Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Koruptos

Koruptos

Ostatnie 10 wpisów
Z natury ludzkiej. Sąsiad ma nowy telewizor/samochód, więc ja też chcę lepszy/nowszy, niech widzi, że mnie również stać. Dziecko chce (nową) konsolę/drona/quada, koleżanka wychodzi za mąż i chce zrobić "panieński", po którym innym koleżankom oczy i języki na wierzch wyjdą. Chrześniak ma komunię (i tu już zwykły rower nie wystarczy) a i na wakacje też by się wyjechało na Kretę czy inną Majorkę, a że to raz w roku to nie będę se żałował. Przecież cały rok na to tyram. No i meble w salonie też by się wymieniło, bo te mają już x lat i są niemodne.

Nie ma co gdybać skąd takie a nie inne potrzeby. One po prostu są (od dekad, jeśli nie stuleci) i osoby, które je mają, nie sfinansują ich nagle nadgodzinami czy dodatkowym źródłem dochodów. Edukacja finansowa może to zjawisko zmniejszy ale go nie zlikwiduje, a i tak zajmie to pokolenia. Dodatkowo strumień świadczeń socjalnych tylko przyzwyczaja ludzi do wyższego poziomu życia przy niższym nakładzie pracy, co przy zmniejszeniu ww. strumienia nie ograniczy cudownie oczekiwań jego beneficjentów (vide Grecja/Włochy).

@ Krewa - w kwestii odsetek nie mogę się zgodzić. Wysokość odsetek jest ograniczona przepisami KC (obecnie 10%), więc na wielu umowach pożyczek już obecnie jest wykorzystywane maksymalne oprocentowanie. Przy kosztach finansowania na rynku sięgającym w niektórych przypadkach 8+ % (oprocentowanie obligacji) takie odsetki przy dużym apetycie na ryzyko są dla branży dalece niewystarczające, stąd szukanie zarobku gdzieś indziej (w kosztach pozaodsetkowych). Przy rosnącej inflacji ten problem będzie się tylko pogarszał, co oznacza dalsze zmniejszenie apetytu na ryzyko, co oznacza jeszcze większy ścisk na rynku klientów wiarygodnych i wypychanie tych mniej wiarygodnych poza rynek (legalnych) dotychczasowych źródła finansowania.

Odnośnie niewyedukowanego społeczeństwa - tu częściowa zgoda, natomiast upieram się, że spora część klientów chwilówek nie chodzi tam, bo wpadła w sidła mistrzów marketingu finansowego, tylko dlatego, że nigdzie indziej pożyczki już nie dostała.

Cytat:
Tą ustawą Ziobro robi dobrze Skokom?

To też był mój pierwszy pomysł, ale teoretycznie one również są (obecnie) objęte zakresem tej nowelizacji. Mała poprawka na etapie Senatu, czy jednak chodzi o coś innego? Może walka polityczna i podłożenie problemu Morawieckiemu (słuchałem wywiadu z Ministrem Sprawiedliwości, który stwierdził, że pomysł tak restrykcyjnej zmiany to skutek interwencji właśnie Premiera)? A może po prostu konformizm, krótkowzroczność i zwykła głupota?

Ad 1. W takim rozumieniu tak, ale pętla zadłużenia niekoniecznie jest związana z chwilówkami. Jeśli ktoś żyje podobnie ale z wykorzystaniem 3 kart kredytowych to już jest oki? Chwilówki to ostatni (legalny) etap i jego wyłączenie nie rozwiązuje problemu.

Ad 2. To jeśli jest połowa opłaty to oznacza, że jej w ogóle nie ma? Czy jest, tylko niższa? I ile jest takich sytuacji, bo z mojego doświadczenia niewiele (ale nie jestem miarodajny, mam mało styczności z klientami chwilówek).

Ad 3. Skala (oficjalna) pewnie nie. Nieoficjalna i nielegalna, niewątpliwie niekorzystna dla konsumentów - raczej tak. Z chwilówkami jest jak z każdym produktem/usługą - jest popyt to i podaż się znajdzie.

Kakarotto - po pierwsze nie mogę się zgodzić, że chwilówki żerują na ludzkiej głupocie. Ludzie nie idą tam dlatego, że nie znają warunków. Znają, ale nigdzie indziej pieniędzy nie dostali a potrzebują, to idą. Nie pódją po chwilówkę to pójdą do lichwiarza lub do grup przestępczych. A one nie korzystają z komornika.

Po drugie - od kiedy to odzyskuje się pieniądze na koszt podatnika? Postępowanie cywilne kosztuje (opłaty). Sąd może Cię zwolnić z opłat, ale jeśli dochodzisz zwrotu pożyczonych pieniędzy, a z takiego pożyczania żyjesz, to Twoje szanse oscylują wokół zera. To tyle, jeśli chodzi o koszt uzyskania tytułu wykonawczego.

Sama windykacja komornicza kosztuje już zawsze. Nie wpłacisz zaliczki, to komornik palcem nie kiwnie. I jeśli nic nie uzyska to swoich pieniędzy (kosztów postępowania komorniczego) też już prawdopodobnie nie zobaczysz.

"Gdyby system odzysku długów nie posiadał komorników to żadnych chwilowek by nie było." - yhm. Pożyczki były zawsze, komornicy nie, więc Twój argument jest nieprawdziwy.Tylko z jakiegoś powodu społeczeństwa wykształciły system państwowego egzekwowaia (wszelakich) długów, aby móc pozbawić takiego uprawnienia sektor prywatny. I zrobiły to dla dobra dłużników, a nie przeciwko nim.

A dlaczego akurat system odzyskiwania długów miałby nie mieć prawa skorzystania z komorników, a inne branże i sektory już tak, to kompletnie nie mam pojęcia. Jeśli ktoś nie płaci za mieszkanie to właściciel ma prawo nasłać na niego komornika, czy też nie? W końcu tu i tu chodzi o odzyskanie pieniędzy.

Nie jestem delikatny i bynajmniej mnie nie uraziłeś mnie. Po prostu wskazuję, że jeśli będziesz lekceważąco traktował opinię rozmówców lub będziesz dla nich (rozmówców, nie opinii) nieuprzejmy, to wkrótce możesz nie mieć rozmówców. Ale to tak poza konkursem.

Sargon - po pierwsze, jeśli chcesz się faktycznie czegoś nauczyć, to zacznij naprawdę czytać to, co ktoś pisze.

Po drugie - jeśli chcesz, żeby ktoś kompetentny Ci odpowiadał, to bądź uprzejmy. Tylko tyle i aż tyle. Ciężko uzyskać stanowisko / informację / pomoc od kogoś, kogo obrażasz. Jeśli nie wiesz o czym piszę, przeczytaj Swój ostatni post. Na tym forum wymieniamy się opiniami ale decyzje inwestycyjne każdy podejmuje sam. Dlatego też celem nie jest przekonanie innych, że "to ja mam rację a nie Ty", względnie "ja się znam, a Ty nie". Celem jest wymiana poglądów i - być może - zwrócenie przez innych uwagi na aspekty, których ja czy ty nie dostrzegamy. To, czy uważamy je za (wystarczająco) istotne to już kwestia naszej indywidualnej oceny.

Po trzecie - poprzednie strony w tym wątku zawierają tony konkretnych informacji, danych historycznych i porównań z innymi spółkami, informacji o budżetach i finansowaniu. Odnoszę wrażenie, że deprecjonujesz wszystko, co nie jest zbieżne z Twoją wizją jako byle opinia, "pierdu pierdu" i "żaden konkret".

@Sargon - nie wiem, jak to wygląda w innych przypadkach, ale do mnie też zwrócił się parę lat temu Kruk o zwrot rzekomego długu od dostawcy wody pitnej, z którym rozstałem się jakiś rok wcześniej (przy czym odniosłem wrażenie, że nie windykowali tego prawdopodobnie jako swojego długu, lecz w ramach usługi). Napisałem do nich, że wszelkie roszczenia zostały uregulowane i obecnie (wówczas) to ja jestem wierzycielem danego dostawcy. Kruk poprosił mnie grzecznie o przesłanie jednego dokumentu po czym sam wyjaśnił temat z ww. dostawcą i nie angażował mnie dalej. Pozytywny dla mnie rezultat weryfikacji potwierdziłem później mailowo. Wszystko kulturalnie, miło i na poziomie. Dlatego jeśli Prezes mówi coś zbieżnego z powyższym nt. sposobu prowadzenia windykacji i ugodowego podejścia do Klientów (dłużników), to ja mu wierzę.

obligacje.pl/pl/a/the-farm-51-...

F51 starał się o 4,2m PLN z obligacji. Jako próg minimum ustalił 1m. Ale czas przeszły nie jest przypadkiem - ostatecznie uznał, że 700k też wystarczy. Muszą czuć ciśnienie.

@ Kasia Stefańska +1

Obecna wersja ustawy to ogromny rozrost szarej strefy i nowe lombardy na horyzoncie. Ja najbardziej obawiam się o banki z sektora consumer finance i największe firmy pożyczkowe. Szemrane firmy sprzedające chwilówki posiadające do kilku punktów sprzedaży sobie poradzą. Zanim do nich przyjdzie kontrola, która zakończy się jakimiś konkretnymi ustaleniami, to już dawno ich nie będzie. Tymczasem banki i większe firmy pożyczkowe będą musiały się stosować do nowych przepisów "na dzień dobry", co wyrzuci sporą część ich klientów poza burtę - do takich właśnie szemranych punktów.

Kompletnie nie rozumiem myśli przewodniej tej zmiany. No, chyba że za chwilę poprawką w senacie wyłączy się z zakresu jej regulacji SKOKi...

Informacje
Stopień: Rozgadany
Ostatnia wizyta: 18 lipca 2019 15:13:46
Liczba wpisów: 125
[0,04% wszystkich postów / 0,18 postów dziennie]

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,348 sek.

AD.bx ad3a
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d