pixelg
PEPEES - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4

PEPEES [PPS]

AKTUALNY KURS: 1,43 zł (+0,00%) 18-01-2021 16:47
enforces
0
Dołączył: 2009-01-19
Wpisów: 1 506
Wysłane: 22 lutego 2011 08:12:48 przy kursie: 0,73 zł
Cytat:
Akcje łomżyńskiej spółki drożeją w oczach od ośmiu sesji. Wiemy, dlaczego.

Pepees odpowiada za jedną czwartą polskiej produkcji skrobi ziemniaczanej i jej przetworów. Kilka dni temu jego kurs po cichu wyłamał się z ponad dwuletniej konsolidacji. Na wykresie „zaświeciła się” siódma z kolei biała świeca.

pb.pl

Cytat:
Sądowy spór między Pepeesem a Midston Development, głównym akcjonariuszem spółki, wkracza w decydującą fazę. Przed kilkoma dniami na biurka prawników reprezentujących obie strony trafiło pisemne uzasadnienie wyroku Sądu Okręgowego w Białymstoku, który wydał pierwsze w toczącym się sporze rozstrzygnięcie dotyczące jego meritum.

Gdzie sądzić Cypryjczyka?

Sąd uznał, że zarząd Pepeesu nie miał prawa niedopuścić Midstona do udziału w ZWZA w 2009 r. i z tego względu unieważnił zaskarżone przez Midstona i Browar Perła (inny akcjonariusz Pepeesu) uchwały. Z drugiej strony rozstrzygnął, że cypryjski wehikuł, ze względu na naruszenie ustawy o ofercie, utracił prawo głosu z 21,1 mln akcji Pepeesu (25,4 proc. kapitału; w sumie Midston kontroluje ponad 28,1 proc. akcji).

Jest niemal pewne, że Midston odwoła się od tego nieprawomocnego rozstrzygnięcia. Możliwe, że od pierwszej części postanowienia odwoła się Pepees. Niezaangażowani w spór prawnicy, których „Parkiet” poprosił o konsultacje, przekonywali, że na miejscu kancelarii Salans (reprezentuje interesy Midstona) w apelacji staraliby się udowodnić, że zarejestrowany na Cyprze Midston, w sprawie o ustalenie prawa głosu będący stroną pozwaną, zgodnie z prawem UE nie może być sądzony w Polsce. Midston zarzut braku jurysdykcji podnosił już w pierwszej instancji i wiele wskazuje na to, że ponownie zdecyduje się na ten krok.

Central Capital i Midston nie były w grupie kapitałowej?

Jeżeli sąd nie uzna tego argumentu, główny akcjonariusz będzie musiał udowodnić, że nabywając akcje Pepeesu w listopadzie 2007 r. nie naruszył obowiązujących przepisów. Midston kupił wówczas akcje stanowiące ponad 26 proc. ogółu walorów Pepeesu. Zgodnie z ustawą o ofercie nabycie ponad 10 proc. ogółu akcji w okresie krótszym niż 60 dni może nastąpić jedynie w drodze wezwania. Zasada ta nie obowiązuje m.in., gdy akcje zmieniają właściciela w ramach grupy kapitałowej. Midston kupował akcje głównie od firmy Central Capital, informując, że jest ona podmiotem wobec niego dominującym. Dane z cypryjskiego rejestru spółek, przedstawione przez Pepees jako dowód, pokazują, że tak nie było.

Status quo albo rewolucja

Jeżeli sąd nie uzna argumentu o braku krajowej jurysdykcji lub Midston nie udowodni, że w listopadzie Central Capital był wobec niego podmiotem dominującym, w spółce niewiele się zmieni. Midston na walnym zgromadzeniu będzie mógł głosować z 2,7 proc. akcji i nie odegra większej roli. Jeżeli jednak sąd apelacyjny odrzuci pozew, lub przyjmie go, a Midston wygra sprawę, może to doprowadzić do trzęsienia ziemi w spółce z Łomży.

www.parkiet.com/artykul/7,1021...

ahh... brakowało mi spółki z akcją rozgrywającą się głównie w sądzie...niczym w kochanym Techmexie. :)

tekla
0
Dołączył: 2010-03-26
Wpisów: 47
Wysłane: 24 marca 2011 22:41:22 przy kursie: 0,71 zł
Po kilku latach sporu pomiędzy akcjonariuszami, sąd w końcu wydał wyrok unieważniający emisję akcji z prawem poboru.

gielda.wp.pl/kat,36996,title,P...

tekla
0
Dołączył: 2010-03-26
Wpisów: 47
Wysłane: 18 kwietnia 2011 14:34:26 przy kursie: 1,08 zł


Adrian Boczkowski

Na parkiecie coraz głośniej o spółce z Łomży. Lepsze wyniki finansowe i możliwy bliski koniec sporu wśród akcjonariuszy rozpalają wyobraźnię inwestorów

Akcje Pepeesu podrożały o 100 proc. w trzy miesiące
W piątek kurs łomżyńskiego Pepeesu poszybował w górę o 22 proc., dochodząc do 1,15 zł. Dynamiczny trend wzrostowy, który jest poparty obrotami, trwa jednak już od połowy lutego. Wtedy notowania wyrwały się z marazmu w okolicach 50 groszy, w którym tkwiły aż od wiosny 2009 r. Nasza analiza spółki ("PB" z 22 lutego) i europejskiego rynku skrobi wskazywała na udany czwarty kwartał i znaczne niedowartościowanie akcji. Rynek nie zdyskontował bowiem olbrzymiego wzrostu cen skrobi ziemniaczanej, którą produkuje Pepees. Co więcej, podwojenie cen rok do roku w IV kwartale nie było chwilowe, a dobra koniunktura w branży powinna utrzymać się jeszcze w tym i przyszłym roku. To zapewne nie pozostanie bez wpływu na wyniki finansowe.
Dwa miesiące temu zysk netto Pepeesu za IV kwartał konserwatywnie oszacowaliśmy na 3,5-4 mln zł. Rzeczywistość okazała się lepsza, bo spółka zarobiła 5,5 mln zł. Dzięki temu w całym roku wyszła na plus, raportując blisko 1,8 mln zł zysku netto. Tymczasem w dniu publikacji naszej analizy kapitalizacja Pepeesu wynosiła zaledwie 55,6 mln zł. Potencjalna wartość wskaźnika C/Z dla wyników tego roku mogła więc spaść poniżej 5. Oficjalne prognozy Pepees ma podać do końca trwającego półrocza. Wyniku z ostatniego kwartału zeszłego roku spółka regularnie nie jest jednak w stanie powtarzać, gdyż zakontraktowała ziemniaki na nowy sezon po znacznie wyższych cenach. Z drugiej jednak strony, Pepees obniża koszty ogólnego zarządu, ma duże rezerwy efektywności i chce zbudować oczyszczalnię ścieków z biogazownią, co obniżyłoby koszty produkcji o 20-30 proc.
Biorąc pod uwagę potencjał generowania zysków i gotówki, jak i różnorakie rodzaje ryzyka, obecna wycena (95 mln zł) wciąż nie wydaje się wygórowana na tle firm z GPW. Przy okazji warto zwrócić uwagę, że kapitalizacja Pepeesu dopiero w piątek przekroczyła wartość księgową przedsiębiorstwa (83,5 mln zł), a w połowie marca spółce udało się kupić za 408 tys. zł ponad połowę udziałów w PPZ Bronisław. To firma o tym samym profilu działalności co Pepees, ale oddalona o ponad 300 km. Tymczasem Pepees w swojej okolicy ma coraz większe problemy z nabywaniem surowca z powodu silnej ekspansji produkcji mleka i nabiału, a transport
ziemniaków z dużych odległości istotnie podnosi koszty.
Piątkowy zryw notowań Pepeesu można tłumaczyć reakcją na zwołanie zwyczajnego walnego zgromadzenia (ZWZA) już na 10 maja. W lutym, w rozmowie z "PB", prezes Wojciech Faszczewski mówił o czerwcowym terminie ZWZA. Dlaczego to tak znacząca różnica? Szef Pepeesu zapowiedział bowiem, że do zgromadzenia akcjonariuszy spodziewa się rozwiązania wieloletniego konfliktu akcjonariuszy, co mocno podniosłoby rynkową wartość Pepeesu. Do spółki miałby być wprowadzony inwestor branżowy lub finansowy, który zapewniłby jej dynamiczny rozwój. Można więc spodziewać się, że ostatnie ruchy notowań Pepeesu nie były ostatnimi.
hipopotam
0
Dołączył: 2010-01-05
Wpisów: 128
Wysłane: 29 kwietnia 2011 07:40:15 przy kursie: 1,09 zł
Najpierw skoczyl do gory, teraz znowu gwaltownie zjechal.. No ale jednak warto poczekac na WZA i jego wyniki. Sadze, ze jesli Panowie sie dogadaja, to mozliwe dalsze odbicie do gory. Skrobia nie zloto, ale jest na nia duze zapotrzebowanie.

tekla
0
Dołączył: 2010-03-26
Wpisów: 47
Wysłane: 10 maja 2011 18:37:36 przy kursie: 1,13 zł

Pepees, producent skrobi ziemniaczanej, zanotował w I kwartale 1,98 mln zł zysku netto przy 21,3 mln zł przychodów.
W analogicznym okresie ub. r. spółka miała 18,6 mln zł przychodów i 1,4 mln zł straty

Dzisiejsze WZA nie przyniosło rozstrzygnięcia ponieważ konflikt w spółce trwa nadal.

www.pb.pl/2/a/2011/05/10/Przel...

Szczepan Łangowski
0
Dołączył: 2010-08-01
Wpisów: 446
Wysłane: 10 maja 2011 20:35:26 przy kursie: 1,13 zł
Omówienie sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej PEPEES za 1Q 2011

PEPEES jest jednym z głównych przetwórców ziemniaków oraz producent skrobi w Polsce. W ostatnich latach spółka prezentowała dość słabą sytuację finansową, firma generowała wyniki znacznie poniżej swojego potencjału. Dodatkowo konflikt w akcjonariacie na pewno nie wpływał pozytywnie na atmosferę wokół spółki. Od końca 2010 PEPEES powoli wychodzi na prostą, ostatnim aktem tej poprawy ma być WZA, które powinno dać odpowiedź jaką drogą pójdzie spółka w najbliższym okresie. Raport za 1Q dobry, wpisuje się w poprawę wyników, która została zapoczątkowana w 4Q poprzedniego roku.

Na początek jeszcze rzut oka na sprawozdania za cały 2010, a konkretnie na raport audytora. Opinia została wydana przez Strategia Audyt Sp. z o.o., audytor nie miał zastrzeżeń do przedstawionych w dokumentacji finansowej wyników.

Przychody w 1Q porównaniu do analogicznego okresu 2010 wzrosły o 14%. Rośnie głównie core business, czyli sprzedaż skrobi oraz glukozy odpowiednio 29% oraz 119%. Sprzedaż plasowana była głównie na rynek krajowy, zagranica to właściwie na dzień dzisiejszy ułamek przychodów generowanych przez PEPEES. Pod względem rentowności znacząca poprawa na wszystkich poziomach rachunku zysków i strat. Co ważne zdecydowanie wzrosła marża na sprzedaży, dzięki czemu spółka w 1Q bieżącego roku wygenerowała wynik na poziomie operacyjnym porównywalny z całym 2010. Tak dynamiczna poprawa wynika głównie ze hossie na rynku żywności oraz wzrostu cen skrobi na rynkach krajowych. Negatywnym aspektem jest wzrost kosztów zarządu , jednakże dynamika tych kosztów jest znacząco niższa niż wzrost marż, co powoduje iż ostatecznie spółka wygenerowała zdecydowanie lepszy wynik niż w 2010.

W bilansie po stronie aktywów zdecydowaną większość stanową środki trwałe. Firma posiada spory majątek produkcyjny, utrzymujący się mniej więcej na poziomie 85 MPLN. W poprzednich lata spółce daleko było do jego efektywnego wykorzystania, w ostatnich kwartałach po wzroście marż na sprzedaży wygląda to zdecydowanie lepiej. PEPEES w poprzednich latach utrzymywał spore zapasy, od 2010 tendencja ta jednak zaczyna się zmieniać. I tutaj pojawia się chyba największe zagrożenie dla spółki, czyli coraz większy popyt na rynku i ograniczona podaż surowca, czyli specjalnej odmiany ziemniaków. Pomimo iż uprawa ziemniaków do produkcji skrobi jest dotowana, część rolników przechodzi na produkcję ziemniaków jadalnych ze względu na wyższe ceny skupu. Co prawda od pewnego czasu liczba gospodarstw ubiegających się o dotację utrzymuje się na porównywalnym poziomie około 5 tys., ale ograniczone zasoby mogą mieć negatywny wpływ na wyniki PEPEESu w dłuższym okresie.

Po poprawie wyników oraz spadku zapasów znacznie poprawiła się struktura finansowania. Spółka systematycznie spłaca zadłużenie kredytowe, dzięki czemu relacja długu do EBITDA na koniec roku przy utrzymaniu poziomu rentowności powinna wnieść 1. W ostatnim kwartale zmienił się również sposób finansowania zapotrzebowania na kapitał obrotowy, aktualnie PEPEES w zdecydowanie częściej korzysta z kredytu kupieckiego, co znacznie ogranicza koszty finansowe spółki. Od 2009 firma budują swoją wartość wewnętrzną, akumuluje zysk, wartość księgowa systematycznie rośnie.

Pod względem przepływów pieniężnych PEPEES wygląda bardzo solidnie. W 2010 oraz w 1Q 2011 na działalności operacyjnej została wygenerowana nadwyżka, która w znaczącej części została przeznaczona na spłatę zadłużenia oraz nieznaczne wydatki inwestycje. PEPEES utrzymuje sporą rezerwę gotówki prawie 17 MPLN, która zgodnie z zapewnieniami ma być przeznaczona na dalsze inwestycje m.in. modernizację parku maszynowego, uruchomienie produkcji skrobi modyfikowanej oraz kolejne przejęcia, które mają dać spółce ponad 45% udziału w krajowym rynku. W 2010 spółka powołała nowy podmiot, która ma odpowiadać za projekt budowy biogazowi z odpadów powstałych z produkcji skrobi. Inwestycja jak najbardziej słuszna pozwoli to na redukcję kosztów utylizacji, czy składowania generując dodatkowo korzyści dla spółki.

Podsumowując, kolejny dobry kwartał PEPEES co zostało odzwierciedlone dalszym wzroście ratingu na naszym portalu (A+). Spółka korzysta z hossy na rynku żywności i w coraz bardziej efektywny sposób wykorzystuje swój majątek, co widać po wynikach wygenerowanych w dwóch ostatnich kwartałach. Dodatkowo PEPEES jest w trakcie planowania oraz realizacji kilku projektów które mogą mieć pozytywny odzwierciedlenie w finansach w kolejnych okresach. Do tego wszystkiego trzeba tylko i aż sukcesu na WZA – nowa emisja da środki na nowe projekty. Poniżej link do wycen, które pokazują iż jest już drogo, ale akcjonariusze mogą dyskontować dalszą poprawę wyników i pozytywne informacje z WZA.

www.stockwatch.pl/gpw/pepees,w...

Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

mrk
17
Dołączył: 2008-08-30
Wpisów: 1 935
Wysłane: 15 lipca 2013 12:02:06 przy kursie: 0,60 zł
Interesuje się ktoś jeszcze spółką?
Zajrzałem ostatnio do raportu, rok 2012 był dużo gorszy niż 2011. Wzrosły przychody i spadła mocno rentowność. Wolumen sprzedaży skrobi wzrósł, ale jak podaje spółka ceny skrobi zanurkowały >40%.
W raporcie można wyczytać też, od sezonu 2012/2013 nastąpiła likwidacja kwot produkcyjnych skrobi ziemniaczanej przez UE, a co za tym idzie zlikwidowano premie produkcyjne dla producentów skrobi oraz cena minimalna za ziemniaki skrobiowe. Rozumiem, że jest to jedna z przyczyn spadku cen skrobi.
Z raportu można też dowiedzieć się o kurczeniu się podaży ziemniaka skrobiowego, gdyż rolnicy przerzucają się na produkcję ziemniaka jadalnego, który jest bardziej opłacalny.
Dodatkowo znalazłem też, że produkcja skrobi z ziemniaka jest mniej opłacalna niż jej produkcja z pszenicy czy zwłaszcza z kukurydzy. Rynek skrobi ziemniaczanej funkcjonuje głównie dzięki subsydiowaniu przez UE, która woli dotować ziemniaki niż sprowadzać tańszą skrobię kukurydzianą z np z USA.
Tyle tytułem wstępu. Pytanie: orientuje się ktoś w rynku skrobi w UE? Jak wyglądają dopłaty dla rolników i jaka jest perspektywa ich kształtowania? Może jest na forum ktoś z Agencji?:)
Bo z tego co widzę to egzystencja spółki jest uzależniona od polityki UE w sprawie skrobi ziemniaczanej, a ta przecież może się nagle zmienić i zostawić Pepees na lodzie. Dobrze myślę?

diR
0
Dołączył: 2009-07-21
Wpisów: 972
Wysłane: 4 marca 2014 12:59:25 przy kursie: 0,51 zł
Czy mogę prosić o omówienia raportów za 2013r ?
Nie nauczysz się pływać - nie wchodząc do wody

diR
0
Dołączył: 2009-07-21
Wpisów: 972
Wysłane: 31 marca 2014 09:13:59 przy kursie: 0,58 zł
Widocznie raport jest dobry albo jest jakiś inny szczególny powód wzrostów na walorze Think
Nie nauczysz się pływać - nie wchodząc do wody

diR
0
Dołączył: 2009-07-21
Wpisów: 972
Wysłane: 31 marca 2014 18:10:30 przy kursie: 0,58 zł
Wszystko jasne --> wiadomosci.stockwatch.pl/rynek...

cyt. "Do grona gorących walorów należy rano Pepees. Spółka dokonała prywatnej emisji akcji dla Rubicon Partners, w ramach której pozyskała ok. 8,5 mln zł. Dodatkowo poinformowano dzisiaj o zawarciu umowy dzierżawy ponad 412 ha nieruchomości rolnych. Spółka przeznaczy ją na uprawę ziemniaka skrobiowego stanowiącego podstawowy surowiec do produkcji. W komunikacie podano, że zwiększy to możliwości produkcyjne i efektywność produkcji, dzięki dostępności do surowca po obniżonych kosztach. Ponadto, zmniejszeniu ulegnie ryzyko wahań ilości zaplanowanych dostaw surowca i częściowo zależność spółki od dostawców zewnętrznych. Kurs zwyżkuje rano o ponad 7 proc."

eot. wave
Nie nauczysz się pływać - nie wchodząc do wody


tekla
0
Dołączył: 2010-03-26
Wpisów: 47
Wysłane: 1 kwietnia 2014 10:58:10 przy kursie: 0,58 zł
Nawet o 11 proc. drożały w poniedziałek akcje Pepeesu. Po południu wyceniano je na 0,58 zł po wzroście o 7,4 proc. Inwestorów ucieszyła informacja, że spółka znalazła chętnego do objęcia nowej emisji.

Przeprowadzono ją w ekspresowym tempie. Wprawdzie uchwalona została w 2011 r., ale spory w akcjonariacie uniemożliwiły jej realizację. Dopiero kilka dni temu sąd dał zielone światło. – A czas na przeprowadzenie emisji mieliśmy tylko do końca marca. Udało nam się, co jest dużym osiągnięciem, zważywszy, że cena emisyjna (0,71 zł – red.) była powyżej rynkowej – twierdzi Wojciech Faszczewski, prezes Pepeesu. Rubicon Partners Corporate Finance objęło 12 mln akcji (kapitał dzieli się teraz na 95 mln).


8,3 mln zł wyniosła wartość przeprowadzonej emisji po odliczeniu kosztów oferty.

Mimo iż sporna kwestia emisji to już przeszłość, spokoju w akcjonariacie Pepeesu nie należy się spodziewać. Dobrze widać to było na ostatnim walnym zgromadzeniu, gdzie do uchwał sprzeciwy zgłaszał m.in. pełnomocnik Perły Browarów Lubelskich. Ponadto nie udało się przegłosować scalenia akcji. – Przecież to było w interesie spółki. Teraz wprawdzie udało nam się nie trafić na Listę Alertów, ponieważ nasz średni kurs był powyżej 0,5 zł, ale to się może zmienić, gdy progiem groszowości będzie 1 zł – nie kryje rozgoryczenia prezes.

W 2013 r. przychody i zyski Pepeesu były niższe niż w 2012 r. Zarząd deklaruje, że ten rok będzie lepszy. Do 2018 r. produkująca skrobię grupa zamierza zwiększyć roczne przychody do ponad 200 mln zł (w 2013 r. sięgnęły 120 mln zł). Właśnie poinformowała o zawarciu umowy dzierżawy nieruchomości rolnych za kwotę zryczałtowanego czynszu w wysokości ponad 11 mln zł płatnego w dwóch ratach z góry za cały okres dzierżawy (15 lat). – To normalna umowa, zawarta na warunkach rynkowych - twierdzi prezes. Podkreśla, że zwiększy to możliwości produkcyjne Pepeesu, a jednocześnie zmniejszy uzależnienie od zewnętrznych dostawców. Spółka dostanie też dotację.

– Chcemy, aby coraz większy odsetek stanowił surowiec z gruntów własnych lub dzierżawionych. Sądzę, że docelowo to może być około 30 proc. (wobec kilku procent teraz – red.) – mówi prezes.

diR
0
Dołączył: 2009-07-21
Wpisów: 972
Wysłane: 3 kwietnia 2014 23:23:39 przy kursie: 0,57 zł
W wyniku podwyższenia kapitału zakładowego dalsze zmiany w sile głosów [ bez zmiany stanu ilościowego akcji ]

www.gpwinfostrefa.pl/GPWIS2/pl...

Czy free float jest nadal aż 65% ?? Think
Nie nauczysz się pływać - nie wchodząc do wody

diR
0
Dołączył: 2009-07-21
Wpisów: 972
Wysłane: 22 września 2014 09:40:56 przy kursie: 0,55 zł
Dzisiejsza sesja jeszcze bardziej daje do myślenia thumbright
Ciekawe czy pęknie opór okolic 58-60 gr. Angel
Nie nauczysz się pływać - nie wchodząc do wody

flesz
flesz PREMIUM
14
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2009-12-10
Wpisów: 1 580
Wysłane: 31 sierpnia 2016 09:21:57 przy kursie: 0,62 zł
Spółka pokazała 3 kwartał z rzedu bardzo dobre wyniki. Wydaje się bardzo tania. Można prosić kogoś z ekipy SW o weryfikację (omówienie wyników) ?

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
124
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 427
Wysłane: 31 sierpnia 2016 11:39:15 przy kursie: 0,62 zł

Tomasz Nawrocki
1
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2010-04-22
Wpisów: 727
Wysłane: 5 września 2016 22:38:55 przy kursie: 0,64 zł
OMÓWIENIE SYTUACJI FINANSOWEJ I WYNIKÓW GK PEPEES S.A. (GKP) NA PODSTAWIE RAPORTU OKRESOWEGO ZA 1 PÓŁROCZE 2016 ROKU

Zmiany w zakresie rachunku zysków i strat oraz sprawozdania z przepływów pieniężnych
Zarówno w ujęciu narastającym za 6 miesięcy jak również w samym 2kw 2016 r. GK Pepees odnotowała istotną poprawę wyników na wszystkich poziomach rachunku zysków i strat, której towarzyszył również wzrost efektywności działania. Biorąc pod uwagę okres półroczny skonsolidowane przychody ze sprzedaży wzrosły r/r o 24%, zysk brutto na sprzedaży o 43%, zysk netto na sprzedaży o 156%, zysk operacyjny o 102% (mniejsze przychody netto z działalności pozostałej), zysk brutto o 150% (blisko połowę niższe koszty finansowe netto), a po uwzględnieniu obciążeń podatkowych zysk netto o 193%, w tym dla akcjonariuszy o 168%.

W samym 2kw Grupa odnotowała r/r poprawę na poziomie przychodów ze sprzedaży o 25%, zysku brutto na sprzedaży o 77% (marża brutto wyniosła 20,3% wobec 14,3% przed rokiem), zysku netto na sprzedaży o 1136%, zysku operacyjnego o 340% (mniejsze przychody netto z działalności pozostałej), zysku brutto o 844% (niższe finansowe koszty netto), a zysku netto o 3447%, w tym dla akcjonariuszy o 1751%.

Od strony wartościowej zmiany sytuacji wynikowej Grupy we wskazanych okresach przedstawiono na wykresach poniżej (jednostka – tys. zł oraz %).


kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć


Z punktu widzenia segmentów działalności w rozpatrywanych okresach główne przełożenie na wyniki miał obszar produkcyjny, gdzie odnotowano wzrost przychodów i zysków brutto na sprzedaży przy jednoczesnej poprawie marży. W odniesieniu do drugiego z istotnych obszarów działalności (towary i materiały) sytuacja nie rozwijała się już tak korzystnie – przy wyższych przychodach odnotowano niższy zysk brutto na sprzedaży oraz marżę (wykresy poniżej, jednostka – tys. zł oraz %).


kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć


Należy przy tym zauważyć, że dobre wyniki Grupy to zarazem efekt znacznego wzrostu sprzedaży eksportowej, w tym zwłaszcza do gospodarek spoza UE – wzrost r/r o 121% w 2kw oraz o 82% w 1p; sprzedaż na rynki unijne wzrosła odpowiednio o 51 i 28%, a na rynek krajowy o 10 i 13%. W rezultacie dość wyraźnie zmniejszył się udział rynku krajowego w sprzedaży ogółem na rzecz eksportu – z 84 do 74% w skali 2kw oraz z 79 do 72% w skali 1p.

Patrząc na tendencje wynikowe i efektywnościowe GKP z szerszej perspektywy czasowej
(wykresy poniżej, ujęcie narastające za 12m, jednostki kolejno – tys. zł oraz %) można stwierdzić w ostatnim czasie kontynuację (po pewnej przerwie) dalszej stopniowej poprawy zarówno pod względem głównych wielkości wynikowych jak i wskaźników rentowności.


kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć


W kontekście kolejnych okresów sprawozdawczych Zarząd zamierza kontynuować dotychczasową, sprawdzającą się ostatnio, strategię rozwoju ukierunkowaną na wzrost sprzedaży eksportowej oraz liczy na pozytywne efekty przeprowadzonych inwestycji.

Jeśli chodzi o sprawozdanie z przepływów pieniężnych GKP, to w ujęciu r/r, mimo poprawy w obszarze operacyjnym (14,4 wobec 9,3 mln zł dopływu przy wzroście nadwyżki finansowej netto z 1,7 do 4,1 mln zł), wystąpił tu pewien regres na poziomie salda ogólnego, gdzie wykazano większy odpływ gotówki – -6,1 wobec -4,1 mln zł (wykres poniżej po lewej – jednostka tys. zł). W głównej mierze za regres ten odpowiadają blisko 3x większe finansowe wydatki netto w bieżącym roku (18,1 wobec 6,8 mln zł) związane ze spłatą długu oprocentowanego.

Tym samym w ujęciu narastającym za 12m (wykres poniżej po prawej – jednostka tys. zł) GKP odnotowała kolejne pogorszenie w zakresie salda ogólnego, przy czym generalną strukturę przepływów należy ocenić pozytywnie. Systematycznie rosnąca ostatnio nadwyżka finansowa netto ze sporym zapasem pokrywa inwestycyjne i finansowe wydatki netto.


kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć


Ocena sytuacji finansowej
Od strony wskaźnikowej i bilansowej w GKP również nastąpiła poprawa, choć z uwagi na sezonowe wahania struktury bilansu, ma ona pewno charakter przejściowy. Serwisowy rating poprawił się z poziomu BBB+ do AA- sygnalizując sytuację bezpieczną.

Link do wskaźników finansowych: www.stockwatch.pl/gpw/pepees,w...

W bilansie Grupy mamy zmiany o charakterze sezonowym. Suma bilansowa uległa zmniejszeniu o 8%, czemu po stronie aktywów odpowiadała stabilizacja wartości składników trwałych oraz zmniejszenie wartości składników obrotowych o 18% (głównie za sprawą zapasów i środków pieniężnych), a w przypadku pasywów wzrost kapitałów własnych o 2%, przy jednoczesnym zmniejszeniu zobowiązań ogółem o 23% (zadłużenie krótkoterminowe, w tym zwłaszcza oprocentowane, zmniejszyło się o 33%, przy braku istotnych zmian w zakresie zadłużenia długoterminowego; dług oprocentowany spadł o 35% i stanowi 61% zadłużenia ogółem).

Pod względem struktury kapitałowo-majątkowej sytuacja GKP uległa sezonowej poprawie utrzymując się jednocześnie na bardzo bezpiecznym poziomie – kapitały stałe, w tym w pełni własne, z bezpieczną nadwyżką pokrywały aktywa trwałe (wykresy poniżej – aktywa po lewej, pasywa po prawej, jednostka – tys. zł). Pewne zastrzeżenia można mieć jedynie w odniesieniu do struktury kapitału obrotowego netto, która wykazuje permanentną przewagę zapotrzebowania nad jego bieżącym stanem.


kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć


Ocena sytuacji rynkowej
Mimo zwyżki notowań na GPW, jaki mają za sobą akcje Pepeesu w ostatnim czasie, serwisowe metody wyceny nadal wskazują na pewien ich potencjał wzrostowy. Głównie celują w tym metody mnożnikowe, choć różnica względem metod majątkowych i dochodowych jest w sumie nieznaczna.

Link do wskaźników www.stockwatch.pl/gpw/pepees,w... oraz wycen www.stockwatch.pl/gpw/pepees,w...

>> …więcej analiz najnowszych raportów finansowych innych spółek jest tutaj

Przy okazji, na potrzeby badań naukowych, chciałbym prosić o wypełnienie prostej (mam przy najmniej taką nadzieję) ankiety dotyczącej kryteriów oceny reputacji spółek notowanych na giełdzie – link goo.gl/forms/oMFdtU8FmRpYy4zH2... Zróżnicowanie ocen poszczególnych kryteriów mile widziane:). Z góry dziękuję!
Powyższa treść przez 150 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

pprezes
0
Dołączył: 2014-09-07
Wpisów: 203
Wysłane: 7 września 2016 09:10:59 przy kursie: 0,74 zł
W związku z artykułem wiadomosci.stockwatch.pl/9-sol... w którym jest opisany Pepees warto dodać iż w 3 kw firma zarobi extra 1,2 mln cytat ze sprawozdania zarządu GK" Dodatkowo po dniu bilansowym tj. w dniu 7 lipca 2016 r. Emitent powziął informacje o wyborze przez Urząd Regulacji Energetyki (URE) oferty złożonej przez Spółkę w przetargu na wybór przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej w związku z czym Emitentowi zostały przyznane świadectwa efektywności energetycznej - PMEF tzw. białe certyfikaty o wartości netto tj. po potrąceniu kosztów i prowizji ok. 1,2 mln zł według aktualnej wyceny tej kategorii certyfikatów na Towarowej Giełdzie Energii. Oferta złożona przez Emitenta wskazywała na zrealizowane w latach 2012-2015 inwestycje dotyczące instalacji rekuperatora w stacji odzysku białka oraz modernizacja zakładowej sieci ciepłowniczej. Certyfikaty o których mowa powyżej zostały przekazane Spółce w lipcu 2016 roku. Do dnia sporządzenia niniejszego sprawozdania Spółka zbyła na TGE certyfikaty o łącznej wartości ok. 1790 tys. zł, uzyskując dochód w wysokości 973 tys. zł.

pprezes
0
Dołączył: 2014-09-07
Wpisów: 203
Wysłane: 21 września 2016 17:53:20 przy kursie: 0,71 zł
Mamy wezwanie po 73 groszy, jak dla mnie zdecydowanie zbyt nisko (3kw powinien być rekordowy), myślę że do 80 groszy może kurs powinien urosnąć.

flesz
flesz PREMIUM
14
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2009-12-10
Wpisów: 1 580
Wysłane: 21 września 2016 18:57:48 przy kursie: 0,71 zł
Nie sądzę, żeby wiele inwestorów oddało im akcje po 73 gr. Zwłaszcza, że wycofanie z giełdy nie grozi bo wezwanie jest tylko do 33%.

flesz
flesz PREMIUM
14
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2009-12-10
Wpisów: 1 580
Wysłane: 16 listopada 2016 11:41:57 przy kursie: 0,96 zł
I po wezwaniu. Ktoś tam jednak oddał po 73 gr - podejrzewam, że podstawione słupy które wcześniej skupywały bo cena rynkowa ok 35% wyższa i podaży nie widać.

Spółka opublikowała kolejne świetne wyniki.

Można prosić o omówienie raportu? Przyda się jakaś łyżka dziegciu w tej beczce miodu :)

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,589 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +153,98% +30 796,18 zł 50 796,18 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d