9 solidnych spółek do obserwacji na III kwartał

Czarnym koniem sezonu wynikowego były spółki przemysłowe, które pełnymi garściami czerpały z dobrej koniunktury gospodarczej, windując jednocześnie kursy akcji. Z pomocą ekspertów zbadaliśmy, które z nich mają szanse na powtórzenie dobrych wyników w kolejnym kwartale.

W sezonie wyników za II kwartał z dobrej strony pokazały się takie spółki jak Amica, Forte czy Sanok. Każda z nich wypracowała w dwucyfrowy wzrost zysku netto oraz poprawiła przychody. W nagrodę ich kursy akcji szybko ustanowiły nowe rekordy cenowe. Jeszcze szybciej rosły zyski w Boryszewie – tutaj wynik netto podskoczył o ponad 200 proc. do 51,4 mln zł. Kluczem do poprawy wyników był segment motoryzacyjny. EBITDA tego biznesu w II kwartale wyniosła prawie 43 mln zł wobec niecałych 2 mln zł rok wcześniej. Przychody zwiększyły się natomiast o 5 proc. do 565 mln zł. Poprawa wyników w biznesie motoryzacyjnym była zasługą podniesienia cen produktów oraz optymalizacji zatrudnienia w grupie i niższych cen surowców. Jednocześnie zarząd Boryszewa zasygnalizował, że wyniki motoryzacyjnej dywizji w drugiej połowie roku obciąży niekorzystna sezonowość oraz dodatkowe koszty związane z zakładem w niemieckim Prenzlau. Fabryka, która spłonęła w pożarze w kwietniu 2015 roku jest odbudowywana i ruszy najwcześniej w lutym przyszłego roku.

– Na obserwowanych przez nas 16 spółek przemysłowych aż 63 proc. poprawiło wyniki w II kwartale 2016 r. To historycznie wysoki wynik i trzeci na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Do tego 60 proc. pozytywnie zaskoczyło wynikami. Pomagały wysokie wolumeny sprzedaży i kursy walut. Perspektywy na drugie półrocze też są dobre i myślę, że takie spółki jak Amica, Boryszew, Forte czy Sanok powinny kontynuować poprawę wyników. – podsumowuje Jakub Szkopek, analityk DM mBanku.

Jednak dynamiczna poprawa wyników nie zawsze idzie w parze z atrakcyjnymi wskaźnikami. Stosunek ceny do zysku operacyjnego (C/ZO) najlepiej wygląda w Boryszewie – 6,7. W Amice ten wskaźnik przekracza 10, w Sanoku zbliża się do 13, a w Forte do 15. Średnia dla WIG to 11. Także pod względem EV/EBITDA najniższy poziom ma Boryszew – 6,8. Dla Amiki i Sanoku jest to odpowiednio 8,9 i 9,7. W Forte wskaźnik przekracza 13. Tu średnia dla indeksu szerokiego rynku wynosi 8.

Wiatr w żagle łapie także Relpol. Producent przekaźników w II kwartale zwiększył zysk netto o ponad połowę, w czym  pomagła koniunktura gospodarcza w Europie oraz korzystne notowania walut i surowców. Zarząd w raporcie zasugerował, że drugie półrocze powinno być równie udane. W całym I półroczu przychody zwiększyły się o blisko 6 proc, do 61,2 mln zł. Marża EBITDA wzrosła z 11,7 proc. do 13,8 proc., a zysk netto o 42 proc. do 4,7 mln zł. Dobre wyniki poprawiły też atrakcyjność wskaźnikową – C/ZO to 8,7 a EV/EBITDA – 5,8.

– Grupa cały czas wzbogaca swoją ofertę o nowe rozwiązania i stara się elastycznie podchodzić do swoich kontrahentów. Jeśli w gospodarce i geopolityce europejskiej nie wydarzy się nic zaskakującego in minus w kolejnych okresach sprawozdawczych, to liczyć się należy z możliwością utrzymania obecnych pozytywnych tendencji wynikowych, co nie powinno zostać obojętne dla kursu akcji Relpolu. Jednocześnie warto również bacznie obserwować rozwój wypadków na rynku surowców, gdyż powrót do dalszych wzrostów notowań miedzi, srebra i złota może odbić się in minus na marży brutto grupy Relpol. Wydaje się że ryzyko niekorzystnych zmian na rynku walutowym jest mniejsze. – analizuje Tomasz Nawrocki, analityk StockWatch.pl.

Źródło: Omówienie sprawozdania finansowego przygotowane przez analityka StockWatch.pl

Źródło: Omówienie sprawozdania finansowego przygotowane przez analityka StockWatch.pl

>> W serwisie są już wprowadzone najnowsze dane finansowe spółek z GPW za ostatni kwartał. To dobra okazja do rozpoczęcia poszukiwań >> Wykorzystaj skaner fundamentalny, który ułatwia poszukiwania najdorodniejszych spółek

Silny wzrost zysków był także udziałem wybranych spółek chemicznych. W tym gronie znalazł się Ciech. Spółka oprócz imponującej dynamiki zysków wypracowała historycznie wysoki cash flow. Poprawie wyników służyła korzystna koniunktura gospodarcza w Unii Europejskiej, a także w krajowej gospodarce i przemyśle chemicznym. Eksportowi grupy sprzyjał spadek wartości złotego do euro i dolara. Jednak z drugiej strony spółka musiała zmagać się ze słabą koniunkturą na chińskim rynku sody kalcynowanej.

Wśród kwartalnych prymusów jest również PCC Rokita, z rekordowym poziomem przychodów, zysków i marż. W minionym okresie zysk netto producent surowców do pianek poliuretanowych wzrósł o 150 proc. do 35,6 mln zł. Marża na tym poziomie skoczyła z 5,8 proc. do 13,3 proc. Wyższe marże to efekt oszczędności na kosztach energii i lepszego mixu produktowego.

– Baza wynikowa na 2H’16 jest wysoka, niemniej nasza roczna prognoza EBITDA zakładająca ok. 180 mln zł wydaje się w tym przypadku bardzo konserwatywna. – oceniają analitycy DM BDM.

O równie wysoką dynamikę zysków postarała się inna spółka z grupy PCC – PCC Exol. Na poziomie zysku operacyjnego dynamika sięgnęła 95 proc., co dało wynik bliski 9,9 mln zł. Czysty zysk największego producenta surfakantów w rejonie CEE skoczył o ponad 200 proc. do 7,2 mln zł. Skokowej poprawie służył dobry wynik operacyjny, ale także niższe koszty finansowe oraz stosunkowo niska stopa podatkowa. Mankamentem w wynikach jest spadek cash flow operacyjnego z 15,8 mln zł do 2,6 mln zł. To efekt przede wszystkim zmiany w kapitale obrotowym, która pochłonęła 9,4 mln zł. Niemniej grupa zakończyła całe I półrocze rekordowymi wynikami. Przychody wzrosły o 5 proc. do 265,9 mln zł, EBITDA zwiększyła się o 35 proc. do 24,3 mln zł, a zysk netto o 124 proc. do 12,4 mln zł.

– PCC Exol jest spółką poprawiającą wyniki, w dodatku już wysoko rentowną, generującą zwrot z aktywów na poziomie 4,15 proc. licząc z zysku netto, albo 5,8 proc. licząc z zysk operacyjny po uwzględnieniu opodatkowania. Podobnie dość wysoka jest rentowność kapitału własnego 9,03 proc., a zatem majątek wykorzystywany jest bardzo efektywnie. Dzięki poprawie wyników znacząco poprawiła się zdolność do obsługi zadłużenia, w związku z czym emitent nie powinien mieć problemów z dalszym pozyskaniem finansowania dla kolejnych inwestycji. – ocenia Paweł Bieniek, analityk StockWatch.pl. >> Całe omówienie raportu finansowego PCC Exol znajdziesz tutaj

Wśród wymienionych spółek chemicznych najniższym C/ZO legitymuje się Ciech – 5,9. PCC Rokita i PCC Exol mają wartości zbliżone do średniej dla branży, czyli 8,4. Wskaźnik EV/EBITDA dla Ciechu to 5,8. PCC Rokita ma 7,1 i jest to wartość zbliżona dla średniej w sektorze. Dla PCC Exol stosunek ten wynosi 10,4. >> Pozostałe wskaźniki spółek chemicznych sprawdzisz tutaj

Drugi kwartał niespecjalnie udał się natomiast spółkom spożywczym, lecz branżowym rodzynkiem okazał się Pepees. Grupa produkująca skrobię ziemniaczaną osiągnęła w II kwartale 25-proc. wzrost przychodów. Zysk EBIT podskoczył o 340 proc., a netto o 3.447 proc. Dobre wyniki grupy to zarazem efekt znacznego wzrostu sprzedaży eksportowej, w tym zwłaszcza do gospodarek spoza UE – wzrost r/r o 121 proc. w II kwartale oraz na rynek krajowy.

– W rezultacie dość wyraźnie zmniejszył się udział rynku krajowego w sprzedaży ogółem na rzecz eksportu – z 84 proc. do 74 proc. w skali II kwartału oraz z 79 proc. do 72 proc. w skali I półrocza. W kontekście kolejnych okresów sprawozdawczych zarząd zamierza kontynuować dotychczasową, sprawdzającą się ostatnio, strategię rozwoju ukierunkowaną na wzrost sprzedaży eksportowej oraz liczy na pozytywne efekty przeprowadzonych inwestycji. – zwraca uwagę Tomasz Nawrocki, analityk StockWatch.pl. >> Czytaj dalej

Spółka wygląda ciekawie pod kątem wskaźników giełdowych. C/ZO jest poniżej 5, podobnie jak EV/EBITDA. Do tego C/WK to około 0,5. Tu średnia dla rynku to okolice 1,8.

wykres

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT amica, boryszew, Ciech, FORTE, pccexol, PCCRokita, pepees, relpol, sanok, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • 5 giełdowych branż zarażonych koronabessą

  Epidemia koronawirusa to obecnie temat numer jeden. Świat żyje doniesieniami o nowych ogniskach choroby, kolejnych zgonach, odwoływanych imprezach, kontrolach na granicach czy zamkniętych zakładach produkcyjnych. To wszystko elektryzuje także inwestorów, bo każde takie zdarzenie ma realny wpływ na gospodarkę i wyniki spółek.

 • Prognozy wyników za IV kwartał DM mBanku

  Sezon publikacji wyników za IV kwartał i cały 2019 r. powoli się rozkręca. DM mBanku w cyklicznym opracowaniu sprawdził, jak końcówka minionego roku wypadła w poszczególnych branżach oraz gdzie szukać spółek, które mogą sprawić niespodziankę.

 • 7 najciekawszych transakcji insiderskich w styczniu

  Insiderzy uaktywnili się na warszawskiej giełdzie. W pierwszych tygodniach nowego roku osoby pełniące funkcje zarządcze lub nadzorcze w spółkach przeprowadziły kilkaset transakcji. StockWatch.pl sprawdził, gdzie szukano okazji inwestycyjnych, a gdzie realizowano pokaźne zyski.

 • Amica spodziewa się pierwszych sprzedaży pod marką Fagor na przełomie I/II kw.

  AMICA spodziewa się pierwszych sprzedaży asortymentu pod marką Fagor w Hiszpanii na przełomie I i II kw. bieżącego roku, poinformował CFO Michał Rakowski. Na większe przychody z marki Fagor, rzędu "pojedynczych procentów" udziału w ogóle sprzedaży grupy, liczy od 2022 r.

 • Boryszew ma przedwstępną umowę sprzedaży Impexmetalu. Spółka trafi w ręce Szwedów

  Spółki z grupy BORYSZEW mają przedwstępną warunkową umowę sprzedaży akcji spółki Impexmetal. Kupującym jest szwedzka spółka Gränges AB, globalny dostawca walcowanych produktów aluminiowych. Transakcja będzie stanowiła kolejny krok zmierzający do planowanego przez zarząd uporządkowania skomplikowanej struktury grupy kapitałowej BORYSZEW.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR