Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Analityk Fundamentalny

Analityk Fundamentalny

Ostatnie 10 wpisów
Ironia, poczucie humoru i dystans również od siebie - to warunki niezbędne, IMHO, aby przeżyć na tym rynku. Aczkolwiek niewystarczające ;)

Co do wezwania. Może być różnie. OFE i TFI mają razem około 15 proc. według danych (https://stooq.pl/q/h/?s=abc), MCI około 61 proc. Czyli jest jeszcze jakieś 24 proc. typowe free float - oczywiście to spekulowanie ma słaby punkt bo nie wiemy czy ci poniżej 5% np. nie sprzedawali akcji ostatnio (w styczniu) albo w grudniu (optymalizacja podatkowa) a nie muszą tego raportować. To pokazuje, że jest jednak dużo akcji w wolnym obrocie. Nie jestem prawnikiem i piszę z głowy, ale z tego co pamiętam to squeeze out można zrobić mając skupione 90% i chyba w ciągu 90 dni od osiągnięcia takiego pułapu. Czyli w teorii wystarczy, że PZU OFE i TFI Santander w dwójkę są w stanie to zablokować. Oczywiście wtedy byłoby ryzyko, że inwestor odstąpi od dealu i fundusze zostaną z niczym. To nie jest niemożliwe - widać, że Szwajcarzy są ostrożni i kupują (ja przynajmniej tak zrozumiałem) w efekcie końcowym przedsiębiorstwo a nie spółki - nie chcą mieć kolejnych VAT-owych i innych spraw :)

Kapitalizacja obecnie to jakieś 160 mln czyli równa mniej więcej tej w momencie wprowadzania na GPW. Ale nie można zapominać, że ABC do pewnego momentu szczodre dywidendy dawała więc niektórzy z tych funduszy na tym źle nie wyszli. Zresztą oni mają wyceny co miesiąc i tak to wszystko jest już w ich cenach i ewentualnych premiach.

Z jednej strony kapitalizacja niska, z drugiej za 2018 będzie (tak obstawiam) stratę za cały rok - bo teraz zrobią odpis na VAT w Czechach - wcześniej nie informowali, że taka kontrola jest, a teraz tacy ostrożni, że się nie zgadzają, ale zrobią rezerwę Liar . Tak więc kolejny powód, aby odsprzedać te akcje, bo jak nie to będzie jeszcze gorzej.

Ja na miejscu funduszy bym walczył - ale ja to waleczny jestem i nie lubię być robiony w konia. A co zrobią oni - kto wie.

pozdrawiam

Analityk fundamentalny z zawodu, ale przede wszystkim z pasji. Miłośnik GPW - #giełdamojapasja.

Zysków nabijanie przez eksportowe wypalanie - omówienie sprawozdania finansowego Ropczyce po 3 kw. 2018r.

ZM Ropczyce zaraportowały bardzo dobre wyniki na działalności operacyjnej w pierwszym półroczu 2018 roku oraz poinformowały, że optymistycznie patrzą w przyszłość. Zobaczmy więc jak wyglądają wyniki trzeciego kwartału oraz perspektywy na rok 2019.

[Treść ukryta]
>> Wyceny automatyczne są tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj

Analityk fundamentalny z zawodu, ale przede wszystkim z pasji. Miłośnik GPW - #giełdamojapasja.

z pewnością ;)

Waloryzacja to nie nadzieja na całe zło i duże zyski na przyszły rok - omówienie sprawozdania finansowego BUDIMEX po 3 kw. 2018 r.

Wyniki trzeciego kwartału, a również wstępne dane czwartego kwartału 2018 roku nadal wskazują na problemy z spadającą rentownością.

[Treść ukryta]

27 listopada wysłałem ostatniego mojego maila do nich. Pozwalam sobie upublicznić jego treść, ze względu na kompletny brak reakcji spółki - muszę przyznać, że jestem tym mocno zaszokowany.

"Szanowni Państwo,

1 miesiąc i 4 dni temu zadaliśmy, w imieniu własnym oraz inwestorów, Państwu pytania dotyczące spraw, których efektem był znaczny spadek kapitalizacji spółki. Niestety do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Muszę przyznać, że w mojej ponad 20-letniej obecności na rynku kapitałowym nie spotkałem się jeszcze z takim podejściem. Czy jest szansa, aby uzyskać rzetelne i prawdziwe odpowiedzi od Państwa? Czy tez mamy domniemywać, że Państwa wcześniejsze udziału w konferencjach inwestorów indywidualnych czy udziały w chatach były tylko sztuką dla sztuki?"

Spółka, tak jak pisze Sasky, po prostu nie odpowiada i tyle. Spróbujemy jeszcze pocisnąć KNF, choć zakładam, że jak skończą to opublikują - poza tym chyba mają większe problemy ostatnimi czasy :p

aż tak dobrze to nie ma - ja z kwartalnego PLN przeliczałem na USD biorąc średnie kursy miesięczne. A jesli chodzi o liczbą klientów to jak najbardziej nalezy ją uśredniać.

Ale liczyłęś ARPU w USD czy PLN? Bo ja liczyłem w USD na półrocze (30/06) i wg mnie rośnie.
Liczenie w PLN jest złudne - nie pokazuje prawdziwego trendu w którym idzie spółka. Ja polecam liczyć w walucie w której jest rzeczywiście robiona transakcja. Oczywiście kursy walutowe wpływają końcowo na spółkę (a poprzez to również na wycenę pełna zgoda) - ale to ani ich wina ani zasługa :)

Czyli jednak doszliśmy do tych samych wniosków, że ta dynamika przyrostów nie jest bez znaczenia ;) Aczkolwiek oczywiście nie jest ona jedynym wskaźnikiem, który należny obserwować i nie zastąpi szklanej kuli :)

Dynamiki zysku nie ma sensu wrzucać bo znajdzie się ją w każdej analizie, również u nas. Jasnym jest, że ich ARPU rośnie - z ostatniej analizy, którą robiłem na czerwiec 2018 to wzrost r/r był na poziomie 3,6% - choć tutaj jest to obarczone większym błędem, ze względu na kwestie kursowe. Jeśli prezes tak powiedział to warto, IMHO, popracować nad spójną komunikacją. O wiele większym rozgłosem odbiła się jego deklaracja, że spółką dąży do pozyskiwania 1,000 klientów miesięcznie. Nie chcę być złośliwym, ale warto by sprawdzić (uczciwie mówię, ze nie pamiętam) czy od tego czasu spółka nie zaczęła mieć problemów z pozyskiwaniem ilości klientów. Ja jednak podchodzę do nowych produktów ze spokojem (po owocach ich poznacie) - Jak czegoś nie raportują to zazwyczaj tak to działa, że nie mają się czym chwalić, inaczej by raportowali.

Ja nie twierdzę, że to nie jest ciekawa spółka. Ale po cyfrach widać jednoznacznie, ze ma problemy a ich zjazd cenowy był uzasadniony, czy akurat do takich poziomów - tego nie wie nikt. Ale patrząc tak na szybko: Sprzedaż w ostatnim kwartale +20%, zysk na sprzedaży +7% - przy skalowalnym produkcie - szału nie ma. P/E około 11-12 - mniej więcej tyle co przyrost klientów r/r. Czyli ok ale czy potencjał do wzrostów jakiś mega tutaj jest?

Oczywiście życzę im jak najlepiej i chciałbym aby znowu wrócił na pozycję jednorożca i miliardową kapitalizację. Czy tak się stanie czas pokaże, ale skoro mają świetny produkt to muszą zdobywać klientów - inaczej to jednak trochę znaczy, że ten produkt nie jest taki idealny.

Po rozwodzie z Ewą - omówienie sprawozdania finansowego Esotiq po 3 kw. 2018 r.

Spółka Esotiq została przez nas przeanalizowana po raz pierwszy przy okazji zaraportowania wyników za 2017 rok. Począwszy, od czwartego kwartału 2017, po przeprowadzonej restrukturyzacji i wydzieleniu biznesu modowego, spółka skupiła się na obszarze projektowania, produkcji i sprzedaży bielizny damskiej oraz męskiej (Marki Esotiq i Henderson). Warto o tym pamiętać, ponieważ wpływa to na analizę wyników przy porównywalności danych.

Spółka zaraportowała na pierwszy rzut oka dość mieszane wyniki za trzeci kwartał 2018 roku.
[Treść ukryta]

Informacje
Stopień: Rozgadany
Ostatnia wizyta: 17 stycznia 2019 14:35:15
Liczba wpisów: 175
[0,06% wszystkich postów / 0,07 postów dziennie]

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,475 sek.

AD.bx ad3a
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d