychodowo-zyskowym - ale tak jak piszesz to jest kwestia przyszłości.
3. Ja bym powiedział tak, że koszty wytworzenia będą z pewnością niższe niż teraz -to jasne, koszty marketingu również, ale jednak będą. Zresztą jak zobaczysz moje szacunki na drugie 12 miesięcy to jest to tam w pewien sposób uwzględnione. Ale tutaj ogólnie wchodzimy juz w bardziej zaawansowane rozważanie - kiedy będzie multiplayer, który ma być w zasadzie nową grą, etc.

Koniec pewnej epoki - omówienie sprawozdania finansowego CD Projektu za III kwartał 2020 r.

Tytuł analizy nie jest przypadkowy, ponieważ dobrze wiemy, że kolejne wyniki CD Projektu będą na zupełnie innym poziomie. W raporcie za IV kwartał zobaczymy zyski z Cyberpunka 2077, a to będą już kwoty liczone w setkach lub nawet miliardach złotych. W przededniu wielkiej premiery spójrzmy, co się wydarzyło w trzecim kwartale, który ze względu na sezonowość jest zazwyczaj (podobnie jak pierwszy) słabszym kwartałem w branży gamingowej ze względu na mniejszą liczbę silnych wyprzedaży.
[Treść ukryta]

Znowu to zrobili. Tym razem sprzedaż w listopadzie to 96 mln zł (rekord) co daje roczną dynamikę +36,5 proc. r/r a w ujęciu narastającym +16,3%. Bardzo ładnie to wygląda.

za stroną spółki:

– Kilka miesięcy temu, przy okazji innych historycznie wysokich miesięcznych obrotów, stwierdziłem, że nie powiedzieliśmy w tej kwestii jeszcze ostatniego słowa. Z optymizmem patrzyłem na jesień – wspomina Krzysztof Folta, prezes Zarządu TIM SA. – Jak widać, miałem rację. Jeśli spojrzeć na strukturę listopadowych przychodów ze sprzedaży, jeszcze lepiej widać siłę hybrydowego modelu sprzedaży, a więc dwóch silników napędzających naszą machinę sprzedażową. Kanał online zanotował w listopadzie stabilny wzrost na poziomie ponad 14% rok do roku, zaś tak ogromną, ponad 36-procentową dynamikę wzrostu ogółu przychodów zawdzięczamy połączeniu kompetencji pracowników sieci sprzedaży oraz działu inwestycji TIM-u z technologią, która wspiera ich działania. Zachowując zasady dystansu społecznego, intensywnie pracują z klientami, służąc im fachowym doradztwem oraz dopasowując naszą ofertę do potrzeb i oczekiwań drugiej strony – dodaje Krzysztof Folta.

Tak, wynik patrząc w dodatku na otoczenie całkiem niezły. Szkoda, że jasno nie pokazali w nocie rozbicia tych 2,0 mln zł kosztów finansowych - 1,6 miało być z odpisu na Hoteliga, a reszta? Podobnie w cas-flow. No ale najważniejsze, że biznes rośnie. Choć tutaj trzeba pamiętać, że najaważniejszy jest Q4 w tym biznesie,

Wciąż w gazie - omówienie sprawozdania finansowego Auto Partner po III kw. 2020 r.
[Treść ukryta]

Wzrost i wartość w jednej idą parze – e-commerce w natarciu - omówienie sprawozdania finansowego TIM po III kw. 2020 r.
[Treść ukryta]

Czekając na wzrosty - omówienie sprawozdania finansowego Brand24 po III kw. 2020 r.

Brand24 ponad rok temu we wrześniu 2019 roku zderzył się z górą lodową, czyli Facebookiem. Spółka to zderzenie przeżyła i nawiązała z powrotem relacje biznesowe od marca 2020 roku, ale jednak bardzo mocno to odczuła. Tak mocno, że potrzebna była emisja nowych akcji, którą trudno określić mianem rozwojowej, a raczej była ona z gatunku ratunkowych. Sprawdźmy więc jak wypadły wyniki drugiego pełnego kwartału już po „odrodzeniu”, a pierwszego, który nie był dotknięty (w istotny sposób przynajmniej) zawieruchą związaną z pandemią.
[Treść ukryta]

Emisja rozwojowa - omówienie sprawozdania finansowego Pure Biologics po III kw. 2020 r.

Pure Biologics to firma nowych technologii, która obecnie znajduje się w fazie rozwojowej, która ma doprowadzić do komercjalizacji swoich prac badawczych nad innowacyjnymi lekami biologicznymi. Zachęcam do zapoznania się z poprzednimi analizami (np. www.stockwatch.pl/forum/wpis-n...), a w szczególności w zakresie informacji na temat leków chemicznych, biologicznych, generycznych oraz biopochodnych.
[Treść ukryta]

Czas prawdy nadchodzi - omówienie sprawozdania finansowego Scope Fluidics po III kw. 2020 r.

[Treść ukryta]

krishic napisał(a):
Czytam ja sobie:
"Canal+ Polska podtrzymuje dotychczasową politykę finansową i nie planuje finansowania się z giełdy"
Zastanawiam sie, po co im w takim razie status spolki publicznej?
Czemu Groupe CANAL+ nie wykupi mniejszosciowych chocby zaciagajac pod to dlug przez sama spolke.
Jesli naprawde jest to "dojna krowa" z niewilkim zadluzeniem, dajaca stabilne 5% (z hakiem) dywidendy.
Jaka logika sie wg. Was kryje za scenariuszem wejscia na gielde?

To jest akurat prosta sprawa - wyjście akcjonariuszy mniejszościowych, którzy sprzedają swoje pakiety. Jak ludzie powyżej wskazywali spółka ma problem z rosnącą liczbą abonentów (w zasadzie stagnacja). ARPU jest oczywiście wyższe niż w Cyfrowym Polsacie i to na plus. Plusem może być wejście (chyba jednak mocno spóźnione biorąc pod uwagę Netflix) IPTV. Choć jednak jak się ceny porówna to wcale może nie być łatwo odzyskać ludzi, którzy przeszli do Netflixa.

Nowy inwestor, nowe rozdanie - omówienie sprawozdania finansowego Atrem po II kw. 2020r.
[Treść ukryta]

Internetowe buty ratują wynik - omówienie sprawozdania finansowego CCC po III kw. 2020 r.
[Treść ukryta]

Sztuczne tworzywa, planowana akwizycja - omówienie sprawozdania finansowego KGL po 2 kw. 2020 r.

Korporacja KGL to z jednej strony producent opakowań spożywczych z tworzyw sztucznych (technologia termoformingu) jak i handluje granulatami tworzyw termoplastycznych. Innymi słowy ma dwie, trochę niezależne od siebie nogi biznesowe. Nie są one do końca niezależne ponieważ korzystają choćby w części z zakupu tego samego surowca co wzmacnia ich pozycję przetargową.
[Treść ukryta]

ALE-ALU-Zyski - omówienie sprawozdania GK Kęty SA po III kw. 2020 r.
„Tydzień przed końcem drugiego kwartału spółka zaraportowała szacunkowe wyniki tego okresu, które spowodowały wzrost kursu o kilkanaście procent. W dniu wczorajszym Kęty podały ostateczne wyniki, które okazały się jeszcze lepsze od wcześniejszych szacunków.” To jest przekopiowany tekst z poprzedniego omówienia.
[Treść ukryta]

No nie - przecież GPW również uszczęśliwiło PFN swoją dotacją - ale tutaj cały czas jeszcze chwilę można mieć nadzieję na dywidendę - choć znając właściciela to pewności do końca nigdy mieć nie można

rafsty napisał(a):
mrJackson napisał(a):
Mam też takie przeczucie, że kiedyś zaoferują swój produkt w chmurze dostępny dla każdego bez zbędnych wdrożeń za kilka/kilkanaście kilo $. To będzie opcja dla bardzo małych firm, które będą chciały sobie przeanalizować w miarę standardowe zbiory danych w "niewielkich" ilościach. Taki produkt tańszy niż miesiąc pracy programisty a droższy od Excela. Jedynie zastanawiam się jak to może wpłynąć na sprzedaż innych licencji za kilkaset/kilkadziesiąt tysięcy $. Być może była by to wersja uboższa o cześć ficzerów.

A ja bym raczej widział cały ich produkt w chmurze oferowany w ramach różnych planów cenowych. Od 'land-and-expand' (oficjalnie zwanym "free") po 'enterprise'. I od tego uzależnione ficzery.

I to raczej powinno się stać szybko. Co się dzieje, gdy firma prześpi chmurę, to widać w ewolucji kursów np. FEYE vs. CRWD. Jako analogię (w sensie, jakie są konsekwencje przysypiania za kierownicą) można też podziwiać kurs MSFT i stracone półtorej dekady (2000 - 2014) pod rządami Ballmera.

Pewno mamy zgodę, że tak czy inaczej chmura jest ogólnie przyszłością - choć zawsze będzie pytanie o takie psychologiczne przekonanie decydentów w tych wrażliwych sektorach/firmach o tym, ze te dane "gdzieś tam sobie fruwają" a nie na moim serwerze stoją :) . Co do tych mniejszych firm to pewno taki SaaS mozna by sobie też wyobrazić. Alew chyba najpierw trzeba by zbudować swoją ścieżkę i referencje u dużych i tam kasę trzepać. Bo nie do końca jakoś wierzę, że ci mniejsi sobie to po prostu instalują i działają. Jednak podpięcie baz, wyczyszczenie master data, zdefiniowanie zależnosci, które szukamy itd. Pytani na ile przeciętny analityk bez szkoleń (a przy takiej usłudze to jednak chyba by tak to musiało działać) da sobie radę z ustawieniem tego systemu. Ale pomysł ciekawy

bankrucik napisał(a):
ja cały czas zakładam, że oni dłużej niż do końca 2021 jako spółka publiczna nie pociągną... zbyt ważny rynek eksplorują, ta współpraca ze służbami z USA i do tego wielkie dodruki dolara... co to jest 0,5 mld -1 mld USD teraz na rynku.... dla funduszy które tam funkcjonują,
nawet nie musi być pewności, że produkt jest dobry , wystarczy że posiada potencjał

tym bardziej, że zakładam konflikt zbrojny USA- CHINY... i to niestety w coraz bliższej perspektywie

Wolałbym aby się Twoje proroctwo o konflikcie USA-Chiny nie spełniło. Zarówno ze względu na ewentualny wpływ na rynek kapitałowy jak i po prostu na pokój na świecie :). Rynek eksplorują wazny bez dwóch zdań - pytań czy rywale będą ich chcieli kupić czy zniszczyć. Jak sam mówisz to jest jednak bardzo wrażliwy rynek

mrJackson napisał(a):
@Analityk Fundamentalny
Dzięki za wnikliwą analizę. Odnośnie do planów zwiększenia przychodów w 2021 nie wiem czy uda się uzyskać takie wskaźniki. Dynamiczna rekrutacja nowych zespołów sprzedażowych, dzięki nowej emisji będzie procentować najwcześniej za rok lub dwa. Jeśli nowe zespoły będą równie skuteczne jak obecne zasoby możemy obserwować wzrost około 100% r/r przez kilka kolejnych lat.

Mam też takie przeczucie, że kiedyś zaoferują swój produkt w chmurze dostępny dla każdego bez zbędnych wdrożeń za kilka/kilkanaście kilo $. To będzie opcja dla bardzo małych firm, które będą chciały sobie przeanalizować w miarę standardowe zbiory danych w "niewielkich" ilościach. Taki produkt tańszy niż miesiąc pracy programisty a droższy od Excela. Jedynie zastanawiam się jak to może wpłynąć na sprzedaż innych licencji za kilkaset/kilkadziesiąt tysięcy $. Być może była by to wersja uboższa o cześć ficzerów.

Dziś firma jest konkurentem IBM i2, wchodzi na podwórko Palantira oraz stara się zastąpić SAS Memex. Kto wie czy kiedyś nie będzie w pewnym zakresie konkurencją innych narzędzi jak Tableau.

Technologicznie spółka posiada hybrydowe rozwiązanie baz relacyjnych i grafowych bijąc na głowę bazy relacyjne jak i będąc alternatywą dla baz grafowych (jak Neo4j). W tej chwili spółka skupia się na rozwoju produktu Datawalk, ale nie wykluczone, że przy większych nakładach finansowych być może da się wydzielić ten silnik i zbudować nowy produkt na nim.

No ja wcale nie twierdzę, że da się taki przychody zrobić w 2020 :). Ale mam trochę wrażenei, ze w chwili obecnej kapitalizacja wycenia tego typu rozwój. Oczywiście on moze iść w inną stronę i np. spowodować w 2021 powiedzmy 8 mln USD, w 2021 25 mlnd, etc. To pewna zabawa cyframi - ale jeśli założymy, ze będa zwiększać tylko o 100-150% sprzedaż to ja jednak mam duże wątpliwości co do obecnej wyceny w porównaniu du Palantira. Oczywiście niektórzy stwierdzą, ze powinna być premia w wycenie w stosunku do PLTR bo DW jest smart, agile, zwinna i w ogóle lepsza. Ale równie dobrze można argumentowąć, ze dyskonto bo jest spółką z Polski. Trochę filozoficzna może to być wtedy rozmowa :)

Siwaka napisał(a):
Bardzo ciekawa byłaby odpowiedź na pytanie ile jeden członek zespołu sprzedażowego jest wstanie wygenerować przychodu (oczywiście mowa o pewnej średniej) a także jaki jest czas potrzebny aby pracownik ten osiągnął optimum swoich możliwości tzn. ukończył szkolenia, odbył odpowiednią ilość spotkań itp. Można wtedy próbować porównywać DW także pod względem skuteczności w działaniu.

Niemniej ciekawie zapowiada się rok 2021. Tym bardziej że wydaje się oczywistym iż pandemia COVID w znacznym stopniu wzmacnia zapotrzebowanie na tego typu usługi oraz ułatwia uzasadnianie (przynajmniej sektorowo) kosztów ponoszonych na produkty DW czy też konkurencji.

Ps.
Nie wiem czy macie wiedzę na temat konkurencji na rynku chińskim - czy też szerzej azjatyckim. Ciekaw jestem jakie narzędzia tam są dominujące. Jakoś nie podejrzewam aby korzystano tam z systemów amerykańskich.

Tak ciekawa by była taka odpowiedź - ale w moim odczucie niekoniecznie w wypadku tej spółki w tym momencie. Dlaczego tak twierdzę? Ponieważ salesman pozyskuje klienta dość niepowtarzalnego, specyficznego. Co za tym idzie trudno będzie tutaj wypracować statystyczne zależności bo ilość klientó będzie zbyt mała i mogą być zbyt różni przychodowo. Nie twierdzę, ze nakład pracy na pozyskanie klienta za 200k USD zawsze będzie zbliżony do takiego za 2 mln USD, ale też niekoniecznie musi to być liniowa zależność.

Oczywiście można iść inną droga i przyjąć pewną średnią transakcję na kliencie (w pierwszym roku całkiem sporą bo licencja i kwota za wdrożenia ale potem już "tylko" 20% licence fee rocznie + ewentualne rozszerzenia) i do tego starać się dopasowywać. Tak czy inaczej na razie zbyt mało i czasu i danych. Ale niewątpliwie koszty salesmanów w USA i przede wszystkim ich skuteczność będą mocno ważyły na ocenie tej spółki - to prawda

Livechat podał szacunkowe przychody w USD za miniony kwartał (Q3 2020 a w ich nomenklaturze Q2 2020/2021) i widać mocny wzrost przychodów r/+39% oraz nada mocny kw/kw +10%. Patrząc na złotówki to zapewne będzie trochę mniej. Dolar r/r osłabił się w stosunku do PLN ok. 2% (średnio), natomiast kw/kw spadł mocniej bo jakieś 7%. Ta druga wartość jest zauważalna i wpłynie na porównywanie sprzedaży kw/kw, ale operacyjnie niewiele zmienia.

Warto podkreślić rozpędzanie się (choć bez przesady bo to nadal mikrus) że w końcu zaczyna być widoczny drugi produkt Chatbot - pewno można estymować sprzedaż na jakieś 400k USD - nie jest to wiele ale to już rocznie daje 1,5-1,8 mln USD czyli ponad 6 mln zł.

Generalnie wszystko idzie ładnie, zawsze trzeba jednak pamiętać o kursach, które mogą trochę zmieniać w sprawozdaniach, choć nie wpływają na oceną operacyjną tego biznesu.

Czas na powrót do zysków - omówienie sprawozdania finansowego Ailleron po II kw. 2020 r.
[Treść ukryta]

W drodze do unicorna - omówienie sprawozdania finansowego DataWalk po II kw. 2020 r.

Spółka w drugim kwartale (zresztą jak i w pierwszym) wygenerowała po raz kolejny stratę netto, co przy ogłoszonej strategii nie powinno inwestorów dziwić. To co jednak jest z pewnością pozytywne to w końcu zauważalny wzrost sprzedaży.

[Treść ukryta]

Vox napisał(a):
chyba jasne że chłopaki poszli do RN żeby mieć info z pierwszej ręki Whistle

z doświadczenia - bo miałem i ubota i getback
kolejny krok to bezterminowe zawieszenie notowań

Problemem GPW jest wysoki odsetek nieuczciwych prezesów... I wszelkie analizy fundametalne są o kant stołu...AF to można robić na rynkach rozwiniętych a nie na bananowej giełdzie.

Pozwolę się nie zgodzić - Analiza fundamentalna na pewno nie mówiła, żeby kupować. Co przemawiało za kupnem tej spółki (pominę AT, wybicia etc.)? Tylko roztaczane miraże prezesa o tym jak dużo kasy zarobią na programie "moja woda", kontraktach w UK, ZEA etc. Wyniki do tego momentu były bardzo słabe, a kwestia negatywnej opinii czy potem z zastrzeżeniem, sporu z księgową (naprawdę ktoś wierzył, że księgowa to taka wredna s..a, która zabrała księgi tak sobie a Prezes to święty człowiek?), nieuzgodnienia kasy w banku (zastrzeżenie w raporcie)!!!, sypania akcjami bez powiadomienia (a za to grożą duże /choc nie tak duże jak zyski któe zrobił/ kary pieniężne)? Jeśłi nie mamy twardych danych wynikających z analizy fundamentalnej a chcemy grać pod newsy i obietnice kontraktów t jednak trzeba zbadać wiarygodność tych osób, które tych newsach mówią. Powyższe rzeczy w mojej ocenie całkowicie dyskredytowały wiarygodność osób, któe raportowały o kontraktach czy super planach...

Space Cowboy napisał(a):
Przyznaję. Kiedy zaczęły sie problemy miałem nadzieję, że mamy do czynienia z ludźmi zasadniczo uczciwymi, ale skoncentrowanymi na biznesie i po prostu nie do końca ogarniętymi jeśli chodzi o giełdę, raporty itd.

Dziś jest już jasne, że byli super ogarnięci i bardzo nieuczciwi, ale chyba najsmutniejsza jest postawa ludzi, którzy weszli tam ratować firmę i reprezentować akcjonariuszy i którzy brutalnie, na oczach wszystkich wykorzystali swoją przewagę informacyjną.

Wstyd

Hej, brutalnie mówiąc prezes zapewne wykorzystał nadzieje, któe zaprezentowałeś powyżej. Przykładów wcześniej (z tych większych o NC nawet nie wspomnę za dużo tego było) takich było jak Krezus, Getback, Kania etc.

www.stockwatch.pl/wiadomosci/u...
powyżej na pewno akapit: "Słowa a czyny – sprzedaż akcji przez insiderów". Jakie jest prawdopodobieństwo uczciwości, że to jest super biznes i będą miliony, choć prezes, żona i członek zarządu (mający wcześnie coś koło 85%) sypią akcjami bez opamiętania NIE INFORMUJAC rynku i narażając się na kary KNF_u. Oczywiście jakieś pewno jest - tylko może lepiej zagrać wtedy w totka? W moim odczuciu prawdopodobieństwo niewiele mniejsze a jednak wspomagasz tworzenia nowych boisk (o ile Totolotek nadal na to część zysków przeznacza ;))

www.stockwatch.pl/wiadomosci/w...

powyżej jasno opisane, że jeśli ktoś nie sprzedał ok. 30 lipca to po prostu albo igrał z ogniem (pytanie czy świadomie czy nie - są różne strategie) albo nie odrobił pracy domowej. Świadome igranie jest ok bo zmienność i potencjał sprzedaży jest bardzo duży, ale trzeba mieć świadomość np ryzyka zawieszenia (Krezus, getback, kania) i stracenia całości kapitału zaangażowanego w tę transakcję - czyli selekcja i dywersyfikacja jest ważna. A jak ktoś nie odrobił lekcji - to niestety - czasem się uda i Pani nie zapyta, ale czasami nie i wtedy jest pała do indeksu/dzienniczka...

No dla mnie 4 miesiące to krótko :) ale jak na GPW prawie od początku więc może mam skrzywioną perspektywę :) Pożyczył kasę spółce? Wiadomo coś bliżej?

To jest giełda :) Ja to jedna widze większe uzasadnienie dla MC Allegro na poziomie 70 mld niż SimFabric na 600 mln :)

Dzięk za info. Co do tych mocy na 100% to szczerze mówiąc mam trochę wątpliwości - ilości rejestracji w Q3 w Polsce dla Wieltonu nie do końca to potwierdzają. Jest oczywiście lepiej niż w Q2 ale do rekordów jednak brakuje. R/R jest gorzej a przecież druga połowa 2019 już nie była najlepsza (w kontekście tego, że baza nie jest jakoś masakrycznie wysoka). Oczywiście może idzie dużo na eksport, ale tam wyniki rynkowe ogólnie lipca i sierpnia też szału nie robią (choć na pewno lepiej niż w Q2). No coż zobaczymy co zaraportują za Q3.

Co do rozwoju - no to jak się rozwija za dług to tak czasami bywa. I niestety w takich momentach jak teraz się płaci za to karę. I tak dla tych spółek zadłużonych dobrze, że oprocentowanie zmienne jest takie a nie inne.

Jazda na krawędzi - omówienie sprawozdania finansowego Wielton po II kw. 2020 r.
[Treść ukryta]

Przepis na covidowe zyski - omówienie sprawozdania finansowego Amiki po II kw. 2020 r.
[Treść ukryta]

martin207 napisał(a):
Pisanie na Innogene o KNF jest jakimś nieporozumieniem, prezes chyba wszystkich bez akcji, zostawił w ciężkim szoku.
1. Dotrzymał słowa spłacił obligacje
2. Dobrze wie jak rynek reaguje na sprzedaż akcji i podpisał lock up do 31 stycznia 2021r.

infostrefa.com/infostrefa/pl/w...

Rynek już zweryfikował zbycie, ponadto czytamy w oświadczeniu

"Z informacji otrzymanych od Akcjonariusza wynika, iż zbycie akcji nastąpiło w wyniku zapotrzebowania kapitałowego wynikającego z konieczności obsługi dużych zamówień i rosnącego zainteresowania oferowanymi przez spółki zależne testami."

Ale ten lock-u chyba za długi nie jest ;) No i czy pożyczył spółce/spółkom jakieś pieniądzę? Były jakieś raporty bieżące w tej materii?

win1248 napisał(a):
@Analityk Fundamentalny

Mówienie o cd20 generyczny prosty lek chemiczny to tak jakby na delfina mówić ryba.

Mabion robi lek biopodobny i jest jedną z nielicznych spółek na naszej giełdzie w pełni biotechnologicznych, bo zajmuje się białkami rekombinowanymi, tutaj liczy się sposób wytwarzania, który trzeba wymyślić na nowo i nie jest to łatwe.

Nie zaglądam na ten wątek zbyt często więc dopiero widzę teraz wpis. Tak mogę tylko przeprosić i zastanowić się jak to możliwe, że napisałem o CD20 jako o chemicznym leku generyczny - oczywiście jest to lek biopodobny czyli wysoce podobny do istniejącego już leku biologicznego ( Rituximab/Mabthera). Widocznie za bardzo w tamtym okresie analizowałem sobie Pure.

Nie zmienia to jednak w żaden sposób mojej konkluzji o tym jak ryzykowna jest to branża i to, że Mabion wyłożył się w sumie na końcówce ostatniego etapu. 4,5 roku temu ogłaszali, ze są na ostatniej prostej. jak widać prosta jest dość długa i niekoniecznie prosta. A w międzyczasie mamy już konkurentów, którzy po prostu Mabion wyprzedzili więc potencjał do zdobycia rynku jest sporo mniejszy niż mogło się wydawać niektórym inwestorom w czasie kiedy Mabion był na piedestale i był grany.

Oczywiście fajny by było gdyby spółce się udało - przydałoby się to polskiemu rynkowi posiadania takiego sukcesu i procesu referencyjnego.

tom napisał(a):
Ciekawa analiza, ale pozwoliłem sobie na trochę wątpliwości i przy okazji kilka pytań.

Cytat:
..spółki córki 3LP (usługi logistyczne w nowoczesnym centrum dystrybucyjnym dla grupy oraz podmiotów zewnętrznych takich jak Ikea czy Oponeo) oraz Rotopino (liderem polskiego rynku internetowej sprzedaży narzędzi i elektronarzędzi dla profesjonalistów oraz majsterkowiczów) zaczynają coś znaczyć w całości grupy kapitałowej jeśli chodzi o sprzedaż. Zresztą jeszcze bardziej wyraźny trend jest widoczny przy zysku operacyjnym czy zysku netto.

O ile widać wzrost sprzedaży, jak i wyniku operacyjnego, to wpływ na wynik netto jest niewielki. Póki co jest ujemny, z powodu kosztów finansowania. Gdyby go skorygować o różnice kursowe z wyceny leasingu długoterminowego, to daje to wynik minimalnie powyżej zera.

wynik netto GK - 9416
wynik netto jednostkowy - 11776
różnice kursowe - 3405 (zakładając 19% stawki podatkowej - 2758)

Cytat:
Prezes Folta często określał 3LP mianem „czarnego konia w stajni TIM” i widać, że coś jest na rzeczy.

Biorąc pod uwagę raczej niskie marże na usługach logistycznych, to wolumen sprzedaży 3LP musiałby wzrosnąć kilkukrotnie, żeby to miało istotne, dodatnie znaczenie dla wyniku grupy. Zakładając wysoką efektywność i pokrycie kosztów stałych przychodami z zewnątrz, to 3LP może mieć pozytywny wpływ na wyniki TIM SA, ale chyba ocena wpływu spółki logistycznej jako dodatkowego biznesu na wyniki grupy jest zbyt optymistyczna.

Cytat:
W szczególności, że prezes w trakcie konferencji wynikowej potwierdził, ze spółka jest bardzo konserwatywna jeśli chodzi o wykonanie planów rocznych przez spółkę w stosunku do tych narzuconych przez dostawców co wiąże się oczywiście z bonusami rocznymi. Tutaj niech każdy interpretuje jak uważa. Dla pesymistów może to być sygnał, że będzie problem z otrzymaniem rocznych bonusów od dostawców. Z kolei optymiści wskażą, że Spółka ostrożne rozpoznała je w obecnym półroczu i może być miła niespodzianka w drugim o ile sprzedaż będzie szła dobrze.

Jeśli dobrze to rozumiem, spółka otrzymuje zwroty pieniężne za zrealizowanie jakiegoś poziomu sprzedaży. Mam pytanie odnośnie raportowania takich zysków, skoro pojawia się ocena, że zarząd podchodzi ostrożnie, to w jaki inny sposób mógłby to zaraportować już teraz, jeśli chodzi o niepewne zdarzenie z przyszłości? Czy w przeszłości takie bonusy miały istotne znaczenie dla wyników?

CO do 3LP:
Ja patrze jednak bardziej z pozycji zysku operacyjnego i do tego odnosił się mój tekst. Na poziomie zysku EBIT grupa wypracowuje zauważalnie wyższe zyski niż sam TIM w Q2 (11,9 vs 9,0) i sumarycznie także w H1.

Różnice kursowe z przeliczenia czynszu są oczywiście ważne ale w moim odczuciu nie należy ich w całości przykładać do wyniku (choć oczywiście księgowo jest to poprawne i ważne) operacyjnego danego kwartału czy półrocza, ponieważ dotyczą w zdecydowanej większości przeliczenia całego zobowiązania z tytułu czynszu wprzód (bodajże na kolejne 12 lat). Na bilansie zobowiązania leasingowe to jest ponad 100 mln zł więc wahnięcia kursowe o 20 -30 gr swoje czynią. Oczywiście gdyby dewaluacja złotówki postępowała to będzie to dotykać spółkę (w zasadzie nie ma naturalnego hedgingu w postaci eksportu - koło połowy eksportuje Rotopoino ale na razie to nie są duże wartości wciąż) to jasne. Patrząc na zobowiązania krótkoterminowe (do 12 miesięcy) to już "tylko" 16 mln więc gdybyśmy tutaj założyli dewaluację złotówki o 5-10% to mamy dodatkowych kosztów na poziomie 0,8-1,6 mln zł. W rzeczywistości chyba o 40% może nawet mniej bo samo wprowadzenie MSSF 16 (czyli chyba tylko umowy najmu to w długoterminowych zobowiązaniach było 72 mln zł a krótko 6,3 mln zł. Reszta leasignów zakłądam, ze jest bardziej typowa - to znaczy też, że niekoniecznie musi być w walucie.

Pewien problem może być również w danych, które możemy analizować, ponieważ w wypadku segmentu logistycznego widać tylko marżę brutto na sprzedaży i nie wiemy do końca jakie są pozostałe koszty. Tak naprawę (oprócz oczywiście efektu przeliczenia leasingu) może ich prawie nie być (w końcu to działalność bardzo mocno operacyjna) ale wcale tak być nie musi. Na poziomie prostego odejmowaia (GK Tim-Tim= spółki zależne) zysk operacyjny wychodzi całkiem całkiem (4 w H1 i 3M w Q2) netto tak jak piszesz ale wchodzi tutaj w rozważanie czy to "wina" 3LP czy Rotopino. Q2 jest w tym omencie ok, raczej to kwestia Q1 a tam były niższe marże towarowe - również mogłoto dotknąc Rotopino. Pamiętajmy również, że jeśli usługi logistyczne robią 8-9 mln zł sprzedaży kwartalnie to jasnym jest, że nie będziemy oczekiwac kilku milionów złotych zysku netto w takim okresie. Ale zaiarnko do ziarnka i jednak obydwie spółki dają już 14% sprzedaży - oczywiście samo #LP to tylko 4% to fakt, ale tam jest towarówka (masa) a tutaj usługi. Pytanie o rentownośc jest zasadne i w mojej opinii trzeba też poczekać na zakońćzenie 2020 aby być w stanie ocenć czy progres wynikowy jest zauważalny. W każdym razie w okresie porównywalnym wynik spółek zależnych był jednak istotnie gorszy niż teraz.

Patrząc na przyrosty sprzedażowe, obsługę 3 poważnych (TIM, Oponeo, Ikea) podtrzymuję swoją opinię, że coś jest na rzeczy z tym czarnym koniem także w kontekście automatyzacji tego magazynu i jednak wydaje się bardzo dobrego (choć kosztownego vide np. płace czy usługi obce) performance logistyki w trakcie pandemii. Choć faktycznie nie jestem tak optymistyczny jak Prezes, który podczas prezentacji wycenił z głowy 3LP na 100-120 mln zł :). Ale oczywiście możesz mieć inną opinię i uważać, ze spółka niewiele wnosi do grupy - święte prawo inwestora :)

CO DO MARŻY i ROZPOZNAWANIA BONUSÓW:
Spółka otrzymuje premie od dostawców za realizację określonego poziomu obrotów ewentualnie może to być powiązane z innymi celami (np. struktury sprzedaży, wprowadzania nowości, etc.) Zarząd w tym półroczu wykazał się ostrożnością (tutaj opieram się oczywiście tylko na warstwie słownej z konferencji) w tym temacie, w związku z niepewną sytuacją co do pandemii i możliwych zawirowaniach. Oczywiście jak będzie to nie wiemy. Jeśli wypracowujesz obrót i masz pewną powtarzalność to nie widzę nic złego w tym, żeby proporcjonalnie rozpoznawać te bonusy na przestrzeni całego roku zgodnie z zasadą ostrożnej wyceny oczywiście. Gdyby tego nie robiono i cały efekt wrzucano w czwarty kwartał to też nie byłoby to najszczęśliwsze, ponieważ wtedy by się miało dość istotny przyrost marzy w ostatnim kwartale, podczas gdy obrót był również wypracowywany przez poprzednie 3. Ważnym jest aby zachować umiar i rozsądek. Czy miały istotne znaczenie dla wyników. Przy marży brutto na sprzedaży na poziomie 17-20% każdy 1-2 procenty, które z pewnością mozna uzyskać na realizacji targetów jest istotny ponieważ przełożenie na zysk operacyjny ma sporo większe oczywiście. Natomiast ile to jest procent nie odważę się prognozować - bardzo dużo zależy od rynku oraz ud konkretnych umów z konkretnymi dostawcami.
Oczywiście można też snuć czarne wizje i podejrzenia i przyjąć inny tok rozumowania. Aha w 2019 roku chcieli ratować wynik i rozpoznali za dużo bonusów, które musieli skorygować w Q1 2020 (jako nienależne) dlatego im spadła marża - więc teraz zwalają nizszą marżę na ostrożną politykę. Jak ktoś chce to też tak może. Ja jednak na razie tak nie podchodzę (pewno gdyby to były sprawo\dania np. ZM Kania to inaczej bym patrzy) gdyż nie mam przekonania, że bym przyjął taki scenariusz. Zakładam też, że audytor wykonał swoją robotę podczas badania rocznego jak i przeglądu półocznego/

czosnek napisał(a):
Dzięki Analityku :))))

no są te dane które myślałem że ich nie ma, własciwie to ich wcale nie szukałem (danych za 1H19) bo z góry założyłem że ich nie będzie :)

jeszcze raz dzięki hello1

ha.... czyli w takim układzie porównawczym marże w 1H20 w stosunku do1H19 wzrosły a nie tak jak pisał 1ketjoW że spadły

1ketjoW stawiasz pifko :)
blob3

A widzisz, trzeba było szukać :) i dobrze interpretować . Szukajcie a znajdziecie :)

"Na koniec drobna sugestia. Proponuję porównywać jabłka z jabłkami tj. dane z tych samych rodzajów dokumentów."

Z oczywistych względów (podział firmy, jednostki formalne) nie możesz dokonywać takiego porównania w tym wypadku jak proponujesz.

1ketjoW

Jak już napisałem w poprzednich postach. Dane są i nie jest idealnie prosto się do nich dobrać ale można.