pixelg
Dywidendowy portfel na lata - Indywidualne kroniki giełdowe - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2

Dywidendowy portfel na lata

dividend_loco
0
Wpisów: 14
Wysłane: 30 października 2020 09:23:26
Postanowiłem założyć sobie drugi fundusz na emeryturę, który będzie moją personalną rywalizacją z PPK. Pracuję w dużej firmie i już od prawie roku jestem uczestnikiem PPK, widzę że całkiem bez wysiłku odkłada się ciekawa kwota i idzie to w dobrym kierunku. Zakładam zatem portfel, w kótrym będę "kolekcjonował" akcje spółek dywidendowych, a tu zakładam topic, który będzie moim "pamiętnikiem".

Podstawowe założenie portfela to:
- kwota startowa 10k złotych
- dopłaty kilka razy w roku w orientacyjnej kwocie jaka trafia na moje konto PPK
- zakupy w transakcjach za około 1,5k złotych, tak aby zoptymalizowąć kwoty prowizji
- zakupy spółek z dywidendową tradycją lub predyspozycjami

Cele portfela:
- ciułać na emeryturkę
- osiągać stopę dywidendy netto porfela na poziomie => 4,00% rocznie

Zapraszam do śledzenia tematu.

dividend_loco
0
Wysłane: 30 października 2020 09:24:09
Jako, że portfel jest zdecydowanie długoterminowy i moment wejścia jest ważny, ale i nie najważniejszy to z zakupami nie czekam.

Ustawiam na piątek 30.10.2020 pięć zleceń zakupu, zobaczymy czy coś wpadnie…

PEO 36 akcji po 41,45 zł
PKN 39 akcji po 38,25 zł
PKO 80 akcji po 18,65 zł
PZU 72 akcje po 20,72 zł
1AT 56 akcji po 26,60 zł

Maupa_w_niebieskim
21
Wpisów: 898
Wysłane: 30 października 2020 09:55:40
A dlaczego nie np. KTY? Dywidendy płacą regularnie, wyniki pomimo pandemi też bardzo dobre no i zasadniczy plus: nie jest to SSP.

Yaroman
5
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 925
Wysłane: 30 października 2020 10:02:22
Na 5 spółek 4 „państwowe”, w tym 2 banki i PZU o dużej ekspozycji na banki państwowe. A jednocześnie partia rządząca mająca inne niż wypłata dywidend pomysły na zagospodarowanie zysków ze swoich spółek ( choćby dzisiejsza decyzja o zaleceniu finansowania budowy szpitali Kowidowych). Nie wiem czy można tu liczyć na jakąś dywidendę Think
Idea portfela dywidendowego b. dobra, popieram i będę śledził, ale może warto zastanowić się nad takim doborem spółek, by były z różnych branż i by miały lepsze rekordy i perspektywy dotyczące regularności wypłat dywidend salute

Jeżeli miałbym coś podpowiedzieć, to oprócz wspomnianych przez kolegę powyżej Kęt, to rozważyłbym Budimex
"Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, dopóki nie poznałem internetu." Stanisław Lem
Edytowany: 30 października 2020 10:05

Kakarotto
6
Wpisów: 964
Wysłane: 30 października 2020 10:20:46
Dzisiaj padła informacja ze spółki skarbu państwa lub tam gdzie SP ma swój udział, mają się dorzucać do budowy szpitali tymczasowych. Kupowanie teraz tych spółek jest pod względem dywidendy mało racjonalne.

Wojetek
Wojetek PREMIUM
43
Wpisów: 4 859
Wysłane: 30 października 2020 12:43:35
Cytat:
ako, że portfel jest zdecydowanie długoterminowy i moment wejścia jest ważny, ale i nie najważniejszy to z zakupami nie czekam.

PEO 36 akcji po 41,45 zł
PKN 39 akcji po 38,25 zł
PKO 80 akcji po 18,65 zł
PZU 72 akcje po 20,72 zł
1AT 56 akcji po 26,60 zł

Portfel dywidendowy w którym 3 spółki nie są dywidendowe Shame on you , a jedna (PKN) w przyszłym roku też może tej dywidendy nie wypłacić. Nigdy nie zrozumiem fenomenu inwestowania na długi termin w spółki państwowe, dla mnie to czysty gwałt na logice. Polecam lekturę: appfunds.blogspot.com/2020/09/...

Cytat:

Aktywnie zarządzający funduszami ETF na rynkach wschodzących znaleźli interesującą anomalię pozwalającą pokonywać benchmarki. Zasada jest prosta: unikaj spółek kontrolowanych przez państwo.

Dzięki niej Wisdom Tree Emerging Markets Ex-State-Owned-Enterprises Fund (symbol XSOE) uzyskał w ostatnich pięciu latach średnią roczną stopę zwrotu na poziomie 13 proc. przy medianie rynkowej dla tej grupy ETF-ów 7,8 proc. Jeszcze lepszy wynik "wykręcił" The Emerging Markets Internet and Ecommerce ETF (EMQQ): średnia roczna zwrotu za ostatnie pięć lat sięga 23,8 proc.

Obydwa ETF-y omijają spółki z udziałem państwa w akcjonariacie powyżej dwudziestu procent. Takich spółek na rynkach wschodzących znajdziemy przeciętnie na poziomie 25-30 proc. kapitalizacji danego rynku.

Cytat:

Spółki zdominowane przez państwo niespecjalnie dbają o interes pozostałych akcjonariuszy i wzrost zysków. Często dotyka je korupcja, targają nimi wewnętrzne konflikty interesów, szerzy się nepotyzm. Dlatego spisują się gorzej od innych.

dividend_loco
0
Wysłane: 30 października 2020 15:43:15
Ulala, jaki tu ruch w interesie Whistle

Fajnie fajnie, w końcu forum jest właśnie po to. Odpiszę po krótce każdemu w tej wiadomości

Maupa_w_niebieskim,

Osobiście Kęty uważam za świetną spółkę i zapewne kiedyś wpadną do portfela, ale na dziś zdecydowałem się na inne spółki. Kęty są za blisko swoich szczytów, mam czas i poczekam aż będą niżej, a jak nie będą to trudno, najwyżej nie kupię, albo pogodzę się z ceną i kupię.

Yaroman,

Lubię banki, mam tam sporo kasy i nie tylko dlatego. Otóż Panie z banków się do mnie ładnie uśmiechają, a szczerze przyznam, że u mnie w Elblągu chyba uroda jest ważym parametrem przy rekrutacji do banku. Cóż poradzić, jestem wrażliwy na piękno kobiet, uległem.

Co do tych szpitali to powiem szczerze, że nie tracę czasu na telewizję, wiadomości i takie tam. Dzięki, że mi o tym napisałeś i myślę, że super wow, jeśli te siano ma pomóc choćby jednemu człowiekowi to jest bardzo za! Pamiętaj, że tym choćby jednym człowiekiem mogę być ja, możesz być Ty lub ktoś z naszych rodzin.

Jeśli będziesz śledził ten temat to będzie mi z tego powodu miło. A co do różnych branż i takie tam, to na spokojnie. Nie klepnę przecież na start z 10 klocków super zdyfersyfikowanego pod każdym względem portfela. Mógłbym wybrać 30 spółek i w każdą wrzucić po 10 k złoty, ale na tym etapie mojej wiedzy, podejścia i zaangażoania byłoby to co najmniej nieroztropne.

Co do spółek to dzięki za podpowiedź, Kęty jak pisałem wyżej super. Budimex mega kultura biznesowa, poznałem prezesa Blochera i jest to top of the top zarządzajacych, wzór dla mnie i taki chciałbym być w tym co robię na co dzień. Jest też wiele innych spółek, na które przyjdzie czas... Ambra, Ferro, cały zaciąg Asseco i wiele wiele innych.

Kakarotto,

Dzięki za info, pamiętaj, że życie nawet nie jest racjonalne, co byś nie zrobił i tak umrzesz. Jeśli chodzi o inwestowanie to zapadło mi w pamięć takie jedno zdanie, którego przekaz jest taki iż autor jak miał dużo czasu to nie był cierpliwy, a jak już był cierpliwy to nie miał czasu... ja mam i czas i cierpliwość, a jak się nie uda to i tak będę szczęśliwy.

Wojetek,

Tutaj pozwolę sobie nic za bardzo nie odpisywać, bo jak ktoś wypisuje teksty typu gwałt na logice, to obawiam się, że może zna to z autopsjii i wolę być jak lekarz... nie pomagać, ale i nie szkodzić.

Do wszystkich,

Dzięki za zaangażowanie i poświecony czas! Pamiętajcie, że jestem na starcie mojej drogi, a to nie portfel tylko zalążek portfela, który ani mnie nie cieszy, ani nie boli. Te inwestycje po 1,5 k złotych w daną spółkę tu i teraz nie odciskają piętna na mojej psychice czy dobrym śnie. Z reguły więcej wydaję tygodniowo na jedzenie na mieście i jest mi z tego powodu wstyd, bo to przecież nie po chrześćjańsku. Nawet jeśli mi się nie uda, nawet jeśli wszystkie SSP padną i zbankrutują to nic się nie stanie. Ten porftel to dla mnie kolejne coś... jestem ogarnięty finansowo, nie mam zobowiązań kredytowych, mam tam jakieś mieszkanka M2, które wynajmuję, mam tą słynną poduszkę finansową na ponad rok, więc mam totalnie spokojną głowę. Portfel na dziś traktuję jako coś nowego, coś czego jeszcze nie jestem pewny czy umiem, czy mnie zajara etc.

Tymczasem
loco salute

Premier02
0
Wpisów: 53
Wysłane: 30 października 2020 16:17:18
Istotnie PZU Pekao i PKO w tym portfelu to strata kasy w oczekiwaniu na dywidendy.
Ja bym celował jesli nie w Kęty to w Neuce, grupę Asseco, Ferro , Asbis czy i-firmę.
Ponadto jeśli za cel bierze się 4% rocznie to przecież mogą to byc obligacje.
Generalnie sugeruje porównać firmy płacące dywidendy w 2019 roku z tegorocznymi bo tu wirus troche zmienił "reguły gry"..
Edytowany: 30 października 2020 16:17

dividend_loco
0
Wysłane: 30 października 2020 16:19:48
dividend_loco napisał(a):

PEO 36 akcji po 41,45 zł
PKN 39 akcji po 38,25 zł
PKO 80 akcji po 18,65 zł
PZU 72 akcje po 20,72 zł
1AT 56 akcji po 26,60 zł

Kupno jak niżej:

PEO 36 akcji po 41,45 zł
PKN 39 akcji po 38,25 zł
PKO 80 akcji po 18,51 zł
PZU 72 akcje po 20,72 zł
1AT 4 akcje po 26,60 zł i 49 akcji po 27,90 zł

dividend_loco
0
Wysłane: 30 października 2020 16:30:24
Premier02 napisał(a):
Istotnie PZU Pekao i PKO w tym portfelu to strata kasy w oczekiwaniu na dywidendy.
Ja bym celował jesli nie w Kęty to w Neuce, grupę Asseco, Ferro , Asbis czy i-firmę.
Ponadto jeśli za cel bierze się 4% rocznie to przecież mogą to byc obligacje.
Generalnie sugeruje porównać firmy płacące dywidendy w 2019 roku z tegorocznymi bo tu wirus troche zmienił "reguły gry"..

Panie Premierze...

Moja kasa i moja potencjalna strata to nadal moja sprawa, taki wpis nic nie wnosi, gdyż takie stwierdzenie jest do cna niemerytoryczne. Zamiast napisać szereg argumentów to piszesz NIC i nabijasz sobie posty... tak to wygląda.

Za cel wziąłem wartość stopy dywidendy netto większą lub równą 4,00%, co zdecydowanie oznacza, że mierzę wyżej, ale spokojnie rozumiem ten świat. Na szczeście od jakiegoś czasu matura z polaka i matmy jest obowiązkowa i mam nadzieję, że dla następnej generacji czytanie ze zrozumieniem i znaki matematyczne nie będą już czarną magią.

Wierz mi lub nie, ale solidnie się przygotowałem z reguł gry... zarówno tych oldskulowych jak i alternatywnych.

No i miłego weekendu Panie Premierze wave

Yaroman
5
Wpisów: 925
Wysłane: 30 października 2020 16:36:20
Lubię banki, mam tam sporo kasy i nie tylko dlatego. Otóż Panie z banków się do mnie ładnie uśmiechają, a szczerze przyznam, że u mnie w Elblągu chyba uroda jest ważym parametrem przy rekrutacji do banku. Cóż poradzić, jestem wrażliwy na piękno kobiet, uległem.
No błagamPray
"Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, dopóki nie poznałem internetu." Stanisław Lem

krishic
12
Wpisów: 536
Wysłane: 30 października 2020 16:47:23
@dividend_loco Nie wiem ile masz lat do emerytury, ale jesli chcesz trzymac w/w spolki np 20 lat to zgadzam sie z przedmowcami, ze sa lepsze "prywatne" spolki, ktore nie tylko wyplacaja przyzwoite dywidendy, sa przy tym bardziej "wzrostowe", a do tego nie maja w sobie zaszytego ryzyka politycznego.
Natomiast jesli planujesz "grac" tym portfelem, to historycznie rzecz biorac wyceny naszych narodowych blue-chipow nie utrzymywaly sie tak nisko przez dluzej niz "chwie" (czytaj: kilka kwartalow).
Jestesmy w fazie gdy rynek dyskontuje gleboka recesje, wielkie odpisy, fale upadlosci firm, drenowanie przez SP kosztem drobnych inwestorow, oczywiscie tez covidowe lockdowny, slabe wskazniki makro/prognozy, zlotowka slabnie w oczach itd. itp.
Natomiast zwykle przychodzi taki moment, gdy zapomniane blue-chipy nie wiadomo dlaczego zaczynaja rosnac. Raporty kwatalne pokazuja straty, a praktycznie wszystkie wymienione spolki rosna szeroka lawa, ladowane przez kapital zagraniczny zleceniami koszykowymi (i to za przecenione PLNy do tego).
Po paru kwartalach okazuje sie, ze swiat sie jednak nie konczy, biznes znow sie kreci, wracaja solidne dywidendy i wyceny.
Nie wierze ze nie zobaczymy po raz kolejny tego cyklu na duzych spolkach.
A kiedy sie to stanie? To imo drugorzedna sprawa, tzn. moze w USA rozkreci sie bessa - wtedy u nas z "tanio" zrobi sie "smiesznie tanio" - super sprawa dla osob kupujacych regularnie - minus, ze na zyski bedzie trzeba poczekac troche dluzej... ale za to beda wieksze :)
Edytowany: 30 października 2020 17:03

dividend_loco
0
Wysłane: 30 października 2020 18:57:50
PODSUMOWANIE PAŹDZIERNIKA 2020

Wpłata październik 2020: 10.000,00 zł

Wpłata total: 10.000,00 zł

Wartość portfela na koniec października: 10.067,04 zł

Zysk / strata portfela październik 2020: 67,04 zł

Zysk / strata portfela total: 67,04 zł

Stopa zwrotu październik 2020: 0,67%

Stopa zwrotu total: 0,67%

W październiku 2020 do portfela kupiłem:
53 akcje 1AT
36 akcji PEO
39 akcji PKN
80 akcji PKO
72 akcje PZU

Rozkład portfela po październiku 2020:
Gotówka 25,24%
PZU 15,45%
PEO 15,12%
PKO 15,06%
PKN 14,76%
1AT 14,37%

dividend_loco
0
Wysłane: 30 października 2020 19:06:37
krishic napisał(a):
@dividend_loco Nie wiem ile masz lat do emerytury, ale jesli chcesz trzymac w/w spolki np 20 lat to zgadzam sie z przedmowcami, ze sa lepsze "prywatne" spolki, ktore nie tylko wyplacaja przyzwoite dywidendy, sa przy tym bardziej "wzrostowe", a do tego nie maja w sobie zaszytego ryzyka politycznego.
Natomiast jesli planujesz "grac" tym portfelem, to historycznie rzecz biorac wyceny naszych narodowych blue-chipow nie utrzymywaly sie tak nisko przez dluzej niz "chwie" (czytaj: kilka kwartalow).
Jestesmy w fazie gdy rynek dyskontuje gleboka recesje, wielkie odpisy, fale upadlosci firm, drenowanie przez SP kosztem drobnych inwestorow, oczywiscie tez covidowe lockdowny, slabe wskazniki makro/prognozy, zlotowka slabnie w oczach itd. itp.
Natomiast zwykle przychodzi taki moment, gdy zapomniane blue-chipy nie wiadomo dlaczego zaczynaja rosnac. Raporty kwatalne pokazuja straty, a praktycznie wszystkie wymienione spolki rosna szeroka lawa, ladowane przez kapital zagraniczny zleceniami koszykowymi (i to za przecenione PLNy do tego).
Po paru kwartalach okazuje sie, ze swiat sie jednak nie konczy, biznes znow sie kreci, wracaja solidne dywidendy i wyceny.
Nie wierze ze nie zobaczymy po raz kolejny tego cyklu na duzych spolkach.
A kiedy sie to stanie? To imo drugorzedna sprawa, tzn. moze w USA rozkreci sie bessa - wtedy u nas z "tanio" zrobi sie "smiesznie tanio" - super sprawa dla osob kupujacych regularnie - minus, ze na zyski bedzie trzeba poczekac troche dluzej... ale za to beda wieksze :)

Lat do emerytury teoretycznie mam więcej niż aktualnie mam ich sam.

I oczywiście zgadzam się, że są lepsze spółki, nigdzie nie twierdząc, że te które zakupiłem są genialne, najlepsze i najcudowniejsze. Po prostu moja selekcja wskazała mi aktualnie do zakupu te spółki i tyle. Na te inne, jak to piszecie lepsze, przyjdzie zapewne czas, szczególnie jak sentyment do nich się zepsuje, jak im coś nie wyjdzie, a ich kurs będzie atrakcyjny. Tyle ode mnie w temacie lepszych spółek.

mike_whiskey
mike_whiskey PREMIUM
0
Wpisów: 1
Wysłane: 30 października 2020 21:42:38
Na GPW znajduje się kilka spółek Skarbu Państwa, które płacą regularnie (od 8-10 lat) dywidendy, które osiągają przy dzisiejszych wycenach stopę wielokrotnie większą niż lokata w banku.

Problem w tym, że od 2013 roku dywidendy wypłacane przez SSP regularnie maleją. Ustawa Budżetowa z lutego 2020 zakładała najmniejszy od lat wynik 1,5 mld zł przychodu z tytułu dywidend. Artykuły huczały o "posusze dywidendowej" w 2020. Fakty są takie, że w wyniku COVID wpływy z dywidend za 2020 urealniły się na poziomie... 0,6 mld

I teraz jako puenta dotycząca wpływów z dywidend SSP na 2021: Projekt Ustawy Budżetowej na 2021 zakłada wpływy budżetu Państwa z tytułu dywidend na poziomie... niecałych 0,4 mld - zatem 4x mniej niż słaby plan na 2020 i 8x mniej niż w 2019 (gdzie 2019 był jednym ze słabszych lat).

Edytowany: 30 października 2020 21:55

Wojetek
Wojetek PREMIUM
43
Wysłane: 31 października 2020 12:06:25
Cytat:
I teraz jako puenta dotycząca wpływów z dywidend SSP na 2021: Projekt Ustawy Budżetowej na 2021 zakłada wpływy budżetu Państwa z tytułu dywidend na poziomie... niecałych 0,4 mld - zatem 4x mniej niż słaby plan na 2020 i 8x mniej niż w 2019 (gdzie 2019 był jednym ze słabszych lat).

Czyli można założyć że dywidendowe pozostaną tylko PGN, GPW i PHN oraz ew PKN z czego większość w/w kwoty wypadnie od PGNiGu gdzie SP ma nadal duży udział (71,88%).

dividend_loco
0
Wysłane: 31 października 2020 15:24:38
mike_whiskey napisał(a):

Problem w tym, że od 2013 roku dywidendy wypłacane przez SSP regularnie maleją. Ustawa Budżetowa z lutego 2020 zakładała najmniejszy od lat wynik 1,5 mld zł przychodu z tytułu dywidend. Artykuły huczały o "posusze dywidendowej" w 2020. Fakty są takie, że w wyniku COVID wpływy z dywidend za 2020 urealniły się na poziomie... 0,6 mld

Kurde, nie postrzegam tego w kategorii problemu. Dla mnie problem to jak mąż bije żonę, to jak dziecko jest głodne bo nie ma co jeść, to wojna, gdzie ludzie się zabijają i przepuszczają przez kominy.

To, że spółka da mniej, albo nie da wcale to raczej zjawisko koniunturalne i zależne od tak wielu czynników, że szkoda czasu na szukanie takich informacji i ich analizowanie. Pewnie kilka lat temu wchodziłbym w analizę takich pierdół, że mieli dać tyle, a dali tyle, a później to już dadzą tyle/2, a jeszcze później nic nie dadzą. Na szczęście ten etap już za mną i mam wolną głowę od takiego marnotrawienia czasu i potencjału ludzkiego.

Tyle ludzi narzeka na SSP, a to tak naprawdę jedyne spółki, które wiadomo, że przetrwają wszystko. Nie chcę tracić czasu na szperanie po tym forum, ale zakładam, że w 2015/2016 było tu tak samo o JSW i narzekacze pierdzielili takie bzdury, a później jak JSW urosło 1000% to już nie znaleźli swoich jaj, żeby oszczekać parę rzeczy i przyznać się do swojej ułomności...

mike_whiskey napisał(a):

Wydaje mi się, choć ekspertem nie jest, że w moim przypadku i założeń portfela na lata to 2021 to pierwsze akapity wstępu, a puenta będzie gdzieś się kręcić w 2055...

Jakie predyktujesz Projekty Ustawy Budżetowej na lata 2050-55 - to mnie interesuje, a nie pisanie o tym co za kilka miesięcy, bo jest to jak przewidywanie pogody na jutro mówiąc, że będzie tak jak dziś... a jaka będzie pogoda konkretnego dnia za kilkanaście tygodni...?

Wojetek
Wojetek PREMIUM
43
Wysłane: 31 października 2020 18:25:04
Cytat:
Tyle ludzi narzeka na SSP, a to tak naprawdę jedyne spółki, które wiadomo, że przetrwają wszystko. Nie chcę tracić czasu na szperanie po tym forum, ale zakładam, że w 2015/2016 było tu tak samo o JSW i narzekacze pierdzielili takie bzdury, a później jak JSW urosło 1000% to już nie znaleźli swoich jaj, żeby oszczekać parę rzeczy i przyznać się do swojej ułomności...

Naprawdę nie dostrzegasz możliwości skupu akcji własnych przez SP "po taniości" i wycofaniu ich z obrotu? Doskonały przykład to Energa, najpierw przestała płacić dywidendę a teraz jej akcjonariusze mają 30 procentową stratę uwzględniając wypłacone już div. Spółka przetrwa, ale już bez Ciebie jako akcjonariusza na pokładzie Whistle Po drodze jeszcze można akcjonariatowi zafundować takie przyjemności jak emisje akcji bez prawa poboru (więc Twój kapitał zostanie rozwodniony) albo podnieść kapitał w celu drenażu jej podatkiem (vide PGE www.pb.pl/panstwo-siegnie-do-k...).

Przykład JSW to cherrypicking - dziwnym byłby brak wzrostów przy takim ruchu w górę cen węgla na spółce surowcowej. Mimo to kto zainwestował w debiut JSW do dziś ma ponad 80 proc. straty, a wzrosty które wspominasz nawet nie odrobiły jej w całości.
Edytowany: 31 października 2020 18:31

dividend_loco
0
Wysłane: 31 października 2020 20:02:43
Wojetek

Hmmm... nie wiem czemu, ale w zawsze w ostatnim poście w temacie nie mam opcji cytuj, taka opcja zaczyna się od przedostatniego posta i występuje w każdym wcześniejszym, dlatego odpiszę w tej formie.

I chciałbym Wojetek'u, abyś przyjął iż nie będę Tobie więcej odpisywał bo dyskusja jest dla mnie jałowa i to bardzo. Wiem, że chcesz się pochwalić swoją wiedzą i obserwacjami, ale na mnie nie robi to wrażenia i grzecznie proszę Cię o te czyste gwałty na logice w innych tematach, tutaj proszę nie męcz buły więcej. Wiem, że jesteś tu ważny i masz prawo pisać gdzie chcesz i takie tam, ale apeluję do Twojego rozsądku i proszę o nie spamowanie w tym temacie. Chciałem, aby był to mój pamiętnik, a nie pole do popisów i wodotrysków Napoleona GPW...

Odpiszę Ci, żebyś był usatysfakcjonowany i pamiętaj, że ja nie potrzebuję do satysfkacji Twojej odpowiedzi.

Z góry Ci bardzo dziękuję.

Oczywiście dostrzegam możliwość skupu akcji przez SP i wycofaniu tych spółek z obrotu. Tak samo jak dostrzegam możliwość katastroficznego uderzenia jakiegoś ciała niebieskiego w Ziemię. Tak samo jak obawiam się, że kiedyś otworzę szafkę kuchenną, a nie będzie tam mojegp ulubionego kakao, a akurat będzie 9:56 i nie zdążę do spożywczaka przed godzinami dla seniorów i będę w smutku i melancholi czekał do 12:00.

Jakbym miał się tak wszystkiego obawiać to bym z domu nie wychodził, tylko siedział na dupce i to broń boże nie w fotelu bujanym, bo bym się pewnie jeszcze z niego wypie....

Myślę, że raczej takie coś realnie nie grozi bo każda władza, która by się na to zdecydowała zostałaby napiętnowana przez rodaków i Łunię, byłoby to polityczne harakiri, kiedy by stało się zjawiskiem powszechnym.

Przykład Energii wcale nie jest doskonały, choć co prawda rzeczywisty, jest po prostu wybrany przez Ciebie do potrzeb Twojej tezy, tyle. Jesteś na forum giełdowym już trochę, pewnie rachunek maklerski też już masz kilka lat i wiesz, że całkiem ważny jest moment wejścia i wyjścia. A nigdzie nie napisałem, że spółki, które kupuję będę trzymał wiecznie, choć nie jest to wykluczone.

Btw. to, że dziś SSP mają spory procentowy udział w moim mikro mikro portfeliku, nie znaczy, że wraz z jego rozwojem będą utrzymywały taki udział i nawet ich zdjęcie z giełdy po słabej cenie lub nawet ich bankrutctwo mogą nawet nie był małą zmarszką na wykresie stopy zwrotu z portfela. Choć równie dobrze mogą portfel ściągnąć na dno i nigdy go stamtąd nie wypuścić, o zgrozo.

Born
1
Wpisów: 16
Wysłane: 31 października 2020 20:40:41
Witam. Kronika wystartowała jak torpeda :)
Dwa cytaty :
1.Słuchaj co rynek mówi o innych, a nie co inni mówią o rynku
-Richard Wyckoff
2.Swojej opinii nie zmieniają tylko głupi i martwi
-Szkoła spekulacji

Powodzenia i sowitych zysków życzę

"Czytanie wykresów giełdowych jest taką gałęzią nauki, która jest bardziej gałęzią niż nauką."
A.Kostolany

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2