Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

h3rlitz

h3rlitz

Ostatnie 10 wpisów
Połowa to dosyć odważny krok puke_l Sądziłem, że zatrudnienie w Idei jest dwukrotnie wyższe.

Ale chyba każdy się tutaj zgodzi, że IDA sama się nie utrzyma. Będzie przejęcie przez któryś z dużych podmiotów i to jeszcze przed wyborami. W jakiej formule - to się jeszcze dowiemy.

Przecież decyzja KNF jest typowo techniczna - oni nie mogli wyrazić zgody na połączenie dwóch podmiotów, które nie będą spełniały wymogów kapitałowych.

Gdyby był najpierw inwestor / dokapitalizował Leszek, to zgoda by była.
Ale Leszek już nie ma z czego dosypać, więc KNF się nie daje bujać.

Przecież to można interpretować dowolnie.

Wystarczy zobaczyć jak cała branża zwalnia.

Warunki nie są zaporowe. Dziwi tylko to postawienie wprost 7 lat, ale patrząc na skłonność KNFu do odpuszczenia np. domiarow kapitałowych dla kredytów frankowych - to może coś tłumaczyć. Tylko nadal mówienie o 7 latach wprost jest mało profesjonalne... Za 7 lat może nie być Unii Europejskiej, a co dopiero GNB.

Robi się ciekawie Whistle

Cytat:
KNF chce, by w ciągu 2-4 tygodni było wiadomo, czy jest inwestor poważnie zainteresowany Getin Noble Bankiem. Komisja dopuszcza pozyskanie przez bank inwestora typu private equity, ale horyzont inwestycyjny nie powinien być krótszy niż 7 lat i prawdopodobnie nie będzie naciskać w sprawie ciągłego utrzymywania Getin Noble Bank na giełdzie - poinformował dziennikarzy Jacek Jastrzębski, przewodniczący KNF.

Przewodniczący KNF powiedział, że Komisja pozytywnie odnosi się do szansy pozyskania inwestora, który umożliwiłby zwiększenie kapitałów Getin Noble Banku i czeka na sygnał, czy ktoś jest rzeczywiście poważnie zainteresowany.

"Nie mamy nic przeciwko funduszowi private equity. To nie jest tak, że takie fundusze są przez nas niemile widziane, muszą jednak spełniać pewne kryteria. Patrzymy przede wszystkim na trzy rzeczy. Musi być to fundusz o ugruntowanej pozycji międzynarodowej, z doświadczeniem w inwestowaniu w regulowane biznesy. Istotna będzie siła kapitałowa takiego funduszu. Tak, aby miał potencjał kapitałowy na rozwój biznesu. Ważny będzie też potencjalny horyzont inwestycyjny, który nie powinien być krótszy niż 7-9 lat. Siedem lat to absolutne minimum" - powiedział Jastrzębski.

Dodał, że kluczowe jest, żeby nawet pod koniec tego okresu - jeśli nastąpi potrzeba kolejnego dokapitalizowania banku – inwestor był na to gotowy.

"Jeśli te kryteria będą spełnione, jesteśmy otwarci na rozmowy" - powiedział.

"Chciałbym w ciągu najbliższych 2-4 tygodni mieć jasność, czy ta transakcja idzie do przodu i otrzymać sygnał czy jest ktoś poważnie zainteresowany. Oczekujemy, że w tym terminie potencjalny inwestor zgłosi się do nas, aby rozmawiać" - powiedział przewodniczący KNF.

Jastrzębski dodał, że z punktu widzenia KNF najistotniejsze będzie pokazanie przez inwestora racjonalnej, możliwie jak najszybszej i wiarygodnej ścieżki dojścia przez Getin Noble Bank do wymaganych wymogów kapitałowych.

"Jesteśmy skłonni o tym scenariuszu rozmawiać. Zdajemy sobie bowiem sprawę, że pewne rzeczy nie dzieją się od razu i same wejście inwestora nie uzdrowi od razu całej sytuacji" - powiedział.

Dodał, że nadrzędnym priorytetem jest stabilność sektora finansowego.

"Mówimy o banku istotnym dla całego systemu, nie będziemy prawdopodobnie naciskać w sprawie ciągłego utrzymywania Getin Noble Bank na giełdzie. Możemy zgodzić się potencjalnie np. na jego delisting i czasowe pozostawanie poza giełdą. Oczywiście musi to dokonać się z poszanowaniem praw akcjonariuszy mniejszościowych. Nie zmienia to mojej oceny, że strategia utrzymywania banków na giełdzie co do zasady okazała się dotychczas dobra; jednak obecnie pierwszeństwo mają inne priorytety" - powiedział Jastrzębski.

"Wydaje się, że w przypadku Getin Noble Banku trudno na tym etapie wyobrazić sobie wyodrębnienie (carve-out) portfela kredytów frankowych z transakcji, tak, jak to było w przypadku innych przejęć banków. Ale to temat do rozmów z inwestorem. Podobnie, jak temat jego odpowiedzialności w stosunku do toczących się procesów sądowych klientów tego banku" - dodał.

Jastrzębski powiedział, że w rozmowach z inwestorem komisja będzie chciała omówić ewentualne rozwiązanie dla posiadaczy długu podporządkowanego Getin Noble Banku, ale ważne jest, aby takie rozwiązanie nie generowało ryzyka „moral hazard” z punktu widzenia posiadaczy takich obligacji.

KNF czeka na wykrystalizowanie się sytuacji z potencjalnym inwestorem dla Idea Banku i zakłada, że bank ma plan B przewidujący zmniejszenie sumy bilansowej.

"W przypadku Idei Bank dalej czekamy na ostateczne wykrystalizowanie się sytuacji z potencjalnym inwestorem. Zakładamy, że bank ma także plan B przewidujący zmniejszenie sumy bilansowej. Ostateczne wyjaśnienie sytuacji z potencjalnym inwestorem będzie miało też ten walor, że pozwoli zarządowi w pełni skoncentrować się na rzeczywiście realizowanym wariancie poprawy sytuacji banku" - powiedział przewodniczący KNF. (PAP Biznes)


Czyli moim zdaniem - brawo KNF. W końcu ktoś jasno stawia sprawę, a nie daje się bujać od ponad 8 msc.

Tu wystarczy jeden komunikat od Idei o potencjalnym inwestorze lub jakikolwiek kolejny komunikat pozytywny od GNB - w stylu:

1) zgoda regulatora
2) bardziej kwantyfikowalne dogranie szczegółów

i będzie rajd jak w lutym.

Chętnie bym to znowu zobaczył blackeye

A ktoś jeszcze wierzy w racjonalność rynku?

IDA, która nic nie ma wspólnego z inwestorem rośnie o ponad 15%.
Open Finance, którego głównym akcjonariuszem jest GNB rośnie o ... 4%. Dancing

Myślę, że rynek może krótkoterminowo znowu zagrać po inwestora. Problemem wbrew pozorom może być krótki tydzień - wtedy ciężko taki spekulacyjny scenariusz rozegrać.

@QMX
Nie podejmuje się wyceny przejęcie GNB. Jak dla mnie ma za dużo powiązań kapitałowych i na wyczyszczenie tylko tego trzeba by poświęcić ponad rok lekką ręką.

Chyba nikt nie chciałby LCz w akcjonariacie. love4

Można przejąć pakiet większościowy (lub całość) od LCz po ustalonej kwocie, a dokapitalizowanie zrobić przy pomocy obligacji strukturyzowanych z objęciem przez konkretnego inwestora. Nie trzeba robić emisji po nominale, żeby dokapitalizować bank. Szczególnie, jeśli regulator wyda zgodę na zaliczenie wyemitowanych obligacji do kapitału Tier 2 - i to jest pewnie kolejnym warunkiem w umowie.

Do tego należy posprzątać ten burdel w grupie kapitałowej / holdingu / spółkach LCz. I pewnie również po to jest dodatkowy DD - bo to co się znajduje w samym GNB to jedno, a to co się znajduje w reszcie grupy to drugie - szczególnie przy takich powiązaniach kapitałowych.

Zwracam tylko uwagę, iż GNB jest międzyinnymi:
- udziałowcem większościowym w Open Finance (ok. 43%)
- udziałowcem w Idea Bank (ok. 10%)
- udziałowcem Getin Holding (ok. 10%)

Żeby chcieć kupić taki bank to trzeba mieć naprawdę dużo odwagi lub... ekstremalnie niską cenę wave

Przecież to było jasno wyjaśnione na WZA.

Emisja akcji jest niezbędna, ponieważ banki sobie zażyczyły takiego zapisu w umowie o finansowanie standstill. Nie ma emisji = nie ma umowy.

Zarząd tłumaczy warunki emisji w taki sposób:
- stworzymy zapisy dotyczące warunków emisji, banki zgodzą się na podpisanie umowy standstill, kurs pójdzie do góry, wtedy nastąpi emisja która da napływ gotówki do firmy i pozwoli na dalsze finansowanie

Taka jest logika tego zagrania. Warunki też są skonstruowane tak, by zdążyć z warunkami emisji przed 31 lipca (ostatni dzień na podpisanie umowy standstill).

Zwracam uwagę tylko na jedno - w umowie o standstill istnieje zapis o 50% udziału OFE w akcjonariacie - Zarząd nie wie ile obecnie % ma OFE, ale jeśli poniżej 50% to stanowi podstawę do zerwania umowy o finansowaniu. puke_l

Drizzt napisał(a):
Gdzie można obejrzeć relację?


www.elektrobudowa.pl/pl/relacj...

Tutaj.

Informacje
Stopień: Rozgadany
Dołączył: 11 marca 2019
Ostatnia wizyta: 19 czerwca 2019 14:45:50
Liczba wpisów: 129
[0,04% wszystkich postów / 1,28 postów dziennie]

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,580 sek.

AD.bx ad3a
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d