PCZ [Catalyst] - Notowane instrumenty - forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
X
AD.bx ad0c
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Obserwuj ten wątek | RSS
idź do strony: << < [1] 2 3 4 5 6 7 > >>
PCZ [Catalyst] Opcje
kneczaj
Stopień: Elokwentny
Grupa: StockWatcher
Wpisów: 274
Wysłane: 28 lipca 2011 18:30:34
Zastanawiam się nad kupnem papierów PCZ. Czy można gdzieś dostać jakieś ich raporty okresowe? Na ich stronie www nic nie widać. Ktoś z was wie skąd można dostać jakieś bliższe informacje o spółce?
Marcin Osiecki
Stopień: Krasomówca
Grupa: Engineer , Flight Crew
Wpisów: 851
Wysłane: 28 lipca 2011 18:34:30
Lukasz Konopko
Grupa: . , Engineer, Flight Crew, StockWatcher
Wpisów: 465
Wysłane: 31 sierpnia 2011 20:02:03
Niby na stronie są już jakieś raporty, ale informacji w nich niewiele. W tym miesiącu kończy się okres odsetkowy i będzie okazja do zakupu. Może ktoś wypowiedzieć się na temat wypłacalności PCZ?
Stopień: Ośmielony
Wpisów: 11
Wysłane: 1 września 2011 13:57:33
Hmmm moglby ktos mi udowodnic iz kupienie dzisiaj po 102 daje wiekszy YTM
niz kupienie po wyplacie odsetek 30.09.2011 po 103. Bo mi wychodzi iz brac po 102 az sie kurzy warto.
Wpisów: 871
Wysłane: 1 września 2011 16:11:47
przecież nikt nigdzie nie napisał, że jak kupować to tylko w okresie bezodsetkowym, wszędzie za to piszemy na tym forum, że liczyć, liczyć i jeszcze raz liczyć, i brać w chwili, gdy uznamy to opłacalne... a co do samej firmy to nabyłem troszku zaraz po debiucie, rzeczywiście informacji o firmie jest niewiele, po pierwszym czytaniu dokumentu emisyjnego zniechęcił mnie duży dług, po drugim czytaniu stwierdziłem, że pieniądzę nie idą w próżnię, ale na konkretne cele... z chęcią bym coś dokupił, gdyby ktoś wiedział o firmie coś konkretnego w sensie finansowym
Lukasz Konopko
Wysłane: 1 września 2011 17:02:30
Mi też wychodzi, że warto, ale nie chce kupować kota w worku.
Stopień: Ośmielony
Wpisów: 11
Wysłane: 1 września 2011 21:26:21
Dzisiaj bardzo duży obrot na obligacjach. Co bystrzejsi wzięli po 101,5%, Trzeba tez pamietac iż pierwszy okres odsetkowy to wyjatkowo 122dni
Lukasz Konopko
Wysłane: 11 września 2011 21:50:40
Czy na podstawie danych zawartych w nocie informacyjnej i raportach da się zrobić analizę wypłacalności? Można się jej spodziewać do końca okresu odsetkowego, czy pozostaje szukanie danych i ocena na własną rękę?
Stopień: Obeznany
Wpisów: 74
Wysłane: 18 września 2011 23:19:41
Wygląda na to, że tym razem decyzje trzeba będzie podjąć bez pomoc SW. Okres bez odsetkowy zaczyna się w przyszłym tygodniu.
Wysłane: 20 września 2011 17:39:45
Nie wiem dlaczego edycja nie działa...
Duży wolumen dzisiaj na tej obligacji (w porównaniu do poprzednich dni) skusił się ktoś na 14% brutto?
Wpisów: 232
Wysłane: 21 września 2011 10:42:32
Tanio dzisiaj - sypią nawet po 100,5%...

Po takiej cenie XIRR netto wychodzi ok. 11%... za dobrze to wygląda ale zaryzykowałem pakiecik :)
Edytowany: 21 września 2011 10:59
Wysłane: 21 września 2011 17:22:28
Ja też się skusiłem (udało mi się zakupić po 100,5%, aż się dziwię dlaczego tak tanio ktoś oddaje), do wykupu obligacji jeszcze daleko więc wiele się może zmienić, a na razie niezły %.
Lukasz Konopko
Wysłane: 21 września 2011 17:30:09
Kusi i mnie, żeby kupić coś. Rosną przychody i zyski, a popyt na ochronę zdrowia będzie nawet podczas kryzysu. Ale nie znam się jeszcze na tyle, żeby po przejrzeniu dokumentów informacyjnych ocenić ryzyko. Przydałoby się jakiekolwiek zdanie profesjonalisty.
Wysłane: 21 września 2011 17:55:03
w kupie rażniej, więc i ja troszku dorzuciłem, mam nadzieję, że wielcy sypią redukując ryzyko, lub po prostu będziemy mieli kolejny dług ze sporą płynnością i rozsądną ceną
Wysłane: 21 września 2011 18:19:04
Cena do tej stopy zwrotu jest bardzo zadowalająca.

Ja się skusiłem właśnie ze względu na branże - niepubliczna służba zdrowia w Polsce musi być rentowna skoro ta publiczna nie jest :P
Marcin Osiecki
Wysłane: 27 września 2011 12:06:50
Profil działalności emitenta: Firma jest właścicielem i podmiotem zarządzającym grupą spółek, których głównym przedmiotem działalności jest świadczenie usług medycznych: przychodnie, szpitale, uzdrowiska, oraz usług na rynku farmaceutycznym, finansowym i deweloperskim. Obecnie Grupa Kapitałowa Emitenta składa się z 11 podmiotów: PCZ SA i 10 spółek zależnych. Strategia rozwoju Grupy PCZ zakłada sukcesywne wzmacnianie pozycji na rynku zdrowia ludzkiego zarówno poprzez wzrost organiczny polegający na poszerzaniu palety sprzedawanych usług i produktów jak i poprzez akwizycje polegające na zakupie firm medycznych oraz przejmowaniu jednostek samorządowych. Emitent zamierza objąć opieka medyczną specjalistyczną i szpitalną ok. 2,5% obywateli Polski.

Strona internetowa: www.pczsa.pl

Podstawowe dane:

Opracowanie własne
Marcin Osiecki
Wysłane: 27 września 2011 12:19:27
PCZ0514: Analiza wypłacalności PCZ SA na podstawie danych finansowych za II kwartał 2011 r.

Wersja PDF

Na rynku Catalyst znajduje się obecnie jedna seria (A) papierów dłużnych Spółki oznaczona kodem PCZ0514. Obligacje notowane są tylko w alternatywnym systemie obrotu prowadzonym przez GPW. Wartość nominalna jednego instrumentu wynosi 1000 zł, a wartość emisji to 5 mln zł. Papiery posiadają stałe oprocentowanie równe 14 proc., natomiast kupony są płatne w zasadzie kwartalnie przy konwencji ACT/365. Większość okresów odsetkowych wynosi od 90 do 92 dni oprócz pierwszego okresu (122 dni) oraz ostatniego (60 dni). Obligacje nie są w żaden sposób zabezpieczone, ani nie są zamienne na akcje Emitenta, które są notowane na rynku NewConnect. Niestety papiery serii A zawierają bezwarunkową opcję przedterminowego wykupu na żądanie Spółki (callable bond). Okres karencji wynosił jedynie trzy miesiące od daty przydziału. Zatem w tym momencie przedterminowy wykup jest już możliwy. Jest to element ryzyka dla inwestora, ponieważ brakuje informacji o jakiejkolwiek premii dla obligatariusza w wypadku wykorzystania opcji call przez Emitenta. Przedterminowy wykup może nastąpić tylko po cenie nominalnej 1000 zł. Obligacje nie posiadają wbudowanej opcji przedterminowego wykupu na żądanie inwestora.

Opracowanie własne na podstawie danych StockWatch.pl; * - w raporcie za II kw. 2011 r. brak danych – wartości oszacowane na podstawie dokumentu informacyjnego zawierającego dane za 2010 r.; ** - brak sprawozdania z przepływów pieniężnych – pozycja „Odsetki 12m” zawiera koszty odsetek z rachunku wyników za 2010 r.

Poziom zadłużenia, zdolność do obsługi długu oraz płynność finansowa
Analiza została przeprowadzona na bazie trzech dokumentów: raportu za II kwartał 2011 r. oraz dokumentów informacyjnych emisji obligacji serii A oraz wprowadzenia akcji Emitenta na rynek NewConnect. Dostępne dane są niestety ubogie. Raport kwartalny zawiera niewielką ilość informacji, dlatego brakujące dane do tabeli zostały uzupełnione wartościami ze sprawozdań finansowych dostępnych w dokumentach informacyjnych. Z tego względu wiele pozycji jak np. suma bilansowa lub aktywa obrotowe to dane oszacowane. Negatywnie należy ocenić brak sprawozdania z przepływów pieniężnych. Gdyby rachunek cashflow był dostępny to możliwa stałaby się weryfikacja bardzo optymistycznego obrazu z rachunku wyników. Warto o tym pamiętać podczas obserwowania doskonałych wskaźników dla PCZ. Porządnego sprawozdania finansowego inwestorzy (zarówno akcjonariusze, jak i obligatariusze) mogą się spodziewać dopiero w połowie 2012 roku, kiedy zostanie opublikowany raport roczny 2011.

Z punktu widzenia bilansowego Spółka jest bardzo mało zadłużona. Na 1 zł kapitałów własnych przypada jedynie 10 gr najróżniejszych zobowiązań łącznie z rezerwami i rozliczeniami międzyokresowymi. Zadłużenie ogólne wynosi tylko 9 proc. Wartość księgowa jest bardzo wysoka (395 mln zł). Struktura aktywów nie jest jednak aż tak korzystna. Przede wszystkim zwraca uwagę dominacja aktywów trwałych (aż 96 proc.), ale to jeszcze nie jest specjalny minus. Największy poziom niepewności dotyczy ogromnej pozycji długoterminowych aktywów finansowych w jednostkach powiązanych (230 mln zł). Ile rzeczywiście warte są te udziały nie sposób oszacować. Plusem jest za to spora ilość rzeczowych aktywów trwałych (114 mln zł). Zatem mimo wszystko można powiedzieć, iż majątek i tak przekracza zobowiązania w zupełnie wystarczającym stopniu, aby wierzyciele czuli się bezpiecznie.

Ważne bankowe kowenanty prezentują się wzorowo. Relacja długu netto do wyniku EBITDA wyniosła jedynie 3,9. Jest to poziom bardzo dobry (wartość referencyjna – poniżej 5). Podobnie jest z miernikami pokrycia odsetek. Wyniki operacyjne z ostatnich 12 miesięcy przekraczają ponad czterokrotnie koszty odsetkowe poniesione w 2010 roku. Oczywiście tego rodzaju wskaźniki są przesadzone (zbyt dobre), gdyż nie uwzględniają nowego zadłużenia po emisji obligacji serii A oraz serii B. Ta druga seria nie jest notowana na rynku Catalyst. Jednak nawet po wzroście płatności odsetkowych wspomniane mierniki pokrycia powinny się utrzymać powyżej poziomu 2, co jest wartością pozytywną. Brak rachunku z przepływów uniemożliwił oszacowanie rat kapitałowych jakie Spółka płaciła, zatem pozostałe wskaźniki pokrycia nie są reprezentatywne. Żadnych zastrzeżeń nie można mieć do mierników płynności, co jest wynikiem dobrej struktury pasywów (więcej zobowiązań długoterminowych). Bieżąca płynność wyniosła aż 1,51.

Wskaźnik Altmana (Z''-score) oraz Rating StockWatch.pl
Rating PCZ jest najwyższy z możliwych (AAA). Ta nienotowana jeszcze na rynku regulowanym firma związana ze świadczeniem usług medycznych generuje rozsądne przychody, posiada niezbyt wygórowane koszty i potrafi zarabiać pieniądze. Jednak na bardzo wysoki poziom Z”-score największy wpływ ma rzecz jasna niskie zadłużenie w stosunku do kapitałów własnych. Trudno w takich warunkach zbankrutować. Pozostałe czynniki także działają dodatnio na rating Altmana. Dodatni jest kapitał obrotowy netto (plus 5,8 mln zł) oraz zysk z lat ubiegłych (0,5 mln zł). Przedsiębiorstwo jest ponadto rentowne na każdym poziomie: sprzedaży, operacyjnym, brutto i netto. Może nie zachwyca ROE, lecz jest to większy problem dla akcjonariuszy niż obligatariuszy.

Analiza dostępna dla wszystkich użytkowników portalu. Więcej informacji o rynku Catalyst na www.gpwcatalyst.pl. Analiza została sporządzona wyłącznie w celach edukacyjnych i jest subiektywną oceną autora. Zawarte informacje nie mogą być podstawą do podejmowania jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. Analiza nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz.U. 2005 nr 206 poz. 1715).
Edytowany: 23 kwietnia 2012 22:40
Wysłane: 27 września 2011 12:29:17
Dzięki - żałuje że nie kupiłem więcej :)

Kolejna po Rodanie spółka z ratingiem AAA która daje zarobić rozsądny % - powoli zaczynam zmieniać swoje nastawienie do tego rynku :)
Edytowany: 27 września 2011 12:29
Marcin Osiecki
Wysłane: 27 września 2011 13:07:52
Dopisze coś, żeby zwrócić na coś większą uwagę. Wg mnie trochę to wszystko jest dziwne, że rentowna firma pożycza aż tak drogo kapitał. Natomiast sporym ryzykiem może być przedterminowy wykup, który może nastąpić w każdej chwili. To powinien być czynnik, który trzyma kurs blisko wartości nominalnej.
Wysłane: 27 września 2011 13:28:11
pozytywna analiza na STOCKWATCH, i natychmiast wyższa oferta kupna w tabeli notowań
Użytkownicy przeglądający ten wątek
Gość

Skocz do forum
idź do strony: << < [1] 2 3 4 5 6 7 > >>