ABCDATA - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

ABCDATA [ABC]

AKTUALNY KURS: 1,43 zł (-0,14%) 22-07-2019 13:14
Analityk Fundamentalny
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 287
Wysłane: 9 stycznia 2019 20:49:01 przy kursie: 1,26 zł
Jako analityk nie powinienem tego pisać,ale co tam Boo hoo! U mnie spółka jest skreślona właśnie przez te numery z VAT-em i informacjami w tym temacie. Wiarygodność zarządu jak w piosence Lady Pank... Oczywiście to nic nie znaczy, bo być może można na niej zarobić. Pamiętać jednak należy, że ryzyko jest dość znaczne.
Analityk fundamentalny z zawodu, ale przede wszystkim z pasji. Miłośnik GPW - #giełdamojapasja.

konris
Wpisów: 1 220
Wysłane: 11 stycznia 2019 10:56:48 przy kursie: 1,27 zł
Rozumiem, że na swoje trudne pytania skierowane do spółki odpowiedzi do dziś nie otrzymałeś. Ciekawe, jak i kiedy zareaguje ostatecznie KNF.

sasky
sasky PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 2 454
Wysłane: 11 stycznia 2019 11:11:31 przy kursie: 1,27 zł
Spółka i jej dział relacji inwestorskich zapadły się pod ziemię.

O reakcję na wydarzenia w ABC Data pytaliśmy w KNF jeszcze w listopadzie. Oto co usłyszeliśmy od rzecznika Komisji:

Cytat:
Urząd KNF podjął w tej sprawie stosowne czynności, spółka przekazała nam swoje wyjaśnienia. Sprawa jest nadal w toku. Z uwagi na ustawową tajemnicę zawodową nie możemy informować o szczegółach. Intencją UKNF jest, aby emitent zapewnił inwestorom rzetelne informacje.

Przypominamy, że 29 marca 2018 UKNF opublikował komunikat dotyczący postępowania emitentów w przypadku kontroli podatkowych i celno-skarbowych: >> Link <<
Edytowany: 12 lutego 2019 22:36

Analityk Fundamentalny
Wysłane: 11 stycznia 2019 11:17:39 przy kursie: 1,27 zł
27 listopada wysłałem ostatniego mojego maila do nich. Pozwalam sobie upublicznić jego treść, ze względu na kompletny brak reakcji spółki - muszę przyznać, że jestem tym mocno zaszokowany.

"Szanowni Państwo,

1 miesiąc i 4 dni temu zadaliśmy, w imieniu własnym oraz inwestorów, Państwu pytania dotyczące spraw, których efektem był znaczny spadek kapitalizacji spółki. Niestety do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Muszę przyznać, że w mojej ponad 20-letniej obecności na rynku kapitałowym nie spotkałem się jeszcze z takim podejściem. Czy jest szansa, aby uzyskać rzetelne i prawdziwe odpowiedzi od Państwa? Czy tez mamy domniemywać, że Państwa wcześniejsze udziału w konferencjach inwestorów indywidualnych czy udziały w chatach były tylko sztuką dla sztuki?"

Spółka, tak jak pisze Sasky, po prostu nie odpowiada i tyle. Spróbujemy jeszcze pocisnąć KNF, choć zakładam, że jak skończą to opublikują - poza tym chyba mają większe problemy ostatnimi czasy :p
Analityk fundamentalny z zawodu, ale przede wszystkim z pasji. Miłośnik GPW - #giełdamojapasja.

mindek
Wpisów: 1 027
Wysłane: 11 stycznia 2019 12:11:39 przy kursie: 1,27 zł
spółka w pełni realizuje scenariusz wzywających. Decyzja zapadła. To samo mają akcjonariusze np. Gobarto, mali przestali istnieć dla spółki.

mc20051
Wpisów: 2
Wysłane: 13 stycznia 2019 13:02:48 przy kursie: 1,27 zł
Witam, czy ktos z uzytkownikow wybiera sie na NWZ?

konris
Wysłane: 16 stycznia 2019 20:02:25 przy kursie: 1,27 zł
Analityk Fundamentalny napisał(a):
27 listopada wysłałem ostatniego mojego maila do nich. Pozwalam sobie upublicznić jego treść, ze względu na kompletny brak reakcji spółki - muszę przyznać, że jestem tym mocno zaszokowany. /.../ Spółka, tak jak pisze Sasky, po prostu nie odpowiada i tyle. Spróbujemy jeszcze pocisnąć KNF, choć zakładam, że jak skończą to opublikują - poza tym chyba mają większe problemy ostatnimi czasy :p

Może dlatego wciąż spółka milczy, bo wiele spraw jednak nadal jest w trakcie wyjaśniania? Oto najnowszy komunikat:

Zarząd ABC Data S.A. _/.../ informuje, że spółka zależna Emitenta - ABC Data s.r.o. z siedzibą w Pradze w Czechach _dalej "ABC Data s.r.o. w Czechach"_ otrzymała od pełnomocnika decyzję organu podatkowego _Specialized Tax Office_ w przedmiocie określenia zobowiązania ABC Data s.r.o. w Czechach w podatku od towarów i usług za miesiąc sierpień 2014 r. w kwocie 31 851 853 CZK _ok. 5,5 mln PLN
/.../
Emitent i ABC Data s.r.o. w Czechach stoją na stanowisku, że decyzja organu podatkowego nie znajduje uzasadnienia w stanie faktycznym. W ocenie pełnomocnika ABC Data s.r.o. w Czechach istnieją podstawy do zaskarżenia Decyzji do organu podatkowego II instancji, z czego, wedle wiedzy Emitenta, ABC Data s.r.o. w Czechach zamierza skorzystać. Zgodnie z obowiązującymi w Czechach przepisami podatkowymi, wniesienie przez ABC Data s.r.o. w Czechach odwołania od Decyzji, wstrzyma wykonanie Decyzji do czasu jego rozpatrzenia przez organ II instancj
i.

biznes.pap.pl/espi/pl/reports/...

Analityk Fundamentalny
Wysłane: 16 stycznia 2019 20:29:07 przy kursie: 1,27 zł
z pewnością ;)

konris
Wysłane: 16 stycznia 2019 21:05:29 przy kursie: 1,27 zł
Widzę, że z podobnie lekko ironicznym dystansem postrzegamy pewne sprawy ;)

A tak serio - czy w przypadku tej spółki dopuszczasz prawdopodobieństwo niezadowalającego efektu wezwania?

Analityk Fundamentalny
Wysłane: 16 stycznia 2019 22:56:00 przy kursie: 1,27 zł
Ironia, poczucie humoru i dystans również od siebie - to warunki niezbędne, IMHO, aby przeżyć na tym rynku. Aczkolwiek niewystarczające ;)

Co do wezwania. Może być różnie. OFE i TFI mają razem około 15 proc. według danych (https://stooq.pl/q/h/?s=abc), MCI około 61 proc. Czyli jest jeszcze jakieś 24 proc. typowe free float - oczywiście to spekulowanie ma słaby punkt bo nie wiemy czy ci poniżej 5% np. nie sprzedawali akcji ostatnio (w styczniu) albo w grudniu (optymalizacja podatkowa) a nie muszą tego raportować. To pokazuje, że jest jednak dużo akcji w wolnym obrocie. Nie jestem prawnikiem i piszę z głowy, ale z tego co pamiętam to squeeze out można zrobić mając skupione 90% i chyba w ciągu 90 dni od osiągnięcia takiego pułapu. Czyli w teorii wystarczy, że PZU OFE i TFI Santander w dwójkę są w stanie to zablokować. Oczywiście wtedy byłoby ryzyko, że inwestor odstąpi od dealu i fundusze zostaną z niczym. To nie jest niemożliwe - widać, że Szwajcarzy są ostrożni i kupują (ja przynajmniej tak zrozumiałem) w efekcie końcowym przedsiębiorstwo a nie spółki - nie chcą mieć kolejnych VAT-owych i innych spraw :)

Kapitalizacja obecnie to jakieś 160 mln czyli równa mniej więcej tej w momencie wprowadzania na GPW. Ale nie można zapominać, że ABC do pewnego momentu szczodre dywidendy dawała więc niektórzy z tych funduszy na tym źle nie wyszli. Zresztą oni mają wyceny co miesiąc i tak to wszystko jest już w ich cenach i ewentualnych premiach.

Z jednej strony kapitalizacja niska, z drugiej za 2018 będzie (tak obstawiam) stratę za cały rok - bo teraz zrobią odpis na VAT w Czechach - wcześniej nie informowali, że taka kontrola jest, a teraz tacy ostrożni, że się nie zgadzają, ale zrobią rezerwę Liar . Tak więc kolejny powód, aby odsprzedać te akcje, bo jak nie to będzie jeszcze gorzej.

Ja na miejscu funduszy bym walczył - ale ja to waleczny jestem i nie lubię być robiony w konia. A co zrobią oni - kto wie.

pozdrawiam

konris
Wysłane: 6 lutego 2019 21:56:18 przy kursie: 1,28 zł
@ deogracias, anty_teresa & analityk_fundamentalny
co panowie sądzicie o tych uchwałach i sprzeciwach przy ich podejmowaniu?

dystrybutor przestaje być dystrybutorem?
i co faktycznie zmieni się teraz w relacjach ABC - MCI?
czy ta "nowa" ABC to będzie teraz tylko jakąś przystawką MCI?
sprzeciwy zaś mają być formą nacisku? na co? w celu podwyższenia ceny wezwania? jako protest wobec ew. zamiaru delistingu?

Wcześniej MCI Capital podał, że umowa ramowa z inwestorem określa podstawowe warunki przeprowadzenia transakcji polegającej na ogłoszeniu przez MCI, MCI SPV, inwestora oraz BidCo wspólnego wezwania do zapisywania się na sprzedaż 100 proc. akcji ABC Data.

stooq.pl/n/?f=1274121&c=1&...

dokąd to wszystko zmierza? kto tu jest głównym beneficjentem tego całego zamieszania? MCI czy Also?
Edytowany: 6 lutego 2019 22:03

sasky
sasky PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 2 454
Wysłane: 6 lutego 2019 22:40:50 przy kursie: 1,28 zł

konris
Wysłane: 7 lutego 2019 08:37:55 przy kursie: 1,28 zł
i jeszcze to podane na espi wczoraj wieczorem:

Zarząd ABC Data S.A. _dalej "Spółka", "Emitent"_ informuje, że spółka zależna Emitenta - ABC Data s.r.o. z siedzibą w Pradze w Czechach otrzymała od pełnomocnika pismo o wszczęciu kontroli podatkowej dotyczącej podatku od towarów i usług za miesiące styczeń i luty 2016 r. _"Kontrola"_.

Kontrola obejmuje m.in. transakcje z oznaczonymi kontrahentami, których wcześniejsze dostawy były jednym z przedmiotów postępowania podatkowego zakończonego decyzją, o której Emitent informował w raporcie bieżącym nr 2/2019 z 16 stycznia 2019 r.

Zarząd informuje, że łączna wartość podatku od towarów i usług w okresie styczeń i luty 2016 roku w obrocie z podmiotami objętymi Kontrolą wynosiła około 4,1 mln PLN _24,4 mln CZK_.

stooq.pl/n/?f=1274138&c=1&...
te planowane deale z mci i Also oraz zmiana nazwy to chyba nie jest jakaś próba ucieczki przed fiskusem?
Edytowany: 7 lutego 2019 08:39

konris
Wysłane: 7 lutego 2019 19:29:41 przy kursie: 1,27 zł
czy to znaczy, że ABC przejmuje SPV Sail po to, by potem wszystko przejął Also?

W nawiązaniu do raportu bieżącego nr 4/2019 z dnia 21 stycznia 2019 r., Zarząd ABC Data S.A. z siedzibą Warszawie _"Spółka Przejmująca"_, działając na podstawie art. 504 § 1 Kodeksu spółek handlowych po raz drugi zawiadamia akcjonariuszy o zamiarze połączenia z SPV Sail spółka z o.o. z siedzibą w Warszawie _"Spółka Przejmowana"_.

Panowie deogracias, anty_teresa & analityk_fundamentalny - ponownie uprzejmie proszę: pomóżcie to ogarnąć...
Kto jest tu teraz głównym graczem (PZU?), od którego zależy ostateczny wynik obecnych zdarzeń?
I kto oraz w jaki sposób ma być ostatecznym beneficjentem?

Analityk Fundamentalny
Wysłane: 7 lutego 2019 21:18:43 przy kursie: 1,27 zł

Analityk Fundamentalny
Wysłane: 7 lutego 2019 21:19:15 przy kursie: 1,27 zł
Konris - nie jestem prawnikiem, a spółka (po swoich numerach) zniknęła z mojego radaru i nie zamierzam się nią zajmować never :p. Ale pytasz więc postaram się odpowiedzieć co ja z tego rozumiem. Piszę trochę z pamięci i bardzie z zasłyszenia niż z analizy (tutaj prawnicza by była konieczna). Dlatego prośba aby to zweryfikować co piszę bo pewności nie mam. Ale ja to na swój analityczny rozum pojmuję to tak:

1. Also i MCI zawarły umowę, której efektem było ogłoszenie wspólnego wezwania, a potem ma być zbycie przedsiębiorstw przez ABC Data i jej spółkę zależną. Ja rozumiem to w ten sposób, że na końcu Also przejmie po prostu ZCP (Zorganizowaną Część Przedsiębiorstwa) - czyli wszystkie umowy, biznes, przejmie pracowników a także udział w spółkach, które posiada ABC Data (n-. SE4 i te wszystkie inne zagraniczne). Natomiast sama spółka ABC Data zostanie de facto bez prowadzenia działalności.

2. NWZA w dniu wczorajszym wyraziło zgodę na zbycie przedsiębiorstwa na rzecz Roseville Investments. Dodatkowo zmieniło nazwę a również statut w kwestii przedmiotu działalności . Ta ostatnia uchwała wchodzi w zżycie w momencie sprzedaży przedsiębiorstwa na rzecz Roseville Investments.

3.Co ważne uchwałę o sprzedaży przedsiębiorstwa oprotestował PZU OFE mający 9.7 mln akcji (7.7%) ale na tym walnym stanowił to 11,1%. To ważne!

4. Za głosowało 77,4 mln - MCI ma 76,1 mln więc jeszcze jakieś 1,3 mln też było za. Pytanie kto - zbliżoną liczbę akcji miał 29/12/2018 OFE Pocztylion a także Nevres Erol Bilecik (na 14/11/2018). Czy mają nadal - nie wiem - nie muszą tego raportować. Jak ktoś był na walnym i poprosił wcześniej o listę akcjonariuszy zarejestrowanych to wie - ja nie wiem. W każym razie ktoś był jeszcze za - może np. Pani Prezes Weiss (0,36 mln akcji).

5. Zakładam, że w NWZA nie brał udziału TFI Sandander a miał na 30/06/3028 3,9 mln akcji - wyjścia są trzy.
a) Sprzedał jeszcze przed ogłoszeniem wezwania,
b) sprzedał na rynku po ogłoszeniu wezwania (pytanie czy był taki wolumen - nie mam pojęcia nie sprawdzałem)
c) z jakiegoś powodu nie chcieli wziąć udziału w NWZA - może się dogadują bo nie zakładam, że ktoś zapomiał :p
d) wszystkie dane o ilości posiadanych akcji podaję za stooq.pl i na tym jest oparty logiczny wywód.

6. PZU zaskarżył uchwałę bo to jedyna prawna droga aby wnieść do sądu powództwo przeciwko spółce o uchylenie uchwały.
"Akcjonariusz może zaskarżyć uchwałę walnego zgromadzenia, która: jest sprzeczna ze statutem spółki akcyjnej, jest sprzeczna z dobrymi obyczajami, godzi w interesy spółki, ma na celu pokrzywdzenie akcjonariusza. Zaskarżyć każdą z powyższych uchwał można w drodze powództwa wytoczonego przeciwko spółce o uchylenie uchwały (art. 422 i następne Kodeksu spółek handlowych – k.s.h.). Prawo do wytoczenia powództwa o uchylenie uchwały walnego zgromadzenia przysługuje m.in akcjonariuszowi, który głosował przeciwko uchwale, a po jej powzięciu zażądał zaprotokołowania sprzeciwu." Oczywiście może to być tylko gra w celu uzyskania wyższej ceny w wezwaniu - tego nie wiem i nie będę próbował się domyślać.

7. PZU ma 7.7% akcji ale na WZA 11% czyli de facto w takim stanie mogłoby zablokować delisting bo o ile pamieć mnie nie myli za delistingiem musi być 90% głosów na WZA (a nie 90% wszystkich głosów). Niestety jeśli ktoś odpowie (a przecież odpowie) na wezwanie to potem MCI i Also będą miały więcej głosów i zapewne PZU spadnie poniżej 10% na WZA. Zresztą jeśli majątek zostanie sprzedany do Roseville (o ile kojarzę w uchwale NWZA nie ma określonej ceny) to spółka ABC Data czym będzie? Chyba spółką, która nic nie ma (no może zarząd z niezłymi pensjami) a tylko gotówkę za sprzedaż ZCP no i problemy np. z kontrolą podatkową etc. (choć w tym wypadku to nie wiem czy prawo podatkowe już się nie zabezpiecza na taki wypadek i faktycznie nadal tak łatwo poprzez ZCP można się uwolnić od ryzyka niezapłaconego podatku- w każdym razie kiedyś to było standardowe podejście przy kupowaniu spółek przez niektórych inwestorów).

8. Jak się pytasz kto jest głównym graczem - to odpowiadam tak - wydaje się, że PZU walczy o siebie (ale jak o siebie to i o resztę akcjonariuszy mniejszościowych bo nie snuję czarnych scenariuszy, ze dostaną coś na boku w innej transakcji - to przecież by było nielegalna :p). Zastanawia brak innych OFE/TFI na walnym (prawdopodobny brak), chyba, że już ich nie ma w akcjonariacie. Jeśli uchwała nie zostanie skutecznie zaskarżona to szansa na podniesienie ceny wezwaniu nie będzie wielka - no chyba, że inne TFI/OFE nadal mają akcje i nie odpowiedzą bo wtedy MCI/Also nie będą miały 90% aby wyjść z giełdy. Ale patrz wtedy kwestię co jest warta spółka ABC Data po sprzedaży przedsiębiorstwa. Dla mnie to zbycie ZCP jest takim pewnym straszakiem na OFE/TFI, ze zostaną z akcjami spółki wydmuszki, któręj i tak większość jest kontolowana przez MCI/Also.

9. Może TFI/OFE się dogadały wszystkie razem i tylko PZU występuję jako ten zły policjant a reszta milczy i nie bywa na WZA bo to nie ma sensu? Nie wiem to już są spekulacje.

Pewno niewiele pomogłem, ale tak ja to rozumiem. Jak masz akcje to dobra rada warto chodzić na takie walne - jest szansa przynajmniej dowiedzieć się kto był z akcjonariuszy na walnym i pogadać z nimi - people talk (sometimes)...

konris
Wysłane: 8 lutego 2019 11:07:41 przy kursie: 1,28 zł
Wow! Wielkie dzięki za poświęcony czas i wielki szacun za wiedzę. Pewne sprawy mi niejako potwierdziłeś, które postrzegałem podobnie, a inne zaś wciąż można tylko domniemywać , bo tu naprawdę nie wiadomo, co myśleć, póki nie wiadomo, kto jeszcze jest, a kogo już nie ma w akcjonariacie..

Drizzt
Wpisów: 22
Wysłane: 8 lutego 2019 14:14:09 przy kursie: 1,28 zł
Hmm a jak oceniacie skuteczność zaskarżenia przez PZU tej decyzji o sprzedaży biznesu?

konris
Wysłane: 8 lutego 2019 15:33:17 przy kursie: 1,28 zł
Nie bardzo rozumiem. Gdzie (komu) i kiedy PZU coś zaskarżyło?

Bo jeśli masz na myśli sprzeciw wobec jakiejś uchwały na walnym, to nie jest zaskarżenie, a każdy uczestnik walnego ma prawo wyrazić taki sprzeciw. Decyduje większość.

Drizzt
Wpisów: 22
Wysłane: 8 lutego 2019 15:55:24 przy kursie: 1,28 zł
Wybacz, to skomplikowana sytuacja i nie do końca to rozumiem. Tzn, że spółka może tak ot sprzedać swój biznes drugiej spółce, zostać tylko z gotówką i tym samym stać się wydmuszką? Nikt nie może tego oprotestować?

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
22 23 24 25 26 27 28 29 30 31