pixelg
PPK- szansa dla Giełdy czy strata dla Polaków? - Branże i sektory - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3

PPK- szansa dla Giełdy czy strata dla Polaków?

Koruptos
5
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 204
Wysłane: 20 listopada 2019 15:07:21
@ Złoty Bitcoin 96 - powtórzę to, co napisał Rafsty
Cytat:
Ale nie o to jest pytanie. Pytanie jest, czy to będzie korzystne dla przyszłych emerytów. To jest oczywiście wszystko ze sobą sprzężone, ale kraj jest bogaty bogactwem swoich obywateli, a nie odwrotnie. Dlatego rozmawiajmy, w temacie, a nie obok.

Nie rozmawiamy w wątku o tym, czy będzie to korzystne dla Polski tylko czy będzie to korzystne dla osób w programie. To niekoniecznie to samo. Jeśli wszyscy zaczniemy płacić od jutra podwójne podatki to Polsce (w bardzo krótkim terminie) wyjdzie to na dobre, nam nie.

1ketjoW
1ketjoW PREMIUM
115
Wpisów: 1 591
Wysłane: 20 listopada 2019 16:02:56
Moim skromnym zdaniem:

1) Wprowadzanie PPK ma na celu przejęcie przez obywateli części zobowiązań związanych z ubezpieczeniami emerytalnymi, ponieważ budżet Polski nie będzie wstanie w (niedługiej) przyszłości udźwignąć zobowiązań emerytalnych (ZUS i KRUS dostają roczne dotacje rzędu 75 mld zł);
2) Wprowadzanie PPK nie ma na celu poprawienia sytuacji GPW etc. to efekt poboczny, który może mieć miejsce, bo uzyskane środki trzeba zainwestować.
3) Bez tej reformy oczywistym jest, że po skróceniu wieku emerytalnego nieuniknione stałoby się obniżanie emerytur wypłacanych z ZUS-u. Teraz i tak emerytury z ZUS-u będą niższe, ale przynajmniej część przyszłych emerytów będzie miała odłożone pieniądze w PPK.
4) To co mamy odłożone obecnie w ZUS to czyste zapisy księgowe, które ma mocy ustawy można skorygować aby obniżyć emerytury jakie teoretycznie powinny być wypłacone. Dlatego od początku twierdziłem, że "reforma" OFE umarzająca obligacje to zamiana realnych pieniędzy na zapis w ZUS-ie, który nie ma żadnych środków, a który wypłaca emerytury z bieżących wpływów i dotacji z budżetu.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
249
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 10 652
Wysłane: 20 listopada 2019 16:34:40
Zmiana realnych pieniędzy w zapis księgowy?
Ciekawe.
Emerytura z OFE przed zmianą wpłynęła by tylko wtedy kiedy obligacje dałoby się spieniężyć, czyli wtedy kiedy Państwo byłoby wypłacalne.
Emerytura z ZUS przed zmianą wpłynęła by tylko wtedy kiedy byłaby kasa w ZUS, czyli wtedy kiedy mamy bieżące składki plus dofinansowanie ze Skarbu Państwa, czyli tak naprawdę wtedy kiedy Państwo byłoby wypłacalne.
I OFE i ZUS zależą od wypłacalności Państwa. Oczywiście łatwiej jest przyciąć zobowiązania wobec ZUS niż zrobić strzyżenie na obligach (default zewnętrzny), więc teoretycznie pieniądze w ZUS są nieco mniej bezpieczne. Tyle tylko, że Państwo ma narzędzia do kreowania swoich wpływów. Prędzej zrobi kataster, albo daninę od środków na lokatach (coś w stylu rozwiązań cypryjskich) niż obniży emerytury sensu stricte.

>> Ponad 160% zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego Cztery Fazy Rynku w StockWatch.pl

niedźwiedź
43
Wpisów: 510
Wysłane: 20 listopada 2019 17:08:47
Jak dla mnie to PPK jest kolejnym wehikułem wyciągającym pieniądze z realnej gospodarki do rynków finansowych - takie cykliczne strzyżenie owiec. Uważam, że każdy kto ma choć odrobinę instynktu samozachowawczego powinien omijać PPK szerokim łukiem. Jak ktoś chce oszczędzać na emeryturę to lepiej niech, za te pieniądze co wpłaciłby do PPK, kupuje sobie co miesiąc kilka uncji srebra i chowa do sejfu. Daję sobie rękę uciąć, że za kilka - kilkanaście lat, gdy będą miały ruszyć wypłaty z tych PPK, jakiś premier Zandberg albo jemu podobny, zrobi coś by te pieniądze uwspólnotowić, czyli znacjonalizować na bieżące łatanie dziury.

1ketjoW
1ketjoW PREMIUM
115
Wysłane: 20 listopada 2019 17:13:09
Cytat:
Zmiana realnych pieniędzy w zapis księgowy?
Ciekawe.
Emerytura z OFE przed zmianą wpłynęła by tylko wtedy kiedy obligacje dałoby się spieniężyć, czyli wtedy kiedy Państwo byłoby wypłacalne.
Emerytura z ZUS przed zmianą wpłynęła by tylko wtedy kiedy byłaby kasa w ZUS, czyli wtedy kiedy mamy bieżące składki plus dofinansowanie ze Skarbu Państwa, czyli tak naprawdę wtedy kiedy Państwo byłoby wypłacalne.
I OFE i ZUS zależą od wypłacalności Państwa. Oczywiście łatwiej jest przyciąć zobowiązania wobec ZUS niż zrobić strzyżenie na obligach (default zewnętrzny), więc teoretycznie pieniądze w ZUS są nieco mniej bezpieczne. Tyle tylko, że Państwo ma narzędzia do kreowania swoich wpływów. Prędzej zrobi kataster, albo daninę od środków na lokatach (coś w stylu rozwiązań cypryjskich) niż obniży emerytury sensu stricte.

Kilka faktów.

Odkładając pieniądze w OFE w przypadku śmierci Twoje oszczędności w gotówce otrzymywała rodzina. Później te przepisy zmieniono. Na początku środki z OFE można było wypłacać według 6 scenariuszy (o ile dobrze pamiętam). Jednym z nich była wypłata jednorazowa oszczędności.

Poza tym środki w OFE zawsze podlegały dziedziczeniu. Później po wyroku TK, który uznał, że środki w OFE nie są prywatną własnością (co mnie dziwi skoro to środki odłożone z mojej pensji i podlegające dziedziczeniu) rozciągnięto dziedziczenie na ZUS, ale o ile pamiętam, do 2 lat po przejście na emeryturę.

Ponadto spłata każdych obligacji (i każdych innych zobowiązań państwa) (nie tylko tych w OFE) wystawionych przez państwo jest uzależniona od wypłacalności państwa. Ten argument jest irrelewantny, ponieważ na tej zasadzie każde zobowiązanie może zostać niespłacone. Spłata którego zobowiązania jest bardziej prawdopodobna? A jak to oszacować, nie znając decydentów, którzy w tej sprawie będą podejmować decyzje. Faktem natomiast jest, że w przypadku obligacji naciski lobby inwestycyjnego są inne niż w przypadku mln emerytów, którzy maja możliwość wyrażania swojej woli raz na 4 lata. Chyba, że lubią krzyczeć na ulicy.

Jeżeli chodzi o kreowanie wpływów państwa kłania się krzywa Laffera. Wpływy możesz kreować ale do pewnego momentu. Zresztą jak wiemy wysokość opodatkowania ma negatywny wpływ na inwestycje, bo obniża rentowność i część działalności biznesowych nie dochodzi przez to do skutku.

Poza tym jest istotna różnica z punktu widzenia prawnego. Obligacje są zobowiązaniem Skarbu Państwa. Zapisy księgowe w ZUS-ie również ale w innym stopniu, ponieważ kwota zobowiązania nie jest zdefiniowana. Nie wiesz na dziś jaką emeryturę dostaniesz. Można zmienić ustawowo współczynniki przeliczeniowe etc. W przypadku obligacji nie masz takiego znaku zapytania. Umarzając obligacje wiesz więc dokładnie ile straciłeś w przypadku ZUS-u nie wiesz o ile ulegnie zmniejszeniu przyszła emerytura.

Na zakończenie. Popatrz co uzyskano. Środki w OFE jakie były zobowiązaniem SP zostały zamienione na nieokreślone, co do kwoty zobowiązanie wobec przyszłych emerytów. Znaczy to tyle, że około 165 mld zł zobowiązania, zamieniono na nic i to nic to właśnie jest zapis księgowy w ZUS-ie. Jak wiemy ZUS to instytucja dotowana co roku. Czyli de facto umorzono część zobowiązań efekt cypryjski ale w bardziej wysublimowany sposób, bo masz zapis w ZUS-ie. Kto z Was sprawdził, ile ze środków umorzonych z OFE trafiło na jego indywidualne konto w ZUS-ie? Kto sprawdził, czy te kwoty są równe? Nie kwoty, czy kwota umorzonych środków z OFE równa się zapisowi w ZUS-ie.
Edytowany: 20 listopada 2019 17:20

złotybitcoin96
0
Wpisów: 29
Wysłane: 20 listopada 2019 17:54:16
Dyskutujemy nie tylko o kwestii budżetu obywatela, ale także o wpływie PPK na Giełdę Papierów Wartościowych. Jak więc sądzicie czy ten program spowoduje hossę przynajmniej na WIG20? W skład tego indeksu wchodzą przecież głównie państwowe spółki, więc moim zdaniem powinno być to korzystne.
Być może spółki typu PZU, KGHM lub PKO BP zdecydują się na wypłatę wyższych dywidend, aby zwiększać wartość kapitału w PPK. Poza tym popyt na akcje ze strony instytucji zarządzających programem może częściowo zniwelować wpływ ewentualnego kryzysu gospodarczego na polską Giełdę.
Mam nadzieję, że program okaże się sukcesem dla polskiej gospodarki i rynku kapitałowego.

Złoty Bitcoin 96

3citrony
2
Wpisów: 243
Wysłane: 20 listopada 2019 18:18:21
Napływ ppk w stosunku do kapitału zagranicznego szacują na około 2.5%. Piszę z głowy, ale mam wrażenie że coś podobnego przeczytałem już w kilku miejscach. Pisał chyba o tym Gessner na stooq

007
007 PREMIUM
16
Wpisów: 325
Wysłane: 20 listopada 2019 19:31:21
Kapitał zagraniczny ma to do siebie, że szybko się pojawia i szybko też się traci. Kapitał z PPK będzie bardziej stabilny. Dodatkowo powinno go być z roku na rok coraz więcej. Początkowy wpływ będzie raczej umiarkowany, zwłaszcza że cały czas działa ‘suwak’.

Jest jeszcze jeden istotny czynnik złodziejskich działań Rudego z Łysym, o którym się niewiele mówi. OFE powstały jako fundusze mieszane. Tego typu fundusze zgodnie z teorią zmniejszają zaangażowanie w akcje w czasie hossy, a zwiększają pod koniec bessy, co w długim okresie daje dodatkowe procenty zysku. Zamiana tych funduszy na akcyjne OFE i „obligacyjny” ZUS nie daje już takiej możliwości. Per saldo wychodzi mniej zysków, więc już dzisiaj możemy podziękować Tuskowi za mniejsze emerytury w przyszłości.

tratata
tratata PREMIUM
10
Wpisów: 1 008
Wysłane: 20 listopada 2019 19:51:44
Nie czytałem całej dyskusji, ale...

Widziałem stwierdzenia, że 30% które zrezygnowało popełniło błąd. A skąd wiecie, czy te osoby nie oszczędzają samodzielnie np na mieszkanie, albo nie spłacają wyższych rat kredytu 20 letniego zamiast 30 letniego i na emeryturę planują oszczędzać później, albo kupili mieszkanie na wynajem i spłacają raty kredytów mając poduszkę bezpieczeństwa na okres wzrostu stóp procentowych w postaci wyższej pensji. Podstawowym założeniem austriackiej szkoły ekonomii jest to, że Człowiek podejmuje najlepsze możliwe decyzje w swoich sprawach jak tylko umie i jakie wydają mu się sensowne nawet jak komuś z boku wydają się one błędne.

Druga sprawa to stopy zwrotu. OFE miały beznajdziejne stopy zwrotu. średnio ok 110% przez ostatnich 10 lat czyli od dołka 2009, licząc od szczytu poprzedniej hossy byłoby to pewnie ze 20% w 12 lat. Masakra. Weźmy tylko najlepszy możliwy wynik czyli 110% to jest średnioroczna stopa zwrotu na poziomie 7,7%. Obecnie są spółki z taką dywidendą z rosnącymi przychodami, zyskami i kursem. Ja wolę IKE/IKZE. To wszystko pomimo tego, że raz na parę lat robię straszne głupoty na giełdzie z powodu schizofrenii.

Kolejna sprawa, po co rynkowi kapitałowemu te PPK? Będą pompowały rynek non stop, kilkadziesiąt miliardów rocznie. Ja wolę hossy i bessy. Kupić sobie w bessie spółki z fajną dywidendą i stopniowo sprzedawać w hossie zmieniając na bezpieczniejsze aktywa. Taka moja nowa strategia bo właśnie ostatnie 2 lata świrowałem z powodu choroby i robiłem wszystko na odwrót.
Uwaga

Nie jestem ekonomistą ani finansistą, tylko zwykłym głupkiem który wierzy w teorie spiskowe i lubi sobie pogadać.
Kierowanie się moimi wpisami w jakichkolwiek decyzjach może mieć opłakane skutki.

niedźwiedź
43
Wpisów: 510
Wysłane: 20 listopada 2019 20:00:15
nie 30% a 60% osób zrezygnowało z PPK
www.money.pl/emerytury/ppk-wyb...

tratata
tratata PREMIUM
10
Wysłane: 20 listopada 2019 20:06:03
Przepraszam pobieżnie czytałem, jestem trochę zajęty. Z ciekawości sprawdziłem ETFa na S&P500 (SPY) W listopadzie 2009 był on notowany po ok 90usd, w międzyczasie wypłacił mnóstwo dywidend i teraz jest notowany po 310 usd, czyli ok 260-300% zysku z dywidendami vs najlepsze polskie OFE w tym czasie 120% zysku. Te programy rządowe są źle konstruowane albo mamy bardzo słabych zarządzających.
Uwaga

Nie jestem ekonomistą ani finansistą, tylko zwykłym głupkiem który wierzy w teorie spiskowe i lubi sobie pogadać.
Kierowanie się moimi wpisami w jakichkolwiek decyzjach może mieć opłakane skutki.
Edytowany: 20 listopada 2019 20:07

3citrony
2
Wpisów: 243
Wysłane: 20 listopada 2019 20:21:20
007 napisał(a):
Kapitał zagraniczny ma to do siebie, że szybko się pojawia i szybko też się traci. Kapitał z PPK będzie bardziej stabilny. Dodatkowo powinno go być z roku na rok coraz więcej. Początkowy wpływ będzie raczej umiarkowany, zwłaszcza że cały czas działa ‘suwak’.

Ja to zrozumiałem tak, że teraz zagranica trzyma się od nas z daleka i przy założeniu, że inwestowany przez nich kapitał będzie na podobnym poziomie to do 2k23 kapitał, który będzie z ppk ma stanowić 2,5% tego co inwestuje zagranica. Jak trafię na artykuł o tej tematyce postaram się pamiętać żeby tu dokleić

tratata
tratata PREMIUM
10
Wysłane: 20 listopada 2019 20:29:57
Możesz to przecież oszacować. 15mln pracujących z tego ok 12mln w PPK. Średnia pensja 60tys rocznie, czyli ok 2,5 tys rocznie na PPK. Razem 30 mld rocznie. Kapitalizacja polskiej giełdy 1,1 biliona. Zakładając nawet, że giełda zostanie napompowana do 2 bilionów i będzie rosła trochę szybciej niż wynagrodzenia to można się spodziewać, że PPK będzie ją wykupowało w ilości ok albo ponad 0,7% rocznie i drugie tyle rynek obligacji.FF polskiej giełdy to pewno ze 25%, reszta w rękach dużych graczy nawet jak nie mają 5% KGHMu to do FF ich nie liczę.

Ja przyjąłem, że 80% zostanie w PPK. Uważam, że i tak to docelowo mało dla rządzących i jak będzie mniej oszczędzających to zmienią prawo na pełen przymus. To wynik z 2 powodów, 1 wiedzą że FUS to bankrut 2 muszą mieć w razie czego skąd kraść.
Uwaga

Edytowany: 20 listopada 2019 20:36

resor
23
Wpisów: 395
Wysłane: 21 listopada 2019 14:19:52
Platforma uratowała pieniądze z ofe przed kradzieza umieszczając je w subkoncie. Nic nie zginelo i jest pieknie rewaloryzowane osiągając w ten sposob lepszy wynik niz gdy bylo zarządzane przez ekspertów ;)

ppk sie nie podoba bo jest pisowskie i obciachowe, partycypacja na poziomie 40% to pochodna poparcia pisu ale tu akurat metoda donta nie dziala

Ciesze się ze moglem pomoc i rozwialem wątpliwości.

złotybitcoin96
0
Wpisów: 29
Wysłane: 21 listopada 2019 16:31:00
Owszem, przyznaję rację, że PPK nie jest programem doskonałym, ale informacja o tym, że ponad 50% Polaków wypisało się z programu, bardzo mnie zaniepokoiła. Liczyłem na to, że dzięki kapitałowi jaki napłynie na GPW z PPK uda się zminimalizować skutki ewentualnego kryzysu gospodarczego, który przecież prędzej czy później dotknie nasz kraj.
Uważam, że nasi obywatele są niedoświadczeni w kwestiach rynku kapitałowego i nie zdają sobie sprawy z jego wagi dla rozwoju kraju. Nasz parkiet jest wyraźnie niedokapitalizowany, co pogłębia jeszcze i tak już nie najlepszą płynność.
Myślę, że jeszcze będą żałować decyzji gdy przyjdzie następna hossa, a PPK zyskają po 20% w skali roku.

Złoty Bitcoin 96

1ketjoW
1ketjoW PREMIUM
115
Wysłane: 21 listopada 2019 16:36:40
Cytat:
Platforma uratowała pieniądze z ofe przed kradzieza umieszczając je w subkoncie. Nic nie zginelo i jest pieknie rewaloryzowane osiągając w ten sposob lepszy wynik niz gdy bylo zarządzane przez ekspertów ;)

ppk sie nie podoba bo jest pisowskie i obciachowe, partycypacja na poziomie 40% to pochodna poparcia pisu ale tu akurat metoda donta nie dziala

Ciesze się ze moglem pomoc i rozwialem wątpliwości.

Nie mieszając w to polityki. Jak rozumiesz uratowanie pieniędzy? Obligacje SP zostały umorzone i powstał zapis na subkontach w ZUS, a więc w instytucji, która co roku otrzymuje dotacje z budżetu w kwocie około 75 mld zł. Oczywiste jest, że ZUS nie ma żadnych pieniędzy. Mi na logikę wychodzi, że waloryzacji podlega zapis księgowy, a nie pieniądze, ale pewno się mylę.

Ja patrzę przez swój pryzmat. Miałem na koncie w OFE określoną pulę środków, wynikającą ze zobowiązania SP powstałego na skutek emisji obligacji. Dziś mam zapis na subkoncie w ZUS podlegający waloryzacji wynikający z ogólnego zobowiązania SP wobec mnie do wypłaty emerytury, która to kwota jest nieokreślona, podlega wypłacie w przyszłości (wartość pieniądza w czasie malej jak wiemy) i waloryzowanej o wskaźnik, który w razie potrzeby można łatwo skorygować. Jeżeli uważasz ZUS za taką wspaniałą instytucję pomnażającą Twoje oszczędności to wpłacaj tam więcej kasy niż powinieneś. Jakoś nie znam takich przypadków - więc nie jest to chyba tak wspaniały wehikuł inwestycyjny.

resor
23
Wpisów: 395
Wysłane: 21 listopada 2019 17:02:51
Za dlugi dla mnie wywod, moj wpis byl ironiczny. Kasa w ofe byla prawdziwa ale zamiast na emerytury poszla na bieżącej potrzeby budżetowe. Z drugiej strony emerytury tez ida z publicznych pieniędzy wiec to troche jak wyciąganie różnych kwot ale jednak z tej samej kieszeni.

Zus dziala jak przepompownia na mon rozum, to co wpływa wyplywa z konkretnym algorytmem do emerytow. Główny problem to rosnaca grupa po strpnie wyplywow i malejąca po stronie wplywu, na tyle istotny ze juz za nascie lat sie zwyczajnie to rozkraczy

Ppkjako takie oceniam ok ale akurat gpw to srednia inwestycja

dagazka
0
Wpisów: 2
Wysłane: 22 listopada 2019 00:19:40
Macie może jakieś dane dotyczące tego, ile firm zdecydowało się na założenie PPE?

U mnie w pracy była ankieta z zapytaniem, czy chcemy, aby wprowadzono PPE, czy też PPK. 99% osób opowiedziało się za PPE i właśnie je wprowadzamy. Wszystkie osoby, z którymi rozmawiałem, wyraziły chęć przystąpienia. Pewnie to, że pracuję w sektorze finansowym ma tutaj duże znaczenie - większa świadomość tego, czym PPK i PPE są -> większe zainteresowanie.

Aha, podczas czytania opinii w necie, rzuciło mi się też w oczy to, że wiele osób jako zaletę PPK przedstawia to, że nie zdefiniowano tam tego, ile razy można wypłacać przedwcześnie środki, a co za tym idzie - można je wypłacać, kiedy tylko się chce, nawet co miesiąc. To jest jakaś błędna interpretacja zapisów, czy faktycznie jest taka możliwość?

MrBlue2
44
Wpisów: 446
Wysłane: 24 listopada 2019 10:12:10
Zgodnie z ustawą PPK może (musi) inwestować w:

Min 40% Max 80% w Wig20
0-Max 20% w Wig40
0-Max 10% na GPW poza Wig20 i Wig40
Zagranica min 20% max 30%

Wig 20 to głównie państwowe spółki w większości źle zarządzane
+ balony CCC, Cdprojekt, Dino, LPP, Play
czy chciałbyś aby Twój PPK lokował tam 40-80% kapitału?

Nawet w bessie muszą trzymać min 40% w akcjach wig20 i 20% zagranica … chory zapis.
Załóżmy mamy bessę na zachodzie, ceny akcji spadły 10%. Nasz PPK miał ulokowane obowiązkowo 20% środków teraz ma 18% i musi powiększać stratną pozycję do 20%, potem ceny znowu spadają i znowu musi mieć 20% itd.

PPK to Zysk dla Budżetu bo środki na OFE były częścią składek na zus, teraz 2% z pensji i dodatkowo 1,5% od pracodawcy.

Dla mnie to OFE 2, nawet te same instytucje będą zarządzać.
Wpływ PPK na działalność giełdy oceniam pozytywnie.

Dla porównania mój OFE miał 55% zysku w 10 lat (inne od 43 do 60%)
Teraz mam do wyboru wirtualny zapis w ZUS lub zapłatę 15% parapodatku.
Te 15% opłaty jest od całości środków, a nie od wypracowanego zysku czyli z 100 zł+ 55zł zysk=155 zł minus 15% opłata 23,2 zł zostaje 131,8 zł czyli 31,8% zysku po 10 latach …bez komentarza.Not talking

Podsumowując idea PPK jest ok, tylko diabeł tkwi w szczegółach.
Edytowany: 24 listopada 2019 10:27

tratata
tratata PREMIUM
10
Wysłane: 24 listopada 2019 17:41:20
Ciekawe co będą kupowali przy takich kryteriach.Kapitalizacja wig20 to ok 200mld zł z czego free float to ok 120mld zł. Do PPK będzie ładowane docelowo ok 35mld zł (trochę strzelam) czyli ok 15mld rocznie na 20. Wszystkich akcji wig 20 nie uda im się kupić. W ok 8 lat powinni przejąć całe w20 i wycofać z giełdy.
Ale będą jaja, balon na całym wig 20. Zostanie z 10% free floatu a PPK będą przymusowo kupowały akcje. Ha ha ha. Politycy PiSu za 4 lata przed wyborami będą trąbili jak wspaniale pod ich rządami jest w kraju. wig20 będzie rósł codziennie. Nie zlikwidują tego zapisu za żadne skarby.
Uwaga

Edytowany: 24 listopada 2019 17:48

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3