pixelg
Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Koruptos

Koruptos

Ostatnie 10 wpisów
Może z tego, że spółka dynamicznie się rozwija, co widać po przychodach i zyskach, i ta perspektywa utrzymuje się w ostatnim czasie, zaś banki (nie tylko SBP) przeżywają trudne chwile, przeprowadzają (lub przeprowadzały) zwolnienia grupowe, a ich perspektywy (zwłaszcza przy obecnym podejściu rządu i NBP do stóp procentowych, UOKiK do swobodnej i antybankowej interpretacji przepisów prawa oraz polityków do pozaodsetkowych kosztów kredytu i szeroko rozumianej windykacji i odpowiedzialności dłużników za własne zobowiązania) rysują się znacznie mniej korzystnie.

Wg mnie porównujesz jabłka do gruszek. Równie dobrze można tu porównywać TSG i JSW...

BearHand napisał(a):
Wiadomo ile GNB ma u nich należności ?

Pamietam jak w okolicy 200 PLN tym handlowałem, wieki temu to było i jak później wyciekła afera z 40 piętra i Ryśka spółki zaczęły pikować.


31 grudnia wygasa umowa kredytowa w Getin Noble Banku na 30 mln zł, która z końcem września wciąż była wykorzystana w 100 proc

@ Złoty Bitcoin 96 - powtórzę to, co napisał Rafsty
Cytat:
Ale nie o to jest pytanie. Pytanie jest, czy to będzie korzystne dla przyszłych emerytów. To jest oczywiście wszystko ze sobą sprzężone, ale kraj jest bogaty bogactwem swoich obywateli, a nie odwrotnie. Dlatego rozmawiajmy, w temacie, a nie obok.


Nie rozmawiamy w wątku o tym, czy będzie to korzystne dla Polski tylko czy będzie to korzystne dla osób w programie. To niekoniecznie to samo. Jeśli wszyscy zaczniemy płacić od jutra podwójne podatki to Polsce (w bardzo krótkim terminie) wyjdzie to na dobre, nam nie.


@Dagazka - mój post zniknął gdzieś w trakcie dodawania, a nie chce mi się tego ponownie rozpisywać, więc w skrócie - prześledź proszę historyczne notowania od IPO spółek takich jak JSW, TPE, Energa, PGE, dodaj ewentualne dywidendy i dopłaty pracodawcy (niewielkie) i Państwa (symboliczne), odejmij koszty zarządzania i inflację - et voilà. Dalej będziesz grubo pod kreską.

Oczywiście, można trafić na lepsze spółki - Orlen, PZU, PGNiG itd, ale to trochę jak chodzenie po polu minowym w sytuacji, gdy nie ma wpływu w którą stronę idziesz i jak stawiasz kroki.

Nie piszę, że jedynie. Podaję przykłady skrajne, bowiem z takimi wiąże się dla mnie ryzyko, o którym wspominam. Co do szczegółów alokacji:

Art. 37 ust. 13 Ustawy o PKK, zgodnie z którym fundusz zdefiniowanej daty, o którym mowa w art. 38 i art. 39, w ramach części udziałowej portfela może lokować:
1) nie mniej niż 40% wartości aktywów w akcje (prawa do akcji, prawa poboru itp.) wchodzące w skład indeksu WIG20;
2) nie więcej niż 20% wartości aktywów w akcje wchodzące w skład indeksu mWIG40;
3) nie więcej niż 10% wartości aktywów w akcje notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych inne niż wymienione wyżej;
4) nie mniej niż 20% wartości aktywów na rynkach zagranicznych (należących do OECD).

Z powyższego wnioskuję, że 40-80% części udziałowej portfela zostanie ulokowane w WIG 20. Ponad 70% WIG 20 to spółki skarbu państwa i procent nasycenia wzrasta (uwzględniając szumne zapowiedzi dotyczące repolonizacji (a raczej nacjonalizacji) ma to robić dalej). Jak są zarządzane spółki SP widzimy wszyscy. Nie ma pieniędzy, których nie da się przepalić dla potrzeb politycznych/marketingowych/kolesiostwa. A ja swoje pieniądze wolę przepalać sam. Przynajmniej wiem, że wpadki to moja wina a nie bliżej nieokreślonego urzędnika, który został prezesem, bo popierał tego a nie innego kandydata na ministra.

Odnośnie przykładu z Tauronem - oczywiście przesunęły mi się przecinki. Wpłacone na IPO 500 zł dałoby mi w tej chwili ok. 200-250 zł (a nie 2-2,5 zł).

Który bonus? Dopłatę przez Państwo (obecne kwoty to śmiech na sali) czy partycypowanie w mojej emeryturze przez pracodawcę (w tym przypadku nie mam wątpliwości, że przełoży się to bezpośrednio na ograniczenie podwyżek dla pracowników - albo wszystkich, albo tych, którzy z PPK skorzystali (co byłoby bardziej sprawiedliwe IMO)). Żaden z ww. bonusów nie redukuje moich wskazanych wyżej obaw, bo np. 500 zł wpłacone przez państwowe instytucje w moim imieniu np. w taki Tauron w IPO, nawet jeśli dodamy do niego kilka procent płaconych przez pracodawcę (i zakładając, że nie odbije się to negatywnie na mojej pensji) w tej chwili (po 9 latach) dałoby mi coś ok. 2-2,5 zł. (wliczając dopłaty, dywidendę itd.). W przypadku JSW byłoby chyba jeszcze gorzej (spadek od IPO o ponad 85% w 8 lat, nie licząc opłat za zarządzanie). PGE? Niedużo lepiej, niemal 70% na minusie w 10 lat. Dlaczego ze środkami z PPK miałoby być inaczej? Przecież pójdą tam, gdzie Państwo będzie ich potrzebować, czyli do spółek SP, które oddają się potem pod opiekę NMP, płaca miliony złotych stadionom za nazwę (a służy to tylko temu, aby stadiony nie wykazywały ogromnych strat, bo źle to wygląda w mediach) i podejmują inne wątpliwe z ekonomicznego punktu widzenia inwestycje (np. zakup niskooprocentowanych obligacji innych SP, które akurat są w potrzebie, lub finansowanie ich w inny sposób, aby mogły one wypłacić n-te premie związkowcom). Wg mnie ryzyko ww. zabiegów znacznie przekracza zyski z potencjalnych bonusów.

A ja mam z PPK jeden podstawowy problem - nie mam de facto żadnego wpływu na to co się stanie z moimi pieniędzmi. Mogą trafić do takiego PZU, który pomimo wszystkich swoich wad jest w mojej ocenie dobrą spółką o ugruntowanej na polskiej scenie pozycji, rozpychającą się nieco na rynkach okolicznych i generalnie dość wolno ale stabilnie się rozwijającą, a mogą do takiego Tauronu czy JSW, które bynajmniej nie służą obecnie pomnażaniu pieniędzy inwestorów (bo przecież "celem państwowych spółek nie jest zarabianie pieniędzy") i szybko się to raczej nie zmieni. O pomysłach typu podwyższenie kapitału zakładowego w PGE nawet wspominać już nie wypada. Niskie opłaty są oczywiście ważne, ale wolę zapłacić 5% od czegoś, co sensownie zarabia, niż 0,5% od czegoś, co nie zarabia. Dopóki zaangażowanie polityków w gospodarkę i wykorzystywanie giełdy i spółek SP w taki a nie innych sposób się nie zmieni, oszczędzanie w PPK uważam za obarczone wyższym ryzykiem, niż samodzielne inwestowanie na giełdzie. To już lepiej wybrać obligacje SP.

Takie wzrosty procentowe to kwestia niskiej bazy. Pytanie jakie widzisz perspektywy na rynku e-prasy, które pozwalałyby realnie zakładać takie, lub choćby zbliżone, wyniki w przyszłości (i nie chodzi mi o k/k, bardziej o r/r przez dwa-trzy lata). Pozwolę zachować sobie swój sceptycyzm w tej materii. Niektóre rzeczy się po prostu kończą, i prasa (czy - w ograniczonym ale jednak nadal zakresie - e-prasa) do nich w dużej części zalicza (niestety).

"Więc wycena godziwa e-kiosku dużo wzrosła dwa, trzy razy.. 3,60- 5,60zl" - serio? Wyłącznie z powodu zmiany właściciela? Tak z ciekawości - przeliczałeś o ile musiałyby wzrosnąć przychody i zyski, aby "wartość godziwa" spółki faktycznie osiągnęła taką wysokość? Naprawdę uważasz, że w branży, w której działa spółka, taki wzrost jest w krótkim/średnim terminie możliwy?

Informacje
Stopień: Rozgadany
Dołączył: 24 sierpnia 2017
Ostatnia wizyta: 27 września 2020 21:38:14
Liczba wpisów: 180
[0,05% wszystkich postów / 0,16 postów dziennie]
Punkty respektu: 1

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,506 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +138,44% +27 688,68 zł 47 688,68 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d