TELIANI - Spółki od A do Z - NewConnect - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2

TELIANI [TLV]

AKTUALNY KURS: 0,68 zł (+1,49%) 11-06-2019 15:52
krewa
krewa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 5 357
Wysłane: 8 grudnia 2010 22:08:18
dzisiaj miał miejsce debiut PDA serii C.
ilość akcji serii C 720.000, cena emisyjna 0,7 PLN.
oferta miała charakter prywatny.
cena nominalna 5 mln akcji serii A (1.595 tys. imiennych) i B (3.405 tys. na okaziciela) to 0,1 PLN.
czym eminent się trudni? importem i dystrybucją gruzińskiego wina. pionierem nie jest, na tym poletku już wcześniej zaistniały WGM i Marani.

gruzińskie wina (te dostępne w polskich sklepach) wg mnie jednak lepiej brzmią aniżeli smakują - Kindzmarauli, Saperawi, Pirosmani, Mukuzani, Czinandali, Khwanczkara, Napareuli, Tbilisuri i inne -uri.

czym się spółka chwali? ano stratą 60 tys. zł za rok ubiegły i prognozą 69 tys. zł zysku w roku bieżącym przy przychodach ponad 2 mln. zł.
dalej ma być tylko lepiej (to prognoza zarządu, nie moja).

na co spółka zamierza przyznaczyć wpływy z emisji?
Cytat:
...na utworzenie nowego działu handlowego, nawiązanie współpracy z kolejnymi tradycyjnymi dystrybutorami alkoholi, wzmocnienie współpracy w zakresie reklamy i promocji i poszerzenie oferty handlowej o inne produkty alkoholowe, np. wódkę czy brandy.

w dniu debiutu spółka wisiała na widłach - TKO: 2.06 +194.29%

a kogo mamy w akcjonariacie? Mera S.A., notowana na NC, pogoniona niegdyś z przedsionka GPW za brak sprawozdań.
Edytowany: 21 grudnia 2010 12:59

krewa
krewa PREMIUM
Wysłane: 21 grudnia 2010 11:30:43 przy kursie: 3,10 zł
Drogi WD!
byłbyś uprzejmy zerknąć na prezentację tej spółki i spróbować odpowiedzieć na moje naiwne pytanie - co rynek wycenia na bagatela 15 mln zł?
dokumentów informacyjnych nie udało mi się ściągnąć.

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Grupa: Bus Driver
Wpisów: 8 601
Wysłane: 22 grudnia 2010 19:30:14 przy kursie: 4,45 zł
krewa napisał(a):
Drogi WD!
byłbyś uprzejmy zerknąć na prezentację tej spółki i spróbować odpowiedzieć na moje naiwne pytanie - co rynek wycenia na bagatela 15 mln zł?
dokumentów informacyjnych nie udało mi się ściągnąć.

Patrzyłem i patrzyłem... i nie wymyśliłem.

siekoo
Wpisów: 1 745
Wysłane: 28 grudnia 2010 14:27:45 przy kursie: 7,10 zł
tak sie czailem zeby sie odezwac w tym temacie, az w koncu mam pretekst blackeye

krewa, moze to rzuci troche swiatla na mozliwosci w tej branzy:
wyborcza.biz/biznes/1,100896,8...

napisze troche rzeczy oczywistych dla Ciebie, ale wsrod nas sa i tacy, co z winami nie mieli jeszcze wiekszej stycznosci, wiec prosze o wyrozumialosc.

jakis rok-poltora temu uderzyl mnie podobny pomysl, lecz na bardzo mala skale - sprowadzac wina. w moim przypadku sciana okazaly sie realia w postaci samego rynku. wino w Polsce to temat jeszcze dosyc egzotyczny - jezeli juz pijemy to wina slodkie, czasem polslodkie lub musujace. z moich znajomych mieszkajacych na stale w Polsce nikt nie lubi win wytrawnych. jak narod chetniej pijemy wodki, whiskacze, piwo. i 'szampana' w Sylwestra.
jasne, to sie powoli zmienia, ale wowczas, markety rowniez nie byly zainteresowane poszerzaniem asortymentu win, a o niemieckie juz w szczegolnosci. dlaczego? bo kto to widzial - niemieckie wino (i od razu mina jakby zabe polknal)? co innego jak powiesz, ze masz wina renskie, palatynskie albo alzackie - w odpowiedzi uslyszysz 'a tak, tak. wiem, znam, slyszalem' blackeye

ale do rzeczy. biznes na winach to dwie opcje - albo scalping na ilosci, albo godziwa marza na jakosci. jesli to pierwsze, to wszelkiej masci dyskonty maja ogromna przewage - w Niemczech kupuje wino w lepszych jakosciowo dyskontach (np. Edeka, Rewe) lub bezposrednio u regionalnego winiarza (ratio jakosc/cena - super). i sa to wina od 1 Euro do gornej granicy ktora sie sprzedaje (najdrozsze chyba do 40E i konia z rzedem temu, kto wyczuje roznice miedzy winem za 30E i za 6-8E, a ze za 25-30E mozna spokojnie kupic 12 letniego whiskacza albo burbona, gdzie czuc roznice w smaku...).
w sklepie z winami kupilem wino moze kilka razy w zyciu, bo... zazwyczaj maja to samo co dyskonty, tylko drozej. to samo robia ludzie w Hiszpanii, Francji czy we Wloszech.
w Polsce nie kupuje prawie w ogole wina, bo jeszcze do niedawna ceny byly z kosmosu - 3x drozsze niz w Niemczech (stad wzial sie moj pomysl). paranoja! teraz dzieki Lidl'owi czy Biedronce sytuacja zaczyna sie normowac - wiadomo, konkurencja wymusza pewne zmiany blackeye

a samo wino Teliani Valley - znam te etykietke, znaczy sie kiedys mialem przyjemnosc. widocznie niezbyt duza, lub tez cena byla nieadekwatna do oferowanych doznan, skoro nie kupilem ponownie, ale w ramach urzetelnienia wypowiedzi kupie, wypije za zdrowie forumowiczow i gospodarzy, i podziele sie refleksjami.

aa, przegladalem te prezentacje - niepowazna, zeby nie powiedziec inaczej. moim zdaniem, to nawet nie jest myslenie zyczeniowe (bo to wymagaloby wiary w to, co sie pisze), tylko ordynarne naciaganie, wprowadzanie ludzi w blad. nie wiem dlaczego mialoby im rosnac, jezeli wprowadzane sa nowe marki, w atrakcyjnych cenach, przez silniejszych graczy, dla ktorych ten segment to tylko % przychodow?
salute
Zawżdy znajdzie przyczynę, kto zdobyczy pragnie...

Damian666
Wpisów: 34
Wysłane: 30 grudnia 2010 12:12:06 przy kursie: 11,00 zł
Wpisuje posta dla potomnych aby zobaczyli co może zrobić z kursem POznańska wirówka d'oh!

szooler
szooler PREMIUM
Wpisów: 2 112
Wysłane: 2 stycznia 2011 20:02:07 przy kursie: 12,80 zł
Balon.Shhh To tu się kręci ...wirrówka.
Assetusa nie pobije,za to łapaczy okazji może.blackeye
Ja bym już nie ryzykował przy tych poziomach.
"Fortuna favet fortibus"
Edytowany: 2 stycznia 2011 20:21

nemooo
Wpisów: 325
Wysłane: 7 stycznia 2011 17:41:59 przy kursie: 4,17 zł
pare dni pózniej dla potomnych

sorki za offtop

balonik pekl... puffff

volky
Wpisów: 245
Wysłane: 13 lutego 2011 15:37:41 przy kursie: 2,01 zł
Jutro 14-02-2011 i bynajmniej nie chodzi o walentynki love4 i ilość spożycia wina w tym dniu lecz o zbliżający się raport za IV kw.
Ciekaw jestem czy publikacja jakaś się ukarze ... czy sobie "zapomną".
Obserwuje od jakiegoś czasu notowania i spółka już ostro szoruje dno gdyby było to GPW należało by się jakieś wybicie. NA NC raczej AT się nie stosuje :).
Co do samego Teliani kto wchodzi na NC raczej chce się wykazać i powinien pokazać przyzwoity pierwszy raport.
Szukając czegoś o Teliani po internecie znalazłem tylko prasówkę z dnia debiutu.

Importer win Teliani Valley pozyskał z emisji 0,5 mln zł

W sumie ten artykuł chyba jest najciekawszy jeżeli chodzi o jakiś pogląd o spodziewanych wynikach...
Jutro na NC trochę raportów będzie więc ciekawa sesja chyba się szykuje. Teliani miało najbardziej procentowo wzrostowy i spadkowy okres dlatego mnie najbardziej zainteresowało.

krewa
krewa PREMIUM
Wysłane: 19 maja 2011 09:35:55 przy kursie: 1,55 zł
długo wahałem się czy warto poświęcić słów kilka wynikom kwartalnym Teliani. okrutną trudność bowiem sprawia napisanie chociaż dwóch zdań o spółce, pozbawionych drwin, ironii i sarkazmu. po usunięciu 99% złośliwości i uszczypliwości pozostało mi coś takiego:

Pierwsze co rzuca się w oczy, to spadek przychodów – o 53%. Wg. Zarządu winą za taki spadek należy obarczyć sezonowość w handlu napojami alkoholowymi oraz zaniechanie pośrednictwa handlowego, przychody z którego w 1Q 2010 wyniosły 400 tys. zł wobec 333 tys. zł ze sprzedaży wina. Spadkom przychodów towarzyszy strata na działalności operacyjnej w wysokości 64 tys. zł wobec 30 tys. zł zysku w IQ 2010.

Spojrzenie na strukturę przychodów pozwala przypuszczać, że rok temu spółka potrafiła wygenerować 4 tys. zł zysku z 333 tys. zł przychodów ze sprzedaży wina, w tym ograniczyła się stratą 63 tys. zł z 390 tys. zł przychodów. Wnioskować należy, że najbardziej dochodową dla spółki była działalność zaniechana w tym roku, mianowicie pośrednictwo handlowe, które przyniosło spółce w 1Q 2010 26 tys. zł zysku. Z jednej strony chciałoby się rzec, że zaniechali niewłaściwej działalności, z drugiej zaś spółka trudniąca się pośrednictwem handlowym nie miałaby szans na pozyskanie 504 tys. zł z emisji. Co ciekawe (a raczej naturalne), w prospekcie emisyjnym o pośrednictwie nie było ani słowa. A nawet jeżeli parali się pośrednictwem, to rentowność mieli żenująco niską - 6,5%.

Kurs spółki, po odWIRRowaniu zmierza ku wartości godziwej, chociaż drogę ma jeszcze daleką.
Na szczęście zainteresowanie spółka na SW jest zerowe, co świadczy dobrze o użytkownikach ( o mnie już mniej, ale ja mam skłonności dewiacyjne).

volky
Wysłane: 19 maja 2011 15:38:41 przy kursie: 1,55 zł

Chyba po fakcie można snuć teorię po co spółka weszła na giełdę... kto ją wprowadził ?
Mój ulubiony Investcongrup... ostatnio trochę o nich się głośniej zrobiło dzięki Karkosikowi. A znane już niektórym spółki z ich stajni to nie tylko
<<< Teliani-które wydaje mi się prekursorem formacja petrolowej szpica do gory i zjazd w dół
ale również ....
<<< Smoke Shop -nie muszę przedstawiać
<<< IPO -tutaj trzeba zaznaczyć ze raport zaskakująco dobry i jeszcze się chyba będzie działo. Można powiedzieć że trafiła się spółka nie koniecznie spekulacyjna .

O samej spółce Teliani niestety nic więcej ciekawego nie można powiedzieć więc skomentuję tylko krewa że bardzo mi się podoba Twój styl wypowiedzi ;).

addison
Wpisów: 1 683
Wysłane: 8 czerwca 2011 16:00:44 przy kursie: 1,87 zł
Bo czymże tu można się interesować? Chyba tylko patrząc przez pryzmat kabaretu.

Z raportu rocznego Teliani:

1.Przeciętne zatrudnienie w roku obrotowym.
Na dzień bilansowy firma zatrudnia na umowę o pracę 2 osoby: kobietę i mężczyznę.

:-)

krewa
krewa PREMIUM
Wysłane: 9 czerwca 2011 21:14:59 przy kursie: 1,80 zł
@addison,
zachęciłeś mnie do lektury raportu. wzmianka o wysokich kosztach odtworzenia kapitału intelektualnego też niczego sobie.

skoro już zadałem sobie trud lektury, warto podzielić się jeszcze jednym spostrzeżeniem. w tym celu cofnijmy się w czasie do grudnia ubiegłego roku i przypomnijmy sobie deklaracje zarządu:
Cytat:
Środki pozyskane z emisji akcji spółka planuje przeznaczyć na utworzenie nowego działu handlowego, nawiązanie współpracy z kolejnymi tradycyjnymi dystrybutorami alkoholi, wzmocnienie współpracy w zakresie reklamy i promocji i poszerzenie oferty handlowej o inne produkty alkoholowe, np. wódkę czy brandy.

jak to bywa - z planów nici. lwia część wpływów z emisji poszła w postaci pożyczki do Mera SA Anxious
Kamasutra w czystej postaci (przecież słowa "dymanie", tym bardziej w stosunku do naiwnych akcjonariuszy, użyć nie wypada, dobre wychowanie zobowiązuje)

volky
Wysłane: 9 czerwca 2011 21:34:46 przy kursie: 1,80 zł
Podziwiam chłopaki za wnikliwość thumbright ...
Tylko czemu takie firmy istnieją, debiutują i debiutowały na giełdzie.... pikują po kilkaset % ...
i zawsze potem można powiedzieć - "a nie mówiłem ?!"
Smoke firma kilku sklepików =idealny przykład (zapewne ma większe zatrudnienie)...

Wciąż mnie nurtuje sam investcongrup.... który jest w większości tych przypadków współudziałowcem tych cudownych spółek. Odpowiadając czemu maja miejsce takie cyrki ?
Bo wciąż wszyscy liczą na to że zarobią na tym. Spółek w portfelu investcongrup trochę do trenowania kamasutry jest, więc jeszcze nie raz zobaczymy takie spektakle.

volky
Wysłane: 9 czerwca 2011 21:35:39 przy kursie: 1,80 zł
Aha apropos raportów nie wszystkie te "investcony" są złe. Mam na myśli IPO i Remedis

Edytowany: 9 czerwca 2011 21:37

krewa
krewa PREMIUM
Wysłane: 9 czerwca 2011 22:59:52 przy kursie: 1,80 zł
volky napisał(a):
Tylko czemu takie firmy istnieją, debiutują i debiutowały na giełdzie...

proste. proste i przykre jednocześnie. w dniu debiutu FF wynosił 720 000 akcji, teraz FF to 2 225 652 akcji.
investcon zgarnął swoje za wprowadzenie na NC.

osoby, które objęły 720 000 PDA odWIRRowały swoje z nawiązką. przy okazji Mera SA też wyrzuciła trochę akcji w rynek, wszak żadnych lock-up'ów nie było.

biorąc pod uwagę, że inwestycja Mery w TLV wyniosła aż 395 000 zł - wrzucenie w rynek ca. 1 500 000 akcji przyniosło im lekką ręką zdecydowanie powyżej 2 700 000 zł

wszyscy są zadowoleni. no, może z wyjątkiem mniejszościowych. jedni już pogodzili się z porożem, inni wciąż żyją nadzieją na świetlaną przyszłość.

krewa
krewa PREMIUM
Wysłane: 5 lipca 2011 14:51:39 przy kursie: 1,70 zł
wygląda na to, że dla Mery zyski z dotychczasowej sprzedaży akcji TLV były zaledwie przystawką. może na podstawie składników uda się ustalić co będzie daniem głównym?

informacja sprzed roku
Cytat:
Gruziński producent win chce wejść na warszawską giełdę. – Myślimy o notowaniach w Warszawie, ale nie zdecydowaliśmy jeszcze, kiedy zadebiutujemy – mówi „Parkietowi” Koba Chanturia, dyrektor finansowy Teliani Valley.

...i sprzed kilku dni
Cytat:
Emitent informuje, że w dniu dzisiejszym otrzymał informację od Zarządu MERA S. A. (posiadacza pakietu akcji dającego 49,21% głosów) o rozpoczęciu rokowań na temat wejścia Teliani Valley Polska S. A . do Grupy Teliani Valley.

w raporcie skonsolidowanym Mery brak śladu po TLV, co można tłumaczyć nieistotnością wyników finansowych podmiotu zależnego z punktu widzenia jednostki dominującej (patrząc na wyniki TLV można byłoby przyjąć to jako główny powód)
lub
zamiarem sprzedaży w ciągu 12 miesięcy (to tłumaczy zaniechanie przez TLV nieco kontrowersyjnego pośrednictwa handlowego).

czy mój tok rozumowania nie zakłada przypadkiem zbytniej przebiegłości Mery?..

podziękowania dla WD za wyjaśnienie niektórych zagadnień.

krewa
krewa PREMIUM
Wysłane: 22 lipca 2011 19:22:28 przy kursie: 1,31 zł
opowieści erotycznej (bo o dymaniu) ciąg dalszy...

mój dobry znajomy po lekturze poniższego komunikatu
Cytat:
Emitent informuje, że w dniu dzisiejszym otrzymał informację od Zarządu MERA S. A. (posiadacza pakietu akcji dającego 49,21% głosów) o rozpoczęciu rokowań na temat wejścia Teliani Valley Polska S. A . do Grupy Teliani Valley.

zwrócił się bezpośrednio do Teliani Valley JSC z prośbą o potwierdzenie prowadzenia negocjacji w sprawie sprzedaży udziałów przez Merę na rzecz TV JSC.

po tygodniu przyszła odpowiedź. lecz nie z Gruzji a od prezesa polskiej spółki, w której wytyka on znajomemu nieumiejętność czytania komunikatów, bo przecież "o sprzedaży udziałów nie było mowy".
znajomy lekko zbaraniał, wszak do tej pory nie miał problemów ze zrozumieniem prostych przekazów. no bo jak inaczej można potraktować takie coś?
Cytat:
Zarząd Teliani Valley Polska S.A. informuje, że w dniu dzisiejszym otrzymał wniosek od zarządu MERA S.A. (posiadacza pakietu akcji dającego 49,21% głosów), o dokonanie zamiany akcji imiennych posiadanych przez MERA S.A. na akcje na okaziciela. Wniosek zarządu MERA S.A. jest związany z przygotowaniem do transakcji z Teliani Valley JSC.

podjął więc kolejną próbę uzyskania odpowiedzi na nurtujące go pytania:
- skoro nie ma mowy o sprzedaży, to po jaką cholerę zamieniać akcje imienne na akcje na okaziciela?
- czym do licha jest transakcja jak nie kupnem/sprzedażą?

Edytowany: 22 lipca 2011 19:23

addison
Wysłane: 24 lipca 2011 14:23:04 przy kursie: 1,31 zł
bo tu nie będzie żadnej transakcji sprzedaży/kupna akcji tylko emisja.... aportowa. Trochę to inny rodzaj transakcji, ale fakt powinni wyrzucić słowo transakcja i zastąpić np. umową inwestycyjną

Czyli polska teliani wyprodukuje akcje dla akcjonariuszy teliani gruzińskiego w zamian za wkład czyli majątek gruziński. Tym samym zapewne mera spadnie ze swoimi akcjami do 5-10%(strzelam) i gruzini wejdą tylnymi drzwiami na NC.

Po co, dlaczego, nie pojmę, ale tak ja to widzę.
Edytowany: 24 lipca 2011 14:24

krewa
krewa PREMIUM
Wysłane: 24 lipca 2011 16:52:24 przy kursie: 1,31 zł
@addison
po co Gruzini mieliby tylnymi drzwiami na NC się pchać? skoro 4 lata temu kapitalizacja spółki wynosiła $80 mln, teraz może nieco mniej, gdyż po wprowadzeniu embarga przez Rosję wartość mogła się skurczyć. pozyskiwać kapitał powinni raczej na dużym parkiecie.

nawet jeżeli planowana jest emisja aportowa, to czy konieczna jest zamiana tych nielicznych w sumie akcji imiennych na akcje na okaziciela?

gubię się w domysłach. albo mamy do czynienia z prostackimi zagrywkami, mającymi na celu upłynnienie akcji będących w posiadaniu Mery, albo...? ta cała opisywana przez Ciebie inżynieria finansowa jest zbyt wyrafinowana, by stosować ją w przypadku biura handlowego, na majątek którego biurko i trzy krzesła składają się. no i kapitał intelektualny, o wysokim koszcie odtworzenia king

addison
Wysłane: 25 lipca 2011 08:10:06 przy kursie: 1,31 zł
dla mnie to też komedia, ale na razie inaczej tego nie widzę.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2