EUCO - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7

EUCO [EUC]

AKTUALNY KURS: 2,30 zł (+1,77%) 19-09-2019 09:00
WatchDog
WatchDog PREMIUM
Grupa: Bus Driver
Wpisów: 8 601
Wysłane: 30 września 2010 21:10:09
Nie jest już tajemnicą, że na GPW wybiera się Europejskie Centrum Odszkodowań.
http://www.euco.pl/
Jak sama pisze o sobie firma:

Cytat:
Od jesieni tego roku zaczniemy dużą kampanię reklamową naszej firmy, by przed wejściem na GPW zbudować medialny wizerunek EuCO.

www.infopraca.pl/pracodawca/eu...

Niezwykle ciekawy, wysoko rentowny biznes, kroczący etyczną granicą światła i cienia. Co robi firma? W imieniu osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych, pozywa ubezpieczalnie o odszkodowanie z OC sprawcy za uszczerbek na zdrowiu. 95% takich spraw się wygrywa, bo prawo sprzyja. Case'y zbiera armia 10 tys. agentów, pozwy złożone są na kwotę kilku dziesiątków milionów zł (nie jestem pewien co można podawać - ale niedługo prospekt), średnie odszkodowanie to małe kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Kontrowersje są dwojakiego rodzaju. Pierwszy to działania agentów.

Cytat:
Od stycznia śledztwo w sprawie bezprawnego przekazywania agentom kancelarii Europejskie Centrum Odszkodowań (EuCO) z Legnicy nazwisk ofiar wypadków i kolizji drogowych w tajemnicy prowadziła Prokuratura Apelacyjna w Rzeszowie. Materiały dostała z Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji (policja w policji), która wpadła na trop nieuczciwych funkcjonariuszy. Śledczy właśnie postawili zarzuty pięciu policjantom, jednemu byłemu i trzem agentom EuCO.
- Proceder odbywa się na masową skalę - ocenia prowadzący śledztwo prokurator Piotr Dynia.

wyborcza.biz/biznes/1,100896,8...

Dlatego właśnie spółka ma agentów, a nie pracowników, żeby nie brać na siebie ryzyka takich działań.

Drugie zagadnienie to społeczne koszty tego biznesu. Gra ma sumę zerową, a to co wypłacą ofiarom wypadków na konto EUCO ubezpieczalnie, odbiją sobie na wzroście składki dla wszystkich ubezpieczonych. I tylko można mieć jakąś, odległą nadzieję, że z tego powodu, przynajmniej niektórzy ludzie zaczą wreszcie ostrożniej jeździć.
Edytowany: 30 września 2010 21:11

Pubish
Wpisów: 28
Wysłane: 2 grudnia 2010 18:07:42
Może warto podnieść wątek:

Europejskie Centrum Odszkodowań (EuCO), które zaoferuje do 1,7 mln akcji, chce pozyskać z oferty 7-10 mln zł brutto. Zapisy na akcje w transzy detalicznej będą przyjmowane od 10 do 14 grudnia, a w transzy dużych inwestorów od 15 do 17 grudnia - podała spółka w prospekcie emisyjnym.

Oferta publiczna obejmuje 600.000 nowych akcji serii B i 1.100.000 sprzedawanych akcji serii A. W transzy dużych inwestorów oferowanych będzie 1.400.000 akcji, a w transzy detalicznej 300.000 akcji. Obecni akcjonariusze spółki, poza sprzedażą 1,1 mln akcji, zobowiązali się, że nie sprzedadzą innych akcji przez okres 12 miesięcy.

Spółka szacuje, że w drodze oferty pozyska od 7 do 10 mln zł brutto. Koszty emisji szacowane są na 1,13 mln zł.
czytaj dalej

EuCO planuje, że 2,5-3,5 mln zł z emisji przeznaczone będzie na utworzenie i finansowanie spółek na terenie Słowacji i na Węgrzech. Od 1,3 do 2,2 mln zł firma przeznaczy na finansowanie kancelarii radców prawnych, wchodzących w skład grupy. Od 1,3 do 1,8 mln zł posłuży do kupna pakietów spraw od firm konkurencyjnych, a 0,8-1,3 mln zł do dokapitalizowania firmy zależnej EvCo, działającej w Czechach.

Po emisji akcji głównymi akcjonariuszami EuCO pozostaną spółki prawa cypryjskiego, której właścicielami są członkowie zarządu i rady nadzorczej: Spexar Ltd będzie miał (przy założeniu sprzedaży wszystkich oferowanych akcji) 27,1 proc. akcji, Corpor Capital Ltd 27,1 proc., a Kubach Investment 13,6 proc. Nowi akcjonariusze mają mieć 32,1 proc. akcji w spółce.

Oferującym akcje Europejskiego Centrum Odszkodowań jest DM BZ WBK.

W skład grupy kapitałowej EuCO wchodzą Kancelaria Radców Prawnych oraz spółki zależne EvCO Czechy i EuCO Węgry.

Spółka zajmuje się świadczeniem usług dochodzenia roszczeń o zapłatę z tytułu odszkodowania (m.in. dla osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych, w pracy, rolnictwie, szkody rzeczowe, z tytułu utraty zdrowia, rent), zatrudnia około 70 osób w centrali oraz ponad 11 tys. agentów w całej Polsce.

W 2009 roku Europejskie Centrum Odszkodowań miało 4,4 mln zł zysku netto, 5,5 mln zł EBITDY i 15,9 mln zł przychodów. Na 2010 rok prognozy spółki zakładają wzrost zysku netto o 36,4 proc., do 6,0 mln zł, wzrost EBITDY o 41,8 proc., do 7,8 mln zł oraz poprawę przychodów o 39,6 proc., do 22,2 mln zł.
Harmonogram publicznej oferty akcji Europejskiego Centrum Odszkodowań

Do 10 grudnia, do godz. 8.00 - opublikowanie przedziału cenowego;
Od 10 do 14 grudnia, do godz. 15.00 - budowanie księgi popytu;
10-14 grudnia - przyjmowanie zapisów w transzy detalicznej;
15 grudnia, do godz. 8.00 - ustalenie ceny emisyjnej i ceny sprzedaży, ustalenie i opublikowanie liczby akcji oferowanych oraz liczby akcji oferowanych w poszczególnych transzach;
15-17 grudnia - przyjmowanie zapisów w transzy dużych inwestorów;
do 20 grudnia - przydział oferowanych akcji.

biznes.interia.pl/news/europej...
Edytowany: 2 grudnia 2010 18:08

krishic
Wpisów: 511
Wysłane: 5 grudnia 2010 11:52:04
Wicelider ceni się bardziej niż lider

Stosunek ceny do zysku w rozpoczynających się w przyszłym tygodniu zapisach na akcje Europejskiego Centrum Odszkodowań będzie wyższy niż przy zakończonej w piątek ofercie Votum – wynika z naszych szacunków.

źródło: GG Parkiet

Obie firmy, które w najbliższym czasie mają zadebiutować na warszawskiej giełdzie, działają na tym samym rynku – zajmują się dochodzeniem odszkodowań od firm ubezpieczeniowych na rzecz ubezpieczonych, np. poszkodowanych w wypadkach.
Votum prognozuje na cały 2010 r. nieco ponad 5 mln zł zysku netto. Cena emisyjna wynosi 3,8 zł. Biorąc pod uwagę liczbę akcji, które chce wyemitować, wskaźnik cena do zysku kształtuje się na poziomie 9,1.Europejskie Centrum Odszkodowań nie podało jeszcze ceny emisyjnej. Spółka zapowiedziała, że z emisji 600 tys. nowych papierów będzie chciała pozyskać od 7 do 10 mln zł. Przy założeniu sprzedaży wszystkich akcji w ofercie dolna granica przedziału wynosi 11,66 zł, a górna 16,66 zł za papier. Zapowiadany zysk na bieżący rok to 6,1 mln zł. Wskaźnik c/z powinien się znaleźć w przedziale 10,7–15,3.
Votum to lider polskiego rynku odszkodowawczego. W I półroczu miał 23,6 mln zł przychodów. EuCO to druga firma na rynku. Jej przychody w tym okresie wyniosły 9,3 mln zł.
– W przypadku tak małych i działających na tym samym rynku firm, które mają podobne perspektywy, różnica nie powinna być duża – mówi Tomasz Bursa, analityk Ipopema Securities.Wartość oferty Votum to 11,4 mln zł. W przypadku EuCO w grę wchodzi sprzedaż akcji o wartości przekraczającej nawet 28 mln zł. W obu przypadkach emisji towarzyszy zmniejszenie zaangażowania dotychczasowych akcjonariuszy.

John Rambofeler
Wpisów: 49
Wysłane: 10 grudnia 2010 01:22:37
Witam,

Na wstępie chciałbym się przywitać, jestem tu nowy - nie znaczy, że zielony....

Jakoś tak wyszło, że StockWatch dyskutuje o wszystkich spółkach, w tym debiutujących. Inne fora jakoś to ......
Emisję Votum jakoś przegapiłem, jakie pierwsze wrażenia z EUCO ????
Jak dla mnie ciekawe IPO, trochę świeży rynek, wyniki wyglądają obiecująco (ale muszę naprawdę do końca przeczytać prospekt)....
Wlazłbym w to, nie chcę słuchać dobrych rad, tylko raczej przemyśleń, bo zapisy już od jutra, a temat trochę umarł.....
Mała pula dla indywidualnych, to też ciekawe, tylko dlaczego takie kuriozalne warunki zapisu ??? 4 dni, z tego dwa dni wolne ???
Dziękuję na razie za uwagę i pozdrawiam serdecznie wszystkich forumowiczów....

Rambofeler
Edytowany: 12 grudnia 2010 20:46

krishic
Wysłane: 10 grudnia 2010 14:50:48
09.12. Warszawa (PAP) - Przedział cenowy akcji Europejskiego Centrum Odszkodowań (EuCO) został ustalony na 14 do 18 zł - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

lider rynku votum ma p/e = 7,6 przy kapitalizacji 38 mln pln
vicelider Euco w tych widelkach ma p/e od 11 do 14 przy kapitalizacji 65,5-84,5 mln pln
Widac wiec, ze w porownaniu z Votum Euco jest drozsze.
Edytowany: 10 grudnia 2010 14:51

Masa
Wpisów: 721
Wysłane: 10 grudnia 2010 15:32:35
Analitycy DM BZWBK piszą:

Cytat:
Oczekujemy, że wzrost organiczny i ekspansja na rynki zagraniczne
spowodują ponad trzykrotny wzrost wyniku netto do kwoty 11,9 mln PLN
w 2012 r.. Nasza wycena przeprowadzona w oparciu o model DCF
sugeruje wartość akcji po pierwszej ofercie publicznej na poziomie 154
mln PLN, czyli 27,5 PLN za akcję. Wycena porównawcza implikuje
wartość jednej akcji na poziomie 21,7 PLN.

Z powyższego można by się spodziewać udanego debiutu na giełdzie. Swoją drogą sam jestem ciekawy jak duze będzie zainteresowanie tą spółką ale na mój gust chyba duże. Ja osobiście prawdopodobnie wejdę w to.

Cytat:
Business and business every day :)

John Rambofeler
Wysłane: 10 grudnia 2010 23:18:18
Szkoda, że nikt z wyżej wiedzących nie zaszczycił odpowiedzią, spodziewałem się, że skoro weekend ktoś się odezwie.....

Cóż, Polak Polakowi wilkiem....

Masa
Wysłane: 11 grudnia 2010 10:45:00
Nie złość się John Rambofeler. Powiem Ci szczerze to jest oczywiście moje odczucie że musisz być cierpliwy a na pewno ktoś by Ci odpowiedział na Twoje pytania. To forum naprawdę różni się od innych i to bardzo. Ludzie piszący tutaj traktują giełdę jako sposób na zarobek lub dorobienie do pensji niektórzy jako hobby i nie zdarzyło mi się nie otrzymać odpowiedzi na postawione pytania. Logując się na Stockwatch mam odczucie jak bym przychodził do pracy i spotykał się z kolegami. Oczywiście nigdy się nie widzieliśmy ale wymieniamy uwagi podpowiadamy jeden drugiemu niektórzy prowadzą kroniki inwestycyjne więc można powiedzieć dzielą się swoimi strategiami inwestycyjnymi i przemyśleniami z innymi.
Naprawdę uwierz mi że słowo polak polakowi wilkiem na tutejszym forum nie pasuje.
Jeżeli chodzi o mnie moje odczucie co do EUCO jest pozytywne. Firma bardzo mi się spodobała od wewnętrznej strony jak i od strony prowadzonej polityki inwestycyjnej. Według mnie jest warta wejścia i tak też wczoraj uczyniłem. Dlaczego tak krótki okres na zapisy w dodatku z sobotą i Niedzielą ? Tego nie wiem. Może stwierdzili że zainteresowanie i tak będzie duże i wystarczą im te dni a może celowo wybrano weekend bo inwestorzy mają więcej czasu na przestudiowanie prospektu i podjęcie decyzji ?
A co do
Cytat:
spodziewałem się że weekend ktoś się odezwie...

Ja Johny dopiero wstałem po nocnej zmianie. Spalem zaledwie 3 godziny bo szkoda mi właśnie stracić weekendu. Jak widzisz nie wszyscy zaczynają weekend w piątek :)))
Pozdrawiam i bądź cierpliwy :)
Cytat:

John Rambofeler
Wysłane: 12 grudnia 2010 17:35:50
Dziękuję bardzo za zainteresowanie tematem oraz odpowiedź na moje pytania.

Jednocześnie przepraszam, że tak z kopytami wlazłem od razu :)

Zdecydowanie muszę się przestawić na jakość tego forum, w porównaniu do innych, gdzie nie dosyć, że "dziś pytanie, dziś odpowiedź" to jeszcze z reguły niemerytoryczna...

Pozdrawiam serdecznie.

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Grupa: Bus Driver
Wpisów: 8 601
Wysłane: 13 grudnia 2010 16:48:09
Przygotowałem zbiorcze omówienie obydwu debiutujących spółek z nowego segmentu Odszkodowań: EuCO i Votum.
Swoją drogą, bardzo ciekawy model biznesowy, dający na obecnym etapie duże zyski spółkom. W skrócie kto nie czytał prospektów: firma jako pełnomocnik osoby poszkodowanej w wypadku, reprezentuje ją przeciwko ubezpieczalni w sprawie o zapłatę odszkodowania. Jest to ewidentnie wsparcie strony, która w tym sporze jest dużo słabsza: osoba prywatna, z urazem fizycznym (i często psychicznym) przeciwko wielkiej firmie ubezpieczeniowej, często składa broń gdy dostaje odmowę wypłaty. W wielu wypadkach nawet o nią nie występuje, bo w procedurze jest likwidacja szkody w mieniu (np. naprawa rozbitego auta), ale w ciele już nie. Tymczasem wystarczy pomoc prawna i cierpliwość, żeby wywalczyć znaczne kwoty - tym właśnie zajmują się analizowane spółki. Razem zajmują około 70% rynku, który w zasadzie same przez ostatnie lata zbudowały. Mało kto słyszał o ich działalności, a zdążyły przez ten czas reprezentować ok. 100 tys. Klientów, wygrywając przeważającą większość spraw. W prospektach są dokładne prognozy rozwoju rynku. Tylko nie ma jednego: duzi już zauważyli, jak lukratywny i prowzrostowy jest ten segment. Dlatego obie spółki, nie mając żadnych kłopotów i notujące duże zyski, idą na giełdę po kapitał, żeby uciekać do przodu. Muszą rosnąć, bo za chwilę ruszy wyścig obolałego sektora finansowego po zyski z odszkodowań.

Mali już ruszyli, w internecie widać kolejne pojawiające się firmy, zachęcające do skorzystania z ich usług. Duzi po cichu szykują się do natarcia. Spowoduje to spadek "cen" czyli prowizji od odszkodowań, zaś granica wzrostu jest raczej organiczna. Liczba osób poszkodowanych rocznie w wypadkach komunikacyjnych to około 60 tys. (źródło: www.tvn24.pl/1,1649200,druk.ht... ), z tego Votum reprezentowało 17,5 tys. spraw i zgłosiło 16 tys, a EuCO reprezentowało 10 tys. spraw i zgłosiło 7,1 tys. Pomału robi się gęsto, trzeba więc poszerzać rynek. Tu widać pierwsze różnice między spółkami: obie wchodzą na rynki sąsiednie (Czechy, Słowacja) i planują dalszą ekspansję, ale EuCO chce nadal specjalizować się w wypadkach komunikacyjnych, zaś Votum dodatkowo rozwija usługi rehabilitacyjne oraz windykacji należności. Z całą pewnością długofalowa strategia obu spółek jest podobna: wzrosnąć ile się da, a potem sprzedać się dużej grupie finansowej w ramach konsolidacji rynku, która na pewno nastąpi w miarę jego dojrzewania.

Sprawa ma ciekawy aspekt społeczny. Pieniądze na zwiększone odszkodowania i prowizje kancelarii odszkodowawczych nie biorą się znikąd, tylko ze składek kierowców. Rynek ubezpieczeniowy już zauważył zwiększone koszty działania. W artykule sprzed dwóch miesięcy w prasie branżowej wspomniany jest wzrost odszkodowań z OC o 20%
www.gu.com.pl/index.php?option...
Jeśli przyjąć, że Votum i EuCO mają razem 70% rynku, a skutecznie obsłużyły w 2009 r. 27 tys. spraw, to znaczy, że już prawie połowa osób poszkodowanych zwróciła się po swoje odszkodowanie za pośrednictwem kancelarii. Można więc przypuszczać, że polski rynek w ciągu kilku lat wzrośnie dwukrotnie i tam się zatrzyma, ale oznacza to też kolejne 20% wzrostu kosztów u ubezpieczycieli - a więc kolejne podwyżki stawek za polisy. Leczenie jest potrzebne, ofiarom należy się pomoc, ale na razie sponsorem jest każdy kierowca - a więc w większości ci, którzy wypadków nie powodują. Z jednej strony można to uznać, za naturalne podniesienie cen polis na poziom, zapewniający uczciwe odszkodowanie ofiarom, ale nie wydaje mi się, żeby był tu potrzebny pośrednik. Tutaj upatruję jakiegoś niezerowego ryzyka dla omawianego biznesu: jeśli firmy ubezpieczeniowe uznają, żeby z automatu wypłacać odszkodowania - w końcu i tak przegrywają ponad 90% spraw - zniknie problem i zniknie rynek. Nie znam branży i mentalności zarządzających na tyle, aby ocenić prawdopodobieństwo takiego obrotu spraw.

Analiza emisji oraz symulacja parametrów spółek po debiucie
Votum wyznaczyło cenę emisyjną 3,80 zł, czyli dolne widełki. Widać okres na debiuty nie jest najlepszy, a ciśnienie wynika stąd, że od 1 stycznia GPW podnosi minimum kapitałowe obowiązujące na głównym parkiecie. Obie spółki są nieduże, a z emisji pozyskają jak na siebie znaczące kapitały. Jednak struktura oferty Votum też nie pomogła w lepszej sprzedaży: emitowane jest 3 mln szt. akcji, z tego 1,8 mln szt. na rynek po cenie emisyjnej, a 1,2 mln szt. po 80% ceny na rzecz pracowników. Wychodzi z tego średnia ważona 3,50 zł na akcję. Pracownicy mają lock-up, czyli z ich strony na razie nie będzie podaży, ale już na starcie rynek musi zapłacić im premię.
Dla EuCO również przyjąłem 14 zł jako cenę emisyjną, czyli dolne widełki, choć nie jest jeszcze podana. Tutaj również struktura oferty nie jest zbyt zachęcająca: na rynek trafi 1,7 mln szt. akcji, ale z tego tylko 600 tys. szt. będzie wyemitowane i środki z ich sprzedaży trafią do spółki. Przy okazji emisji 1,1 mln szt. akcji sprzedadzą spółki będące aktualnie znaczącymi akcjonariuszami EuCO. Jak wynika z poniższych symulacji, nawet dolne widełki dają im znaczną premię, którą też zapłaci rynek. Czy mamy więc do czynienia z pozyskaniem kapitału na szybki rozwój, czy ze sprzedażą bardzo zyskownych spółek na "górce" biznesowej? Rzecz do samodzielnej oceny i rozważenia, szczególnie w kontekście naprawdę wymiernej rentowności, bijącej sektor na głowę.

kliknij, aby powiększyć

Po emisji i wpłynięciu gotówki (zakładam kwoty brutto), wskaźniki w porównaniu do sektora Finanse inne będą przedstawiać się następująco:

kliknij, aby powiększyć

Widać od razu, gdzie obie spółki odbiegają od sektora: strukturą przychodów. Typowe spółki finansowe nie mają przychodów, albo wykazują bardzo niewielkie kwoty, prowadzą bowiem działalność inwestycyjną, z której zysk bądź strata pojawia się gdzieś niżej w rachunku wyników. Z analizy odrzucamy więc od razu wartości C/P i EV/P. Analiza wynikowego C/ZO i EV/EBIT* pokazuje nam, że obie spółki są tańsze niż sektor, choć EuCO ceni się wyraźnie wyżej niż Votum, bo ma znacząco lepszą rentowność. Ale jest mniejszy i mniej zdywersyfikowany. Dysproporcję widać też na symulowanym C/WK: wprawdzie majątek netto nie jest aż tak istoty w tej działalności, ale jako że spółki są porównywalne, ich wskaźniki nie powinny aż tak bardzo odbiegać od siebie.

W oparciu o parametry biznesowe oraz oficjalnie podane w prospekcie prognozy wyników, przygotowałem zestaw wycen. Mnożniki oparte są o średnie sektora Finanse inne.

kliknij, aby powiększyć

Tutaj też widzimy, że opieranie się o przychody nie ma sensu, bo wartości od razu "uciekają". Biznes charakteryzuje się ogromną wartością dodaną, obliczenia majątkowe nie są więc podstawą do jakichkolwiek wniosków. Dużo więcej mówi prościutka metoda dochodowa: renta wieczysta dla Votum jest na poziomie ceny ofertowej, za to dla EuCO wyraźnie poniżej. To kolejne potwierdzenie, że oferta Votum jest atrakcyjniejsza.
Dopiero metody mnożnikowe dla EuCO dają wyższe wartości, jeśli jednak obliczyć średnią, widzimy że spółka sprzedaje się po górnej granicy wycen, a Votum gdzieś pośrodku.

Zarysowane różnice nie są jednak rażące. W wypadku EuCO nie znamy ceny emisyjnej, przypuszczałbym iż jest namacalne prawdopodobieństwo odwołania lub przesunięcia oferty, gdyż nawet po 14 zł wygląda na sporo droższą - a pamiętajmy, że z obecnego akcjonariatu 22% ma być wycash'owane. Do omówienia wrócę gdy będzie znana cena - kto wie, może okaże się wyższa. Na razie widać jedno: potencjał wzrostu rynku jest około 100%, cena dyskontuje wzrost na razie o około 20%, ryzyka nie są duże, a jeśli rynek gwałtownie nie skręci w bok, możliwa jest nawet za jakiś (dłuższy niż krótszy) czas premia z wezwania. W najbliższych kilku latach nastąpi weryfikacja przyjętych strategii i okaże się, która firma lepiej sobie poradziła z rozwojem na nowych rynkach (geograficznych i produktowych), bo na aktualnym rynku już robi się ciasno.

Powyższa treść przez 30 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Edytowany: 13 grudnia 2010 19:08

koszyk
koszyk PREMIUM
Wpisów: 1 109
Wysłane: 13 grudnia 2010 19:06:13
Dzięki WD, analiza mistrzostwo świata!

Zapiszę się. Mam nadzieję, że zdąrzę sprzedać przed korektą.

Angel

John Rambofeler
Wysłane: 13 grudnia 2010 21:11:40
Wiele czasu nie zostało, raptem 50 minut :)

Ciekawe jaka będzie redukcja ???

Dziękuję bardzo Watch Dog, bardzo wnikliwa i przydatna analiza.

John

John Rambofeler
Wysłane: 15 grudnia 2010 20:12:23
No i poszły konie po betonie w cenie zapisu górnych widełek 18 zł....

Jak się pięknie władze spółki wytłumaczyły: popyt już przewyższył podaż, więc ......

Wypada pogratulować sprytu, żeby wybadać rynek za darmo i ruszyć z ofertą 2 tygodnie po Votum, teraz rozumiem dlaczego Euco niedługo ich przebije wskaźnikami...

Nie żebym Euco bronił, sam bym się też zapisał na Votum, ale po prostu przegapiłem - jednakże polityka rozwoju Euco bardziej mnie przekonuje - po pierwsze nie skonsumowali kapitału przed emisją, po drugie nastawili się na minimalne koszta a maksymalny zysk i ekspansje na nowe rynki - czyli dla inwestora (nawet skromnego) ma to większą rację bytu niż wejście w usługi zdrowotne jak Votum...

Jak dla mnie to nie można ciagnąć kilkunastu srok za ogon jednocześnie, nie jestem przekonany, czy spodobałoby mi się, gdyby mój agent ubezpieczeniowy od auta, proponował mi również, że wyklepie mi samochód...

Ciekawe jaka będzie redukcja, zapis zrobiłem niewielki, zobaczymy jak się to skończy...

Pozdrawiam,

John

krishic
Wysłane: 15 grudnia 2010 23:31:04
Mysle, ze EUCO cena 18 pln egoistycznie "skonsumowalo" nalezne nam dyskonto przy IPO. W ten sposob szanse na wzrost w krotkim terminie maleja. Chocby dlatego, ze jako wicelider na rynku za 2010r beda miec p/e = 14 i dwa razy wieksza kapitalizacje niz lider (Votum) z p/e = 7,6. Wycena majatkowa tez przemawia na ich niekorzysc. Wyzsza cena to dobra wiadomosc dla starych akcjonariuszy i wiecej kasy dla spolki czyli plus, ale raczej w dluzszym terminie. Troche szkoda bo myslalem, ze obie spolki beda wyceniane porownywalnie i znajde w portfelu miejsce na obie.

John Rambofeler
Wysłane: 16 grudnia 2010 00:05:11
Krishic,

W pewien sposób podzielam Twoje zdanie, ale to są tylko wskaźniki....

Jak już się porówna procenty, typu przychód a zysk, to Votum wcale tak dobrze nie wygląda....

Do tego dochodzi jeszcze fakt, że Votum ma koszta stałe znacznie wyższe, a ich pisanina o ekspansji to marzenia ściętej głowy....

Do tego brzydko dali zarobić pracownikom - co z tego, lock up ??? Nie dosyć, że krótki - to jeszcze Ci ludzie biorą pensje !!!

Zanim Votum się obudzi, Ełko będzie miało juz w pełni sprawne, zyskowne biura w całej Central Jurop :)

Ja też myślałem, że widełki się zamkną na 14 złotych (i już konsumowałem zysk), ale jeśli ta spółeczka przy tym sprytnym myśleniu da 200% w skali 4 lat, to ja się skarżyć nie będę :)

Ale myślenie lider, wicelider - też jest już bez sensu - widziałem video-czat o Euco vs Votum - to już się robią dwie inne branże, Euco idzie w stronę zarobku, Votum stawia wielkie centrum rehabilitacyjne....

Greetings,

John

bobski
Wpisów: 23
Wysłane: 20 grudnia 2010 14:10:55
wiecie już coś? jaka redukcja, ile akcji dostaliście? u mnie na rachunku cisza jak makiem zasiał...

Masa
Wysłane: 20 grudnia 2010 17:35:49
Do 20-stego grudnia miał być przydział akcji. U mnie na rachunku również cisza i nic się nie dzieje. Dzwoniłem do DMBZWBK w celu zasięgnięcia informacji jednakże i pracownicy domu maklerskiego nie umieli mi nic na ten temat powiedzieć. Przypuszczają jedynie iż w dniu jutrzejszym powinna pojawić się jakaś informacja.
Cytat:

John Rambofeler
Wysłane: 20 grudnia 2010 18:00:26
Termin przydziału akcji został przesunięty na 21-go grudnia.

Zmiana na stronie DM WBK pojawiła się w piątek.

Nie zmienia to faktu, że ktoś mógłby łaskawie podać jakieś informacje już dzisiaj, zapisów w końcu już nie ma....

koszyk
koszyk PREMIUM
Wpisów: 1 109
Wysłane: 20 grudnia 2010 21:02:49
Jakoś się nie podniecam specjalnie zapisami.
Po mojemu, redukcja na indywidualnych będzie zerowa, na instytucjonalnych ok. 40 %.
Spółka nie była specjalnie lansowana. Zobaczymy.

John Rambofeler
Wysłane: 20 grudnia 2010 21:14:45
W każdym razie każda redukcja mile widziana, oczywiście poza pulą indywidualnych :)

Fakt, że spółka lansowana nie była zbytnio, ale ostatnio tak to już jest, dlatego właśnie przegapiłem Votum, grrrr......

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7