ABCDATA - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7

ABCDATA [ABC]

AKTUALNY KURS: 1,40 zł (-0,43%) 23-05-2019 09:14
WatchDog
WatchDog PREMIUM
Grupa: Bus Driver
Wpisów: 8 601
Wysłane: 5 maja 2010 13:38:01
Miło mi znów zainaugurować jakiś wątek.
Przeczytałem opublikowany dzisiaj prospekt emisyjny ABC Data i materiały towarzyszące.
Od strony biznesowej wypowiadałem się już na wątku MCI, nie widzę ani zbyt świetlanych perspektyw dla dystrybucji IT, ani nie uważam żeby wejście na sąsiednie rynki było gwarantowaną strategią rozwoju. Ale to nie znaczy, że na tym biznesie nie da się zarobić. MCI chodzi o sprzedaż spółki po dobrej cenie dopóki jest sporo warta. Myślę, że moment wybrali niezły, i ta nieduża w sumie emisja uplasuje się z niezłym sukcesem, dając funduszowi zyski. Jego perspektywa jest trochę inna niż ewentualnego nowego inwestora odkupującego akcje. W dwóch ostatnich latach z ABC Daty została pobrana dywidenda, 8,5 mln zł i 8 mln zł, mimo nieszczególnej sytuacji gotówkowej i potrzeb inwestycyjnych. W żaden sposób to nie zagroziło płynności działania spółki. Ale po upublicznieniu dywidenda na razie nie jest planowana.

Poniżej szerokie omówienie danych zamieszczonych w prospekcie. Bazowałem na ujawnionych tam pozycjach oraz podanych do publicznej wiadomości planach pozyskania 60 mln zł za 22 mln szt. akcji, co sugeruje średnią cenę 2,72 zł na akcję. Komunikacja jest trochę niespójna, bo spółka na swojej stronie twierdzi, że oferuje także 22,1 mln szt. starych akcji, czyli wartość emisji będzie dwa razy większa. Kolejne zyski dla funduszu.
www.abcdata.com.pl/informacje/...

Widełki cenowe będą podane za 2 tygodnie i cena może odbiegać od zakładanej dzisiaj 2,72 zł. Wówczas wrócę do poniższych wyliczeń i je zaktualizuję. Jednak już teraz, zakładając że emisja się uda, z wyliczeń wynika iż ta cena jest sensowna, atrakcyjna, nie przesadzona, nie zaniżona - a więc bliska wartości wewnętrznej. Czy rynek zapłaci premię, czy zażąda dyskonta - będziemy wkrótce wiedzieć.

Analizę przeprowadzam w kilku krokach. Najpierw część biznesowa. Wskaźniki przestawiają stan już po dokapitalizowaniu, tzn. na gotówkę w aktywach obrotowych i na kapitał zapasowy w kapitałach własnych wchodzi 60 mln zł, a liczba akcji rośnie o 22 mln sztuk.

kliknij, aby powiększyć

Jak widzimy, konkurencji ABC Daty czyli AB i Action wykazują bardzo zbliżone wskaźniki, ale za to odbiegają one od średniej sektora Handlu Hurtowego. To jest pierwszy i w sumie jedyny duży problem z wyceną, na który natkną się analitycy. Ci którzy porównają spółkę wprost do konkurentów, otrzymają niższe wyniki niż ci, którzy porównają ją ze wskaźnikami sektora. Różnice wynikają głównie z rentowności, dużo słabszej w IT niż u kolegów handlujących innym asortymentem. Za to IT utrzymuje korzystniejszą strukturę kapitału, przez co osiąga znacząco wyższe wskaźniki ROE. Ogólny obraz przedstawiony w powyższej tabelce nie jest jednak spójny. ABC Data wprawdzie uzyskuje podobne marże jak jej konkurenci, ale jednocześnie osiąga o połowę wyższe zyski operacyjne i ponadprzeciętne ROE i ROA. Nie wnikając w powody, można się pokusić o stwierdzenie, że ten stan jest chwilowy i na dłuższą metę nie zostanie utrzymany. Zresztą już prognoza obniżenia zysku netto za 2010 rok zwiastuje, że te dwa wskaźniki się pogorszą.
Jeszcze słowo odnośnie rotacji: ja liczę ją troszkę inaczej niż cały świat, który nie uwzględnia VATu. Ja uwzględniam. Rzecz w tym, że zapas na magazynie jest bez VAT, ale należności i zobowiązania są z VAT, toteż przystawione do siebie nie całkiem pasują. Wprowadziłem zasadę, że zdejmujemy VAT 22% i algorytmy StockWatch.pl liczą dla wszystkich spółek tak samo. Dlatego też poszczególne cykle mogą być trochę inne niż podawane przez spółkę, ale są przynajmniej jednolite i porównywalne. Wynika z nich, że ABC Data prześcignęła Action w sprawności operacyjnej, tj. lepiej obraca zapasami, choć wolniej ściąga należności i później płaci dostawcom. Z tego wniosek, że nie potrzeba inwestycji w nowoczesne magazyny (które Action już ma) bo niewiele da się w ten sposób odzyskać z kapitału obrotowego.

Analizę wskaźnikową oparłem o hipotetyczną cenę 2,72 zł za akcję. Gdyby z nią spółka zadebiutowała, wskaźniki cenowe przedstawiałyby się następująco:

kliknij, aby powiększyć

Większość wartości lokuje się pomiędzy AB a Action. Są zarazem odpowiednio słabsze niż średnia sektora Handlu Hurtowego, co ma swoje uzasadnienie omówione wyżej. Spółka, która z takimi parametrami weszłaby na rynek, uważana byłaby od razu za lekko niedowartościowaną, z potencjałem wzrostu szacowanym z sufitu na małe kilkadziesiąt procent. Ale pamiętajmy, że cena 2,72 to tylko wartość robocza. Na podstawie samych wskaźników można już teraz powiedzieć, że 3,50 też byłoby uzasadnione, bo dałoby wartości następujące
C/WK 1,97
C/ZO 6,90
C/P 0,18
EV/EBITDA 11,84
EV/EBIT 12,18
EV/Przychody 0,32

Dodatkową perspektywą są teoretyczne wyceny różnymi metodami. Tutaj nie bierzemy pod uwagę ceny, tylko wskaźniki biznesowe oraz mnożniki rynkowe.

kliknij, aby powiększyć

Gdyby wziąć średnią z wycen czyli 3,24 zł i odjąć takie szkolne 20% dyskonta rynku pierwotnego, mielibyśmy emisję po 2,60 zł za akcję. Mieściłoby się to w widełkach i nie przegrzewało wskaźników. Pamiętajmy tylko o jednym: opieramy się o dane z 2009 roku, gdzie wykazano wysoki zysk. Jest naturalne, że spółka została do debiutu przygotowana, sprawozdania wysprzątane, a wynik wyciśnięty - MCI to zawodowcy i tak robią, by podnieść wyceny. Możemy zatem odjąć im jeszcze 20% dyskonta i otrzymamy 2,07 jako ostrożną, konserwatywną i całkiem dobrą cenę za tę spółkę, coś co dla mnie jest dnem fundamentalnym. Natomiast fundamentalny sufit, przy uwzględnieniu słabszej prognozy na 2010 rok to 4,5 zł, przy których wskaźniki oparte o rentowność doganiają konkurencję, ale majątkowe już są niebezpiecznie przegrzane.

IPO będzie budziło dużo emocji, bo ABC Data jest sensowną, solidną i dobrze poukładaną spółką. Wielkie pytanie czy nie wyczerpała możliwości wzrostu i czy ekspansja jest jej potrzebna. Na pewno nie chce tego sfinansować MCI. Prognoza na 2010 rok zakłada 2,4 mld zł przychodów (wzrost o 3%) i 31,2 mln zł zysku (spadek o 24%). Moim zdaniem powinno się ją ustawić w konfiguracji dojnej krowy, bo ma ku temu wszelkie atrybuty, żeby z obecnego rynku generować solidne przepływy gotówkowe dla akcjonariuszy.
Powyższa treść przez 21 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Edytowany: 5 maja 2010 13:41

majama
majama PREMIUM
Wpisów: 1 066
Wysłane: 7 maja 2010 14:11:55
Interesujące. Kiedy jest spodziewana oferta i w jakich biurach maklerskich juz wiadomo?

edit:
dobra juz znalazłem:
Cytat:
Zapisy na nowe akcje będą przyjmowane od 21 do 25 maja.
To jest gra. Zabawa na pieniądze.
Edytowany: 7 maja 2010 14:24

mrk
Wpisów: 1 863
Wysłane: 7 maja 2010 15:18:20
Pozwolę sobie wkleić kalendarium IPO:

05.05. Warszawa (PAP) - Poniżej przedstawiamy harmonogram publicznej oferty sółki ABC Data.
Oferta publiczna obejmuje 22 mln akcji serii H nowej emisji oferowanych w ramach publicznej subskrypcji, 11.094.400 akcji serii B oferowanych w ramach publicznej sprzedaży i 11 mln akcji s. C oferowanych w ramach sprzedaży.
18 maja - najpóźniej do godz. 8.00, podanie do publicznej wiadomości przedziału cenowego;
18 maja - rozpoczęcie procesu budowy księgi popytu;
20 maja - do godz. 16 zakończenie procesu budowy księgi popytu;
21 maja - do godz. 8.00 ustalenie i podanie do publicznej wiadomości ceny emisyjnej i ceny sprzedaży oraz liczby akcji oferowanych w poszczególnych transzach;
21 maja - rozpoczęcie przyjmowania zapisów w transzy indywidualnej i instytucjonalnej;
25 maja - zakończenie przyjmowania zapisów w transzy indywidualnej i instytucjonalnej, zamknięcie oferty publicznej;
do 27 maja - przydział akcji oferowanych.(PAP)

Czyli debiut pewnie gdzieś początek czerwca

v3nom
Wpisów: 3 049
Wysłane: 7 maja 2010 15:54:38
Pojawił się wywiad z prezesem w TVN, niestety się nie załapałem. Nie znalazłem jeszcze klipu.
Klika się i sprzedaje ;-)

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Wysłane: 11 maja 2010 12:26:39
Klip:
www.tvncnbc.pl/abc-data-niebaw...

Dziennikarz pajac i stremowany prezes.

GieKSa
Wpisów: 22
Wysłane: 13 maja 2010 05:23:43
WatchDog napisał(a):

Widełki cenowe będą podane za 2 tygodnie i cena może odbiegać od zakładanej dzisiaj 2,72 zł. Wówczas wrócę do poniższych wyliczeń i je zaktualizuję. Jednak już teraz, zakładając że emisja się uda, z wyliczeń wynika iż ta cena jest sensowna, atrakcyjna, nie przesadzona, nie zaniżona - a więc bliska wartości wewnętrznej. Czy rynek zapłaci premię, czy zażąda dyskonta - będziemy wkrótce wiedzieć.

IPO będzie budziło dużo emocji, bo ABC Data jest sensowną, solidną i dobrze poukładaną spółką. Wielkie pytanie czy nie wyczerpała możliwości wzrostu i czy ekspansja jest jej potrzebna. Na pewno nie chce tego sfinansować MCI. Prognoza na 2010 rok zakłada 2,4 mld zł przychodów (wzrost o 3%) i 31,2 mln zł zysku (spadek o 24%). Moim zdaniem powinno się ją ustawić w konfiguracji dojnej krowy, bo ma ku temu wszelkie atrybuty, żeby z obecnego rynku generować solidne przepływy gotówkowe dla akcjonariuszy.

W dniu 09.12.2009 wg najbardziej aktualnej wyceny (sprzed 3 miesięcy) MCI wyceniało spółkę na 2,34 PLN.
Co od prognoz. W pierwszych dwóch miesiącach tego roku spadła im sprzedaż ilościowo o 11%, gdy już mamy spadek o kilkanaście procent dodatkowo wzrasta cena dolara i euro (droższy towar dla spółki i dla klienta - rynek spada), Grecja itp. itd. - niepewne nawet obecne wyniki w średnim okresie (no bo kiedy się ten kryzys skończy tak naprawdę?). Inna sprawa, ze w końcu odbicie, to będzie dla handlu elektroniki eldorado. Tani dolar to zwykle masowe zakupy. A kryzys zwykle trzebi rynek ze słabeuszy, ABC Data nawet w kryzysie zarabia.

MCI, czyli obecny właściciel sprzedający spółkę wycenił ją na 2,34 PLN, chyba za tyle odkupywał akcje od funduszu. Spółka pozyskałaby 60 mln z akcji przy cenie 2,72 PLN. Akcji będzie ponad 121 mln, czyli 0,49 PLN na akcje. Razem 2,83 PLN mojej wyceny:) salute

BZWBK (no ale oni sprzedają)wyceniają papiery ABC Daty, metodą zdyskontowanych przepływów pieniężnych, na 2,87 zł. Ich wycena metodą porównawczą dała wynik na poziomie 3,12 zł za walor.

Mam nadzieję, że niczego nie palnąłem:) Ja uważam, że to sensowne. W BZWBK nie ma do końca roku opłat za konto maklerskie, wiec w sumie okazja ograniczyć koszty, w przyszłorocznych zapisach okazji już może nie być. Ja założę tam konto a zapis zrobię 25 maja, zobaczę jak się rynek do tego czasu będzie zachowywał. Pozdrawiam.
KATOWICE
iKandydat na Europejską
iStolicę Kultury

i2016

kliknij, aby powiększyć
Edytowany: 13 maja 2010 05:45

Cat
Wpisów: 17
Wysłane: 17 maja 2010 14:03:12
Faktyczne koszty gotówkowe nabycia
w transakcjach w ciągu ostatniego roku Akcji Serii C przez członków Zarządu i Rady Nadzorczej lub osoby
z nimi powiązane wynosiły: (i) w przypadku Pana Marka Sadowskiego i Pana Andrzeja Sobola – ok. 1,04 zł
za jedną Akcję; (ii) w przypadku Pana Tomasza Czechowicza – 1 zł za jedną Akcję; (iii) w przypadku Pana
Krzysztofa Musiała – 1 zł za jedną Akcję (odnośnie 2.000.000 Akcji) i ok. 1,04 zł za jedną Akcję (odnośnie
1.500.000 Akcji); (iv) w przypadku spółki Clix Software Sp. z o.o. (spółki zależnej od Pana Ulricha
Kottmanna) – 1,30 zł za jedną Akcję; oraz (v) w przypadku MCI Management (której prezesem zarządu jest
Pan Tomasz Czechowicz, zaś wiceprezesem zarządu Pan Konrad Sitnik) – 2,34 zł za jedną Akcję.

czyli cena nabycia glownych akcjonariuszy jest duzo ponizej dolnego progu ceny emisyjnej, co wcale nie musi oznaczac ze cena emisyjna jest nadmiernie wygorowana.

Po prostu bedzie to b. dobry interes dla aktualnych akcjonariuszy Dancing .

diego0707
Wpisów: 4
Wysłane: 18 maja 2010 08:35:00
Witam
Jest po ósmej i niema nigdzie przedziału cenowego co u licha jestShame on you , jak sądzicie po jakiej cenie warto będzie kupić akcje???

Gorbashow
Wpisów: 258
Wysłane: 18 maja 2010 12:09:05
podobno przesuniete do jutra rana

A w jakiej cenie?

Zakladajac dane przez nich 2,72 mamy c/z~11 i c/wk~1,45 (po emisji).

ACT ma c/z~14.3 i c/wk ~1,85
ABPL ma c/z~9,3 i c/wk ~1,02
Sektor detal ma c/z ~23
Sektor hurtowy ma c/z ~17
WIG ma c/z~20

Na moje nie jest drogo, nie jest super tanio, tak mniej wiecej, te 2,70 by bylo, a potem rynek zweryfikuje prognozy, perspektywy, dotychczasowe osiagniecia wlasciciela w restrukturyzacji spolki i efekty kolejnych dzialan w tym zakresie, ktore pojda za IPO, co juz zapowiedzial prezes ABC.

Gorbashow
Wysłane: 18 maja 2010 12:40:32
A jednak sa widelki juz dzis:

2,35/2,95

www.abcdata.com.pl/fileadmin/u...
Edytowany: 18 maja 2010 12:43

diego0707
Wysłane: 18 maja 2010 13:25:14
no i co wchodzimy po 2.95

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Wysłane: 18 maja 2010 14:10:10
Zaktualizowałem powyższe tabelki na podstawie średniej ceny z widełek 2,65 zł, nowo przekazanych sprawozdań Action i AB, oraz mnożników rynkowych, które się przez ten czas trochę zmniejszyły poprzez spadki notowań.

kliknij, aby powiększyć

Analiza biznesowa się nie zmieniła, troszkę się działo za to u konkurentów. ABC Data pozostaje najsprawniejszą i najbardziej rentowną spółką z całej trójki. Wiecie doskonale co o tym myślę: starannie przygotowana do debiutu, trawa na zielono.

Porównanie wskaźników cenowych stało się nieco korzystniejsze dla debiutantki i szczególnie na podstawie EV/EBITDA maklerzy mogą chcieć kupować spółkę bliżej górnych widełek

kliknij, aby powiększyć

Natomiast wyceny nieznacznie się przesunęły na niekorzyść, z powodu spadków na rynku.

kliknij, aby powiększyć

ABC Data jest nadal atrakcyjną spółką po niezłej cenie, ale podtrzymuję wszystkie znaki zapytania co do nowej strategii, a także opinię o prawdziwych motywach jej upublicznienia.

Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

Gorbashow
Wysłane: 18 maja 2010 14:23:42
Cytat:
ABC Data jest nadal atrakcyjną spółką po niezłej cenie, ale podtrzymuję wszystkie znaki zapytania co do nowej strategii, a także opinię o prawdziwych motywach jej upublicznienia.

A mozesz doprecyzowac, czy to dla abonentow?
Ja tu zadnych wielkich motywow nie widze upublicznienia: pozyskanie kapitalu dla spolki + pozyskanie gotowki przez wlasciciela na nowe projekty.
Dlaczego nie wyszli z wiekszej czesci, to Tomus wyjasnial w wywiadzie ostatnim na TVNCNBC.

Think

Kasia Stefanska
Wpisów: 1 210
Wysłane: 18 maja 2010 18:22:12
A ja mam poważane wątpliwości, czy dystrybucja i integracja mogą tworzyć na tyle znaczącą wartość dodaną, że opłaca się to mieć w portfelu.

Gorbashow
Wysłane: 18 maja 2010 19:05:59
Coz, kazdy ma prawo do wlasnej opinii.

Jak dla mnie, jest jeszcze sporo do zrobienia, tak w kwestii akwizycji, jak i rozwijania dzialanosci na nowych rynkach, jak chocby zapowiedziana juz Litwa.
I w zupelnosci sie zgadzam z Czechowiczem, ze wartosc wewnetrzna ABC powinna rosnac, wraz ze wzrostem rynku i PKB polskiego. Restrukturyzacja jeszcze nie skonczona, a juz dala bardzo pozytywne wyniki.
Poza tym wycena MCI skorzysta bardzo na wzroscie wartosci akcji, szczegolnie gdy na horyzioncie mamy dobry okres.

Zupenie nie rozumiem, po co mieliby wychodzic w duzej czesci z dojnej krowy, w dwa lata po buyoucie i przeprowadzeniu udanej czesciowej restrukturyzacji.

Wyszli z czesci, zeby moc wpuscic inwestorow finansowych. Dokoncza restrukturyzacje, pomoga w ekspansji i rozwoju, a jak koniunktura wroci pelna para wyjda po znacznie wyzszej cenie na rzecz inwestora branzowego.

A ACT planuje dwucyfrowa dynamike sprzedazy...no ciekawe.

Edytowany: 18 maja 2010 19:12

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Wysłane: 19 maja 2010 13:18:05
Pojawiła się szczegółowa wycena DMBZWBK
www.inwestoronline.pl/r/res/ar...

Wycenili spółkę nieco ostrożniej, na 30 groszy mniej, niż mi to wyszło z wczorajszych wyliczeń.

taipan
Wpisów: 189
Wysłane: 21 maja 2010 10:18:50
Cena emisyjna akcji ABC Data ustalona na 2,35 zł za sztukę (Źródło: PAP)

Wygląda na to, że dzięki korekcie mamy promocję :)

mrk
Wpisów: 1 863
Wysłane: 21 maja 2010 10:55:05
Te ostatnie zawirowanie nie wpłynęły dobrze na IPO. Wycena wydaje się atrakcyjna. Przy 2,35 spółka warta jest 235 mln, co wydaje się atrakcyjną ceną na tle konkurencji. MCI i Arthur Holding odstąpiły od sprzedaży: www.abcdata.com.pl/fileadmin/u...

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Wysłane: 21 maja 2010 11:38:43
Komunikat jest jednoznaczny: "Ta cena jest dla nas za niska".
Sytuacja jest dobra dla debiutu, bo będzie mniejsza podaż. Spółka ucierpi tylko tyle, o ile obniżyła cenę, ale jeśli się uda debiut, to kapitał ją zasili. Gorsza wiadomość dla MCI, że nie upłynni aktywów. Ciekawe po ile je "dyrektorsko" wycenia i czy zrobi aktualizację wyceny w księgach w związku z ustaleniem wartości godziwej.

W związku z podaniem ceny emisyjnej, ponownie zaktualizowałem tabelki wskaźnikowo-wycenowe.
Parametry biznesowe pozostają bez zmian, bo jest to wciąż ta sama spółka.
Proszę natomiast zauważyć, jak duży wpływ na wycenę mają mnożniki rynkowe, które przez ostatnie dni mocno spadły. Wycena tego rodzaju nie jest sama w sobie wartością, tylko jej przybliżeniem w ujęciu wypadkowym wielu czynników. Myślę, że przy tej okazji widać to bardzo wyraźnie. W każdym razie, przedział i wycena średnia bardzo mocno zbliżyła się do tej przedstawionej przez BZWBK. Która swoją drogą przestała być aktualna, bo jej mnożniki też się zmieniły. Dlatego żadna statyczna wycena nie wspiera tak skutecznie oceny poszczególnych spółek, jak codzienne real-time'owe wyceny dostarczane przez SW.
Niestety dla ABC Daty będzie to możliwe dopiero gdy zbiorą się cztery kwartały pod rząd. To nie tylko wyraz ostrożności i rezerwy, z jaką podchodzimy do debiutów. Nowoczesna maszyneria wymaga nowoczesnego paliwa, którym są aktualne i regularne dane finansowe.

Zaktualizowana analiza wskaźnikowa wg ceny emisyjnej, najnowszych danych finansowych i wczorajszego kursu zamknięcia:

kliknij, aby powiększyć

Oraz zaktualizowany zestaw wycen wg tych samych parametrów:

kliknij, aby powiększyć

Powyższa treść przez 30 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Edytowany: 21 maja 2010 11:55

vival
Wysłane: 21 maja 2010 13:41:18
dzień dobry
Chciałbym zapytać czy w obliczu przedstawionej ceny 2,35 zł warto zapisywać się na akcje?
Czy jest szansa na udany debiut?
Wiem ,że dużo zależeć będzie od nastrojów na giełdzie w dniu debiutu, ale czy można założyć ,że ta cena w odniesieniu do powyższych wyliczeń jest atrakcyjna na tyle ,że nie ma zbyt wysokiego ryzyka wchodząc w to, ponieważ było nie było jest to dolny pułap wyceny?
I jaka może być spodziewana redukcja?
dziękuję

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7