pixelg
Giełdowy "Blog of the Frog" - Indywidualne kroniki giełdowe - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7

Giełdowy "Blog of the Frog"

Frog
6
Wpisów: 5 488
Wysłane: 6 kwietnia 2010 15:27:13
Ciekawy dział forum, niewiele jednak osób prezentuje tu swój portfel.
Postanowiłem spróbować, może wywiąże się jakaś ciekawa dyskusja.

Zacząłem inwestować w 2006 roku (gdy weszła usługa eMakler w mBanku). Zawsze marzyłem o inwestowanu na giełdzie, a wtedy uzyskałem taką możliwość. Zaczynałem od niewielkich kwot, kupując "na czuja".
Przyszedł maj 2006 - wielkie spadki. Straciłem część kapitału (procentowo sporo, kwotowo niewiele). To mnie zepsuło. Kolejny rok hossy skakałem ze spółki na spółkę bojąc się powtórki spadków. W ten sposób przegapiłem największe wzrosty. Miałem niewielki zysk.

W lutym 2007 wycofałem się z rynku z obawy przed bessą. Po kilku miesiącach dostałem zastrzyk kapitału... Lokaty niewiele wtedy dawały, a giełdy rosły... Wróciłem na rynek.

Miesiąc i bach. Przyszła bessa. Jak rasowy leszcz postanowiłem nie sprzedawać ze stratą.
Zmieniałem spółki, poszukując optymalnego portfela na nową hossę, która przecież musiała nadejść. Na początku 2009 było źle (prawie 50% kapitału w plecy), ale czułem że zbliża się przesilenie.

Pamiętam jak na forum Money.pl zapytano mnie po cholerę trzymam akcje, skoro świat finansowy wisi na krawędzi załamania (upadające banki, kraje itp.).
Odpowiedziałem, że jeżeli finanse światowe jednak się nie załamią - zarobią krocie na tych akcjach. Jeżeli się załamią to stracę wszystko, ale jakie to będzie miało znaczenie skoro pieniądz będzie nic nie warty?

Udało się. Wytrzymałem i odrobiłem wszystko ze sporą nawiązką. Na jesieni opuściłem rynek kasując zyski. Po pierwsze potrzebowałem odpoczynku, trzeźwego spojrzenia, po drugie liczyłem na korektę...

Powrót zacząłem w grudniu. Najpierw Helio i Complex.
Potem Centrum Klima. Helio ładnie rosło, CKL się kisiła, Complex spadał. Zraziła mnie też polityka informacyjna CMX (a raczej jej brak). Sprzedałem ze stratą. Jeszcze w styczniu dokupiłem Makarony Polskie i Oponeo.
Przełom marca i kwietnia - dokupiłem ES-System i Energopol.

W międzyczasie próbowałem niewielkimi kwotami pospekulować - niestety z miernym skutkiem - na Magnie, Marketeo, Viaguara.

Obecnie mój portfel (dane zaokrąglone):

Helio - 30%
Centrum Klima - 20%
Makarony Polskie - 16%
Oponeo - 12%
ES-System - 12%
Energopol - 10%

Czym się kierowałem kompletując portfel:

- Spółki o niewielkiej kapitalizacji <100 mln (wyjątek to CKL, który przekroczył kapitalizację 100 mln po moim zakupie oraz ES-System)
- Zyskowne (wszystkie wykazały zysk w 2009 roku)
- Dobry rating kredytowy (większość AAA)
- Brak podejrzanych funduszy private equity oraz inwestorów spelulantów w akcjonariacie
- Brak akcji uprzywilejowanych
- Różne branże, ale w jakiś sposób mi znane
- Zrozumiała dla mnie działalność i prosta struktura kapitałowa
- Silny głowny akcjonariusz/grupa akcjonariuszy
- Poprawna polityka informacyjna

Horyzont inwestycyjny 2-4 lata. Oczywiście w zależności od czynników rynkowych pozycje mogę zmniejszać lub likwidować - nie żenię się z akcjami na dobre i na złe.

Cel... Hmmm. Zobaczymy na jakie poziomy wyniesie nas hossa. Możliwe jest i 1000%, ale chyba nie na tych spółkach. Musiałbym mieć złoty strzał typu Amica czy Immoeast.

No ale może "chociaż" 500% Pray :)
Follow me on Twitter
Zanim zaczniesz narzekać, że znikają Twoje posty, przeczytaj Regulamin Forum
Edytowany: 6 maja 2011 14:33

Frog
6
Wysłane: 6 kwietnia 2010 20:30:28
Jako ciekawostkę podam, że wszystkie spółki z mojego portfela wg Stockwatch mają ujemny potencjał zmiany:

Najlepiej ma Centrum Klima: -19%
Najgorzej wypada Oponeo: -50%

niedoczekanie Not talking

Follow me on Twitter
Edytowany: 6 kwietnia 2010 20:31

Kamil
0
Wpisów: 637
Wysłane: 7 kwietnia 2010 18:11:02
Z zaciekawieniem będę się przyglądał twojemu portfelowi. Masz już za sobą pełen cykl hossa-bessa więc jestem pewien że zdobyte doświadczenie pozwoli ci uniknąć błędów. Good luckthumbright Jakbyś mógł to dopisz na czym siedziałeś w okresie zima-jesień 09.

Co do doboru spółek, uważam że Helio i Makarony to słuszna decyzja. Jeśli miałbym szukać najlepszych spółek z sektora spożywczego to wybrałbym właśnie te. Co do Energopolu, myślę że są lepsze spółki w tym sektorze. Pozostałych nie znam więc się nie wypowiadam. Complex jak na złość się odbił. Planujesz powrót na tą spółkę?
Aktualnie: MRB(100%)

>> Ponad 160% zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego Cztery Fazy Rynku w StockWatch.pl

Frog
6
Wysłane: 7 kwietnia 2010 19:45:08
Kamil napisał(a):
Jakbyś mógł to dopisz na czym siedziałeś w okresie zima-jesień 09.

Complex (minimum bessy 0,83 zł - sprzedałem po około 2 zł)
Torfarm (minimum bessy 30 zł - sprzedałem po około 70 zł)
Kopex (minimum coś koło 8 zł - sprzedałem po około 23 zł)
Makarony Polskie (minimum około 2 zł - sprzedałem po około 5 zł)

Oczywiście średnią miałem dużo wyższą niż minima bessy.

Kamil napisał(a):

Co do doboru spółek, uważam że Helio i Makarony to słuszna decyzja. Jeśli miałbym szukać najlepszych spółek z sektora spożywczego to wybrałbym właśnie te.

thumbright

Kamil napisał(a):
Co do Energopolu, myślę że są lepsze spółki w tym sektorze.

No na pewno. Ale akurat ta spółka spełniała wymogi opisane w pierwszym poście. Plus liczę na dobrą rękę Jakubasa.

Kamil napisał(a):
Complex jak na złość się odbił. Planujesz powrót na tą spółkę?

Odbił, ale już spada... Spółka mnie wymęczyła. Mam uraz i osobisty do niej stosunek. W takie spółki lepiej nie inwestować. Poza tym nie spełnia kryteriów przejrzystości (polityka informacyjna praktycznie nie istnieje) oraz nie przynosi zysków od 2 lat (tylko dzięki księgowaniu zakupów nowych spółek poniżej WK wyniki wyglądają jako tako).
Follow me on Twitter

Frog
6
Wysłane: 7 kwietnia 2010 21:47:00
Kamil napisał(a):
Masz już za sobą pełen cykl hossa-bessa więc jestem pewien że zdobyte doświadczenie pozwoli ci uniknąć błędów. Good luckthumbright

Może jeszcze ustosunkuję się do powyższego...

No nie jest to do końca prawda. Mam za sobą całą bessę (przesiedzianą na akcjach) oraz końcówkę hossy, z której nie skorzystałem. Pełen cykl będę miał "zaliczony", gdy dojdziemy do końcowej fazy obecnej hossy. Mam nadzieję że uda mi się ten moment wyczuć.
Follow me on Twitter

Frog
6
Wysłane: 8 kwietnia 2010 19:41:02
Dzisiaj portfel nieco sponiewierany.

MAK, CKL, EPL na minusach
OPN, HEL, ESS bez zmian

Pech chciał, że upubliczniłem portfel na samej górce, tuż przed korektą. Tak więc 3 dni wątku na forum i 3 dni spadku wartości portfela...

Cały czas obserwuję moje gwiazdy z zeszłego roku.
Przyglądałem się KPX. Mam ze spółką dobre wspomnienia. Spadła już poniżej ceny po której ją sprzedawałem na jesieni... Niestety, wolnej kasy na akcje brak.

CMX nadal spada, ale obserwuję bez emocji. Nie kupię, nie ufam Zarządowi...

TFM od jutra przestaje być Torfarmem, zmienia się w Neuca (NEU). Cena zbliżona do tej po jakiej sprzedawałem jesienią...
Follow me on Twitter

Frog
6
Wysłane: 12 kwietnia 2010 21:27:58
Helio kontynuuje konsolidację między 15 i 16 zł... Dawno nie widziałem takiego płaskiego wykresu. Mam nadzieję że nie skończy się tym, co na Procadzie (z ciekawości obserwuję).

Pozostałe spółki stabilnie, raz w dól, raz w górę. Symboliczne spadki lub wzrosty...

Martwi Centrum Klima, która utrzymuje się w krótkoterminowym trendzie spadkowym.

Dzisiaj ucieszył ESS - prawie 5% wzrost robi wrażenie. Szkoda, że udział w portfelu niewielki.

Przy obecnych cenach struktura portfela przedstawia się następująco:

kliknij, aby powiększyć
Follow me on Twitter

Frog
6
Wysłane: 13 kwietnia 2010 10:39:25
Mimo iż brak już środków które mógłbym wydać na zakup akcji, z coraz większym zainteresowaniem obserwuję Kopex... Think

Jedyne akcje, które zamierzam częściowo upłynnić wcześniej niż zakładane kilka lat, to Centrum Klima. Ale po obecnych cenach nie będę sprzedawał. Cóż, trudno... Czuję że Kopex odleci (a w końcu pewnie to się stanie) beze mnie...

Follow me on Twitter

Frog
6
Wysłane: 13 kwietnia 2010 19:06:35
Dzisiaj nic ciekawego. Jedynie ES-System ładnie wzrósł, już drugi dzień z rzędu...

Poniżej wklejam moje wyniki na poszczególnych spółkach. Pozycja RAZEM uwzględnia zamknięte, stratne pozycje...

kliknij, aby powiększyć

Follow me on Twitter
Edytowany: 13 kwietnia 2010 19:13

v3nom
0
Wpisów: 3 045
Wysłane: 13 kwietnia 2010 22:11:33
Frog, jesteś nad wyraz aktywny na wątku, biorąc pod uwagę Twój horyzont inwestycyjny thumbright
Klika się i sprzedaje ;-)

Frog
6
Wysłane: 13 kwietnia 2010 22:28:57
v3nom napisał(a):
Frog, jesteś nad wyraz aktywny na wątku, biorąc pod uwagę Twój horyzont inwestycyjny thumbright

Codziennie obserwuję giełdę, notowania i codziennie mam przemyślenia co do własnych decyzji inwestycyjnych.
Poza tym chyba o to chodzi w tym dziale: "Indywidualne kroniki giełdowe"?

Inaczej założyłbym temat teraz i drugi wpis dał po 3 latach z informacją, że sprzedałem i pozdrawiam wszystkich Not talking
Follow me on Twitter

Frog
6
Wysłane: 14 kwietnia 2010 17:50:39
Dzisiaj wszystko z wyjątkiem Makaronów na plusach.

ESS już 3 dzień ładny wzrost.
OPN też wyskoczyło w górę, ale nie pierwszy to raz... Jeszcze fundusze muszą wyjść...

Zdecydowałem się na częściową redukcję CKL powyżej 15 pln (obecnie nieco powyżej 13). Dlaczego CKL i dlaczego akurat po takiej cenie?

Obecnie na zakup akcji CKL wydałem najwięcej pieniędzy (mimo iż to Helio stanowi obecnie większość portfela - dzięki temu że dużo wzrosło). Chciałbym aby suma wydana na HEL i CKL była taka sama. Nie ma to uzasadnienia fundamentalnego i technicznego. Ot, po prostu chcę mieć pewien porządek (pewna suma wydana na CKL i HEL, inna, niższa na pozostałe spółki).

Poza tym po sprzedaży pewnej ilości akcji, to co pozostanie będzie miało średnią zakupu 10,5 - czyli tyle po ile była nowa emisja. Taki mam target.

Wyjaśniam co mam na myśli mówiąc średnia zakupu:
Suma kasy wydanej na zakupy danych akcji, minus suma kasy uzyskanej ze sprzedaży akcji, a to wszystko dzielone na ilość posiadanych akcji.

Czyli:
Kupiłem 1000 akcji po 4 zł = wydane 4000 zł
Sprzedałem 200 akcji po 5 zł = otrzymane 1000 zł
Per saldo wydałem 3000 zł, mam 800 akcji, czyli średnia 3,75...
Follow me on Twitter

bB86
0
Wpisów: 744
Wysłane: 14 kwietnia 2010 23:13:37
Najlepsza była tu uwaga o podejrzanych funduszach VC ;-) Uśmiałem się ;)

Powodzenia thumbright
• Diehard modern value investor (with a Mungerish twist) ;) •

Frog
6
Wysłane: 15 kwietnia 2010 12:08:22
bB86 napisał(a):
Najlepsza była tu uwaga o podejrzanych funduszach VC ;-)

Nie będę udawał że rozumiem... fundusze VC?? Co oznacza ten skrót?

Follow me on Twitter

Teresa
Teresa PREMIUM
0
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 4 710
Wysłane: 15 kwietnia 2010 12:41:52
Proszę:
pl.wikipedia.org/wiki/Venture_...

"Venture Capital – średnio- i długoterminowy kapitał inwestycyjny charakteryzujący się dużym stopniem ryzyka, ale mogący w przyszłości przynieść wysokie zyski. Jest to forma finansowania innowacyjnych (a przez to obarczonych ryzykiem) projektów inwestycyjnych."
A wiesz przynajmniej dlaczego przegrałeś?...
Edytowany: 15 kwietnia 2010 13:01

Frog
6
Wysłane: 15 kwietnia 2010 14:59:27
Teresa napisał(a):
Proszę:
pl.wikipedia.org/wiki/Venture_...

"Venture Capital – średnio- i długoterminowy kapitał inwestycyjny charakteryzujący się dużym stopniem ryzyka, ale mogący w przyszłości przynieść wysokie zyski. Jest to forma finansowania innowacyjnych (a przez to obarczonych ryzykiem) projektów inwestycyjnych."

Pytam dlatego, że nie używałem tego określenia powyżej, a miałem wrażenie że bB86 odnosi się do moich słów.

PS. Może to dziwne, ale gdy zauważyłem że ktoś odpowiedział na mój post, przypomniałem sobie skrót VC i skądś skojarzyłem Venture Capital. Pewnie nie tylko ja tak mam, że dopiero pytając o coś przychodzi do głowy odpowiedź Think
Follow me on Twitter
Edytowany: 26 września 2010 20:51

nocnygracz
0
Wpisów: 2 104
Wysłane: 15 kwietnia 2010 16:14:01
Frog napisał(a):

Pytam dlatego, że nie używałem tego określenia powyżej, a miałem wrażenie że bB86 odnosi się do moich słów.

To poniżej go tak rozśmieszyło. Zmienił nazwę:

Frog napisał(a):

Czym się kierowałem kompletując portfel:

- Spółki o niewielkiej kapitalizacji <100 mln (wyjątek to CKL, który przekroczył kapitalizację 100 mln po moim zakupie oraz ES-System)
- Zyskowne (wszystkie wykazały zysk w 2009 roku)
- Dobry rating kredytowy (większość AAA)
- Brak podejrzanych funduszy private equity oraz inwestorów spelulantów w akcjonariacie
- Brak akcji uprzywilejowanych
- Różne branże, ale w jakiś sposób mi znane
- Zrozumiała dla mnie działalność i prosta struktura kapitałowa
- Silny głowny akcjonariusz/grupa akcjonariuszy
- Poprawna polityka informacyjna

Frog
6
Wysłane: 15 kwietnia 2010 20:09:04
Dzisiaj kolejny dzień "na zero". Zgodnie z WIG...

Postanowiłem zapisywać wartości mojego portfela (przynajmniej raz na tydzień) oraz wartości WIG z danego dnia. W dłuższym okresie będę mógł sprawdzić czy udaje mi się być wyżej lepszym od rynku...

Neuca ładnie się wybija. To chyba przez opublikowane niedawno prognozy. Niestety obniżanie zadłużenia nie jest dla nich priorytetem...

Kopex też próbował wybicia, ale skończyło się jak zwykle. Pewnego dnia jednak zadziwi...

Z ciekawostek z moich spółek warto odnotować decyzję o dywidendzie ESS (10 groszy na akcję).
Follow me on Twitter

Frog
6
Wysłane: 16 kwietnia 2010 20:14:43
No niestety... Popytu na CKL prawie nie ma. A ten co się pojawia ogranicza się wyłącznie do wystawiania zleceń po lewej. Nie ma chętnych do kupowania z prawej, no i mam minus 4% :(
Pozostałe spółki w zasadzie bez zmian.

Zapisałem dzisiejszą wartość WIG oraz wartość portfela. Mam nadzieję, że uda mi się pobić rynek. Anxious
Follow me on Twitter

bB86
0
Wpisów: 744
Wysłane: 17 kwietnia 2010 09:26:31
Napisałeś fundusze PE w pierwszym poście, fakt ;)
Venture Capital to określony rodzaj funduszy private equity (venture capital to inwestycje na etapie dynamicznego wzrostu)
Private equity to ogólnie inwestycje w spółki niepubliczne, ale potocznie PE określa się inwestycje w dojrzalsze etapy wzrostu niż VC, spółki z już dłuższą historią (np. wykupy lewarowane dużych spółek potocznie nazywa się inwestycją PE, a inwestycję w firmę 3-5letnią, która rośnie 50% rocznie przyjęło się nazywać VC )

Oho :)
• Diehard modern value investor (with a Mungerish twist) ;) •

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7