pixelg
Rozwój catalyst.stockwatch - GPW Catalyst - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Rozwój catalyst.stockwatch

Marcin Osiecki
0
Grupa: SubskrybentP1, Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 855
Wysłane: 23 listopada 2012 00:59:28
Dzięki za opinię. Zapytam o jedno:

"Informacje, które tu oferujecie są w większości dostępne gdzie indziej, czasem na stronach emitentów część na GPW, a część na innych portalach. Jednak to, że zebrane są wszystkie w jednym miejscu, że są podane w sposób wygodny i przemyślany na pewno jest warte zapłaty. Uważam jednak, że płacenie 400 zł rocznie za dostęp rzędu 20 dni, bo tyle mniej więcej będę potrzebował to zdecydowanie za dużo."

Informacje oczywiście są dostępne gdzie indziej, ale w takiej formie, że męczące jest ich zbieranie. Odpowiedzią na ten problem jest nasz serwis. Jednak wydaje mi się, że takie narzędzia jak rozbudowany kalkulator obligacji dokładnie odwzorowujący system podatkowy oraz skaner obligacji nie są dostępne nigdzie indziej. Jeśli się mylę to proszę o podanie przykładów. Mnie się wydaje raczej oczywiste, że trzeba będzie rozdzielić abonament na obligacje i całość, ponieważ jak ktoś się mocno interesuje obligacjami to zazwyczaj nie lubi akcji.

W Waszych wpisach bardzo często pojawia się argument, że nie potrzebujecie dostępu przez cały czas. Tylko, że my musimy pracować nad serwisem cały czas i utrzymywać aktualność przez cały czas - nie wiemy kiedy akurat będzie komuś potrzebny. Jak by firmy sprzedawały swoje usługi na takich warunkach jak tutaj wiele osób proponuje to w gruncie rzeczy lepiej byłoby chyba dawać te narzędzia za darmo, bo pieniądze i tak żadne, a przynajmniej nie trzeba robić systemu opłat. Ja np. bardzo bym chciał wziąć z Canalu+ tylko piłkę nożną (ligę polską, hiszpańską i angielską) za 1/5 ceny pełnego abonamentu, a nie kupować cały pakiet z Canal+ Film, którego prawie w ogóle nie oglądam, ale nie da się. Czemu? Bo Cyfrze+ w ogóle by się to nie opłacało. :)
Edytowany: 23 listopada 2012 08:37

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
212
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 10 578
Wysłane: 23 listopada 2012 01:07:08
Popatrz tak...
Spekulantowi info fundamentalne nie jest potrzebne tylko wykresy. Od tego ma ATTradera

Fundamentaliście, 4x w roku na godzinę. Wtedy zdążę skopiować wszystkie analizy kwartalne i po problemie :)

Stąd moje zapotrzebowanie to nawet nie dzień tylko 1h raz na trzy miesiące. Może to być nawet 10PLN. Średnio więc będę płacił stawkę 240 dziennie thumbright Zdziercy!

A popatrz tak... Zrobienie formatki do kalkulatora to 20min. Notowanych papierów i serii jest chyba ze 400
Aby mieć dane wszystkiego to masz... Ca 130H. Twoja praca niech będzie 30 dychy na h. Koszt 3900PLN. Do tego analiza spółek. Wybranych. Niech będzie 20. Każda to minimum 5h. masz kolejne 100h, czyli 3000PLN. Zobacz za jedyne parę stów masz zaoszczędzone ponad 6 tyśków :) Dając na to, że inwestujesz przez 40 lat, to masz 240 tys oszczędności. Można powiedzieć, że w gratisie dostajesz od SW mieszkanie w Łodzi Dancing

Marcin Osiecki
0
Wysłane: 23 listopada 2012 09:17:47
Bardzo optymistycznie Paweł podszedłeś do robienia danych. :) Zrobienie tego w 130h jest zupełnie nierealne, chyba, że w bardzo ograniczonej formie, a nie takiej jak na StockWatch. Jak ktoś mi nie wierzy, niech spróbuje to robić. Dostęp do danych jest czasami tragiczny - trzeba się domyślać wszystkiego. A jeszcze dochodzi fakt monotonnej roboty - po jakimś czasie ma się dosyć. Gdyby to było takie proste, to dlaczego GPW nie zrobi choć trochę porównywalnego serwisu do nas? Reasumując, gdyby to przełożyć na koszty, spokojnie byłoby po 40 latach na apartament w Warszawie. ;)
Edytowany: 23 listopada 2012 09:25

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
212
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 10 578
Wysłane: 23 listopada 2012 09:42:19
Marcin,
Chodziło mi o wpisanie xirra do excella, rzut oka jakie i czy jest zabezpieczenie. Nie miałem na myśli naszej wersji, bo to bliżej godzinki z czytaniem prospektu, przeliczaniem danych do "cywilizowanej" formy. Miałem na myśli zgrubny szacunek

PS: Poza tym nie pisałem o apartamencie w Wawie, bo wydawało mi się to jakieś mało wiarygodne, że tak wszystkim rozdajemy :)
Edytowany: 23 listopada 2012 09:43

robertokot25
0
Wpisów: 1 240
Wysłane: 23 listopada 2012 13:00:19
Też myśle że 100zł + VAT na rok za dostęp do samego kalkulatora obligacji było by w sam raz (dla drobnych graczy) + jakaś opcja dostępu poprzez sms na 24H do samego kalkulatora.

Reiden
0
Wpisów: 33
Wysłane: 24 listopada 2012 00:17:44
Witam,
Pisałem, że informacje w większości (więc nie koniecznie wszystko) są dostępne gdzie indziej, aż tak szczegółowo nie porównywałem waszego portalu z innymi (takie porównanie też wymaga nakładu pracy). Zwłaszcza, że moje zapotrzebowanie na informacje w zakresie obligacji jest mocno ograniczone i nawet z tego co w tej chili udostępniacie bez opłat korzystam tylko w znikomym zakresie. Ze swojej strony mogę jedynie stwierdzić, że mimo pewnej niewygody, dam radę dalej ciułać moje skromne zasoby bez korzystania ze Stockwatch jeśli koszt będzie zaporowy. Co więcej, pewnie jak już się przyzwyczaję do tej niewygody, to nawet jak kiedyś udostępnicie portal w cenach przystępnych dla mnie, pewnie nie będę już potrzebował wsparcia w zbieraniu potrzebnych mi danych.

Nie wątpię, że zbieranie danych o obligacjach i ich prezentacja w sposób przystępny i wygodny wymaga nakładu pracy. Zgoda również na to, że dane muszą być ciągle aktualizowane, żeby były wartościowe. Inna sprawa, to fakt, że dany towar jest wart tyle ile ktoś chce za niego zapłacić, a nie za ile wystawia go sprzedawca - na tym przecież opiera się idea zawarcia transakcji na giełdzie ;-).

Wydaje mi się, że podstawowym targetem waszego portalu nie są drobni ciułacze, którzy koncentrują się tylko na obligacjach, ale poważniejsi inwestorzy, który aktywnie inwestują w akcje ale zabezpieczają się przed stratami inwestując część środków w obligacje. Podejrzewam, że dla gracza inwestującego w akcje na giełdzie kwoty rzędu kilkuset tysięcy i więcej, który miesięcznie za same prowizje od operacji płaci biurom maklerskim w tysiącach złotych, kwota 400zł nie jest w ogóle tematem do dyskusji, bo nie jest to dużo za kompleksowy i szczegółowy,przy tym cały czas aktualizowany przegląd spółek giełdowych.

Podejrzewam, że to dla takich osób wypełniacie te dane, nie dla gościa, który kupił za swoje 20tys obligacje i liczy, że zamiast 5% odsetek z lokat bankowych uda mu się zgarnąć około 9-10% (w porywach ciut więcej). Zwróćcie uwagę, że od tych 9-10% trzeba zapłacić około jedną piątą podatku - to płacą wszyscy, ale jeśli jeszcze będzie miał dodatkowo zapłacić kolejną jedną piątą (bo 400 to mniej więcej jedna piąta zysku przed podatkiem) za dostęp do serwisu, to raczej jest to mało realne.

Wydaje mi się ponadto, że jak drobni ciułacze nie będą korzystać z waszego portalu, to wcale nie przestaniecie zbierać tych danych.

Potraktujcie ich raczej jako dodatkowy rynek zbytu. Można faktycznie ograniczyć tą ofertę tylko do części obligacyjnej, żeby ukrócić jakieś cwaniackie zagrywki kombinatorów, jak tutaj anty_teresa zaczął kpiąco sugerować.

Oczywiście możecie też stwierdzić, że nie obchodzą was drobni ciułacze i niech sobie idą gdzie indziej. Podejrzewam jednak, że wielu ludzi którzy obecnie inwestują profesjonalnie było kiedyś drobnymi ciułaczami, więc jeśli odstraszycie wszystkich drobnych graczy zamykając wszystko opłatami, to prawdopodobnie potem trzeba będzie nadrabiać to szerszymi inwestycjami w reklamę, żeby przyciągnąć tych samych ludzi jak już zwiększą zakres działań na giełdzie.

Uważam wasz portal za bardzo wartościowy jeśli chodzi o wsparcie w inwestowaniu na giełdzie, także w obligacje. Zatem, nie traktujcie mojej wypowiedzi jako ataku na waszą pracę czy decyzje odnośnie płatnego dostępu. Przedstawiam, tylko mój punkt widzenia. To wasza praca, wasz wysiłek i wasza strategia, no i oczywiście zrobicie co zechcecie.
Pozdrawiam

Marcin Osiecki
0
Wysłane: 24 listopada 2012 00:46:32
@Reiden

Z Twojego wpisu wynika, że Ty właściwie nie potrzebujesz tak naprawdę naszych narzędzi, więc w czym problem, że są za drogie? :)

Wg mnie trzeba zrobić abonament tylko na obligacje i powinien on być na takim poziomie, żeby dla średnio zamożnego inwestora był akceptowalny. Ja się skłaniam w tym kierunku, aby w początkowej fazie rozwoju zrobić na jakiś czas promocyjne ceny. Jednak to nie moja decyzja. :)
Edytowany: 24 listopada 2012 00:48

Reiden
0
Wpisów: 33
Wysłane: 24 listopada 2012 13:37:07
Jest różnica między informacją niezbędną a informacją pomocną.
Nie znam natury wszystkich danych i zestawień, które robicie (więc mogę się mylić), ale chyba większość, jeśli nie wszystko, są to dane wspomagające inwestowanie, lecz nie niezbędne.
Chętnie bym skorzystał z części tego co oferujecie, ale nie za wszelką cenę.

Pisaliście, że GPW nie chce uczestniczyć w finansowaniu części obligacyjnej waszego serwisu, a może sami emitenci byliby zainteresowani? W sumie to promocja także dla nich. Łatwiejszy dostęp do informacji o obligacjach zwiększa ich płynność, a tym samym łatwiejsze szukanie inwestorów w przyszłości.
Pozdrawiam

Marcin Osiecki
0
Wysłane: 25 listopada 2012 11:44:38
I tak rzeczywiście jest (łamane na będzie zaraz). Kalkulator obligacji dla emitentów, którzy z nami współpracują, czyli przykładowo posiadają u nas strony korporacyjne z serwisem informacyjnym, są dostępne za darmo. Na razie najlepsze przykłady to PRESCO oraz PCC Rokita. Ale dojdzie jeszcze niedługo Kruk.

www.stockwatch.pl/obligacje/em...

Tam na tych podstronach, co prawda YTM brutto jest ukryte, ale jak się wejdzie w stronę konkretnej obligacji to jest wszystko dostępne.

Edit
Właśnie dodałem też darmowy dostęp do wszystkich obligacji Kruka:
Edytowany: 25 listopada 2012 22:56

Marcin Osiecki
0
Wysłane: 26 listopada 2012 01:00:41
W tym momencie w bazie są już wszystkie obligacje obecnie notowane na rynku oraz spora część archiwum (czyli już wykupionych obligacji). Krótko mówiąc: gotowość operacyjna 100 proc. Teraz tylko używać i cieszyć się zyskami, czego wszystkim życzę. :)

aqua-man
0
Wpisów: 26
Wysłane: 26 listopada 2012 11:57:19
To kiedy możemy się spodziewać konkretnych cen abonamentów/SMS jeśli chodzi o dostęp do narzędzi obligacji (kalkulator, analizy) ??

WatchDog
WatchDog PREMIUM
35
Grupa: Bus Driver
Wpisów: 8 583
Wysłane: 26 listopada 2012 17:57:55
Najpóźniej na początku nowego roku. Rozważamy różne warianty, żeby było najlepiej dla wszystkich.

robertokot25
0
Wysłane: 16 stycznia 2013 22:10:14
I coś wiadomo odnośnie oferty na abonament?

pzdr.

Pink Floyd
0
Wpisów: 177
Wysłane: 17 stycznia 2013 23:10:06
To banal co napisze, ale gratulacje za profesjonalne podejscie do tematu kalkulatora obligacji.

Pewnie wielu mnie przeklnie, ale Panowie -- 400 zl w skali roku to orzeszki, jesli ktos powaznie traktuje inwestowanie. Wiec te oplaty 2zl za dzien etc. -- czy nie bardziej zalezy nam na jakosci?

A podejscia GPW mimo wszystko to ja jednak nie rozumiem. Dla nich zainwestowanie w temat 100k PLN dla przykladu to smieszna kwota, ktora przynioslaby pewnie niezla stope zwrotu.

OK, mam dwa pytania :)

1/ Czy kalkulator w YTM uwzglednia belkowe od obecnie naroslych odsetek?
2/ Czy mozna by do kalkulatora dodac tez krotki lub nieco dluzszy manual? ;-) Z opisem parametrow jakie podaje kalkulator.

Dzieki i trzymam kciuki za dalszy rozwoj!

Marcin Osiecki
0
Wysłane: 18 stycznia 2013 00:45:56
Dzięki za pochwały. :)

Ad1. Tak, w YTM netto wynik jest bardzo dokładny i odwzorowuje idealnie system podatkowy. Tzn. kalkulator buduje sobie rozkład przepływów i na podstawie tego liczy IRR. Potem to IRR jest trochę przekształcane. Opisywałem to kiedyś w tekstach Poradnika Inwestora o obligacjach. Krótko mówiąc YTM netto nie jest żadnym przybliżeniem wyznaczanym ze zwykłego YTM brutto. Ale to nie wszystko. :) Kalkulator potrafi też stwierdzić, że wystąpi podatek od dyskonta i też to uwzględni.

Ad2. Tak, to jest jak najbardziej w planach. Chciałem to już wcześniej napisać, ale zawsze coś innego ważniejszego wypada.

Kamil Gemra
0
Wpisów: 3 001
Wysłane: 18 stycznia 2013 09:22:40
Pink Floyd napisał(a):
To banal co napisze, ale gratulacje za profesjonalne podejscie do tematu kalkulatora obligacji.

Pewnie wielu mnie przeklnie, ale Panowie -- 400 zl w skali roku to orzeszki, jesli ktos powaznie traktuje inwestowanie. Wiec te oplaty 2zl za dzien etc. -- czy nie bardziej zalezy nam na jakosci?

A podejscia GPW mimo wszystko to ja jednak nie rozumiem. Dla nich zainwestowanie w temat 100k PLN dla przykladu to smieszna kwota, ktora przynioslaby pewnie niezla stope zwrotu.

OK, mam dwa pytania :)

1/ Czy kalkulator w YTM uwzglednia belkowe od obecnie naroslych odsetek?
2/ Czy mozna by do kalkulatora dodac tez krotki lub nieco dluzszy manual? ;-) Z opisem parametrow jakie podaje kalkulator.

Dzieki i trzymam kciuki za dalszy rozwoj!

Powiem tak - nie chcę zapeszać, ale mamy wstępną zgodę z GPW na współpracę i umieszczenie części kalkulatora na stronie gpwcatalyst.pl. Ustalamy szczegóły i wtedy poinformujemy dokładnie. Jak widać nowa władza na GPW od razu przystępuje do działania hello1

Gimix
0
Wpisów: 17
Wysłane: 18 stycznia 2013 10:13:08
Pink Floyd napisał(a):

No chyba nie do końca jest tak kolorowo... Przy powiedzmy 100 tysiącach, koszt 400 PLN to prawie 0,5% kapitału. Przy rocznej rentowności inwestycji w obligi w granicach 7-8% netto, koszt w okolicach połowy procencika to nie są takie znowu orzeszki. Przy mniejszym kapitale można wogóle zastanowić się nad sensownością inwestycji, bo opłata za serwis zbliży rentowność całego przedsięwzięcia w najlepszym razie do poziomu lokaty bankowej Think .

Pink Floyd
0
Wpisów: 177
Wysłane: 18 stycznia 2013 13:09:23
OK, przy portfelu rzedu kilku tysiecy zlotych to faktycznie istotny koszt. Ale praca stworzenia kalkulatora i utrzymania go kosztuje, wiec jesli dla kogos to sie nie oplaca, to sorry, ale powinien pomyslec jak zrobic to samemu. Profesjonalny programista w Polsce za dzien pracy moze skasowac te 400 zl spokojnie. A nie tylko praca programistyczna tutaj jest potrzebna. Osobiscie dzieki temu, ze moge zaoszczedzic swoj czas dzieki kalkulatorowi, moge go zainwestowac w inne aktywnosci.

No a na koniec, jesli GPW pomoze w promocji tego rynku, to i oplaty byc moze pojda w dol :-)

robertokot25
0
Wysłane: 18 stycznia 2013 18:39:33
Jak będzie chwila czasu to proszę o dodanie tych papierów do kalkulatora :

EKA0715, EKA0114, ADM0115, ADB0115, OSH0314, NOR0414, NMV0114, MLX0714, MLX0813, OZE0813,

pzdr.

Marcin Osiecki
0
Wysłane: 18 stycznia 2013 21:40:10
eKancelaria i Admiral Boats są już zrobione. Milmex też.
Edytowany: 18 stycznia 2013 23:49

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
2 3 4 5 6 7 8 9 10 11