pixelg
FOJUD [Catalyst] - Notowane instrumenty - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7

FOJUD [Catalyst]

Marcin Osiecki
0
Grupa: SubskrybentP1, Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 855
Wysłane: 7 lutego 2011 15:03:30
Profil działalności emitenta: Aktywność Spółki skupiona jest wokół infrastruktury. Przedsiębiorstwo zapewnia finansowanie inwestycji, a także dostarcza usługi organizacji szkoleń specjalistycznych z zakresu przygotowania inwestycji infrastrukturalnych. Ponadto firma zajmuje się projektowaniem infrastruktury drogowej oraz nadzorem nad wykonawstwem. Dodatkowo Spółka prowadzi stałą wspópracę pod kątem środowiskowym z firmą COMPROJEKT ZM sp. z o.o.

Strona internetowa: http://www.fojud.pl

Podstawowe dane:

kliknij, aby powiększyć

Opracowanie własne
Edytowany: 7 lutego 2011 15:05

pit_inv
0
Wpisów: 2
Wysłane: 7 lipca 2011 10:08:56
Witam,

czy ktoś wie jakie są powody aktualnej wyprzedaży?
z jednej strony obroty są małe, ale cena jest już mocno zbita (aktualnie 97) przy terminie wykupu 23.11 a chętnych do zakupu nie ma.
Nie znalazłem żadnych informacji o problemach spółki, ale może ktoś coś wie?

Pozdrawiam
Pit

Marcin Osiecki
0
Wysłane: 7 lipca 2011 11:47:06
Spółka mocno zadłużona. W aktywach nie widać wiele do sprzedaży w przypadku likwidacji. Większość stanowią rozliczenia międzyokresowe kosztów. Nie ma nadal raporu za 2010 r., a powinien być do końca czerwca. Może ktoś uznał, że woli nie ryzykować, czy Fojud da radę się refinansować i dlatego sprzedaje.
Edytowany: 7 lipca 2011 11:47

>> Ponad 160% zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego Cztery Fazy Rynku w StockWatch.pl

kristina pawel
0
Wpisów: 1
Wysłane: 11 października 2011 11:03:51
Panowie i panie,

Prosze, temat firmy Fojud s.a. violent1 !!! : www.gowork.pl/opinie_czytaj2,5...

anonim - 2011-01-06 20:27 odpowiedz | cytuj

Praca nie jest dla ambitnych, raczej dla miernych. Rozwija sie ten kto wchodzi w pupe nowej zonie szefa lub jego asystentce. W innym wypadku wylatuje.
Nie licz na platne nadgodziny.
3some

byly pracownik - 2011-01-29 17:55 odpowiedz | cytuj

Czegos takiego jeszcze w zadnej firmie nie widziałem, a w kilku juz pracowałem. Jeśli otrzymasz od nich zaproszenie na rekrutacje nie daj sie omamić, gdyż mimo, że bdą ci mydlić oczy, to nic dobrego od nich nie otrzymasz: ani premii, ani platnych nadgodzin, ani zusu, ani wyplaty na czas, a do tgo nie placą podwykonawcom z którymi pracujesz i przed którymi musisz świecić oczami. Projektantów z uprawnieniami tam brak. Ciekawe dlaczego salute

anonim - 2011-04-15 15:13 odpowiedz | cytuj

jak wyżej, omijać wielkim łukiem,

były pracownik - 2011-09-27 17:46 odpowiedz | cytuj

Witam. Wszystkich zainteresowanych pracą w FOJUD S.A. przestrzegam aby omijali tą spółkę z daleka. Firma nie wypłaca nadgodzin, diet za delegacje i co najważniejsze w ostatnim czasie pensji. Dziwne sterowanie przez zarząd doprowadziła ich na skraj bankructwa. Osoby usytuowane na najwyższych szczeblach (pomijając prezesa) nie posiadają kompletnie jakichkolwiek kompetencji w sterowaniu firmą. Liczą się tylko dla nich wew. zarządzenia, inflirtacja i sianie strachu. Gdyby nie ambitni pracownicy na niższych szczeblach spółka podejrzewam padła by z pół roku temu.bandhead

anonim - 2011-10-04 18:47 odpowiedz | cytuj

Potwierdzam powyższe opinie. Firma za nic nie płaci, ani kontrahentom ani pracownikom nadgodzin, diet i co najgorsze to pensji również.cyclops_ani
Totalny brak zarządzania spółką, jeden wielki bałagan.
Omijać spółkę długim łukiem i nie dać się omamić prezesowi, który obiecuje złote góry a tylko mydli oczy.
Pracodawca totalna porażka - szkoda nerwów

byly naiwny - 2011-10-06 22:50 odpowiedz | cytuj

Tragedia, porażka, bagno... Nie wyplaca diet czy nadgodzin - przecież to normalne! Od stycznia - kazda pensja z opoznieniem. Jest pazdziernik, a na konto nie wplynela jeszcze pensja za sierpien :D
Uciekajcie od nich jak najdalej! Prezes potrafi tylko oczy mydlic, a za chwile cie zgnoi i sterroryzuje psychicznie! crybaby bandhead
Jezeli lubisz czuc sie jak gowno kazdego dnia, lubisz ten dreszczyk emocji \"czy bedzie wyplata, czy nie\", stac cie na wolontariat to goraco polecam!
Silenced

Marcin Osiecki
0
Wysłane: 18 listopada 2011 01:23:46
Szykuje się "powtórka z Anti". Właśnie Fojud opublikował następujący komunikat:

Cytat:
Spółka FOJUD S.A. informuje, iż w wyniku przedłużających się negocjacji z Kluczowym Klientem (miasto Poznań) w celu doprowadzenia do ostatecznego rozliczenia kontraktu stanowiącego zabezpieczenie Obligacji serii A, pomimo bardzo wczesnego przystąpienia do tego procesu przez Spółkę, powstało ryzyko przesunięcia się terminu wykupu Obligacji. Ryzyko to zaistniało z przyczyn niezależnych od Spółki, a Spółka obecnie dokłada wszelkich starań, aby je wyeliminować przed terminem zapadalności Obligacji do wykupu. Jednocześnie informujemy, iż kontrakt wskazany w dokumencie informacyjnym jako zabezpieczenie dla Obligacji został zakończony, a Klient rozpoczął eksploatację dzieła, które powstało w wyniku tego kontraktu.

www.gpwcatalyst.pl/raporty_ebi...

W skrócie chodzi o to, że nie mają pieniędzy, ale powinni je dostać za jakiś czas od Poznania. Zwróćmy też uwagę na to, że komunikat został opublikowany (17.11.2011 r. - godz. 23.33 i 33 sekundy - tu chyba jakiś numerolog powinien się wypowiedzieć Think ) już po wycofaniu obligacji z obrotu (16.11.2011 r.). Zupełnie jakoś mnie to nie dziwi. Po co robić zamieszanie na rynku. Lepiej, żeby obligatariusze zostali z papierem, którego nawet nie można sprzedać (zamierzona ironia). Pozostaje czekać. Na pocieszenie warto dodać, że te obligacje są właśnie zabezpieczone wierzytelnościami z tego kontraktu z Poznaniem, więc może nie będzie tak źle. Fajnie by było też poszukać, czemu stolica Wielkopolski jeszcze Emitentowi nie zapłaciła. Może chodzi o jakieś niedoróbki. Ja szczegółów jeszcze nie szukałem. Zamieszczam to co widać od razu. Angel
Edytowany: 18 listopada 2011 01:32

taakum
0
Wpisów: 85
Wysłane: 18 listopada 2011 10:47:17
Będzie ciekawie.
Obligacje FOJUD są zabezpieczone umową cesji z kontraktu zawartego pomiędzy Emitentem z ZDM w Poznaniu - zapewne wiarygodny płatnik. Jeżeli po 14 dniach od daty wykupu nie będzie zaspokojenia obligatariuszy będą oni mogli skorzystać z tej formy zabezpieczenia - nabyć prawo do wierzytelności pieniężnej z tego kontraktu.
Tak na szybko... przeanalizowałem - ale będzie ciekawie...

rafklopo
0
Wpisów: 63
Wysłane: 18 listopada 2011 18:18:54
Faktycznie może być ciekawie. Z tego forum pracowników wynika, że firma zawaliła jakiś kontrakt. Jeżeli to jest ten kontrakt, który jest zabezpieczeniem obligacji, to sprawa zapewne mocno się komplikuje.
Obligacje okazują się coraz bardziej ryzykowne a jednocześnie pojawił się nowy benchmark: BGŻ Optima i lokata 6,5% netto. Coraz bardziej się zastanawiam czy premia za ryzyko jest satysfakcjonująca.

Marcin Osiecki
0
Wysłane: 19 listopada 2011 00:13:59
Oczywiście, że przy takiej lokacie w banku na 6,5% netto, czyli 8% brutto to niespecjalnie opłaca się w ogóle myśleć o większości korporacyjnych obligacji. Gwarancje w 100 procentach do 100k euro. Tyle, że to taka promocja, które trwać wiecznie nie będzie. Na razie warto korzystać póki jest. Inna sprawa, że nie wiadomo w końcu, czy lokaty antybelkowe już od stycznia się skończą, czy będzie to dłużej trwać. Jeśli tak będzie to benchmark spadnie do 5,25% netto.
Edytowany: 19 listopada 2011 00:14

yayurek
0
Wpisów: 879
Wysłane: 19 listopada 2011 08:08:27
jeżeli do końca listopada, nie zostaną wydane odpowiednie rozporządzenia (jest spora szansa), to wtedy najprawdopodobniej cała historia antybelkowa, przedłuży się do końca 2012, a wtedy znając kreatywność np. fachmanów P. Czarneckiego, będzie czas aby zaproponować nawet lokaty 3 letnie, z oprocentowaniem do końca 2012 gdzieś 40%, a póżniej prawie nic... a nawet jak (skuś baba na dziada) zdążą, to zgodnie z zapewnieniami rządu (chociaż w zapewnienia rządowe, to raczej zbytnio wierzyć nie można), to będzie okres przejściowy do końca marca, a wtedy dzięki kreatywności naszych bankowców mamy czas przynajmniej do końca 2012... trochę wkurzające (przynajmniej dla mnie) są w tym momencie niektóre komentarze gadających głów, że to nieuczciwe itp.... tymczasem jest to jedna z nielicznych możliwości obrony "szarego obywatela" przed wydymaniem przez państwo, obywatele "nieszarzy" mają sztaby doradców, i w sposób w zupełności uczciwy, wykorzystują luki w prawie stale, bez względu na ustawy, czy rozporządzenia... a na CATALYST zaczyna się robić rzeczywiście niezbyt bezpiecznie, to zapewne wynika też z faktu, że mamy coraz więcej terminów wygaśnięcia pierwszych serii obligacji firm i trzeba karty wyłożyć na stół, jak na tak mały ryneczek, to poważne kłopoty już trzeciej firmy, to raczej nie jest halo

intelekt
0
Wpisów: 232
Wysłane: 19 listopada 2011 12:46:56
Marcin Osiecki napisał(a):
Oczywiście, że przy takiej lokacie w banku na 6,5% netto, czyli 8% brutto to niespecjalnie opłaca się w ogóle myśleć o większości korporacyjnych obligacji.

I na to właśnie zwracałem uwagę już pół roku temu a się ze mną nie zgadzaliście :)

Winę za to ponoszą absurdalne ceny większości obligacji na Catalyst które zaniżają oprocentowanie do śmiesznych wartości. W chwili obecnej zwykłemu Kowalskiemu opłaca się kupić... jedynie Ganta. Żeby cokolwiek zdziałać trzeba czyhać na okazje (jak niedawny Rodan: rating AAA - można było kupić z kuponem netto 9,5%) lub ryzykować (jak z PCZ które PRZED przyznaniem ratingu AAA można było kupić z kupnem netto > 10%). Zwykły Kowalski który wraca styrany po pracy do domu i ma te 30 minut na wbicie zleceń nie ma szans cokolwiek sensownego kupić.

Gwarancje w 100 procentach do 100k euro. Tyle, że to taka promocja, które trwać wiecznie nie będzie. Na razie warto korzystać póki jest.

Promocje będą zawsze bo rynek bankowy w Polsce dopiero się rozwija. Ja już od roku przeskakuję z okazji na okazję i poniżej 6% na lokatach nie schodzę... stąd skupuje tylko i wyłącznie obligacje które dają mi min. 8-8,5% netto. Mniejsze kupony są nieproporcjonalne do ryzyka no chyba że to spółka z AAA i/lub hipoteką jak np. niedawny BLI.

Inna sprawa, że nie wiadomo w końcu, czy lokaty antybelkowe już od stycznia się skończą, czy będzie to dłużej trwać. Jeśli tak będzie to benchmark spadnie do 5,25% netto.

3 miesięczne Vacatio Legis czyli najwcześniej od początku kwietnia.

IdeaBank już się dostosował przedłużając lokatę TaxFree (6,1%) do końca lutego więc najlepsza strategia - czekać na świetnej lokacie z BGŻOptima i kiedy już wszystko będzie wiadomo i zaczną się sypać najlepsze lokaty na "ostatnią szansę na przedłużenie zysku bez belki" zacząć wybierać.

Poza tym już teraz pojawiają się lokaty z gwarancją oprocentowania (czyli jeśli wejdziemy w nowe zasady to bank dolicza % tak żeby zapłacić podatek) - w IdeaBanku jest to już 5,32%. Nie mam wątpliwości że przy obecnej inflacji i sajgonu jaki zacznie się w wcale banków o depozyty spanikowanych klientów takie lokaty podskoczą też do 6% netto.

Jeśli obligacje korporacyjne mają być naprawdę konkurencyjne to wreszcie trzeba skończyć z emisjami dla bogatych którzy później rzucają na Catalyst "ochłapy" po cenach z kosmosu.
Edytowany: 19 listopada 2011 12:49

Marcin Osiecki
0
Wysłane: 19 listopada 2011 13:24:57
Nie wiem z czym ja się niby nie zgadzam. W swoich artykułach wielokrotnie pisałem o tym, że pierwszą rzeczą jest kalkulacja rentowności i nie ma po co kupować obligacji korporacyjnych, jeśli dają niższy lub minimalnie większy zysk netto niż na najlepszych lokatach na rynku. Podejrzewam, że pisałem coś o tym, że rynek Catalyst nie ma większych szans konkurencji o pieniądze indywidualnych inwestorów dopóki istnieją lokaty antybelkowe. Chyba trudno się z tym nie zgodzić. A, że zostaną niedługo zlikwidowane to szanse się wyrównają i benchmark spadnie. Nie to, żebym się z tego cieszył, bo od dawna z takich produktów korzystałem i korzystam.

Minion
0
Wpisów: 41
Wysłane: 19 listopada 2011 20:21:13
Na Catalyst robi się coraz mniej przyjemnie.
Podsumujmy:
- Anti na raty spłaca swoje obligacje .
- ZPS spłaciło kolejną ratę bez opóźnień, ale nikt nie wie czy da radę wykupić swoje obligacje.
- Fojud nie wykupił swoich papierów zasłaniając się należnościami.
Jak dotychczas terminu zapadalności doczekało się tylko kilkanaście papierów. (Mówię tu tylko o korporacyjnych, jeśli ktoś ma konkretne dane warto by je przytoczyć. Ja niestety nie prowadziłem statystyk.) Więc te 2 które miały problem z wykupem to około 10-15% ze wszystkich które zapadły.
Jeśli tak ma wyglądać inwestowanie w obligacje to premia za ryzyko jest nieadekwatna do oprocentowania.
Nie chce siać czarnowidztwa na forum, ale wygląda na to, że obligacje w dużej mierze są emitowane prze niewiarygodne firmy. Jak to możliwe, żeby jeden kontrakt rozłożył na łopatki całą firmę? Jeśli istnieje takie prawdopodobieństwo, taka firma nie powinna pojawić się na Catalyst! Co na to animator który wprowadził te papiery. Wygląda na to, że szwankuje system filtrowania firm które dostają zgodę na emisję. Nie wiem gdzie leży problem; w sposobie finansowania animatora, w wydawaniu pozwoleń na zostanie animatorem, a może jeszcze gdzieś indziej. I to niestety jest już problem GPW i jej prezesa.
Nie zrozumcie mnie źle. Sama idea rynku Catalyst jest jak najbardziej trafna i potrzebna. Niestety to co się teraz dzieje nie napawa optymizmem. Jak wiemy, zaufanie buduje się latami a traci w mgnieniu oka. Jeśli Catalyst chce, jak GPW, być liderem w regionie trzeba coś zmienić i to szybko.

yayurek
0
Wysłane: 20 listopada 2011 08:02:11
musimy się chyba zacząć miarkować w naszych komentarzach, bo jak tak dalej pójdzie to GPW zerwie umowę z jedyną stroną, na której można znależć realistyczne komentarze i informacje, i stracimy szansę na choćby dobre analizy spółek, na innych stronach jak np. corporatebonds, obowiązuje propaganda sukcesu, o żadnych kłopotach ani słowa (mam nadzieję, że szefowie GPW nie uznają tego za podpowiedż)... ja osobiście bardzo ograniczyłem moją zakupową fantazję, a nie wiem nawet, czy nie odchudzę trochę portfela, w obawie, że portfel może się odchudzić bez mojego udziału... i kurde jednak diabeł mnie podkusił i napisałem na koniec coś w mało różowym stylu

Kamil Gemra
0
Wpisów: 3 001
Wysłane: 20 listopada 2011 16:55:09
Sprawa FOJUD wydaje się być dosyć ciekawa ze względu na rodzaj zabezpieczenia. Zobaczymy co sie będzie działo.

Tutaj NIE MA cenzury. Dyskutujemy o faktach, a są one takie, że szykuje się trzecia wpadka na Catalyst. Jak na tak młody rynek to sporo biorąc pod uwagę liczbę wykupionych obligacji.

Ja ze swojej strony mogę zapewnić, że temat tych obligacji będzie na łamach naszego portalu pod szczególną uwagą. Fajnie by było gdyby wpisywali się inwestorzy posiadający te papiery.

yayurek
0
Wysłane: 20 listopada 2011 17:43:01
najfajniej będzie, jeżeli dzięki informacjom zawartym na STOCKWATCH, żaden z tutejszych forumowiczów, nie będzie posiadał trefnych papierów... już dosyć wcześnie nasi Jajogłowi wskazywali na bardzo niepokojący poziom i strukturę zadłużenia, a potem jeszcze ten smrodek wywołany wpisami pracowników... posiadaczem ZPS stałem się przez niezwracanie uwagi na wpisy na forum, zaś dzięki STOCKWATCH trzymałem się z daleka, od dwóch pozostałych podpadzioch

taakum
0
Wpisów: 85
Wysłane: 20 listopada 2011 21:57:06
I ja się dorzucę, bo mocno obserwuję to co się dzieje na rynku (systemie obrotu) CATALYST.
Moja refleksja jest taka, że tak naprawdę brakuje płynności. Kupisz sobie papier w ofercie publicznej - bariera nominał lub prywatnej - trochę lepiej, jesteś szczęśliwym posiadaczem papieru i najchętniej utrzymujesz go do zapadalności. Ale jak masz coś kupić lub co gorsza sprzedać to jest kłopot. Może brakuje trochę limitów w DM lub innych instytucjach na zwyczajny trading, może brak jest zainteresowania. A szkoda bo taki FOJUD mógłby chodzić 50% - 60% nominału i byłoby ciekawie.
Dzięki temu portalowi można chociaż sprawdzić bieżący rating - dla spółek giełdowych, natomiast dla papierów spółek niepublicznych to robi się już kłopot bo trzeba analizować samemu. Jedna zasada: jak spółka nie korzystała z długu typu obligacja, to "musi" być zdyscyplinowana by rzeczywiście obsłużyć w terminie "dawców kapitału".
Jeżeli trochę długu już obsługiwała w swojej historii to jest szansa, że wykup się powiedzie.
A tu WIBOR jeszcze może trochę podskoczyć, operacyjna działalność troszkę "siąść" i już jest kłopot.
Życzę spokojnych analiz happy11

yayurek
0
Wysłane: 21 listopada 2011 08:07:19
tak przy okazji, zupełnie nie związane z FOJUDEM, mam trochę informacji odnośnie obligacji na rynku niemieckim, ale postanowiłem spojrzeć na londyńskie GPW i tamtejsze obligacje detaliczne, warto kliknąć na jakąś obligację korporacyjną na dowolnej stronie, i popatrzeć ile można otrzymać informacji (włącznie z analizą techniczną), i to za darmochę, u nas za 50 pln płacone dla GPW, można dostać znacznie mniej niż za darmochę w biurze maklerskim, ale może kiedyś dojdziemy i na GPW do takiego stanu

www.londonstockexchange.com/ex...

yayurek
0
Wysłane: 21 listopada 2011 08:56:28
i jeszcze specjalnie zajrzałem do listopadowego wydania, niemieckiego internetowego pisma poświęconego obligacjom korporacyjnym ANLEIHEN BULLETIN... jeśli chodzi o ilość pierwotnych emisji dostępnych dla klientów detalicznych, to najgorzej było w sierpniu - tylko nowe 62 emisje, najlepiej w kwietniu - 390 emisji. Oferowany nominał to 100-1000 Euro, próg wejścia w nową emisje już od 100 Euro, w większosci przypadków 1000 Euro, chociaż czasami wymagano nawet 5000 Euro w ofercie pierwotnej

www.anleihen-finder.de/images/...(1).pdf

Kamil Gemra
0
Wpisów: 3 001
Wysłane: 22 listopada 2011 09:18:15
Zebrałem statystyki wykupu obligacji od poczatku trwania Catalyst:

wiadomosci.stockwatch.pl/rapor...
Edytowany: 22 listopada 2011 09:21

yayurek
0
Wysłane: 22 listopada 2011 09:52:54
dzięki za zestawienie, statystyka wygląda jeszcze bardziej niepokojąco, niż mi się wydawało, gdyż (pomijając obligacje komunalne), to razem z ANTI i FOJUDEM, 12 firm musiało wykupić swe dotychczasowe emisje, czyli kłopoty mamy w 16,66666 % przypadków (diabelska liczba)... i przy okazji skoro się Pan Kamil pojawił, to proszę spojrzeć na wątek dotyczący MEW, i odpowiedzieć na pytanie INTELEKTA

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7