Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Analityk Fundamentalny

Analityk Fundamentalny

Ostatnie 10 wpisów
Poszukiwany klient - żywy bądź martwy - omówienie sprawozdania finansowego LiveChat po 3 kw. 2018/2019 r. (4 kwartał kalendarzowy 2018).

Ostatnia analiza LiveChat odnosiła się do wyników drugie kwartału 2018 roku, który jednocześnie był pierwszym kwartałem obrachunkowym, ponieważ spółka posiada przesunięty rok obrotowy kończący się 31 marca. W podsumowania zwracałem uwagę, że mimo poprawiających się wciąż wyników finansowych, kursu nadal spadał (wtedy był to poziom 30 zł) co w mojej ocenie związane było z malejącymi dynamikami sprzedaży i wątpliwościami co do dalszego traktowania Livechat-u jako typowej spółki wzrostowej. Zobaczmy więc jak wyglądają wyniki trzeciego kwartału roku 2018/2019.
[Treść ukryta]
>> Wyceny automatyczne są tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj

Analityk fundamentalny z zawodu, ale przede wszystkim z pasji. Miłośnik GPW - #giełdamojapasja.

Małgosia Socha Monnari kocha, ale co dalej - omówienie sprawozdania finansowego Monnari po 4 kw. 2018 r.

Spółka Monnari została przez nas przeanalizowana ostatnio przy okazji wyników po 3 kwartałach 2017 roku. Zobaczmy jak kolejne 5 kwartałów zmieniło postrzeganie spółki i jej perspektywy na przyszłość.
Co dosyć ciekawe spółka podaje, że na koniec roku konsolidowała 195 sklepów, przypuszczam (choć nie mam pewności), że jest to chyba rekord jeśli chodzi o ilość posiadanych spółek zależnych 😊. Spółka zaraportowała na pierwszy rzut oka dość mieszane wyniki za czwarty kwartał 2018 roku.
[Treść ukryta]
>> Wyceny automatyczne są tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj
Analityk fundamentalny z zawodu, ale przede wszystkim z pasji. Miłośnik GPW - #giełdamojapasja.

No pamiętajmy, że obojętnie po ile i jakim cudem wykazują jakąś wartość w udziałach w Piotr i Paweł i Baćpol to tak naprawdę to jest 0 wartości rynkowej w chwili obecnej. I wtedy by trzeba przeliczyć resztę i zobaczyć czy tam cokolwiek jest i jak to się ma do wyceny na giełdzie. Aczkolwiek skoro PiP oraz Baćpol wyceniają tak wysoko to inne może również tak samo?
Analityk fundamentalny z zawodu, ale przede wszystkim z pasji. Miłośnik GPW - #giełdamojapasja.

arekw99 napisał(a):
Dzięki za analizę. Widać znaczącą poprawę 2018 r., po złych poprzednich latach. Zmiana prezesa była tu chyba kluczowa. Spółka wygląda wreszcie na stabilną, zaczyna być też zyskowna kwartał po kwartale. Oby teraz trafiała już tylko dobre kontrakty, bo widać, że ma spore kompetencje.
ps. i jeszcze 70 mln kapitalizacji przy 35 mln EBITDA i planach sprzedaży nieruchomości w 2019 r. za ok. 50 mln


Ciekawe będą wyniki Q1 i H1 2019 - bo baza wynikowa jest wyższa niż wcześniej więc zobaczymy. Generalnie na podstawie założeń i obietnic zarządu powinno być dobrze - ale to trzeba jeszcze kolokwialnie mówiąc "dowieźć". I wtedy zobaczymy i ocenimy.
Analityk fundamentalny z zawodu, ale przede wszystkim z pasji. Miłośnik GPW - #giełdamojapasja.

Avocado napisał(a):
dodaj prosze jeszcze tylko info o czynnych sporach sadowych i potencjalnych dalszych niedoszacowaniach kontraktow i juz masz wytlumaczenie, dlaczego dlugoterminowo ten biznes nie ma szans.


O sprawach spornych jest przecież cały akapit :):

Sprawy sądowe na niebagatelne kwoty

Informacja w sprawozdaniu z działalności na temat toczących się postępowań przed sądem zajmuje 5 stron co już wskazuje, że są to sprawy dość poważne. Nie będę tutaj omawiał wszystkich spraw, zachęcam do lektur sprawozdania rocznego, ale wspomnę tylko o kilku najważniejszych.

Spółka ma spór prawny o budowę Stadionu Śląskiego i wystąpiła z roszczeniami przeciwko Województwu Śląskiemu o zapłatę 12 mln zł. Z drugiej strony jest pozew, którego łączna wartość wynosi ponad 150 mln zł. Zarząd spółki stoi na stanowisku, że roszczenia województwa są w oczywisty sposób bezzasadne. Biorąc pod uwagę obecne tempo rozpatrywania sporu nie wydaje się aby wyrok miał zapaść w kolejnych 2-3 latach. Oczywiście nie trudno sobie wyobrazić co by się stało, gdyby spółka przegrała taki spór, choć jak wspomniano wydaje się, że prawdopodobieństwo jest niskie.

W styczniu 2018 spółka odstąpiła od realizacji umowy na prace montażowe dwóch kotłów w spalarni odpadów Ferry Bridge w Wielkiej Brytanii, gdzie ponosiła istotne straty na kontrakcie i wystąpiła z roszczeniami o zapłatę 6 mln GBP. W chwili obecnej toczą się rozmowy z tą firmą, które być może zakończą się ugodą.

Spółka zakończyła projekt EFRA Lotos realizowany na zlecenie Kinetics Technology, a w chwili obecnej trwa odbiór prac. Kontrakt został zrealizowany z opóźnieniem. Strony prowadzą obecnie rozmowy dot. finalnego rozliczenia i może się to skończyć dodatkowymi kosztami dla spółki.

Spółka realizowała również kontrakt w amerykańskiej bazie w Radzikowie na wykonanie robót budowlanych oraz dostawę i montaż konstrukcji stalowej. Również w tym wypadku istnieje spór prawny. Z jednej strony Mostostal domaga się ponad 24 mln zł (niezapłacone faktury + dodatkowe roboty) z drugiej amerykański podmiot twierdzi, że nadpłacił 22 mln zł. Zdaniem zarządu Mostostalu racja zdecydowanie leży po stronie spółki polskiej. W chwili obecnej sprawa jest w arbitrażu.

Powyższe opisy jasno pokazują, że spółka niewątpliwie miała w latach poprzednich problemy z terminowym wykonywaniem prac oraz z interpretacją zapisów prawnych. Bazując na rozmowach z zarządem można stwierdzić, ze spółka w chwili obecnej poprawiła proces ofertowania i akceptacji kontraktów zwłaszcza w zakresie ryzyk prawnych i tych wynikających z zapisów kontraktowych.

Oczywiście jak się skończą to tylko gdybanie - ja nie przeczę, że są ryzyko i to takie, które mogą zmieść spółkę. Należy jednak pamiętać, że w każdej spółce praktycznie są ryzyka :)

Co do niedoszacowanych kontraktów. No cóż - tego nigdy nie wiemy. Spółka zrobiła odpisy w 2017 i skoro był nowy (choć już w firmie działający wcześniej) prezes to raczej powinien wszystko wyczyścić wtedy aby zacząć z białą kartką - strata 60-70-80 czy 90 mln - rożnixca wtedy i tak nie byłaby tak duża. Czy tego do końca nie zrobili i znowu nas będzie to czekać na koniec 2019? Zobaczymy - ja bym dał im niewielki kredyt zaufania, aczkolwiek pełna zgoda, że spółka jako spółka musi porządnie popracować aby to zafuanie odzyskać - praktyka pokazuje, że nie są to łatwe powroty - i dobrze zresztą.
Analityk fundamentalny z zawodu, ale przede wszystkim z pasji. Miłośnik GPW - #giełdamojapasja.

mysiauek napisał(a):
Nie widzę nigdzie informacji, że spółka ma parę ciekawych działek, które wystawiła na sprzedaż.
Katowickie grunty powinny zejść "na pniu" i przynieść pare złotych.


Jeśli chodzi o majątek nieprodukcyjny to jest tutaj akapit.

" Biorąc pod uwagę informacje ze spółki, że planowane przychody ze sprzedaży majątku nieprodukcyjnego mają wynieść w latach 2018-2020 około 95 mln zł, to widać, że spółka ma jeszcze dodatkowe źródło finansowania w okolicach 50 mln zł. W lutym 2019 roku spółka podała, że ma podpisaną przedwstępną umową na sprzedaż działki w Bytomiu za około 25 mln zł. Oczywiście wartości tych nie można mylić z zyskami księgowymi na transakcji sprzedaży, których najprawdopodobniej nie będzie (zakładam, że nieruchomości te wycenione są w wartości godziwej). Jednak kolejne zasilenie w środki pieniężne spółki należałoby rozpatrywać w połączeniu z obecną kapitalizacją, która wynosi około 70 mln zł. "

Warto pamiętać, że przychody (choć pełna zgodna, że ich skala robi wrażenie) musza się jeszcze zrealizować - czyli transakcja musi dojść do skutku prawnego, nabywca zapłacić i oczywiście nie będzie tutaj zysku na tej transakcji (przynajmniej jakiegoś istotnego bo wycena księgowa już w dużej mierze zapewne odzwierciedla fair value). Oczywiście cash byłby w takim wypadku realny :). Spółka w raporcie za ostatni okres nie napisała wiele na temat swoich inwestycji oraz aktywów do sprzedaży, może coś pojawi się później. Nie robiłem wyceny tych gruntów i nie wiem szczerze mówiąc na ile kwoty podawane przez Zarząd są realne - chyba należy się jednak danie im trochę zaufania i przyjęcie, że możliwe (aczkolwiek sama spółka zaufanie mocno nadszarpnęła przecież).
Analityk fundamentalny z zawodu, ale przede wszystkim z pasji. Miłośnik GPW - #giełdamojapasja.

Gliwicka restrukturyzacja ze Stadionem Śląskim w tle - omówienie sprawozdania finansowego GK Mostostal Zabrze po 4 kw. 2018 r.

Mostostal Zabrze to jedna ze spółek o dłuższej historii na warszawskim parkiecie. Najstarsze dinozaury giełdowe może nawet pamiętają jej debiut na GPW w czwartym kwartale 1994 roku. W czasach świetności jej kapitalizacja przekraczała nawet 1 mld złotych, a spółka była uznaną firmą budowlaną realizującą duże projekty w Polsce i za granicą.

Niestety w ostatnich latach, w szczególności 2016-2017 spółka zanotowała pokaźne straty, a jej wartość giełdowa z 350 mln zł skurczyła się do nawet 30 mln zł, w dodatku notowania Mostostalu trafiły na podwójny fixing. Jednakże od początku 2019 roku akcjonariusze Mostostalu zarobili już prawie 100 proc., a notowania idą dynamicznie w górę. Przeanalizujmy zatem wyniki za czwarty kwartał i cały 2018 rok i spróbujmy ocenić, czy to tylko spekulacyjna podbitka, czy jednak spółka posiada zdrowe fundamenty pod zwiększanie przychodów i zysków w kolejnych kwartałach.

[Treść ukryta]
>> Wyceny automatyczne są tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj
Analityk fundamentalny z zawodu, ale przede wszystkim z pasji. Miłośnik GPW - #giełdamojapasja.

Nie lubię spekulować i raczej staram się opierać na twardych danych i faktach - jednakże faktycznie trochę tak wygląda jak się zbuduje ciąg przyczynowo-skutkowy i włączy w to czynnik czasu. Trudno mi sobie wyobrazić, żeby w wypadku gdy PZU odpuściło (a chyba takie założenie w chwili obecnej nie jest pozbawione podstaw) ktoś jeszcze był w stanie skutecznie walczyć, choć oczywiście nie znamy przepływu akcji w ostatnich 2 miesiącach.
Analityk fundamentalny z zawodu, ale przede wszystkim z pasji. Miłośnik GPW - #giełdamojapasja.

Jack - jedno pytanie, skoro Biedronka ma prawie 3 tys. sklepów a sklepy Dino są mniejsze niż Biedra dlaczego Dino nie może też tylu mieć? Zobacz ile sklepów jest w Krotoszynie (ich przyczółek) , podziel przez liczbę mieszkańców tego miasta i pomnóż razy liczę Polaków ;) można się przestraszyć liczby, która wyjdzie ;)

Nie mówię, że to jest realne (nie jest moim zdaniem) i porównanie, które zrobiłem jest naciągane - Biedra rozwija się również (o ile nie przede wszystkim) w miastach a Dino z zasadzie tego nie robi - kiedyś będzie musiało - ale wtedy spotka się z wyzwaniem w postaci ceny gruntu (sporo droższy niż na wsi) albo będzie musiało zmienić model biznesowe (wynajem a nie budowa).

Pamiętaj też, że Dino jest również w miejscach gdzie biedra jest obok (zresztą gdzie jej nie ma; )) i musi sobie z tym radzić. Generalnie oczywiście wycena Dino jest wysoka i dyskontuje sukcesy w przyszłości, które nie wiadomo czy nadejdą - ale przypominam, że jak kosztowała 60 zł to również tak było. Był moment gdzie P/E było na poziomie 50, teraz jest chyba koło 40 - czyli jest taniej ;), ale oczywiście to wciąż dużo. Tylko wiemy, ze wskaźnik P/E obecny nie za wiele mówi i pomaga
Analityk fundamentalny z zawodu, ale przede wszystkim z pasji. Miłośnik GPW - #giełdamojapasja.

Jeszcze jedna uwaga, którą na początku przeoczyłem. Postanowienie jest z 25 lutego więc może jego efektem jest właśnie podwyższenie ceny i PZU się dogadało z ABC?
Inna sprawa, że jeśli 10 dni zajmuje dostarczenie takiego pisma do spółki to ja nawet tego nie będę komentował jak działają nasze polskie instytucje państwowe...
Analityk fundamentalny z zawodu, ale przede wszystkim z pasji. Miłośnik GPW - #giełdamojapasja.

Informacje
Stopień: Elokwentny
Dołączył: 27 grudnia 2011
Ostatnia wizyta: 20 marca 2019 14:12:45
Liczba wpisów: 208
[0,06% wszystkich postów / 0,08 postów dziennie]

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,501 sek.

AD.bx ad3a
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d