pixelg
CCC - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

CCC [CCC]

AKTUALNY KURS: 115,00 zł (+2,86%) 07-05-2021 17:04
geronimo
1
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2009-03-30
Wpisów: 69
Wysłane: 12 grudnia 2019 15:09:51 przy kursie: 109,30 zł
Dziękuję, wszystko jasne. salute

krewa
krewa PREMIUM
392
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-05-01
Wpisów: 7 946
Wysłane: 7 stycznia 2020 14:05:03 przy kursie: 113,40 zł
CCC - analiza techniczna na życzenie [aktualizacja]


Wykres cenowy z ostatnich 12 miesięcy. Trend spadkowy trwa w najlepsze, scenariusz zawsze taki sam - przełamanie wsparcia wynikającego z poprzedniego lokalnego dołka a następnie konsolidacja. Wiosenno-letnia trwała 45 sesji, letnio-jesienna 60 sesji. Istnieją zatem szanse, że obecna konsolidacja nie potrwa aż do wiosny ;)
Na chwilę obecna nie ma przesłanek do odwrócenia niekorzystnej tendencji, skok powyżej średnioterminowej wiosny nie czyni - co widać chociażby po zachowaniu notowań w trakcie jesiennej konsolidacji. Na dodatek wskaźnik AD wciąż sygnalizuje odpływ kapitału z waloru. Opory widać na osi wartości i dopiero wybicie 121,20 zł pozwoliłoby na rozbudowę odreagowania.


kliknij, aby powiększyć


Powyższa treść przez 21 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

Analityk Fundamentalny
119
Dołączył: 2011-12-27
Wpisów: 607
Wysłane: 9 stycznia 2020 09:31:04 przy kursie: 101,30 zł
Pogoda znowu czyni spustoszenie - komentarz do wstępnych wyników Q4 2019.

CCC podało szacunki wyników – w skrócie przełomu brak. Są minusy i pewne nadzieje na przyszłość.
www.stockwatch.pl/komunikaty-s...Minusy:
- Nadal bardzo słaba sprzedaż, czyli podstawa tego, aby było lepiej w przyszłości. O ile pamiętam, to prezes obiecywał, że czynnik pogody zostanie wykluczony z tłumaczeń wynikowych. A obecnie czytamy „przy nieznacznym spadku sprzedaży w sieci detalicznej, spowodowanym bardzo niekorzystnymi warunkami pogodowymi (ciepła jesień, brak zimy) – w rezultacie sprzedaż stacjonarna LFL niższa rdr o 9 proc.”. Spadek o 3 proc. sprzedaży total można uznać za nieznaczny, ale LFL na poziomie -9 proc., przy zeszłorocznej niewysokiej bazie (też było -9 proc. rok wcześniej) to już jest dramat, ponieważ sprzedaż w sklepach porównywalnych w Q4 2019 jest niższa od tej w Q4 2017 aż o 17 proc. Spółka przejmowała inne podmioty właśnie w celu uniezależnienia się od pogody (nowe marki, inwestycje w buty sportowe, etc.) – na razie nic z tego nie wychodzi.
- koszty sprzedaży i zarządu rosną o 15 proc., czyli sporo szybciej niż całkowita sprzedaż (+7 proc.). Trzeba poczekać na szczegóły w sprawozdaniu kwartalnym i zobaczyć gdzie są przede wszystkim przyrosty. Wydaje się, że głównie e-commerce nadal. Spółka podkreśla, że koszty na m2 spadły o 7 proc. - ale to i tak mniej niż spadek sprzedaży LFL. Jeśli to jest rzeczywisty spadek kosztów o 7 proc. (bez sztuczek) to jest to pozytywna informacja, ponieważ przy dużej ilości otwarć, LFL -9 proc., presji płacowej, to jednak trzeba było zadziałać na czynszach, optymalizacji zatrudnienia i sieci sklepów, by taki wynik osiągnąć.
- W efekcie zysk operacyjny w najlepszym kwartale roku) spada o 20 proc. r/r Tutaj też trzeba poczekać na pełne sprawozdanie i upewnienie się skąd spółka wzięła zysk operacyjny za Q4 2018 w kwocie 149 mln zł. Ja w swoich obliczeniach mam bliżej 170 mln, ale trzeba pamiętać o reklasyfikacjach wynikowych w związku z działalnością zaniechaną.

PLUSY:
- marża brutto na sprzedaży 51,8 proc. vs 50,9 proc. rok wcześniej +0,9 p.p. Tutaj na pewno plus w szczególności, że udział e-commerce istotnie rośnie w całości, a ten segment charakteryzuje się ogólnie niższą marżą. Nie znamy rozkładu marży pomiędzy detal a internet, a rok wcześniej jednak baza e-commerce wydaje się, że nie była specjalnie wymagająca.
- Dług netto/EBITDA 2,9 – co prawda r/r przyrost o 1,7, ale kw/kw spadek o 0,4. To jest dobry prognostyk w szczególności, że ma być ograniczony istotnie Capex w kolejnym roku co powinno wspierać obniżkę zadłużenia. Spółka powinna ustabilizować nowe otwarcia i przejęte podmioty, a nie inwestować w kolejny rozwój bo się po prostu wyłoży. Inna sprawa, że najprawdopodobniej przy wskaźnikach DN/EBITDA >3,0 to banki już nie są skłonne pożyczać dodatkowych funduszy.
- CCC przystąpiło do zamykania nierentownych sklepów w 2019 i to trwa nadal (przede wszystkim GR, KVAG) – to plus. Choć sieć i tak r/r urosła dość znacznie – 100 tys. m2 +15 proc. Tutaj w wynikach kolejnych 2-3 kwartałów powinno to być widoczne na plus.
- Wciąż rośnie e-commerce (+41 proc. w tym kwartale r/r, a w Q3 było 43 proc.) – i tutaj ton nadaje e-obuwie (+38 proc. teraz, +34 proc. kwartał wcześniej) – dodatkowo spółka wprowadza kanał internetowy dla CCC.
- baza porównawcza dla Q1 2020 będzie bardzo niska więc może to być pierwszy kwartał gdzie spółka zaraportuje widoczną poprawę.

Zdania z analizy Q3 2019 nie zmieniam „W mojej ocenie, dopóki wskaźniki LFL i sprzedaż na m2 nie będą wykazywać tendencji wzrostowej r/r, dopóty bardzo trudno będzie uzyskiwać satysfakcjonujące zyski, ponieważ wyzwania kosztowe stojące przed spółka są znaczne.” Oczywiście prawdą jest widoczny trend migracji części klientów do internetu – co może być pewnym tłumaczeniem w długim okresie czasu kwestii LFL - ale to w takim razie po co nadal zwiększać sieć stacjonarną, co przecież spółka czyni? Pamiętać należy o wyzwaniach dotyczących wynagrodzeń (wzrost płacy minimalnej) choć tutaj spółka (w przeciwieństwie np. do CDRL czy Esotiq) ma szanse na optymalizację zatrudnienia (efektywność planowania grafików czy kasy samoobsługowe).

Podstawowe pytanie czy kurs już zdyskontował wszystkie złe wieści płynące ze spółki? Obstawiam, że kluczową sprawą (oprócz pozytywnych LFL) to ogłoszenie nowej strategii i zawartych w niej tez i planów. Pytanie czy jednak zarząd ma w chwili obecnej wiarygodność do tego, że dowiezie to co w niej obieca? W chwili obecnej w ostatnich kwartałach nie jest z tym najlepiej.
Powyższa treść przez 365 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Analityk fundamentalny z zawodu, ale przede wszystkim z pasji. Miłośnik GPW - #giełdamojapasja.
Edytowany: 24 marca 2020 14:10


Bartosz
0
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2008-11-12
Wpisów: 364
Wysłane: 9 stycznia 2020 09:44:00 przy kursie: 101,30 zł
Myślę, że retail jako taki ma kolejne wyzwania, a w przypadku CCC to:

- mniej dni handlowych w 2020 i kontynuacja w kolejnych latach - dodatkowy wpływ in minus na sprzedaż w tym LFL - to dotyczy całego retailu w PL,
- wzrost płacy minimalnej - automatyzacja procesów sprzedażowych itp. - to dotyczy całego retailu w PL,
- podatek handlowy - wprowadzą pewnie w połowie tego roku, a to w przypadku CCC będą dziesiątki milionów złotych, to dotyczy całego retailu w PL,
- ograniczona podaż nowej powierzchni handlowych - już bardzo małe miejscowości mają Parki Handlowe - czyli już nie za bardzo jest gdzie rosnąć. W przypadku CCC sklepy po 600-800 m2 w małych miasteczkach to według mnie zbyt duża powierzchnia. pozostaje rozwój zagraniczny, a ten jest i trudny i kosztowny,
- niezagrożona (na razie blackeye ) pozycja lidera w PL, Deichmann jest daleko w tyle,
- lider ecommerce i dynamika rozwoju - dobra handlowo platforma do skalowania biznesu. Tutaj jest wykonany kawał dobrej roboty, ale marżowość co do zasady w necie jest niższa (Zalando ma segment obuwiniczy i będzie walczył o swoje - więc tutaj będzie starcie w EU z gigantem),

więc spółka stabilna, ale z wieloma wyzwaniami zwłaszcza w tym roku.

Na dziś do obserwacji i wg mnie kupna ze względu na pozycję rynkową ale przeceny końca na razie nie widzę, sygnałów odwrócenia trendu brak.
Edytowany: 9 stycznia 2020 09:46

addison
26
Dołączył: 2009-01-06
Wpisów: 2 199
Wysłane: 9 stycznia 2020 10:16:05 przy kursie: 101,30 zł
Mało znaczący w branży obuwniczej i odzieżowej Lidl wypełnia jedną niszę. Robi krótkie serie, mało modeli odzieży i butów od dzieci po dorosłych. Wszystko z kosza, szybko, taniej, bez dodatkowych półek. Za chwilę biedra też może rozszerzyć asortyment i zasypać tę część rynku.

Mam wrażenie, że jak widzę małe dzieci(mam swoich w szkole i przedszkolu) to jak się kurtka powiela to jest to ten lidlowski. Na buty nie zerkam P:) Dla tej klienteli, gdzie CCC(cena czyni cuda) lidl może być mocnym wyborem.

Zarządowi należy się medal i to złoty za coś innego. Za wrzesień 2017r gdzie razem z goldmanem sprzedali 2mln nowych akcji za ok 250pln zgarniając 530mln(5% akcji a podnieśli kapitały własne o połowę). Wcześniej Goldman wycenił papier na ponad 310 PLN. Ot owocna współpraca.
Edytowany: 9 stycznia 2020 10:26

pytek21
11
Dołączył: 2018-03-28
Wpisów: 168
Wysłane: 10 stycznia 2020 10:58:03 przy kursie: 97,05 zł
Porównanie butów z Lidla do CCC jest wg. mnie troche mało trafne, bo pomijajaąc mały wybór i ograniczoną rozmiarówkę lidlowych dziwolągów, to też ich design jest mega słaby. Nie zaprzeczę że rosnącemu dzieciakowi, który który tu wskoczy w kałużę tu na drzewo wejdzie lepiej jest kupić cos z dyskontu - to jednak CCC ma ładniejsze i wygodniejsze buty z wiekszym wyborem. Natomiast buty z Gino Rossi dodatkowo jakościowo przewyższają wiekszość tego co na rynku można znależć. Ale oczywiscie to moja opinia. Po prostu nie mogę zgodzić się z poniższym, to nie ta klasa:
Cytat:
9 stycznia 2020 10:16:05 przez addison
Mało znaczący w branży obuwniczej i odzieżowej Lidl wypełnia jedną niszę. Robi krótkie serie, mało modeli odzieży i butów od dzieci po dorosłych. Wszystko z kosza, szybko, taniej, bez dodatkowych półek. Za chwilę biedra też może rozszerzyć asortyment i zasypać tę część rynku.

Mam wrażenie, że jak widzę małe dzieci(mam swoich w szkole i przedszkolu) to jak się kurtka powiela to jest to ten lidlowski. Na buty nie zerkam P:) Dla tej klienteli, gdzie CCC(cena czyni cuda) lidl może być mocnym wyborem.


Ogólnie dziwi mnie obecny spadek, szczególnie tak ogromny jak wczoraj (dzis to pewnie takie wtórne wstrząsy, przy -9% w koncu każdemu mogą puścić nerwy), CCC mocno doinwestowało, szczególnie w magazyny i IT, co może w przyszości cześciowo uodpornić na wzrosty płac, część online wzrosła 41% rdr co oznacza ze nie będzie obuwniczego Thomasa Cooka, a rynkowo tendencji to zmniejszania konsumcji nie ma - i paradoksalnie:
Cytat:
9 stycznia 2020 09:44:00 przez Bartosz
Myślę, że retail jako taki ma kolejne wyzwania, a w przypadku CCC to:

- mniej dni handlowych w 2020 i kontynuacja w kolejnych latach - dodatkowy wpływ in minus na sprzedaż w tym LFL - to dotyczy całego retailu w PL,

- wydaje mi się że ograniczenie dni handlowych spowoduje ze ludzie bądą szybciej i mniej racjonalnie podejmowac decyzje zakupowe (in plus dla CCC) oraz wzrośnie udział e-com.

Dlatego mnie to dziwi... moze jest jeszcze cos o czym nie wiemy... takie dywagacje
Edytowany: 10 stycznia 2020 10:59

geronimo
1
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2009-03-30
Wpisów: 69
Wysłane: 10 stycznia 2020 11:57:56 przy kursie: 97,05 zł
Ja również uważam przecenę za zbyt głęboką, ale jak narazie to rynek wygrywa, a ja tracę wiarę i cierpliwość. Sam zastanawiam się, ile jeszcze będę się upierał, że rynek nie ma racji.

Nie pamiętam gdzie ale gdzieś przeczytałem takie zdanie "jak bym kupował wtedy gdy sprzedaję a sprzedawał gdy kupuję to byłbym bogaczem". :)

krewa
krewa PREMIUM
392
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-05-01
Wpisów: 7 946
Wysłane: 10 stycznia 2020 12:21:47 przy kursie: 97,05 zł
@geronimo,
spójrz na poniższy wykres:
- najpierw zwyżce towarzyszą malejące słupki wolumenu;
- następnie dwa wyróżniające się podażowe słupki i korekta na malejącym wolumenie;
- a potem już spadki pod akompaniament rosnących słupków wolumenu.
Dla osób uważnie obserwujących walor - a jak posiadasz w portfelu, to wręcz obowiązek - światełko ostrzegawcze powinno było zapalić się dużo wcześniej

Nie dyskutuj z rynkiem, pogódź się, że on ma rację. W trendzie spadkowym pod wzrosty można sobie pogrywać jedynie krótkoterminowo.


kliknij, aby powiększyć

h3rlitz
0
Dołączył: 2019-03-11
Wpisów: 229
Wysłane: 10 stycznia 2020 15:41:47 przy kursie: 97,05 zł
Ja zwrócę uwagę tylko na jedną rzecz - mimo, iż nie było handlu w poniedziałek to mamy najwyższy wolumen tygodniowy od 5 lat. Whistle

Mnie martwi tylko jedna rzecz - dług/EBITDA. Nigdy nie wiadomo co mają zapisane w umowach kredytowych z bankami...
Edytowany: 10 stycznia 2020 15:42

geronimo
1
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2009-03-30
Wpisów: 69
Wysłane: 10 stycznia 2020 16:00:40 przy kursie: 97,05 zł
@krewa
Bardzo dziękuję, oczywiście z rynkiem nie ma co się kopać (w teorii to wiem w praktyce bywa różnie, jeszcze się nie nauczyłem), ale na wykresie można zauważyć również, że właśnie dotarliśmy do dolnej granicy kanału wzrostowego dłuuugoterminowego, oprócz tego dość dużą dywergencję na RSI, wiele zależy od tego co się chce widzieć.

Natomiast nie sposób się z Tobą nie zgodzić - niestety :).

pozdrawiam.
Edytowany: 10 stycznia 2020 16:01


Wk
0
Dołączył: 2020-01-07
Wpisów: 14
Wysłane: 12 stycznia 2020 14:43:27 przy kursie: 97,05 zł
Miałem inwestować w CCC, ale coś mnie tknęło i dzięki Bogu.
Zbyt duże ryzyko.

Spółka ma gigantyczne zadłużenie i nie zarabia mimo że wciąż to obiecuje.
Banki nie będą czekać w nieskończoność.

Zwiększają powierzchnie handlowe (koszty) kiedy większość stara się pozbyć części kosztów powierzchni handlowych. Tym bardziej że dużo powierzchni to galerie handlowe które sprzedawały w weekendy a teraz będzie mniej niedziel.E-Commerce rośnie ale to też wbrew pozorom kosztowny interes przy prawach i podejściu klienta, ciekawe ile maja zwrotów i ile ich kosztuje obsługa tego. Wszędzie zaczynają myśleć co z ludźmi którzy kupią i przed 14 dniami zwrócą?

Dodatkowo nie wiem co jest z tym snem Polskich spółek o podboju rynków zagranicznych.
Ten sen ma bardzo małe szanse na powodzenie.
Nie można stawiać na spełnienie tego snu tak dużych pieniędzy jakie postawiło CCC.

Fundusze graja na spadki i chyba mają tęgie głowy do analiz więc ryzykownie grac przeciw ich wiedzy i ich pieniądzom

Moim zdaniem bardzo niestabilna i ryzykowna spółka.
Wiele osób nie odzyska zainwestowanej kasy przez bardzo długi okres albo wcale.

Analityk Fundamentalny
119
Dołączył: 2011-12-27
Wpisów: 607
Wysłane: 12 stycznia 2020 15:28:43 przy kursie: 97,05 zł
h3rlitz napisał(a):
Ja zwrócę uwagę tylko na jedną rzecz - mimo, iż nie było handlu w poniedziałek to mamy najwyższy wolumen tygodniowy od 5 lat. Whistle

Mnie martwi tylko jedna rzecz - dług/EBITDA. Nigdy nie wiadomo co mają zapisane w umowach kredytowych z bankami...


Akurat DN/EBITDA to im raczej spada teraz (choć oczywiści ejest wysoki, w szczególności jak prównamy r/r czy jeszcze wcześniej). Pytanie o ten zimowy sezon i wyprzedaże - coś z tymi butami trzeba będzie zrobić skoro LFL -9%
Analityk fundamentalny z zawodu, ale przede wszystkim z pasji. Miłośnik GPW - #giełdamojapasja.

Analityk Fundamentalny
119
Dołączył: 2011-12-27
Wpisów: 607
Wysłane: 12 stycznia 2020 15:32:17 przy kursie: 97,05 zł
Wk napisał(a):
Miałem inwestować w CCC, ale coś mnie tknęło i dzięki Bogu.
Zbyt duże ryzyko.

Spółka ma gigantyczne zadłużenie i nie zarabia mimo że wciąż to obiecuje.
Banki nie będą czekać w nieskończoność.

Zwiększają powierzchnie handlowe (koszty) kiedy większość stara się pozbyć części kosztów powierzchni handlowych. Tym bardziej że dużo powierzchni to galerie handlowe które sprzedawały w weekendy a teraz będzie mniej niedziel.E-Commerce rośnie ale to też wbrew pozorom kosztowny interes przy prawach i podejściu klienta, ciekawe ile maja zwrotów i ile ich kosztuje obsługa tego. Wszędzie zaczynają myśleć co z ludźmi którzy kupią i przed 14 dniami zwrócą?

Dodatkowo nie wiem co jest z tym snem Polskich spółek o podboju rynków zagranicznych.
Ten sen ma bardzo małe szanse na powodzenie.
Nie można stawiać na spełnienie tego snu tak dużych pieniędzy jakie postawiło CCC.

Fundusze graja na spadki i chyba mają tęgie głowy do analiz więc ryzykownie grac przeciw ich wiedzy i ich pieniądzom

Moim zdaniem bardzo niestabilna i ryzykowna spółka.
Wiele osób nie odzyska zainwestowanej kasy przez bardzo długi okres albo wcale.


Też bym nie popadał w czarnowidztow - na raize obecują od 3 (może 4) kwartałó i faktycznie nie do końca widać efekty - bodajże chyba poza redukcją zapasó - choć teraz na koniec Q4 może być słabo ze względu na LFL. W sprawozdniach oszczędności na kosztach (restrukturyzacje, zamknięcie nierentownych placówek,poprawa logistyki) nie da się tak szybko zobaczyć - często zajmuje to 3-4 kwartały. Aczkowliek pełna zgoda, że just nawjyższy czas coś zobaczyć.
Rynek tez się boi, tak obstawiam, że Prezes (nowy jakby nie poatrzęc) obiecuje i obeicuje, ale nie dostarcza. Na pewno przeinwestowali ale to bez dwóch zdań wina D. Miłka - pamiętam pod koniec 2018 jego przekonanie o tym jakie CCC jest wyjątkowe i, ze ie ma nikogo w Europie kto lepiej rozumie rynek obuwniczy niż on. Może i tak jest, ale na razie zainwestowali za dużo (przepłącili to race bezdyskusyjne) a co gorsza nie ma pewności czy zainwestowali w dobre podmioty.
Analityk fundamentalny z zawodu, ale przede wszystkim z pasji. Miłośnik GPW - #giełdamojapasja.

Bartosz
0
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2008-11-12
Wpisów: 364
Wysłane: 13 stycznia 2020 14:08:58 przy kursie: 96,45 zł
pytek21 napisał(a):


- wydaje mi się że ograniczenie dni handlowych spowoduje ze ludzie bądą szybciej i mniej racjonalnie podejmowac decyzje zakupowe (in plus dla CCC) oraz wzrośnie udział e-com.

Dlatego mnie to dziwi... moze jest jeszcze cos o czym nie wiemy... takie dywagacje


co do mojego cytatu to wg mnie dane o spadkach ruchu w galerii to wypadkowa tego co pisałem powyżej + rosnący udział ecom. retail naziemny czeka trudna przeprawa z rzeczywistością.

a Internet to droga obsługa (logistyka - wzrost płacy minimalnej tu też mocno uderzy, obsługa zwrotów)

pierwszy z brzegu artykuł :)

na razie stoję z boku i patrze, nie widzę przesłanek na najbliższe kwartały na poprawę.


Analityk Fundamentalny
119
Dołączył: 2011-12-27
Wpisów: 607
Wysłane: 13 stycznia 2020 15:27:21 przy kursie: 96,45 zł
Wszystko prada co piszecie, ale też uczciwie trzeba dodać, że CCC się do przejścia do internetu przygotowuje i to nie od wczoraj. E-obuwie czy projekt e-size.me jto przykłady. Oczywiście to nie daje gwarancji, że osiągną sukces, ale jednak coś robią. Z drugiej strony jednak skoro radio nie wyginęło a jest przecież TV, VOD, internet, etc. to sklepy stacjonarne zapewne się ostaną w przyszłości - pytanie w jakiej formie i na jakich zasadach.
Analityk fundamentalny z zawodu, ale przede wszystkim z pasji. Miłośnik GPW - #giełdamojapasja.

pytek21
11
Dołączył: 2018-03-28
Wpisów: 168
Wysłane: 13 stycznia 2020 18:18:40 przy kursie: 96,45 zł
Poniższy komentarz bardzo fajny
Cytat:
13 stycznia 2020 15:27:21 przez Analityk Fundamentalny
Wszystko prada co piszecie, ale też uczciwie trzeba dodać, że CCC się do przejścia do internetu przygotowuje i to nie od wczoraj. E-obuwie czy projekt e-size.me jto przykłady. Oczywiście to nie daje gwarancji, że osiągną sukces, ale jednak coś robią. Z drugiej strony jednak skoro radio nie wyginęło a jest przecież TV, VOD, internet, etc. to sklepy stacjonarne zapewne się ostaną w przyszłości - pytanie w jakiej formie i na jakich zasadach.

bo informacje że spółka przeinwestowała jak wcześniej Analityk napisał to wg mnie bardzo niewłaściwe określenie. Fakt dużych inwestycji jest problemem bo dodaje ryzyko czy to były właściwie wydane pieniądze, ale chyba lepiej ze teraz zainwestowali kiedy zmieniają się tendencjie zakupowe (net) i otoczenie (wolne niedziele i wzrost kosztów pracy).
A poza tym to moze jestem stary ale kupno agd czy nawet ksiażki w necie jest ok, ale już ubrań czy butów to nie trafia do mnie, wiem ze jest pełno młodych siedzącyhc z telefonami i z nudów przeglądających Alledrogo czy właśnie e-obuwie niemniej łatwiej jest kupić but mając miejsce gdzie pójdzisz i przymierzysz i/lub poddasz sie impulsywnemu zakupowi wiec one nie znikną nawet za 10 lat. Buty w stosunku do zarobków sa coraz tańsze wiec inwestycja w kanały cyfrowe ma sens ale dotyczy raczej wąskiego grona ludzi. Ja nawet z butami technicznymi (górskimi) które są np dostępne w jednym miejscu w polsce tylko wolę przy okazji kiedyś tam pojechac i przymierzyć niz czekac na przesyłkę, odsyłać potem bo coś... to jest męczące.
Póki co tez stoję z boku ale dziwie się sytuacji na tej spółce, bo ogólnie jest sporo niewiadomych ale wygląda porządnie, a mimo to jest mega shortowana i spada.

Aaaaa. i jeszcze najlepsze:
Marshall Wace LLP miał shorta w 2018-11-06 0.51%, potem 2019-12-03 0,59% a teraz zaledwie miesiąc później: 2020-01-09 0,60%, pozostałe 2 fundusze AQR Capital Management, LLC i Connor, Clark & Lunn Investment Management Ltd. nie zmieniły w momentach kiedy akurat spisałem sobie te informaje. Robię to rzadko....
Tak wiec podsumowując - stoję z boku i przecieram oczy ze zdziwienia.:-/
Edytowany: 13 stycznia 2020 18:23

Analityk Fundamentalny
119
Dołączył: 2011-12-27
Wpisów: 607
Wysłane: 13 stycznia 2020 19:01:57 przy kursie: 96,45 zł
A ja będę bronił tezy, że przeinwestowali :) - widać to bez dwóch zdań po zadłużeniu. Chwycili kilka srok za ogon naraz i się trochę na tym wyłożyli. Dlaczego? mogę zgadywać - zazwyczaj powody są dwa (ew. mix):
a) spółka wybrała złe podmioty do inwestycji - źle oceniła rynek, ich jakość, etc. - lub też najzwyczajniej w świecie za drogo kupiła
b) nawet jeśli firmy są ok, to mogło tak być, ze CCC nie ma wystarczającej armi ludzi, którzy pójdą do nowych spółek i ustawią procesy, wchloną te nowo nabyte spółki do nowej organizacji - tutaj najczęściej firmy przejmujące się wykładają - bo jak wyślą do nowo nabytych firm tych dobrych managerów co działali do tej pory w starej firmie to przecież ktoś w tej starej firmie nadal musi zarządzać i operacyjnie pchać biznes do przodu - rzadko kiedy jest samograj. I przy kilku przejęciach na raz po prostu nie starcza ludzi z średniego managementu do objęcia tym wszystkim a i sam zarząd też może być przytłoczony. A oni przecież w krótkim czasie nabyli Szwajcarię, zmienili pomysł na Niemcy, nabyli Gino Rossi, DeeZee. A jeszcze prowadzili absorbujące projekty jak e-size.me czy update systemów magazynowo-logistycznych.

Moim zdaniem za dużo chcieli zrobić na raz. No i chyba trochę ich przeświadczenie, ze są genialni też przewiozło. Nie dziwię się, że jest shortowana - trend jest bezwzględny, aczkolwiek pamiętajmy, że każdy trend ma swój koniec. CD Projekt rok temu ponad też tak był shortowany jak spadał z 200 na 120 a gdzie jest teraz każdy wie :)
Analityk fundamentalny z zawodu, ale przede wszystkim z pasji. Miłośnik GPW - #giełdamojapasja.

pytek21
11
Dołączył: 2018-03-28
Wpisów: 168
Wysłane: 14 stycznia 2020 17:16:32 przy kursie: 96,95 zł
Cytat:
13 stycznia 2020 19:01:57 przez Analityk Fundamentalny
A ja będę bronił tezy, że przeinwestowali :) - widać to bez dwóch zdań po zadłużeniu. Chwycili kilka srok za ogon naraz i się trochę na tym wyłożyli. Dlaczego? mogę zgadywać - zazwyczaj powody są dwa (ew. mix):
a) spółka wybrała złe podmioty do inwestycji - źle oceniła rynek, ich jakość, etc. - lub też najzwyczajniej w świecie za drogo kupiła
b) nawet jeśli firmy są ok, to mogło tak być, ze CCC nie ma wystarczającej armi ludzi, którzy pójdą do nowych spółek i ustawią procesy, wchloną te nowo nabyte spółki do nowej organizacji (...)

to tak z ciekawości: widać po zadłużeniu, to oznacza ze przinwestowali wg. wartości absolutnej czy zbyt dużo w stosunku do swojej wyceny, czy podjeli nieracjonalne decyzje biznesowe - przepłacili za coś? i dlaczego uważasz, że
Cytat:
A jeszcze prowadzili absorbujące projekty jak e-size.me czy update systemów magazynowo-logistycznych.
czy to że zmodernizowali swoje zaplecze to błąd? że lepiej zeby tego nie zrobili, tylko wypłacili kase w formie dywidendy?
Bardzo mnie ciekawią Twoje argumenty, bo takie czcze gadania ze ktos przeinwestował bo po prostu wyłozył kasę w momencie jak akcje spadają jest sprzeczne z logiką... Czy jakby byli warci 12 mld zl to 700mln byłoby ok, i dlatego ze są teraz 4mld warci to za dużo inwestują?
Ja na początku mojej drogi potrzebowałem auta bezawaryjnego i duzo pieniędzy za nie dałem w stosunku do tego co zarabiałem, sądzę za w krótki czasi patrząc na moją sytuację miałem kilkukrotnie przekroczone moje roczne dochody w stosunku do długu (auto, plus inne) ale okazało się że po paru miesiącach to już nie było problemem, bo moja praca i mobilność okazała się na tyle dobra że auto bardzo szybko sie zwróciło - wiem ze skala inna (kazdy jesli nie dostanie kasy na start to zaczyna od zera) ale w mojej ocenie inwestycje są od tego zeby z czasem przyniosły wiekszy zysk.
Czy wiec masz wiedzę ze to cos robi CCC jest złą drogą? Czy zakładasz ze te spadki o tym mówią bo "duzi" wiedzą cos czego my nie wiemy?

addison
26
Dołączył: 2009-01-06
Wpisów: 2 199
Wysłane: 14 stycznia 2020 20:20:10 przy kursie: 96,95 zł
Wydana kasa nie ma nic wspólnego z tym ile byli czy są warci na giełdzie. Na moje a pisałem to już dawno temu i wielokrotnie, w pewnym momencie zapatrzyli się na sukces rynkowy i gieldowy. Mam wrażenie, że wtedy poczuli się, że to oni rozdają karty. I tak było, zgarneli po wysokiej cenie ponad 500 mln i poszli szeroko, szczególnie przejmując podmioty nierentowne na zachodzie.

Jedna ciepła zima, druga ciepła zima, niedziele handlowe, zapasy. Jest co jest. Wtedy byli ulubiencami funduszy.

Analityk Fundamentalny
119
Dołączył: 2011-12-27
Wpisów: 607
Wysłane: 14 stycznia 2020 20:37:04 przy kursie: 96,95 zł
pytek21 napisał(a):
Cytat:
13 stycznia 2020 19:01:57 przez Analityk Fundamentalny
A ja będę bronił tezy, że przeinwestowali :) - widać to bez dwóch zdań po zadłużeniu. Chwycili kilka srok za ogon naraz i się trochę na tym wyłożyli. Dlaczego? mogę zgadywać - zazwyczaj powody są dwa (ew. mix):
a) spółka wybrała złe podmioty do inwestycji - źle oceniła rynek, ich jakość, etc. - lub też najzwyczajniej w świecie za drogo kupiła
b) nawet jeśli firmy są ok, to mogło tak być, ze CCC nie ma wystarczającej armi ludzi, którzy pójdą do nowych spółek i ustawią procesy, wchloną te nowo nabyte spółki do nowej organizacji (...)

to tak z ciekawości: widać po zadłużeniu, to oznacza ze przinwestowali wg. wartości absolutnej czy zbyt dużo w stosunku do swojej wyceny, czy podjeli nieracjonalne decyzje biznesowe - przepłacili za coś? i dlaczego uważasz, że
Cytat:
A jeszcze prowadzili absorbujące projekty jak e-size.me czy update systemów magazynowo-logistycznych.
czy to że zmodernizowali swoje zaplecze to błąd? że lepiej zeby tego nie zrobili, tylko wypłacili kase w formie dywidendy?
Bardzo mnie ciekawią Twoje argumenty, bo takie czcze gadania ze ktos przeinwestował bo po prostu wyłozył kasę w momencie jak akcje spadają jest sprzeczne z logiką... Czy jakby byli warci 12 mld zl to 700mln byłoby ok, i dlatego ze są teraz 4mld warci to za dużo inwestują?
Ja na początku mojej drogi potrzebowałem auta bezawaryjnego i duzo pieniędzy za nie dałem w stosunku do tego co zarabiałem, sądzę za w krótki czasi patrząc na moją sytuację miałem kilkukrotnie przekroczone moje roczne dochody w stosunku do długu (auto, plus inne) ale okazało się że po paru miesiącach to już nie było problemem, bo moja praca i mobilność okazała się na tyle dobra że auto bardzo szybko sie zwróciło - wiem ze skala inna (kazdy jesli nie dostanie kasy na start to zaczyna od zera) ale w mojej ocenie inwestycje są od tego zeby z czasem przyniosły wiekszy zysk.
Czy wiec masz wiedzę ze to cos robi CCC jest złą drogą? Czy zakładasz ze te spadki o tym mówią bo "duzi" wiedzą cos czego my nie wiemy?


Robili za wiele rzeczy na raz. Zazwyczaj to się nie udaje bo nie masz tylu ludzi a doba ma tylko 24h. Tak to po prostu działa - powiedzenie nie łap kilku srok za ogon ma swój głęboki sens :)
Jeśli chodzi o zadłużenie to widać to po wartościach absolutnych i akurat kapitalizacja nie ma nic do tego. Chodzi o wsk. zadłużenia ogólnego i DN/EBITDA w skrócie. Jakby mieli kapitalizację większą to problem nie byłby wiele mniejszy bo wskaźniki liczymy do wartości księgowych a nie kapitalizacji. Choć prawda, że pewno łatwiej by yło im pozyskać finansowanie bo pewno banki by przymusili miłka aby trochę akcji u nich zastawił ;)
Twój przykład z autem jest taki, że Tobie się udało. A im na razie nie :) Spadki są uzasadnione bo spółka bedzie w 2019 w na minusie (strata netto) i pytanie co dalej. jak widac w chwili obecnej inwestorzy wyceniają, że poprawa tak szybko nieprzyjdzie. Powody i ryzyka starałem się przedstawić w analizie więc nie będę się powtarzał. Ja patrzę i obserwuję CCC chciałbym ją iec w protfelu i kupiooną tanio. Ale na razie nie widzę fundamentów do poprawy sytuacji
Analityk fundamentalny z zawodu, ale przede wszystkim z pasji. Miłośnik GPW - #giełdamojapasja.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,946 sek.

PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +169,37% +33 874,13 zł 53 874,13 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło