pixelg
BARLINEK - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7

BARLINEK [BRK]

AKTUALNY KURS: 1,22 zł (-3,17%) 07-01-2014 17:00
DEX
0
Wpisów: 184
Wysłane: 3 września 2008 14:00:49 przy kursie: 8,35 zł
Umacniajacy sie dolar powoli zaczyna wpływac na kurs spółki zobaczymy tylko jak długo to potrfa spółka od dołka już sporo wzrosła i dzisiaj znów radzi sobie całkiem dobrze !
Edytowany: 3 września 2008 14:10

WatchDog
WatchDog PREMIUM
33
Grupa: Bus Driver
Wpisów: 8 582
Wysłane: 3 września 2008 21:24:01 przy kursie: 8,35 zł
www.stockwatch.pl/gpw/barlinek...

Wiesz, to jedna z tych dojrzałych firm, po których nie ma się co spodziewać szybkiego wzrostu. Tym bardziej że już jest duża na swoim rynku.
Teraz cała giełda trochę odbija, więc raz tu raz tam wystrzelają w górę małe gejzerki kursowe.

Lubię takie spółki. Prosty biznes. Jeden produkt.
Od razu widać mapę ryzyka: kurs waluty oraz dostępność i ceny surowca. Walutę zabezpiecza kontraktami, a to drugie to nie wiem.
Rynkowo płynie na sezonowości budowlanki, która ma cykle wieloletnie. Te dla Barlinka są trochę przesunięte i jeszcze bardziej wydłużone - bo podłogi to nie tylko do nowych wykańczanych mieszkań się kupuje, ale też czasem do biur, obiektów użyteczności publicznej, itd.

Barlinek, gdyby jeszcze płacił dywidendę, nadawałby się jako inwestycja "lokacyjna". Może i tak będzie. Jest to pzejrzysta spółka, która niestety pracuje na dużym kredycie (55%), sporo inwestuje i utrzymuje bardzo równe wyniki. Bez kombinacji typu przeszacowania, wyceny aktywów finansowych czy rozliczenia międzyokresowe.

Jest jednak coś, co mi się tutaj nie podoba: długofalowo konsumpcja gotówki, za dużo ujemnych przepływów operacyjnych, i jednak trochę mało zysku w zysku. To widać po podatku dochodowym, który jest po prostu za mały jak na wykazywany zysk. Rzecz do zbadania dla dociekliwych.

WatchDog
WatchDog PREMIUM
33
Wysłane: 6 września 2008 21:22:42 przy kursie: 7,93 zł
Barlinek napisał(a):
Cena emisyjna jednej akcji serii L Barlinka została ustalona na 4,55 zł - poinformowała spółka w komunikacie. W czerwcu ZWZA Barlinka zdecydowało o emisji do 48.390.000 akcji serii L, z zachowaniem prawa poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy. Dniem prawa poboru jest 27 września 2008 roku.
Spółka informowała wcześniej, że pieniądze pozyskane ze sprzedaży akcji serii L zostaną przeznaczone na inwestycje w Rosji i, w niewielkiej części, na rozbudowę mocy produkcyjnych rumuńskiej firmy Diana Forest produkującej deski.(PAP)

I jak, zgarną te pieniądze? Bo jak nie za bałdzo to się ludziska będą pozbywać akcji, żeby uniknąć pipek.
Emisja jest dla firmy konieczna, bo pożera gotówkę i zostało jej już niewiele w kasie: 12 mln na koniec czerwca. A kredytu na razie nie powiększą, nie ma gdzie.

WatchDog
WatchDog PREMIUM
33
Wysłane: 12 września 2008 11:09:14 przy kursie: 7,00 zł
Puls Biznesu napisał(a):
Zarząd Barlinka obniżył cenę emisyjną akcji serii L z 4,55 zł do 1,40 zł. Tłumaczy, że to skutek korekty planów inwestycyjnych.
- Zmiana ceny emisyjnej akcji serii L jest wynikiem korekty planów inwestycyjnych – głosi komunikat spółki.
Zarząd spółki tłumaczy, że zakładał wykorzystanie środków na budowę fabryki sklejki w Rosji, rozbudowę fabryki deski wielowarstwowej w Rumunii oraz zakup zintegrowanego systemu informatycznego klasy ERP.
- Obserwując wydarzenia ekonomiczne zachodzące w Rosji w ostatnich dniach, Zarząd Spółki dokonał powtórnej oceny otoczenia gospodarczego związanego z planowanym projektem oraz prawdopodobnych trendów w gospodarce Rosji – napisano w komunikacie.
Zarząd Barlinka wyjaśnia, że opierając się na specjalistycznych analizach oraz własnych raportach jest przekonany, że obecnie niecelowe jest rozpoczynanie budowy fabryki sklejki, której koszt szacuje na około 400 mln zł.
- W przypadku uzyskania pewności, że warunki zewnętrzne nie stanowią ponadprzeciętnego zagrożenia dla pomyślnej realizacji budowy i eksploatacji zakładu oraz sprzedaży wyrobów, Zarząd powróci do realizacji wstrzymanego projektu. (...) Zarząd wierzy w długoterminową obecność Barlinka na rynku rosyjskim, który jest dla Spółki naturalnym obszarem rozwoju – głosi komunikat.
Pieniądze uzyskane z emisji akcji serii L Barlinek przeznaczy na modernizację zakładu w Rumunii i zwiększenie zdolności produkcyjnych do ponad 1,6 mln metrów kwadratowych rocznie. Pozostała część środków zostanie przeznaczona na wdrożenie systemu zintegrowanego klasy ERP.
- Decyzja o zmianie ceny emisyjnej jest wynikiem analiz biznesowych oraz troski o powierzone Spółce pieniądze akcjonariuszy i została podjęta po uprzedniej konsultacji z głównym akcjonariuszem Spółki Panem Michałem Sołowowem – informuje zarząd Barlinka.

Fundamentaliści, to jest info dla Was. Po to się właśnie obserwuje spółki, żeby reagować na takie sygnały. A jest ewidentny.

addi
0
Wpisów: 1 086
Wysłane: 11 grudnia 2008 19:12:07 przy kursie: 2,41 zł
Kolejna emisja, przy której zrobiono inwestorów w Janka (hi hi hi, czy ktoś z forumowych poliglotów wie jak brzmi po wietnamsku odpowiednik imienia Jan?). Czy jutro pęknie wsparcie na 1,95? PP dostały dzisiaj mocno w plecy, myślę, że jutro będą niżej.

kliknij, aby powiększyć
Edytowany: 11 grudnia 2008 19:17

Jarbas
0
Wpisów: 1 169
Wysłane: 15 grudnia 2008 17:49:02 przy kursie: 2,00 zł
No to jak gramy na tym jutro ;)?

greg
0
Wpisów: 32
Wysłane: 15 grudnia 2008 21:48:34 przy kursie: 2,00 zł
Gramy, to dobre słowo :) ciekawe, na ilu wylądują PP? Dzisiaj po 0.15, czyli akcje "do wzięcia" za 1,7.

Fundamentalnie tez marnie.
Stan zapasów na koniec września to 200 mln, 2 razy wiecej, niż po 3 kw 20007.
Wzrosły należności krótkoterminowe, towar pewnie na coraz dłuższe terminy idzie.
W związku z powyższym, wskażnik płynności szybkiej, na poziomie 0,65. niby do wytrzymania, ale gołym okiem widać, że produkują na magazyn.
4 kwartał, dla budownictwa, pewnie bedzie gorszy niz 3, nie ma co raczej liczyć na poprawę sprzedaży.
Przy hamującym rynku całej deweloperki, nie tylko mieszkaniowej, jeżeli potrwa to dłużej, róznie może być.
Moda na "oszczędności w kryzysie", przeniesie się też pewnie na przeciętnych nabywców. Barlinek, jako producent wyrobów z "górnej, średniej" półki, może ucierpieć. Muszący wymienić panele, z łatwością zastąpią je dużo, dużo tańszymi.

Niechęć do mrożenia kasy w PP jest wielka, słabo widzę to jutro, ale...jak zawsze wszystko możliwe.

addison
24
Wpisów: 2 184
Wysłane: 6 stycznia 2009 12:02:33 przy kursie: 2,05 zł
Może nadszedł czas na akumulowanie Barlinka. Z końcem roku pozyskali sporo gotówki. 35mln ze sprzedaży nieruchomości w Rumunii plus 67mln z emisji akcji. W sumie wyjdzie 100mln, sporo w tych czasach. wartość księgowa to około 3.2pln/akcję.

kozi76
0
Wpisów: 99
Wysłane: 27 stycznia 2009 19:42:33 przy kursie: 1,58 zł
Następni,którzy umoczyli na opcjach walutowych...coraz wiecej bedzie w najbliższym czasie komunikatów ze spółek w których bedziemy sie dowiadywac o stratachangry8
Teraz zerknąłem i widze ze cała stajnia Sołowowa popłyneła...
Dzisiaj około godz.14 Famur równiez poinformował o wtopie...
Edytowany: 27 stycznia 2009 19:48

raul07
0
Wpisów: 198
Wysłane: 27 stycznia 2009 19:51:08 przy kursie: 1,58 zł
Cytat:
Zdaniem Zarządu w przypadku realizacji instrumentów po kursach wyższych niż zabezpieczone, z operacyjnego punktu widzenia różnicy nie powinno się interpretować jako stratę, a jako niezrealizowane dodatkowe przychody. Nadrzędnym celem zawierania tego typu transakcji walutowych jest ustalenie niezależnego od Spółki zewnętrznego parametru sprzedaży na godziwym poziomie. W ocenie Zarządu warunek ten został spełniony.

Wynik na zrealizowanych (rozliczonych) w 2008 roku kontraktach terminowych lub opcjach wyniósł plus 10.442.476 PLN.

Na dzień 31.12.2008 r. łączna wycena otwartych kontraktów terminowych lub opcji wynosiła minus 51 347 397,53 PLN. Kontrakty te zawarte zostały jako zabezpieczenie prognozowanych przepływów walutowych netto 2009 roku i pierwszym kwartale 2010 roku i zostaną rozliczone w 2009 roku i w pierwszym kwartale 2010roku w oparciu o bieżące kursy rynkowe walut notowane w dniach wygaśnięcia poszczególnych kontraktów, co oznacza, że zrealizowany wynik na poszczególnych kontraktach może odbiegać in plus lub in minus od podanej wyżej wyceny na koniec 2008 roku.

czy to jest strata ?? najpierw czytaj ze zrozumieniem

JANERR
0
Wpisów: 244
Wysłane: 27 stycznia 2009 19:59:07 przy kursie: 1,58 zł
addison napisał(a):
Może nadszedł czas na akumulowanie Barlinka. Z końcem roku pozyskali sporo gotówki. 35mln ze sprzedaży nieruchomości w Rumunii plus 67mln z emisji akcji. W sumie wyjdzie 100mln, sporo w tych czasach. wartość księgowa to około 3.2pln/akcję.

Z tego co zebrali gotówki to sporo oddadzą do banku z okazji zabezpieczeń walutowych ale w 2009 roku taka jest prawda albo pozostaje modlitwa by nasza złotówka się umocniła no bo przecież w tym roku nasze PKB będzie rewelacyjne a gospodarka będzie się rozwijć w tępie piorunującym d'oh!

kozi76
0
Wpisów: 99
Wysłane: 27 stycznia 2009 20:16:49 przy kursie: 1,58 zł
raul07 napisał(a):
Cytat:
Zdaniem Zarządu w przypadku realizacji instrumentów po kursach wyższych niż zabezpieczone, z operacyjnego punktu widzenia różnicy nie powinno się interpretować jako stratę, a jako niezrealizowane dodatkowe przychody. Nadrzędnym celem zawierania tego typu transakcji walutowych jest ustalenie niezależnego od Spółki zewnętrznego parametru sprzedaży na godziwym poziomie. W ocenie Zarządu warunek ten został spełniony.

Wynik na zrealizowanych (rozliczonych) w 2008 roku kontraktach terminowych lub opcjach wyniósł plus 10.442.476 PLN.

Na dzień 31.12.2008 r. łączna wycena otwartych kontraktów terminowych lub opcji wynosiła minus 51 347 397,53 PLN. Kontrakty te zawarte zostały jako zabezpieczenie prognozowanych przepływów walutowych netto 2009 roku i pierwszym kwartale 2010 roku i zostaną rozliczone w 2009 roku i w pierwszym kwartale 2010roku w oparciu o bieżące kursy rynkowe walut notowane w dniach wygaśnięcia poszczególnych kontraktów, co oznacza, że zrealizowany wynik na poszczególnych kontraktach może odbiegać in plus lub in minus od podanej wyżej wyceny na koniec 2008 roku.

czy to jest strata ?? najpierw czytaj ze zrozumieniem

przeczytaj cały....dostali palec a przegrali cała reke...co prawda nie sa zamkniete ale sa teoretycznie na minusie...cóż z tego ze na plusie na zamknietych jest 10mln...jak na otwartych jest minus 51mln...chyba ze odrabią.

buldi
0
Wpisów: 5 064
Wysłane: 1 marca 2009 12:21:31 przy kursie: 1,75 zł
"Nagłe i drastyczne osłabienie dwóch głównych walut funkcjonalnych, w jakich spółki grupy sporządzają
sprawozdania finansowe spowodowały, że na dzień bilansowy 31 grudnia 2008 w wyniku dokonania wyceny zobowiązań z tytułu długoterminowych kredytów zaciągniętych w euro, wynik finansowy
obciążony został ujemnymi różnicami kursowymi w kwocie ponad 87 mln zł" - napisano w komunikacie Barlinka.
"Na dzień 31 grudnia 2008 ujemna wycena zawartych instrumentów zabezpieczających wyniosła ponad 51,4
mln zł, z czego ponad 12 mln zł zostało ujęte w wyniku finansowym roku 2008, natomiast kwota 39 mln zł
zgodnie z MSR 39 ujęta została do czasu ich rozliczenia w kapitale własnym" - dodano. (PAP)
pr/

Depesza pochodzi z Serwisu Ekonomicznego PAP z 28.02.2009 17:23

powiało grozą

Czy ja dobrze rozumiem że z 87mln strat wynikających różnic kursowych - 12mln odliczono ztytułu opcji. To jakie mogą być straty z różnic kursowych w przyszłych latach skoro na dalsze rozliczenie czeka 39mln w opcjach? O naukę proszę, bo zgłupiałem.
Edytowany: 1 marca 2009 12:50

WatchDog
WatchDog PREMIUM
33
Wysłane: 1 marca 2009 21:29:34 przy kursie: 1,75 zł
"Oops" powiedziałem do siebie patrząc w raport. 80 mln zł straty (na razie). Będą to odrabiać parę lat.
Jak widać, na nic jest wiedza o drewnie, deskach, popycie w budownictwie i technologiach wykończenia wnętrz, jeśli spółką zarządzają ludzie hmmm... nie przygotowani. Cała grupa Sołowowa dała się wpuścić w opcje. 100 mln zł ubytku wartości księgowej w ciągu kwartału robi wrażenie. Rośnie zadłużenie: już 72% aktywów finansowane jest ze środków obcych.
Jednocześnie jest w przepływach coś niecodziennego: ujemna sumy z nabycia aktywów - to wygląda tak, jakby się wycofali z transakcji. Oraz ujemne wpływy z kredytów. Raport jest straszliwie naplątany i mówiąc szczerze chciałbym go już zamknąć i pójść dalej. Rzucam tylko okiem na rating i widzę bodaj ósmy z kolei kwartał spadku wskaźnika. Jeszcze nie jest źle, ale kierunek niedobry. Co gorsza, wszystko jest zagmatwane i nie wiadomo dokładnie co się dzieje ze spółką.

krystek
0
Wpisów: 29
Wysłane: 14 czerwca 2009 23:31:21 przy kursie: 3,58 zł
Jak muslicie Barlinek w koncu się wybije z tej koncolidacji ???? Oby górą Dancing

kraul
0
Wpisów: 127
Wysłane: 21 lipca 2009 13:47:13 przy kursie: 3,32 zł
Witam, witam Panowie i jak wrażenia po ostatnich dniach, Barlinek wciąż się trzyma, co ??? hehe, zainwestowałem w niego kiedy był jeszcze, uwaga.....po 1,90 hehe. póżniej dokupiłem po 3 zł, ale to już inna historia, narazie w moim portfolio nr 1 najwiecej kasy zarobiłem na nim. Myślicie, że będzie fruwał po 4 albo 5 ?? to by dobrze zrobiło moim finansom. Miałem nietrafioną inwestycje w AGORE ale na Barlinku pokryłem heh eh

Kasia Stefanska
0
Wpisów: 1 246
Wysłane: 10 września 2009 17:49:09 przy kursie: 3,90 zł
Hej, może omówienie raportu półrocznego coś wyjaśni.

Przychody ze sprzedaży wzrosły nieznacznie w porównaniu do 1Q2009 o jakieś 7% ale za to nieznacznie poprawiła się ich rentowność. To jednak nie wystarczyło do wypracowania zysku brutto. Za to w porównaniu do 2Q2008 przychody wzrosły znacząco o 17% ale rentowność pozostała na zbliżonym poziomie. Dużą odpowiedzialność za brak zysku ponoszą koszty finansowe i koszty ogólnego zarządu. Dwa podstawowe segmenty działalności utrzymały także rentowność.

W aktywach trwałych nie zadziało się nic ciekawego. Wzrosła trochę wartość majątku rzeczowego, bo kupują conieco. Tylko nie wiem co. W każdym razie ma to na celu zwiększanie mocy produkcyjnych. Wzrosła też trochę wartość aktywów obrotowych, a to głównie wskutek wzrostu wartości należności. W kapitale widać tylko emisję ale ta została przeprowadzona w 1Q2009. Nie podoba mi się natomiast pozycja kapitału z aktualizacji wyceny. Jego duża ujemna wartość trochę mnie przeraża. Całość dotyczy ujemnej wyceny opcji.
Grupa posiada też dużo kredytów. Ich łączna wartość (długich i krótkich) przekracza wartość kapitału własnego i ta wartość cały czas rośnie. Dodatkowo grupa poręczyła spłatę kredytów na łączną wartość prawie 70 mln PLN. Kwota powoli robi się gigantyczna.

Przepływy z działalności operacyjnej są dodatnie. Uwolnienie kapitału obrotowego miało niewielki wpływ – są tam znaczące „inne korekty”. Przepływy z inwestycyjnej są nieistotne. Za to spłata kredytów spowodowała, że przepływy z finansowej są ujemne. Ogólnie przepływów jest zbyt mało, żeby spłacić krótkoterminową część kredytów.

W związku z kredytami i ich nowymi zaciągnięciami zastanawiam się, kiedy spółka zacznie generować zysk. Zadłużenie jest przecież ogromne, więc koszty jego obsługi też wzrosną. Grupa dużo pisze o inwestycjach i przejęciach ale nigdzie nie wspomina o tym, kiedy wreszcie będą z tego pieniądze. Rozumiem, że firmę dotyka kryzys ale w związku z tym trzeba podjąć jakieś działania. A tu nic, żadnej info.

Sprawozdanie zarządu z działalności jest ciekawie przygotowane. Rozbudowana jest na przykład część z opisem ryzyk działalności grupy. Jednym z nich jest „ryzyko ograniczenia wypłaty dywidendy” podczas gdy spółka żadnej dywidendy nie wypłaca… d'oh!

kraul
0
Wysłane: 18 września 2009 21:49:31 przy kursie: 4,08 zł
Wiatm Kasiu, co u Ciebie słychać. Ja też interesuje sie Barlinkiem. Widze w nim czarnego konia. Ale masz racje, że dług kolosalny, koszty finansowe te to już masakra. Pytanie kiedy koszty się zmniejszą? Otóż jak wynika z informacji już na początku 2010 roku jest szansa na znaczne obniżenie. Barlinek realizuje program ARKA NOEGO który ma obiżyć znaczącą koszty. Ta spółka w czasie kryzysu radzi sobie świetnie...zwiększa przychody !!!! tylko te rozliczenia w opcjach. Ale jak z nich wyjdzie to wystrzeli aż miło. Pozatym ufam Sołowowi bardziej niż Solorzowi już o Panu Krauze nie wspominając bo jest poza dyskusją.

Ja w każdym razie akcje trzymam i obstawiam ich wybicie. Spółka ma dobrą działalność, konkurenci popadali, firma nastawiona na ekologie, w miare różnorodna działalność (deski, okleiny, trykot) TO BĘDZIE CZARNY KOŃ. Ale czas pokarza. O co chodzi z dywidendą??? nie mam pojęcia. Jakaś kuriozalna notka. Ja kupując Barlinek nawet nie marzyłem o jakiejś dywidendzie. Zresztą jak spółka dobrze realizuje zysk (jeśli go ma) to nie trzeba mi dywidendy.

Dzięki Kasiu za informacje. Laska znająca ise na giełdzie - rzadkość. Wstaw jakoś swoją fotkę.mmmmmmmmmrrrrrrrrr

mkk
0
Wpisów: 477
Wysłane: 18 września 2009 23:29:48 przy kursie: 4,08 zł
Wpatruję się, wpatruję w wykres i nie widzę w nim TERAZ dynamitu. Są ciekawsze opcje. Spółka w słabnącym coraz bardziej długoterminowym trendzie wzrostowym od lutego... Dzisiaj nieudana próba wybicia z małej "konsolidacji". W krótkim terminie zatem równie słabo. Chodź... optymiści mogą widzieć kształtującą się od początku września formację odwróconej RGR... :) Kilka sesji i będziemy mieli jasność.

kraul
0
Wysłane: 16 listopada 2009 16:42:04 przy kursie: 4,20 zł
Witam,proszę o wyrozumiałość dla błędów wyrazowych, trochę boli mnie dzisiaj głowa wczoraj byłem na karaoke za miastem

....Dmuchawce,latawce, wiatr,
daleko z betonu świat
jak porażeni bosko zmęczeni
posłuchaj, muzyka na skrzypach gra
do ciebie z ..........

ehhhmmm. Dobrze. Jak wiecie Barlinek opublikował raport za 3 kwartał. Proszę napiszcie swoje spostrzeżenia. Chciałbym jak najwięcej o spółce usłyszeć innych opinii. ZAPRASZAM DO WIELKIEJ DEBATY O BARLINKU !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Nie ukrywam, że trzymam w nim 70% swojego portfela. Akcje kupiłem w styczniu i marcu także już jestem do przodu ale wciąż trzymam.

Wiem, że spółka ma swoich zwolenników (np. mnie) jak i przeciwników. Chciałbym wysłuchać racji obu stron.

Moje zdanie:

Minus:
spółka zadłużona (2:1), OLBRZYMIE KOSZTY FINANSOWE, ten rok na minusie

Plusy:
spółka ma wiarygodną historie działalności, przez parenaście kwartałów z rzędu przynosiła zysk
ma swoją rozpoznawalną markę
prowadzi zrozumiałą działalność
w tym roku powiększyła sprzedaż
wszystkie wyniki sprzedaży za 3 kwartał są lepsze niż za 2,
spółka więc się rozwija, na jej towary jest popyt
spółka ekologiczna co teraz jest w modzie

do przemyślenia:

jak spółka wyjdzie już z tych kombinacji walutowych czy nie powinna przynieść dużego zysku? Czy po prostu 2009 rok był najgorszym w jej historii. Był wpadką, która sie zdarza każdej spółce. Cyz to nie jest dobra okazja aby kupić spółkę tanio w chwili kiedy ma przejściowe problemy?

czy Waszym zdaniem spółka jest przewartościowana? jak sie patrzy na historię jej kursu to można by myśleć, że nie. Nigdy nie była tak tania. Jednak takie opinie o Barlinku gdzieś słyszałem.
Edytowany: 16 listopada 2009 16:43

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7